Jacht aaax pxituct ffieaUix i& yeteed De heer W. A. van Harteveld overleden Raad van bestuur in arbeidszaken kritiseert compensatie huurverhoging 5 Mei viering stoorde zondagsrust Familiefeestje liep slecht af 900 [aar oude Winsum was jong genoeg om feest te vieren De plaats van de r.-k. Standsorganisaties &%e-dacta%eti in het cancettye&auiu DINSDAG 4 JUNI 1957 Df I FTn^TT COURANT Kunstenaars in Amsterdam: Géén bouwstop voor schouwburgen etc. Aan het slot van het derde con gres van de Nederlandse federatie van beroepsverenigingen van kunste naars, vrijdag en zaterdag in het ko ninklijk instituut voor de tropen te Gemeentesecretaris van Alkemade Maandagmiddag tegen het einde van de kantoortijd, terwijl hij zich gereedmaakte om het huwelijk van Amsterdam gehouden, zijn twee mo- zÜ11 zoon te gaan vieren, is de ge- ties aangenomen. In de eerste sprak meente-secretaris, de heer VV. A. van het congres de wenselijkheid uit voor Harteveld in de leeftijd van 60 jaar een grondwetswijziging waarin tot plotseling overleden. In verband met uitdrukking wordt gebracht, dat zijn voorgenomen afwezigheid gedu- Deze foto toont 't Lemsteraakjacht „De Groene Draeck", op de werf van G. de VriesLentsch jr. aan de Grasweg te Amsterdam wachtend op de tewaterlating, die doorH.K.H. prinses Beatrix vandaag plaats vond. Het jacht wordt als nationaal geschenk door het comité „varend Nederland", aangeboden aan de kroonprinses t.g.v. haar achttiende verjaardag. Teleurstelling en bezorgdheid De raad van bestuur in arbeids zaken heeft zich in een adres tot de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht waarin ern stige kritiek wordt geuit op de be slissing van de regering inzake de loonsverhoging tot compensatie van de huurstijging. In de raad van be stuur in arbeidszaken werken samen het centraal sociaal werkgeversver bond, het katholiek verbond van werkgeversvakverenigingen, het ver bond van prot.-chr. werkgevers in Nederland, de koninklijke Neder landse middenstandsbond, de chr. middenstandsbond, de Ned. kath. middenstandsbond, het koninklijk Ne derlands landbouw comité, de kath. Ned. boeren- en tuindersbond en de Ned. chr. boeren- en tuindersbond. In het bijzonder zijn hun teleur stelling en bezorgdheid gewekt door twee kenmerken van de genoemde beslissing, welke haar in strijd doen zijn met letter en geest van het ad vies van de sociaal-economische raad inzake de bestedingen, op welk ad vies de regering zich bij haar sociaal- economische politiek herhaaldelijk beroept, aldus het adres. In de eerste plaats houdt de re- geringdbeslissing in, dat niet alleen compensatie wordt geboden voor de huurverhoging zeli, maar evenzeer althans voor een groot gedeelte der werknemers voor fiscale en sociale lastenverhogingen die voor deze werknemers uit een compense rende loonstijging voortvloeien. De raad van bestuur in arbeids zaken zegt voorts in zijn adres, dat de regering in de tweede plaats on voldoende oog heeft gehad voor de gevaren van overcompensatie in een tijd waarin de bestedingen ook de consumptieve dienen te worden afgeremd. De schatting van de totale loon- oomipensatie (over de loonsom inclu sief ambtenaren) dient verhoogd te worden, omdat deze loonsom (exclu sief sociale lasten) niet op 12 mil jard, maar op 13,5 miljard moet wor den gesteld. De overcompensatie uit hoofde varv de loonsverhoging zelf bedraagt daarom niet 169 miljoen 154 miljoen, maar 188154 miljoen, Het betreft hier, in plaats van 65 miljoen, een bedrag van 73 miljoen. In totaal moet dtis, volgens het adres, worden gerekend met een overcom pensatie van tenminste 132 miljoen. De in de raad van bestuur in ar beidszaken samenwerkende organisa. ties verzoeken tenslotte de leden van de Tweede Kamer met de hiervoren genoemde bezwaren bij de beoorde ling van het regeringsbeleid terzake van de looncompensatie, ernstig re kening te willen houden. De kerkeraden van de hervormde gemeenten, de gereformeerde kerk en de gereformeerde kerk, onderhou dende art. 31 k. o., alle te Zuidwolde, hebben zich in een adres tot de ge meenteraad van Zuidwolde gericht, waarin zijn hun ernstige verontrus ting uitspreken, over de viering van dè vijfde mei. ALGEMENE VERGADERING R.K. ARTSENVERENIGING. De R.K. Artsenvereniging zal op za terdag 22 en zondag 23 juni in hotel „Noord-Brabant" te 's-Hertogen- bosch de algemene vergadering hou den. kunst evenals het onderwijs en wetenschap een voorwerp is van voortdurende zorg der regering. In de tweede motie werd gezegd, dat de huidge bouwstop voor schouw burgen, concertzalen en tentoonstel lingsgebouwen een groot gevaar in houdt voor de ontwikkeling van het culturele leven van ons volk en de cultuurspreiding dreigt te blokkeren. De bouwstop voor deze objecten dient, via een urgentielijst, zo spoedig mogelijk te worden opgeheven. Zaterdagavond werd er in het Bra bantsedorp te Rotterdam een familie feestje gevierd. Het ontaardde in een vechtpartij, waarbij de 24-jarige schilder Oavid te Wiel uit de Deur- nestraat zeer ernstig werd gewond. Hij werd naar het ziekenhuis Cool- singel vervoerd, waar een spoedopera tie en bloedtransfusie noodzakelijk bleken. Bij de vechtpartij is het slachtoffer vermoedelijk door de ruit van de keukendeur geslagen of geval len. Hij liep een 14 cm. lange diepe wond op aan de rechterarm. Toen de politie een onderzoek kwam instellen legden de familieleden, die allen min of meer onder invloed waren, zeer tegenstrijdige verklaringen af over de wijze, waarop het ongeluk was ge beurd. Vijf deelnemers aan de vecht- Gistermiddag is het vierjarige jon getje W. J. Wijnen, wonende op het motorschip Albatros, dat lag in de Koningin Wilhelminahaven te Vlaar- dingen, over boord geslagen en ver- partij werden naar het politiebureau dronken. op het Sandelingenplein gebracht. Er werden op 5 mei j.l. in Zuidwol- dr S. L. Mansholt. de speedwayraces gehouden, die, al dus het adres, met zoveel lawaai ge paard gingen, dat de in de nabijheid gehouden kerkdiensten ernstig ge stoord werden. Voorts werd er op de zelfde dag een kermis gehouden. Hiermee werd niet alleen een in on ze gemeente bestaande traditie ver broken, zo wordt in het protest ge zegd, maar vooral werd hiermee de zondagsrust gestoord en werd het voor vele ouders moeilijk gemaakt him kinderen te bewaren bij of te leiden tot de door hen gewenste vie ring van de zondag. Expositie door minister geopend De festiviteiten ter gelgenheid van het negenhonderd jaar bestaan van Winsum zijn gistermiddag in aanwe zigheid van vele autoriteiten en ge nodigden, onder wie de commissaris van de koningin in de provincie Gro ningen, mr. W. A. Offerhaus, officieel geopend door de minister van land bouw, visserij en voedselvoorziening, Winsum is een van de eerste plaat sen in de Groninger ommelanden en heeft in het verre verleden een gro te rol gespeeld. De plaats heeft gro te inwoners gekend, zoals Praedinius en G. Reinders. Thans is Winsum een fleurig en welvarend dorp, dat alle reden heeft tot een feestelijke vie ring van het feit, dat het 9,00 jaar ge leden markt- en muntrechten ver kreeg. Minister Mansholt zei in een rede, Taak en opdracht De voorzitter van de katholieke werkgeversvereniging in het diocees Breda, mr. P. M. H. van Boven, heeft vandaag bij de herdenking van het achtste lustrum van de vereniging in vf Breda een rede gehouden, waarin hij is 34 miljoen. Bovendien, aldus het j ondermeer heeft stilgestaan bij plaats adres, is in de berekening van de en taak van de standsorganisatie. Spr. minister ten onrechte geen rekening geloofde, dat men zowel de stands gehouden met de verhoging van kin-1 organisatie zelf als de samenleving derbijslagen, noch met de ca. 5 pet. geweld zou aandoen als men zou op de loonsverhoging, welke via de menen, dat de standsorganisatie een sociale uitkeringen met een loonder-1 natuurnoodzakelijkheid is. De zin van vingskarakter weer terug komt in dedeze organisatie kan nooit liggen, zo consumptieve sfeer. Hieruit vloeit in I betoogde hij verder, in een hardnek totaal een compensatie voort ad 25 kig vasthouden aan standsbegrip of miljoen. Voorts kan het deel van de standsbesef uit de voorbije periode, loonsverhoging, bestemd voor com- Maar zij blijft wel de mogelijkheid pensatie van stijgende werknemers- bieden een juiste verbinding te leg- lasten, voorzover die voortvloeien uit gen tussen wat privaat en publiek de compensatiemaatregelen zelf, niet worden beschouwd als een compen satiemaatregel, vallende binnen het kader van hetgeen door de S.E.R. nodig en noodzakelijk werd geacht Burgerlijke stand zwaluwen zorgelijk? Nemen de zwaluwen in aantal af of herstelt zich de zwaluwstand? De heer J. Ivangh (Heemskerkstraat 236) te Beverwijk stelde in 1956 een on derzoek in naar de bezetting van zwaluwnesten in de kop van Noord- Holland. Het bleek hem toen dat 3/4 van de getelde nesten, in vergelijking met 1955 niet bezet waren. Men vreesde, dat dit een gevolg was van de consumptie van zwaluwen in zui delijker landen. Om de vraag te beantwoorden of het aantal bezette. nesten van huis- en boerenzwaluwen in ons land af neemt of zich wellicht weer herstelt is een onderzoek op groter schaal over ons hele land noodzakelijk. In vorige jaren hebben vele de heer Ivangh gegevens ten bate van zijn wetenschappelijk werk doen toeko men. Ook dit jaar ontvangt hij gaarne antwoorden op de vraag: „Hoeveel zwaluwnesten zijn er dit jaar meer voor een goede en overzichtelijke or- (of minder) dan in 1956". ganisatie van de bedrijven, zodat Mr. Van Boven vervolgde, dat de standorganisatie daarom vecht tegen de alles regelende tendenz van de centrale instanties. Evenzeer vecht zij echter tegen de individualistische inslag van velen, die in him hart eigenlijk nog niets anders kunnen zien dan enerzijds de enkeling en anderzijds de staat. Sprekende over de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie zeide mr Van Boven, dat hierbij de organi saties systematisch betrokken zul len zijn in wat de ondernemers willen en mogelijk achten. Overi gens noopt de P.B.O. tevens de fac tor arbeid tot het nemen en dra gen van een verantwoordelijkheid, die zij totnutoe nog niet ten volle hoefde te aanvaarden. Voorts noemde de voorzitter van de katholieke werkgeversvereniging als een kwestie, waarbij de standsor ganisatie betrokken is, de ontwikke ling van het part-time onderwijs die hy zeer belangrijk noemde, vooral voor de jeugdige werknemer. Spre ker gewaagde voorts van de verant woordelijkheid van de bedrijfsleiding voor het bevorderen van de arbeids vreugde van de werknejner. In ver band daarmee moet worden gezorgd men zijn taak duidelijk ziet. De heer Van Boven besprak ten slotte de apostolische taak van de leek. De plaats van de leek in de kerk, is op het openblik een onder werp van uitgebreide studies, aldus spreker, maar meer en meer breekt het inzicht baan, dat de hiërarchie alleen de taak van de kerk niet kan vervullen. Het zou vruchtbaar zijn, zo meende de heer Van Boven, als de katholieke werkgevers en de ka tholieke actie op dit punt gezamelijk hun aandacht zouden richten. dat hij met genoegen naar Winsum was gekomen om deze manifestatie te openen, mede omdat deze plaats in het gebied ligt waar hij zijn jeugd heeft doorgebracht. De minister stel de zich de vraag, wat de mogelijk heden zijn voor plaatsen als Winsum en gewesten als waarin deze plaats gelegen is. Eigen ontwikkeling. De minister maakt zich zorgen over de mogelijkheden van diverse gebie den in ons land. De maatschappij wij zigt zich snel. De sterke concentra tie in het westen van het land en de snelle ontplooiing van „De Hollan den" heeft mede tot gevolg, dat on voldoende aandacht besteed wordt aan de mogelijkheden en moeilijkhe den van andere gebieden, zoals dit noordelijke gebied. In het rapport over de ontwikkelingsmogelijkheden van ons land wordt veel aandacht aan het westen geschonken, maar we mo gen niet blind zijn voor de moeilijk heden waarin andere gebieden kun nen verkeren, gebieden die op indus trieel gebied niet zo gunstig liggen. Een van die gebieden is het noorde lijke deel van Groningen. Voor een dergelijk gebied moet een eigen ont wikkeling worden gestimuleerd, we moeten beseffen dat de eerste be staansgrond de landbouw is. Onder ogen moet worden gezien wat er moet gebeuren opdat de landbouw de strijd met de industrie kan volhouden, en hoe deze strijd in goede banen is te leiden. Tentoonstelling. De commissaris der koningin mr. W. A. Offerhaus, vond dat zelf vertrouwen een eerste geheim van het succes is. De opzet van een ten toonstelling als thans in Winsum is ingericht getuigt van zelfvertrouwen rende een tweetal dagen werden de laatste besprekingen met de afdelings chefs gehouden en midden in dit ge sprek zakte hij ineen. Dit verscheiden is wel volkomen in de trant van zyn gehele leven. Rusteloos werker ais hy was, is hy gestorven temidden van het gehele secretarie-personeel, dat ijlings was i toegelopen en om hem heen stond. Zo snel was zijn heengaan, dat zelfs de korte tijd, welke nodig was ommoeite getroost en met voortvarend- zijn echtgenote en kinderen te waar- heid heeft hij gestuwd naar vervol- schuwen, nog te lang was om him making van de regeling, waarvoor het laatste woord uit zijn mond te het personeel hem grote dank ver laten vernemen. Zowel dokter Van schuldigd is. der Bijl als de kapelaan van de pa- j Moge God hem het loon schenken, rochie, die beiden zeer spoedig aan- j dat hij heeft weggelegd, voor hen, wezig waren, vonden hem niet meerdie hem trouw dienen, in leven. In het Huis der Gemeente I De begrafenis zal plaats hebben werd hem het H. Oliesel toegediend, donderdag 6 juni a s. in de kerk van Als een wervelwind ging het be- Maria Praesentatie te Roelofarends- richt door de gemeente en alom was veen. grote verslagenheid merkbaar. Niet alleen zijn werklust, zyn erkende be kwaamheid en zijn grote ontvanke lijkheid voor degenen, die zijn hulp inriepen, doch ook zijn actieve deel name aan het gehele maatschappe lijke en niet te vergeten het ker kelijk leven in de gemeente hadden hem gevormd tot een markante per soonlijkheid. De laatste jaren leed hij wacht. Naar Australië zullen waar aan aandoeningen van het hart en schijnlijk 8000 tot 9000 Nederlanders enkele malen was hij reeds gedwon- vertrekken, naar Nieuw-Zceland 1000, gen geweest enige tijd rust te nemen, naar Zuid-Afrika 1600. naar Rhodesia Wat dit voor hem betekende, weten 500 en naar Brazilië 200. Het com- slechts zij, die hem door en door missariaat voor emigratie verwacht kenden. Want wanneer hij kon wer- dit jaar een vertrek van 33.000 tot ken was hy in zijn element. I 34.000 Nederlanders naar den vreem- De heer Van Harteveld begon zijn de. Hierbij zijn ruim 7600 in Neder- administratieve loopbaan in Leiden, 'and geborenen begrepen, die als was vervolgens werkzaam in Leid- vluchtelingen onder speciale voor- schendam, Nijmegen en Gendringen waarden in de eerste maanden van werd ingaande 1 augustus 1920 dit jaar naar de Verenigde Staten Lust tot emigreren blijft bestaan Dit jaar worden 14.000 tot 15.000 emigratiegevallen naar Canada ver konden vertrekken. De emigrantenstroom, die in 1962 een top van 48.700 bereikte, is nu op 32.000 tot 34.000 gestabiliseerd. Het kan zijn, dat dit jaar het pro gramma van Canada, ruim het dub bele van 1956, niet geheel kan wor den afgewerkt. Door het opnemen van 34.000 Hongaarse vluchtelingen en grote belangstelling voor Canada in Engeland is het ontvanestprogram- ma in Canada van 150 000 normaal tot 200.000 dit jaar opgelopen. Na 1 augustus worden geen ongeschoolde immigranten tot het voorjaar van '56 opgenomen. benoemd tot hoofdcommies ter ge meente-secretarie van Alkemade. In gaande 15 februari 1922 volgde al daar zijn benoeming tot secretaris der gemeente, welk ambt hij met grote ijver en plichtsbesef heeft vervuld tot op het moment van zijn over lijden- Ook in het maatschappelijk leven heeft hij zeer veel functies vervuld. Zo was hij meer dan 25 jaar secre taris-administrateur der Drinkwater leiding „De Drie Gemeenten", verder secretaris van de commissie tot we ring van schoolverzuim en secretaris van diverse gemeentelijke commis sies. Ook naar het Wit-Gele Kruis en de Jeugdzorg alsmede de woning bouwvereniging „Alkemade" ging zyn grote belangstelling uit en ook op dit terrein heeft hij veel en voor treffelijk werk verricht. Zijn werk droeg het stempel van voortvarend heid en grote activiteit. Van deze activiteit heeft ook de Leidse Courant kunnen profiteren, waar hij jarenlang zitting heeft ge had in het college van commissaris sen. Speciaal voor het Pensioenfonds van de krant heeft hij zich als vice-le gebieden moeten het daar nog met voorzitter van het bestuur grote i middeleeuwse houten pompen doen en door de aanhoudende droogte be- £e toestand op dit punt precair en energie. Tenslotte werd nog het1 te worden vooral waar de waterlei- woord gevoerd door de burgemeesterding vele gevallen ontbreekt. Gis- van Winsum, mr K. Bosch, die de'teren met de wasdag is dit nog eens ontwikkeling van de plaats schetste i duidelijk gebleken. In noordelijk aan de hand van begrotingscijfers. Friesland reed een radiowagen rond. Daarna wandelde het gezelschap die de huisvrouwen waarschuwde naar het tentoonstellingsterrein, waar i vooral zuinig te zijn met het water, de minister de expositie opende door In Gaasterland was het nog erger, een zware luidklok te doen klinken. Daar wist men, op de droge zand- Nadat het Wilhlemus en het „grun- gronden, helemaal niet hoe aan wa- nens laid" waren verklonken, en de j ter te komen. Niet alleen de huis echtgenoten van de minister en vanmoeders, maar vooral de boeren hier de commissaris der koningin bloemen snakken naar een paar fikse regen- hadden ontvangen, werd de expositie buien. bezichtigd. De tentoonstelling is van Het vee in het land en de gewassen regionale allure. Interessant is ook de ondervinden groot nadeel en voor de historische tentoonstelling, die na- boeren is deze droogte een geweldige dien werd geopend in de BLO-school. tegenvaller, nadat het voorjaar zo Behalve historische bezienswaardig-gunstig begonnen was. heden is hier een expositie van heden- de drinkwatervoorziening Twee emmertjes water halen Maar in Friesland staan de putten geheel droog In Friesland is het met de water voorziening nogal droef gesteld. He- daagse schilderkunst ondergebracht. Maandagmiddag vonden in het Concertgebouw te Amsterdam een zevental erepromoties plaats ter gelegenheid van het 325-jarig bestaan van de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. Op de foto ziet men v.l.n.r.: de erepromovendi ds. J. J. Buskes (godgeleerde), de Zwitserse prof. dr. Max Gutzwiller (rechtsgeleerde), prof. dr. N. H. Swellengrebel (geneeskunde), prof dr. W. J. Jongmans (wis- en natuurkunde), dr. H. E. van Gel der (letteren en wijsbegeerte), prof. G. Gonggrijp (economische wetenschappen) en do heer Andreas Ronhovde, lid van de Amerikaanse ambassade, die 't ere-doctoraat in ontvangst nam voor de Amerikaanse senator James William Fulbright (politieke en sociale wetenschappen). baart zorgen. Het kleine laagje water, dat nog in de ouderwetse putten staat, zal in enkele dagen opgebruikt zijn. Het steeds meer in belang toe nemende toeristencentrum Gaaster land is in 1957 nog niet op het wa- terleidingsnet aangesloten. De rus tieke sfeer van dit mooie land zal door enkele moderne voorzieningen toch wel niet geschonden worden; het is geen luxe maar dringende noodzaak. „RIJBEWIJS" VOOR SCHOLIEREN. De gemeenten Groede en Nieuws- vliet in West-Zeeuws-Vlaanderen hebben een „rijbewijs" uitgereikt aan die leerlingen van de lagere scholen, die vorig jaar reeds een ver- keersdiploma hebben behaald en nu weer voor het examen slaagden. Eventuele overtredingen zul len door de politie op dit rijbewijs worden genoteerd. Bij 5 overtredin gen wordt het ingetrokken, van welk feit op alle plaatselijke scholen me dedeling gedaan zal worden. GRIEKSE ZEEMAN VERDRONKEN De 33-jarige Griekse chef-hofmees ter Sotirios Moustakas uit Palcoupo- lis Andros, opvarende van het Pana mese s.s. „Avra" is bi, het zwemmen in de Waalhaven te Rotterdam ver dronken. Samen met een leerling machinist zwom hij van een kraan die langszij zijn schip lag, naar pier 2. Op ongeveer 20 meter uit de kant verdween hij plotseling in de diepte, vermoedelijk tengevolge van spier kramp. De rivierpolitie heeft tot 's avonds gedregd, echter zonder re sultaat.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9