S)e Ceki6e6oii^cmt President-Eisenhower had een maagstoornis Stoffelijk overschot kikvorsman gevonden De New Yorkse beurs werd bleek om de neus Onmiddellijk koersen op zakten de de beurs Einde hachelijk avontuur Na 2 weken afgetreden Aziatische griep bereikt Amerika Franse regering gevormd Koel weer DINSDAG 11 JUNI 1957 48ste JAARGANG No. 14128 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BCREAI'X: PAPENURACBT 3! Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935: Redactie 20015; Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd„ 7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Dulles; „We zijn allemaal wel 'ns misselijk" President Eisenhower van de Ver. Staten moest gisteren met een „maag stoornis" het bed houden. Er zijn geen aanwijzingen, dat de maagklachten verband houden met de hartaanval die de president anderhalf jaar geleden heeft gehad of met de operatie (wegens ileitis) die hij een jaar geleden onderging, zo is officieel bekendgemaakt. Ondanks de geruststellende toevoeging verwekte hetnieuws uit Amerika veel sensatie. Verslaggevers betrokken de wacht in de perskamer van het Witte Huis en een golf van verkopen sloeg over de New Yorkse beurs. Het was zaterdag juist een jaar geleden dat de president de aanval van ileitis kreeg, die tot een operatie leidde. „GOED VOORUIT" „De president gaat goed vooruit", zei de perschef van het Witte Huis, James Cè Hagerty, tijdens een pers conferentie om halfzes Nederl. tijd. Deze mededeling was afkomstig van drie artsen: kolonel Thomas W. Mat- tingly, hartspecialist, verbonden aan het Walter Reed-hospital, generaal- majoor Leonard Heaton commandant van Walter Reed, die Eisenhower vo rig jaar opereerde, en generaal-ma joor Howard M. Snyder, Eisenhowers lijfarts. Het ontbieden van de specia listen werd „niet anders dan een voorzorgsmaatregel" genoemd. Hagerty zei dat de maagstoornis „waarschijnlijk is veroorzaakt door iets wat de president heeft gegeten en wat hem niet goed bekomen is". Dr. Snyder adviseerde de president zijn afspraken voor vandaag te schrappen en in bed te blijven. De temperatuur van de president is nor maal, evenals zijn bloeddruk. .Het elektrocardiogram vertoont geen af wijking van de vele, die er sinds zijn hartaanval zijn gemaakt". In antwoord op vragen deelde Ha gerty mee, dat Eisenhower 's nachts onpasselijk was geweest. Om halftien Ned. tijd werd een verklaring uitgegeven dat de presi dent „zich goed herstelt" van een lichte maagstoornis. De afspraken voor vandaag blijven echter afgezegd. De doktoren nemen Bisdommen Haarlem en Rotterdam De bisschop van Rotterdam heeft benoemd tot kapelaan in de parochie van het H. Hart van Jezus te Rotter dam de weleerwaarde kapelaan J. M. Schlatmann. Benoemingen Bisdom Haarlem De Bisschop van Haarlem heeft be noemd: tot kapelaan te Den Helder (H.H. Petrus en Paulus), de weleerw. heer B. C. Hoogeveen; tot kapelaan te Amsterdam (H. Maria Magdalena), de weleerw. heer A. Bakkum; tot ka pelaan te Amstelveen (H. Anna), de weleerw. heer J. Baas; tot kapelaan te Heiloo, de weleerw. heer H. B. Helsloot. Voorts heeft Z. H. Excellentie be noemd tot: aalmoezenier van het Cen traal Bureau voor Instuif en Uitstuif, de weleerw. heer C. J. Hageman, die tevens blijft verbonden aan de Pa rochie van de H. Ger. Majella te Am sterdam. aan dat de president woensdag zijn werkzaamheden hervat. De minister van buitenlandse za ken, John Foster Dulles, lachte en schudde krachtig het hoofd toen een verslaggever hem vroeg of de maag- stoornis van de president van ern- markt sloot gedrukt, maar de koers- rtige aard was. Hij voegde er aan I verliezen waren in de meeste geval- toe, dat de president de vorige avond len teruggebracht tot ongeveer een onverstandig geweest was bij het dollar. eten „zoals we allemaal wel eens zijn". Vorig jaar, toen Eisenhower de ileitis-aanval kreeg, werd zijn ziekte in het begin „een maagstoornis en hoofdpijn" genoemd. In september 1955, bij de hartaanval, werd in het begin gesproken van „een stoornis in de spijsvertering". De berichten over de ziekte van president Eisenhower veroorzaakten maandag op de effectenbeurs te New York een golf verkopen, die koers verliezen tengevolge had, welke in de meeste gevallen tot 2 dollar of meer beliepen. Bij sommige hoofd fondsen bedroeg de daling zelfs 5 y, dollar per aandeel. De verkooporders waren zo talrijk, dat de tikker op een bepaald ogenblik 14 minuten achter was. Later trad er echter een herstel in, dat mede werd bevorderd door de mededeling van vice-presi dent Nixon, dat hij de ziekte van de president als van weinig betekenis en van korte duur beschouwde. Het lijk van Crabb? Het stoffelijk overschot van een kikvorsman, zonder hoofd en han den, is zondagavond aangespoeld bij Chichester aan de Engelse kanaal- kust. Het lijk dat geruime tijd in het wa- tei moet hebben gelegen, werd ge vonden op ongeveer 20 km. afstand van Portsmouth, waar de Britse kapitein-luitenant-ter-zee Crabb, tij dens de oorlog een kikvorsman van de vloot, in april vorig jaar ver dween tijdens een bezoek van Rus sische oorlogsschepen. Crabb's verdwijning heeft inder tijd veel opzien gebaard. De Sow jet-. Unie zond een officiële nota waarin geprotesteerd werd tegen het feit dat een kikvorsman naar men aan- neemt Crabb gezien was bij de Russische oorlogsschepen, waarmee Boelganin en Kroetstjef naar Enge land waren gekomen. De Britse rege ring sprak over het incident haar leedwezen uit. Het stoffelijk overschot is door een visser op een zandbank gevonden. Neutralisering van de Oostzee? Partijleider Kroestsjef van de Sow- jet-Unie heeft zaterdag in Helsinki tijdens een rede voor het Fins-Rus sisch Genootschap gepleit voor een Het is overgebracht naar Chichester. Van Crabb was bekend, dat hij misvormde tenen had. Ook het ge vonden stoffelijk overschot zou mis vormde tenen hebben. Ook al zou officieel vastgesteld worden, dat het lijk dat van Crabb is, dan is nog steeds niet het raad sel van zijn dood opgelost. Premier Eden verklaarde intertijd in het La gerhuis, dat het niet in het openbaar belang zou zijn als bekendgemaakt werd onder welke omstandigheden Crabb vermoedelijk om het leven was gekomen. Wat er gebeurd was, was evenwel zonder toestemming van de regering geschied, zei hg. Bomaanslag in Algiers Er is zondagavond in het Casino vier kilometer buiten Algiers een bom ontploft, waardoor tien mensen om het leven zijn gekomen, aldus heeft de politie meegedeeld. Het casino, dat op een rots aan zee ligt, is een door Europeanen v-^el be zochte dancing. De helse machine ontplofte op het podium van het dansorkest. Door de ontploffing werd de or kestleider in tweeën gereten. Een zargeres werd door de explosie ont hoofd. Volgens de politie is de bom ge plaatst door een Mohammedaanse kellner, die al drie jaar op het ter rein van het Casino woont. Voordat de helse machine ontplofte, dook hij onder. Latere berichten maken melding van tachtig gewonden. De meeste slachtoffers zijn jonge meisjes. In veertien gevallen moes ten de dokters tot amputatie van ar men of benen overgaan. De spanning in Algiers is zeer groot. De politie heeft de Moham medaanse bevolking aan geraden zo veel mogelijk binnen te blijven. De autoriteiten geloven, dat de aanslag juist gepleegd is om gewelddadig optreden van de Europese bevolking tegen de Mohammedanen uit te lok ken, om zodoende de kloof tussen de beide volksgroepen nog te verbre den. Libanon pro-westers Het Libanese ministerie van binnen landse zaken heeft medegedeeld, dat de pro-westerse premier Sam i Bey el Sol een duidelijke overwinning heeft behaald in het eerste deel van de algemene verkiezingen, welke in Libanon gehouden zijn. In het district Beiroet hebben de pro-Westerse kandidaten tien van de elf zetels behaald en in het zuiden van het 'and vijf van de elf. De lei ders van het Egyptisch-gezinde na tionale front betwisten de uitslag, die naar hun mening vervalst is. Later in de maand zal er in de rest van het land worden gestemd. In de straten van Beiroet werd maandag door het leger gepatrouilleerd om te voorkomen, dat verslagen kandidaten ongeregeldheden vei*wekten. De Algerijnse strijd tegen de Fransen Deze foto geeft een beeld uit de strijd voert tegen de in Algerië aan- enige film, die in de afgelopen drie i wezige Franse troepen. Het zijn een jaar is gemaakt aan de zijde van het legerarts en twee vrouwelijke hos- 30.000 man tellende Algerijnse be- pitaalsoldaten, die een gewonde vrijdlngsleger, dat een ongeregelde I Mohammedaanse jongen behandelen. VADERDAG - SCHEERAPPARATENDAG - SHAVER SHOP - HOGEWOERD 78 Eikaars diplomaten uitgewezen Egypte heeft gisteren bekendge maakt de eis te hebben gesteld dat de Jordaanse ambassadeur in Cairo binnen 24 uur zal worden terugge roepen, omdat Jordanië „zonder op gave van redenen" twee Egyptische diplomaten heeft uitgewezen. De Jor daanse ambassadeur heeft meegedeeld vandaag te zullen vertrekken. De bekendmaking werd gedaan kort nadat Jordanië de beschuldiging had geuit, dat de Egyptische militaire attaché in Amman en de consul in „Baltische neutraliteitszone", waarvan Jeruzalem een complot hadden ge- Finland de kern zou moeten vormen, j smeed tegen de „veiligheid" van Jor danië. Koning Saoed van Saoedi- In diplomatieke kringen in Heisin-1 Arabië is zaterdag in Amman aan- ki is vernomen, dat Boelganin en gekomen voor een staatsiebezoek van Kroetstsjef de Finse regering hebben een week aan Jordanië. Dit bezoek gevraagd een plan voor het neutrali seren van de Oostzee te steunen. Volgens dit plan zouden de Sow- jet-Unie, Zweden, Denemarken, Polen en Oost- en West-Duitsland moeten samenwerken om in tijd van oorlog de Oostzee voor alle scheepvaart van oorlogvoerenden af te sluiten. In ruil voor steun aan dit plan zou de Sow- jet-Unie aan Finland een lening in goud of harde valuta willen geven om de Finse handel met het Westen te vergemakkelij ken. Twee Amerikaanse studenten, Warren W. Hair (rechts) en Myron A. Gil bert, gefotografeerd in de Oostenrijkse grenspost te Nickelsdorf na hun vrijlating uit Hongarije. Beide studenten waren zonder visa illegaal Hon garije binnengekomen doch zonder verdere maatregelen tegen hen weer vrijgelaten al is de Amerikaanse legatie een verklaring van hun gedrag gevraagd. volgde een dag nadat de Syrische president Sjoekri el Koewatly plot seling naar Egypte vloog voor bespre kingen met president Nasser en voor een medisch onderzoek in Alexandria. Het Italiaanse kabinet onder lei ding van Adone Zoli heeft gister avond zijn ontslag ingediend. Het ka binet werd twee weken geleden ge vormd en bestond uitsluitend uit christen-democraten. Het ontslag is ingediend omdat bij een nieuw onderzoek van vrijdag in het Italiaanse huis van afgevaardig den is gebleken, dat de nieuwe rege ring slechts dank zij de stemmen van de neo-fascisten het vertrouwen van de Kamer had gekregen. Premier Zoli had tevoren ver klaard, dat hij zonder de stemmen van de neo-fascisten de meerderheid v/ilde behalen Dit is hem niet gelukt. Zoli kreeg, blijkens de nieuwe gege vens, 305 van de 562 stemmen. Van deze 305 stemmen waren er 24 van de neo-fascisten. Als men de stemmen der neo-fascisten niet meerekent, heeft Zoli dus 281 stemmen gekregen, precies de helft van het totaal. Oplichtingsaffaire in Frankrijk Een van de stichters van Frank- rijks grote nationale loterij is ge vangen gezet. Hij wordt verdacht van verduistering van 900 miljoen frank (meer dan 9 miljoen gulden), waarbij een groot bedrag aan loterijgeld. Het is de 54-jarige Pierre Morice, Dit nummer bestaat nit 10 pagina's Voorzorgsmaatregelen voor de Paus De Aziatische griep heeft zondag de Ver. Staten bereikt. Dokters van de Amerikaanse gezondheidsdienst hebben dit na onderzoek van passa giers en bemanning van het Ameri kaanse schip „President Cleveland", dat uit Manilla in San Francisco is aangekomen, vastgesteld. De dokters zijn het er over eens, dat de griep veroorzaakt wordt door een „goed aardige" variant van het in de Ver. Staten bekende virus „A". In Thailand heeft de ziekte zich over 63 van de 71 provincies ver spreid. Er zijn 195.000 gevallen be- De Franse kabinetsformateur Bour- ges-Maunoury heeft meefgedeeld, dat zijn kabinet gereed is. Christian Pineau blijft minister van buitenlandse zaken en Robert Lacos- te minister van Algerijnse zaken. Er bestaat een goede kans, dat Bourges-Maunoury die in 't kabinet- Mollet minister van Defensie was. in de nationale vergadering de vereiste meerderheid zal krijgen. Daarmee zou dan een eind komen aan een kaoi- netscrisis van drie weken. Mayflower II doorstond zware storm De Mayflower II heeft de zwaarste storm op zijn lange reis van Engeland naar de Verenigde Staten moeten ondergaan. Volgens de bemanning heeft het schip nu de zwaarste nacht van de reis achter de rug. „Huizen hoge golven rolden op het schip af, maar het heeft zich goed gehouden", aldus verluidt het bij het eerste ra- diotelefonisch contact tussen d May flower en de Amerikaanse kust. Het schip zal, indien het weer ver der rustig blijft, binnen 24 uur de havenstad Plymouth kunnen binnen lopen, waar men zich reeds op de aankomst heeft voorbereid. kend, waarvan elf met dodelijke af loop. Het Britse troepentransportschip „Empire Fowey" is maandag bij aan komst uit het Verre Oosten in Durban in quarantaine geplaatst. In het Vaticaan worden voorzorgs maatregelen genomen om de Paus te beschermen tegen de Aziatische griep, aldus werd maandag in Va ticaanstad vernomen. De Paus ontvangt jaarlijks gemid deld een miljoen mensen en zijn rech terhand met de Pauselijke ring wordt dóór zeer velen gekust. De Sint Pieter en de zaal in het paleis, waar hij geregeld bedevaart gangers ontvangt, worden van lijd tot tijd gedesinfecteerd. Ook wordt bijzondere zorg besteed aan het ont smetten van de rechterhand van de Paus. DRIEMAAL DE HONDERDDUIZEND IN ROTTERDAM. Een aantal inwoners van Rotter dam heeft een goede Pinkster-drie. In deze stad is het winnende lot nr 13840 van de Nederlandse Staatsloterij nl. drie maal verkocht, en wel in de se- si es B. C en D. Voorts is het lot verkocht door een collectrice te Enschede (serie A) en door een collectrice in Amsterdam (serie F). Het winnende lot in serie E is voor de helft verkocht door een collecteur te Haarlem en door een collectrice te Leeuwarden. Het lagedrukgebied, dat zich zater dag bij de Britse eilanden bevond, heeft gedurende de Pinksterdagen een langgerekte vorm gekregen. Aan de voorzijde ervan voerden zuidelijke winden vochtige en onstabiele lucht over ons land, waarin zowel zondag als maandag buien zijn gevallen, die plaatselijk met onweer en hagel ge paard gingen. Op de avond van de Tweede Pinksterdag bereikte de as van het genoemde lagedrukgebied ons land, vergezeld van een tamelijk brede regenzone. Daarbij draaide de wind naar het noordwesten en be gon koelere lucht binnen te stromen. Deze noordwesten winden worden mede in stand gehouden door een rug van hoge luchtdruk, die in be tekenis toenemend de Britse eilan den heeft bereikt. Woensdag zal deze die de verkoop van tienden van loten instelde. Miljoenen Fransen kopen elke week zo'n coupure voor 200 j rug invloed op het weer in" ons land frank. gaan uitoefenen. De buienkansen ne- Bij zijn aanhouding, zaterdag, stond men af, terwijl vooral aan de kust op Morice op het punt naar Zwitser-1 opklaringen mag worden gerekend, land te vertrekken. iflet blijft echter koel weer. HOE wordt het weer 2 (Geldig van dinsdagavond 1 woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur. KOEL. Koel weer met opklaringen en 2 enkele verspreid optredende buien. Matige tot vrij krachtige noordwestelijke wind. 12 Juni zon op 4 22; onder 21.02; maan op 20.58; onder 4.34. 11.02 V.M. Hoogwaterstanden 12 Juni v.m. 3.10; n.m. 3.35. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO geheel bew. 22 C. geheel bew. 21 geheel bew. 20 onbew. 13 onbew. 15 regenbui 21 regen 22 zwaar bew. 22 zwaar bew. 17 zwaar bew. 18 zwaar bew. 23 licht bew. 26 regen 25 zwaar bew. 23 regen 22 regen 18 regen 19 half bew. 26 half bew. z26 geheel bew. 33 regen 25 Korreltje Veel is in de maneschijn der her innering schoner dan in het zonlicht der werkelijkheid.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1