MEZZO „Amsterdam mag géén centrum van Marihuana-handel worden" PROCES IN DE HOOFDSTAD R*K. Universiteit vraagt subsidie aan Limburg Zwollenaar verwondde buurman onder 't oog van politie dodelijk Feestelijke openbare verkoping compleet met deurwaarder Smid weigerde contributie Ie betalen Het publiek moet veel meer klagen ird mo6eUik te 1™tegen- ER IS WEER GRAS1IOTER Eis: 8 maanden voor onjuiste aangifte van belasting Kamperende Nederlanders liepen brandwonden op in Duitsland VRIJDAG 7 JUNI 1957 DE LETDSF COURANT PAGINA 8 Onderzoek naar de Indische hennep „De wortel van het kwaad zit in de omgeving van de Amster darase Zeedijk. Daar vertoeven veel Amerkaanse verlofgangers en ik weet, dat er in het Ameri kaanse bezettingsleger in Duits land soms door een hele groep militairen één man naar Amster dam wordt afgevaardigd om daar voor hen allen een voor raad Marihuana-sigaretten te ko pen". Het was de officier van Justitie, mr. W-. K. Baron van Dedem, die dit gistermiddag tijdens de voortzetting van 't grote marihuana-proces voor de Amsterdamse rechtbank opmerk te, toen de zaken tegen de laatste vier van de dertien verdachten wer den behandeld. In tegenstelling tot de ochtendzit ting en tegen de verwachting van velen in werden deze zaken, niet zoals die tegen de eerste negen ver dachten, wel behandeld, s Ochtends had de rechtbank besloten het ver zoek van mr. M. H. Huygens, raads man van de hoofdverdachte, in te willigen en het onderzoek te schor sen tot een commissie van deskun digen rapport zou hebben gebracht over de in beslag genomen plant aardige stoffen, waarvan volgens mr. Huygens niet onomstotelijk vaststond, dat het Indische hennep was, zoals deze bedoeld wordt in ar tikel 1 van de opiumwet De recht bank nam deze beslissing ondanks de getuigenverklaring van politie deskundige drs. D. Eskers, die onder ede getuigde, er zeker van te zijn, dat het in beslag genomen goed be stond uit Indische hennep. Géén centrum. „Amsterdam moet niet het cen trum van deze Marihuanahandel worden", vervolgde de officier, in zijn requisitoir tegen de 25-jarige gedetineerde stoker C. J. J. B., aan wie ten laste was gelegd, dat hij in augustus van het vorige jaar in een taxi een partijtje Marihuana van Antwerpen naar Amsterdam zou hebben vervoerd, samen met twee zijner medeverdachten, die gister middag na hem terecht stonden. „De kans bestaat, dat als zich dit hier uitbreidt, ook in ons land be paalde groepen Nederlanders uit de kunstenaarswereld en misschien nog wel anderen deze verdovende siga retten zullen gaan roken. Hoewel het nog niet volkomen vaststaat, zijn er toch al enkele aanwijzingen, dat Marihuana al door leerlingen van sommige scholen wordt gebruikt". Hoewel de rol van deze verdachte, een van de weinigen, die niet uit Suriname of andere delen van Zuid Amerika, dan'wel Indonesië afkom stig is, niet zo groot is geweest meende de officier, dat een gevoeli ge straf toch op zijn plaats is. Hij eiste één jaar met aftrek en verbeurdverklaring van de in be slag genomen Marihuana. De stoker was in augustus van het vorige jaar samen met de 28- jarige, thans eveneens gedetineerde1 zeeman A. F. A., geboren in Colum bia, en met de 21-jarige Amster damse buffetjuffrouw Willy A. S., dochter van een bareigenaar, in een taxi naar Antwerpen gereden, waar de zeeman twee dagen tevoren met een schip was aangekomen. Zij haal den wat bagage uit zijn hut en laadden die in de taxi. In die bagage bevond zich een zak met Marihuana. Of was het geen Marihuana? Ter zitting van gistermiddag beweerden alle drie de verdachten, dat het spul ondeugdelijk was gebleken en dat de zeeman het later in Amsterdam in een gracht had geworpen. Maar daar stond een verklaring van de hoofdverdachte uit het proces, wiens zaak 's morgens was aangehouden, namelijk van de 33-jarige Surinaam se tremmer E. A. F. tegenover. De zak was tijdelijk in zijn bezit geko men en hij beweerde er zelfs voor honderd gulden uit te hebben ver kocht. Die honderd gulden zou hij later aan de buffetjuffrouw hebben overhandigd. Verslaafd. Die buffetjuffrouw erkende vol mondig aan Marihuana-sigaretten verslaafd te zijn geweest. Zij beant woordde de vraag wat het effect van het roken dezer sigaretten was ge weest als volgt: „eerst wat li' »lgt: icht in je hoofd net als of je dronken bent, maar heel pret- volging. tig. Ik hoorde dan ook muziek. Die muziek was heel prachtig, meestal moderne muziek". Zy bleek de vriendin van de Co- lumbiaanse zeeman te zijn en indien ze zelf nimmer Marihuana-sigaret ten zou hebben gerookt, zou ze waar schijnlijk voor het ritje naar Ant werpen niet vervolgd zijn. Nu ech ter is men van oordeel, dat ze niet alleen voor de gezelligheid meeging, doch deelgenomen heeft aan de in voer van dit narcoticum, die even als het voorhanden hebben door de opiumwet verboden wordt. Tegen haar eiste de officier van Justitie tien maanden gevangenis straf met aftrek en tegen haar vriend, de 28-jarige zeeman A. F. A. juist als tegen de Nederlandse sto ker, één jaar met aftrek. De zaak tegen die stoker werd ten slotte op verzoek van de raadsman, mr. J. M. Levenbach, toch nog aan gehouden, opdat eerst het rapport der deskundigen zal kunnen worden uitgebracht. In de andere twee za ken bepaalde de president de uit spraak op 20 juni a.s. De beide raadslieden, mr. K. E. Leoni (voor de buffetjuffrouw) en mr. J. Wasch (voor de zeeman), achtten niet bewezen, dat 't partijtje uit Antwerpen inderdaad uit In dische hennep bestond en vroegen vrijspraak of ontslag van rechts ver- Tekort in 1957 3/4 miljoen De raad van bestuur van de Sint Radboodstichtlng heeft bij de prov. staten van Limburg een subsidie aanvraag ingediend. De r.-k. univer siteit vraagt aan de provincie Lim burg een jaarlijkse bijdrage van 50 per student, die aan deze inrichting is ingeschreven en die uit Limburg afkomstig is- In het lopende studie jaar zijn van de in totaal ingeschre ven 2036 studenten er niet minder dan 459. of 22% procent uit Limburg afkomstig. Zich baserend op de grote beteke nis, welke de r.-k. universiteit te Nij megen dus voor Limburg heeft, heb ben Gedeputeerde Staten van dit ge west de gevraagde subsidieregeling de uitgaven, maar diverse kosten, o.a. die van de theologische faculteit ko men voor rijkssubsidie niet in aan merking. Na aftrek van het rijkssubsidie en de inkomsten van het onderwijs is er een ongedekt tekort, dat voor 1957 geraamd is op ruim anderhalf mil joen gulden. Daarin wordt gedeeltelijk bijgedra gen door het vermogen van de stich ting zelf, door jaarlijkse bijdragen van derden, door een vestigingssub sidie van de gemeente Nijmegen en door subsidies van andere gemeen ten en provincies. Het resterend ongedekt tekort van 1S56 is in 1957 gestegen van pl.m. f 450.000 tot ongeveer 750.000, ter wijl in verband met de verdere uit bouw der medische faculteit alsmede door verdergaande prijsstijgingen en van 50 për student uit Limburg aan '™n^!Ih°!ingen y00,! volgende ja- het provinciaal bestuur aanbevolen. '11 eenaanzienlijke toeneming Met deze subsidieregeling zal voor 1957 een bedrag van bijna ƒ23.000 gemoeid zijn. Na de oorlog zijn de werkzaamhe den der St Radboudstiohting belang rijk in omvang toegenomen, hetgeen tot een aanzienlijke kostenstijging heeft geleid. In het bijzonder geldt dit voor de oprichting in 1951 van een medische faculteit. Met de exploitatie van de univer siteit zal in 1957 een bedrag van ruim acht miljoen gulden gemoeid zijn. Het rijk subsidieert tot 85 procent van Eis twee jaar gevangenisstraf De procureur-generaal bij het ge rechtshof mr G. VV. C. Bijvoet, heeft gisteren te Arnhem twee jaar gevan genisstraf met af Lek geëist tegen de 34-jarige ZwoUenaar H. H. wegens doodslag. Volgens de tenlastelegging heeft hij in de nacht van 18 op 19 augustus 1956 te Zwolle Frederik Meijer door middel van messteken om het leven gebracht. De rechtbank te Zwolle had H. veroordeeld tot drie jaar gevange nisstraf met aftrek. Verdachte was in de bewuste nacht zijn beklag komen doen bij de politie, dat Meijer, bewoner van een woon schuit naast het schip, dat verdachte met zijn gezin bewoont, zoveel lawaai veroorzaakte, dat zijn kinderen niet konden slapen. Twee agenten begaven zich naar het kleine grachtje, waar deze scheep jes liggen, en vonden daar verdach te, die zijn klacht toelichtte. De vrouw var. Meijer bemoeide zich ermee en begon te kijven, waarop ook Meijer zijn schuit verliet. Er ontstond een ruzie en Meijer viel verdachte aan. De agenten susten de ruzie, doch plotse ling viel Meijer verdachte nogmaals aan. Weer scheidden de agenten de weest. tegenstanders: Elk van hen greep een der mannen beet. Volgens hen kon er nauwelijks contact zijn geweest tussen het tweetal, tot hun verbazing zakte op een gegeven moment Meijer in elkaar. Hij bleek een dodelijke steeK te hebben ontvangen, later constateerde een medicus dat het slachtoffer sel*s vier messteken wa ren toegebracht. De president, mr G. J. Kronenberg, tot een der agjutcn: onbegrijpelijk dac u niets gemerkt hebt. Zoals u het voorstelt, dus met ieder van u een man in bedwang houdend, is het on mogelijk, dat er vier steken zijn toe gebracht. Donker. De agent zeide, dat het glibberig was aan de kade. Bovendien ging al les razend snel in zijn werk. Het was er vrij donker. Verdachte zei, dat hy bang was voor Meyer, hij had met het mes in het rondgezwaaid om zich te verdedi- UITKERING VAN KRAAMGELDEN De ministers van binnenlandse za ken, bezitsvorming en publiekrech telijke bedrijfsorganisatie en van so ciale zaken en volksgezondheid heb ben de Tweede Kamer hun memorie van antwoord doen toekomen over het wetsontwerp tot uitkering van kraamgeld aan enige groepen, niet ingevolge het ziekenfondsenbesluit verzekerden. In verband met de door enige le den uitgesproken wenselijkheid, dat in de nabije toekomst het kraamgeld voor de hier in het geding zijnde groepen via de bijzondere ziektekos tenregelingen zal worden geregeld, herinneren de ministers aan het in de memorie van toelichting voorge stelde tijdelijke karakter van de txUë roordtlig Het was gistermiddag in de Am sterdamse Grensstraat een hele be doening voor de deur van smid G. C. Griinbauer. Om 3 uur hadden zich hele groepen collegae-smeden uit het land voor zijn woning verzameld om gezamenlijk te demonstreren tegen het pensioenfonds voor de werkgevers „Is het nu niet goed, dat dit eens in de pers gepubliceerd wordt?' Deze Verkrijgbar bi/ de melkhandel vraag stelde gistermorgen een van de rechters ter zitting van de recht bank te Rotterdam, toen de adjudant van de rijkspolitie L. J. van Beers, als getuige gehoord werd in de zaak tegen de 52-jarige PTT ambtenaar A. P. E. uit Rotterdam, die brieven zou hebben opengemaakt en er in totaal 36.had uitgehaald. Advertentie i De ad3udant» mir» of meer spre kende namens de postale recherche, had nl. verklaard dat er bij de pos terijen veel meer wordt ontvreemd, dan het publiek vermoedt of zelfs maar aangeeft. De getuige meende te kunnen zeggen, dat er niet alleen postbestellers zijn, die stelen, maar leden van de expeditie en van de centrale bureaus. Hij is ervan over tuigd, dat het publiek niet altijd aan gifte doet van vermissing en toch acht hij dit van belang om het euvel koffieklaar Enkele ogenblikken later kocht de Amsterdammer zijn tafel met kleedje weer van de Puttenaar terug, som: voering gegeven in de Borgerstraat te Amsterdam, bij smid Burger, even recalcitrant als Griinbauer. De sme den zullen dan weer in grote getale aanwezig zijn met borden: Eigen meester, niemands knecht, en: Lang zal hij leven. Er kon dan nog wel eens een nieuwe bond ontstaan: Bond tot instandhouding van solidaire en wat in de kleinmetaalbedrijven, waaraan demonstrerende smeden SL Vulca- deelneming en dus ook contributie betaling verplicht zijn gesteld. Meer dan twee jaar heeft de Amsterdamse smid nu al geweigerd zijn contributie te betalen. Nu was dan het ogenblik aangebroken, dat het pensioenfonds de met smart verbeide gelden bij openbare executie opeiste. De deurwaarder was zich de ernst van het ogenblik wel bewust, toen hij, geflankeerd door twee gemoede lijke agenten een laatste oproep tot betaling aan de recalcitrante smid richtte. De heer Griinbauer weigerde evenwel opgewekt. Hierop werd het verschuldigde bedrag bekend: ƒ211,39 plus zo'n 50 procent onkosten, zodat de totale som 333 gulden bedroeg. Smid Griinbauer mocht zeggen wat hij het liefst kwijt wilde en koos daartoe met gepaste onverschilligheid iets dat nogal dicht bij de hand stond: een old finish tafeltje met kleedje. Vijf-en-twintig gulden was het eer ste bod. In een vlot tempo werd ver volgens in alle toonaarden gespot met de bestedingsbeperking en smid Kamphuis uit Putten leverde de klap op de vuurpijl: 333,Niets meer aan de orde zijnde ging de deur waarder ontroerd door zo veel een dracht onder smedende ambachts lieden een kop thee in de achter kamer drinken, nadat de smid uit Putten zijn 333 gulden op tafel had gelegd. Ji Relletje in Haarlemse gevangenis berecht Gedetineerde krijgt 3 maanden voorwaardelijk Nadat de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr G. W F. van der Valk Bouman, tegen de 32- jarige wjver H. P. uit Amsterdam, thans gedetineerd in het rijksasyl te Den Haag, een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden had geëist, heeft de rechtbank hem gistermiddag wegens bedreiging van doodslag, althans zware mishandeling, veroordeeld tot een voorwaardely gevangenistraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. In de Haarlemse gevangenis had- nus, want er staan nog heel activiteiten op het programma. Vijf-en-tachtig edele werkers in de kleinmetaalbedrijven lopen er nog rond met een dergelijke misdaad op het geweten. Hun vonnis zal ook wel niet uitblijven. Het pensioenfonds van de kleinmetaalbedrijven zal overigens op de duur bepaald armlastig wor den. De opstandige leden zullen er geen traan om laten. KJV.B.-BEDEVAART NAAR LOURDES. Met twee treinen, waarvan een ge heel ingericht voor het vervoer van 350 zieken, vertrekt 20 juni de 22ste K.A.B.-bedevaart naar Lourdes. Acht honderd K-A.B.-leden in totaal nemen aan deze pelgrimstocht deel. In hun gezelschap reist ook Mgr. P. A. Nier man, bisschop van Groningen. Zij blij ven tot 27 juni in het genadeoord en komen 28 juni wede:om in Nederland terug. gaan. Tegen verdachte PTT-man werd een jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De uitspraak is over veertien dagen. ZILVEREN ALTAARKRUIS Mgr JANSEN OP TENTOONSTELLING. Op de tentoonstelling van religieu ze kunst, welke Tweede Pinksterdag in het parochiehuis van de Christus Koning kerk te Rotterdam word ge opend, zal o.m. het zilveren altaar- kruis worden geëxposeerd dat Leo Brom vervaardigde voor de bisschop pelijke huiskapel van Mgr. M. A. Jan sen, bisschop van Rotterdam. Aan de voorzijde is dit kruis versierd met vier appliques in emailcloisonné en aan de achterzijde met talrijke edel stenen en een kostbaar antiek medail lon van gesneden agaath. BERGAMBACHT LEENT VAN DE BURGERIJ Het gemeentebestuur van Berg ambacht heeft zich voor de financie ring van enkele belangrijke objec ten tót de burgerij gericht met het verzoek in te schrijven op een bur gerzinlening. Het resultaat daarvan is dat tegen een rente van 4 1/4 pro cent ingeschreven is tot een totaal bedrag van 100.000.— Bergambacht telt ruim vierduizend inwoners. etfZta, PRINSES MARGRIET ZAL SCHIPPERSSCHOOL OPENEN gen, nadat hy een klap van de zeer J voorgestelde voorziening, zolang agressieve Meyer had gekregen op voor een bepaald deel van bedoeld zijn kaak. Hij was zeer kwetsbaar, omdat hi.i een schedelbasisfractuur had opgelopen door een val uit een raam.. Een plaat over een opening in zijn schedel was nog niet aange bracht. De president: u hebt door angst meer gedaan dan u mocht ioen. De procureur-generaal zei in zijn requisitoir, dat verdachte 2ich na de tweede aanval van Meijer achter een van de agente' had moeten opstellen. Deze waren daar om hem te besc her men. in plaats daarvan heeft hy met een zoer scherp mes, dat hij ai bij zich had, toen hij de politie ging waar schuwen, om zich heen gezwaaid. Of- schoor nooit duidelijk zal weden, wat er precies is gebeurd, staat wel vast, dat het zwaaien met zulk een gevaarlijk mes dodelijke gr/olgen heeft gehad. Mr Bijvoet vroeg be vestiging van het vonnis van de Zwol- ;e rechtbank met dien verstan-ie, dat de eis een jaar gevangenisstraf nin- der wordt, aangezien verdachte n:et de aanstichter van de ruzie is ge- Vrijspraak gevraagd. Mr H. G. Bosch (Heerde) stelde in zijn pleidooi, dat hier sprake is van noodweerexces. Uit angst voor de agressieve Meijer heeft verdachte het mes in zijn zak gestoken. Meijer wist hoe kwetsbaar verdachte aan het hoofd was. Hij heeft waarschijnlijk met het mes gezwaaid om respect in te boezemen. De politie gaf hem geen voldoende bescherming. Deze liet na, de mannen ieder naar hun schip te sturen na de eerste aanval van Meijer. Pleiter vroeg ontslag van rechtsvervolging subsidiair clemen tie, verdachte staat gunstig aange schreven Uitspraak over veertien dagen. personeel wel en voor een ander deel niet een zodanig uitgewerkte ziektekostenregeling bestaat, dat daarin het kraamgeld (of kraamhulp voor het congres van de Ned. Bond zou kunnen worden opgenomen. Uit dit tijdelijk karakter vloeit ook voort, dat in het wetsontwerp alleen wordt gesproken van kraamgeld en niet het alternatief van kraamhulp in natura wordt genoemd. De uit de voorgestelde regeling jaarlyks voortvloeiende lastenver zwaring voor de algemene dekkings middelen van de provincies en de gemeente kan worden geraamd op een maximumbedrag van in totaal ongeveer 500.000, hetgeen een rela tief zeer geringe vermeerdering van de salarispost van elk dezer licha men afzonderlijk betekent Het ligt niet in het voornemen om hiervoor in het kader van de financiële ver houding tussen het rijk en de lage re publiekrechtelijke lichamen een bijzondere voorziening te treffen. Prinses Margriet zal in Zwolle de naar haar genoemde schippersschool die is ondergebracht in een gedeelte van de Marnixschool aan de Wes terlaan, officieel openen. Naar alle waarschijnlijkheid gebeurt dit za terdag 22 juni. Tevoren zal de prin ses het internaatschip voor schip- j perskinderen, dat bij de Turfmarkt den zich op 13 december van het vo-(in het Almelose kanaal ligt en dat ng jaar moeilijkheden voorgedaan. eveneens haar naam draagt, bezichti- Een gedetineerde was in een strafcel „en opgesloten. H. P. wilde iets voor zijn medegedetineerde doen en wendde zich tot een bewaker. Deze verzocht hem zich niet met de zaak te be- moeien en rustig naar zijn cel terug te keren. Aanvankelijk gaf B. hieraan gevolg, maar daarna ontstak de man, die als een gestoorde wordt schouwd, in woede, trok een mes en bedreigde een bewaker. Een andere bewaker -«akte een stoel en gaf daarmee een klap, waarna men gele genheid kreeg het mes af te nemen en de man in een strafcel op te sluiten. Het mes waarmee hij had gedreigd, gebruikte hij bij de maaltijden in zijn cel. Aangenomen wordt, dat hij het heeft achtergehouden De officier van justitie merkte op, dat een gedetineerde zich aan de re gels van het huis moet houden en geen mes mag gebruiken, als hy meent, dat er onrecht geschiedt. De bewakers dienen beschermd te wor den en daarom meende spreker, dat een straf moet volgen. De verdedigere mr. J. O. Baron, vond berechting niet noodzakelijk, om dat verdachte reeds disciplinair is gestraft. Bovendien zou een onvoor waardelijke straf funest werken. Spr verzocht de rechtbank een voorwaar delijke straf op te leggen en onmid dellijk uitspraak te doen, aan welk verzoek de rechtbank voldeed. De Haarlemse rechtbank heeft gis termiddag een zaak behandeld, die nauw verband houdt met de auto- financieringsaffaire van het assuran- tiebedrijf „Hofgeest" te Velsen. Te gen de 45-jarige Haarlemse koopman C. M-, die grote bedragen aan „Hof- geest" leende en hoge rente ontvan gen zou hebben, werd voor het doen van onjuiste aangifte voor de inkom sten- en vermogensbelasting een ge vangenisstraf geëist van 8 maanden met aftrek van voorarrest en de Ter zitting deelde de koopman mee, dat hy regelmatig geld leende aan de directeur van „Hofgeest", die zich sedert enkele maanden, verdacht van fraude in preventieve hechtenis be vindt Deze bepaalde zelf de rente, meermalen werd een rente van één procent per week berekend. Vier inwoners van Enschede, twee echtparen, zijn woensdagavond in het ziekenhuis te Cochem aan de Moezel opgenomen, nadat zij alle min of meer ernstige brandwonden hadden opge lopen in hun tent op het kampeer terrein bij Cochem. Door nog niet verklaarde oorzaak is by het eten koken de kleding van de twee dames, de 46-jarige mevr. A. Stegeman en de 57-jarige mevr. J. M. Bouwhuis in brand geraakt. Hun mannen en an dere kampeerders grepen onmiddel lijk in, maar ze konden niet verhin deren dat de dames ernstige brand wonden kregen, een van haar schijnt zelfs het gezichtsvermogen te hebben verloren, doch dit bericht is niet be vestigd. Ook de twee mannen, de 46-jarige postbesteller B. Stegerr.an en de 59-Jarige textielarbeider T. R. Bouwhuis zyn gewond geraakt, maar minder ernstig. Levensgevaar is niet meer aanwezig. De echtparen waren op een vakan- tietocht per auto door Duitsland en bevonden zich nog maar kort in Cochem. HOOGOVENS BEPERKT PRODUKTIE BUIZENGIETERIJ In verband met het feit dat. mede door de maatregelen ter beperking van de bestedingen, de vraag naar gegoten ijzeren buizen is afgenomen, heeft de directie van de Hoogovens te Umuiden besloten de produktie Van de tot nog toe op volle capaciteit producerende buizengieterij enigszins te beperken. Het hierdoor ter be schikking komende personeel (circa 50 man) zal elders in de bedrijven, waar nog een grote behoefte aan per soneel bestaat, te werk worden ge steld. BONDSRAAD OVER CA.O. VOOR BOUWBEDRIJF De Bondsraad van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond heeft in een vandaag gehouden vergadering langdurige besprekingen gewijd aan de gang van zaken rondom de tot standkoming van de collectieve ar beidsovereenkomst voor het bouwbe drijf. Uit de door het bondsbestuur gevoerde onderhandelingen bleek, dat de vertegenwoordigers van partijen reeds medio december 1956 aan het college van rijksbemiddelaars een concept-c.a.o. hebben doen toekomen. De Stichting van de Arbeid heeft partijen mondeling gehoord op 22 maart jl. De stellige verzekering werd toen gegeven, dat de Stichting van de Arbeid en het college van rijks bemiddelaars het nemen van een spoedige beslissing naar beste ver mogen zouden bevorderen. Eerst op 28 mei werden partijen nogmaals mondeling gehoord. He+ gold toen een „technisch gesprek" over de door partijen ontworpen nieuwe groeps indeling. De bondsraad constateerde derhal ve, dat de met het toezicht op de loonvorming belaste instanties zich na een maandenlang intern beraad nog steeds geen oordeel hebben kun nen vormen over de inhoud van de door partijen gewenste collectieve arbeidsovereenkomst. Naar de me ning van de bondsraad betekend elk uitstel handhaving van de huidige loonchaos, met alle nadelen, daaraan zowel voor de bedrijfsgenoten als voor het Nederlandse volk verbonden. De bondsraad doet een dringend beroep op de stichting van de arbeid en het college van rijksbemiddelaars om de ontwerp-c.a.o. op zo kort mo- gelyke termijn goed te keuren. AANWINST VOOR L. SMIT Co.'s INTERN. SLEEPDIENST L. Smit en Co.'s internationale sleepdienst heeft een nieuwe motor- zeesleepboot in dienst gesteld, de Barentsz-zee", de tweede sinds het begin van dit jaar. Het 41 m. lange schip is bestemd voor lange sleep reizen over de oceanen. De 4 Det.tz- dieselmotoren kunnen gezamenlijk 'n kracht van 1650 pk. ontwikkelen. Door haar grote bunkerinhoud heeft de „Barendtsz-zee" een reikwijdte van 13.000 mijl. Evenals haar grotere zuster, de „Clyde" is dit schip uit gerust met twee roeren, teneinde de wendbaarheid te verhogen. Door de dubbele trommel van de sleeplier is het mogelijk met twee slepen tege lijk te manipuleren.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8