S)e £cidóe0oii^mit Ontwerp-verdrag Economische Benelux-Unie is goedgekeurd Niet overal was het weer even mooi Plechtige ondertekening te Den Haag In Moskou verandert de „historie" wel eens Macmillan diende Boelganin van antwoord K0D1 Storm- en watersnood in Midden-Europa MAANDAG 17 JUNI 1957 48ste JAARGANG No. 14133 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J R(DOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., 2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Periode van vijf jaar als overgang De vergadering van het comité van ministers van de Benelux heeft zaterdagmiddag te Brussel zijn goedkeuring gehecht aan het ontwerp verdrag der Economische Unie. De Belgische minister Larock deelde na afloop van de vergadering, in tegenwoordigheid van de Luxemburgse minister van staat en minister Luns, mee dat de drie regeringen zich zeer verheugen thans de tekst te hebben vastgesteld van het verdrag der economische Unie, van de overgangs conventie en van het uitvoeringsprotocol. Men verwacht, dat het verdrag nog vóór het ingaan van het zomer- recès zal kunnen worden geparafeerd. De plechtige ondertekening van het verdrag zal in Den Haag geschieden. Die ondertekening zal, naar wordt aangenomen, eerst na het zomerrecès plaats vinden. DE LAATSTE LOODJES. Hoewel het ontwerp-verdrag der economische unie thans is goedge keurd, rest er nog een klein onder deel, de departementen van justitie betreffende, te behandelen. Dit zal binnenkort door de minister van ju- De „Soekarno-club" De nationale raad van advies is door de pers in Djakarta nogal koel ontvangen. Het nationalistische dag.blad „Su- luh Indonesia" dat steeds een krach tige verdediger van Soekarno's plan nen tot redding van de staat is ge weest, schreef maandag, dat er reden is om te twijfelen aan de bekwaam heid van vele van de vijfenveertig le den van de raad. De onafhankelijke „Indonesia Raya" noemde de raad de „Soekarno- club", omdat volgens het blad het merendeel der leden „ja-broers" van de president zijn. Het Islamietische blad „Abadi" merkt op, dat de meesten der leden van de raad onbekend zijn. Na een beschouwing van de samenstelling van de raad, komt „Abadi" tot de conclusie, dat het kabinet de advie zen van de raad niet ernstig zal op vatten. De communistische „Harian Rak jat" drukte de hoop uit, dat het uit 56 leden bestaande lichaam in het belang van land en volk zal werken. Een woordvoerder van de „Ban- tengraad" in Midden-Sumatra ver klaarde, dat de Bantengraad de ver tegenwoordiger voor Midden-Suma- stitie geschieden. Hier zijn evenwel geen moeilijkheden, zo deelde minis ter Larock mede. Het gaat alleen om de vaststelling van de definitieve redactie. Minister Luns heeft na afloop nog zijn waardering uitgesproken voor de bekwame leiding van minister La rock. Hij heeft, aldus minister Luns, enige malen blijk gegeven van groot begrip voor de standpunten en wen sen van de andere deelgenoten. Ten aanzien van de overgangsrege lingen kan nog worden gezegd, dat elke sector op andere wijze is be handeld. Deze zaak is behoorlijk ge regeld, aldus minister Luns. Aange nomen wordt, dat voor de overgangs regelingen een periode van vijf jaar is aangehouden. De zaak der Rijnvaartpremies wordt niet beïnvloed door het ver drag. De kwestie der waterwegen is nooit een kwestie geweest in de unie, zo zei minister Larock. Over die kwestie zal door de regeringen, los van het Unie-vedrag, van gedachten worden gewisseld. De zaak der Rijn vaartpremies komt dan ook niet in het verdrag voor. 28 juni opening AMSTERDAM SCHIPHOL Er vloeide bloed op Haïti Het militaire driemanschap dat in een onbloedige staatsgreep enige da gen geleden een einde maakte aan het bewind van de voorlopige presi dent van Haiti, Fignole, heeft het le ger zondag bloedig laten optreden te gen aanhangers van Fignole wier de monstraties tegen de bewindswisse ling dreigden te ontaarden in een volksopstand. Een regen van kogels uit mitrail leurs trof vele demonstraten dode lijk. De troepen achtervolgden de be togers, na een bestorming van rege ringsgebouwen te hebben verijdeld, naar hun woonwijken, de armelijkste van Port-au-Prince, en beschoten met hun mitrailleurs de vele krotwonin gen. Er schijnen vele doden te zijn gevallen. Ongeveer duizend mensen werden gearresteerd. De telefoonverbindin gen van Port-au-Prince, de hoofdstad van Haiti, met de buitenwereld zijn verbroken. De voormalige president van Haiti, Daniel Fignole, is zaterdagmiddag, aan boord van een Haitiaans militair vliegtuig, te Miami, in de Amerikaan se staat Florida aangekomen, waarna hij is doorgereids naar New York. „Grove fouten in Historische Vraagstukken" Tien leden van de redactie van het Russische tijdschrift „Historische „grove fouten" en onlangs nog had het hoofd van de afdeling agitatie en propaganda van het centrale partij comité Konstantinof, ernstige kritiek geuit. Onder de redactieleden, die zijn ontslagen, bevinden zich de hoofd- vraagstukken" zijn ontslagen, omdat redacteur Broedjalof en de ook in het zij alleen hebben gewezen op „de fouten van Stalin" en niet met kracht „de huidige revisionistische tenden ties" hebben afgewezen. Slechts drie leden van de redactie blijven in functie. Bovendien zal het tijdschrift, dat tot dusver werd uitgegeven door het Historisch Instituut, het orgaan wor den van de afdeling geschiedenis van de Sowj et-Academie van Wetenschap pen. Het blad was reeds herhrsLe lijk door de partij-pers beticht van Duitse hereniging het struikelblok De Britse premier, Harold Mac millan, heeft zijn Russische collega Nikolai Boelganin op de man af ver- tra in de Nationale Raad niet als de te|d dat Mnder Duitse hereniging de ware vertegenwoordiger van deze i T,7o provincie zal erkennen. De Banteng- wnjving tussen Oost en West niet uit de wereld kan worden geholpen. raad maakt bezwaar tegen de instel ling van de nationale raad van vies. reeds vanaf Wiéwi* f 349.50 Zeer aantrekkelijke krediet- service. Fa. H. Walenkamp 81 Zonen TURFMARKT 5 LEIDEN Macmillans persoonlijke boodschap was een antwoord op een nota. die Boelganin hem op 20 april gestuurd had en waarin de Sow jetleider pleit, te voor verbetering der Brits-Rus sische betrekkingen, hervatting van de relaties op de gebieden van we tenschap, cultuur en handel, en voor m§er „persoonlijke contacten". Macmillan verklaarde, dat hoewel Engeland en de So wj et-Unie van me ning verschillen over veel kwesties, dit toch een ontwikkeling naar een verstandige verhouding tussen de twee landen niet mag belemmeren. De Britse premier toonde zich zeer tevreden over de verzoenende woor den van Boelganins brief, maar het speet hem dat er „geen nieuwe, con structieve voorstellen" in stonden. De Britse premier zei, dat in de eerste plaats vorderingen gemaakt dienen te worden op het gebied van de ontwapening, zowel wat betreft gewone als atoomwapens. Sow jet- voorstellen voor een veiligheidspact, gebaseerd op de verdeeldheid van Duitsland, blijven voor Engeland on aanvaardbaar. De Britse premier pleit voor Duitse hereniging op basis van vrije verkiezingen. De Britse regering zou een uitbrei ding van de handel met de Sowjet- Unie toejuichen. Macmillan leverde kritiek op de So wj et-politiek in het Middenoosten, die volgens hem de indruk heeft ge wekt, dat de Sowjet-regering daar een beleid voert dat schadelijk is voor Engeland. Bovenal is het Britse volk diep geschokt door het onder drukken van de opstand in Hongarije door Russische troepen, aldus Mac millan. Zij- zachten uei&aeiing. aan het öttand De steden waren leeg, de stranden waren propvol toen zondag het Nederlandse weer zich van zijn zeer gun stige zijde liet zien. Deze foto geeft een beeld van de enorme drukte op het strand te Scheveningen voor het Kurhaus. buitenland bekende hoogleraren Art- siklowski en Jeroessalinski. In het jongste nummer van het tijdschrift wordt in het hoofdartikel gezegd, dat „de oude redactie de weg van het sensationele en van de con cessie aan de burgerlijke objectiviteit had ingeslagen, die niets gemeen heeft met de ware wetenschap". De nieuwe redactie verklaart, dat zij niet alleen de partij zal helpen bij haar strijd tegen de persoonsverheer lijking, maar dat zij „ook met kracht de revisionistteche neigingen moet bestrijden, die* zich in zekere landen voordoen en die ten doel hebben de rol van onze partij te bekladden, te V&fiAteCyh wdewn&je aan fraatd Tezamen met de prinsessen Irene en Margriet bezichtigde het Neder landse koninklijke paar zaterdagmiddag in Muiden het Lemsteraakjacht „Groene Draeck" nadat het daar namens het comité „Varend Nederland" aan H.K.H. Prinses Beatrix was overgedragen. Deze foto laat zien hoe Prins kleineren en te miskennen". Dat laat- Bernhard een onderonsje had met zijn dochter prinses Margriet, terwijl ste slaat op Tito. I Prinses Irene zich gereedmaakte zich benedendeks te begeven. Terwijl de zon in het westen scheen dorpen verwoest en 18 bruggen weg geslagen. De bevolking is in haar geheel met hefschroefvliegtuigen geëvacueerd. Z.H. de Paus heeft zaterdag grote Een wervelstorm, volgend op een hoeveelheden levensmiddelen, dekens stortbui van enorme hagelstenen, en kleren laten zenden naar het wa- heeft gisteren in Noord-Italië zeven tersnoodgebied in Piemont. mensenlevens geëist en ruim 80 per-1 Ook in Zuidoost-Servië is een uit- sonen letsel doen oplopen. Minstens gestrekt gebied door overstromingen twintig huizen werden verwoest, zes tig andere beschadigd. Het centrum van de verwoesting ligt in de dorpen Cicognola, Robecco geteisterd. Tot dusver hebben vijf personen daarbij de dood gevonden. In de rest van Europa was het in het weekeinde prachtig zonnig weer. In Parijs heerste de_ hevigste hit- en Bressana in de Passo Scuro. In tegolf sinds 1917. Twee bejaarden Robecco werd de kerk getroffen. De toren werd in tweeën gespleten en de klokken kwamen 400 meter ver der in het veld neer. Dit gebeurde, een half uur nadat de kerkdienst ge ëindigd was, waaraan 200 dorpelin gen deelnamen. Een van de slachtoffers uit Cicog nola een 60-jarige vrouw, blijkt ter wijl zij in haar huisje zat door de wervelstorm opgezogen te zijn en op èen grote afstand neergeworpen. Door hevige stortregens zijn vele ri vieren in Noord-Italië buiten hun oevers getreden en dorpen en lan derijen overstroomd. In de afgelopen dagen zijn door overstromingen in het Alpengebied van Noord-Italië, Oost-Frankrijk, Zwitserland en Tirol minstens twintig personen om het leven gekomen. Volgens berichten uit Nice zijn in het dal van de rivier de Queyres vijf Honderden Algerijnen sneuvelden De Franse troepen in Algerije heb ben zaterdag bij de Tunesische grens strijd geleverd met een grote bende rebellen. Volgens Franse berichten zijn 205 rebellen gesneuveld en zeven gevangen genomen. Aan Franse zijde werden dertien militairen gedood en 42 gewond. Het gevecht woedde in het gebied van Cheri, ongeveer 180 km. ten zui den van Bone. Volgens Franse zegslieden waren de welbewapende opstandelingen af komstig uit Tunesië. Bij een groot luchtoffensief van de Fransen, waaraan ongeveer honderd toestellen deelnamen, zijn zondag ochtend in Oost-Algerië omstreeks honderd verzetsstrijders om het le ven gekomen, waardoor het aantal gesneuvelde Algerijnen in het week einde tot ruim driehonderd is ge stegen. personen bezweken steek. aan een zonne- Wervelstormen in de V. S. Ook in de Ver. Staten hebben zich dit weekeinde wervelstormen en overstromingen voorgedaan. Bij plot selinge overstromingen die Missouri en Illinois hebben geteisterd en waar door vooral ook St. Louis werd ge- troffen, zijn totdusver zeventien per- sonen om het leven gekomen. Min- stens vijf personen worden vermist.1 - Meer dan 3.500 mensen moesten hun huizen verlaten. CHINA EN TIBET Volgens een bericht van Radio- Peking heeft communistisch China zondag besloten het grootste deel van zijn Chinese personeel uit Tibet te rug te roepen en naar andere delen van het land te zenden. Het besluit volgde op persberichten, dat het com munistische regime voor een ernstig voedseltekort in Tibet staat. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 1*1.15 uur). AANHOUDEND WARM. Aanhoudend warm Hoewel tijdens het weekeinde de luchtdruk bijna overal in Europa is gedaald, kwam in de luchtdrukverde ling nog maar weinig verandering. Boven het Noord- en Oostzeegebied handhaafde zich een hogedrukgebied, terwijl boven Frankrijk, Spanje en de Golf van Biscaye een lagedrukge bied aanwezig bleef. In de oostelijke luchtstroming bo ven Zuidwest-Duitsland, Noord- Frankrijk, België, Zuid-Nederland en Midden-Engel and liepen de tempera turen zondag op tot omstreeks 30 gra den. In verband met het geringe vochtgehalte van de aangevoerde lucht bleef het weer zonnig, maar in Midden- en Zuid-Frankrijk, waar de lucht vochtiger was, ontstonden on weersstoringen, die zich over het Al pengebied uitbreidden. De onweersactiviteit neemt even eens in noordelijke richting toe, zo dat nu ook voor de zuidelijke helft van Nederland een kans op onweer bestaat. Een verder opdringen van de onweersstoringen wordt nog belem merd door een nieuw hogedrukge bied, dat van de oceaan komende thans het zeegebied tussen IJsland en Schotland heeft bereikt. By deze ont wikkeling in de luchtdrukverdeling duurt de anvoer van warme lucht naar onze streken nog voort. Aanhoudend warm met plaatse- lijk onweer, in hoofdzaak in de zuidelijke helft van het land. Overwegend matige wind uit oos- telijke richtingen. 18 Juni zon op 4.21; onder 21.05; maan op 23.54; onder 10.49. Hoogwaterstanden 18 Juni v.m. 7.n.m. 7.20. Het weer in Europa STOCKHOLM onbewolkt 24 C. OSLO licht bew. KOPENHAGEN onbewolkt 25 ABERDEEN gehel bew. 23 LONDEN onbewolkt 28 AMSTERDAM onbewolkt 27 LUXEMBURG geh'el bew. 28 PARIJS geheel bew. 28 BORDEAUX onbewolkt 26 GRENOBLE mist 20 NICE licht bew. 22 BERLIJN onbewolkt 27 FRANKFURT licht bew. 31 MüNCHEN onbewolkt 26 ZüRICH geheel bew. 27 GENèVE zwaar bew. 20 LOCARNO onweer 21 WENEN onbewolkt 27 INNSBRUCK licht bew. 30 ROME licht bew. 30 AJACCIO licht bew. 23 Korreltje Die kwaad doet, wint een vagen zout; die goed doet wint een wagen hooi.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1