Van St. Jacobsgasthuis tot St. Lodewijkskerk Scherp 25 Jaar Exlibris en gelegenheidsgrafiek Archief van talis Calkoen geeft een nieuwe kijk ïedenis in Mi Mezenpaar broedt in een schoolbank Ie Lisse ZATERDAG 15 )UNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De Sint Lodewijkskerk, die in de komende week in het de focus van Leidse belangstelling staat, heeft een zeer rijke geschiedenis. Het is een geschiedenis met vele verluchtenden anecdoten, die eigenlijk stuk voor stuk „wist u's" zijn. Wist u bijvoorbeeld, dat de toren van de Lodewijkskerk oorspronkelijk een raamtoren is geweest? Dat was een uitzichttoren, die men gebruikte om de textielramen (denk aan de naam „Raarasteeg") in de gaten te kunnen houden. Deze en andere wetenswaar digheden kunt u vinden op de tentoonstelling in de Lakenhal die ge titeld is „Van St. Jacobsgasthuis totSt. Lodewijkskerk". Tentoonstelling in Leidse Lakenhal Wij behoeven over de historie van dit gebouw aan de Steenschuur niet zo uitgebreid te zijn, omdat wij in een artikel onlangs nog de te me moreren feiten van de St. Lodewijks kerk aan de vergetelheid hebben ont rukt. Sluier Hóe overzichtelijk het levensver haal van de kerk van de deken ook is, over het verleden hangt een sluier, die ook de archivaris van het ge meente-archief mej. mr. A. Verspril le, die met veel zorg en toewijding vele archivalia, schilderijen en snuis terijen bij elkaar heeft gezocht voor deze expositie, niet bij machte was op te lichten. Het is waarschijnlijk, dat dit ge bouw is opgericht als tehuis (bede huis of gasthuis) voor de pelgrims, die hun bedevaart naar.Compostella in Spanje maakten om daar het graf van Jacobus de Meerdere te vereren. Niet lang daarna werd het gebouw Saaihal; schilderijen van Isaac N. v. Swanenburgh op de tentoonstelling laten zien hoe weinig saai overigens 't vervaardigen van de Leidse textiel er aan toe ging. Zeer interessant is te zien aan de hand van oude archief platen hóe de huizen van het Steen- Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmus Cornells Ja cobus z. van W. A. G. Bolleboom en E. M. Kortekaas; Harriet Margreet d. van L. Wittink en J. T. Welsing; Roland z. van N. J. J. Abspoel en J. J. Devilee; Maria Leopoldine d. van C. de Jongh en M- S. van der Plas; Corstiaan Gerardus z. van C. Bos en E. G. Westerwaal; Peter Men- no z. van G. Immink en M. A. Par don; Marijke d. van A. Schoneveld en H. Franken; Willem z. van S. de Wit en E. Moseman; Johanna Geer- truida Maria d. van A. Brandt en J. Tegelaar; Cornelia Theodora d. van W- Langeveld en L. P. de Lange; Johannes Maria z. van H. Wolters en A. A. Kerkvliet; Ferdinand Gerardus Lubertus z. van F. H. van der Poel en J. C. Kok. Ondertrouwd: P. Rensen en M v. Brummelen; J. Straathof en N. Tu- panwaël; P. F. Vinkesteijn en H. J. ten Donkelaar; J. Franse en S. van der Linden; P. Postma en A. Filippo; W. Schrijver en E. Dudden; A. Schou ten en W. S. Va vier; C. Altona en J. W. J. Treub; H. P. M- Goddijn en E. M. Creijghton; A. P. Houps en T. H. Schouten; H. W. Loef en W. S. Varkevisser; B. Reijngoud en W. M. Maaskant; J. Sieval en M. G. Spaanderman; H. J. Lammers en J. M. Stam; J. W. Verhoeven en E. Hartman; C. J. A. Roosen en E. M. Seger. Overleden: M. L. van Franck 66 jr. man; A. M- Balvert 67 jr. echtgenote van A. van der Klauw; D. A. Ver vers 74 jr. man; A. E. L. E. Mecke 56 jr. weduwe van J. Lunsingh Ton- ckens; T. J. Aukes 64 jr. man. POTLOOD en GEEST Oplossing No. 541. Horizontaal: 1. grein, 7. kreet, 9. A.D., 11. emoe, 12. nel. 14. Ane, 15. een, 16. aam, 18. dat, 20. arme, 22. no, 23. Trees, 25. erker. Verticaal: 2. R.K., 3 ere, 4. iemand, 5. neon, 6. mandaat, 8. teerton, 10. de, 13. Lemmer, 17. arre, 19. An, 21. eek, 24. Se. Zilveren misboek en kandelaars. schuur voor de ramp van 1807 op het Rapenburg aansloten. Rampjaar Uiteraard heeft men zeer veel ma teriaal kunnen verzamelen van het rampjaar. De pennen van schrijvers en tekenaars hebben in de gedenk waardige maanden, die op deze nood lotsdag volgden niet stil gestaan. Er was in dit krantenarme tijdperk dan ook wel een centje mee te verdienen. We vinden in dit hoekje ook een schilderij van Jelgershuis, dat de directeur van de Lakenhal nog niet zo lang geleden werd aangeboden. Het was in het bezit vpn een Engelse particulier, die uiteraard minder ge ïnteresseerd was in het catastophaal gebeuren op dit doek dan de Leide- naars. Hoogst vermakelijk is te zien hoe het volk van Leiden met een nieuwe bestemming voor de Ruïne in zijn maag zat. Er werd zelfs een prijsvraag uitgeschreven, zo laat de tentoonstelling, zien, die de fantasie van velen prikkelde. Een van de in zenders had zich het Van der Werff- park gedacht als een luchtwarande waarin het goed verpozen en kozen was. Een ander liet er militairen pa raderen. Een van de meest interes sante stukken in deze leerzame ten toonstelling is het facsimile van het psalmenboek Psautier van de H. Lo- dewijk de elfde. Naast het boek ligt een stamboom van de bezitters van boek, die tot de 10e eeuw terug gaat.. Tekeningen van de laatste res tauratieplannen van het architecten bureau Van Oerle en Schrama be slaan een stuk wand in deze museum zaal. Zij geven een interessant kijkje op de inwendige structuur van de oude toren. Van de laatste en voor laatste restauratie (in 1939) zijn ook foto's verzameld. Voorts vindt men nog enige altaarsierraden: zilveren kandelaars en een lezenaar voor het misboek, waarop in het zilver de beeltenis van de H. Lodewijk prijkt. Deze stukken werden door deken Jansen op een zolder van de St. Pe- truskerk aangetroffen. Hij liet deze prachtige zilveren voorwerpen op nieuw restaureren. Miniatuurkunst in ,,De Hofstee Onder de titel: „25 Jaar exlibris en gelegenheidsgrafiek" werd heden middag in „De Hofstèe" aan de Haag- weg te Leiden door burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot een tentoon stelling geopend, die de ontwikke ling, die de Nederlandse gelegen heidsgrafiek in de afgelopen kwart eeuw heeft doorgemaakt, tracht weer te geven. De tentoonstelling wordt gehouden bij gelegenheid van het zilveren ju bileum van de Stichting Nederlandse Exlibris Kring te Wassenaar, welke kring zich bij haar oprichting tot taak stelde: „Het bevorderen van de kunst en de studie van het exlibris en de gelegenheidsgrafiek en het die nen van het belang van verzamelaars en ontwerpers". Concentrisch met dit streven gaan de aandacht voor het boek-zèlf, voor de „vrije grafieken" en voor littera tuur en beeldende kunsten in het al gemeen. De Exlibriskring die thans weer tot de grootste verenigin gen ter wereld op haar gebied be hoort, is tijdens de oorlog door de bezetter opgeheven, doch bij de be vrijding hervatte zij haar taak weer, zij het dan onder een ruimer om schrijving. Het gaat er thans om de grafische en typografische kunsten, en de studie en toepassing ervan, te bevorderen. Dr A. A. Kampen sprak voor VIRO Sinds de Nederlanders aan de Kruistochten deelnamen, hebben zij in het Middenoosten een vrij actieve rol gespeeld. Dat bleek wel uit een lezing over „De Nederlanders in het Middenoosten in de 17de en 18de eeuw", die gisteravond in het Afrika- institunt aan het Rapenburg voor de ledenvergadering ^an dc V.I.R.O. door dr. A. A. Kampman gehouden werd. Speelden zij aanvankelijk de rol van pelgrim, in de 15e eeuw begint de handel naar deze stTeken zich sterk te ontplooien en deden de Nederlandse koopvaarders al meer de havens in dc Levant aan. De grote stuw hiertoe kwam echter toen Olden'barneveldt in 1612 een eigen gezantschap bij de sultan van Turkije stichtte. Dit ook maakte het de kooplieden uit de toenmalige Ne derlanden mogelijk, vrijer handel te drijven met dat gebied, omdat ze voor die tijd slechts onder andere vlag de Turkse havens binnen kon den komen. Mannen als Haga, Boesbeek, War ner en Colyer hebben heel veel ge daan voor onze belangen in het Mid denoosten. Aan beide laatsten vooral zijn belangrijke collecties te danken. Waardevolle vondst De meest waardevolle gegevens echter hebben wij te danken aan Cornelis Calkoen, van 17261744 Ne derlands diplomatiek vertegenwoor diger in het Ottomaanse rijk. Deze heeft bewust een enorm archief aan gelegd en het is een geluk te noe men, dat dit archief enige tijd ge leden onder het zolderstof vandaan is gekomen, waardoor duizenden bui tengemeen waardevolle stukken voor bestudering en. bewerking beschik baar zijn gekomen. Dank zij deze originele perkamen ten brieven heeft men vooral veel exact materiaal omtrent de geschie denis van de staten in het Midden oosten in handen gekregen en deze betrouwbare gegevens zullen er on getwijfeld ook toe bijdragen van de thans zo actuele verhoudingen in het Middenoosten een juister begrip te krijgen. In een gedegen historische beschou wing heeff de historicus-archaeoloog een zeker niet chauvinistisch bewijs gegeven van de belangrijke economi sche positie die de Nederlanders zich door noeste vlijt en geraffineerde han delsgeest in de Levant veroverd heb ben. Na afloop van de lezing van dr. Kampman werd nog een korte jaar vergadering gehouden. Over het toenemen van de studie van de grafische kunsten kunnen wij niet oordelen maar de belangstelling voor het exlibris is in het tijdvak, waarin de exlibriskring werkzaam is geweest, zeer zeker g groeid. En wat betreft de toepassing ervan, geeft de tentoonstelling een schitterend over zicht. Men krijgt er niet alleen een in druk van de verschillende technieken maar ook van de onderscheiden per soonlijke stijlen, die onder invloed van de tijd, de graficus kenmerken. En dat is het wezen van de exlibris: en in vele gevallen ook van de ge legenheidsgrafiek het persoonlijke karakter. Het exlibris vertelt iets van de be zitter van het boek, waarin het is be vestigd en het vertelt soms iets van het boek. Bij de gelegenheidsgrafiek in den brede zijn de stric persoon lijke uitingen veel sterker. Men ziet er niet slechts kerst- en nieuwjaar- wensen onder maar ook felicitatie-, geboorte- en verhuiskaarten, aankon digingen van een huwelijk of een ge boorte, familiewapens en opdrachten. Van vele Nederlandse kunstenaars, die zich in de afgelopen vijf en twin tig jaar van de gelegenheidsgrafiek hebben op het gebied bewogen, zijn werken op de kleine, doch overzichtelijke tentoonstelling in „De Hofstêe" te zien. We noe men Thijs Mauve, Pam Ruter en Nico Bulder. De bekende graficus Wim Zwiers moet zware concurrentie doorstaan van zijn 19-jarige broer Jan. Ook jongeren worden door de Ne derlandse Exlibriskring gezocht en hun werk zo mogelijk gepubli ceerd. Het is wellicht daardoor, dat we vele werken zagen, waarvan de schepper ons niet bekend voorkwam, maar die niettemin zijn van een zeer hoogstaande miniatuurkunst. De tentoonstelling blijft tot 30 juni a s. te bezichtigen, dagelijks van 10— 17 uur; des woensdags en vrijdags avonds van 1922 uur. WASSENAAR ZONDER WATER. In Wassenaar hebben gisteravond hotelbedrijven en ziekenhuizen waar onder enkele grote inrichtingen zon der water gezeten. De normale capa citeit van de Wassenaarse waterlei ding is ruim voldoende, maar in da gen van grote droogte ontstaan bij bovenmatig gebruik moeilijkheden. Het gemeentebestuur van Wassenaar heeft daarom de bevolking opgeroe pen zuinig met water te zijn en voor al het sproeien van de tuinen dras tisch te beperken. Fancytair in St* Bavo te Noordwijkerhout geopend Baten bestemt voor kapel op Java Nadat de R.K. Harmonie „St. Jeanne d'Arc" met een muzikale rondwandeling door het dorp de laat ste stoot aan de propaganda had ge geven heeft broeder-overste in de grote werkhal van de St. Bavostich- ting de fancy-fair geopend. Vele van de voor deze openingsceremonie ge nodigden hadden aan de uitnodiging gehoor ^egeven en zo zagen wij o.m. mevrouw en burgemeester v. d. Weij- den, pater De Graaff CssR., directeur van het retraitehuis, dr. De Vries, oud-geneesheer-directeur van de stichting afgevaardigden van ver enigingen enz. enz. Tegen ontrouwe notarisklerk uit Noord- wijk (in hoger beroep) twee jaar geëist het werkelijke bedrag lag aanmerke lijk hoger. Tevoren had de klerk bij andere notarissen gewerkt en daar had hij zeer voldaan. Hij werd gekenschetst als nauwgezet en punctueel. De raadsman, procureur-generaal en president betoonden in meerdere of mindere mate, dat de notaris wel wat erg veel aan verdachte had over gelaten. Uit de stukken kwam naar voren, dat verdachte volledig ver trouwen genoot. Hij zag enorme be dragen omgaan tussen bouwers en aannemers en kon ten slotte de ver leiding niet weerstaan. Hij ging op steeds groter voet leven, kocht hui zen, een auto en maakte dure uit stapjes. De raadsman meende, dat hier de gelegenheid de dief had gemaakt. Overigens heeft verdachte geen kwaad karakter. Pleiter verzocht cle mentie. Het gerechtshof zal 28 juni ,,U leefde als een grand seigneur", zei de president van het Haagse ge rechtshof hoofdschuddend tegen een 34-jarige notarisklerk B. S. uit Noordwijk aan Zee, die in beroep was gekomen van een vonnis, waar bij hij wegens verduisteringen was veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. „Hij wilde verder springen dan zijn polsstok lang was. Hij wilde groot doen", merkte ook de procureur-generaal op en hij vorderde thans twee jaar gevangenisstraf. Verdachte zelf zei: „Ik ben in ho ger beroep gegaan om een lagere straf ter wille van mijn vrouw en kinderen. Ik ben me ervan bewust dat ik volkomen fout ben geweest" Verdachte had zich schuldig ge maakt aan een reeks verduisteringen in de tijd dat hij bij een notaris te Noordwijk werkte. De dagvaarding vermeldde vijf gevallen tot een to taalbedrag van ruim 17 mille, maar arrest wijzen. In zijn korte openingstoespraak gaf broeder-overste een beknopte schets van de ontwikkeling van de Congregatie der Broeders van Lief de, welke congregatie thans haar 150- jarig bestaan viert. In 1807 te Gent door Kanunnik Petrus Jozef Triest gesticht, groeide de congregatie snel en nu, 150 jaar na de stichting, telt zij 1600 broeders verspreid over 70 huizen. Vanuit België verspreidde de congregatie zich naai Canada, En geland. Ierland, de Verenigde Staten van Amerika, Belgisch Congo, Java, Transvaal en Haïti. In 1894 kwamen de broeders naar Nederland en open den zij het pensionaat Eykenburg te Eindhoven. Hierna volgde de psychia- tirsche inrichting te Venray en op 19 december 1914 de St. Bavostichting alhier. Thans wijdt de congregatie zijn zorgen aan 8000 geestelijk ge stoorden, aan 300 ouden van dagen en zieken en verder nog aan een groot aantal andere noodlijdenden. Na dit overzicht vertelde broeder overste -an het doel der fancy-fair nl. de bouw van een kapel bij een in richting op Java. De Indonesische re gering verstrekte wel gelden voor de bouw van het instituut, doch niet voor de bouw van een kapel. Door middel van fancy-fairs willen de congregatie en haar talrijke vrienden nu trachten het geld voor de kapel bijeen te bren gen. Tenslotte bracht spreker dank aan allen, die bij de voorbereidingen en nu bij de exploitatie hun medewer king hebben gegeven of nog geven. In het bijzonder dankte broeder overste de heer Jeukens en de leden van „St. Jeanne d'Arc" en WSB. Onmiddellijk na deze inleiding maakten alle genodigden een rond gang over de fancy-fair en gingen de kwartjes en dubbeltjes rollen. De fancy-fair is goed opgesteld en zeer attractief. De geïmproviseerde bar is gezellig en de dansvloer, waar bij The Jolly Boys spelen, is goed. De fancy-fair is zaterdag- en zon dagmiddag en -avond open. INHALEN MGR. JANSEN. Alle welpen en verkenners van de St. Lode wij ksgroep worden maandag avond om half zeven in volledig uni form (zonder stok) verwacht bij het jeugdhuis Garenmarkt 36. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doet. ex. Gen. II de heren F. B. Lammes te Den Haag (cum laude) en H. O. de Fries (USA). Geslaagd voor het semi-artsex. mej. A. A. Gorter te Haarlem. Geslaagd voor het artsenexamen de heren C. Boelhouwer te Overveen, C. E. M. G. Caminada te Rijswijk, M. B. Rosenthal (USA), H. J. Savaille te Den Haag en J. E. Thompson (USA). De Rijksgebouwendienst afdeling Elektrotechniek heeft het leveren, monteren en bedrijfsvaardig aanbren gen van elektrische installaties ten behoeve van het Akademisch Zieken huis te Leiden, na onderhandse aan besteding gegund aan de laagste in schrijver fa. H. Croon Co. te Rot terdam voor 96.750. Arch. C- v. d. Hart te Leiden heeft namens de Kerkeraad en Voog dij v. d. Wijkgemeente „Staalwijk" de restauratie van het Wijkgebouw aan de Herenstraat gegund aan de fa. D. Stigter te Leiden. Leidse Agenda ZATERDAG 15 JUNI St. Lodewijkskerk: Geheimen van de H. Mis, 8 uur nam. ZONDAG 16 JUNI R.-k. Instuif Herensingel. Alfetti over spiritisme en psychometrie. Ma ria Gijzensteeg, 8 uur nam. MAANDAG 17 JUNI. „Toonkunst". Jaarlijkse uitvoering. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Kath. Bejaarden en Gepensioneer den. Bezinningsdag, In de Vrolijcke Arke. 9 uur v.m. R.K. Emigratiebureau. Zitting 't Karrewiel, Steenstraat, half acht. Gemeenteraad. Zitting. Stadhuis, 2 uur nam. (Half negen nam). DINSDAG 18 JUNI. Plechtige consecratie St. Lodewijks kerk door mgr. M. A. Jansen, bis schop van Rotterdam. Lodewijks kerk, 9 uur v.m. St. Eloy. Adviesavond. Gebouw Chr. Soc. Belangen. Oude Singel 236. Credo Pugno. Bijeenkomst Gebouw Chr. Soc. Belangen, 8 uur nam. K. O. Excursie naar Hoorn en Enkhuizen, vertrek Stadhuisplein, 8 uur v.m. WOENSDAG 19 JUNI. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. Diploma-uitreiking. Middelbare Handelsavondschool St. Pieter, St. Antoniusclubhuis, half acht nam. ZONDAGSDIENST DER HUIS ARTSEN A.s. weekend 1516 juni zal de dienst worden waargenomen door de onderstaande doktoren: Van Alphen. De Jong, Kortmann, De Bruyne, Den Haan. DOKTERSDIENST OEGSTGEEST Dr. H. Varekamp. DIENST DER APOTHEKEN De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door apotheek Kok. Raoenburg 9. telef. 24807: apo theek Tot Hulp der Menschheid. Hooigracht 48, telef. 21060; aootheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, telef. 26274. Zondag 16 juni zijn van 's ochtends 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen ge opend: apoth. Tot Hulp der Mensch heid en apotheek Oegstgeest. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 15 Junij 1857. De gemeenteraadsvergade ring te Leyden kon weer niet doorgaan, omdat na een half uur gewacht te hebben niet de grootste helft der raadsleden was opgekomen. Leyden. Verkeerdelijk is on langs in onderscheidene bladen en ook door ons medegedeeld, dat de kas van het Afschaffings-Ge- nootschap te Harlingen eene gift van 50.000 zou hebben ontvan gen. Dit berigt is in zoo verre onjuist, dat van dit getal de drie laatste cijfers moeten weggelaten worden, zoodat het legaat daar door eene niet geringe verminde ring ondergaat. De Rijkswaterstaat direktie Zuid- Holland heeft openbaar aanbesteed: Het aanbrengen van een asfaltbe tonverharding op de bestaande klin kerbestrating van de weg Haagse SchouwLeidenBodegraven De inschrijvingen waren van hoog naar laag: N.V. Reef's Aann. en Han- deldij. Oldenzaal 198.000; P. C. Zanden N.V. Heemstede 191.470; N.V. N.B.M. Zaandam 189.800; Neuchatel Wegenbouw te Amsterdam 188.900; N.V. Kon. Mij. Wegenbouw te Utrecht 185.600. N.V. Aann. Mij. v.h. J. M. Strijland te Uithoorn 185.000; Wegenbouw H. J. Jaarts- veld Apeldoorn 184.600; N.V. v.h. J. Heijmans te Rosmalen 177.000; N.V. W. Rasenberg «Sc Zn te Breda 154.000. De gunning is aangehou den. De verbouwing van de Fa B. DE KONING te Noordwijk aan Zee werd uitge voerd door het aannemersbedrijf ALKEMADE te Noordwijk; verlich ting technisch bur. v. CLEEF, Boter markt, Leiden; schilderwerk door J. PLAATZER te Noordwijk, onder architectuur van J. v. TÜBERGEN te Noordwijk aan Zee. Advertentie. NOORDWIJK ZIEKENTRIDUUM. Het jaarlijkse ziekentriduum in de grote zaal van het Juvenaat zal ge houden wordert volgende week op dinsdag, woensdag en donderdag. Voor de zieken, welke nimmer een geestelijke oefening in de kerk kun nen bijwonen, zijn dit overheerlijke dagen waar zij het gehele jaar naar verlangen. Wij vertrouwen, dat de parochianen zowel van St. Jeroen als van Maria ter Zee het comité daad werkelijk zullen steunen bij het stre ven om de zieken deze geestélijk ge notvolle dagen in de perfectie te kun nen verschaffen. Postzegelbeurs. Nu het postzegel- verzamelen hand over hand toeneemt, hebben enkele leden van de plaatse lijke verenigingen het plan opgevat een postzegelruilbeurs te organiseren. De eerste avond zal plaats vinden g.s. maandag te 8 uur in café-restau rant „De Beurs". Wanneer er vol doende belangstelling voor deze beurs is, ligt het in de bedoeling in het ver volg iedere derde maandag van de maand deze te doen plaats vinden. Tussen 20 juli en 20 augustus hoopt de plaatselijke VVV, dat het mogelijk zal zijn, dat ook dit jaar weer een groepje jongelui uit Menton in onze badplaats kunnen worden onderge bracht. Verwacht wordt, dat de ouders van wie het vorig jaar een der kin deren naar Menton is geweest, bereid zijn een Franse logee in huis op te nemen. Iedereen, die een of meerdere Franse jongelui als gast willen ont vangen, wordt uitgenodigd zich te melden aan het informatiebureau. Anderzijds zal ook getracht worden een groepje Noordwijkse jongelui onder goede leiding uit te zenden naar Menton. NIEUWE ZAAK fa. B. DE KONING De bekende zaak van de firma B. de Koning. Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg te Leiden (directie de heer A Sanders) heeft gistermiddag aan de Oude Zeeweg 170172 (Pa lace-plein) een speciaalzaak geopend in kleuter-, kinder- en dameskleding, bad- en strandkleding en kousen. De in Leiden reeds 83 jaar geves tigde zaak krijgt daardoor gelegen heid dichter bij haar klanten te ko men en voor een badplaats als Noord wijk Zee is een dergelijke gelegen heid zeker een aanwinst. Dat mogen we ook afleiden uit het drukke be zoek, waarin de nieuwe zaak zich gisteren reeds mocht verheugen. We geloven, dat de heer Sanders, die inmiddels ook sedert enige we ken de zaken van de fa. Goemaat heeft overgenomen, hier een goede zet gedaan heeft om meerderen aan zijn zaak te binden. Het geheel ziet er fraai verzorgd uit. gat voor inktpot is vlieggat Mezen kunnen merkwaardige plaatsen uitkiezen om er hun nest te maken: brievenbussen, enz. Een me zenpaar op de Keukenhof te Lisse heeft echter een woning gemaakt in een.oude schoolbank. Vlak bij het gedeelte dat de fam. De Hollander bewoont staat nl. zo'n schoolbank op een grasveldje en de kinderen ge bruikten hem om mee te spelen. Op een goede dag ontdekte een me- zenechtpaar de bank èn het gaatje, waarin in de tijden, dat de bank dienst deed als zetel voor schoolkin deren, de inktpot zat. De inktpot was al geruimte tyd met de noorder zón vertrokken en mevrouw en meneer Mees doken door dat gaatje eens naar binnen om te kijken hoe het er onder het hout uitzag. Men vond het blijkbaar een uitstekend plekje om een nest te maken en het duurde niet lang of er lag een kant en-klaar-nest, gemaakt van pluisjes, e.d., die de mezen ook al vlak bij aar» de slootkant konden vinden, om dat mevrouw Den Hollander daar al tijd de zak van de stofzuiger leeg- schudt. Het nest werd echter al gauw gestoord, wat voor de mezen geen bezwaar was om er een tweede vlak naast te maken. Daar kwamen acht eitjes in. Zeven kwamen uit en ze ven jonge mezen liggen nu de gehele dag met hun snavel wijd open. De honger van dit zevental raakt blijk baar nooit gestild. Vader en moeder vliegen af en aan met wormpjes in secten, enz. En schuw zijn ze hele maal niet. Ook als wildvreemde men sen op een paar meter afstand blij ven staan, dan gaat de ravitaillering ononderbroken voort. De foto toont papa Mees die naar binnen duikt door het inktpotgat.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2