Haarlemse luilakmarkt was weer bloemen- en eetfestijn HOOGTEPUNTEN En operatie-gebied van de jeugd weeckelykse CRonyeke UIT HET K.R.O.rPROGRAMMA visie op televisie ZATERDAG S [UNI 1957 DE t.EIDSE COURANT PAGINA 10 Rond 6 uur gisteravond begonnen hier en daar de bloemenstalletjes, welke tezamen een kilometerlange keten vormden van de Haarlemse stadsschouwburg tot aan het Spaarne toe, tot leven te komen. De eerste kooplustigen liepen in marstempo de rij langs, kochten iets van hun ga ding en begaven zich ijlings weer huiswaarts. Dit waren in elk geval lieden, die niet kunnen zeggen, dat ze dit jaar de luilakmarkt hebben ge zien, hoogstens een stukje decor er van; maar ze zullen ongetwijfeld hun reden voor deze voortijdige gang ge had hebben. Mogelijk ook hebben ze een rijke ervaring opgedaan en be zaten ze niet de moed, de vermoeie nissen te trotseren, welke nu eenmaal aan een dergelijke volksmanifestatie, zoals er in Haarlem slechts weinige zijn, vast zitten. Het zij zo; maar ze zullen in de prille ochtend hun bed wel uitgebeld zijn, vrezen we; als zovelen. Gekneusde schoenen en balletjes. De jaarlijkse gebeurtenis, die we kénnen onder de naam luilakmarkt en die een rasecht Haarlems privilege is, kreeg eerst 'n goed uur later kleur. Toen kwamen de mensen van alle kanten opzetten; eerst de voorlopers, vervolgens eendrachtig vader, moe der en kroost en tenslotte hele drom men van alle geledingen der bevol king. En daar is wat bij! Omstreeks negen uur was er sprake van een dui zendkoppige menigte; lopen was toen al niet meer mogelijk en terwijl de schoenen in enkele ogenblikken tot gekneusde afdankertjes waren her vormd moest men zo goed en kwaad als het ging zich gedekt houden tegen de venijnige tikken van de keiharde balletjes welke, aan lange slierten elastiek bevestigd, met meesterlijke precisie door de lieve jeugd gehan teerd werden, tot lering en vermaak van leeftijdgenoten en tot het ver wekken van onrust bij meer bezadig- den, die dikwijls met hun figuur geen raad wisten en het in de gunstigste gevallen slechts tot een zenuwachti ge grijns op hun gelaat konden bren gen. Een mengeling van glimlachjes op het trottoir en grimlachjes bij de bloemen. Kabouters met kruiwagens. En bloemen waren er! In bonte verscheidenheid aaneengesloten; van vlijtige Liesjes, petunia's, afrikaantjes en begonia's (die het altijd zo goed doen, aan geraniums hebben wij ons immer bekocht) tot hangplanten, ro zenstruiken, kunstbloemen, vetplan- ten, kabouters-met-kruiwagens en bo men als gouden regens. De prijzen lagen aanvankelijk vast in de markt, te oordelen naar de dames, die: „nog maar even verder" wilden kijken. Maar voorzover de potjes-met plantjes niet geheel verborgen gin gen - - eventuele onregelmatigheden aan het in sterkte afnemende daglicht ont trekkend, kon men overal redelijke producten voor een matig bedrag krijgen. En naarmate de uren ver streken en de voorraad afnam zakten ook de prijzen, zodat iedereen aan zijn trekken kon komen. Geen luilakmarkt zonder paling. Nu zou de luilakmarkt geen luilak markt zijn als er niet te eten viel. Ook deze sector was weer volledig bezet. Men kon voor de nodige lek kernijen te kust en te keur terecht. Kraampjes met worstjes en patate- frites, planken met drop en zuurstok ken, ijskarretjes waar de kinderen behalve ijs ook lollies en kleverige vingers konden halen en paleizen, waar poffertjes in enorme hoeveel heden lagen opgestapeld, wachtend op de liefhebbers, en waar verschei dene magen in opstand kwamen door de vette, penetrante walm, welke pas enkele tientallen meters verder op loste in de avondlucht. En dan de palingboer! Dat is altijd weer een feest op zich. Waar een venter met paling zijn domicilie heeft gekozen is een volksoploop. Daar houden ver dere interessen op en is er geen dóór. komen aan. Gefascineerd staat men de man op zijn handen, of beter op zijn vis, te kijken en met het water tussen de tanden bestelt men al spoe dig een paar pond; overredingskracht van de kant van de verkoper is hier niet bij, hij kan alleen de show spec taculairder. maken. „Als ik met pa ling hier kóm, is het alleen met goeie, dat doe ik al vijf en twintig jaar lang", verzekerde ons een der stoere vissers, wiens baard nog niet aan doorbreken toe was. „Dat zal wel, ja", merkte een omstaander met een ze ker scepticisme op. Maar de paling boer hoort erbij en kan niet gemist worden; hij hoort als niet-luilak op de luilakmarkt thuis. Slechte nacht voor Morpheus. Zo ging het door, de lange, frisse nacht. Een enkel mals regenbuitje kon geen albrenk doen aan de tra ditie, die voor jong en oud Haarlem als een plicht geldt. Er is wellicht geen gezin in de Bloemenstad te vin den, waar geen bloemetje of plant de gezelligheid is komen vergroten. Het is een fleurig gezicht, al die mensen met een brokje natuur in de handen te zien gaan en het geeft je een pret tig, warm gevoel. Voor duizenden is er vannacht van slapen niet veel ge komen. Ze kwamen öf tegen de och tend thuis öf het legioen van lawaai- schoppertjes heeft hen het leven zuur gemaakt, tenzij ze met tegenwoordig heid van geest de stroom van de drukbel hadden uitgeschakeld of de trekbel vernageld; aan het hout van de deuren vergrijpen de Haarlemmer, tjes zich niet zo gauw. Wij voor ons zijn doodmoe thuisgekomen, met bloe men, èn met blauwe plekken op ons gezicht, want die balletjes zijn voor de drommel niet zacht. De slaap heb ben wij echter niet kunnen vatten; de bloemen en poffertjes hebben te veel indruk op ons gemaakt. Mor pheus heeft niet veel klanten in Haar lem, in de nacht van vrijdag op zater dag vóór Pinksteren! bisschoppelijk commissaris scholen maatschappelijk werk. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft namens het Neder lands Episcopaat benoemd tot bis schoppelijk commissaris van de stich ting Landelijke Bestuursraad van ka tholieke scholen van Maatschappelijk Werk de Z.E. heer T. J. M. H. Mom- mersteeg, directeur van het diocesaan sociaal charitatief centrum te Den Bosch. De staatsmijnen hebben een nieu we vakschool (jpgericht, de mijn- bouwdeskundige vakschool, waar jongelui, die als vooropleiding min stens twee klassen lagere technische school, ulo, hbs, gymnasium of soort gelijk onderwijs hebben doorlopen, de basiskennis zal worden bijgebracht van het moderne mijnvak. Bij ge bleken geschiktheid zullen zij de ver dere opleiding tot een ondergrondse kaderfunctie kunnen volgen. Nieuw hospitaalschip voor Roode Kruis Ten kantore van de scheepswerf n.v. scheepswerven v.h. H. H. Bode- wes te Mlllegen aan den Rijn is het contract getekend voor de bouw van het hospitaalschip voor het Ne derlandse Rode Kruis, dat bestemd is om het passagiersschip „Kasteel Staverden", waarmee thans tochten met chronisch zieken en invaliden worden gehouden, te vervangen. Het schip zal J. Henry Dunant genoemd worden. Het Nationaal Rampenfonds heeft de bouw mogelijk gemaakt door van de kosten een miljoen voor zijn reke ning te nemen. Een beroep, door het Rode Kruis vervolgens gedaan op een aantal grote bedrijven hier te lande is niet onbeantwoord gebleven. Zij hebben zich garant verklaard voor het res terende half miljoen, waarmee de bouw was verzekerd. Het schip krijgt een lengte van 64.76 m. bij een breedte van 7.99 m. en een diepgang van 1.65 m. Bij zondere aandacht is geschonken aan het zo trillingvrij mogelijk maken van de voortstuwingsinstallatie, ra dio-, muziek- en televisie-installa ties, een koelkamer met diepvries- kast, centrale verwarming en air conditioning zullen er tevens toe bij dragen, het verblijf op de „J. Henry Dunant" zo comfortabel en aange-» naam mogelijk te maken. r\ie Leyenaers die lachen weer, de hengel staet gereed, U sy sitten aen de waeterkant en wachten stil op beet. Een aeltjen of een blieckjen komter vast wel in de pan, een Leyenaer die niet visschen kan en is geen echte man. Selfs Hildebrandt in synen tyd die wist daer al van af toen hy van Leydsche peuëraers een schoone beeld'nis gaf. Het peuren is des Leydens lust, al vanghense wel bot, maer meestentyds besorgt merf toch wat smaecklyks in de pot. a ls 't warm is roept de bollenstreeck luydruchtigh ach end wee. Jae, als er nix te drincken valt, dan valt dat oock niet mee. Het waeter schynt daer togh nogh wel tot drincken in gebruyek, al segghen boose tonghen s'hebben liever daer een cruyck. Al raeckt het waeter daer nu op, dat geeft togh min verdriet? 'k Sou segghen als er niet meer in dan drinck ick waeter niet! De croeghjcns staender altyd vol met lecker schuymend bier, (en sal er dan geen waeter syn), dat geeft togh meer playsier? Sint Lodewijk heyt weer syn spits, de croon staet op het werek, de tooren wyst weer heemelwaerts tot aen het blauwe swerek. Het is een beeld, ons Leyden waerd, want d'oude Sleutelstad heyt schoone toorens noyt genoegh, al heytse coepels sat. Ecrlangh komt in dat fraey gebouw oock wel een clockenspel, dat elcke dagh de locht in singht met toonen, claer en hel. Dan klinckt en pinckt weer als vanouds 'een tincklend klanckenfcest, soals het eertyds, naer ick meen, oock altyd is geweest. Het leeven gaet gesaepigh door, 't is hollen of 't is stilstaen, -wy hollen wel eens veel te hard, veel harder dan men wil gaen! 't Is met de lente maer so so, die weet van hollen nix, cn kryghen we eens sonnigh weer, só reeghent het weer fix. 't Is in dit rotlnnd altyd wat en selden isset goed, een sonnesteeck de eene dagh, de ander styfft het bloed. Ick wil wel wegh hier uyt dat oird, ick wil een tyd jen vort, maer jae, daer heb je het alweer: dukaeten? Veel te kort. Dogh morghen is het Pinxster weer, twee daeghen voor de boegh, waerin de veeder rusten sal (hy heeft schoon werek genoegh). Ick treek er uyt, het deert myn niet wat of het weeder doet, al reeghent het al dat het giet, het is myn immer goed. Twee daeghen langh en weet ick van de Prins geen siertjen quaed, on sal ick Dinsdagh wel weer sien hoe of de waereld staat. Wel, leeser, doe maer net als ick, treckt U van nix meer aen, Leef, net als ick, in Abrams schoot, dat is dan goed gedaen! WILLEM VAN HORSTENDAEL. 5ooooooocooqo(»oooo«»oooo<xooodc xxcgcoqooooooooooo INTERNATIONALE MISSIEWERK VAN DE GRAAL TE UBBERGEN. In het missionair vormingscentrum van de Graal dt missieschool te Ubbergen wo-dt van 27 juli tot 5 augustus de tweede internationale missieweek van de Graal gehouden. Op deze internationale missieweek komen deelnemers uit verschillende Europese landen bijeen om samen met missionarissen en leken de situa tie in de verschillende missielanden te bestuderen. Hierbij zal dan speciaal gesproken worden over het leven van de vrouw in deze -gebieden. i „VENI" CREATOR SPIRITUS". K.R.O.-Pinksterprogramma in zeven kathedralen. Voor de derde maal achtereenvol gend zendt de K.R.O. op Eerste Pink sterdag een Pinkstersamenkomst uit, waarbij zeven kathedralen in zeven verschillende landen betrokken zul len zyn. Dit programma getiteld „Veni Creator Spiritus", zal de een heid van het christelijk Europa tot uitdrukking brengen; terwijl de Pinksterboodschap gezegd zal wor den in vele talen, zingen de gelovigen in de deelnemende kathedralen op toerbeurt een strophe van de Hymne „Veni Creator Spiritus" in de ge meenschappelijke taal van de katho lieke liturgie. Het programma wordt zowel uitge zonden over Hilversum I als over de Franse zender Straatsburg (258 me ter). De medewerking van de buiten, landse omroeporganisaties maakt het mogelijk, dat het gehele programma in alle kathedralen beluisterd kan worden. In dit internationale web van ver bindingen vormt de KRO-studio het middelpunt, waar de programma onderdelen tezamen komen en van waar het programma uitgaat naar de zenders en kerkgebouwen. In Nederland zal contact worden gemaakt met de Kathedraal van St. Catharina en St. Willibrordus te Utrecht; de Pinksterboodschap wordt uitgesproken door de Aartsbisschop het krantepapier, daardoor van Utrecht, mgr dr B. J. Alfrink. Voor België is na de kathedralen van Mechelen en Brugge thans de St. Bavo-kathedraal van Gent aan de beurt, waar mgr C. J. Callewaert namens België spreekt. In Engeland wordt de Westminster Cathedral te Londen het punt van samenkomst, nadat bij de eerste uit zending Liverpool en bij de tweede Birmingham betrokken waren. De Aartsbisschop van Londen, mgr dr William Godfrey, dezelfde die twee jaar geleden als Aartsbisschop van Liverpool heeft deelgenomen zal de Pinksterboodschap uitspreken. Voor Duitsland wordt deelgenomen vanuit de Domkerk van Trier nadat resp. Keulen en Limburg a/Lahn in de afgelopen jaren de plaatsen van samenkomst zyn geweest. In de oude Romeinenstad spreekt mgr dr Mat thias Wehr, bisschop van Trier. De Europese stad bij uitstek, Straatsburg, neemt voor de derde maal deel aan dit speciale program ma; in de oude Kathedraal zal mgr J. J. Weber, bisschop van Straatsburg, spreken. In de Weense Stephansdom spreekt mgr dr Franz König, de nieuwe Aartsbisschop van Wenen, namens Oostenrijk. In 1955 trad Z. Em. Kar dinaal Innitzer als zodanig op, ter wijl in het afgelopen jaar fle Vicaris- Capitularius, mgr Jachym de samen komst in Wenen leidde. Bologna voor Italië brengt de derde Kardinaalszetel in Noord-Italië in dit programma. Na Venetië en Z.Em. Kardinaal Romialli en na Genua, waar Z.Em. Kardinaal Siri sprak, zal thans Z.Em. Giacomo, Kardinaal Ler. caro in de Dom van Bologna deelne men aan dit programma. De voorbereiding en leiding van dit Pinksterprogramma berust bij het hoofd van de Godsdienstige Uitzen dingen van de K.R.O., Pater B. Brock- bernd O.S.B. muzikale notities. (zondag 9 juni). De bekende Mozart-kenner profes sor Bernhard Paumgartner verzorgt in het K.R.O.-programma van zon dag 9 juni een Mozartconcert door de Camerata Academica (het Salz- burger Mozartheum-orkest) en Jaap Stotijn, hobo. In het tweede programma ter her denking van de Italiaanse componist Girolamo Frescobaldi zal de Schola Cantorum van het seminarie te Brest de „Messa degli Apostoli" uit voeren. De K.R.O. zendt zondag a.s. opnamen van deze uitvoering uit. „KRANS DER MIDDELEEUWEN". In 1952 heeft de componist Oscar van Hemel in opdracht van de Ne derlandse Regering een reeks ge dichten uit de 13e en 14e eeuw op muziek gezet. Deze conpositie, ge titeld „Krans der Middeleeuwen" zal in het K.R.O.-programma worden uitgevoerd door Léon Combé, fiet Omroepkoor en het Radio Philhar- monisch Sextet o.l.v. Anton Krelage. HOORN VAN OVERVLOED, KLANKBEELD De schone en welvarende stad Hoorn, die zes eeuwen geleden stads rechten verwierf zal het onderwerp zijn van het klankbeeld „Hoorn van Overvloed" van Ton Bouws, dat de K.R.O. uitzendt. Aan dit klankbeeld werken o.a. mede: Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem; Pastoor P. Ch. van der Meer, Deken van Hoorn, burgemeester Mr. B. R. Can- neman en Drs. F. Mulder, gemeente archivaris en conservator van het West-Fries Miiseum. Uit werken van Gerard Boedijn is de illustratieve mu ziek voor dit klankbeeld gekozen. CAESAR EN DE PHOENIX, HOORSPEL. (dinsdag 11 juni) AUSTRALIë, E MIGRATIELAND, KLANKBEELD. (vrijdag 14 juni). De reportages en gegevens, welke Leo Pagano verzamelde tijdens zijn rondreis door Australië, hebben de stof geleverd voor een viertal klank beelden over: Australië, emigratie- land. Het eerste klankbeeld dat vrij dag zal worden uitgezonden heeft tot ondertitel: Eerste kennismaking met een nieuwe wereld. Om de 14 dagen zal een klankbeeld van deze reeks worden uitgezonden. RELAYEERT De Norddeutsche Rundfunk zal vrijdag een concert relayeren ver zorgd door het KRO-Dansorkest o.Lv. Klaas van Beeck met medewerking van Annie Palmen en Jan van der Most. POOLS—NEDERLANDSE ONTMOETING IN ZONNEBLOEM. Een Nederlandse in Polen, die in een recent Zonnebloemprogramma voor het eerst kennis maakte met de bekende Pools-Nederlandse zan geres Monica Witkowna zal deze samenspraak voortzetten in de vorm van een samenzang in het program ma van De Zonnebloem. Bij deze vo cale ontmoeting, welke georganiseerd werd door Alex van Wayenburg, zullen Poolse volksliedjes gezongen worden. OPENING HOLLAND FESTIVAL. De K.R.O. verzorgt vrijdag een tien-minuten reportage van de plech tige opening van het Holland Fes tival. RADIO RALLYE 1957. (zaterdag 15 juni) De 7e Radio-rallye welke de automobielclub „De Hortogrijders" te Den Bosch en de K.R.O. organise ren, zal ook dit jaar de grootste na tionale rallye zijn. De in drie ver schillende klasse ingeschreven deel nemers zullen van verschillende plaatsen starten met als eindpunt de Promenade te Den Bosch. Leo Paga no zal regelmatig via de radio de rij- opdrachten en de boodschappen doorgeven, welke het zout in de pap van deze rallye zullen vormen. Om de radioluisterende rallye-rij- ders het leven te veraangenamen zal het K.R.O.-programma van deze dag worden aangepast; evenals in vorige De bekende Duitse schrijver Erwin jaren zal het Zonnebloemprogramma Wickert heeft een hoorspel gesche- in het teken van de Radio-rallye ven, dat de gebeurtenissen behandelt, welke zich in het huis van Julius Caesar en in Rome hebben afgespeeld op de vooravond van de misdadige moordaanslag op Caesar. In de Ne derlandse vertaling van dr. Gerard Wijdeveld zendt de K.R.O. dit spel uit. De regie voert Willem Tollenaar. staan, terwijl o.m. een verzoekplaten- programma wordt uitgezonden, dat is samengesteld door de deelnemers. Na afloop van de Rallye volgt een samenkomst in de feestelijk versier de Brabant-hal te Den Bosch, waar ook de prijs-uitreiking zal plaats vin den. Onder deze pry zen bevinden zich een schemerlamp met inscriptie, beschikbaar gesteld door H.K.H. Prinses Wilhelmina voor de beste prestatie kaartlezen in de toeristen klasse en een legpenning van Z.K.H. Prins Bernhard voor de beste kaart lezer in de seniorenklasse. Aan het slot van het dagprogramma maakt de K.R.O. de uitslag van de Rallye bekend. OVERDRACHT VAN „DE GROENE DRAECK" AAN H.K.H. PRINSES BEATRIX In de Jachthaven te Muiden zal zaterdag de overdracht plaatsvinden van het nieuwe jacht „De Groene Draeck" a^n H.K.H. Prinses Beatrix. De K.R.O. verzorgt een rechtstreek se reportage van deze plechtigheid. Reporter is Dick de Vree. „DOOR LEVENSLANG ZWOEGEN" De KRO-Schoolradioreeks „Door Levenslang zwoegen", welke uitzen dingen tot stand kwamen door sa menwerking met de Vereniging Ne derlands Fabrikaat en de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging werd besloten met een prijsvraag voor de deelnemende scholen. De twee eerste prijswinnaars, de 6e klasse van de St. Louis (jongens) school te Rotterdam en de 3e klasse van de St. Theresia ULO-school te Arnhem zullen dinsdag 11 juni naar Hilversum komen voor een drie daags verblijf in het Gooi. Naast een zwerftocht door het Gooi zullen be zoeken gebracht worden aan KRO- Studio, aan de Veneta-fabrieken te Hilversum en Bensdorp te Bussum, terwijl de leerlingen voorts zullen aanzitten aan een feestelijk diner, aangeboden door de A.K.W.V. De voorwaarden voor de wedstrijd was het samenstellen van een werk stuk over de industrie ter plaatse of in de omgeving. Van de vele inzendingen werden nog eervol vermeld: 6e klasse Sint Jozefschool te Alkmaar; 3e klasse St. Jozef-Ulo-school te Eindhoven, 3e klasse a van dezelfde school; klas se 6a van de St. Ursulaschool te Roer mond. KRO-TELEVISIE HETELRATTEN, EENACTER. (maandag 10 juni) Het maandagavond-cocktail-pro gramma van de K.R.O.-televisie be vat naast de verschillende rubrieken als Poppenkast, Blik in de Monitor en Open Doekjes een éénacter van Rob Geraerds in diens serie „Rech ter van Lier vertelt", De titel van deze eenacter luidt: „Hotelratten". DIE LUSTIGE WEIBER VON WINDSOR, OPERA. (woensdag 12 juni). De komisch-fantastische opera van Otto Nicolai is gebaseerd op het bekende gelijknamige blijspel van Shakespeare. In het kader van de Kuntmaand Amsterdam wordt deze opera opgevoerd in het theater Carré te Amsterdam onder regie van Hans Lichtenstein en met medewerking vah Erna Spoorenberg. Guus Hoek man, Annette de la Bije en anderen. De K.R.O.-televisie brengt woens dag een zaal reportage van deze opera, welke geregisseerd zal wor den door Ben Mettrop. Op het proefschrift: „In de leer bij St. Ignatius van Antiochië. De synthe se zijner zeven brieven" is aan de Gregoriaanse universiteit te Rome cum laude gepromoveerd tot doctor in de theologie de zeereerw. heer Hu- bert Houben, Oud-Valkenburg (L.). Het „rendez-vous der magiërs", het jaarlijkse nationfle congres voor de goochelkunst van de Nederlandse ma gische unie, wordt, zoals is gemeld, dit jaar, evenals in 1951 in Zwolle ge houden en wel op 5, 6 en 7 juli. Ruim driehonderd leden van het magische gilde zullen het congres bezoeken. Men verwacht dat ongeveer vijftig goochelaars aan het concours, dat aan het congres is verbonden, zullen deel nemen. Reeds hebben dertig Duitsers, twintig Belgen, tien Engelsen, vyf Zwitsers, vijf Tsjechen, twee Zweden, twee Denen en een Oostenrijker in geschreven, maar men verwacht in totaal vijftig deelnemers, verdeeld over verschillende afdelingen. Het gaat om de nationale titels, een strijd die zal zich afspelen in de foyer van de buitensociëteit. Gedurende het congres zullen on geveer driehonderd magiërs overal in de stad voor eigen genoegen mani pulaties ten beste geven. ONDERZOEK NAAR GEDRAGINGEN VAN WETHOUDER. De gemeenteraad van Heeze heeft gisteren besloten, de politie een on derzoek te doen instellen naar de ge- dagingen van wethouder H. M. J. E. Een der raadsleden heeft op 17 mei, mede namens drie andere raadsleden, voorgesteld de heer E. als wethou der te ontslaan. Hij wordt er van be schuldigd via een stroman een schuur van de gemeente te hebben gekocht, hoewel de gemeentewet dit niet toe staat. Verder zou hij, volgens de te gen hem ingebrachte beschuldigin gen, de schuur hebben opgeknapt met planken, afkomstig uit herstelde gemeentewoningen en glas-in-loodra. men uit het gesloopte oude gemeen tehuis en een niet in de koop inbe grepen keetje hebben meegenomen. De wethouder zelf heeft verklaard, de glas-in-loodramen gekocht te heb ben van zijn dochter. (van onze t.v. medewerker). Nu katholieke en protestantse voorgangers over en weer regelmatig elkanders parochiën en gemeentele den via de t.v. benaderen en boven dien nog een minstens evengroot aantal niet-kerkelijke t.v.-kijkers, moeten zij een andere taal spi'eken, dan die, welke alleen in het eigen kerkgenootschap wordt verstaan en gewaardeerd. Vandaar, dat Trouw met instem ming heeft geluisterd naar wat aal moezenier Groenendijk onlangs in zijn epiloog voor de KRO.-t.v. zei over het „belangeloos getuigen". De aalmoezenier ging daarbij uit van een opmerking van protestantse zijde over een vorige epiloog, waardoor ook de protestanten zich aangespro ken voelden, omdat hij zijn toe spraak zo oecumenisch formuleerde. Hij betrok bij voorbeeld in posi tieve zin Kierkegaard in zijn plei dooi voor een meer open levenshou ding van alle mensen jegens elkaar. Wij menen, dat zulk een aanpak van wat men misschien he. televisie, pastoraat zou kunnen gaan noemen, werkelijk positieve betekenis kan hebben.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 14