„Ome Arie" en „Tante Fie" gaan in de bloemetjes Afgeluisterd telefoongesprek Scherp Volksverhuizing in Algerië Amerikaan vraagt mefir waardering voor kalkoen Algemene vergadering Boerenleenbank Laatste repetities in Lodewijkskerk VRIJDAG 7 JUNI 1957 DE I.ETDSE COURANT PAGINA 2 Gouden huwelijksfeest te Stompwijk In Stompwijk is A. L. Jan- son een figuur die een gro te bekendheid geniet door zijn altijd opgewekte na tuur en zijn bereidwillig heid anderen te helpen. De naam „Ome Arie", waarmee heel Stompwijk hem betiteld is ook in de omliggende gemeenten niet onbekend. Deze „ome Arie" gaat a.s. woensdag 12 juni het feit herdenken, dat hij 50 jaar geleden in Noot dorp huwde met S. M. Kerkvliet, die in Stompwijk al spoedig tot tante Fie werd gepromoveerd. Een van de eerste woorden, die de kleintjes in Stompwijk leren is „ome Arie", de melkboer die dagelijks bij vele gezinnen komt en al tijd een vriendelijk woord over heeft voor de kleintjes Ook de groteren staan sym pathiek tegenover ome Arie en het klinkt vreemd als men een enkele keer hoort praten over „Janson". Nog steeds heeft ome Arie zo zijn vaste klantjes waar hij nog dagelijks zijn melk slijt al is zijn wijk niet zo groot meer. De 74 jaren gaan óók meetellen. Als men ome Arie tegenkomt is het negen van de tien keer „Ha waarde vriend". Inderdaad heeft ome Arie vele vrienden. Hij is al 40 jaar bestuurslid van de IJs club en heeft vele connec ties in de paardensportwe reld. Zelf heeft hij ook nog actief deelgenomen aan de paarden sport met zijn renpaard „Varia". Een levensgroot portret in de huiskamer herinnert nog aan de tijd van „Varia" met ome Arie als pikeur. Tante Fie is de laatste jaren niet meer zo goed ter been, wat niet weg neemt, dat zij zich nog niets uit han den laat nemen en er prijs op stelt zelf zoveel mogelijk alles te doen. Gisteren hebben ome Arie en tan te Fie ons ontvangen op een kopje koffie „met nog wat" en kwamen de tongen los over vroeger. Verhalen Jeugdig en fris als een meisje, wijs als een vrouw, zó is „Margriet". Niet voor niets is „Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland! over de le treinreis van ome Arie, zijn trouwdag, verhalen over de mi litaire dienst en wat bruid en brui gom in hun jeugd hadden meege maakt. Vol trots lieten zij de geschen ken, die zij reeds mochten ontvangen,1 zien. Woensdag 12 juni a.s. zal om 9.30 uur een plechtige Zi. Mis uit dank baarheid worden opgedragen in de parochiekerk door mgr. G. J. H. Kerk vliet een broer van de gouden bruid. '8 Middags is er van 24 uur recep tie in café „Het Blesse Paard". In Groot-Brittannië dreigt een aan zienlijke politieke rel te ontstaan over het afluisteren van telefoonge sprekken door de politie, meldt de „Volkskrant". Het Lagerhuis bezorg, de de minister van binnenlandse za ken, R. A. Butler, gistermiddag en kele lastige ogenblikken. De socia listen spraken over een „politiestaat". Zij eisten een verklaring over een geval, waarbij de inhoud van een af geluisterd gesprek' door Scotland Yard was onthuld aan de orde van advocaten, die een zich misdragende jurist van de balie wilde verwijderen. De minister verzekerde, dat alleen bij contraspionage en de bestrijding van ernstige misdaad gebruik wordt gemaakt van afgeluisterde telefoon gesprekken. Hij zei, dat de betrokken advocaat zich schuldig had gemaakt aan zeer ernstige vergrijpen, welke de juiste werking van de rechterlijke macht bemoeilijkten. Daarom had hij het in het algemeen belang noodzake lijk geacht de overhandiging van het „op onprettige wijze verkregen be wijsmateriaal" goed te keuren. De labour-fractie eiste een nadere verklaring van de minister nog voor het pinksterreces. Als deze uit blijft of onbevredigend is, zal de op positie een grootscheepse parlemen taire aanval lanceren, verklaarden verschillende oppositieleden. De con servatieven hielden zich rustig, maar velen van hen vinden het optreden van de minister en van de politie zeer betreurenswaardig. POTLOOD en GEEST No. 537. Horizontaal: 1. bekend Ne derlands schilder, 5. voorzetsel, 6. strijkspaan v. d. stukadoor, 8. lid woord. 9. graafwerktuig, 10. sneeuw- schaats, 13. voegwoord, 14. walvis- of dolfijnachtige vis der N.-Poolzee, 17. nakroost, 18. onbep. voornaamwoord. Verticaal: 2. ijskegel, 3. sap van run, 4. boomloot, 6. zwartbruine verf, 7. afzonderlijk, 8. van het teken af te herhalen (aflc. in de muziek), 11. voorzetsel, 12. vloeibaar metaal, mer- curius, 15. cilindervormig voorwerp, 16. vlaktemaat. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 536. Horizontaal: 1. finale, 5. de, 6. Ee, 7. als, 9. dol, 10. Lee, 11. loper, 13. een, 15. aap, 17. spa, 19. al, 21. R.K., 22. figaro. Verticaal: 1. fel, 2. na, 3. Leo, 4. eelt, 5. dam, 8. sloep, 9. deens, 12. raaf, 14. bak, 16. Ali, 18. pro, 20. ka. Nassers betrekkingen met Moskou Het feit, dat de Sowjet-Russische ambassadeur in Egypte, Kisselef, on verwachts naar Moskou is vertrok ken, geeft aanleiding tot veel com mentaar. Van Russische zijde is ver klaard, dat de ambassadeur om per soonlijke redenen naar de Sowjet- Vnie is gegaan, maar dat schijnt niemand overtuigd te hebben. Men wijst er op, dat Kisselef de laatste anderhalf jaar in feite als een der voornaamste raadgevers van president Nasser is opgetreden en meent, dat hij juist in de huidige omstandigheden als zodanig meer dan ooit voor de Egyptische leiders onmisbaar zou zijn. Anderzijds meent men te kunnen opmerken, dat Egypte op het ogen blik poogt de betrekkingen met het Westen te verbeteren, in het bij zonder met Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Egypto zou daar toe zijn overgegaan naar aanleiding van geschillen met de Sowjet:Unie o.a. over de voorwaarden voor eco nomische en financiële bijstand. Men meent te kunnen aannemen, dat Kisselef naar Moskou is gegaan om de toestand aan de Sow jet-autori teiten uiteen te zetten en hen er toe te bewegen Nasser op bepaalde pun ten tegemoet te komen. Opnieuw razzia's in Parijs De Parijse politie heeft gisteren in verschillende stadswijken opnieuw grootscheepse razzia's gehouden om 200 Algerijnen op te sporen die van nationalistische activiteiten worden verdacht. Er zijn 126 arrestaties ver richt; wapens, geld en vlugschriften werden inbeslag genomen. Op 46 plaatsen werden wijken afge zet, maar ondanks dat gingen de moordaanslagen door. In een buiten wijk van Parijs werd een Noordafri- kaanse arbeider door een pistoolschot gedood en een ander werd door mes steken ernstig gewond. Nabij Toulon is gisteren het lichaam van een ver moorde Algerijn gevonden. Ook in Algerije zelf blijven de be richten over aanslagen aanhouden. Het Franse leger heeft zijn activitei ten daar verscherpt Er is een aanvang gemaakt met de bouw van een uit zeven verdiepingen bestaande garage bij Selfridges, het beroemde Londense warenhuis. De garage, die deel uitmaakt van de uit breidingsplannen van het warenhuis, zal parkeerruimte bieden aan 1000 auto's, hij zal een oppervlakte heb ben van ongeveer 16000 vierkante me ter. Na de voltooiing, tegen Kerstmis 1958, zal de garage tezamen met een showroom en een benzine station, worden verhuurd aan een maatschap pij, die wordt gevormd door Selfrid ges Ltd. en Lex Garages Ltd. De ga rage zal worden beheerd door Lex Garages Ltd. Verscheidene duizenden inwoners van dorpen in het gebied van Me- loeza, waar vorige week 302 Moham medanen werden vermoord, trekken naar elders, aldus is donderdag uit Algiers vernomen. Ongeveer 5000 mannen, vrouwen en kinderen uit twee dorpen zijn woensdag met hun kudden en have op weg gegaan naar Oled Fajer ver der in het noorden. Inwoners van een derde dorp begonnen donder dagochtend met de uittocht. Volgens de te Algiers ontvangen berichten hebben afgevaardigden van de drie dorpen de Fransen om wapenen verzocht om te kunnen strijden tegen het Nationale Be vrijdingsfront. Het dorpje La Casbah, waar de mannelijke inwoners van Meloeza werden vermoord, is geheel verla ten. De vrouwen en kinderen weken dadelijk na de begrafenis van de doden uit. De Tunesische minister-president, Boergiba, heeft donderdag gepleit voor een onderzoek naar het bloed bad van La Casbah door een neu trale commissie. De Amerikaanse landbouwattaché, de heer Robert H. Reed, verzamelde gisteren een groot aantal gasten aan een lunch in hotel Wittebrug te Den Haag ten pleziere van een landge noot, wiens vakantievreugd bedor ven dreigde te worden. Tot de genodigden behoorden lei dende figuren uit ambtelijke en zake lijke agrarische kringen. Tal. van directeuren en voorzitters van produkt- en bedrijfschappen, groot- en kleinhandelsorganisaties, kamers van koophandel en van de verenigingen van directeuren van gas- en elektriciteitsbedrijven. Voorts waren vertegenwoordigsters van de bond van plattelandsvrouwen, de Nederlandse huishoudraad, de ver eniging van huisvrouwen en andere organisaties geïnviteerd, alsmede vooraanstaande figuren uit de restau- rantwereld en het bedrijfsleven. De landgenoot van de heer Reed was in dit gezelschap weer stralend gelukkig. Het was de heer H. Beyers, algemeen directeur van de vereniging van kalkoenenfokkers te Salt Lake City. Tijdens zijn vakantie in Europa en in Nederland ervoer hij tot zijn schrik en verdriet, dat vrijwel niemand Gp het Europese vasteland de kalkoen anders kent, dan als een vervaar lijk kakelende en kloekende siervo- gel. De heer Buyers liet onmiddellijk een partij geslachte, diepgevroren kalkoenen overvliegen en gaf met zijn vrouw twee dagen lang instruc ties over het bc-eiden en serveren van zijn lievelingsdieren aan de koks brigade van het hotel. Het resultaat werd door de vele gasten aan de lunch met grote waar dering gesavoureerd. De vakantie van de heer Beyers is gered. SASSENHEIM 1956 was een gunstig jaar Gisterenavond vond de 53e alge mene vergadering der Coöp. Boeren leenbank plaats. De heer J. Nieuwenhuis opende de vergadering en gaf een overzicht van de algemene toestand van het afgelo pen jaar. Tevens herdacht hij het overlijden van de heer G. Zandber gen die gedurende 24 jaar deel heeft uitgemaakt van het bestuur. Na het voorlezen van de notulen der vorige vergadering welke onver anderd werden goedgekeurd, volgde de bespreking der balans en de ver lies- en winstrekening. De kassier, de heer Bey, gaf nog enige toelichting op de gegevens. Vanaf 1 juli 1956 is men overgegaan op een mechanische administratie. Dit is zeer goed verlopen. Vorig jaar was de omzet 56 miljoen gulden te gen 41 miljoen in 1955. De spaarbank is nog steeds het fun dament van de bank. Ook in het af gelopen jaar kwam de spaarbank gced uit de bus. Het aantal spaarders was 1899 tegen 1781 in 1955. Het ge- Siiddelde tegoed is in 1956 echter ge aaid tot 12.53 per boekje tegen ƒ1345.91 in 1955. Het rentepercentage voor de spaarbank is vanaf 1 jan. j.l. vastgesteld op 2,75%. Na deze toelichting werden de re keningen onveranderd goedgekeurd. De totale winst was 19.174.17. Hiervan moet nog af ƒ4171.17 ven nootschapsbelasting, zodat resteert een bedrag van 15.000. Voorgesteld werd dit bedrag toe te voegen aan de gewone reserve. De vergadering ging hiermede accoord. De heer A. J. Verkley heeft vorig jaar bedankt als lid van de raad van toezicht, een en ander in verband met de zeer hoge leeftijd. De heer Nieuwenhuis dankte de heer Verkley voor het vele werk dat hij gedurende 20 jaren had gedaan. Vele jaren was hij secretaris van de raad van toezicht Door het bestuur werd de heer Th. Berbee voorgedragen om deze vaca ture te vervullen. Door 17 leden werd een tegencandidaat gesteld n.l. de heer H. J. Heemskerk. Men was n.l. van mening dat waar de heer Ver kley tot de veehouderskringen be hoorde de vacature ook door een vee. houder moest worden vervuld. Na stemming werd de heer Heemskerk gekozen met 60 tegen 36 stemmen. De heer S. Verdegaal Cz. werd we derom herkozen als lid van het be stuur. Wegens het overlijden van de heer Zandbergen werd door het bestuur voorgedragen de heer André M. Arentshorst. Waar geen tegencandi- daten waren ingediend was deze voordracht bindend. Een achttal leden werden afgevoerd wegens overlijden of vertrek. Op de agende stond voorts ver meld: goedkeuring der wijzigingen in de statuten en huishoudelijk regie, ment. De voornaamste wijzigingen zijn dat de naam zal worden veranderd in in „Coöp. Raiffeisenbank". De maximumleeftijd van de be- bestuursleden en leden van de raad van toezicht is vastgesteld op 65 jaar. De wijzigingen konden echter niet aan de goedkeuring der leden wor den onderworpen, aangezien niet het vereiste aantal van drie kwart der leden aanwezig was. Derhalve is een nieuwe vergadering noodzakelijk wel ke is vastgesteld op 18 juni a.s. De presentiegelden voor de be stuursleden werden vastgesteld op 12.50 per vergadering. De voorzitter en secretaris ontvan gen ieder nog 125 per jaar voor hun werkzaamheden. Vergadering r.-k. Bibliotheekcom missie. In de vergadering van het bestuur der r.-k. BibL-commissie werden diverse belangrijke beslui ten genomen, waaronder opzet en ombouw van de catalogus, die per rubriek worden ingedeeld. Enige le den zullen een cursus gaan volgen voor r.-k. bibliothecarissen, terwijl tegen het najaar weer veel nieuwe boeken in circulatie zullen worden gebracht. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 7 Junij 1857. Leyden. Uit Coevorden wordt gemeld, dat aldaar de vorige week een bovenlander doorkwam, om voor het 44ste jaar bij een en dezelfde landman of diens familie in Groningerland in den hooi bouw werkzaam te zijn; hij moet thns ruim 70 jaren oud zijn; zijn gang was nog als die van een jeugdig mensch. RAAD-ADVISEUR VAN HET HUIS VAN H.M. DE KONINGIN. Met ingang van 1 juni is de heer F. van 't Sant, wonende te Londen, benoemd tot raad-adviseur van het Huis van de Koningin. De heer F. van 't Sant is de opvol ger van de heer A. van Veen, die on geveer anderhalf jaar geleden over leden is. ,„P„e t,eef va,n..'' Sant is geboren in Ti™--' Na"at aanvankelijk bij de PTT werkzaam was geweest, kwam h:j in 1906 bij de Havenpolitie le Rotterdam. In 1916 werd hij hoofd commissaris van politie te Utrecht, in 1920 volgde zijn benoeming in dezelf de functie te 's-Gravenhage, waaruit hij in 1935 ontslag nam. Tijdens de oorlogsjaren verbleef de heer Van 't Sant te Londen, waar hij thesaurier koningin Wilhelmina en Z.K.H. Prins Bernhard was. AMSTERDAM—ZANDVOORT Zoals bekend, zal op 1 september a.s. de tramlijn van Amsterdam naar Zandvoort worden omgezet in een autobuslijn. De tramlijn, welke thans bereden wordt door 72 rijtuigen doet 31 augustus a.s. voor het laatst dienst terwijl 65 moderne autobussen daags daarna deze dienst zullen overnemen mte hetzelfde vertrekpunt n.l. het remiseterrein aan de Leidsevaart. VOORSCHOTEN Woningbouw. Onder architec tuur van architect A. Hooft te 's-Gravenhage bouwt de fa. Pleu- nissen te Voorburg 3 eengezinswo ningen met 2 garages aan de Leidse- weg te Voorschoten. LEIDSCHEKDAM DOOR TRAM AANGEREDEN. De 12-jarige N. v. d. H. stak zon der uit te kijken per fiets tussen Kon. Julianaplein en Rozenrust de trambaan over, juist op het moment dat een tram uit de richting Voor schoten kwam aanrijden. De fiets werd bij het achterspatbord door de tram gegrepen, ondanks dat de be stuurder krachtig remde. De jongen werd in de berm van de baan ge schoven en bekwam enige verwon dingen en een hersenschudding, zo dat hij naar het ziekenhuis St. An- toniushoeve moest worden overge bracht. LEIDERDORP GROOTS ZWEMFESTIJN. Uit het thans verschenen program ma van de feestelijkheden, ter gele genheid van de opening van het zwembad op zaterdag a.s., blijkt dat niet minder dan 13 zwemverenigingen vertegenwoordigd zullen zijn om el kaar in het nieuwe bad te bekam pen. Het programma vermeld een 15-tal nummers, die, gezien de deel nemers, zeer interessant beloven te worden en omvat een acht-tal hon derd meter nummer benevens 4 es tafette nummers. Twee polo-wed strijden vormen het sluitstuk. Ter afwisseling wordt er een demonstra tie schoonspringen gehouden. Naar verluidt zullen tribunes voor meer dan duizend toeschouwers worden geplaatst, alles wordt dus in het werk gesteld om het feest te doen slagen. Geslaagd. Onze plaatsgenoot de heer A. v.. Klaveren jr. is aan de eerste Nederlandse Slagersvakschool te Utrecht geslaagd voor het examen vak- en handelskennis. Postduivenver. „De Rijnklievers". Wedvlucht vanaf Corbeil. In con cours 110 duiven. Afstand: 420 km. Gelost om 6.15 uur, windstil. Aan komst eerste prijswinnaar 13.32.46 uur, laatste 14.07.41 uur. 1 J. H. Tes- seun; 2-6 W. Habraken; 3-8 M. Jon- Elke zondagavond blijft er in de» geleen; 4-5-7 W. Hoogervorst; 9 A. OVERZEESE BEZOEKERS BESTEDEN VOOR 250 MILJOEN IN DE BRITSE WINKELS. Buitenlandse bezoekers aan Groot- Brittannië hebben het vorig jaar aan inkopen het equivalent van 250 mil joen gulden uitgegeven. Welke de meest verkochte artikelen zijn? Alle soorten kledingstukken, spe ciaal cashmere jumpers; wollen rui ten stoffen, gebreide artikelen, camel hair costuumstof, kamgaren stoffen, regenjassen, wollen stoffen en bont; aardewerk, glas, juwelen, zilverwerk, sportartikelen, lederwaren en parfu merie artikelen. LIEFDADIGHEID IN DE AETHER. Home Service van de B.B.C. een pe riode van 5 minuten gereserveerd voor de „Week's Good Cause". Op het gunstige tijdstip van 8.25 uur wordt dan met medewerking van vooraan staande personen een beroep op de luisteraars gedaan om bijdragen ten behoeve van een liefdadig doel te schenken. Sedert het begin van deze rubriek is reeds een pleidooi gehou den voor naar schatting 2000 liefdadi- Rooda; 10. J. Trogers Sr. ge instellingen, v aaraan ruim 47 mil joen gulden kon worden uitgekeerd in opdracht van de luisteraars. In dit opzicht was 1956 ook een record jaar met een totaal opbrengst van ruim drie miljoen gulden een miljoen meer dan het jaar tevoren. „Paulus, waarom vervolgt gij mij?" Bovenstaande foto geeft een beeld van het spel „Geheimen van de H. Mis" dat tijdens de week na Pinksteren in de St. Lodewijkskerk te Leiden zal worden opgevoerd als inleiding tot de plechtigheden bij de consecratie van een geheel gerestaureerde kerk. Gisteravond werd een geklede repetitie gehouden. De foto toont de spelers, die rollen van Joannes en Christus vertolken. Het spel staat onder leiding van Anton en Annie Sweers en Joop Koe- voets (spraakregie). Kaarten zijn verkrijgbaar bij de op de affiches genoemde adressen. Plaatsbespreken óók maandag 10 juni (2e Pinksterdag) van 1—2 uur in de R.K. Bibliotheek (Steenschuur). Voor zover voorradig zijn 's avonds op de speeldagen kaarten aan de ingang van de kerk verkrijgbaar.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2