Holland Festival door min. Cals geopend Minister Algera had geen bezwaar tegen motie-Romme Regering kan geen toezeggingen doen over tijdstip van de bouw Feest in bejaardentehuis Congres katholieke bouwvak arbeidersbond St. Joseph Taxichauffeur uit Nieuwiand krijgt twintig jaar ZATERDAG 15 JUNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Tunnelmotie in Tweede Kamer aanvaard De motie-Romme, waarin wordt verklaard: 1. Dat de bouw van drie tunnels Coentunnel, Hemtunnel en IJ-tunnel noodzakelijk is. 2. Dat de financiële deelneming van de regering afhankelijk wordt gesteld van de technische en financiële aanvaardbaarheid van de plannen. 3. Dat het overleg over het IJ-tunnelproject plus kostenverdeling tussen Rijkswaterstaat en Publieke werken van Amsterdam eventueel onder leiding kan staan van een deskundige buitenstaander, werd gistermiddag door de leden van de Tweede Kamer met grote meer derheid van stemmen aangenomen. Geen motie-Posthumus Minister Algera had deze motie aanvaardbaar verklaard. De KVP, AR, CH en de liberalen stemden voor de motie, de socialisten tegen. De stemverhouding was 66 stem men voor en 47 tegen. Een motie van de socialist Posthu mus werd met 42 stemmen voor en 72 stemmen tegen verworpen. Hier stemden alleen de socialisten voor. De SGP-er, de heer Kodde, stemde wel tegen de motie-Posthuma, maar verliet de zaal voor de stemming over de motie-Romme. Het verschil tussen de motie-Rom me en de motie-Posthumus was, dat in de motie-Romme de bouw van drie tunnels noodzakelijk wordt ge steld en het overleg over de timnel- plannen duidelijk wordt aangegeven. De socialistische motie sprak slechts over twee tunnels (de Coentunnel en de IJ-tunnel) en schreef aan de regering voor aan de bouw van welke tunnel de voorrang diende te worden gegeven: eerst de IJ-tunnel en dan de Coentunnel. In de toelichting, die ir Posthumus gaf werd ten slotte de Hemtunnel wel genoemd. Verkiezingen. Mr Burger, de socialistische frac tieleider, daarin gesteund door het socialistische Amsterdamse raadslid drs Den Uyl, zorgde voor de politieke sensatie door met veel pathos en enig volkspropagandisme de voorstanders van de motie-Romme eyvan te be schuldigen, dat zij de bouw van de IJ-tunnel wilden torpederen. Het overleg vond de heer Burger veel te omslachtig. Maar er zijn volgend jaar dan Ook gemeenteraadsverkiezingen. De PvdA had blijkbaar behoefte om de krach tige taal, die door de socialistische minister van Financiën aan het adres van Amsterdam was gesproken, te verzwakken. Overigens viel het op, dat noch mi nister Algera, noch minister Hofstra gistermiddag erg enthousiast ingin gen op de aandrang uit de Kamer zich aan de uitspraak te binden. Zij hielden zich angstvallig op de vlakte. De Ruytermedaille De koningin heeft vanmorgen in het paleis Soestdijk aan twaalf Ne derlanders, die zich door verdienste lijke daden voor de Nederlandse scheepvaart hebben onderscheiden, de De Ruytermedaille uitgereikt. Wij hebben de namen van deze Neder landers reeds gepubliceerd. De plechtigheid werd o.m. bijge woond door de minister van verkeer en waterstaat, mr J. Algera, de di recteur-generaal van scheepvaart, de heer W. L. de Vries, de secretaris generaal van het ministerie van ver keer en waterstaat, mr. A. H. C. Gieben, alsmede door leden van het ere-comité en van het nationale co mité „De Ruyterherdenking". Onder de genodigden bevonden zich voorts 36 dragers van de De Ruy termedaille en vertegenwoordigers van de raad van de scheepvaart en scheepvaartmaatschappijen. In de Stuckzaal van het paleis Soestdijk begroetten H. M. de konin gin en Z. K. H. prins Bernhard het gezelschap, waarna H. M. de konin gin een kort welkomstwoord sprak. Nadat steeds eerst het desbetref fende koninklijk besluit was voorge lezen door de adjudant van H. M. de koningin, kapitein-luitenant ter zee J. S. de Jong, werden de onder scheidingen door de vorstin uitge reikte Ongeveer op hetzelfde moment dat in het paleis Soestdijk twaalf De Ruy. termedailles werden uitgereikt, was het feest in het Ned. Herv. rusthuis te Colynsplaat, gemeente Kortgene. Hier verblijft namelijk de oudste van de in leven zijnde 60 dragers van de De Ruytermedaille, de 93-ja- rige M. van den Klooster temidden van ongeveer 30 bejaarden. Als schip per van de reddingboot te Burgh- sluis heeft hij meermalen verdienste lijke reddingen gedaan. In verband met zijn hoge leeftijd kon de heer Van den Klooster de plechtigheden in het paleis Soestdijk niet bijwonen, doch de koningin wil de op deze dag ook hem in de huldi ging betrekken. Burgemeester A. A. Schuit van Kortgene verraste de be woners van het rusthuis met taarten, sigaren en bonbons, een geschenk van H. M. de koningin, die zich ook in een persoonlijk schrijven tot de heer Van den Klooster had gericht. In de met bloemen versierde recrea tiezaal van het rusthuis deed burge meester Schuit voorlezing van dit schrijven. Rede minister Algera. De mogelijkheden van de bouw van zowel de IJ-tunnel als van de Coen- en Hemtunnel moeten worden open gehouden, verklaarde de minister van Verkeer en Waterstaat Algera. Het standpunt van de regering is on gewijzigd gebleven. Er zullen de komende jaren vele kostbare werken in Nederland nodig zijn. Zoals het Deltaplan, waar de minister grote prioriteit aan toekent. En de regering kan de bouw van de drie tunnels niet los zien van de andere objecten. Men heeft te maken met vele ernstige problemen, vooral door de toeneming van de bevolkings agglomeraties. De minister kan daarom geen en kele toezegging doen over de tijd, wanneer de IJ-tunnel gebouwd kan worden. Vooral ook, omdat de eco nomische rentabiliteit van de pro jecten een grote rol speelt. Wat de motie-Posthumus betreft, zei de minister dat hij ten aanzien van de bouw van de Coentunnel geen bindende toezegging kan doen over het tijdstip, waarop met de bouw van deze tunnel door de Zaanstreek dringend nodig geacht kan worden begonnen. Aanvaardbaar. De motie-Romme noemde minister Algera voor de regering aanvaard baar. Hij wilde ernstig overwegen of het gewenst is, overleg tussen Rijks waterstaat en Publieke Werken on der leiding van een deskundige bui tenstaander te doen plaatsvinden. Het ligt uiteraard in de bedoeling van de regering dat hangende de op schorting als gevolg van de beste dingsbeperking het overleg begint. De minister wilde er nog op wij zen, dat de gedwongen stillegging van de Velsertunnel er indertijd toe j geleid heeft dat op een beter project kon worden overgeschakeld. Ook op Rijksweg nummer 1 werd vijftien jaar gewacht. Kosten. Minister Hofstra wees erop, dat al vorens met de werkzaamheden voort gang zal kunnen worden gemaakt, ten eerste: De aanbesteding nog moet plaatsvinden zodat er geruime tijd gemoeid zal zijn met de bestudering van de offertes van de aannemers en ten tweede, dient overleg plaats te vinden over de vraag of de verplaat sing van het Marine-etablissement werkelijk nodig is. Is dit niet nodig dan drukt dit de kosten met zo'n groot bedrag dat dit alleen reeds verkrijging van de uit voering zou rechtvaardigen. Mis schien kan dit overleg ook zonder bestedingsbeperking ertoe leiden dat temporisatie nodig is. Gedurende het technisch overleg kunnen wellicht ook enkele andere punten worden be keken. Duidelijke uitspraak. De socialistische woordvoerder, de heer Burger, mengde zich in het de bat met een aantal constateringen. Hij constateerde dat de voortzetting van de IJ-tunnelbouw gewenst is en dat er ook een Coentunnel moet ko men. Thans is het probleem aan de orde van de bestedingsbeperking en dus van de vraag hoe de tunnelbouw gefinancierd kan worden. De Kamer moet zich duidelijk uitspreken en aan alle onzekerheid over de vraag, of er tunnels moeten komen voor goed een einde maken. Bestedingsbeperking aanvaardbaar Op de tweede dag van het congres van de bond van katholieke bouw vakarbeiders St. Joseph te Den Haag heeft de economische advisgpr van deze bond, drs P. J. Janssen, een eau serie gehouden over de bestedings beperking en de gevolgen daarvan voor de bouwnijverheid. Spreker ver klaarde o.a. niet te geloven, dat de bestedingsbeperking een ongunstige invloed zou uitoefenen op de woning bouw. Ondervindt de woningbouw dus geen direkte nadelige gevolgen van de bestedingsbeperking, indirekt zal zij er baat bij vinwen door 'n herstel van het evenwicht op de kapitaal markt. De utiliteitsbouw zal automa tisch enige terugslag ondervinden doordat het bedrijfsleven over min der middelen zal gaan beschikken voor de uitbreiding en de vernieuwing van het produktie-apparaat. Onze sterk groeiende bevolking vraagt niet alleen om steeds meer woningen doch ook om arbeidsplaatsen. Een verdere industrialisatie is daarom een eis van eerste orde. De sektor weg- en waterbouwkundige werken schijnt wel het zwaarst getroffen door de bestedingsbeperking, aldus spreker. De vermindering der opdrachten wordt pas over enige tijd werkelijk voelbaar daar men momenteel nog werk onderhanden heeft waarvan de opdracht reeds is verleend voor dat de aanbestedingsbeperking van kracht werd. Ook is bet aantal ar beiders, werkzaam in de wegen bouw, sedert vorig jaar vrij aanzien lijk achteruit gelopen, naar schat ting zelfs 20 procent. Drs Janssen achtte een zekere be stedingsbeperking aanvaardbaar om dat de economische toestand dit ver eist. Dit mag echter in geen geval be tekenen dat de bouwnijverheid zwaarder wordt getroffen dan andere bedrijfstakken. Spieker verklaarde verder dat ur z.i. een benauwend gebrek aan in zicht bestaat in de problematiek van de bouwnijverheid. Hij wees in dit verband op werkzaamheden van het vorig jaar opgerichte economische in stituut voor de bouwnijverheid. Van de resultaten van het wetenschappe lijk onderzoek van dit instituut zul len zowel de overheid als het be drijfsleven gebruik kunnen maken DE SPUIT ER OP. De commissaris der Koningin in Overijssel, ir J. B. G. kj. Ridder de van der Schueren, heeft gisteren het nieuwe semi-permanente gebouw van de provinciale waterstaat in Overijsel in de Wezenlanden te Zwol- te officieel geopend. De plechtigheid viel samen met de viering van het 75-jarig bestaan van de dienst. De symbolische opening van het gebouw geschiedde in waterstaatsstijl: met een tuinslang spoot de commissaris het met een oplosbore verfsoort be streken naamboord naast de ingang schoon, waardoor de woorden „pro vinciale waterstaat in Overijssel" zichtbaar werden. om tot een gezamenlijke gedragslijn te komen, zo zeide hij. Eén ding moet echter niet uit het oog worden verloren, namelijk de noodzaak van meer kapitaalvorming. Wanneer wij er niet in slagen de kapitaalvorming tot het gewenste peil op te voeren, zal de situatie voor de bouwnijverheid moeilijk blijven, ook al zou men door het vormen van een fonds en een beter inzicht in de spe cifieke problemen van deze bedrijfs tak reeds een stap in de goede rich ting hebben gezet. Het grote belang, dat de bouwnij verheid heeft bij de opheffing van het kapitaaltekort, moet een stimu lans zijn om door middel van be drijf sspaarregelingen of op andere wijze een wijd verbreide bezitsvor ming te bevorderen, zo besloot de heer Janssen. Z.H. Excellentie de Bisschop van Haarlem heeft heden in de Basiliek St. Bavo te Haarlem aan de volgende Eerwaarde Heren de H.H. Wijdingen toegediend: De H. Wijding van hetPriester- schap. J. F Bloem; Th. M. Braak- man;Th. G. Brandsen; J. A. Broer- sen; Th. Dekker; A. Th. Groot; P. Hoogenboom; P. M. Kelkman; J. C. v. d. Plas; B. J. M. v. Santé; C. P. Th. Spiekerman; J. C. Suidgeest; L. J. Timmermans; C. Tol; J. J. v. d. Velden; J. Zutt. De H. Wijding van het Subdiako- naat: L. M. Aarts; A. P. Baars; Th. J. Bankras; H. J. Kempers; C. J. Komen; A. Lagerweij; P. J. A. Loos; H. P. Mars; J. Ch. A. Mulder; C. J. M. Pouw; P. C. Seijsener; W. J. C. Wijnands; A. B. A. IJzenbrandt; P. J. Zoon; Th. de Wit. Z.H. Excellentie de Bisschop van Haarlem zal woensdag 19 juni geen audiëntie verlenen. Uiterlijk onbewogen hoorde de 39- jarige taxichauffeur L. H. uit Nieuw en Sint Joosland vrijdagmorgen in de raadzaal van het stadhuis te Middel burg het vonnis aan, dat de president van de arondissementsrechtbank te Middelburg, mr. P. van Empel, uit sprak: twintig jaar gevangenisstraf met aftrek. De rechtbank aeht wettig en overtuigend bewezen dat de taxi chauffeur de weduwe KoddeRoose uit Nieuw- en Sint Joosland heeft vermoord. De officier van justitie, mr J. L. Andre, had aan het eind van de zit ting, die vrijdag 31 mei jl. in de con cert- en gehoorzaal werd gehouden, twaalf jaar met aftrek geëist. De offi cier achtte namelijk het subsidiair ten laste gelegde, de doodslag op de we duwe, bewezen, maar niet, dat H. Onaangekondigd heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr J. M. L. Th. Cals, gis teravond in de Scheveningse Kurzaal het Holland Festival 1957 geopend met een rede, die hij ironisch begon met de opmerking, dat men in dit land een 10-jarige herdenking moei lijk onbenut kan laten als voorwend sel om het woord te voeren. Zich afvragende* of er, naast de befaamdet festivals zoals die te Salz burg behoeft bestaat aan de Nederl. manifestatie, beaamde de minister, dat nog steeds de overweging geldt, dat men het bezoek van vreemdelin gen aan Nederland kan stimuleren door de organisatie van kunstweken en dat men voorts aan de vele vreem delingen, die naar Nederland komen in een periode, waarin de orkesten gewoonlijk vakantie hebben of popu laire uitvoeringen geven en waar het hoge artistieke peil, kenmerkend voor het winterseizoen in Nederland, zich nauwelijks manifesteerde, een juistere indruk moet geven van het Nederlandse kunstleven. - Spreker achtte het goed er op te wijzen, dat er nauwelijks één festi val van dit niveau in Europa is, waar bij zoveel kunstenaars uit eigen land een belangrijke taak vervullen. Tenslotte wees de minister er nog op, dat het Holland Festival ook het enige festival is, dat een omvang rijk aantal uitvoeringen organiseert ten behoeve van hen, die financieel .minder draagkrachtig zijn. „Dat lijkt mij een juist beleid: de ontvankelijk heid voor de kunst wordt immers niet bepaald door avondkleding al dan niet met ster en ordeband, hoezeer de aanblik van deze illustere zaal ook bijdraagt tot het feest, dat wij hier vanavond karnen vieren", zo zei de minister. Na de rede van de minister voer de het Nederlands Kamerorkest een concert uit, dat begon met het Con certo Grosso in d-kleine terts opus zes no. tien van Georg F. Handel. Als solisten traden hierbij op de violis ten Willem Noske en Piet Nijland. Vervolgens werd uitgevoerd het Con certo in b kleine terts voor vier vio len en orkest van Antonio Vivaldi. Solistisch traden hierbij op Thomas Magyar, Piet Nijland, Parry Hart en Bouw Lemkes. Daarna werd een Ne derlandse compositie ten gehore ge bracht en wel met het Largo en Al legro van Henk Badings. De in de zaal aanwezige componist deelde in de hulde van het publiek en dankte op De bollenstreek met de bloembollencultuur als hoofdberoep is altijd bij zonder kwetsbaar geweest. De geschiedenis heeft dat de nodige keren bewe zen. Terwijl de gevolgen van de bestedingsbeperking in deze streek nog maar heel langzaam beginnen door te werken en men in de bollenbedrijven nog lang niet algemeen is overgegaan tot het bespuiten van de akkers tegen het onkruid, springt toch al het signaal op onveilig. Er staan op het Gewes telijk Arbeidsbureau te Lisse thans meer werkzoekenden ingeschreven dan de laatste jaren het geval is geweest en 'n vergelijking met dezelfde cijfers van verleden jaar om deze tijd zijn bepaald alarmerend. Eind mei 1956 had men in de bollenstreek geen enkele werkzoekende metselaar en slechts één bloembollenarbeider, die te kennen had gegeven een werkgever te zoeken. Eind mei 1957 had men 12 werkloze metselaars en 44 werkzoekende bloem bollenarbeiders geregisteerd. En als men de totaal cijfers bekijkt eind mei 1956 totaal 24 werkzoekenden in de bollenstreek en nu 108 dan moet men dit als een teken aan de wand beschouwen, zo zei ons de heer G. F. B. Maas, de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Lisse. Scholing van jonge arbeiders ook op mechanisatie gericht Deze cijfers zijn de ongunstigste van de gehele provincie Zuid-Hol land en hier komt nog bij, dat men in de periode van november 1956 tot eind april 1957 duizend en zestien arbeiders buiten het gewest Lisse heeft moeten inzetten. Voor duizend en zestien mensen was hier in een tijd van hoogconjunctuur alom! geen emplooi. Deze mensen wer den te werk gesteld in de havens van Rotterdam, Amsterdam, in fa brieken in Alphen aan den Rijn, Den Haag, Delft enz. En het grie zelige aan dit alles is, dat uitgere kend deze mensen bij een teruglo pende conjunctuur het eerst aan bod zijn om ontslagen te worden. Immers zij kosten de werkgevers meer geld dan arbeiders die dichtbij wonen. Voor hen moet het reisgeld worden betaald, voor hen gelden vaak kor tere werktijden, enz. En als men dus moet gaan ontslaan, dan is het te begrijpen dat eerst deze arbeiders aan bod komen. Daarom zal men de industriali satie van de bollenstreek nooit mogen afremmen, aldus de heer Maas. Dat is moreel onverant woord. Men zal in positieve zin industrieën moeten aantrekken en mer. zal de aandacht op de bol lenstreek moeten blijven vesti gen. Verschillende gemeenten hebben mooie successen geboekt. Noordwijkerhout o.m., dat steeds meer fabrieken binnen zijn gren zen krijgt en Sassenheim, waar vele uitstekende bedrijven zich in de loop der jaren hebben ge vestigd en waar de fabrikanten nog graag komen. Op het ar beidsbureau te Lisse is men dan ook hogelijk verwonderd ge weest, dat de heer Bergman in de laatste raadsvergadering be zwaar maakten tegen de vestiging van een nieuwe fabriek, een me- taalwarenbedrijf. Heeft toen het raadslid Bergman gesproken of de werkgever Bergman, zo heeft men zich op het arbeidsbureau in Lisse afgevraagd. Mechanisatie groeit. De mechanisatie zal in het bol- lenvak naar de mening van de heer Maas steeds verder voortschrijden. Vele kwekers hebben het be spuiten tegen onkruid met Chloor IPC nog even de kat uit de boom gekeken. Nu is gebleken, dat er geen risico's aan verbonden zijn en zul len ook de conservatieve bedrijven volgend jaar gaan spuiten. Dat brengt een sterk verminderde vraag naar wieders met zich mee. De heer Maas heeft wat de mechanisatie van het bollenbedrijf betreft al bewezen een verziende blik te hebben. Slechts enkele jaren na de oorlog voorspelde hij al, dat het bollenvak meer aan de mechanisatie zou moeten gaan overlaten. Hij heeft ideeën gelanceerd die in die tijd volkomen onuitvoer baar schenen en het vak heeft in die tijd dan ook in alle toonaarden staan verkondigen, dat de schoen makers zich maar bij hun leesten moesten houden. Men kon de bloem- zijn beurt Goldberg en zijn ensemble vor de vertolking van zijn werk. Het concert werd besloten met de symfo nie in g kleine terts nr 39 van Joseph Haydn. Na de beëindiging van het concert begaven de aanwezigen zich naar het terras om het afsteken van het' vuurwerk te aanschouwen. Onder dit vuurwerk speelde de harmonie „Moerwijk" vrolijke klanken. Het laatste nummer van het vuurwerk was een stuk dat herinnerde aan het tienjarig bestaan van het Holland Festival. Tenslotte werd in hotel Kurhaus door burgemeester en wethouders van Den Haag een receptie gehou den, waarna men onder het genot van vele goede gaven nog lange tijd bijeen bleef. DE TENTOONSTELLING „PARAAT" MET EEN KANONSCHOT GEOPEND Een burger gaf het bevel „vuur" en de militaire commandant van een tank liet een schot lossen, dat daver de over de stad. Die burger was de eerste van de stad, mr. G. E. van Walsum en het kanonschot was het teken, dat de leger- en luchtmacht tentoonstelling „Paraat" op het Ahoy- terrein te Rotterdam geopend was. Voordat burgemeester Van Wal sum het woord voerde, werd namens de Kon. Luchtmacht gesproken door kolonel P. J. Maters en uit naam van de Kon. Landmacht door de garni- zienscommandant van Rotterdam, luitenant-kolonel A. H. Schreuders. Deze laatste dankte de burgemeester voor de grote medewerking, die hij steeds van de gemeentelijke instan ties mocht ondervinden en zei o.a.: „Wij zijn niet alleen van ons volk en voor ons volk, maar met ons volk". Burgemeester Van Walsum sprak zijn waardering uit voor de vaart en het enthousiasme, waarmee deze ex positie is tot stand gekomen. Deze tijd, zo zei hij o.m., maakt bij uit stek duidelijk, dat wij ter wille van de gehele Westerse wereld genood zaakt zijn een bijdrage te leveren tot afweer. Ten slotte gaf hij, op ver zoek, via een walkie-talkie het ge noemde bevel, waarna de tank het losse schot afvuurde. bollencultuur nu eenmaal niet sterk mechaniseren, zo heette het. De tijd heeft anders geleerd. De heer Maas kreeg gelijk. Enkele jaren geleden, toen steeds meer (dure) machines hun intrede gingen doen, adviseerde de heer Maas de kleine kwekers in coöperatief, verband deze machines aan te schaffen om méé te kunnen komen met de grote kapitaalkrach tige bedrijven. Toen was er alleen maar wat hoongelach, maar nu wor den door de kleine kwekers coöpe ratieve aankopen in alle ernst over wogen. Nu vraagt de heer Maas zich af, waarom bloembollen bijvoorbeeld niet machinaal verpakt worden. Een tè teer produkt? Geen argument! In de chocoladefabrieken worden de bonbons ook machinaal verpakt en die moet men nog heel wat voor zichtiger behandelen dan bloembol len. De toenemende mechanisatie zal dus een toenemende werkloosheid in de hand werken en daarom: indu strialiseren. Toenemende mechani satie vraagt van de bloembollen- bedrijven echter ook paraatheid. Zo is er bij de grote vooruitstrevende bedrijven reeds nu vraag naar jonge werkkrachten, die ook op technisch gebied hun weetje weten. Jonge mannen die zelf een tractor, een rooi en plantmachine of fraismachine kunnen repareren. Het bollenvak moet zich die dingen goed realise ren. Reeds nu tast men op het ter rein der jonge, technisch geschoolde krachten al in een vacuum. Immers: men kan geen monteur op een bloembollenbedrijf halen, die van het bollenvak niets afweet. Men zal voor alles iemand moeten hebben die het bollenvak tot en met kent, de mogelijkheden kan onderkennen en de moeilijkheden kan oplossen Als men reeds nu In de ruimte tast, hoe moet het dan straks als de vraag groter ga^t worden naar dit perso- I neel? Men zal jonge vakmensen moe- ten laten omscholen tot mechanisch grondbewerker. Op de Rijkswerk- plaatsen voor vakontwikkeling Haarlem en Leiden kan zo'n cursus in het leven worden geroepen, als blijkt dat daar behoefte aan is. Maar /het initiatief hiertoe moet van het/ Vak zelf uitgaan. Zo rijaen er diverse problemen ln. de bollenstreek en het bollenvak zal mee moeten werken om er een be vredigende oplossing voor te vinden. zijn daad weloverwogen of na bera ming heeft gepleegd. De rechtbank achtte het primair ten laste gelegde, dat H. de weduwe op 8 januari jl. na kalm beraad heeft gedood, door haar met een laken, dat hij om haar hals knoopte, te wurgen, wèl bewezen en vonniste dus twintig jaar voor moord. De rechtbank achtte tevens de dief stal van 6000.een geldbedrag, dat aan de weduwe toebehoorde, bewe zen. H. werd volkomen toerekeningsvat baar geacht. De verdedigers mr P. C. Adriaanse en mr W. F. P. Kurtz hadden vrijspraak gevraagd, omdat zij in het requisitoir van de officier het wettig en overtuigend bewijs had den gemist. JONGEDAME STAL 700.—. De politie te Utrecht kreeg giste renavond van de rijkspolitie te Put ten een telefonische oproep om uit te zien naar een taxi komende uit de richting Putten, waarin de 26-jarige mejuffrouw J. van W. uit Amersfoort zich bevond. Zij had kort tevoren een bezoek gebracht bij een inwoner van Putten en had zich 700.— toegeëigend. Gisterenavond laat werd de taxi te Utrecht aangehouden. Mej. J. van W. had nog ruim ƒ400.bij zich en is ter beschikkim gesteld van de rijkspolitie te Putten BLOEMETJES Uit onze taaltuin Broodtrommel. Proefschrift. Naast z'n schoenen lopen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7