Regering houdt voet bij stuk Andriessen (K.V.P.) trok zijn amendement in kaas Geen inbreuk op eigendomsrechten Blokkering niet om noden schatkist te lenigen Hogere A. Ot W. - uitkering 't vooruitzicht in Daling van de prijzen B. en W. van Amsterdam kunnen strafport betalen VRIJDAG 7 JUNI 1957 DF LEIDSE COURANT PAGINA 3 Wij hopco dar Uw lunch niet in gevaar kon», tijden» de feestdagen. Houdt vooral één ding in 't oogde KAAS Ons eigen land biedt zoveel kostelijke kaassoorten, dat U op deze voordelige lekkernij nooit uitgekeken raakt! Doe méér me Pinkster-picnic: „Ha. dat lust ik." Jammer zeg. lunch weg Toch voldaan: op de KAAS komt het aan.' MINISTER WITTE i Gistermiddag is de regering aan het woord geweest tijdens de huurdebat- ten in de Tweede Kamer. Vier ministers hebben elk op hun wijze de hand schoen van de Kamerleden opgenomen. Minister Witte hield voet bij stuk. Hij dacht zich kennelijk zeker van zijn overwinning in de Kamer bij de stemming die vanmiddag verwacht wordt. In het algemeen stelde de minister nog eens het standpunt van de rege ring scherp. Hij liet weten, dat de huurblokkering volgens haar geen aan tasting is van het eigendomsrecht. Naar huidige rechtsbegrippen is een be perking van dit recht mogelijk. De menselijke samenleving zou zonder deze beperking niet meer mogelijk zijn. Men moet nu eenmaal in buitengewone omstandigheden veel aanvaarden en de woningnood is een buitengewone omstandigheid. Voorts is hij van mening, dat een stellen naar het verschil in de hu- eenvoudiger systeem, dan thans door de instelling van een grootboek wordt gevolgd niet te bedenken is. De verbeteringen, die voor controle in aanmerking komen zijn zo om schreven, dat inspectie hiervan niet meer dan 325.000 manuren per jaar zal kosten. Per gemeente is dat 32.5 uur jaar of het werk van één man in een week. Voor de administratie op het departement zelf zijn de kos ten becijferd op 600.000 gulden per jaar. Het amendement-Bommer de huur verhoging van bedrijfspanden te be perken tot maximaal 15 procent, wees de minister van de hand. Hij beloofde echter een onderzoek in te ren in stad en platteland; bij komen de huurverhogingen een onderzoek naar de differentiatie in kwaliteit van woningen in te stellen. Ook bij een volgende huurverho ging zal blokkering noodzakelijk zijn. De regering heeft nu eenmaal het streven het woningbezit afdoen de te verbeteren. De minister sprak in het verdere verloop van zijn betoog zijn tevre denheid uit over de huidige gang van zaken in de woningbouw. „9000 woningen zijn in de eerste vier maanaen van dit jaar méér ge bouwd, dan in dezelfde periode in 1956. Mede dank zij het milde voor jaarsweer kon men dit bereiken. MINISTER HOFSTRA; De minister van financiën, de heer Hofstra, verklaarde, dat noch de blokkering, noch de modaliteiten er van in financiële, monetaire of bud- getaire overwegingen haar oorsprong hebben gevonden. Opgemerkt is, dat de blokkering het karakter zou krijgen van een ge dwongen lening. De blokkering spruit niet voort uit de wens de no den van de schatkist, te lenigen. Het is naief om te veronderstellen, dat op een budget van 7 miljard gulden bij acute liquiditeitsmoeilijkheden deze blokkering van 50 a 60 mil joen per jaar een oplossing zou kun nen bieden. Als er moeilijkheden zouden zijn kan dat geen serieuze oplossing brengen. Hij betoogde voorts, dat vorming van een apart fonds, zoals bepleit is, geen zin heeft. De garantie voor terugbetaling ligt steeds bij de hou ding van de staat. Waarom zou men dan tot een afzonderlijk fonds over gaan? Spr. gaf in verband met een op merking van de heer Van de Wete ring te kennen, dat het rijk niet in flatoir heeft gefinancierd. De veronderstelling, dat de staat van de huurverhoging een voordeel van 400 miljoen per jaar zou heb ben, is naar de minister verklaart onjuist. De gunstige invloed op 's riiks mid delen zal zeer beperkt zijn. De bud- getaire gevolgen van de huurver hoging zijn bepaald onvoordelig voor de fiscus, zo verzekerde spr. Het voordeel voor de belasting plichtigen of het nadeel voor de schatkist, waarnaar was gevraagd, kan hij niet opgeven, omdat een en ander slechts zou gebaseerd zijn op zeer vage schattingen. Met betrekking tot de opmerkin gen over de hoogte van de rente zei spr., dat niet vergeten mag worden dat historisch gezien de rentestand thans exceptioneel hoog is en voorts, dat het gaat om kort geld. MINISTER SUURHOFF: De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer SUUR HOFF, merkt op, dat vier sprekers gevraagd hebben of niet beter vol staan had kunnen worden met een huurverhoging van 12j^ pet. Minister Witte heeft al gezegd, waarom de re- Ïering meende te moeten komen tot 5 pet. Bij een verhoging van 12}4 pet. zouden dezelfde moeilijkheden optreden. De compensatie is aan eni ge groepen onthouden en zij kreeg de vorm van een bijslag, een en ander om het percentage van 2 pet. te be naderen. Bij WA pet. verhoging zou de overcompensatie groter geweest zijn, want dan zouden die uitzonde ringen niet zijn gemaakt. Bij differentiatie naar gemeente klassen zou de reële positie der ar beiders ten plattelande niet anders geweest zijn dan thans, verklaart de minister. Het gaat niet om venten, maar om de reële positie der werkne mers. Spr. verdedigt nader de wenselijk- De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid ir H. B. J. Witte, hield donderdagmiddag in de Twee de Kamer zijn eerste rede ter verde diging van de huurwetten. V.lJi.r. minister Witte en de minister-pres, dr W. Dreea. heid ervan, dat beaalde groepen de gehuwde werkende vrouw, geen kostwinster en de jeugdigen van de compensatie zijn uitgesloten. Hoe het zal gaan met de gesubsi dieerde instellingen kan spr. nog niet zeggen. Daarover is nog geen beslis sing genomen. Gevraagd is wat er zal geschieden ten* aanzien van hen, die uitkeringen ingevolge de A.O.W. krijgen. Door een indiscretie is er in de kranten ge meld, dat er bij de S.E.R. een ont- werp-algemene maatregel van be stuur ligt om die uitkeringen te ver hogen; voor gehuwden van 1404 tot 1512 en voor ongehuwden van ƒ846 tot ƒ930. Nu het toch gepubli ceerd is zegt spr. te kunnen bevesti gen, dat deze cijfers juist zijn. De pu blicatie spijt hem intussen omdat de beslissingsvrijheid hierdoor wordt aangetast. Daar de verlaging van de kinderbij slagverzekering zal kunnen ingaan per 1 januari 1957 zullen de kosten der compensatie voor de werkgevers lager worden, omdat zij voor de laat ste vijf maanden van 1957 daarvan het voordeel hebben. De minister merkt op, dat er in verscheidene gevallen overcompensa tie zal zijn, bijvorbeeld hierdoor al, dat weer compensaties worden gege ven in gevallen van inwoning. Het op treden van overcompensaties is een reden te meer om het optreden van andere loonstijgingen te voorko- MINISTER ZIJLSTRA: De minister van economische za ken, de heer ZIJLSTRA, gaat ver volgens in op de vraag of er econo mische ruimte is voor de huurverho ging. Repercussies voor de prijzen zijn z.i. niet te duchten. De regering staat op het stand punt dat de volle 25 pet. verhoging moet doorgaan. Daarmede spreekt zij uit, dat de consequenties draagbaar zijn. Ten aanzien van het prijsstabilisa- tiebeleid heeft de minister gisteren een onderhoud gehad met vertegen woordigers van werkgevers en werk nemers. Hij heeft daarbij gezegd, dat men zoveel mogelijk terug zal moe ten tot de situatie van 1955: geen ver hogingen, maar belangrijge dalingen in de prijzen van geïmporteerde grondstoffen moeten zo snel mogelijk in de eindprijs worden doorgegeven. De vertegenwoordiegrs van werk gevers en werknemers hebben uiting be reidheid aan dit prijsstabilisatlebe- leid mede te werken. De minister geeft te kennen, dat er een kentering is in de geneigdheid om prijzen te verhogen. De laatste weken zijn er slechts spaarzaam ver zoeken voor prijsverhoging op zijn departement ontvangen. Er is z.i. een zekere tendens tot een daling ook op de bouwmarkt. De prijsstijging van deze compen satie zal naar zijn verwachting zeer matig zijn. De looncompensotie voor de vijfde klasse dat zijn de landbouwstreken zullen z.i. wel in de garantieprijzen worden doorberekend. Minister Zijlstra geeft tenslotte als zijn indruk te kennen dat het totale complex meer deflatoir dan inflatoir werkt. Tegen halfzes wordt de vergadering geschorst tot 8 uur. Formulieren IJ-tunnel-lening géén drukwerk Bij de eerste post zijn vanmorgen al honderden pakken formulieren met inschrijvingen in het Grootboek IJ- tunnellening binnengebracht; alle waren gefrankeerd als drukwerk, zo als burgemeester en wethouders er per advertentie in de dagbladen van gisteren om gevraagd hadden. Bij de Posterijen denkt men echter in an dere lynen. Daar was al reeds eerder heel ambtelijk vastgesteld, dat inge vulde en getekende formulieren als gewone brief moeten worden verzon den. Dies hebben de postkantoren en filialen er weer een stevige klus by- gekregen. Iedere brief als drukwerk gefrankeerd wordt met 12 cent straf- porto belast en deze misrekening van de Amsterdamse vroede vaderen komt hen duur te staan, vooral wan neer grote en kleine inschrijvers op de lening door zouden gaan met te laag frankeren, daarbij een even grote onwetendheid aan de dag leggend als de magistratuur van de hoofdstad. Het is te begrijpen, dat b. en w. thans een dringend beroep doen op Concertgebouworkest naar Scandinavië Het Concertgebouworkest zal dins dag 11 juni a.s. uit Amsterdam ver trekken voor een tournee naar Scandinavië. Op 13 en 14 juni wor den concerten gegeven in Stockholm, waarna het orkest twee uitvoeringen zal geven in Helsinki op 16 en 17 juni. Het orkest wordt donderdag avond 20 juni in Amsterdam terug verwacht. t ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd^ staan ach. ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Highland Brigade" (11 juni); Canada: s.s. „Rijndam" (12 juni), s.s. „Waterman" (12 juni), s.g. „Statendam" (15 Juni); Chili via New York: 13 juni; Ned. Antillen via En geland: 15 juni; Suriname: m.s. „Sten tor" (13 juni); Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. Arundel Castle" (15 juni); Brits-Oost-Afrika: via Frankrijk (15 juni). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpaketten geven d« postkantoren. REPLIEKEN IN AVONDVERGADERING Romme: persoonlijk moreel gebonden aan uitvoering wetsontwerp De verrassing in de avondvergadering was, dat het amendement-An- driessen (KVP), waarover tussen KVP en PvdA heftige onenigheid zou kunnen ontstaan, door de heer Andriessen werd ingetrokken. De kans dat de huurvoorstellen zullen worden verworpen daalde hiermede aanzienlijk. De vraag blijft over of de A.R.-mlnlsters in de afwijzende houding van hun partijgenoten aanleiding zien om af te treden. is. Zijn fractie blijft tegenstander van de weg, die minister en kabinet heb ben ingeslagen met betrekking tot het huurvraagstuk. De heer Gortzak diende een motie in waarin de regering wordt uitgeno digd de huurverhoging niet eerder te doen ingaan dan de datum waarop compensatie aan gepensioneerden en sociale-rentetrekkers wordt uitbe taald. De heer ZANDT (SG) handhaafde zijn bezwaren tegen de wetsontwer pen, die naar zijn oordeel onrecht vaardig zijn en die hij als wange drochten kentschetst. Het juiste licht. De heer BOMMER (Arb.) meent, dat de AR-fractie niet van mening is veranderd. Destijds is de AR-frac- tie akkoord gegaan met een verho ging van 25 pet. en het beginsel van een bestemmingsreservering. Als er geen sprake zou zijn van morele bin ding heeft het laatste jaar iedereen in het land gedwaald, meent spreker en zijns inziens wordt het dan tijd, dat het juiste licht wordt ontstoken. Hij betoogde vervolgens, dat er wel degelijk schaarste is aan bedrijfs panden. De huurverhoging behoort zijns inziens lager te zijn, zoals hij in een amendement heeft uitgedrukt, nl. 15 pet. De heer VAN VLIET (KVP) vroeg de mening van de minister over een regeling voor de bouw van woningen, aangepast aan het inko men van de middengroepen. O.m. merkt hij op, dat de minis ter niet is ingegaan op de aandrang om de huurverhoging voor de wo ningwetwoningen aan te wenden voor een verhoging van de onder- houdsnormen. Er zdjn redelijke motieven om voor de noodwoningen een huurvehoging van 25% toe te passen. Spr. merkte op, dat de minister niet is ingegaan op de suggestie om het maximum van f 208 voor de compensatie te laten vervallen. Hij vroeg de minister van economische zaken de Kamer te willen inlichten over het resultaat der besprekingen met de middenstandsvertegenwoor digers over een regeling voor com pensatie. De heer ANDRIESSEN (KVP) ver klaarde, dat nadere overweging door hem een bespreking in zijn fractie hem tot de overtuiging hebben ge leid, dat het niet verstandig zou zijn een amendement met betrekking tot de eenmalige blokkering in te die nen. Hy kondigde echter een amen dement op artikel 17, regelende de uitbetaling, aan. De heer TOXOFEUS (WD) zegt, dat hij de woningwet nog altijd ziet als een middel om onmenswaardige woningen weg te krijgen. Hij blijft van oordeel, dat een huurverhoging van 12)^ pet. zonder blokkering is te prefereren. De huis eigenaren geven daaraan ook de voorkeur. Een ernstig bezwaar tegen de com pensatie is, dat bepaalde groepen t buiten zullen vallen. Daarom is een andere compensatiemethode gewenst. De heer VAN EIBERGEN (AR) zegt, dat de rede van minister Witte hem niet op alle punten heeft bevre digd. De minister is niet op alle opmer kingen ingegaan, zo b.v. op die dat er nog veel woningen zijn, die niet voor huurverhoging in aanmerking mogen komen. Spreker is het er mee eens, dat ge streefd moet worden naar kostprijs- huren, die uit het loon moeten kun nen worden betaald. De minister heeft gezegd, dat dif ferentiatie ongewenst is, maar hij is niet ingegaan op sprekers argumen ten. Als spreker periodieke verhoging van 12Vz pet. heeft bepleit, dan be oogde hij daarbij 'n gedifferentieerde verhoging. Het verheugde hem, dat minister Zijlstra geruststellende mededelin gen heeft gedaan, maar er was zijns inziens reden voor ongerustheid, ge lijk hij tot uiting heeft gebracht. De heer VAN DER PEIJL (CH) zei van oordeel te blijven, dat een huurverhoging van 25 pet. met de consequenties van de compensatie een te forse ingreep in het economi sche leven is. De heer GORTZAK (CPN) be streed de mening, dat iemand zijn woongenot minder zou waarderen, omdat de huur van zijn woning laag Ontoereikend. De heer Van Rijckevoorsel (KVP) betoogt o.a. dat het middel, dat de regering wil toepassen om te komen tot het doel: verbetering en ver nieuwing van de woningvoorraad, ondeugdelijk en ontoereikend is. Door belastingfaciliteiten bereikt men dit doel veel eenvoudiger. Het blokkeringsontwerp zal verkeerd werken. De heer OUD (VVD) constateer de, dat de Kamer zich in de onbe vredigende toestand bevindt, da hier wetsontwerpen liggen, waarvan dat betreffende de blokkering eigen lijk niet de instemming heeft. Die onbevredigende toestand is ontstaan, omdat er hier sprake is van een com prom is. Een compromis moet een probleem oplossen, maar dat gebeurt hier niet. Het is een hoogst verwer pelijk compromis, meende spreker. Waarom zou men dat compromis aanvaarden? Moreel gebonden. De heer Romme (KVP) zei in zijn fractie de enige persoon te zijn, die moreel gebonden is aan het wets ontwerp inzake de blokkering. Hij is gebonden omdat hem tijdens de ka binetsformatie een uitvoerig exposé is geworden over deze zaak. Het ex posé en het wetsontwerp kloppen met elkaar. Met die wetenschap van het ex posé is hij gesteld voor de vraag of hij de betrokken minister van volks huisvesting zou afraden zitting nemen of niet. Als spr. de mening had gehad, dat hij van zo'n wetsvoorstel niets wil de weten, dan zou hy hebben moe ten afraden. Nu het exposé werkelijkheid is ge worden zou hij een morele binding schenden als hij er niet mee akkoord ging. Maar spr. alleen heeft deze morele binding. De heer Romme meent, dat als men aanvankelijk slechts voorbe houd zou hebben gemaakt over de praktische uitvoerbaarheid en men nadien tot andere bezwaren komt. daarvan publiekelijk mededeling be hoort te worden gedaan. Tot nu toe had de heer Oud zich vrijheid voorbehouden met het oog op de uitvoerbaarheid, maar nu zegt hij, dat de wet het probleem niet oplost. Hij verklaarde, dat het een geluk kig ogenblik voor hem zal zijn als de ontwerpen zijn aangenomen, om dat dit het enige middel is. Te kwart vóór een wordt de ver gadering geschorst tot hedenmiddag een uur. eventuele gegadigden, hun inschrijf formulieren alsjeblieft niet meer te beschouwen als ordinair drukwerk, maar er zes cent méér aan te be steden, anders zouden de moeilijkhe den, die toch al zo indrukwekkend groot zijn, weer toenemen. Voor de inschrijving bestaat overi- fjens een overweldigende belangstel- ïng en uit het gehele land stromen de aanvragen binnen. Van de Stads drukkerij komen vijftigduizend invul- formulieren voor leden van de ver eniging voor de Effectenhandel en bankier, de vereniging van effecten handelaren te Rotterdam en de bond voor de geld- en effectenhandel in Den Haag. Op 28 juni, 's morgens om 11 uur, zal de IJ-tunnel worden aar> besteed. Deze aanbesteding zal op hët stadhuis plaatsvinden. Enschede begint polio-inenting Langer wachten niet verantwoord De stad Enschede loopt vooruit op het voornemen van overheidswege om over te gaan tot het inenten van kinderen tegen polio. De Enschedese stichting „Het Poliofonds" heeft nl. besloten gelden beschikbaar te stel len om in Amerika hei Salkvaccin aan te kopen dat nodig is om de Enschedese jeugd te vaccineren. Enkele vooruitstrevende gemeen ten, waaronder Enschede, zijn van mening, dat het niet verantwoord is langer te wachten met een algemene vaccinatie, terwijl het veccin in vol doende mate aanwezig is. De kosten van een inspuiting zullen 2 50 be dragen. Aan de oudera van de kin deren zal een bijdrage worden ge vraagd van een gulden per inspuiting. Koffie bij de textiel Een textieldetaillist met zaken in Breda, Bergen op Zoom en Roosen daal, is er toe overgegaan voor zijn klanten koffie ter beschikking te stel len. Dit als represaille tegen het be schikbaar stellen van textielgoederen door de kruideniers. Hij heeft kans gezien een partij koffie te kopen, die hij thans verkoopt tegen inkoopsprijs. Evenwel, bij aankoop van manufac turen voor een bepaald bedrag, kan men de koffie kopen tegen één cent per pak van een half pond. De zakenman is van plan deze actie voort te zetten tot de kruide niers de textielgoederen van hun cadeaulijst schrappen. Uiteraard loopt het sinds gisteren storm in zijn zaken met huisvrouwen, die zich voor een prikje koffie willen aanschaffen. Vragen over subsidie Nieuw Nederl. „Puck" in mueilijkheilen In de gistermiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer heeft de heer VERHOEVEN (KVP) aan de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen vragen gesteld over subsidie aan het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap. Minister CALS antwoordde, dat het bestuur der toneelcoördinatie in maart motieven heeft aangegeven, waarom geadviseerd werd het NTG geen subsidie meer te verlenen. De aangevoerd argumenten heb ben hem echter niet kunnen over tuigen. Er is z.i. geen reden om het gezelschap geheel van subsidie ver stoken te doen blijven. De heer VERHOEVEN (KVP) vroeg welke maatregelen de minister denkt te nemen om tegemoet te ko men aan de zorgwekkende situatie van het gezelschap „Puck". De minister merkte op, dat „Puck" een tekort van ƒ200.000 heeft. Hij is bereid een aanzienlijk deel daarvan voor rijksrekening te nemen, maar hij kan geen enkele toezegging doen om dat het gaat over het komend speel-, seizoen. De Huurwetten. De Tweede Kamer heeft gistermid dag de algemene beraadslaging over de huurwetten voortgezet. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, de heer WITTE, vervolgt zijn gisteravond aangevan- fien rede ter beantwoording van de n eerste termijn door zestien Kamer leden gehouden redevoeringen. Hij verklaart met een zekere vreugde de verdediging der ont werpen op zich te nemen. Die vreug de stamt uit een oude verbondenheid met het woningprobleem. De vele argumenten tegen en voor huurverhoging zijn uitvoerig uitge wisseld. Met verscheidene ervan kan hij meegaan, doch hij zal ze niet alle tegen elkaar afwegen. Het standpunt van de heer Gortzak zegt spr. te kunnen begrijpen, maar we leven in een andere maatschappij en een andere ideologie dan die wel ke de heer Gortzak voor ogen staat. Een rechtbank te Parijs heeft een man veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van vijf jaar wegens brandstichting. De man had zich hieraan schuldig gemaakt, omdat hij het leven zo saai vond. Radio-Moskou heeft meegedeeld, dat Russische geleerden in de loop van het internationale geofysische jaar een honderdtal raketten zullen lanceren voor het verzamelen van-ge gevens over de stratosfeer, en wel vanaf bases in het Poolgebied, op Frans-Jozefsland en in Siberië. De Russische kunstmaan zal zo dicht mo gelijk bij de evenaar worden gelan ceerd.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5