Dt kttaiR EflecleÉeirs knakte GOED ZO!' Strak en Glad ZATERDAG 15 JUNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 tt Op een effectcnveiling ten bate van het Prinses Beatrix Poliofonds, die gisteravond in de Amsterdamse Effectenbeurs gehouden werd heb ben zich naar beursmaatstaven, wil de taferelen voorgedaan. De koer sen stegen binnen enkele ogenblik ken na inzet tot duizelingwekkende hoogten. De effecten waren geschon ken ten bate van de „Goed zo" actie. VDe officiële slotkoersen van hek eind van de middag werden met hon derden procenten tegelijk geslagen. Vooral bij de bankaandelen was het hek van de dam. De aandelen Amsterdamse Bank stegen van 204 tot 400, stukken van de Nederland se Handel Maatschappij liepen van 160 naar 280 procent en papieren van de H.B.U. schoten omhoog van 205 tot 501 procent. 10 miljoen gebedeld Niet het minst was dit te danken aan het critisch toeziend oog van de grote „radio-bedelaar" Joan Bode graven, die juist voor de aanvang van de bijzondere effectenbeurs uit handen van de burgemeester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot, de koninklijke ondefscheiding van Rid der in de Orde van Oranje Nassau had mogen ontvangen. Hierbij lan ceerde de burgemeester de leuze: „De weg van vele goede gaven liep over Johan Bodegraven". In enige jaren tijd heeft.de geridderde bede laar ruim tien miljoen gulden uit de Nederlandse zakken weten te klop pen, ten behoeve van de lijdende mensheid. Het was om deze verdiensten, dat H.M. de Koningin hem de hoge on derscheiding had toegekend. Beurstermen. Sprekend in beurstermen, hield de heer Bodegraven een korte, stimule rende toespraak tot de verzamelde belangstellenden uit bedrijfsleven en beurskringen: „De stemming is pri- ma( de koers is polio: laat de ver koop staan in het teken van agio!" Zo lang de beui's duurde, speel den afwisselend de Matrozenkapel uit Hilversum en het ballroomor- kest van Jan Corduwener. En nooit in de geschiedenis van de Amsterdamse Effectenbeurs was de stamming zo willig. Naar eerste taxatie zal de op brengst van dit bijzondere festijn circa drie honderd duizend gulden bedragen, welk bedrag in zijn ge heel ter beschikking zal komen van de poliopatienten. Voor een bijzondere beursbijeen- komst, die gisteravond in de Grote Zaal van de Amsterdamse Effecten beurs werd gehouden, heeft Johan Bodegraven de versierselen ontvan gen behorende bij de hem verleen de onderscheiding tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De foto toont in vrolijk gesprekl na de uitreiking v.l.n.r.: burgemees ter Boot, Johan Bodegraven met de onderscheiding op de rever en me vrouw Bodegraven. Vrijdag 5 juli zal de heer H. Waal- kens, burgemeester van Vlagtwedde, de weg Barnflair-Munnekemoer voor het verkeer openstellen. De Gro ningse „kanaalstreek" zal dan een goede wegverbinding met het oosten en westen rijker zijn. Bij deze in gebruikstelling zal de 103-jarige en zeer vitale mevr. H. Smit-Meijering als genodigde aanwezig zijn en na de toespraak van de heer Waalkens het lint doorknippen. In Dordrecht is men voornemens een gedenksteen te plaatsen in de ge vel van het huis Nieuwe Haven 25 ter nagedachtenis aan mevrouw A. van Rhijn-Naeff, die als schrijfster onder de naam Top Naeff in het gehele Ne derlandse taalgebied bekend is. Top Naeff, die ruim drie jaar gele den overleed, nauwelijks een maand nadat zij als eerste vrouw het erebur gerschap van Dordrecht had gekre gen, heeft, op twee perioden in haar jeugd na, haar gehele leven in de Merwestad gewoond. Het huis Nieuwe Haven 25 is het geboortehuis van de schrijfster. d'jdfimaay Met de tem- de laan uit Onder invloed van de loommakende warmte gaat ons hart meer en meer uit naar de waterkant. Deze week is er van water wel niet veel te zien, maar we verzekeren u, dat het plaatje weer dicht by een water sportcentrum gemaakt is. Wanneer we nog verklappen, dat dit snoezige huisje vlak door de bocht van een weg staat, zult u zeker wel weten, waar het staat? De vorige week Inderdaad: het is gewoon een kwestie van over een brugleuning gaan hangen, om zo een gezicht op het water te krijgen, als dat. wat de vorige week op deze plaats prijkte. Het was een gezicht vanaf de Kaag- brug over dc Ringvaart, uit de rich ting Sassenheim. Onder de goede in zendingen, werd door loting de prijs, een waardebon van vijf gulden toegewezen aan mej. A. Baars. Hoofdweg 1758 te Abbenes. Wat U moet doen Schrijft O gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzlere- dactic van onze courant, welk plekje D in deze foto meent te herkennen. Envergeet D vooral niet üw brief in te sturen onder het motto: „Met de lens de laan uit". Het spaart de redactie moeilijkhe den en D behoedt D zelf voor dc teleurstelling dat uw inzending niet meeloot. De inzendingen moeten vóór donderdag a.s. in bezit van de redactie zijn. Watme maaitijden in uacantie I ANGZAMERHAND is de tijd ^weer aangebroken, dat't hele ge zin of de kinderen alleen er op uit trekken met in hun bagage de pri mus en diverse kleinigheden, die bij het bereiden van de maaltijden te pas komen. Voor hen, die een paar dagen op stap gaan en geen gebruik maken van cantine of restaurant, is een kooktoestel inderdaad onmisbaar, want een warme maaltijd heeft iedereen nodig, ook in de vakantie. De verleiding om uitsluitend brood te eten zal vooral groot zijn bij de jongelui, die zonder ouderen kam peren. Bij het bepalen van het kampeer- budget moet daarom rekening wor den gehouden met het dagelijks ge bruik van twee (of meer) brood maaltijden en een warme maaltijd, die wil hij goed zijn moet bestaan uit aardappelen, groente en vlees, vis, ei of kaas en bij voor keur een melkgerecht of fruit toe. tot de volgende dag over te houden. Het is ten zeerste af te raden zinken gereedschap en vaatwerk te gebruiken voor het bereiden en be waren van voedsel. Wenken voor hen ,die gaan kam peren, zijn te vinden in het vouw blad „De Voeding van kampeer ders", dat per briefkaart besteld kan worden bij het Voorlichtings bureau voor de Voeding, Koningin negracht 42, 's-Gravenhage, waarbij u dan 15 cent extra aan postzegels op de adreszijde moet bijplakken. Voorbeelden van gemakkelijke Rijst met kaas en ham of boter hamworst, sla custardpudding. Eenpansgerecht van aardappelen, bloemkool en knakworstjes yoghurt met bessen. Aardappelen, tomatensla, biefstuk chocoladevla. Stamppot met rauwe andijvie of stoofsla, gebakken ei gortpap. Dikke aardappelsoep met soep groenten en gehakt beschuit met 'vruchten of jam en vanillevla. Sla van aardappelen en komkom mer, gebakken vis, vis uit blik of nieuwe haring havermoutpap. AUet-ptadh-cfie zometmode Iels de hoeveelheden Zij, die de voeding in een kamp voor jongens of meisjes verzorgen, moeten weten, dat het wenselijk is dagelijks aan kinderen van 12 tot 16 jaar te verstrekken: liter melk (karnemelk of yoghurt), 75 gr. of meer vlees, vis of een ei. Aan de warme maaltijd pl.m. 300 gr. groente en liefst een portie fruit of rauwe groente (bijv. tomaat of komkommer) aan de broodmaaltijd: 25 gr. kaas, pl.m. 25 gr. vleeswaren. Als gemiddelde kan men voor een groep 1216-jarige jongens re kenen 475 gr. brood, 700 gr. aard appelen en 75 gr. boter of mar garine per persoon, voor een groep meisjes van die leeftijd 400 gr. brood, 500 gr. aardappelen en 65 gr. boter of margarine, hoeveelhe den, waarvan in de praktijk mis schien nog wel eens zal worden afgeweken, afhankelijk van de eet lust van de kampbewoners. De por ties melk, kaas, vlees en groente kan men beter niet verlagen. Een waarschuwing is hier op zijn plaats tegen het gebruik van onge- kookte melk: alle melk, behalve goed gepasteuriseerde of gesterili seerde flessenmelk uit goedt gecap- suleerde flessen, moet gekookt wor den. Het is onverstandig om gekweek te groenten en vruchten ongewas sen te eten en het kan gevaarlijk zijn, o.a. met het oog op infectie, om groenten, vruchten, eetgerei en pannen in een sloot of plas te wassen. Eventuele restjes voedsel moeten afgedekt bewaard worden, zo kort en zo koel mogelijk. Restjes groen ten en vlees van de vorige dag dienen voor het gebruik tenminste 10 minuten doorgekookt te worden. Is er geen koele bewaarplaats, dan doet men er goed aan geen resten Deze fotocombinatie toont twee modellen uit de collectie voor lente en zomer van het Parijse Modehuis De Givenchy. Links een jurk, waarvan de rok volgens de nieuwste, niet helemaal practische mode, heel nauw om de knieën sluit. Het geheel, kwistig versierd met strikjes, is van een licht wollen weefsel. De hals is hoog gehouden, een klein strooien hoedje en een breed zwart collier bekronen deze schepping. Rechts een van de „mantel-jurken" die de moderne vrouw worden geboden om in het middagzonnetje te flaneren. Bijzondere trekjes: de neergeslagen kraag, de kimono-mouwen, de grote zakken op de taille en de originele afwer king van de zoom. Het materiaal is zwart-wit geruite wol. IJ ET IS DE WENS van bijna iedere vrouw zo aardig moge lijk gekleed et gaan en liefst vol gens de laatste mode. Aanvankelijk was dat niet mogelijk, want der gelijke kleding was duur en voor velen niet te betalen. Doch sinds de laatste jaren is hierin veran dering gekomen. De grote coutu riers schromen niet zich meer tot de massa te wensen, met als aan genaam gevolg, dat hierdoor het nieuwste op het gebied van de mode onder groter bereik is gekomen. In welk modehuis men tegen woordig ook komt, overal zal men u kleding naar de nieuwste lijn kunnen aanbieden. Het gevolg is, dat iedere vrouw modieus gekleed kan gaan. Het is tegenwoordig geen kwestie meer van geld, maar van persoonlijke smaak. De vrouw met de juiste keus zal er steeds aardig en correct uit kunnen zien. Onze illustratie toont een modieus en correct stukje kleding in de vorm van een mantelpakje. Let u eens op de rok, volgens de laatste mode strak en glad. Wat geeft dat een prachtige lijn en cachet aan dit pakje! Iets voornaams spreekt uit de gehele stijl, ook van het jasje, met kleine revers en waar van de zakken met een donker biesje ter accentuering zijn afgezet. Dit pakje is gemaakt van zeer fijn kamgaren in licht beige tint. De vraag is nu welke kleuren men bij dit pakje kan dragen. Het ant woord is verrassend: wit èn zwart. Kies de schoentjes zwart, dus pas send bij de zwarte knopen en de zwarte bies, de hoed en hand schoenen daarentegen wit en u be reikt het moderne (mogen we zeg gen mondaine?) effect als op de foto. Zo zijn er met verstandige kleu rencombinaties steeds verrassende resultaten te bereiken. Uit de keuken geklapt /"VP 21 JUNI BEGINT DE ZOMER, wat we in dit weekmenu willen vieren met enkele echte zomerge- rechten: nieuwe haring, aardbeien, slaatjes. Maar deze dag betekent nog iets! Het is nl. de laatste dag waarop asperges gestoken worden, wat dus betekent, dat het aan 't eind van deze maand alweer afge lopen is met deze bijzonder fijne voorjaarsgroente. Vandaar dat as perges ook deze week nog eenmaal op het menu verschijnen! ZONDAG: toast met nieuwe haring, hard gekookte eieren, asperges,- kaassaus, aardappelen, aardbeien met slagroom. MAANDAG: aspergesoep, gehakt, spitskool, aardappelpuree. DINSDAG: kaasbeignets, peulen en worteltjes, pommes frites, Jruit. WOENSDAG: stamppot rauwe an- dij vie, spek, gefruite uitjes, ra- barber. DONDERDAG: saucijsjes, bloem- kool au gratin, aardappelen, aard- beien muesli. VRIJDAG: bloemkoolsoep, gebak- ken visfilets, gemengde sla, rijst, kerriesaus. ZATERDAG: sla bohemiènne, rijst- koekjes. Recept: Cromesquis au fromage. g= Kaasbeignets. 2 dl. melk, 30 gr. roomboter, 30 gr. bloem, 200 gr. geraspte kaas, 100 gr. ham, 1 eidooier, paneer- fff meel. Voor 't beslag: 135 gr. bloem, l|f 150 gr. lauw water, 75 gr. bier, 1 eidooier, 2 eiwitten, 1 lepel slaolie, iets zout. Van roomboter, bloem en melk een dikke gladde saus maken (zie H kaascroquetten). De kaas, de fijn- gesneden ham en de eidooier er- door doen en met wat peper op smaak afmaken. De massa koud wegzetten en er daarna balletjes van vormen, die door paneermeel gewenteld worden. Een beignetbe- Hf slag maken, waardoor vlak voor het bakken de 2 stijfgeslagen eiwitten §1 geschept worden. De kaasballetjes door dit beslag halen en in frituur- vet bakken. Opdienen met gebak- ||s ken peterselie. Recept: Sla Bohemiènne 500 gr. gare aardappelen, 200 gr. Hl metworst of salami, 200 gr. kaas, jg 2 grote augurken, 1 appel, mayon- naise. s|§ De aardappelen, worst, kaas, H§ augurken en appel in kleine stuk- jes hakken en met mayonnaise tot een sla aanmengen. Deze sla op- doen op een schotel met slablade- fj|Ê ren, bedekken met wat mayonnaise lj| en garneren met tomaat, hard ge- kookt ei en augurkjes. Tot slot de sla og bestrooien met wat fijn- =f gehakte peterselie. U KUNT NIET ALLES WETEN J Ecnde-eieren doen niet onder voor kippe-eieren v.z.v. betreft voedingswaarde. Ze moeten echter minstens 10 minuten koken of aan beide kanten gebakken worden met §i| doorprikte dooier. Voor gebruik in 1= gebak, gehakt en mayonaise zijn ze niet geschikt.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6