Viering 10 jarig bestaan van het „Warmonderhof" 55 jarige echtvereniging te Langeraar „De Tulp" sprak zich uit over bestemming reserves Bloemenkeuring te Haarlem Retour Den Haag uit de automaat DINSDAG 4 IUNI 1957 DE LEID6E COUHANT PAGINA 10 Grote belangstelling yan vele zijden Onder zeer grote belangstelling en n tegenwoordigheid van verschillen - je autoriteiten, herdacht het Land- n Tuinbouwinstituut „Warmonder- haar tienjarig bestaan. Deze in iet gehele land en ver daarbuiten he iende school, biedt een algemene and- en tuinbouwopleiding op mid delbaar niveau, aan jongens en meis- es. Hierbij staat de biologisch-dyna- nische methode op de voorgrond. )eze werkwijze is gericht op de toe- iassing van natuurlijke cultuur- nethodes die de grond en zijn vrucht- laarheid in stand houden, en de voorwaarden scheppen voor de teelt van gezonde volwaardige voedings middelen. Hiervoor is het gemengd ledrijf essentieel; landbouw, veeteelt >n tuinbouw worden daarom tezamen onderwezen en beoefend. De school dankt haar ontstaan aan de nood zaak om tegemoet te komen aan de oenemende vraag in binnen- en bui tenland naar biologisch-dynamisch geschoolde krachten. De opleiding is zodanig dat de leerlingen na enige iaren voortgezette praktische vor ming op verschillende bedrijven in staat zijn een eigen bedrijf in binnen- en buitenland te exploiteren of als bedrijfsleider op te treden. De vele aanwezigen werden door de directeur van het Warmonderhof, de heer K. de Boer, ontvangen in „de Roselaer". Allererste werd door het gemengd schoolkoor een keurig ver zorgd programma uitgevoerd waarna de heer De Boer het woord nam. Spreker riep een speciaal woord van welkom toe aan de Directeur-Gene raal van de Landbouw, de heer van Plassche, aan de burgemeester Warmond en de wethouder, de ieer J. Dekker, de Landbouwconsu- van Noordelijk Zuid-Holland. Mede werden welkom geheten het bestuur van de Vereniging tot be vordering van de biologisch-dynami- sche landbouw-methode en verder .de ouders der leerlingen, oud-leerlingen, alsmede de zeer vele belangstellen den. Uitvoerig stond spreker stil bij de wijze waarop deze school tot stand gekomen, waarbij hij er op wees, dat op 5 mei 1947 de oprichting tot stand kwam van de Stichting tot be vordering van het B.D.-landbouw- onderwijs in Nederland. Toen kon ook in deze gemeente bedoeld onder. Schoolgebouw „De Roselaer" van het instituut „Warmonderhof" dat dezer dag 10 jaar bestond. wijs gerealiseerd worden door aan vang van de eerste cursus in het huis en op het bedrijf van de familie Ro- senwald genaamd „Teijlingerhof", waarvoor deze familie zeer veel dank verschuldigd is. In 1948 stelde de heer mr E. E. Menten zijn tuin en een gedeelte van Huize „Haghewei- de" voor dit doel beschikbaar waar door ook aan de tweede klas onder dak kon worden verleend en meer ruimte beschikbaar kwam voor de praktische toepassing der lessen. Ook hem komt een woord van bijzondere dank toe. Mede dank zij de heer Men ten kon in de loop van 1949 een grote barak worden aangeschaft, de tegenwoordige „Roselaer", waardoor een belangrijke verbetering in de ac- comodatie tot stand kwam. In 1953 werd overgegaan tot op richting van de thans bestaande Stichting door het Rijk is erkend, valt de heer De Clercq, die jammer ge noeg niet aanwezig kon zijn. Nu de Stichting door het Rijk is erkent, valt zij ook onder de subsidieregeling. Als dank voor de ondervonden mede werking van de familie Rosenwald, waardoor gedurende lange tijd de leerlingen huisvesting kon worden verleend, bood spreker hen een blij vend geschenk aan. Het streven, aldus spreker, is er thans op gericht om het onderwijs in samenwerking met het Ministerie van Landbouw te consolideren en te verdiepen. De heer v. d. Plassche, Directeur- Generaal van de Landbouw, zeide niet alleen in zijn functie aanwezig te zijn, doch ook als particulier, daar hij voor deze school een bijzondere belangstelling heeft. Deze school, al dus spreker, vormt een bijzonder ele ment dat nieuw en verfrissend werkt, speciaal in deze tijd. Bijzondere ge lukwensen met dit jubileum zijn dan ook zeer zeker op hun plaats. De burgemeester achtte het een voorrecht een dergelijke inrichting bimien zijn gemeente te hebben en hij wees op de goede samenwerking die steeds tussen het gemeentebe stuur en de school heeft bestaan. Een speciaal woord van waardering had spreker voor de goede en enthou siaste medewerkers dezer school, de heer en mevr. De Boer, mevr. Menten en mej. W. F. Schilthuis. Dat deze school telken jare de bloemen-mo- zaieken in deze gemeente verzorgt wordt zowel door het gemeentebe stuur als de inwoners zeer op prijs gesteld. De heer Bauer, voorzitter van de Vereniging van Vrienden van „War monderhof" bood namens het be stuur en de leden zijn hartelijke ge lukwensen aan, waarbij hij er op wees, dat, om tot dit mooie resultaat te komen, ook de onvermijdelijke te leurstellingen overwonnen moesten worden. Warmonderhof, aldus spre ker, voldoet aan alle eisen die aan een gedegen onderwijs gesteld moe- ten worden. Spreker las een schrij ven voor dat hij had ontvangen van een oud-leerling die thans in Canada verblijft, en waarin deze zijn grote dankbaarheid en waardering uitsprak voor de school. Hierna bood hij de directeur een viertal nieuwe tuinban ken aan, daar vaak buiten thee en koffie moet worden gedronken. De heer Te Nuyl, secretaris van de Nederlandse Vereniging tot bevorde ring van de biologisch-dynamische methode ging wat dieper in op het bijzonder karakter van de school en van haar werkmethode, waardoor ook de minder deskundigen een juister inzicht kregen van wat met deze school beoogd werd. Zijn woorden gingen vergezeld met de aanbieding van een boekenbon ten behoeve van de uitbreiding van de vakliteratuur. Nog werd het woord gevoerd door de heren ir P. Rosenwald, de heer De Boois namens de Staf en de leraren, waarbij deze laatste de familie De Boer een theeservies aanbood. De heer M. Guepin bood namens de oud- leerlingen der school een motor- pomp aan ten behoeve van het be drijf. De heer Schukking, penning meester der stichting, uitte zijn bij zondere waardering voor de heer en mevr. De Boer zonder wier enthou siasme en stuwende kracht de school nooit was geworden wat zij thans is. Ook bood hij enige boekwerken aan, terwijl mevr. De Boer een bouquet prachtige bloemen in ontvangst had te nemen. Hierna werd door de leerlingen op zeer verdienstelijke wijze een scène uit „De Rode Pimpernel" opgevoerd, hetwelk zeer veel bijval oogstte. Na dat alle aanwezigen aan een koffie maaltijd hadden deelgenomen werd door de Staf opgevoerd „Miranda" van Peter Blackmore in Nederlandse vertaling. Ook dit werd een groot succes. Op 3 juni was het 55 jaar geleden dJat het echtpaar A. Keijzer en C. KeijzerLek elkaar voor eeuwig trouw beloofden. Dit zeldzame feest zal op de tweede Pinksterdag gevierd worden. Des morgens om negen uur zal er in de parochiekerk een H. Mis uit dankbaarheid aan God worden opgedragen. En dan zal het gevierd worden met een intiem feestje met ide kinderen. Hun huwelijk werd ge zegend met tien kinderen vijf zoons en vijf dochters. Verder heeft dit ju bilerend echtpaar 59 kleinkinderen. De bruidegom is 81 jaar en de bruid zich nog geen rust, ook al verblijft hij in een rustoord, want het echt paar woont in het St. Antonius Rust oord. Iedere dag gaat hij nog werken bij zijn zoon in de tuinderij. Neen het werken kan hij nog niet laten en zijn tuinderhart blijft hem nog al tijd trekken naar de akker. Moeder Keijzer moet het wat rustiger aan doen maar haar werkzame natuur spreekt toch nog altijd uit de im mer klikkende breipennen. Want een breiwerkje kan zij niet missen om de tijd door te brengen. Ook buiten de familiekring zal men belangstel- 7>6. Beide zijn voor hun leeftijd nog ling tonen bij dit 55-jarig huwelijks- vrij kras. Vooral vader Keijzer gunt I feest. Irissen speelden de eerste viool De ver. „De Tulp" heeft gistermor gen antwoord gegeven op de vraag van het Produktschap voor Sierge wassen: „Hoe moeten de reserves die nu bij het Bloembollensurplusfonds berusten, worden besteed?" Het Pro duktschap kon echter niet lang op antwoord wachten. Voor 15 juni a.s. moest men de mening der tulpen kwekers weten en daarom was het Zoals wij gisteren onder de rubriek „Marathon" al meldden, zijn nu ook op het station te Leiden automaten geplaatst voor het leveren van trein kaartjes. De automaten „retour Den Haag" en „perronkaartjes" staan zo wel aan de zijde Terweepark als aan de kant van het Stationsplein. De foto laat de bakken aan de zijde Terweepark zien. (Foto; De Leidse Courant) niet mogelijk eerst kringvergaderin gen te beleggen. Zo vond men gisteren de tulpen kwekers bijeen in gebouw St. Bavo. De voorzitter, de heer Egging, stip te in zijn openingswoord nog even de cijfers aan van het L.E.I.-rapport over de oogsten van de laatste jaren. Het is merkwaardig te lezen, dat de verschillen in oogst niet groot meer zijn: hoogstens 10%. Onbeperkt zijn echter de grenzen der stemmingen in het vak, aldus de heer Eggink. Nadat de heer H. A. G. de la Mar, secretaris der vereniging, de notulen der vorige vergadering had gelezen, zei de heer Eggink, dat het geen zin had te gaan discusieren over de vraag dat de reserves er zijn tegen de wil van het vak. Ze zijn er nu eenmaal en we hebben ons uit te spreken wel ke bestemming we er aan willen ge ven. Op vraag 1: „Kunnen overschotten van minder dan 3% bij de reserves worden gevoegd?" antwoordde de vergadering „neen". Een bevesti gend antwoord gaven de tulpenkwe kers echter op vraag 2. Roeten de thans aanwezige reserves worden ge bruikt om het kortingspercentage van het volgend jaar en eventueel van de volgende jaren te verminde ren?" Men verbond er echter deze voorwaarden aan, dat deze reserves alleen gebruikt mogen worden, wan neer de kwekerij voor de opkoop van de doorgedraaide leverbare bollen wordt belast met meer dan 10%. Voor men dit antwoord gaf, waren er diverse vragen gesteld. De heer J. J. Bos wilde weten of de regeling reeds dit jaar in werking treedt, Dat is in derdaad het geval. De heer D. W. Lefeber vroeg, wel ke zekerheid men nu heeft, dat men inderdaad het advies van „De Tulp" opvolgt. De heer v. d. Voet voelde niet veel voor het vormen van een gemeenschappelijke reserve en wilde de gelden, die men thans ter beschik king heeft, eerst maar eens opsoepe- ren via de surplusheffingen. De voor zitter der Kon. Alg. Ver. v. Bloem bollencultuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, wees de aanwezigen er op, dat men zich niet moet blind staren op die reserve. Men moet die drie miljoen gulden zien als een klein stootkussentje. Er zijn in de veertiger jaren seizoenen ge weest, dat men 18 miljoen moest uitkeren! Als de nood werkelijk aan de man komt, betekenen deze drie miljoen niet veel meer dan een drup pel op een gloeiende plaat. Aan het slot maakte de heer'Eg gink nog de opmerking, dat er in en kele jaren tjjds veel veranderd is. Dit was de keuring der irissen: Men vond ze gisteren in de keuringszaal in vele kleuren en vormen. De tijd, dat men het aantal goede variëteiten van Hollandse irissen op de vingers van één hand kon tellen, is ver ach ter de rug. Een best zaaisel bracht D. v. Buggenum, Hillegom, voor het voetlicht. Allemaal zaailingen met bloeid van Pride of Holland in de aderen. Een variëteit met vele goede verdiensten, en vooral om het ge makkelijke open komen op het wa ter. Een eigenschap, die lang niet alle mooie Hollandse irissen hebben en die voor de massasoorten toch een eerste eis is. De bloemkweker moet ze n.L onrijp kunnen trekken, zonder gevaar te lopen dat de knoppen op het water niet open komen. Extra best was de zaailing ontstaan uit Pri de of Holland x White Excelsior met grote, best gebouwde crèmewitte bloemen. Alle zaailingen vielen trou wens op door de forse, kloeke bloe men en het merendeel stond op lan ge, sterke stengels. Een zaaisel, waarvan we veel verwachten. De Graaff Bros S. A. van Konijnen burg, Noordwijk, brachten een zestal blauwe zaailingen naar voren: waar van we no. 24 met een edele blauwe tint de mooiste vonden met de mau- vekleurige no. 41. Een bijzonder uit voerige groep toonde de fa. Gebrs. J. P. C. Passchier, Noordwijk, waar in men vrijwel alles wat naam en faam heeft op het gebied der irissen kon vinden. We noemen slechts grootheden als de fantastisch mooie blauwe Blue Champion, de merk waardig gekleurde Bronze Queen en Bronze Beauty, de citroengele Lemon Queen, Prinses Irene, Prinses Bea trix, de aparte Lady Derby, wit met mauvekleurige vlag, de oude, maar nog altijd zeer gewilde Imperator, White Excelsior en ga maar door. Aan deze groep werd een gouden medaille toegekend. De Hollandse iris Delight met zijn heel lichtblauwe vlag, van G. C. Aardenburg, Bever wijk, zag er ook heel goed uit. Bij zonder best van kwaliteit was de for se tuinlelie Fire Kfnk van Rijnveld, Hillegom. Wat een lange, sterke stengels, wat een gezond gewas, wat een briljante kleur en wat een massa bloemen aan één tak. Extra best! We zagen nog een lelie: de gele mona- delphum van L. Slikker, Heemskerk, met licht gespikkelde gele bloemen. We zien deze lelie nog wel eens te rug. Ongelooflijk mooi was weer de blauwe aanwinst van G. Hommes, Heiloo: Blue Giant. Van dezelfde fir ma zagen we ook de mauwe Lilac Queen en Angel Wings, geel met wit te vlag. Twee verdienstelijke aan winsten. De bekende rode boeren- pioen Paeonia officinalis rubra ple num zagen we van J. de Jong, Aals meer, die tevens de overbekende rose pyrethrum Eileen May Robinson toonde. P. Rumphorst, Uitgeest, eta leerde de fris rode Ixia crateriodes en de bekende Sparaxissen Fire King en Horning. Niet alleen bij de Hollandse iris sen, maar ook bij Iris barbata zijn de laatste jaren bijzonder mooie nieu wigheden gekomen. Zagen we verle den week van de fa. G. C. van Tu- bergen, Haarlem enkele prachtige variëteiten, nu bracht P. v. Veen, Naarden, enkele fraaie zaaiingen voor het voetlicht. Onder meer: de fantastisch mooie blauwe Arabi Pasha, de rose met donker room kleur getinte Constant Wattez, de forse gele Limelight en diverse an dere aanwinsten. Van Van Tubergen, Haarlem, no teerden we de zeer opvallende Bro- diae occinea, donkerrood met scherp afstekend randje, de grillig gevorm de Elisena longipetale met veruitste- kende witte meeldraden, die het ge heel een zeer decoratief uiterlijk ge ven en verder: Bloomeria aurea, met goudgele bloempjes in losse schermen, de crèmewitte Cammasia Leichtlinii alba en een collectie iris- met o.m. met buitengewoon mooie Regeliocyclus variëteiten Syl- phia en Clara, die in dit toch al zo aparte genre weer uitmuntten door machtig mooie tekening op de wat somber gekleurde grote bloemen. Vorig jaar stelden de kwekers en de exporteurs samen de miniumexport- prijzen vast. Dat is in het verleden nog nooit voorgekomen. De export prijzen waren 'n zaak van de export- teurs. De heer Lefeber meende, dat als men de nieuwe verhoudingen en samenwerking wil gaan afmeten aan het vaststellen van de m.e.p., dit wel een heel slecht voorbeeld is. De heer Eggink was het met hem eens, dat er fouten begaan waren. Maar, zo zei hij, we moeten het spel in de P.B.O. nog leren spelen. De fouten, die verleden jaar gemaakt zijn, zul len in 1957 niet meer voorkomen. Bovendien: men krijgt nog ruim schoots de gelegenheid om over deze zaak te spreken. Het bestuur van de Zwitserse ra dio-omroep heeft besloten, een half uur per dag reclame toe te staan in het televisieprogram ten einde de rest van dit program te kunnen bekosti gen. Een twaalftal onbekenden heeft vrijdagavond te paard een Wild-west overval gepleegd op boerderijen bij Fiume Frande, in de nabijheid van Trapani in Sicilië. Zij wisten 300 koeien, schapen en geiten te stelen, doch werden op hun terugtocht door inderhaast gealarmeerde carabinieri ingehaald. Na een kort vuurgevecht sloegen de bandieten, met achterla ting van het gestolen vee, op de vlucht. RECHTZAKEN FOTO-JOURNALISTEN VEROORDEELD. De twee foto-journalisten, G. B. van het „Noordhollands Dagblad" en G. M., van het „Vrije Volk", die in dertijd door de kantonrechter te Den Helder van rechtsvervolging werden ontslagen, nadat de officier van jus titie tegen hen wegens fotograferen van militaire werken aan de buiten haven in Den Helder 25 gulden boe te of vijf dagen hechtenis had ge ëist, zjjn vanochtend door de Alk- maarse rechtbank wegens het maken van foto's van militaire werken zon der toestemming van de militaire autoriteiten veroordeeld tot een boe te van tien gulden of twee dagen hechtenis. De rechtbank kon zich verenigen met het vonnis van de kantonrech ter, met uitzondering van het ont slag van rechtsvervolging. De recht bank gelastte voorts de vernietiging van de negatieven en teruggave van de in beslag genomen camera's MISHANDELING Op 8 januari van dit jaar had een 21-jarige electricien te Leiden een zekere R- met een ijzeren pijp ge slagen. Hieraan was een woordenwis seling vooraf gegaan. R. beweerde nl. dat hij op een kabel had getrapt, die verdachte onder stroom zou heb ben gezet. Hierdoor was ruzie ont staan en al vechtende had de elec tricien een stuk pijpleiding gegrepen en R. geslagen. Hij stond nu terecht voor de Haag se politierechter. De officier van jus titie eiste een boete van 59 of 26 dagen en de verdachte werd conform deze eis veroordeeld. MARKTDIEFSTAL Voor de Haagse politierechter stond terecht een 27-jarige vrouw uit Bo degraven. Zij had op 2 februari 1957 vanaf een marktkraam op de markt te Leiden een wollen vest gestolen. Uit één en ander bleek dat verdach te al eens meer van dergelijke dief stallen had gepleegd. Toen de officier van justitie vroeg of het klopte dat zij door haar echt genoot erg kort wordt gehouden met geld voor kleding, beaamde zij dit. Conform de eis van de officier van justitie werd de verdachte veroor deeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en toezicht van het Leger des Heils. RIJWIEL GESTOLEN Een pottenperser uit Leiden werd door de Haagse politierechter bij ver sterk veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De man had op 29 septem ber een rijwiel gestolen. Uit het re- classingsrapport blijkt, dat hij een on handelbaar mens is, die onder geen voorwaarde onder toezicht wil staan. Bovendien blijkt hij een onverbe terlijk drinker te zijn. Aan de ver oordeling werd dan ook toegevoegd, dat hij gedurende de proeftijd geen enkel café mag bezoeken. De eis was 6 maanden, waarvan 2 voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd. Vriendschap met 2-jarige leeuw Maandagmiddag was niet Daniel, maar de 21-jarige J. W. W. Louwman, in de leeuwenkuil van Dierenpark Wassenaar. Deze ongeveer twee jaar oude leeuw kwam als baby in het Dierenpark en werd met de fles grootgebracht. Zoals de foto laat zien gaat de vriendschap nog goed, maar voor hoelang nog.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7