Tunnelbouw Amsterdam gewenst Sergeant stak hei in brand en liet visitekaartje achter Kath. Bouwvakarbeidersbond veertig jaar VRIJDAG 14 JUNI 1957 I DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Minister Algera erkent: Maar minister Hotstra zegt, dat tunnelbouw moet worden stopgezet Minister Hofstra heeft gistermiddag in de Tweede Kamer gezegd, dat het niet mogelijk is, dat Amsterdam op eigen kracht de bouw van een IJ-tunnel zal voortzetten. Er heerste een geprikkelde stemming in de Kamer gistermiddag tijdens ae interpellatie van ir. Posthumus (PvdA) over de tunnelbouw onder het LJ. Er werden enige moties ingediend die er op zijn gericht het defenitieve standpunt van de regering ten aanzien van het stopzetten van de plannen voor Amsterdamse tunnelbouw te verzwakken. houden, als Amsterdam de bouw van de IJ-tunnel voortzet tot schade van de politiek van bestedingsbeperking, die mede ten behoeve van de wo ningbouw wordt gevoerd. Het is belangrijker, aldus de mi nister, dat er in Den Helder, Maas tricht, Breda en Amsterdam wonin gen komen, dan dat er alleen in Am sterdam een IJ-tunnel kan komen. Amsterdam vroeg Rijk één miljard Minister Hofstra was echter in zijn betoog zeer stellig. Hij gaf de Kamer de verzekering, dat het besluit van de regering om de bouw van de Coen- tunnel en de vaststelling van de Rijksbijdrage voor de bouw van de LJ-tunnel op te schorten uitsluitend genomen werd op grond van de nood zaak van bestedingsprioriteit. De mi nister achtte het daarom ook niet mo gelijk gezien de schaarste op de ka pitaalmarkt en de behoefte aan geld voor de woningbouw dat Amsterdam op eigen kracht de bouw van een LJ-tunnel zal kunnen voortzetten. Minister Algera deelde mede, dat de gemeente Amsterdam in November van het vorige jaar een Rijksbijdrage vroeg voor de verkeersvoorzienin- gen in en rond Amsterdam tot een to taal bedrag van 1 mljard gulden, waaronder 216. miljoen voor de IJ- tunnelbouw. Noodzakelijk. De moties, die werden ingediend waren van de heren Romme (KVP), Posthumus (P. v. d. A.) en Gortzak (Comm.). De motie-Romme, gesteund door KVP, AR, CH en liberalen, ging er van uit, dat de bouw van de Coentunnel, de Hemtunnel (spoor weg) en de LJ-tunnel, noodzake lijk is. Ten aanzien van de IJ-tunnel wordt gezegd, dat Amsterdam op de eerste plaats zelf moet beualen binnen het kader van de bestedingsbeperking, welke werken het wil uitvoeren, als het maar plannen zijn, waarvoor ook het Rijk verantwoordelijkheid kan aanvaarden. Voorts stelde de motie, dat het Rijk een redelijke kostenverdeling moet bevorderen voor een verantwoord plan en ten derde, dat overleg over het Amsterdamse IJ-tunnel-plan tus sen Rijkswaterstaat en publieke wer ken het best onder leiding van een deskundige buitenstaander kan ge schieden en met inschakeling van de aannmersgroep, die daarvoor het meest in aanmerking komt. De ministers zullen vanmiddag hun oordeel geven over deze motie en de beide andere moties. Niet verhinderen. De motie-Posthumus bevat het ver zoek aan de regering Amsterdam niet te verhinderen binnen de beoogde be stedingsbeperking de bouw var^ een LJ-tunnel voort te zetten. De motie- Gortzak eist, dat de bouw van de LJ-tunnel en de Coentunnel onver wijld wordt voortgezet. Minister Algera heeft zich in zijn betoog laten ontvallen, dat hij de bouw van de drie tunnels gewenst vond. Prof. Romme reageerde daar op met de uitlating, dat de minister daar toch niet anders mee kan bedoe len dan dat de bouw van de tunnels noodzakelijk is. Minister Algera zal ook op deze netelige vraag vanmiddag moeten antwoorden. De heer Posthumus liet vooral bij zijn motie gelden, dat Amsterdam zelf bepaalt welke werkzaamheden binnen het raam van de bestedings beperking aan de LJ-tunnel zullen worden voortgezet. De LJ-tunnel zou bijvoorbeeld de bouw van 12.000 woningen in Amster dam-Oost mogelijk kunnen maken. Eerst woningbouw. Minister Hofstra greep zich vast aan de stelling dat woningbouw vóór tunnelbouw gaat. De regering kan de vergunning voor Amsterdam tegen- Zelf beslissen. Prof Romme kon hierin een eind met de minister meegaan, maar hij vond toch, dat Amsterdam zelf er over moet beslissen of het de tunnel bouw belangrijker vindt dan de bouw van woningen. Dit is een kwestie van gemeentelijke autonomie. Maar een tunnel dient nu eenmaal overwegend met rijksgeld te worden gebouwd. Amsterdam behoort dus wel te beseffen, dat de regering van haar kant bepaalt welke prioriteit bij de besteding van het rijksgeld zal gelden. Prof Romme geloofde overigens niet, dat één zinnig mens in Amster dam de overtuiging zal hebben, dat de stad in staat is zelf de tunnelbouw te financiëren. Minister Hofstra sloot zich hierbij aan. Het is in strijd met de werkelijk heid te denken, dat Amsterdam in staat zou zijn de werkzaamheden voort te zetten, zonder dat van de zij de van het rijk hinderpalen in de weg gelegd zouden worden. Amsterdam zou op deze wijze ook aan het eind van het jaar de norm, die aan het kasgeld van de gemeenten moet wor den gesteld zeer ver hebben over schreden. Stopzetting van de plannen is geen ramp voor Amsterdam, aldus de mi nister. Amsterdam zou zijn grootheid kunnen tonen door zijn eigen belang te plaatsen tegen de achtergrond van het nationaal belang. Minister Hofstra meent, dat het verkeer bij de wijziging van de om zetbelasting eerder is ontzien dan op nieuw getroffen. Hij zegt dit in zijn Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer over het aanhangige com plex belastingvoorstellen. In het voor lopig verslag was opgemerkt, dat het verkeer door de wijziging van de om zetbelasting opnieuw extra zwaar wordt getroffen. De regering, aldus de minister, heeft juist op grond van het feit, dat in het begin van dit jaar het bijzon der invoerrecht op benzine is ver hoogd, besloten personenauto's van de algemene verhoging van het weel- detarief van 15 tot 18 procent uit te sluiten. Jeugdig en fris als een meisje, wijs als een vrouwzo is „Margriet". Niet voor niets is „Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland! Een aantal leden van de Twee de Kamer heeft gistermiddag het complex van de nijverheidsorgani satie T.N.O. aan de Lange Kleiweg te Rijswijk bezocht, waarbij van de zijde van de T.N.O. de nadruk werd gelegd op de betekenis die deze or ganisatie voor het Nederlandse be drijfsleven heeft. Gee Aet V*0 toV» oe HAARL. STRAAT 102 naast BATA BREESTRAAT 123 t.o, het Stadhuis Minister Hofstra over personele belasting: „NIET UIT DE TIJD" Minister Hofstra is het er niet mee eens, dat de personele belasting niet meer zou passen in onze tijd. Al is het woongenot in deze tijd van hui- zenschaarste niet een nauwkeurige maatstaf voor verteringsbelasting, het biedt toch in het algemeen als uiter lijk kenteken van de anderlinge wel standsverhouding wel grond voor een matige belasting. Een afschaffing van deze belasting, die vooral voor de kleinere gemeenten een belangrijk middel is, heeft bo vendien het ongunstige effect van een beperking van de gemeentelijke auto nomie. Dit zegt minister Hoftsra in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het aanhangige complex van belastingvoorstellen. De minister acht het dan ook, in het geheel van de noodzakelijke be lastingverhogingen, niet juist, dat bij de aanstaande stijging van de waar de van het woongenot de personele belasting geheel achter zou blijven. In zijn memorie bestrijdt de bewinds man voorts, dat de bewoners van de oudere woningen extra getroffen worden in vergelijking met de bewo ners van nieuwbouw. Tegelijk met de memorie van ant woord is aan de Tweede Kamer een nota van wijziging gezonden op het wetsontwerp betreffende wijziging van de personele belasting. Daarbij wordt de peildatum van 1 juli 1957 in verband met de verschoven datum van ingang van de huurverhoging ge wijzigd in 1 augustus 1957. Met de „Willem Ruys" keert een tweede groep Ambonnezen naar In donesië terug. Het zijn negen gezin nen, tezamen 52 personen, afkom stig uit het Ambonnezenwoonoord „Golflinks" te Arnhem. Wraakgevoelens jegens schoonmoeder Maar „Beklaagde is volkomen normaal" De advocaat-fiscaal bij het hoog mi litair gerechtshof heeft gistermorgen een onvoorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden geëist tegen een dienstplichtige sergeant uit Apel doorn, die ervan wordt beschuldigd te Beekbergen een stuk heide in brand gestoken te hebben als uiting van misnoegen tegenover een om wonende, in casu zijn a.s. schoonmoe der. In eerste instantie was beklaag de veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, doch de auditeur militair was tegen dit vonnis in appèl geko men. Bij de behandeling gisteren voor het Hof ontkende beklaagde opzette lijk brand te hebben gesticht. Hij ver telde, dat zijn meisje het door toe doen van haar moeder met hem had Ministers tijdens tunneldebat in de Kamer S ln de Tweede Kamer zijn donderdag de debatten over de bouw van de IJ-tunnel begonnen. We zien hier de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, tijdens zijn antwoord aan de Kamer, naast hem minister Hofstra (financiën). Kurhaus- cabaret had de première Als inleiding tot de internationale filmweek die de volgende week in Den Haag begint, is gistermorgen in het Kurhaus-cabaret een Todd-ao demonstratie gegeven. Todd-ao is een nieuw systeem voor filmopname en -projectie, dat beoogt het publiek in de bioscoop een zo realistisch mogelijke reproduktie van de werkelijkheid te verschaffen, ge koppeld aan een maximale kwaliteit van beeld en geluid. Door gebruik te maken van 70 mm brede film, i.p.v. de gebruikelijke 35 mm. normaalfilm en een speciaal ge bogen, projectiescherm in 't theater, wordt een effect bereikt, dat de toe schouwer tot op zeer grote hoogte deelgenoot in de handeling maakt. Van essentieel belang hierbij is ech ter ook de geluidsindruk, die wordt veroorzaakt door 6-kanalige stereo- fonische high-fidelity weergave in het theater. Todd-ao is ontwikkeld door de American Optical Company, onder leiding van prof. Brian o'Brien, naar een idee van de Broadway-producer Michael Todd. De technische perfectie van het sy steem bestaat hierin, dat de actie met speciale opname-lenzen wordt gefotografeerd, op een 70 mm brede filmstrook. Bij de projectie wordt de brede film geprojecteerd op een zeer groot, gebogen filmscherm. De grootste beeldboek, waarmede wordt opgenomen bedraagt niet minder dan 128 graden. Het geluid, wordt langs magnetische weg opge nomen, via 6 gescheiden geluidska nalen. Deze 6 magnetische geluids sporen, die de hoogste weergave- kwaliteit mogelijk maken en een volledige stereofonische indruk kun nen veroorzaken, worden naast het beeld op de filmstrook vastgelegd. De geluidsweergave in de bioscoop geschiedt met 5 groepen luidsprekers achter het scherm en een groot aan tal luidsprekers verspreid in de zaal. De demonstratie werd bijgewoond door de wethouder van onderwijs en kunstwetenschappen, de heer J. van Zwijndregt, die een inleidend woord sprak. uitgemaakt en hij zich toen met wraakgevoelens bezield, naar haar huis in Beekbergen had begeven. In de nabijheid van het huis had hij toen een stuk papier aangestoken en die in de hei geworpen. „Toen ik van deze plaats weg ging b andde er echter nog niets. Ik had het anders wel uit getrapt", zo zeide verdachte. Op een vraag van de president, of het zijn bedoeling was geweest scha de te veroorzaken, antwoordde be klaagde ontkennend. Gekke bui. „Ik heb in een gekke bui gehan deld. Dat ik niet opzettelijk brand heb willen stichten blijkt toch wel hieruit, dat ik mijn visitekaartje heb neerge legd", zo merkte hij verder op. De advocaat-fiscaal, mr. Zaaijer, be toogde dat alleen reeds het aansteken van een stuk papier op de heide een poging tot het stichten van brand be tekent. Het pjsychiatrische rapport dat over beklaagde is uitgebracht en dat besluit tot een verminderde toere keningsvatbaarheid, is zijns inziens waardeloos. Beklaagde was in de of ficiersopleiding en zijn gehele verle den wijst erop, dat hij volkomen nor maal is, zo meende hij. Het gaat dan ook niet op, hem thans de psychiatri sche pluim van ontoerekeningsvat baarheid op de hoed te steken. Even als de auditeur-militair van de krijgs raad, achtte mr Zaaijer de'in eerste instantie uitgesproken straf te laag en eiste hij een onvoorwaardelijke straf van twee maanden. De verdediger van beklaagde meen de dat wel degelijk rekening gehou den moet worden met het psychia trische rapport. Er is geen sprake van een psychisch defect doch wel van een geestelijke onvolgroeidheid waar door een bepaalde bewustzijnsvernau wing is ontstaan. Hij verzocht het Hof een straf te bepalen, die tot een ver betering zou mogen leiden. Uitspraak 9 juli. Voorz.v. Werkhoven over totstandkoming C.A.O. De voorzitter van de Katholieke Bouwvakarbeiders Bond, St. Joseph, die dit jaar 40 jaar bestaat en thans 63.000 leden telt, de heer H. Werk hoven, heeft vanmiddag het drie daags congres van de bond in de dierentuin te 's-Gravenhage geopend met een rede, waarin hij onder meer verklaarde de totstandkoming van de CAO voor het bouwbedrijf door de officiële instanties niet in over eenstemming te beschouwen met de betekenis en de urgentie van de ma terie. Het tweede conneept CAO is medio december aan het college van rijksbemiddelaars toegezonden en het resultaat dat bekend werd na een studie van vier maanden, maakt volgens de voorzitter de indruk van een handelwijze, die zeer sterk het karakter draagt van een vertragings- taktiek. Tevoren had de heer Werkhoven de bespreking over de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie in het bouwbedrijf aanstipt, en had, naar aanleiding van een uitspraak van de heer Dura, voorzitter van de Neder landse aannemers- en patroonsbond: „wij zetten het gesprek met onze partners over de PBO voort, maar Auto tegen bus Een dode, twee zwaar gewonden Bij een botsing tussen de perso nenauto van dr. R. Suurenbroek, chirurg en internist te Goes met 'n autobus van de Algemene Maatschap pij Zeeland (A.M.Z.) uit Rilland- Bath gisteravond te 19.30 uur op de rijksweg tussen Krabbendijke en Kruiningen is de 38-jarige chirurg Suurenbroek om het leven gekomen en zijn vrouw en twee kinderen, die met de auto meereden gewond, waarvan de vrouw en het kleinste kind zeer ernstig. De echtgenote van dir. S. is met een gecompliceerde beenbreuk en een zware schedelbasisfractuur in het ziekenhuis opgenomen. Het ongeluk geschiedde toen de autobus, komende uit de richting Goes, de auto van dr. S. komende uit de richting Krabbendijke, na derde en ter hoogte van de Oost- dijk tekenen gaf, linksaf te willen slaan. dr. S. begon op dat ogenblik te remmen, de auto gleed echter met nog vrij grote kracht door naar de linkerzijde van de weg en kwam tegen de bus terecht, die vrij ern stig beschadigd werd. De personen auto is geheel vernield. Onder de passagiers in de bus hebben zich geen persoonlijke ongevallen voor gedaan. houden ons hoofd koel" gezegd, dat de werknemers in het bouwbedrijf een koel hoofd wel op prijs stellen, maar dat er een warm hart bij be hoort. De voorzitter vertrouwde er op dat de NAFB de tekenen des tij ds zal verstaan en tot constructief werk wil komen. In het begin van zijn toespraak be schreef de heer Werkhoven de groei van St. Joseph in veertig jaar tijd, en gaf een korte opsomming van wat in die periode aan sociale en materiele verbeteringen werd be reikt. Hij besloot met te constateren dat de bond kerngezond is en dat de leden in de bond een instrument be zitten, tenvolle berekend en inge steld op de taak en doelstelling in het huidige tijdsbestek. De artistieke sectie van de Neder landse katholieke kappersbond en de katholieke academie voor moderne kapkunst te 's-Gravenhage houden op zondag 30 juni 1957 in de dieren tuin te s-Gravenhage een interna tionaal en nationaal kapconcours voor dames- en herenkappers, en een bedrijfsten toonstelling. Op deze dag zullen de kampioens wedstrijden voor Nederland 1957 1958 gehouden worden van de KKB, een internationaal vrij concours voor dames- en herenkappers om de ju- bileumprijs van Nederland 1957 1958, en vrije wedstrijden voor da mes- en herenkappers, waaraan ieder vakgenoot kan deelnemen om de „Coupe de residence" 19571958. Op het programma staat verder een nationale wedstrijd voor gri meurs om het kampioenschap van Nederland 1957—1958 (kath. organi satie) verplicht model dr. prof. Al- bert Schweitzer, vrij model Michiel Adrzn de Ruyter. Engeland, Frank rijk, Duitsland, Luxemburg en nog meerdere europese landen hebben reeds hun toezegging gedaan deel te nemen. TOESLAGENREGELING LICHTE VARKENS BUITEN WERKING. Gezien de vrij gunstige toestand op de Engelse baeonmarkt enerzijds en de ontwikkeling van de binnen landse markt anderzijds bestaat er op het ogenblik aanleiding om in iets ruimere mate bacon te verschepen. In verband hiermede heeft het be stuur van het produktschap voor vee en vlees besloten om de in fe bruari jl. ingevoerde regeling, waar bij toeslag werd gegeven voor var kens in het bacongewicht, die voor andere doeleinden dan de baconbe- reiding werden bestemd, met ingang van maandag 17 juni buiten wer king te stellen. SjAyet Jiiatdó zakten dp en ln etkaat kif Jtapik Donderdagmiddag vloog een formatie van vijf Tiger-Moth-vliegtuigen in de omgeving van Lopik, toen een der toestellen motorstoring kreeg en bovenop een andere zakte. Beide vliegtuigjes moest een noodlanding maken; waarbij een ervan op de neus in een weiland kwam te staan. De piloten bleven echter ongedeerd.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12