Enthousiasme gaf spel in de Lodewijkskerk juist reliëf „Geheimen van de H. Mis" Vacantiereis van Voorhouts burgemeester verstoord 12 jarig meisje reed met locomotief het IJ in Valsheid in geschrifte en belastingontduiking berecht WOENSDAG 12 JUNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Eerste opvoering in deze week jyiOOIER DECOR, dan het pries- 1TI ter koor van de schitterend geres taureerde St. Lodewijkskerk te Lei den, had tie regisseer van het mys teriespel „Geheimen van de H. Mis" zich niet kunnen wensen. Dank zij de stemmige omgeving in het ba rokke interieur van deze Leidse kerk, dank zij de overtuiging, waar mede de parochianen hebben ge speeld, de voortreffelijke muziek, de bezielende leiding, is de opvoering gisteravond als eerste in een reeks van vijf een succes geworden. Wan neer wij in deze lofstem „alle regis ters open zetten" is het niet omdat een dergelijk moedig streven nu een maal niet van kritisch commentaar wordt voorzien, maar omdat de spe lers en hun regie wcikelijk een eve nement van de eerste rang hebben verzorgd. Opvallend was de vrijmoe digheid, de losheid, de overtuigende dictie, die de spelers ten toon spreid den. Van een sleur in het zeggen van de hooggestemde teksten hebben wij niets kunnen merken; gelukkig, want een „deun" kan van dit indrukwek kende stuk een troosteloze misluk king maken. Alléén door enthousias me krijgt dit stuk het relief, dat het nodig heeft, en geestdrift is er ken nelijk voldoende onder de parochia nen van de deken. Jaren vóór de laatste oorlog heeft Gheon dit spel geschreven; het ademt de sfeer van het reveil in de dertiger jaren en het is de vraag of in deze tijd een spel nog zó geschreven zou worden. In ieder geval kan Gheon eerst goed „uit de verf komen", als zijn woorden gesteund worden door een „tempels" gebaar en een gal mende dictie. De regisseurs hebben Gheon terecht op deze wijze gerea liseerd. 1"\E KERK WAS bijna tot de laat- ste plaats bezet toen de deken van Leiden, kanunnik W. P. M. Ha ring, de aanwezigen in het kort toe sprak om een verantwoording van dit spel van Henri Gheon, naar mo tieven van Calderon, te geven De deken zei, dat naar zijn mening de plechtigheden bij het opnieuw in gebruik nemen van deze schone, his torische kerk niet beter konden worden ingezet, dan door dit stuk, dat in verheven taal en met verhe ven symbolen het geheim van de H. Mis ontsluiert. Ook de regisseur r.prak een korte inleiding. Het spel begint met het zoeken van de blinde gelovigen naar de beteke nis van de H. Mis. Direct al werd dank zij de belich ting en een levendige mise en scène de aandacht van d aanwezigen ge vangen, een aandacht die niet meer zou verslappen tot ook weer dank zij een juiste regie-' vatting alle medespelenden het priesterkoor ver lieten en de lichten langzaam doof den. r\E DOLENDE GELOVIGEN komen bij de Hemelse Wijsheid te raad en zij laat de ware betekenis van de delen van de H. Mis zien. De wanhoop van Adam na de zon deval is het leidend motief bij het belijden van de zonden in het con fiteor. Indrukwekkend was het moment als Adam het blankste lam uit zijn schaapstal ter offering op het ta felblad van het altaar legt. Een an dere oud-testamentische figuur in dit spel is Mozes met de twee stenen ta felen, die in het „Kyrië Eleison" Gods ontferming afsmeekt. Een hoogtepunt in dit eerste ge deelte van het spel is de komst van Joannes de Dooper, .die luid "e het: „Maakt plaats" verkondigt. Fel van spanning was de reactie van het volk van Israel op deze stem in de- woes tijn, het was de echo van zijn stem, die de joden verslagen doet terug deinzen. Epistel en Evangelie kre gen een hoogtepunt in de strijd van Paulus tegen Jezus, een strijd, die DE ZILK In A dam verloren.... in Afrika gevonden Ruim vier maanden geleden verloor de havenarbeider N. Tholenwoonachtig in De Zilk, bij het laden van een schip in de Amsterdamse haven zijn porte feuille met papieren. Hoe hij ook zochthet verlorene bleef on vindbaar, óók na aangifte bij de politie. Het bewuste schip werd enkele maanden later gelost in een Afrikaanse haven, waar haven arbeiders daar de portefeuille tiLssen de lading vonden en ter hand stelden aan de kapitein. Dezer dagen arriveerde het schip weer in de sluizen van Umuiden en de kapitein over handigde het gevondene aan de dienstdoende wachtmeester van de marechaussee. Deze stelde zich in verbinding met de postcom- mandant van de rijkspolitie in De Zilk, die de portefeuille op zijn beurt, na ruim vier maanden aan de rechtmatige eigenaar kon hij moet verliezen, waarna hij de joden verslagen achterlaat. TEN ANDERE climax monu- mentaal en toch vol kleur en charme is de offerande, waarbij de gelovigen; die in de zijbanken van het kerkschip hebben plaats geno men hun offergaven komen aanbie den. Op dit moment bleek eerst goed, dat de ontroering van de beschou wer ook de spelers beheerste. Hoorngeschal weergalmde in de kerkruimte toen door de Christusfi guur de Hostie werd geheven. De affiniteit in spel en beschou wing was op dit moment zodanig, dat enkelen geknield dit moment be leefden. „Spel" blééf het, maar juist door dit spel zijn velen dichter tot het li turgisch beleven van het Misoffer gebracht. Er was uiteraard geen applaus aan het slot, maar juist de stilte, die in viel nadat de Christusfiguur het priesterkoor verlaten had, was veel zeggend. Aan de medespelenden willen wij steden. De spelers gaven er stuk voor stuk blijk van, dat zij de taak, die zij op zich genomen hebben ernstig namen. De rolkennis was verbluf fend goed. Zij moest ook goed zijn, want er was in deze kerkruimte practisch geen mogelijkheid, dat een souffleur te hulp ken schieten. De teksten werden duidelijk en zinvol gezegd. \X/U WILLEN niet nalaten het trio, dat voor de opvoering verant woordelijk was, Anton en Annie Sweers en Joop Koevoets en ook al len, die voor het welslagen van dit veeleisende stuk geijverd hebben, geluk te wensen met deze succes volle eerste opvoering. De orgelbe geleiding was in de vertrouwde han den van de kerkorganist Jan v. d. Meer, de Gregoriaanse gezangen werden zuiver gezongen door een klein koor van de Lodewijksparochie. De kleding was goed verzorgd. De belichting was voortreffelijk. Wij kunnen dus katholiek Leiden van harte opwekken een van de opvoe ringen van dit spel deze week in de KYNOLOGENVERENIGING „RIJNLAND" Successen van leden in Den Bosch. Op een internationale hondenten toonstelling, welke Tweede Pink sterdag in Den Bosch werd gehou den, zijn door de navolgende perso nen, leden van Kynologenvereniging „Rijnland", met hun dieren succes sen behaald: Kampioenschap: Schotse terrier: J. v. Koolbergen, Boskoop. Amerik. Cocker Spaniel: mevr. M. Woesthoff Stoker, Voorschoten. Reserve kampioenschap. Ierse set ter: W. Kleyn, Alphen aan den Rijn. Uitmuntend. Boxer: D. de Jongh, Oegstgeest. Cocker Spaniel: mevr A. Verzaal, Wassenaar en mevr. M. WoesthoffStoker, Voorschoten Zeer goed. Amerik. Cocker Spa niel: J. Leuering, Leiden. Cocker Spaniel: mevr. A. Verzaal, Wasse naar en mevr. M. WoesthoffSto ker, Voorschoten. Boxer: J. Boom, Leiden, D. de Jongh, Oegstgeest. Collie: mevr. F. Dudok de Wit—- Roodhuysen de Vries, Oegstgeest. Dwergpoedel: mej. N. v. d. Kasteele, Wassenaar. Welshterrier: F. Vies, Katwijk. slechts in het algemeen aandacht be- St. Lodewijkskerk te gaan zien. Auto-ongeval bij Sliedrecht liep goed af Gistermorgen verliet burgemeester Smolders met zijn echtgenote en 2 broers van mevr. Smolders de ge meente Voorhout, voor een vakantie reis naar Zwitserland. Hun reis is eohter al spoedig wreed verstoord, doordat hun auto, ter hoogte van het gepasseerd moest worden. Hij haalde even naar links uit en zag hierop duidelijk dat zijn voorrijder stopte. Later bleek dat deze wagen ook op zijn voorganger was gereden. Daar de snelheid niet hoger was dan km., stond de auto van burgemeester Lijders aan brandend maagzuur voelen zich geen half mens. Kunnen geen eten ilen - in 't vooruitlicht vin io'd nieuwe unviL Rennies herstellen prompt het even wicht neutraliseren alle overtol lig maagzuur in een wip. Op het moment dat ge Rennies neemt en deze smelten op de tong, zakt de pyn, om na enkele minuten geheel te verdwijnen. Neem toch Rem..es. Gemakkelijk in te nemen gewoon laten smelten op de tong. En helemaal niet naar om in te ne men .Integendeel: smakelijk èn on opvallend. (Advertentit Een dagje varen dorp Sliedrecht, totaal in elkaar ge-1 Smolders direct stil en meenden de reden werd door een achter hen rij- inzittenden dat dit euvel goed was dende autobus vol met passagiers, Nadat de familie Smolders de Be tuwe was doorgereden, kwam men op de grote rijksweg, ter hoogte van Sliedrecht in een colonne vrachtwa gens terecht. Doordat deze wagens zeer onregelmatige snelheden reden, meende de chauffeur, een broer van mevr. Smolders, zich hieromtrent te oriënteren, vooral omdat een viaduct KATWIJK AAN DEN RIJN Schaakwedstrijden. Gisteravond werd de eerste ronde gespeeld in een der zalen van hotel „De Ros kam" te Katwijk aan den Rijn in het door de schaakvereniging „Kat wijk" uitgeschreven toernooi om de Casa-Cara-beker, die thans in het bezit is van de heer J. Beij te Lei den. Gedurende drie achtereenvol gende weken zullen op dinsdag-, woensdag- en vrijdagavond de ron den van dit toernooi gespeeld wor den tussen acht spelers uit Katwijk, Leiden, Noordwijk en Rijnsburg, welke spelers de eregroep vormen. Verder zal nog op woensdagavonden een bijtoernooi gespeeld worden tus sen schakers uit Katwijk, Noordwijk, Leiden en Rijnsburg. De heer J. de Jong, voorzitter der schaakvereni ging „Katwijk", sprak een wel komstwoord tot de spelers en inzon- der tot de heer Beij, de bekerhouder van het vorige toernooi. Door het doen van de eerste zet in de partij tussen de heren C. Barn- hoorn (Katwijk) en F. Teleng (Lei den) verklaarde spreker 't toernooi voor geopend. De uitslag was de eer ste ronde van dit toernooi was als volgt: J. Turk jun. (Noordwijk)Th. van den Ooord jun. (Leiden) ]/iy2 C. Barnhoorn (Katwijk)F. Teleng (Leiden) W. G. Demmendal (Leiden)D. Heek (Katwijk 10; O. J. Beij (Leiden)M. J. Goudriaan (Rijnsburg) 10. Duivensport. De Rhijnmonders hielden een wedvlucht met 90 oude duiven vanaf Noyon, afstand 309 km. De duiven werden gelost om 10.30 uur met zwakke w.z.w wind. Eerstkaankomende duif te 14.7.10, gemiddelde snelheid 426.4 per min. De uitslag was: E. van der Hooff 1 346; Kr. Schaap 2; C. v. Duyn 5; L. van der Plas 78; A. J. Hus 9 en L. Noort 10. Loop der bevolking. Op 1 juni j.l. bedroeg het aantal inwoners der gemeente 27345, tegen 27294 op 1 mei. Door geboorte en vestiging ver meerderde het aantal inwoners met resp. 69 en 165, terwijl door over lijden en vertrek het zielental met resp. 10 en 173 verminderde. De netto-bevolkingsaanwas bedroeg over de maand mei derhalve 51. Burgerlijke stand. Geboren: Wilhelmina P., dr. v. J. van Duyven- bode en L. van Rijn; Johannes, zn. v. J. van Vliet en J. Blankers; Herma- nus P. A. M. J., zn. v. H. P. Lefferts en A. Th. van der Zee; Helena A., dr. v. G. Schaap en V7. H. van Duyn; Cornelis D., zn. v. C. Kuyt en C. v. Beelen; Jacob, zn. v. H. van Beelen en M. J. van der Plas; Arendje P., dr. v. C. A. de Roode en C. Koppe; Arie Elisabeth, dr. v. D. Aandewiel en A. A. van Duy ven voorde; Corne lis, zn. v. D. Kruyt en M. Hoek. Ondetrouwd: W. Guyt en J. M. Haasnoot; W. L. van den Burg en T. van der Holst; C. Jonker en H. Guyt. Getrouwd A* A. Watemena en H. A. M. Pronk; P. de Best en A. van Duyvenbode; J. van Delft en E. Ouwehand; G. Astema en H. Mulder- sen; Ch. A. Wielema en T. de Groot; P. Kaak en D. Messemaker; D. de Jager en W. van der Meij. Overleden: G. Haasnoot, echtgen. van: P. de Jong, 70 jr.; M. van d Oever echtgen. van: J. Minnee, 65 jr. afgelopen. Wie schetst echter hun schrik, toen zij met een geweldige klap van ach teren werden aangereden door een autobus vol met passagiers. De luxe wagen werd geheel in elkaar gescho ven. Het linkervoorwiel der autobus drong zich geheel in het achterste gedeelte, terwijl de cabine onder de vrachtwagen werd gedrukt. Het aan tal koffers achter op de auto van burgemeester Smolders, is naar men aanneemt een bescherming geweest voor de inzittenden. Gelukkigerwijs bleek het linkervoorportier nog open te kunnen, daar het naar buiten was uitgebogen. Hierdoor konden de in zittenden zich bevrijden. Mevr. Smol ders, die naast de chauffeur zat, bleek een ernstige wonde te hebben aan beide benen. Burgemeester Smol ders had geen verwondingen, terwijl de twee andere inzittenden schaaf- en kneusplekken hadden opgelopen. Alle glasruiten der auto waren gespron gen. Van de wagen is niets van waar de overgebleven. Na naar een ziekenhuis te Rotter dam te zijn vervoerd en te zijn ver bonden is mevr. Smolders per zieken auto naar haar woning vervoerd. Bur. gemeester Smolders vergezelde haar. Van deze gecompliceerde aanrijding is door de rijkspolitie van Sliedrecht proces-verbaal opgemaakt. Het echtpaar Smolders mocht na haar thuiskomst in de middag reeds vele blijken van medeleven ontvan gen met deze trieste afloop van hun vakantie. NOORDWIJK JAARVERGADERING S.J.C. Gisteravond hield de r.-k. voetbal vereniging SJC haar 37e jaarverga dering in het Juvenaat, waarbij de opkomst bevredigend was. De voorzitter, de heer A. W. v. d. Holst, opende deze bijeenkomst met een korte terugblik op het afgelopen jaar en kon met vreugde constateren, dat dit alleszins gunstig was geweest. Doch ook een droevig feit heeft in deze periode plaats gevonden en wel het overlijden van de heer A. Martin, in leven trainer van S.J.C. Met enke le zeer waarderende woorden her- dacht spr. de heer Martin waarna een jkort gebed werd uitgesproken voor zijn zielerust. Mededeling werd gedaan dat de g. adv. kap. Vereecken, die als reser ve-aalmoezenier van het Ned. leger in dienst was, verhinderd was op de ze bijeenkomst aanwezig te zijn. Ver volgens had het bestuur besloten de donatiegelden te stellen op de unifor me prijs van 5.per jaar. Met ge noegen kon worden medegedeeld, dat zeer binnenkort de afrastering van het grote veld zal worden aangebracht en wel langs de twee korte en één lange zijde, hetgeen plm. 1500 zal kosten. De voorbereidende werkzaamheden zijn reeds uitgevoerd door enkele be stuursleden, maar het bestuur reken de op een massale deelname van de leden aan deze werkzaamheden, wel ke hedenavond en morgenavond een aanvang nemen. Op de laatste bestuursvergadering waarin de financiële positie is bespro ken is het besluit genomen, dat voort aan de dames va. de leden, die naar een uitwedstrijd meegaan 50 cent in de reiskosten zullen moeten bijdra gen om deze belangrijke uitgavepost enigszins te drukken. Het jaarverslag van de secretaris wijdde enkele woorden aan de nage dachtenis van de heer A. Martin en bracht dank aan de leden P. Vink, D. Ruigrok en Th. Kret, die welwil lend de onderlinge training hebben voortgezet. De resultaten in 'de com petitie waren bevredigend, waarbij de junioren C. en de adspiranten het kampioenschap behaalden. Dank werd gebracht aan de heer Joop v. d. Zalm voor zijn onvermoeid werken als jeugdleider, met trouwe medewerking van de heer R. Caspers. De financiële positie van de ver- eniging was gunstig beïnvloed door ze raakte bekneld met haar duim, Vastberadenheid verdrong wanhoop Met een hachelijk avontuur is een twaalfjarig Amsterdams meisje gis teren een mooie vakantiedag begon nen. Het was een avontuur, dat niet direct iedereen mee zal maken. Het kind, Olga de Leeuw, reed namelijk met een lokomotief in het U, vlak bij de aanlegsteiger voor de spoor- pont aan de Distelweg. Ze wist Je machine te verlaten en werd met een touw op het droge gehaald. Olga, die erg van varen houdt, had van haar oom, die kapitein is op de spoorpont over het IJ, toestemming gekregen om eens een overtochtje mee te maken. De nieuwe spoorpont, van de N.S., de kort geleden in ge bruik werd genomen, voer met wa gons en een lokomotor van 23 ton van de Rietlanden over het nogal woelige LJ naar de Distelweg. De lokomotief was achter de wa gons geplaatst maar omdat de trein langer was dan normaal het geval is, sloot de afsluitboom van de pont niet achter de machine. Olga zat in de kabine van de lokomotief en toen de wagenvoerder even zijn machine verliet bleef ze er alleen achter. Op ongeveer 60 meter afstand van ie aanlegsteiger manoeuvreerde de pont om recht voor de aanlegplaats te ko men, toen een onverwachte golfslag de lokomotief in beweging bracht. De lokomotief reed van de rails en stortte in het water, dat ter plaatse minstens tien meter diep is. De mon tere Olga behield tijdens de val haar tegenwoordigheid van geest. Op het laatste moment trachtte ze de deur open te krijgen maar dat lukte niet: de eigen pool en de toto van de K.N. V.B. Het mededelingenblad had in het verenigingsleven een nuttig effect af geworpen. Met een opwekking om trouw op te komen bij de vastgestel de wedstrijden, werd dit keurig jaar verslag besloten. Het gedetailleerd overzicht van de financiën door de penningmeester gaf aan dat totaal was ingekomen 7494.14 en uitgegeten 7100.45, al zo een batig saldo van 393. Bij mon tioen die dicht sloeg. Een tweede po ging enkele meters onder water had succes en tot hun grote opluch ting zagen de bemanning van de pont en de spoorwegarbeiders op de kade DE EERSTE KERSEN IN KAPELLE. Op de fruitveiling in Kapelle-Bie- zelingen heeft gisteren de kweker C. vc. j ü0u. dij muil- Steenepoorte uit Schore de eerste de van de heer P. Vink werd verslag kersen van de koude grond aange- uitgebracht over het boekonderzoek alles was in prima orde bevonden en werd de functionaris onder dank ge- geèhangeerd voor zijn beheer. De begroting werd vastgesteld op 7800.— met als onvoorziene post 150.—. De aftredende bestuursleden Jac. Vink, Th. Ruigrok en L. J. v. d. Meer werden herkozen. In de elftalcommis sie werd herkozen Th. Hoogervorst, tevens als voorz. van deze commissie en gekozen de heren O. de Krook en Th. Noordermeer. In de redactie-com missie werden benoemd de heren Jac. Vink, Joop v. d. 7alr. en J. Vink Gzn en in de kascommissie P. Vink, Th. Noordermeer en Jacr Roeleveld. UITVOER SIERGEWASSEN STIJGT BLOEMBOLLENEXPORT NEEMT AF De uitvoer van siergewassen geeft wederom een stijging te zien en heeft in 1956 in totaal 263.000 000 bedragen, hetgeen ten opzichte van 1955 een vooruitgang van ongeveer 9 procent betekent, zo deelt het pro ductschap voor siergewassen in zijn jaarverslag over 1956 mee. Het aandeel van de bloembollen' export in de totale uitvoer van sier gewassen loopt sedert 1951 echter regelmatig terug. Volgens de in het jaarverslag opgegeven cijfers bedroeg dit aandeel in 1951 nog 80,5 procent van het totaal. In 1956 was dit cijfre echter tot 70,9 procent gedaald. Het aandeel van de bloemkwekerijpro- dukten, dat in 1935/1938 gemiddeld 8,5 procent bedroeg is thans geko men op 17,6ë procent, waarmee de sterke stijging van deze export wordt aangetoond. Het percentage van de export van boomkwekerijprodukten in de gehele siergewassenuitvoer ver toont ten opzichte van 1935/38 geen grote wijziging. Bij de bloembollenexport blijkt uit het overzicht, dat 15 landen (die ieder meer dan 1.000.000 uit Neder land hebben betrokken) gezamenlijk 95 procent van deze uitvoer voor hun rekening nemen. Deze landen, in volgorde van grootte, zijn de Ver enigde Staten, West-Duitsland. En geland, Zweden, Frankrijk (deze lan den nemen weer 83 procent op van het totaal dezer 15 landen of bijna 79 procent van de gehele bloembol- lenuitvoer), Italië, Canada, België- Luxemburg. Zwitserland. Finland, Guernsey, Cuba, Denemarken, Noor wegen en Oostenrijk. TEGEN AUTOBUS GEREDEN EN GEDOOD. Op de nieuwe Holleweg tussen Berg en Dal bij Nijmegen is de 12- jarige jongen P. Vos die met een vriendje met grote vaart met zijn fiets de steile weg afreed, tegen een tegemoetrijdende autobus gebotst. De jongen was onmiddellijk dood. BROMFIETSER NA AANRIJDING OVERLEDEN. De 52-jarige gehuwde W. A. Si mons reeds gistermidag met zijn bromfiets op het kruispunt Water straat—Niersstraat te Nijmegen, door. dat hij aan een hem tegemoetrijdende vrachtauto geen voorrang verleende tegen een vrachtauto aan. De man werd zwaar gewond en naar het Ca- nisius ziekenhuis te Nijmegen over gebracht, waar hij enige tijd later aan de gevolgen is overleden. voerd 7>y. kg van het ras Early Vic toria. Een Vlissingse grossier betaal de er 62 ct per kg voor. De kwaliteit was niet goed. De Velsense recherche heeft tijdens het Pinksterweekeinde tien arresta ties verricht. Vier IJmuidenaren tussen 18 en 23 jaar werden aangehouden op ver denking betrokken te zijn geweest bij een vijftal inbraken van de laatste weken, oftder meer in fabriekskanto. ren en in de visserijschool. Voorts werden drie Haarlemmers en een IJmuidenaar in verzekerde be waring gesteld, die ten nadele van een aannemer gedurende enige maan den een grote hoeveelheid ijzer en rubberkabel zouden hebben ont vreemd van de IJmuidense nieuw bouw en de tunnelbouw. Een gedeelte van de buit is achterhaald. De negen de arrestatie gold een IJmuidenaar. die van een ernstig zedendelict wordt verdacht. Ten slotte hield de recherche een zwervende man aan, die geld gestolen zou hebben ten na dele van een Velsenaar, bij wie hij enige tijd ip huis was. NOG 3000 OP ZAK. Te Stadskanaal is aangehouden de 17-jarige A. J. S. uit Groningen, die verleden week met medeneming van 4000 gulden, welke hij van zijn baas, een bakkerspatroon, naar het post kantoor moest brengen, plotseling uit Groningen verdwenen was. Na zich eerst nieuwe kleren te hebben aangeschaft is hij naar Stads kanaal gegaan, waar zijn meisje woont. In het stadspark aldaar heeft hij zijn oude kleren verstopt en de nieuwe aangetrokken. Vervolgens is hij naar Ter Apel gereist, waar hij in een hotel heeft gelogeerd. Ook kocht hij hier een bromfiets. Vrijdagmorgen vond de politie te Stadskanaal, gewaarschuwd door een parkwachter, de oude kleren van de jongeman. Zij verwachtte wel, dat S. weer naar Stadskanaal zou komen en inderdaad kon zij hem 's middags, toen hij met zijn bromfiets in Stadskanaal reed, ar resteren. Hij had nog 3000 op zak. KORTE golf eensklaps het proestende kopje van het kind boven water komen. Olga, die een uitstekende zwemster is, zwom met fikse slagen naar de pont, waar men haar een touw toewierp en haar zo aan boord wist te trek ken. Ze wist zelf niet ineer. hoe ze uit de lokomotief was ontsnapt maar 'n hevig bloedende duim was de ge tuige van haar vastbereden pogin gen om de deur open te krijgen. Men voorzag haar van droge kle ding en een half uur later stond ze alweer aan dek, kijkend naar het bergingsvaartuig, dat reeds gearri veerd was bij de plaats, waar een stok het zeemansgraf van de lokomotief aangaf. Van IJmuiden was een bok onder weg om de onfortuinlijke trekker aan de oppervlakte te brengen. Dui kers zullen de stroppen van de hijs kabels onder water moeten aan bren gen. De wagehs op de pont moesten bij gebrek aan een lokomotief met een lier aan wal getrokken worden. De rechtbank te Utrecht heeft gistermiddag enige ingezetenen van Doorn, die veertien dagen geleden hebben terechtgestaan wegens het doen van onjuiste belastingsaangifte en/of valsheid in geschrifte, veroor deeld. De 52-jarige T A. S. kreeg we gens ontduiking van de inkomsten en vermogensbelasting over het jaar 1954 voor een bedrag van ruim 35.000, drie maanden gevangenis straf met aftrek. Zijn echtgenote, de 30-jarige P. R., die was beschuldigd van het laten opmaken en ondertekenen van ge fingeerde kwitanties en van mede plichtigheid inzake het doen opma ken van onjuiste notariële akte, werd veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf. De 51-jarige G. H. V. kreeg we gens valsheid in geschrifte bij het doen opmaken van een notariële akte voor percelen bosgrond een geldboete van 1000 of een maand hechtenis. Voor eenzelfde feit werd de 59-jarige H. E. van W. veroor deeld tot 200 boete of twintig da gen hechtenis. De Doornse aannemer J. C. K. kreeg wegens overtreding van de wet op de inkomstenbelasting een maand voorwaardelijke gevangenis straf met twee jaar proeftijd en f 500 boete of een maand hechtenis. In West-Betuwe heeft de com missaris der Koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers, gisteren twee gemeentehuizen geopend en wel in de gemeenten Varik en Ophemert. In beide gemeenten was de behuizing van het gemeentebestuur reeds vele jaren bijna onhoudbaar. De Hongaarse regering zegt in een dinsdag op het Oostenrijkse ge zantschap te Boedapest overhandig de protestnota, dat Oostenrijkse spoorwegbeambten getracht hebben twee Hongaarse soldaten op geweld dadige wijze in een Oostenrijkse trein vanuit Hongarije naar Oosten rijk te ontvoeren. Vijftig schepen zijn dinsdag door het Suezkanaal gevaren, een nieuw record sedert het kanaal twee maanden geleden heropend wercL De Egyptische kanaalautoritehen overwegen dagelijks vier i.p.v. drie konvooien door het kanaal te laten varen. Marktberichten 's-HERTOGENBOSCH 12 juni Vee. Op de Bossche veemarkt van he den werden aangevoerd 5966 stuks vee, zijnde 1544 runderen, 163 gras kalveren, 1004 vette kalveren, 492 nuchtere kalveren, 136 schapen, 10 geiten, 59 fokzeugen, 390 slachtvar- kens, 20 lopers, 1730 biggen en 418 lammeren. De prijzen waren, behoudens uit zonderingen voor dieren van buiten gewone kwaliteit, als volgt: melk- en kalfkoeien 700—1150, guiste koeien ƒ675—1175, kalfvaarzen 750—985, klamvaarzen f 675875, guiste vaar zen 600870, pinken 450675, graskalveren 325510, nuchtere kalveren voor fok. of mesterij ƒ80 210, weideschapen f 75100, lamme ren 5075, drachtige zeugen 270 -360, lopers 6382, biggen 37—56, ooien met lammeren 150270, alles per stuk. Slachtrunderen aanvoer 708 stuks. Extra kwaliteit f 3.503.65, le kw. 3.30—3.40, 2e kw. 3.95—3.10, 3e kw. ƒ2.70—2.90. vette stieren ƒ2.95 3.20, worstkoeien f 2.60—2.75, alles per kg. gesl. gew., vette kalveren le kw. 2.60—2.90, 2e kw. 1 2.25—2 50, 3e kw. 1.802.10, nuchtere slachtkal- veren 1.251.55, slachtvarkens 1.581.65, slachtzeugen le kw. 1.47—1.55, slachtzeugen 2e kw. 1.38 —1.45. alles per kg. levend gew., vet te schapen 105130, nuchtere slachtkalveren 45—70 per stuk. Melk- en kalfkoeieo: aanvoer min der, handel redelijk, prijshoudend. Guiste koeien: aanvoer minder, han del matig, prijzen moeilijk te hand haven: jongvee: aanvoer korter, han del rustig, prijzen gehandhaafd; vet te kaveren: aanvoer groot, handel iets williger, prijzen weinig verande ring; nuchtere slachtkalveren: aan voer minder, handel vlot, prijzen ho ger; schapen en lammeren: aanvoer minder, handel traag, prijzen nauwe lijks prijshoudend; fokzeugen: aan voer normaal, handel stroef, prijzen gedrukt; lopers en biggen: aanvoer groter, handel kalm, prijzen nauwe lijks gehandhaafd; slachtvee: aanvoer normaal, handel redelijk goed, prijs houdend; slachtzeugen: aanvoer rui mer, handel afloop trager, prijzen onveranderd. WOERDEN, 12 juni. Kaas. Aan voer 171 partijen. Notering le kwal. 2.332.39; 2e kwal. 2.25—2 32* extra kwal. tot 2 68. Handel ma-' tig- Lammeren. Aanvoer 134 lam meren. Notering 50—75. Handel ma tig- Biggen. Aanvoer 76 biggen. No tering 52—62. Handel matig. TER AAR, 11 juni. Groente. Kassnijbonen 1.25—1.40; idem B 1.10 —1.15; idem stek 0.85—1.05; peulen 050—0.95; idem B 030—045; dop pers 0.85; tuinbonen 0.85 alles per kilogram.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3