Eerste preek in de H. Lodewijks kerk duurde anderhalf uur Koning Lodewijk Napoleon vergeleken met koning David Leidse (eugd Actie bracht de Leidse jeugd in actie MAANDAG 17 JUNI 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 10 v Ouderwetse welsprekendheid uitgesproken bij gelegenheid der eerste plegtige uitoefening van den godsdienst in de Kerk van den Heiligen Lodewijk te Leiden den 17. van wijnmaand 1809 door Bernardus Driessen R.C. Pastoor te Voorschoten, (de Aarts-Priester van Holland en Zeeland, H. F. ten Hulsoher, verleen de voor de druk zijn goedkeuring). I'VE PREDIKANT had tot tekst ge- kozen Psalm 25 vers 8: „Heer! ik heb den luister van uw Huis en woonplaats uwer Heerlijkheid be mind". In het begin van zijn predikatie schetste hij de zong, die Koning David heeft gehad voor de tempelbouw te Jerusalem cn trok daarna een ver gelijking tussen David en Lodewijk Napoleon: O gelukkig volk, dat zulk een Vorst bezit! Gelukkige onderdanen, welker dierbaarste belangen aan zulk een Koning zijn toevertrouwd! Een Ko ning toch, wien de eer van God, en de luister van den Godsdienst zoo na aan het hart ligt, die behartigt on getwijfeld ook uit alle zijne vermo gens het wezenlijk geluk van zijn volk, om dat hij v/eet, dat daar mede de Eer van God naauw verbonden is. pRJKEN overzulks uw geluk, o Hol- *-4 land! erken uw geluk met dank baarheid van het albestuurend Op perwezen, Dat in zijne oneindige goedheid u eenen anderen David tot Koning gegeven heeft! eenen Man, die van den eerste voetstap af, wel ken hij op onzen vaderlandschen grond gedrukt heeft, niet heeft opge. houden, doorslaande blijken te gee- ven, niet alleen van zijn menschlie- vendheid, maar ook van een Gods- dienstminnend hart. Warsch van laffe vleitaal, mag ik mij echter van geene koude onverschilligheid, van geen ge voellooze ondankbaarheid schuldig maaken: de Godsdienst zelf zou mij verwijten, dat ik zijne heilige voor schriften niet eerbiedig, als ik bij deze plegtige gelegenheid den Koning de eer niet gaf, die hem met zo veel recht toekomt. OOE VEELEN TRAANEN heeft zijne menschlievende hand, in het kort tijdsbestek zijner loffelijke Regeering, niet al afgedroogd? Hoe veele en diepe wonden geheeld? Hoe veele wanhoopigen van den rand des verderfs, waarop zij zich bevonden, te rug getrokken? De jongste ramp spoeden, die ons Vaderland getroffen hebben, zijn nog te versch in elks ge heugen, dat het nodig zijn zou, die hier te beschrijven, om ons te her inneren, hoe waarlijk groot de edele Fransenvriend zich in het midden van die alle getoond heeft: Gy zelf! Gy zelf, o Leyden! Gy ziet nog in de levendigheid der verbeelding uwen Koning in den omtrek dezer plaats, met heldhaftige liefde, op den bran denden puin uwer ingestorte huizen klimmen, om uwe half versmagte, verpletterende, zieltoogende kinderen aan den dood te ontrukken: Gy ge voelt nog de heilzame uitwerking van de olie der liefdaadigheid, die hij zo gulhartig in uwe wonden ge stort heeft. r\AN, niet minder luisterrijk, toont hij de vriend te zijn van den Godsdienst, hoe veele Kerken zegenen reeds Hoogstderzelve Koninklijke edelmoedigheid! hoe veele gemeentens zenden reeds bij aanhoudendheid vuurige gebeden hemelwaart voor hunnen doorluchtigen Weldoener! hoe luid inzonderheid weergalmen wanden en gewelven van deze def tige Kerk, die gij, geëerde Gemeente, tot dezelve behorende! heden uit zijne Koninklijke handen ten geschenke ontvangt, daarbij nog ter instandhou ding begiftigd met een jaarelijksch inkomen van 600 guldens, hoe luid herzeg ik, weergalmt deze bevallige Kerk van dit dankbaar en erkente lijk gejuich! Lodewijk Napoleon, Hol lands geliefde Koning, mag met recht, in navolging van David zeggen: Heer, ik heb uw luister van uw Huis, en de woonplaats uwer Heerlijkheid be mind! Lodewijk Napoleon geeft aan zijn volk een verheven, een stigtelijk voorbeeld van liefde voor God en Godsdienst. Dat derhalven! (het is billijk) dat het voorbeeld van onzen Koning ook heden onze aandacht bepaale! en wel bij de overdenking dezer waarheid: ,,de Woonplaats van Gods Heerlijk heid beminnen, den luister van Zijn Huis lief hebben, en, zoo veel mo gelijk bevorderen", kan en mag rede- en christelijker wijze gesproken, niet anders aangemerkt worden, als een bewijs van liefde en hoogachting voor God zeiven. Rede- en christelijker wijze gesproken zou men denken dat de predikatie hiermede ten einde was. Het was nog slechts het begin van deze toespraak tot de „hoogaan zienlijke Vergadering". Het onderwerp van de preek was de luister van het heiligdom bij hei denen, Joden en Christenen, toege licht met vele citaten uit de H. Schrift en zelfs uit Cicero. Het bouwen van Gods huis en zijn luister beminnen, is aan te merken als „een bewijs van liefde en hoogachting voor God zei ven". De preek moet ongeveer anderhalf uur geduurd hebben. In de peroratie wordt de „Geëerde Gemeente dezer Kerke" aangespoord het stichtelijk voorbeeld van Koning Lodewijk te volgen. Opvallend is, dat in de gehele preek van 32 gedrukte bladzijden met geen woord gezinspeeld wordt op de H. Lodewijk, onder wiens patronaat de Kerk toch was geplaatst! In de peroratie herhaalt de predi kant zijn lof op den „Doorlugtigen Weldoener", om te besluiten met een gebed tot God: GEBED EEUWIGE en aanbiddelijke Ma- jesteit! Gij, die zoo gul als plech tig beloofd hebt, alle die geenen, die U verheerlijkt zullen hebben, van uwen kant wederkeerig te zullen ver heerlijken! Zie, bidden wij U, van uwen Hemelthroon neder op dit uw Heiligdom, dat uw dienaar, onze Ko ning U heden opdraagt, op dat uw Naam daar in geheiligd, daardoor verheerlijkt wordt, en verheerlijk hem wederkeerig volgens uw woord! Hij kent geene grootere heerlijkheid, als die in het bezit der harten, der liefde zijner onderdaanen bestaat: Gij zelf, o God! stelt daar den hoogsten prijs op! Gij begeert niets meer, als de God onzer harten genoemd te wor den, en te zijn! Hij verlangt niets oprechter, als zijn volk gelukkig te maaken, en Gij, o God der liefde!, Gij kent insgelijks geen' grooteren wellust: Volbreng dus, o Heer!, deze zijne wenschen, zoo wel met de uwen overeenstemmende! Voltooi de schit terende overwinning, die hij reeds over de gemoederen vain Nederlands Volk behaald heeft, hoe langer zoo meer! Stel hem, door ons eenen ge- vvenschten algemeenen Vrede te schenken, in staat, om zijne liefde over zijn volk hoe langer zoo luister rijker ten toon te spreiden! Bestraal zijnen geest met het hemelsch licht uwer Goddelijke Wijsheid, op dat zijne onvermoeide pogingen tot wel zijn van zijn volk steeds met den beste uitslag gekroond worden! Doe hem dit genoegen tot in den geze- gendsten ouderdom smaaken, tot dat het U behaagen zal, hem met nieuwen luister, met onsterfelijke eer te eieren in het rijk uwer eindelooze Heerlijk heid! Het gebed besluit met een bede voor de „Leden dezer Gemeente" en voor de „Herder dezer Gemeente". Amen. Burgemeester van Leiden opende tentoonstelling Lodewijkskerk Restauratie historisch gebouw een hartewens Zaterdagmiddag waren in De La kenhal tal van vertegenwoordigers van het Leids gemeentebestuur, ver tegenwoordigers van de Lodewijks- parochie en talrijke belangstellenden verenigd om de opening van de his torische tentoonstelling „Van Sint Jacobsgasthuis tot Lodewijkskerk" bij te wonen. De directeur van het museum, de heer J. N. van Wessem opende de bijeenkomst. Hij noemde deze ten toonstelling door het samenvallen van de consecratie van de gerestau reerde Lodewijkskerk en de herden king van de buskruitramp nu 150 jaar geleden, ten volle verantwoord. Hij sprak tevens over het stedelijk karakter ervan, daar de Lodewijks kerk een gebouw is, dat stamt uit de tijden van de oudste bekende ge schiedenis van onze stad. Spreker dankte voor de medewer king van het gemeente-archief, met name mej. Versprille, maar ook het bestuur van de St. Lodewijkskerk, in het bijzonder deken W. P. M. Ha ring voor de medewerking. Hierna verzocht hij de burgemees ter deze tentoonstelling te openen. Jhr. mr. F. H. van Kinschot liet de aanwezigen in de geest de wandeling maken door het Leiden van 1186, Nieuwe Rijn, Rapenburg en Steeh- schuur. Zijn waardering voor deze tentoonstelling was zodanig, dat hij haar in persoon had willen openen. Hij memoreerde de geschiedenis van het St. Jacob-kapelletje dat via Saai hal en Fusteinhal, tenslotte is uitge groeid tot de schone en waardevolle St. Lodewijkskerk. Zijn beide hartewensen op oud heidkundig gebied waren nu in ver vulling gegaan: het herstel van het Gravensteen en de restauratie van de Lodewijkskerk. Spr. toonde zich verheugd, te heb ben kunnen medewerken aan deze tentoonstelling en verheugde zich op de plechtige gebeurtenis van a.s. dinsdag. Hij verklaarde vervolgens de ten toonstelling voor geopend. De tentoonstelling zelf geeft, zoals Kanunnik W. P. M. Haring, mej. A. Versprille, stadsarchivaris, en de burgemeester tijdens een rondgang door de tentoonstelling over de St. Lodewijkskerk in De Lakenhal. wij reeds meldden, een overzicht van de geschiedenis van dit gebouw. Op zeer deskundige wijze is uit allerlei plaatsen een schat van gegevens bijeengebracht, ook zelfs het gemeen te-archief van Rotterdam heeft me degewerkt. Talrijke kopergravures, tekenin gen en foto's van 1600 tot heden zijn hier bijeengebracht om een beeld te geven van de oudste toestand van de Saaihal, de ramp van het kruitschip en de totstandkoming van de Lode wijkskerk en haar naaste omgeving. Tevens kan men hier ook bewon- derren de reeks schilderijen die de burgemeester-schilder, leermeester van Rembrandt, Izaak Nicolaasz van Swanenburgh heeft vervaardigd ter verfraaiing van de Saaihal, en uit beeldend de Leidse draperie van die tijd. Het is voor iedere stadsgenoot, die enige belangstelling voor zijn oude stad kan opbrengen, zeker voor iede re katholiek, die belangstelling heeft voor de oude gerestaureerde Lode wijkskerk, zeer aanbevelenswaardig een bezoek te brengen aan deze ten toonstelling, die zal blijven tot 25 juni a.s. Bij het 2e lustrum Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Leidse Jeugd Actie (L.J.A.) werd zaterdagmiddag jl. een grote jeugdmiddag gehouden op het L.F.C.-terrein aan de Boshuizerkade. Deze middag was de vierde in de reeks van festiviteiten rondom het 2e lustrum. Nu was het de bedoeling, dat alle Leidse jeugdverenigingen geza menlijk deze middag zouden verzor gen in de trant van: „Voor de Leidse jeugd, door de Leidse jeugd". En deze opzet van de L.J.A. is geheel en al geslaagd, mede dank zij de gewaar deerde medewerking van de zon. Om 3 uur vertrok vanaf het Pie terskerkhof een grote kinderoptocht. Voorop liepen de juniores van K en G., dan volgden enkele speeltuin- groepen, de N.P.V.-band, volksdans groepen, padvinders, gidsen en ver kenners. Achter K. en G.-senioren reed een grote wagen met de leeu- wenkooi en de artiesten van 't Circus Knikkebeen en daarachter volgden weer enkele speeltuingroepen. Via de Douzastraat, Herenstraat, Zoeterwoudseweg, Boshuizerlaan en Boshuizerkade trok de stoet naar 't L.F.C.-derrein. Op het zonovergoten L.F.C.-terrein hadden zich inmiddels al enige duizenden kinderen verza meld. Toen ook de kinderen van de optocht een plaatsje op de tribunes hadden gevonden, kon de heer H. Zunderman het programma openen. Volgens Hindoegebruik Schip voor India met kokosnoot gedoopt Bij de doop van de voor het gou vernement van India in aanbouw zijnde, stoomhoppersleper en cutter zuiger „Visakha" door de echtgenote van de ambassadeur van India in ons land, is volgens hindoegebruik een kokosnoot, in plaats van de in ons land traditionele fles champagne, ge bruikt. Nadat gebeden waren gezegd om de gunsten van de god der zee te verwerven, schilderde mevr. Kapur op de scheepshuid een swastika, strooide rijstkorrels op de natte verf, besprenkelde het geheel met rozen water en gooide vervolgens de (ge prepareerde) kokosnoot stuk tegen de scheepswand, zodat de melk langs het staal omlaag droop. Enkele seconden later gleed de „Visakha" van de helling op Verschu- re en Co's scheepwerf en machinefa briek n.v. te Amsterdam een der vennoten van de I.H.C.-Holland. De doop en de te "'aterlating wer den bijgewoond o.m. d:or de ambas sadeur van India, de heer B. K. Ka pur. De zuiger zal gebruikt worden bij het op diepte houden van haven <*n haveningang van Vizagapatam aan de oostkust van India, alsmede voor het uitvoeren van uitbreidingswerkzaam heden. Het schip zal worden voortbewogen door twee schroeven, aangedreven door twee stoommachines, die het in geladen toestand een snelheid van 11 knopen zullen geven. De hopper, die een inhoud van 3048 ton heeft, wordt uitgerust met een zandpomp kan in 50 minuten door een flexibele zuig- buis worden volgezogen. Het vullen van het laadruim kan zowel stil lig -gend als varend geschieden. De maximum baggerdiepte bedraagt 18 meter. Indien de te baggeren grond te hard is om onder meer opgezogen te wor den kan een snijkopinstallatie ge bruikt worden om de grond los te snijden. In open zee kan de gebaggerde spe cie gelost worden door middel van bodemkleppen, die hydraulisch wor den bediend. De lengte over alles be draagt 106.20 meter, de breedte 15.22 meter en de holte 7.14 meter. Hij heette de genodigden, waaronder wethouder J. C. van Schaik en de ruim 5000 kinderen van harte wel kom namens de Lustruimcommissie van de L.J.A. De beide corpsen van K. en G. gaven daarna enige marsen ten beste. Dans en spel In 't midden van 't veld voerden de volksdansgroepen van het Leidse Volkshuis, De Grote Ronde, Oud- Poelgeest en Nieuw-Holland geza menlijk enige volksdansen uit. Wij zagen o.a. Schotse, Amerikaanse en Mexicaanse dansen. Tegelijkertijd demonstreerden de verschillende groepen van de padvin. derij op de vier hoeken van 't veld. De Ned. Padvinders hielden onder linge wedstrijden Romeinse wagen rennen, de N.P.G. zette een keuken tent op, de gidsen stookten een kamp vuurtje en de katholieke verkenners waren aan het koprollen en jakar- draaien. Hierna was het de beurt voor de Haagse gasten op deze middag: de Rollerclub Hollandia, die een rol- schaatsshow bracht, welke de kinde ren nog lang zal heugen. Na een ge zamenlijke openingsmars op de rol schaats, volgden enkele solonummers door Anneke Verhagen, waaierdans door Vera van Rijn en een ballet fantasie door Corry Vermeren, de jeugdkampioene van Nederland. Alle nummers werden met gratie en grote licbaamsbeheersing gebracht. Vele kinderen zullen wel nooit gedacht hebben, dat je zoveel op een paar rolschaatsen bereiken kan. Knikkebeen Vervolgens kwamen de artiesten van Circus Knikkebeen in de piste. Na een nummer hogeschool-dressuur van hoge kwaliteit, volgden er enige balletdansjes. Voor de tweede maal trad de Haag se rollerclub op, nu met een Hon gaarse dans van Magdalena Slot, een groepsdans, de Volendammertjes en de sabeldans door Corry Vermeren. Vooral de laatste had groot en ver diend succes. De acrobaten van Circus Knikke been toonden hun lenigheid en sou plesse en tot slot was het de beurt aan freule Sixma van Heemstra met haar ruitergroep. Ook de rollerclub besloot zijn optreden met een geza menlijke mars en een laatste optre den van Corry Vermeren met Pic colo. Onder grote belangstelling is zater dagmiddag te Arnhem het centrale gebouw van de St. Vincentiusvereni- ging, waarin alle organisaties, werk zaam op sociaal en charitatief gebied zijn ondergebracht, onder de naam van Caritas Catholica, ingezegend door mgr dr B. J. Alfrink, aartsbis schop van Utrecht. De officiële ope ning verrichte de minister van maat schappelijk werk. In Gouda is zaterdagmiddag als on derdeel van de gebeurtennissen in het De Ruyter-jaar een tentoonstelling geopend in het Catharina-gasthuis, die gewijd is aan admiraal Zoutman en de slag bij Doggersbank. De bur gemeester van Gouda, mr dr K. F. O. James, deelde mede dat het nog mo gelijk was gebleken bij verscheidene nazaten voorwerpen voor de expositie te krijgen die aan Zoutman herinne ren. De tentoonstelling, die o.a. scheeps modellen, etsen, litho's en overzich ten van de slag bij Doggersbank op 5 augustus 1781 omvat, is ingeleid door prof. dr Th. Milo, die Zoutman schetste als een goed bevelhebber, die in zijn tijd evenveel waardering genoot, als Michiel Adriaansz. de Ruyter. Door de onbesliste slag op de Doggersbank, waarvan eigenlijk elke Hollander gedacht had, dat er geen maritieme overwinningen te behalen waren, werd het moreel van de Ne derlandse marine zeer versterkt en de gevolgen van deze slag zijn dan ook, dat onze vloot in de volgende jaren veel groter en sterker werd op gebouwd, terwijl tevens de grondslag werd gelegd voor de zeevaartschool te Amsterdam. Een actief moment tijdens de volksdansen bij de L.J.A.- middag te Leiden. De heer G. Steinbach praatte de verschillende programmapunten aan elkaar. Om pl.m. 6 uur sloot de heer H. Zunderman deze middag met een woord van dank aan alle medewer kers. waarna de kinderen weer in verschillende groepen huiswaarts trokken. De L.J.A. kan op een middag terugzien. Bondscongres r.-k. smeden De Ned. r.-k. bond van Smeden patroons en werkgevers in staalver- werkende bedrijven heeft zaterdag en zondag een bondscongres te Tilburg gehouden, waarbij tevens aandacht werd besteed aan het veertigjarig be staan van deze bond. Bondspraeses Fr. v. Beurden zei tijdens het congres dat in verband met het verdwijnen van een aantal kleinere'land'bouw-smidsbedrijven het van groot belang is, dat men zich vaktechnisch gaat bekwamen in de moderne landbouwtechniek en het bedrijf daarbij aanpast. Speciaal richt te spr. zijn aandacht op de sectie tractoren- en tractorwerktuigenbe- drijven. Er zijn dagelijks circa 50 000 tractoren in de landbouw in bedrijf, die tezamen een investering van twee miljard gulden uitmaken. Het is der halve van belang, dat dit Nederlandse tractorenpark goede service-werk- plaatsen en vakbekwame mensen ter beschikking staan. In d:t verband ver leent de stichting „vakopleiding" uit stekende diensten. Tijdens de be stuursverkiezing werden de heren F. v. Beurden (voorz.) Tilburg, J. Derks (Den Bosch), Th. Pley (Leiden) en S. Smits (Amsterdam) herbenoemd. De feestrede werd uitgesproken door pater G. M. Colsen C.M., die onder meer stelde, dat de bond tegen de verdrukking in is gegroeid tot een machtige organisatie, waartoe hij dank bracht aan de werkers van het eerste uur, die in tijden van laag conjunctuur de grootste activiteit ont wikkelden. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST Op de zaterdag 29 juni as. in de feestzaal van restaurant National te Venlo te houden algemene vergade ring van de maatschappij tot bevor dering der toonkunst komt als bij zonder voorstel van het hoofdbestuur der maatschappij aan de orde: Be spreking van het onderwerp koor vernieuwing. De algemene vergade ring der maatschappij, die onder lei ding zal staan van de algemeen voor zitter prof dr E. Reeser uit Bilfcho- ven, zal dit onderwerp bespreken aan de hand van een aantal vraag punten dat door een commissie van voorbereiding is opgesteld. TWEE BOERDERIJEN IN BRAND In de buurtschap Vinkei van de Noordbrabantse gemeente Hees heeft gistermiddag een zware boerderij- brand gewoed. Een boerderij is ge heel afgebrand, een ging gedeeltelijk verloren en een derde liep grote wa terschade op. Daar het dak uit stro was vervap- digd greep het vuur zeer snel om zich heen. De brandweren uit Heesch, Oss, Nuland en Nistelrode bestreden het vuur behalve met waterstralen ook met nevelspuiten. Niettemin ging de boerderij geheel in vlammen op. Van de inboedel kon vrijwel niets worden gered. Als gevolg van de windrich ting kwamen vonken terecht op de op 15 meter afstand gelegen boer derij. Het dak van deze boerderij, eveneens van stro, vatte ondanks het feit dat het door de brandweer werd nat gehouden, ook vlam. Deze boer derij werd voor een groot deel een prooi van het vuur en ook hier kon van de inboedel slechts weinig wor den gered. DERDE SLACHTOFFER VAN ONGEVAL TE MAASTRICHT OVERLEDEN. Gistermorgen is het derde slachtof- r van het verkeersongeval, dat woensdagmiddag gebeurde aan de Franciscus Romanusweg te Maas- Maastricht, overleden. Het betreft de 50-jarige J. Quix uit gittard.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10