Zo wordt het nieuwe Leiden ÜÜÖiHK Zif-aanzicfït St. Clntan:u*fie%(i Katholiek centrum in Zuid-West De situatie van de katholieke scholen in Leiden per 1 sept. Mysterie-spel in gerestaureerde StLodewijkskerk Ten noorden van 5 Meilaan Gestreefd naar n centrale ligging Per WOENSDAG 12 JUNI 1957 DF LETDSE COHRANT PAGINA 7 de kleuter- en Montessori-school, alsmede een kleuterklas te kunnen huisvesten aan de Boshuizerkade, in afwachting van de bouw van de nieuw lagere school aldaar. De ho gere klassen kunnen dan op de school aan de Potgieterlaan terecht. Als hoofd van de nieuwe lagere school aan de Boshuizerkade is be noemd de heer H. L. Duym, thans onderwijzer aan de school aan de Caeciliastraat. Het ligt in de bedoeling om in dit Zr. de jongensschool, Caeciliastraat 11, hoofd de heer N. Vreeburg, tele foon 26736; de beide meisjesscholen, Haarlemmer straat 32A en B, hoofd Zuster Ja- cobe, telefoon 25367. In deze parochie is het tekort aan scholenruirate een ernstig probleem. Van de kleuterschool is een klas on- - - dergebracht in de Romanuszaal, van zuidwestelijk stadsdeel, behalve de de jongensschool «au de Caeciliastr. 'ag:ere school, die thans gebouwd zijn twee klassen ondergebracht in wordt aan de Boshuizerkade, ook een de r.-k. v.gJ.o.-school aan de Boom- school te bouwen in vak V van deze markt, en van de meisjesscholen uitbreidingswijk, alsmede in vak VI. Haarlemmerstraat 32A en B zijn vier Wat de sch001 vak V betreft (vak klassen ondergebracht in de vroegere is het terrein voorbij de 5-Mei- gemeentelijke school aan de Caecilia-1 'aan» da' thans bouwrijp gemaakt straat. wordt) hiervoor is reeds een verzoek bij de gemeenteraad ingediend, om Een oplossing voor dit tekort zal medewerking te willen verlenen voor zijn gevonden, als de meisjes-u.l o.de stichting van een r.-k. lagere aan de Haarlemmerstraat 34, welke I school in deze wijk. daar momenteel 10 lokalen in ge-1 ïmml, bruik heeft, overgebracht kan wor- cüwi den naar de Oude Vest 193, waar{SSli? thans het St. Agnes-lyceum voorkleuterschool aan de Potgieter- meisjes gehuisvest is. Het St. Agnes- onder te brengen in een nieuw lyceum, zal een nieuw gebouwde- Jïï ?.i° ten krijgen, aangezien de huidige Het verheugt ons, de lezers een kijkje te kunnen geven op de ontwikke ling van een gedeelte van het uitbreidingsplan Zuid-West, n.l. het blok naast de Boshuizerlaan, dat wordt ingesloten door de 5 Meilaan, de Churchilllaan (nog in aanleg) de Telders-Kade en de Boshuizerlaan (verlengde Boshuizer kade). Dit blok zal bij uitstek een katholiek centrum worden. Hier wordt, zoals de plattegrond ook aangeeft, de nieuwe katholieke kerk in Zuid-West ge vestigd, de r.k. L.O.-school, een kleuterschool met speelplaatsen en een katholiek verenigingsgebouw. Van het kerkgebouw plaatsen wij hierbij ook twee zij-aanzichten. Dit is de St. Antoniuskerk, waarvan de bouw door de pastoor van de St. Leonarduskerk, pastoor Axentius van Schalen O.FJML, wordt voorbereid. Zij moet ruimte bieden aan meer dan 1000 kerkgangers. Het is niet alleen interessant te zien hóé de ontwikkeling van Leiden langzamerhand vorm krijgt, het is ook belangwekkend te weten hoe het katholiek on derwijs in de Sleutelstad met de groei van de stad meegaat. Bijgaand artikel van drs J. Wiertz, secretaris van het r.-k. Schoolbestuur te Leiden, ver telt u hoe men, ondanks alle moeilijkheden, oplossingen weet te vinden en welke moeilijkhe den er voor uw schoolgaande kinderen zijn. I n I I" I Jongens en meisjes de kinderen uit de Petrus-parochie NU HET NIEUWE SCHOOLJAAR WEER IN ZICHT KOMT, rij* bij d^kleute iTep dé "uluteï vele ouders de vraag, voor welke katholieke school zij htm kinderen school aan de Lorentzkade met twee het beste kunnen opgeven. Vooral in die wijken, waarin nieuwe scholendependances in de school aan de zullen komen, is voor velen de situatie nogal onduidelijk. Teneinde de Franchimontlaan, hoofd Zr. Hungeria, ouders een inzicht te geven in de verschillende mogelijkheden, welke zich e e oon per 1 september a.s. voordoen, zullen wij hieronder een overzicht geven per parochie van de scholensituatie per 1 september a.s. Tevens zal, voor zover mogelijk, reeds iets medegedeeld worden omtrent de plannen, welke er bestaan voor de toekomst. Gestart wordt met gemengde le klassen 1. In de parochie van de H. Lode- wijk zijn een kleuterschool, een meis jesschool en een jongensschool, en de kleuterschool aan het Levendaal 52, hoofd Zr. Hungeria, telef. 22097; de meisjesschool aan het Levendaal, hoofd Zr. Mirjam, telef. 3>1403; de jongensschool, Rapenburg no 48, hoofd de heer W. Zandvliet, tele foon 21983. Het ligt in de bedoeling, om in de toekomst de jongensschool aan het Rapenburg een andere huisvesting te geven. Gezocht wordt naar een ge schikte ligging in de binnenstad, liefst in de omgeving van de H. Lodewijk- kerk. Verder ligt in deze parochie nog de r.-k. meisjes-u.l.o. aan het Levendaal, hoofd Zuster Thérèseline, telefoon 22097. 2. In de parochie van de H. Petrus zijn momenteel een kleuterschool aan de Lorentzkade, welke ook een klas gende scholen: de kleuters op de kleuterschool aan de v. d. Werff- straat 96, hoofd Zr. Auxilia, telef. 26993, ofwel op de kleuterschool aan de Lusthoflaan 2a (hoofd Zr. Celine), telef. 25474. Deze laatste school zal trachten, ook één klas onder te bren gen in de omgeving van de Timor- straat. De leerlingen voor de lagere school a. op de jongensschool Os- en Paar- denlaan 2 (hoofd de heer J. Ja cobs, telef. 24335; b. de meisjesschool Lusthoflaan no. 2 (hoofd Zr. Aquino), telef. 2G474. c. de gemengde school aan de Timor- straat (hoofd de heer C. Wijn- gaards, telefoonnummer nog niet bekend. voor de eerste tot en met de vier de klas op de gemengde school Haarlemmerstraat 240, hoofd de heer M. Hurts, telefoon 23918; e. voor de vijfde en zesde klas op de gemengde school, Haarlemmer, straat 240, hoofd de heer J. van Heteren, telefoon 23918. huisvesting de aanwas van leerlingen niet kan opvangen. Het is verheu gend, te kunnen mededelen, dat de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen reeds in principe zijn goedkeuring gehecht heeft aan de plannen tot nieuwbouw van het r.-k. meisjeslyceum, alhier. 5. In de parochie van de H. Leo- nardus zijn op het ogenblik twee kleuterscholen en twee lagere scho len, en wel de lagere en de kleuter school aan de Damlaan in het Mors- kwartier, en de lagere en de kleuter school aan de Potgieterlaan. Door de zeer snelle uitbreiding van het zuidwestelijk stadsdeel is hier een weg. Zodra dit gerealiseerd is, zal de u.l.o.'-school voor jongens, welke thans gehuisvest is op het Vrouwen kerkhof, overgebracht worden naar de Potgieterlaan, waar ze de beschik king krijgt over 14 lokalen. Per 1 september a.s. kunnen de ouders in de Leonardusparochie hun kinderen dus opgeven op de volgende scholen: de kleuters op de kleuterschool aan de Duikerstraat, hoofd Zr. Jose phine, telefoon 21880, of op de kleuterschool aan de Pot gieterlaan, hoofd mejuffr. Highart van Gelder, telefoon 23186. Deze laatste kleuterschool zal trachten, een klas onder te brengen groot tekort aan schoolruimte ont-V"™' staan. Dit zal worden opgevangen Ch erkade noodlokaIen aan de door de bouw van een acht-klassige aosnuizerkaae- school aan de Boshuizerkade, vlakbij de 5-Meilaan. Hier komt te liggen de nieuwe St. Antoniuskerk, een pa- roohiehuis, een kleuterschool en een lagere school. Wat de lagere school betreft, hier voor zijn de definitieve tekeningen reeds klaar en verwacht wordt, dat dit jaar de aanbesteding hiervan kan plaatsvinden. Teneinde echter de kinderen uit de eerste leerjaren nu reeds op te vangen, zullen dit jaar nog door de gemeente Leiden drie noodlokalen geplaatst worden op het terrein, waar in de toekomst de r.-k. kleuterschool zal komen aan de Boshuizerkade. Een urgentieverklaring voor de bouw van deze noodlokalen is inmiddels ver strekt door de minister van onder- 4. In de parochie van O.L. Vrouw wijs, kunsten en wetenschappen. Per Onbevlekt Ontv. Hartebrug zijn een 1 september a.s., of anders zo spoedig kleuterschool en drie lagere scholen, I mogelijk daarna, hopen wij de kin- en wel: deren voor de eerste en tweede klas a. op de Pacelli-sehool aan de Dam laan 22, hoofd de heer P. van Adrichem, telefoon 21830; b. op de Leonardusschool, Potgieter laan 7, hoofd de heer J, v. Ouden hoven, telefoon 23186; c. op de nieuw te stichten school aan de Bosnuizerkade, hoofd de heer H. Duym, telefoon 23136. Behalve deze meer parochieel ge richte scholen zijn er nog een aantal scholen, die een uitgesproken inter parochieel karakter dragen. Dit zijn enerzijds de scholen voor buitenge woon lager onderwys. anderzijds de scholen voor voortgezet onderwijs. Hierover zal in een volgend artikel een uiteenzetting gègeven worden Drs. J. W J. WIERTZ. aan de Franchimontlaan, welke bouw voor het einde van dit jaar voltooid zal zijn; (tot zolang zal men gebruik moeten maken van de drie lokalen van de gemeentelijke school aan de Leliestraat), anderzijds door de bouw van een 8-klassige nieuwe school aan de Oppenheimstraat, vlakbij de Burg- gravenlaan. Deze school zal ook een aula omvatten. Zodra de bouwver gunning afgekomen is, zal de aan besteding van deze school plaatsvin den. Verwacht wordt, dat de school aan de Oppenheimstraat per 1 sep tember 1958 in gebruik genomen kan worden. Tevens zal de situatie voor vele ouders nog gunstiger worden, door dat per 1 september 1957 reeds ge start wordt met drie gemengde eerste klassen, één voor de school aan de Franchimontlaan, één voor de school aan de Lorentzkade en één voor de school aan de Oppenheimstraat. Deze laatste zal tijdelijk ondergebracht worden in de school aan de Lorentz kade, totdat het nieuwe gebouw klaar is. Hierdoor kunnen de ouders hun kinderen plaatsen op die schooi die 1 aan de Tunorstraat zal er ook een qua ligging voor hen de meest gun- kleuterschool gebouwd worden, als- Voor de eerste klas kunnen de ouders kiezen uit drie mogelijkheden: a. op de Lorentzkade (jongens en meisjes), hoofd Zr. Mirjam, tele foon 31403; b. op de Franchimontlaan (jongens en meisjes), hoofd de heer G. Kaptijn, telefoon 21603; c. op de nieuwe school aan de Op penheimstraat, welke voorlopig ondergebracht wordt in de school aan de Lorentzkade (jongens en meisjes), hoofd de heer J. de Raay. Voor de overige klassen kunnen de meisjes terecht op de Lorentzkade, en de jongens op de Franchimont laan. Verder is het de bedoeling om van de school aan de Franchimont laan per 1 september a.s. reeds een vierde en een vijfde klas af te split sen voor de school aan de Oppen heimstraat. Deze klassen komen dus onder leiding van de heer J. de Raay te staan. 3. In de parochie van O.L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph (Heren singel) zijn twee kleuterscholen en vier lagere scholen, waaronder de prachtige school (nieuwe) aan de Timorstraat in de Kooi, welke per 1 september a.s. in gebruik genomen kan worden. Naast deze lagere school Gisteravond werd als inleiding op de plechtigheden bij de consecratie van de hernieuwde, St. Lodewtfks- kerk aan het Steenschuur te Leiden, het mysteriespel van Henri Gheon „Geheimen van de H. Mis" opge voerd. De foto laat het moment zien, waarop Adam het offerlam naar het altaar voert. (Voor verslag zie elders in dit nummer). stige is, nl. Lorentzkade, Franchi montlaan of Oppenheimstraat. In de toekomst zal er dan nog een kleuter- ondergebracht heeft in de Finse school gebouwd moeten worden aan school aan de Franchimontlaan, em meisjesschool aan de Lorentzkade en een jongensschool aan de Franchi montlaan. In deze wijk is er een groot te kort aan schoolruimte. Dit zal op gevangen worden enerzijds door de bouw van drie lokalen bij de school de Oppenheimstraat. naast de aldaar te bouwen lagere school. Per 1 sep tember 1957 is tot hoofd van de nieuw te stichten lagere school aan de Oppenheimstraat benoemd de heer J. de Raay, die momenteel hoofd is van de r.-k. lagere school te Zierik- zee. mede een gymnastiekzaal. Getracht wordt om per 1 september a.s. reeds één kleuterklas onder te brengen in deze wijk. Verder ligt het in de bedoeling, om voor de lagere school van de heer Hurts, welke op het ogenblik gehuisvest is in het ge bouw Haarlemmerstraat 240, een nieuw gebouw te verkrijgen in "de zelfde wijk. Per 1 september a.s. kunnen de ouders uit deze parochie hun kinderen dus opgeven op de vol-1

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5