Tweede Kamer accoord met huurverhoging en blokkering IS Procent verhoging voor bedrijfspanden A.R.-ministers blijven Raad van Zevenhoven is enthousiast voor zomerhuisje Afbetaling: een internationaal verschijnsel A. O JUNI I VP/ L)b LElUSfc, COURANT PAUIJ- De drie wetsontwerpen, die betrek king hebben op de verhoging van de hut en van de vooroorlogse woningen niet 25 procent en op de blokkering van de helft van deze verhoging ten behoeve van de verbetering van het oude woningbestand, zijn gistermid dag in de Twcde Kamer aanvaard Het wetsonlweip tot verhoging van de huren met 25 procent werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Alleen de Staatuundig Gereformeer den en de communisten hebben ge vraagd om de aantekening, dat zij te genstemden. 94 Kamerleden hebben vóór het blokkeringsvoorstel gestemd; dit wa ren de socialisten, de communisten, de KVP met uitzondering van negen leden (onder wie de heren Lucas, Welter en Van Rijckevorsel) en drie Crhistelijk Historische Kamerle den. Tegen waren 44 Kamerleden: alle AR-fractieleden, negen KVP'ers, alle VVD'ers, negen leden van de CH en drie SGP-ers. In de loop van de middag zijn de amendementen onder de hamer ge komen. Het amendement-Beernink om de huurverhoging te beperken tot 12H procent zonder blokkering werd met 46 stemmen .óór en 97 stemmen tegen verworpen. Een amendement van de heer Hom mers (P. v. d. A.) om de huurverho ging voor de bedrijfspanden op 15 procent en niet op 25 procent te stel len werd met 105 stemmen vóór en 39 tegen aangenomen, /óór stemden de socialisten, de AR, de CH, de WD en de SGP; tegen «-temden de KVP en de heer Van Leeuwen (WD). Een zestal amendementen van de heer Versteeg (AR), die op juridisch technisch terrein lagen en de blokke ringsregeling betroffen, werden voor een gedeelte door de minister over genomen en gedeeltelijk door de heer Versteeg ingetrokken. Een amendement van de heer W Peeters (KVP) om het rentepercen tage van de geblokkeerde gelden, dat op 3 procent is gesteld, te koppelen aan het promesse-disconto van de Nederlandse Bank, een amendement dat door de minister was ontraden, werd met 64 stemmen vóór en 78 stemmen tegen verworpen. De heer Andriessen (KVP) had ook nog een amendement ingediend, waarin hij voorstelde, dat de gelden die gestort worden voor een be paalde woning ook mogen worden geblokkeerd en besteed ten behoeve van de verbetering van andere wonin gen van dezelfde eigenaar. De minis ter had tegen dit amendement geen bezwaar zodat hij het overnam. In het amendement van de heer W. Peeters (KVP) werd vastgelegd, dat uiterlijk op 31 december 1966 de geblokkeerde gelden gedeblokkeerd mogen worden. Ook laat dit amende ment de mogelijkheid open in be paalde delen van het land, waar de situatie op de woningmarkt dit ver- Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot wijziging van de grens tussen de gemeenten Venlo en Grubber.vorst. Hoewel de minister van Financiën dit amendement ontraadde werd het aangenomen. Socialisten en commu nisten stemden tegen. Verklaring Lucas. Vóór men tot stemming over de blokkeringswet overging legde de heer Lucas namens enkele leden v. d. KVP-fractie een stemverklaring af, waarin hü zei, dat hij en de tegen stemmers van oordeel zijn, dat dit wetsontwerp de uitoefening van het eigendomsrecht niet onberoerd laat. Het geoorloofd zijn van een vrij heidsbeperking kan bestaan, maar deze is door de regering op onvol doende wijze gemotiveerd en op on- practische manier geregeld. De huurders krijgen bovendien in dit wetsontwerp geen garantie voor het verkrijgen van een groter wo- ninggerief. Het wetsontwerp ver oorzaakt veel administratieve romp slomp. Aan het slot van de vergadering werden de ministers achter de rege ringstafel door vele leden van de Ka mer gelukgewenst. Tijdens de antwoorden van de mi nisters op de replieken van de Ka merleden in de Tweede Kamer over huurverhoging en blokkering heeft de minister van Economische Zaken een algemene opmerking gemaakt over de weerstand van de AR-leden tegen het voorstel. Hij stelde vast mede namens zijn ambtgenoot van verkeer en waterstaat dat de heer Van Eibergen (AR) geen principiële maar uitsluitend zakelijke bezwaren tegen het ingediende wetsontwerp heeft ingebracht. Hij stelde voorts, dat de gedachte van d' blokkering, destijds door de AR-fractie is aan vaard, zij het met reserve ten aan zien van de practische uitvoerbaar heid. Dit heeft ook de heer Bruins Slot in de zitting van donderdagavond zo gesteld. Prof. Zijlstra en mr Algera hebben als anti-revolutionaiern onder de ver onderstelling van bovengenoemde aanvaardbaarheid zitting genomen in dit kabinet. „Het is ook nu gebleken, aldus mi nister Zijlstra, dat wij daarin niet hebben gedwaald. De bedoeling van deze korte ver klaring van de minister was een ver antwoording te geven voor het feit, dat de AR-fractie tegen het blokke- ringsvoorstel was. De vraag rees dus of de beide AR- ministers in dit kabinet nog zitting konden hebben. Scheie juffoauui dan&t ap £eid&ep£ein JONGETJE VERDRONKEN. Het 2^-jarig zoontje van de fa milie W. van de Bilderdijkkaae te Amsterdam, dat gistermiddag achter een ijzeren afrastering bü de Wieg- brug op de Kost verlorenkade bloe men plukte, is in het water gevallen toen hij zijn evenwicht verloor bij het aftrekken van een bloempje. De enige ooggetuigen waren 2 knaapjes van zes en zeven jaar. Het duurde dan ook vrij lang voor alarm geslagen a as. Politie en G.G.D. hadden nog even oponthoud doordat de brug ge opend v;as Na langdurig drig??a werd het kindje levenloos opgehaald. HOUTWORM IN ORGEL VAN GROTE KERK TE NAARDEN Het orgel van de Grote Kerk te Naarden, dat werd bedreigd door houtworm, is van de ondergang ge red. Bijtijds werd ontdekt, dat de ge wone houtsoorten waren aangetast, in de edele soorten was nog geen houtworm te bekennen. Bij de be werking met een chemisch produkt bleek, dat het stof diep was door gedrongen in- het grote orgel. Uit voorzorg heeft men het oude instru ment een grondige schoonmaakbeurt gegeven. Bij het zwemmen in de Maas te Berg-Urmond is gisteren de 18- jarige M. Meijers uit Geleen verdron ken. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. SCHULDVRAAG OMTRENT INSTORTING VAN BETONVLOER. Maandag 17 juni a.s. dient voor de Maastrichtse rechtbank de instor tingsramp op het stikstofbindingsbe- drijf te Lutterade, waar in december van 1955 een in aanbouw zijnde be- tonvloer instortte, en negen personen die toen van een grote hoogte neer stortten en onder materiaal bedol ven raakten, het leven lieten. Wegens het veroorzaken van dood door schuld heeft de officier van justitie, mr. A. W. Rosingh twee em ployees van de aanemersfirma, welke de bouwwerkzaamhden aan het SBB uitvoerde, in staat van beschuldiging gesteld. BROMFIETSER DODELIJK VERONGELUKT. Gisteren is op de Spaarndammer- dijk te Amsterdam de 49-jarige heer W. B. IJzerdraad, hoofd van de Van Noordtschool in de hoofdstad, op zijn bromfiets dodelijk verongelukt. De heer IJzerdraad passeerde aan de rechterkant een vrachtauto op het ogenblik dat de wagen rephts een in rit inreed. De bromfietser kwam daardoor in aanraking met de wagen, kreeg een klap en kwam terecht on der een juist de inrit uitkomende bespannen wagen. De man werd in zorgwekkende toestand naar het W.G. overgebracht, waar hij enige tijd la ter aan zijn verwondingen is over leden. Kasgeldlening van f 200.000 In een weldadig rustige stemming vergaderde de raad van Zevenhoven gisteren onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Detmers. Wegens ziekte was afwezig wethouder H. C. de Groot. Op vrijwel iedere vaderlandse kermis traden koorddansers op, die hun draad spanden van „de top van de kerktoren tot de nok van het stadhuis". Zo stond lange tijd geleden op het Leidseplein in Amsterdam de koorddanserstent van de „Schele Juffrouw", die de hele stad liet genieten van haar even wichtstoeren op het slappe koord, ter wijl een Engelsman uit haar gezel schap zijn talent den volke toonde op een vrijstaande ladder.... Uit deze groepen van kermisgasten, die door heel Europa trokken, ontstonden langzaam maar zeker grote circussen, als Sarrasani, Strassburger, Renz, Carré later zelfs The greatest Show on Earth van Barnum Bailey. Maak de groei van het circus mee vanaf de alleroudste tijden. Lees over beroem de clowns als Olschansky en Auriol, dompteurs als Martin, dresseurs als Astleycircusfamilies met een eeuwenoude traditie In het prachtige circusalbum „De Bonte Droom van het Circus" ontrolt? zich voor uw ogen het meest fantas tische panorama van circucsefi en ar tiesten, die met roem overladen door de wereld zwierven. Een boeiend en afwisselend verhaal met talloze pen tekeningen en vele prachtige kleu renplaten en plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. van Doveren en Fred Thomas. Voor slechts ƒ2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of rechtstreeks bestellen per brie* of briefkaart bij Kantoqr „Roomboter album", Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. meld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaat jes ontvangt u gratis voor rijksboter- merken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem een pakje extra voor de zon dag! Advertentie Na de vaststelling der notulen van de vergadering van 7 maart j.l. stelde de voorz. aan de orde diverse ingeko men stukken, waaronder de gebrui kelijke goedgekeurde begrotingswij zigingen en andere besluiten. Het door Gedeputeerde Staten van Z.-H. goedgekeurde raadsbesluit tot ruiling van weggedeelten in het dorp werd op verzoek van dit college ge wijzigd in die zin, dat als datum van overgang van Je onderhoudsplicht werd vastgesteld de dag waarop de goedkeuring van G.S. hierop is ver kregen. Op een tweetal verzoeken van ge- Ver-jmeentebesturen om subsidiëring van Groenten- en fruitmarkt van 31 mei tot en met 5 juni Het centraal bureau van de tuin bouwveilingen in Nederland deelt over het verloop op de groenten en fruitmarkt in de periode van 31 mei tot en met 5 juni 1957 het volgende mede: ,.De afgelopen periode werd geken merkt door een levendige handel in de voorjaarsprodukten. Er stond een goede vraag zowel van het binnen- als Het kopen op afbetaling is bijna niet meer uit onze huidige samen leving weg te denken. In bijna alle landen heeft het een stevige positie ingenomen en voor miljoenen op de wereld heeft de afbetaling de bete kenis van een betere besteding van het inkomen. Men kan zich n.l. goe deren van goede kwaliteit aanschaf fen, een aankoop die op een andere manier dan de afbetaling zeer moei lijk zou zijn. Vooral in Noord-Amerika heeft het konen op afbetaling een zeer grote vlucht benomen. Men kan zelfs zeggen dat de ontwikkeling van het afbetalineswezen in de Ver. Staten heeft bijgedraeen tot de ontwikke ling van de algemene welvaart. In de Ver. Staten heeft de afbetalings- omzet zich in tien jaar verzevenvou- died. Ondanks het feit dat velen in de Ver. Staten over voldoende mid- nelen beschikken blijken oeze toen rn vele gevallen de voorkeur te ge ven aan het knnon on afbetaling On firi7o graf'pk duidpliik te Zien welkP 'positie Nnnrd- Amerika jrnopTnf f n V dp ondprp landpr» Ook r>i r>r>«' \ron r>«c linrl Vnrrït ^n'do- liik uit. De erafiek toont het uit- «^ondp (W in °/n van hpt nnfinnqal inkomen. Oonsompn+pnVrpdipt nmvot vplerlpi vormen, lenin^pn van volVstrediVt- ir>c*pllinppn. van hantron aan nnrti- roliprpn. en j»fhotaliw«r«lnctalHncrpn Kortom alle vormen waarin het «*eld later tem«r moet worden betaald Het wel zeer hnt*e ciif^r voor Ca nada moet worden verklaard door het feit dat men daar on zeer een voudige wÜ7P een krediet kan krii- gen zonder veel omclag. Dot het niet overal ze ppmakkehik is bliikt wet uit het feit. dat als de koper van een on afbetaling gekocht artikel zich pieenaar wil noemen, onder het gehruikeliike voorbehoud hii de hele afbetalingsregeling moet laten re gistreren als hij in Zwitserland woont. Wat de afbetaling zelf betreft cehiint dpze rw®r het algemeen v'nt te worden voldaan. In West-Duits- AFBETALING IN DE WERELD land bedraagt het verlies van de af- betalingsomzet minder dan 1% van de omzet. Ook in ons land wijst een onderzoek in de richting van een verlies van ca. 1%. van de totale af betalingsomzet. Volgens een onder zoek van het CBS over 1955 in 528 ondernemingen in ons land, bedroeg de totale afbetalingsomzet van deze ondernemingen ca. 186 milloen Kleding en textiel staat als nummer één op de lijst met een afbe'-dings- omzet van 32.3 millioen gulden, dan colgen meubelen en woninginrich ting met ruim 28 millioen. radio's komen op ruim 18 millioen gulden te staan, terwijl de afbetalingsomzet op bromfietsen bijna 11 millioen gulden bedroeg. De afbetaling laat zich dus wel met millioenen guldens tellen, van het buitenland en bij sommige produkten kon het prijspeil zelfs bij verruimde aanvoeren sterk oplopen Van deze gestegen markt profiteerden in het bijzonder de produkten kom kommers en tomaten. Anders was het gesteld met de bloemkool. Met het verstrijken van de week gleed het prijspeil gestadig omlaag, totdat er tegen het einde van de week een stil stand in deze neergaande beweging kwam en de situatie zich enigszins gestabiliseerd had. Op grond van de flink aangetrok ken komkommerprijzen werden gro te hoeveelheden van dit produkt aan gevoerd. Hierdoor bleef niet uit, dat het prijspeil langzaam begon terug te lopen, tot dat dit tenslotte weer be landde op ongeveer hetzelfde niveau als dat van de vorige week. Het merendeel van de aanvoer werd ge kocht voor export naar West-Duits- land. Tomaten waren deze week in het bijzonder voor export gevraagd. De prijzen lagen door deze gunstige vraag dan ook aan de hoge kant. La ter in de week, toen de kooplust iets verminderde, zette een langzame prijsdaling in. Evenwel bleef er nog altijd sprake van een duur produkt. Bloemkool vond deze week een da lende markt tegenover zich. Op dt lage prijzen kon door het binnen land echter ruim worden gekocht. Dit geschiedde dan ook. Andijvie werd in wat ruimere ma te aangeboden dan voorheen. Aange zien de binnenlandse vraag deze week wel heel sterk was' gericht op goedkope bloemkool( stonden de ove rige produkten, waaronder andijvie, wat minder in de belangstelling waardoor de prijs daalde. De voornaamste vraag naar de jeer dure asperges kwam van de zijde van WestDuitsland. Bospeen bleef goed gevraagd, doch door de ruime aanvoeren overai in het land konden tenslotte lagere pre zen worden besteed dan voorheen. Het aanbod van rabarber was slechts plaatselijk van belang. Bij een aan houdende gunstige vraag bleef dit produkt vrv duur. Radijs weid aanmerkelijk goedko per, terwijl ook sla, waarvan het aan bod in verhouding tot voorheen vrij schaars was, in prijs daalde. Spinazie van goede kwaliteit was tegen reoelijke prijzen te koop. Spits kool behoorde tot de goedkopeie groenten. Peulen werden in ruimere hoeveelheden aangeboden en de da ling van de prijzen zette zich geleide lijk verder oort. Ook aardbeien werden wat goed koper Dit I wam voornamelijk door dat het aanbod zich uitbreidde en de vraag geen veranderingen onderging. (uinboyweursussen werd op voorstel van b. en w. gunstig beschikt. Ook de door b. en w. voorgestelde wijziging der gemeenschappelijke re geling voor de vleeskeuringsdienst Alphen a. d. Rijn werd overeenkom stig de door genoemde gemeente aan gebrachte wijziging aangebracht. De ze aan te brengen verandering be treft slechts één punt, nl. de basis van bijdrage der kringgemeenten in het exploitatie-tekort van deze dienst. Voorheen werd deze bijdrage bere kend naar het aantal inwoners en de oppervlakte van de gemeenten; in hel vervolg zal alleen worden bijgedra gen naar aantal inwoners. Subsidies. Hierna werd overgegaan tot vast stelling van de vergoeding voor het bijzonder kleuteronderwijs over 1956 tot een bedrag van G50.per lokaal en 8.50 per kleuter, die deze school heeft bezocht; tevens werd besloten voor 1957 dezelfde bedragen voor de ze school beschikbaar te stellen als voorschot. De exploitatievergoeding voor de beide bijzondere lagere scho len over 1956 werd op voorstel van b. en w. eveneens vastgesteld en wel voor wat betreft de Christelijke Na tionale school op 1848.terwijl het voor vergoeding in aanmerking komende bedrag der uitgaven werd bepaald op 1984.11; voor de r.-k. school werden deze bedragen bepaald op respectievelijk 4128 en 4604.47. Besloten werd voorts aan een inge zetene der gemeente voor verbetering van een woning bij te dragen in de zelfde mate als door het rijk ingevol ge de regeling woningverbetering en -splitsing 1953 zal worden gedaan, nl. met 1/3 der kosten van de aan te brengen verbeteringen. Daar even wel wegens de ouderdom der woning, welke echter naar de mening van b. en w. nog tegoed is om tot krot te worden bestempeld en met een 2000 in behoorlijk bewoonbare staat is te brengen, door het rijk niet kan wor den overgegaan om voor de gehele verbetering subsidie te geven, heeft dit college gemeend op het dienaan gaande gedane verzoek van de eige naar der woning om hierin een extra gemeentelijke bijdrage te verkrijgen niet afwijzend te moeten beschikken, en stelde daarom voor hiervoor een extra subsidie te verlenen van 400, waarmede de raad kon instemmen. Van de door de n.v. Bank voor Ned, Gemeenten te 's-Gravenhage gedane aanbieding tot deelneming in de zgn. „woningbouwlening 1957" werd op voorstel van b. en w. gebruik ge maakt. Het hieruit voor Zevenhoven beschikbare bedrag beloopt 56.200, op te nemen vanaf 17 juni tot einde 1958. Algemeen was men van mening, dat het aangeboden bedrag veel te laag is, daar voor de financiering der op het ogenblik in Den Haag liggende bouwplannen voor 16 woningen min stens een bedrag van 225.000 nodig zal zijn alleen al voor 1957. Het voorstel van b. en w. om dit college te machtigen tot het aangaan van kasgeldleningen voor 1957 tot een maximum-bedrag van 200.000 werd daarom dan ook terstond goed gevonden. Getracht zal worden op deze wijze de aanstaande woning bouw zo veel mogeijlk voortgang te doen vinden. De hierna aan de orde gestelde voorlopige vaststelling der rekening van het gemeentelijk woningbedrijf geschiedde zonder hoofdelijke stem ming. Deze rekening, welke loopt van 20 november 1955 tot en met 19 no vember 1956 sluit met een nadelig slot van 559.—, hetgeen gezien de voorafgaande jaren zeer gunstig is te noemen. Ook de gemeente-rekening 1955 werd op voorstel van b. en w. zonder hoofdelijke stemming vastgesteld voor wat de gewone dienst betreft met een batig slot van 29.909,45 en de kapitaaldienst betreffende een ba tig slot van 14.620,25. Wegennamen. De voorz. deelde daarop mede, dat ..j de wegen in de Nooïdsebuurter Polder inmiddels zijn aangelegd en hierdoor in dit uitbreidingsplan met hoofdzaak nieuwe tuinderijen een mooi geheel is verkregen, b. en w. het gewenst achtten deze wegen van een naam te voorzien. Gedacht is hierbij om de weg lopende naar de boerderij van de heer Smoorenburg te noemen „Zevenhovensebuurtweg" en de hier op uitlopende dwarsweg, langs de in aanbouw zijnde woning van de heer Holla „Veenweg". De raad kon zich hiermede verenigen, zodat aldus werd besloten. Op enkele uit de vergade ring komende vragen betreffende de aldaar gelegen tuinderijen, gaf de voorz. enige uiteenzetting. Het bin nen het raam der uitbreidingsplannen ter plaatse gelegen gebied is nog ge schikt voor het plaatsen van 7 tuin ders, terwijl daarnaast nog over de nieuwgedoopte weg („Zevenhovense buurtweg") een terrein is gelegen, waar t.zt. nog ongeveer 50 tuinders kunnen worden geplaatst. De voorz. sprak er zijn vreugde over uit, dat de proef met deze tuinderijen zo wonder goed is geslaagd. De thans daar wo nende tuinders hebben door intensief werken enorm goede resultaten we ten te bereiken. Ook wat betreft de aanleg van de tuinen, welke is ge schied in samenwerking met de tuin- bouwconsulent, alsook de prachtige kassen, welke inmiddels zijn verre zen, hebben het gehele beeld van de ze polder daar doen veranderen. Er zijn vele liefhebbers voor deze tuinen, maar daar het tuinbouw-areaal niet mag worden uitgebreid, kunnen al leen hier tuinders worden geplaatst, die elders wegens onteigening e.d. zijn opgejaagd; voor deze mensen ligt hier dan reserve grond om hun be drijf weer voort te zetten. In verband met de vaststelling van de grondprijs voor bouwterreinen in het uitbreidingsplan „Noordeinde" deelde de voorz. mede, dat nu de aan leg van straten aldaar eveneens on geveer gereed is, de totaalkosten van deze grond kan worden berekend. De aankoop van dit bouwterrein, inclu sief de schadevergoeding aan de pach ter, de aanleg van straten enz. enz. heeft in totaal bedragen rond 100.000, zodat de gemiddelde prijs voor deze bouwrijpe grond zal komen op rond 5.per M2. Daar reeds diverse gegadigden een aanvrage hebben ingediend tot koop van 'n bouwterrein ter plaatse, zou den b. en w. aan de raad willen voor stellen de m2-prijs voor de verkoop op genoemd bedrag vast te stellen, waarmede de raad zich kon vereni gen. Wel zal het echter zo zijn, dat de meer gunstig gelegen gedeelten een hogere prijs zullen moeten op brengen, dan de minder gunstig gele gen delen, zodat er grond zal worden verkocht voor bv. 6.en ook voor 4.per m2 (gemiddeld evenwel 5.per m2). Hierna machtigde de raad b. en w. tot verkoop van bouwterreinen aan gegadigden tegen genoemde prijs. Bij de rondvraag informeerde de heer Van der Weijden naar het aantal geplaatsten op de lijst van woning zoekenden in de gemeente. Dit aantal bedraagt op het ogenblik 20, maar hierbij komt nog dat diverse oude krotten, welke eigenlijk onbewoon baar zijn, nodig dienen te worden ontruimd; dit betreft nog 11 gezinnen, zodat in totaal 31 gevallen om een oplossing vragen. De langste wacht tijd heeft tot op heden bedragen on geveer 2 jaar. Als de woningbouw in 1957 voortgang kan vinden en dit is alleen maar afhankelijk van het feit of hiervoor tijdig geld beschik baar zal komen, want een aannemer, die desnoods morgen kan beginnen, is er wel zal binnen afzienbare tjgd weer een grote hap van de wachtlijst kunnen worden verwijderd. Zomerhuisjes. Aan het slot van de vergadering deelde de voorz. mede nog iets met de raad te willen bespreken. Dit betrof de eventuele bouw van zgn. zomer huisjes langs de Kromme Mijdrecht. Blijkens informatie bestaat er een grote belangstelling voor weekend huisjes e.d. ter plaatse. Deze bouw zal vanzelfsprekend worden gedaan door particulieren en de gemeente heeft als zodanig hiermede geen bemoeienis. Doch om deze zaak in een goede or de te doen verlopen zal als althans een en ander doorgang zou kunnen vinden hiervoor een plan moeten worden opgemaakt om te komen tot ontsluiting van een zeer geschikt re- kreatie-terrein met goede visgelegen- heden ter plaatse. De voorz. deelde mede reeds een en ander met het In stituut voor Stad en Landschap te Rotterdam te hebben besproken. Een schets van het plan is inmiddels inge zonden en thans wordt afgewacht, wat het zal geven. Voorz. was van mening, dat het beter is om deze zaak van het begin af in handen te houden zodat eventueel straks een goed ge ordend geheel zal kunnen worden verkregen, hetgeen zowel voor de ge meente als de grondeigenaren ter plaatse alsook voor de toekomstige bouwers het prettigst zal zijn. De vraag naar rekreatie-terrein voor de mensen uit de grote steden, als Am sterdam en Den Haag bv., is nijpend groot en de mogelijkheid is naar de mening van spr. langs de Kromme Mijdrecht te Zevenhoven hiervoor erg goed en gunstig. Als het plan van „Stad en Land" wordt goedgekeurd, zal een en ander vanzelfsprekend in de raad worden gebracht, doch de voorz. meende thans reeds met een enkel woord dit college hiervan op de hoogte te moe ten stellen. De raad kon zich hierme de volkomen verenigen en juichte het om deze zaak op de ingeslagen weg voort te zetten. Als hier nog woningen komen zal het, aldus de voorz., ook gemakkelij ker zijn om ter plaatse waterleiding te krijgen. De besprekingen om de onrendabele gebieden van waterlei ding te voorzien zijn reeds in een zeer ver gevorderd stadium, doch het zo merhuisjes-plan zal misschien een en ander nog wel kunnen bespoedigen. Zonder waterleiding zal de animo voor de stadsmens niet zo groot zijn, zodat ook van die zijde mogelijk de nodige medewerking en aandrang hierop zal worde.» verkregen. Hierna volgde sluiting. ALKEMAITE Grafmonument W. A. v. Harte veld Onder voorzitterschap van burge meester E. J. M. Kolfschoten heeft zich een comité gevormd, hetwelk zich ten doel stelt te bevorderen dat het graf van de dezer dagen over leden giemeente-secretaris op het r.-k. Kerkhof bij de Parochie Maria Presentatie wordt gesierd met een waardig, eenvoudig, doch stijlvol mo nument, om hiermede de nagedachte nis te eren van deze voor de gemeen te Alkemade en hare ingezetenen noeste en onvermoeide werker. Vele verenigingen, instanties, be drijven en particulieren, verslagen als zij waren bij het vernemen van het plotseling verscheiden van deze sympathieke functionaris, vroegen zich onmiddellijk af op welke wijze zij van hun erkentelijkheid moesten doen blijken, want een ieder had behoefte op een of andere wijze van zijn sympathie en medeleven te ge tuigen. Een blijvend aandenken in deze vorm lijkt een geslaagde keuze. Het is ons een genoegen thans te kunnen melden dat tot 20 juni a.s. voor alle belanghebbenden de gele genheid openstaat hun bijdrage voor het grafmonument te storten of over te schrijven op postrekening 37130 ten name van de gemeente Alkema de, post Roelofarendsveen. Alle giften voor het bovenvermelde doel kunnen mede worden afgedra gen bij de burgemeester, bij de wrnd-gemeente-secretaris, de heer L. van Dommelen of bij de ontvanger der gemeente onder vermelding „Grafmonument W. A. van Harte- veld". Wij vertrouwen dat hiermede veler verzoeken op dit gebied kunnen wor den gehonoreerd en daarmede de ge meenschap Alkemade op de meest juiste wijze uiting kan geven aan zijn grote gevoelens van dankbaarheid je gens de markante figuur, die gedu rende ruim 37 jaar zijn leven en werkzaamheid in hun dienst heeft Doktersdienst. Voor beide Pinksterdagen wordt de dokters- dienst waargenomen door dr. Brink horst en dr. v. d. Werf. KOUDEKERK BRANDWEER KOMT TE HULP. Gisteravond kantelde een auto, waarin al rijdende beton stortklaar gemaakt wordt, op het terrein van de fa. Van Aalst. Daar deze auto ge laden was, bestond het gevaar, dat de inhoud hard werd. Daarom werd de Koudekerkse brandweer gealar meerd, die de tank leegspoot. Een kraanwagen zette de omgevallen reus weer overeind. Getrouwd: C. Bos en M. Jongeneel J. Maclean en J. v. d. Vis; Y. Noor- lander en D. C. Th. de Rooy. R0EL0FAREH5SVF.EN Oefeningen Odi. De dames gym nasten van de r.-k. sv. Odi worden eraan herinnerd, dat de oefeningen aanstaande dinsdag komen te verval len. Dit geldt voor alle groepen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6