Leidschendam maakt zich op om opnieuw twee priesterzonen te verwelkomen HUIBERS Zoeterwoude gaat zilveren priesterfeest van een missionaris vieren Goed programma circus Strassburger Moderne kunsl van Groningen tentoongesteld in de „Lakenhal" Beeld van )ohannes voor De Kaag ZATERDAG 8 JUNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 H. A. C. BANNING. Ook dit jaar zal de lijst van uit de parochie St. Petrus en Paulus worden aangevuld en wat nog nim mer is voorgekomen wordt die lijst met twee namen tegelijk vergroot. Zaterdag 15 dezer zullen de eerw. heren H. A. C. Banning en F. J. W. van Zeeland door de bisschop van Rotterdam tot priester worden ge wijd.. Beide wijdelingen volbrachten hun studie op de seminaries Hage- veld en Warmond van het bisdom Haarlem doch na de tot standkoming van het bisdom Rotterdam zullen zij niet in Haarlem maar in Rotterdam door mgr. Jansen in de rij der pries ters worden opgenomen. De eerw. heer Banning is de zoon van Leidschendams burgemeester en zag het levenslicht in 1931 te Ol- denzaal. Hij bezocht o.a. enige ja ren het Aloysius-college in Den Haag maar ging al spoedig over naar het Hageveldse seminarie en voltooi de zijn studie in warmond. De weleerw. heer F. J. W. van Zee land, zoon van dokter Van Zeeland, is geboortig uit Leidschendam. De feestelijke ontvangst in Leid schendam zal plaats hebben in de namiddag van 16 dezer. Als gevolg van de stichting van een tweede pa- F. J. W. v. ZEELAND. Naar Haarlemmerstraat 1 23, Leiden ▼oor Geboorteaankondigingen (Advertentie) rochie alhier zal de ontvangst niet zijn aan de grens van de gemeente maar aan de grens van de parochie H.H. Petrus en Paulus en wel in de Koningin Wilhelminalaan. Bij het gemeentehuis zal dan nu niet de burgemeester, doch zijn plaatsver vanger, wethouder P. Groenewegen, een welkomstwoord tot de meomis- ten richten waarna zich de stoet van sportverenigingen vergezeld van de harmonie zal vormen om de nieuwe priesters naar de parochie kerk te begeleiden. De organisatie van de plechtige ontvangst is in han den van de katholieke actie. Indrukwekkende staat van dienst In de illustere rij van priester feesten, die Zoeterwoude met ere ge vierd heeft, komt nu een viering van een heel bijzondere aard. Het geldt nu niet een feest van de Herder of van een parochiezoon, maar een priester, die toch heel sterk aan Zoe terwoude verbonden is. De zeereerw. father C. Juffermans, van de congregatie St. Joseph Mill- Hill, broer van de deken, heeft het vorig jaar, na tien jaren in de mis sie van Oeganda, als diocesaan-con- gregatie-overste, werkzaam te zijn geweest, in de pastorie van de Zuid- buurt gelegenheid gekregen om een welverdiende vakantie te genieten. Father Juffermans was toch al geen onbekende in Zoeterwoude, want door de relaties met de fami lie van priesterstudenten, in het le raars-tijdperk, waren al vele vriend schapsbanden gevormd. In deze vakantietij d, die langza merhand ten einde loopt, zal op 7 Een goedgevuld programma biedt circus Strassburger in zijn gezellige tent aan het Schuttersveld te Leiden. De programma's zijh stuk voor stuk van topklasse; er is vaart en afwis seling. en het doet deugd een pro gramma geboden te krijgen dat aan de oude tijd van de bloei van het paardespul herinnert. Er zijn veel goede paarden-dressuur- nummers; Elly Strassburger presen teert haar nieuwe vrijheidspotpourri met een keur van goed-getekende paarden ten mevr. Regina Strassbur ger rijdt klassieke hogeschool voor. Na de pauze laat Adolphe Strassbur ger zyn edele raspaarden door de piste galopperen. Maar er is meer. Een sympathiek, goed doordacht en geestig nummer wordt geboden dogr „Del Cortina", die onnavolgbare dwaasheden op het slappe koord laat zien. Deze sympa thieke jonge Engelsman maakt ook deel uit van een groep, die na de pauze acrobatiek op galopperende paarden laat zien en een grappig handennummer vertoont. De zes Harry Belli met zijn zeven leeuwen in gouden kooi. Zello's oogsten goed succes met een clownummer. Harri Belli is de fi guur van de Tarzan, die met een lachend gezich in de dreigende mui len van zijn zeven leeuwen kijkt. De Indische olifanten, gepresenteerd door Erneste Hubère, dansen op goed moedige wijze naar het pijpen van hun meester. Een goed nummer is ook dat van de 7 Bello's, die van de bovenste plank het bekende halsbrekende werk met de wipplanken vertoonden. Vermelden wij nog het grappig en kunstig optreden van de 5 Medifreds, die met zuiderlijk temperament jong. leren en het slotnummer: een char mant optreden van tien Engelse meis jes die een originele Schotse show met doedelzak en zwaarddansen laten zien, Het de 10 Dageriham Piper Girls. Het circus blijft nog drie dagen in onze stad. juli een wielerwedstrijd op toerfiet sen op het daarvoor gebruikelijke parcours. Dit is een goede trainings gelegenheid voor de Zoeterwoudse renners in spé i.v.m. de dan op han den zijnde Oranjefeesten met de daarbij gebruikelijke wielerwed strijd. Op zondag 14 juli volgt dan een zwemwedstrijd voor heren, welke zal worden gehouden in de Noord-A, 2 Jaar geleden, toen deze wedstrijd voor het eerst werd gehouden, was zij een succes. Vorig jaar moest dit wa terfeest tengevolge van de polio wor den afgelast. Maar dit jaar zullen de zwemmers hopelijk wel weer aan hun trekken komen. Het sluitstuk dat ongetwijfeld ook het hoogtepunt zal zijn, zal worden gevormd door de jaarlijkse fietstocht, beter bekend onder de naam „NKJB- sterrit". De „NKJB-sterrit 1957" zal plaats vinden op zondag 4 augustus! Door diverse omstandigheden zagen de or ganisatoren geen kans om deze rit zoals gebruikelijk te projecteren in de eerste helft van juli. Zij menen echter dat ook deze datum wel ge schikt is want als alle examens achter de rug zijn en jong en oud in vacan- tiestemming is zal men zeer zeker deze prettige dag weten te waarderen. Deze fietstocht die nu voor de zesde keer zal worden gehouden is uitge groeid tot een waar evenement voor Zoeterwoude. Het puzzle-element en de spanning waarin men de gehele dag gehouden wordt geven zo'n aparte bekoorlijke sfeer aan deze tocht dat deze ook bui ten Zoeterwoude al zoveel bekend heid heeft gekregen. Dat ook van daar de belangstelling steeds groeien de is, bleek wel vorig jaar toen een belangrijk gedeelte der deelnemers (sters) uit 18 verschillende plaatsen buiten Zoeterwoude kwam. De af stand bedraagt wederom circa 75 km. De organisatoren zijn nu reeds druk doende om deze dag wederom tot een succes te maken. Velzen. Geboren: Cornelia Margaretha The- resia, dr. v. G. W. Versteegen J. P. Vink. Ondertrouwd: J. C. Boezaard, won. te Leiden en M. W. van Zeist. Getrouwd: C. A. Visser en M. J. v. OEGSTGEEST RONDRIT OUDEN VAN DAGEN. Het comité „Rondrit Ouden van Dagen" is in vergadering bijeen ge weest. Er heerste een opgewekte stemming, want de gehouden collec te had een prachtig resultaat opge leverd. Wel een bewijs hoe de bur gerij met dit jaarlijkse festijn voor de ouden van dagen meeleeft. Dames en heren automobilisten gaven zich ook reeds op. De ouden van dagen, zij die 65 jaar of ouder zijn, kunnen zich voor de rondrit op dinsdagmiddag 18 juni nog aanmel den tot a.s. maandag bij mej. C. Vrij, Terweeweg 62. Iedereen die mee wil moet zich opgeven, oolc zij die al eer der een reisje meemaakten. VOORSCHOTEN Riolering Vlietwijk aanbesteed. Door de direkteur van gemeentewer ken is namens b. en w. gisteren in het raadhuis openbaar aanbesteed het verrichten van grond-riolerings en bestratingswerken in het complex Vlietwijk, onder directie van de di rekteur van Openbare Werken. De inschrijvingen waren van hoog juli deze missionaris zijn zilveren priesterfeest vieren. Father Juffermans werd in 1902 in Leiden geboren en ging, als een late roeping, in 1920 voor priester stu deren. Na de priesterwijding in 1932 was hij tot 1938, leraar aan het mis siehuis te Hoorn, en daarna missiona ris in Oeganda. Om gezondheidsre denen moest deze missiepost in 1939 door hem verlaten worden. In het vaderland teruggekeerd, bleek de ge vreesde ziekte geheel te zijn gewe ken. Toen, na enige maanden rust, de reis naar Oeganda reeds was be paald, werd de oorlog spelbreker. In 1940 tot 1941 vervulde de jubi laris het leraarsambt aan het Philo- soficum te Halen. Van 1941 tot 1946 doceerde de father kerkelijk recht te Roozendaal. In 1946 in de missie van Oeganda weergekeerd, werd hij achtereenvol gens leraar aan het klein- en groot seminarie en de laatste 7 jaar pas toor op de missiepost Nogongera. De viering van het priesterfeest is enige weken vervroegd omdat father Juffermans in zijn ambt als diocesaan congregatie-overste in de missie het 10-jaarlijks kapittel te Mill Hill moet bijwonen. In genoemde functie was naast zijn pastoraat een geregeld bezoek aan alle missieposten zijn belangrijkste taak. Op genoemde feestdag zal de plechtige H. Mis door de jubilaris worden opgedragen. Des avonds heeft de huldiging plaats in het pa rochiehuis. De R.K. Propagandaclub zal in de volgende week aan alle huizen collecteren voor een ge schenk aan de jubilerende missiona ris. Voor degenen, die buiten Zoeter woude wonen, en aan dit geschenk willen bedragen, is daartoe gelegen heid op giro-nummer 240040 t.n.v L. van der Geest. Zoals gebruikelijk heeft de NKJB voor de komende maanden weer een zomerprogramma op papier staan. Hier volgt een globaal overzicht van de diverse gebeurtenissen, waarna kort voor elke datum waarop een programmapunt zal worden afge werkt, nadere bijzonderheden zullen volgen. De dames zullen de spits afbijten want voor hen staat een sportmiddag op het programma voor zondag 16 juni. Nu door de oprichting van een gymnastiekvereniging veel meer da mes aan sport doen dan voorheen mag op een record aantal deelneeiristers worden gerekend. Als tweede programmapunt orga niseert de N.J.K.B. op woensdag 3 expressionisme een eigen stijl T'WEE interessante tentoonstellin- gen plaatsen het Leids Museum „de Lakenhal" weer eens in het cen trum van de belangstelling. Het mu seum is de laatste maanden gesloten naar laag: A. Nouweland Haarlem 102.000; D. J. Visser Wassenaar 94.000; A. de Rooy Boskoop f 89.450; Reinhart en Masink Badhoevedorp ƒ89.236; A. J. Langeveld Leiden 89.100; Bunschoten Noordwijk 89.000; Van Noordheim Soesterberg 88.900; W. Hennipman Leiderdorp 88.888; J. Bruins Rotterdam 85.000; Westlandse Wegenl^ouw Rijswijk ƒ83.700; A. Hogenboom Rijpwetering ƒ83.629; Van Halen Schipluiden 83.000; J. Mens Lisse 83.000; N. Overdevest Zoeterwoude ƒ82.500; fa. Stuifzand Leiden 80.700; fa. de Rooy Badhoevedorp ƒ79.500; H. Zaanen Bergambacht 79.000; fa. Zoetemeyer den Briel 78.800; fa. van Driel Kou. dekerk 76.300; v. Eerden en Veld man den Haag 73.800; Bron en Vis ser den Haag 73.800; fa. v. d. Geer Leiden ƒ73.000; Stam Voorschoten 69.288; Gebrs. Schouls Leiden ƒ68.284; J. Visser ƒ66.500. De gun ning is aangehouden. Med. dienst met Pinksteren. De dienst der doktoren wordt voor spoedgevallen vanaf zaterdagmiddag 12 uur tot en met de Eerste Pink sterdag waargenomen door dokter F J. M. Tonino, Voorstraat 23, tel. 2493; en gedurende de Tweede Pink sterdag door dokter Th. J. Thies, Leidseweg 51, tel. 2520. Voor wijk verpleegster, beide dagen Gezond heidscentrum, tel. 2177. Waarschijnlijk volgende week nog zal in de parochiekerk van de H. Joannes in De Kaag het beeld geplaatst worden, dat de Haarlemse in Bra bant geboren beeldhouwer Jan Verdonk, in opdracht van pastoor L. A. van Teylingen gemaakt heeft. Het beeld stelt Johannes de Evangelist voor. Het werd gehakt uit Caen-steen, Franse kalksteen, dat thans zeer kostbaar is, omdat het niet meer gedolven wordt. Het is een eenvoudig beeld, boeiend door de zuivere vorm. Jan Verdonk, die vooral door zijn ambachtelijke vak bekwaamheid in ons land grote faam geniet, heeft in de loop der jaren vele beelden voor kerken en andere grote gebouwen gemaakt. Verschillen den ervan maakte hij voor buitenlandse opdrachtgevers. De Nederlandse Antillen, Indonesië en Amerika bezitten werk van Jan Verdonk. H. N. Werkman, blauw en goud bruin paard. geweest wegens het aanleggen van een centrale verwarming. De ene expositie betreft moderne kunst in Groningen, een overzicht van het werk in de laatste 30 jaar van „De Groep", een Groningse bent van schilders. Deze expositie is ook al op enige plaatsen elders in het land geweest. „De Lakenhal" heeft uit de beste werken een keuze gemaakt met de bedoeling de stad Leiden, die ook op het gebied van de beeldende kunst een eigen bloeiend leven heeft, met de kunst in excentrisch gelegen ge bied van Nederland kennis te doen maken. Voor ons is het een aange name kennismaking geworden. De Groningers, onder wie de voor- naamsten zijn: prof. dr. Jan Wiegers, Johan Dijkstra, Hendrik Nicolaas Werkman en Jan G. Jordens, heb ben toch wel bepaalde kenmerken, die hen van de schildertrant in an dere gedeelten van Nederland onder scheidt Hun .beeldend vermogen is verwant aan het Duitse expressio nisme; maar liever nog zouden wij van een Gronings expressionisme wil len spreken. Het is aardig in het programma te lezen, dat deze Duitse invloed niet een louter geografische oorzaak heeft. De eerste leden van „De Groep" nl. streden in de eerste jaren van him bestaan al tegen het epigonisme van de Haagse school. Toen Jan Wiegers terugkeerde van een verblijf in Da- vos, waar hij de Duitse expressionist Ernst Ludwig Kirchner had leren kennen, laaide de vlam van een eigen schilderspassie eerst hoog op. Expressionisme volgde als kunst stijl op het impressionisme, de indruk werd vervangen door de gemoeds beweging. EERLIJKHEID eiste men en wat sluit beter aan bij het krachtig karakter van de Groninger dan een ruige eerlijkheid? De schilders von den hun voorbeeld in het Gronings landschap: hoekig van vorm, weids van ruimte en helder van licht. Natuurlijk kon dit gemeenschap pelijk streven niet in stand gehou den worden. Homogeniteit kan geen enkele individualist bekoren. Schilders ontwikkelden zich in eigen richtingen. In 1950 vond zelfs een hergroepering van de bentge noten plaats door de oprichting van „Het Narrenschip". Toch ademt deze tentoonstelling in zijn veelheid een eigen sfeer; een sfeer, die het nuchtere, maar beziel de karakter van de Groninger weer spiegelt. DE tweede tentoonstelling konden .vij nog slechts in staat van ge boorte aanschouwen. Deze tentoon stelling „Shakespeare op het Engelse toneel", afkomstig uit Engeland, heeft Leiden niet tijdig kunnen bereiken, omdat het transport van Lissabon naar Nederland in de haven van Ant werpen vertraging heeft ondervon den. De heer Ronald Crichton, van The British Council en de directeur van de Lakenhal hebben tot diep in de nacht doorgewerkt om deze expositie tooh nog op tijd gereed te krijgen. Volgende week hopen wij op deze tentoonstelling terug te komen. Zij werd vanmiddag geopend door dr. J. M. Roosenschoon, chef afdeling onderwijs stadhuis te Leiden. R.K. Lyceum „St. Bonaventura" Einddiploma eymnasium Diploma A: G. v. d. Broek, Leiden; F. Fornara, Katwijk; A. Gilissen, Wassenaar; H. Heruer, Leider»; T. van Jaarsveld, Boskoop; H. Linnartz, Voorburg; A. Pannebakker, Boskoop; K. Prins, Voorhout; H. Scholte, Lei den; J. Simonis, Lisse; J. van Ulden, Leiden; L. Zwetsloot, Lisse. Er werd één candidaat afgewezen. Diploma B: P. Alkemade, Noord- wijk; H. Bonnet, Leiden; L de Jong, Leiden; A. v. d. Kleij, Wassenaar; M. Kramp, Leiden; R. Louwe, Leiden; W. Runderkamp, Wassenaar; L. Voer. mans, Leiden; H. v. d. Voort, Voor schoten; F. van Wijk, Oegstgeest.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5