Amerikaanse geleerden tegen kernwapenproeven Bomaanslagen en arrestaties in Algerië wie werkt met zijn gezond verstand, haalt deze PRIJSPOT uit de krant! De Aziatische griep blijkt goedaardig Scheep In hel afgelopen seizoen en op de sluitingsavonden DINSDAG 4 JUNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Een oproep tot stopzetting Tweeduizend Amerikaanse geleer den hebben een oproep ondertekend om tot een internationale overeen komst te geraken, waarbij het nemen van proefnemingen met kernwapens wordt gestaakt, aldus een mededeling van de Amerikaanse dokter Linus Pauling, die in 1954 de Nobel-prijs voor scheikunde heeft gewonnen. Een duizendtal ondertekenaren zijn biologen, de andere duizend bestaan uit biochemisten, scheikundigen of artsen. In de door dr. Pauling opgestelde oproep wordt onder meer verklaard: „Bij elke nieuwe ontploffing van 'n kernwapen komt radio-activiteit vrij, die nadelig is voor de gezondheid van mensen in de gehele wereld. Als ge leerden kennen wij de gevaren, die hierdoor de mensheid bedreigen en het is onze plicht daarvoor te waar schuwen". Dr. Pauling heeft aan de oproep een schriftelijke verklaring toege voegd, dat geen enkele organisatie de stoot tot het doen ervan heeft gegeven. De Amerikaan dr. Eugene Cronkite, die aan radioactieve straling bloot gestelde eilandbewoners uit het Stil le Oceaangebied heeft behandeld, heeft maandag verklaard, dat veel waterstofbomontploffingen in een kernoorlog voor al het leven op aar de gevaarlijke gevolgen zal hebben Hij waarschuwde echter voor over dreven bezorgdheid over de versprei ding van radio-actief stof. Dr. Cronkite zei vastgesteld te heb ben, dat bloedkanker, dat een gevolg van radio-actieve straling kan zijn, reeds toenam, voordat men atoom energie toepaste. Hij stelde voor antibiotica op te slaan, omdat daarmee waarschijnlijk in veel niet hopeloze gevallen het leven van personen, die aan straling hebben blootgestaan, kan worden ge red. TOCH EEN IJ-TUNNEL? Amsterdam kan een zucht van ver lichting slaken! Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben namelijk in een speciale vergadering maandag ochtend, het besluit van de Amster damse gemeenteraad tot het uitschrij ven van twee „tunnelleningen" goed gekeurd. Voor de zogenaamde „bur gerzinlening" kan de inschrijving op het grootboek gesohieden tot bedra gen van 25 gulden of veelvouden daarvan. Inschrijving op de obligatie lening kan plaats hebben tot bedra gen van 250, 500 en 1000 gulden, „CASABLANCA" UIT DE ETHER. Op zondag 2 juni hebben Opspo ringsambtenaren van PTT in samen werking met de rijkspolitie der meenten Scheemda en Winschoten de clandestiene zender „Casablanca" op gespoord en in beslag genomen. Pro ces-verbaal is opgemaakt tegen de 26-jarige ijzervlechter C. K. te Eexta. Vrijdag a.s verschijnt onze grote PINKSTERPRIJSVRAAG en starten wij in samenwerking met 15 andere Nederlandse bladen met onze PRIJZENPOT. Het zuilen geen ingewikkelde opgaven zijn, maar gezellige vraag- en antwoordspelletjes, waar IEDEREEN aan kan meedoen. Voorwaarde is slechts, dat u abonné bent op ons blad. Wie zich dus vandaag nog abonneert, kan VRIJDAG al een gooi doen naar de PRIJZENPOT met de gegarandeerde inzet van 2500 (en moge lijk nog meer). Haalt u vast briefkaarten in huis en zet schaar en lijmpot klaar. Verder hebt u nodig een extra postzegel van 50 cent, een penhouder en uw gezond verstand, want: Faroek krijgt f 2000.- De Amerikaanse kroniekschrijfster, Elsa Maxwell, moet ex-koning Fa- roek van Egypte 2000 betalen. Dit heeft een Parijse rechtbank haar als straf opgelegd, omdat zij de voorma lige monarch in een boek had verge leken met clowns, apen, ontaarde mensen en boosdoeners. De 74-jarige miss Maxwell kreeg daarbij een boete van 500. Haar uit gever is beboet met 1000 en de ver taler van het boek in het Frans, de hertog de Noailles, met 500. Voorts is bepaald, dat de beklaagden het vonnis moeten publiceren in vijf pe riodieken naar Faroek's keuze. Faroek had bij de rechtbank een eis van 50.000 ingediend „wegens aantasting van zyn goede naam". Geen van de hoofdpersonen was aan wezig, toen de rechter het vonnis uit sprak. 'fa* Europa nog niet aangetast De influenza-epidemie, die op het ogenblik in Zuid-Oost-Azië heerst, blijkt een goedaardig karakter te hebben. Uit streken, waar een behoorlijke statistiek van doodsoorzaken is, zoals Singapore, worden geen sterfgeval len gemeld. Dit is uit andere streken wel het geval, doch men vergete niet, dat daar dagelijks duizenden mensen sterven, zonder dat de doodsoorzaak is vastgesteld. Dan wordt het gemak kelijk sterfgevallen op rekening van influenza te zetten. POTLOOD en GEEST No. 533. Horizontaal: 1. mondeling, 4. vlies, 7. water van Gouda naar de Oude Rijn, 9. denkbeeld, 11. voeg woord, 12. houten vat, 13. meisjes naam, 14. slede, 15. palmboom (Java) 16. de begane grond, 17. nauw, 19. troep ongeordende krijgers. Verticaal: 1. voorzetsel, 2. zijtak Donau, 3. lelieachtig gewas, 5. muur vlakte tussen twee ramen, 6. mu ziekinstrument, 8. kruisbloemige verfplant, 10. meisjesnaam, 13. vogel, 15. bloedhuis, 18. voornaamwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 532. Horizontaal: 1. nok, 4 snoek, 9. Irak, 11. orde, 12. ka toen, 13. Ee, 14. snel, 15. eg, 17. gr., 18. es, 21. N.S., 23. anti, 25. ra, 27. pa teen, 28. arme, 30. ever, 31. beeld, 32. Eli. Verticaal: 1. niks, 2. orang, 3. ka tern, 5. none, 6. o.r., 7. Ede, 8. keer, 10. kol, 16. Genève, 19. steel, 20. krab, 22. spel, 23. Ate, 24. Inri, 26. are, 29. me. De verwekker van deze influenza, de Aziatische griep genaamd, is een tot dusver niet gekende variant op de zogenaamde A-stam, welke stam, in tegenstelling tot de B-stam, door gaans een vrij grote verspreiding heeft. Dr M. F. Polak, epidemioloog van de geneeskundige hoofdinspectie van de Volksgezondheid te Den Haag, verklaarde niet te kunnen voorspel len of en zo ja in hoeverre deze epidemie in West-Europa zal ver spreiden. Hij vindt het absurd te beweren, dat de griepaanvallen aan boord van de „Willem Ruys" het virus beslist in ons land hebben gebracht. Perso nen uit een besmet gebied, die per vliegtuig of over land naar Europa komen, zijn ongetwijfeld virusdra gers. De ziekte is echter niet van dien aard, dat het nodig zou zijn alle ver keer op havens, vliegvelden en gren zen stop te zetten. De Aziatische influenza bezorgt de lijder flinke hoofdpijn en lichamelijke pijn gedurende een dag of drie met koorts van 39 tot 40 graden. Gedu rende vier dagen nadien gevoelt de patiënt zich dan nog onbehaaglijk. Tegen griep is geen remedie. Huis middeltjes kunnen verlichting bren gen. Complicaties, zoals longontste king, kunnen medisch bestreden wor den. Influenza zelf is zelden fataal, doch complicaties kunnen het zijn. Nu men niet weet, of het Aziatische virus zich hier zal verspreiden, is het ook niet doenlijk voorzorgsmaat regelen te nemen. Indien men door influenza van een bepaalde stam en variant aangetast is geweest, dan ont staat daartegen immuniteit. Tegen andere varianten echter niet. He influenza-vaccin verkeert nog volkomen in het stadium van on derzoek, zo verklaarde dr Polak. De beschermende werking ervan duurt enige maanden, maar dan moet het goede vaccin, gebaseerd op de juiste variant, zijn ingespoten. Niet wetende of de Aziatische griep zich deze zomer of in najaar of win ter zich hier al of niet zal versprei den ,is het ook ondoenlijk vaccinatie aan te bevelen. Het is een kwestie van afwachten met de troost, dat de Aziatische griep goedaardig is, aldus dr Polak. De Britse „Royal Automobile Club" heeft bekend gemaakt, dat Britse automobilisten dit jaar in Po len mogen rijden. In tegenstelling tot de Russische regering, die voor toelating tot Rus land de voorwaarde heeft gesteld, dat de Britten in hun auto's een plaats ter beschikking moeten stellen aan een tolk, heeft de Poolse rege ring geen enkele beperkende maat regel aan de Britse automolisten op gelegd. De uitoefening van het apothekersberoep „Niets ware mij liever geweest dan hier gewag te kunnen maken van het feit dat de wet, die de uitoefening van ons beroep zal gaan regelen, een belangrijke stap dichter bij zijn eind. doel was gekomen", zo zei de heer J. van den Berg, die vandaag voor de laatste maal als voorzitter van de Koninklijke Nederlandse maatschap pij ter bevordering der Pharmacie de algemene vergadering, die in En schede voor de 102de maal werd ge houden, toesprak. De heer Van den Berg zeide, dat de problemen aan deze wet verbon den, behoren tot de groep van vraag stukken, welker oplossing in de toe komst ligt. Vandaag of althans bin nen enkele dagen zal de beslissing vallen over de vraag of de nieuwe wet rijp is voor behandeling in de Tweede Kamer. De heer Van den Berg zeide, dat het achteraf bezien te betreuren is, dat de voorbereiding voor dit bij zondere ontwerp van wet, dat toch bij uitstek het terrein der volksge zondheid raakt, in handen is gegeven van een commissie van voorbereiding, waarin de middenstandsdeskundigen de meerderheid vormen en slechts enkele deskundigen op het terrein der volksgezondheid zitting hebben. Spreker zei dat de moeilijkheden die de middenstandsdeskundigen als een reden voor uitstel naar voren brengen, geen moeilijkheden zijn tus sen de drogisten en de apothekers, maar alleen en uitsluitend tussen dro gisten en andere groepen van mid denstanders als kruideniers, kappers enz. De heer Van den Berg gaf voorts uiting aan de grote waardering, die o'e apothekers hebben voor het feit, dat minister Suurhoff bij voortduring het standpunt heeft ingenomen en volgehouden, dat nieuwe regelingen ten aanzien van de positie van de drogisten op het terrein van de mi nister van economische zaken liggen en niet op dat van diens ambtgenoot van sociale zaken en volksgezondheid. De heer Van den Berg had in het begin van zijn rede de verhouding apothekers-ziekenfondsen besproken en haalde de moeilijke onderhande lingen aan, die tenslotte geleid heb ben tot een nieuwe overeenkomst voor de jaren 1955 en 1956- De be langrijkste winstpunten vormden hier, volgens spreker, niet de cijfers, maar het feit, dat bij de wederpartij een bereidheid tot beter begrip is ge groeid. Nieuw incident met Tunis Bij een drietal bomaanslagen in Algiers zijn maandag zes mensen om het leven gekomen en ongeveer tach tig gewond. De drie bommen waren bij bus haltes neergelegd en ontploften op het spitsuur in de avond. In de buurt van het dorp El Ha- ma hebben Tunesiërs gisteren het vuur geopend op een Frans konvooi, dat van Gabes naar Kebili in het zui den van Tunesië trok. Een Franse soldaat werd gedood, vier militairen en een aalmoezenier werden gewond, Volgens Franse zegslieden werd iets later vlak by hetzelfde dorp op een tweede konvooi geschoten. Bij dit tweede incident zouden verschei dene Franse soldaten gewond zyn geraakt. Door dit nieuwe incident is spanning in Tunis zo mogelijk nog hoger gestegen. De Franse politie en het Franse leger hebben in Bougie (Algerië) arrestaties verricht. Hierdoor zou de politieke en administratieve organi satie van de rebellen volkomen on- Aanvaring in Rotterdamse Maas Twee mannen verdronken Vanmorgen is er op de Nieuwe Maas voor de Dokhaven door onver klaarbare oorzaak een aanvaring ge weest tussen de „Esso-Nederland 60", een tankschip van 800 ton, en een motorbootje van 5 tot 10 ton, de „We tering H". Het motorbootje is gezon ken, waarbij twee opvarenden om het leven kwamen, nl. de kapitein, de 45-jarige J. H. van Veldhoven uit Rotterdam en de 26-jarige lasser P. Th. Decrauw uit Schiedam. Drie andere opvarenden konden door de „Esso-Nederland 60" gered worden en een andere boot, van de firma Junius, nam er nog twee op. De „Esso-Nederland 60" was op weg van Pernis naar Arnhem met 720 ton benzine. Het motorbootje, met zeven werklieden aan boord, voer van de Schiemond dwars de rivier over naar de Maashaven. Op onge veer honderd meter van de Dokhaven verwijderd had de aanvaring plaats. Het bootje sloeg om, werd onder wa ter gedrukt, kantelde onder het schip door en zonk, waarbij twee mannen het leven lieten. De rivierpolitie is onmiddellijk met dreggen begonnen. In de loop van de morgen is het stoffelijk overschot van kapitein Van Veldhoven gebor gen. OUDE DAME ONDER KELDERTRAP GEVONDEN Gisteravond is de 72-jarige huis houdster mevr. C. Jansen-De Nooy, in een woning aan de Cereslaan te Bussum, dood onder aan de kelder trap gevonden. Buren, die meenden een zacht gekreun te horen, gingen zekerheidshalve in de woning kijken en troffen de dame reeds dood aan. Zij was huishoudster bij de be wonder van het perceel, die afwezig was. Zij is vermoedelijk van de kel dertrap gevallen, waarbij ze 'n breuk in het schedeldak heeft opgelopen. BROMFIETSER OVERLEDEN NA AANRIJDING. De 66-jarige H. Polman, wonende aan de Hillegommerdijk in Haarlem mermeer, is gistermiddag bij 't over steken van de kruisweg naar de LXweg nabij Hoofddorp met zijn bromfiets tegen een auto gereden. In zorgwekkende toestand is hij naar 't St. Elisabethgasthuis te Haarlem ver voerd, waar hij vannacht is overle den. PROJECTIEL ONTPLOFTE TE ROTTERDAM. Bij het rooien van een boom op de G. J. de Jonghweg te Rotterdam, achter het gebour* van het gemeen telijk elektriciteitsbedrijf, kwam gis termiddag de 28-jarige gemeente werkman Th. Ruiten uit de Apollo- straat met zijn houweel in aanraking met een voorwerp, dat met een luide knal uit elkaar sprong. Vermoede lijk was het een lichte granaat, die zich destijds in de grond had ge boord zonder te exploderen. R. kreeg dermijnd zijn. Ook zouden de ver- zetskernen, belast met het plegen van aanslagen, door deze vangst machteloos zijn gemaakt. Onder de gearresteerden bevinden zich de po litieke commissarissen Hassissen Rachid en Sjikh Omar. ZWAAR WEER IN FRANKRIJK. Gisteren heeft er noodweer gewoed in verschillende streken van Frank rijk. Er is veel schade aangericht. In het zuid-westen hebben de regens van de afgelopen dagen het peil van de Garonne en haar zij stromen hier en daar tot alarmpeil doen stijgen. Enkele grote wegen zijn overstroomd, met name bij Seilhan, Lombez en Gimat. Tijdens een onweer boven Avig non heeft zich daar een wervelstorm voorgedaan waardoor materiële scha de is aangericht. De Amerikaanse regering heeft de Hongaarse regering maandag in lichtingen verzocht over twee Ame rikaanse studenten, die reeds mev dan een week worden vermist, nadat zij een vriend hadden gezegd, dat zij van plan waren om uit zucht naar avontuur Hongarije vanuit Oosten rijk binnen te komen. Vóór honderd jaar Advertentie. LEYDSCHE SCHOUWBURG. Koninklijke Hollandsche tooneelisten, onder Directie van Breedé en Valois. De Directie, dit jaar niet in de mogelijkheid zijnde met haar Ge zelschap de Leydsche kermis te bezoeken, heeft dientengevolge besloten nog te geven op Woens dag den 6 Junij een laatste voor stelling van Ben-Leil, de Zoon der Duisternis, groot Melodrama in 6 Tafereelen, 'met nieuwe Muziek, Koren, Gevechten, nieuwe Costumeé en Decoratie. Gemon teerd zooals dit Drama meer dan 150 maal te Parijs is opgevoerd. ANDERHALF JAAR OUD JONGETJE GESTIKT. Een knaapje van anderhalf jaar oud is gistermiddag gestikt, toen het met zijn halsje bekneld raakte in een riem, waarmee hij was vastgebonden in een wandelwagentje. De moeder, die met het kind een wandeling had gemaakt, heeft het even alleen ach tergelaten in de huiskamer van de woning te Haarlem, om boodschap pen te doen. Bij haar terugkeer ont dekte zij het levenloze jongetje. Hij v/as onderuit gegleden met bovenge meld gevolg. HOGERE OMZET BIJ BIJENKORF EN HEMA. De N.V. magazijn „De Bijenkorf" te Amsterdam heeft over 1956/57 een exploitatiewinst behaald van 1.920.601 1.559.308). Na afschrij ving en interestbetaling resteert een saldowinst v. 1.373.197 1.013.303). Er wordt een dividend voorgesteld van 6% (onv.) op de 6% cum. pref. aandelen, 5% op de prioriteitsaande len en 12% (v.j. 10%) op de gewone aandelen. Een derde gedeelte van deze aandelen deelt voor W gedeelte in dit dividend. De „Bijenkorf" en De Hema heb ben in het verslagjaar hun deel ge had van de algemeen gestegen wel vaart. De goederenvoorziening werd rijker en meer gevarieerd, zo zegt het verslag. De koopkracht bleef stijgen. De kooplust nam toe. Hogere omzet ten resulteerden hieruit. ,,'t Was goed" met de BB Na gedane arbeid is het zoet rus ten, dat moge ook gelden voor het vele werk, dat in de afgelopen win ter door de noodwachters in de Be scherming Bevolking in cursussen, in oefeningen en wedstrijden weer ge daan is om de paraatheid van de man en de vrouw, die zich deze plicht ge heel vrijwillig heeft opgelegd, te ver volmaken. En wat voor de noodwach- ter in de Georganiseerde Zelfbescher ming geldt, is eveneens van toepas sing op de man in Overheidsdienst, in welke functie ook bij de BB betrok ken. Maar de rust na harde oefening is soms nog beter te vervangen door een avond van gezelligheid, een avond van gezonde lach en daarom was het van de BB-leiding uitstekend gezien de BB'ers in groot verband weer eens bij elkaar te brehgen ip enige gezellige avonden in de Stads gehoorzaal, waar Willy Vervoort er wel voor zorgt, dat de lachspieren wel los zouden komen. Zo werd gisteravond in de Stads gehoorzaal de eerste van de drie BB-avonden gegeven met Willy Ver voort .en zijn gezelschap in de revue ,,'t Was goed". Het HBB, de heer S. W. Hage- doorn, sprak een inleidend woord, herinnerde er aan, dat deze avonden gegeven worden ter afsluiting van het cursusseizoen '56'57 en het deed spr. genoegen, dat men in zo groten getale zelfs groter dan bij de oefe ningen, voegde hij er ondeugend aan e was opgekomen. Wanneer spr. verder opleidings oefening en bindingsschema nader bekeek, constateerde hij niet zonder grote voldoening, dat het afgelopen seizoen uitstekend 'is geweest in de volle zin des woords, zowel t.a.v de oefeningen en cursussen als t.a.v. de grotere werkelijkheidsoefeningen. Dat alles getuigt van de goede burgerzin, die allen tezamen bracht om in sa menwerking met de Staf het geheel zo uitstekend mogelijk te doen zijn In het A-gebied Leiden-Oegstgeest mag men zeer dankbaar zijn voor het bereikte resultaat Spr. releveerde dan hetgeen de Ge organiseerde Zelfbescherming in de zeven wijken heeft gedaan in oefenin gen en cursussen, in blok- en kring- wedstrijden en de resultaten waren weer beter dan het vorig jaar. Niet minder dan 600 noodwachters hebben in ploegverband gekampt en de lei ding meent haar best gedaan te heb ben met de nieuwe oefengelegenheid, die hiervoor was gemaakt. Wijk- en blokhoofden hebben daar naast in kaartoefeningen het „interne werk" voortgezet en daarbij is goed gewerkt. Maar, we zyn er nog niet, zei spr. Een eerste eis blyft het potentieel der Georg. Zelfbescherming zo mogelijk nog meer omhoog te brengen. Achtereenvolgens liet de heer Hagedoorn dan de verschillende on derdelen, die bij de BB betrokken zijn de revue passeren. Beginnend bij de BB-staf in het koetshuis van Oud-Poelgeest, door wiens werk spr buitengewoon getroffen was, rele veerde hij het aandeel der verschil- 'ende overheidsdiensten. de brand dienst op Oud-Poelgeest, de Mobiele Geneeskundige Groep, welke dien sten alle gezamenlijk hun werk zaamheden culmineerden in de grote werkelijkheidsoefeningen 157, 357, 557. Spr. betrok hierbij ook het aan deel van de vrouw, in de eerste plaats in de DSV, maar daarnaast van de vrouw in haar verbondenheid met de BB'er als echtgenoot of ver loofde. Die vrouwen die steeds tnu.s bleven wanneer hun mannen of ver loofden op ceftning gingen, betrok spr. vooral in zijn dankwoord. Daar om nu waren deze avonden gezel lige avonden, naar spr. hoopte voor allen georganiseerd. Daarna pas sprak hij een woord van welkom tot de genodigden, in de eerste plaats tot de burgemeester van Oegstgeest, de heer H. L. du Boeuff en zijn echtgenote, als lid van de Kringraad (burgemeester Van Kin schot was wegens vacantie afwezig) en de heer Blok, secretaris van de Kringraad. Spr. hoopte, dat uit deze avond het begrip voor de reële werkelijkheid moge groeien, dat men wete, dat hier iets goeds is opgebouwd, maar ook, dat wij ons moeten inspannen steeds vooruit te gaan, steeds beter te doen en tenslotte, dat de wijze mannen in de wereld, die onze regeerders zijn, liefde mogen hebben voor de mens- beid en daarnaar hun besluiten mo gen nemen, opdat van de BB geen daadwerkelijke hulp z,al gevraagd behoeven te worden. verwondingen aan gezicht en handen, I weer Leiden-Oegrtgeest. de politie uit doch gelukkig niet ernstig beide gemeenten, de Verbindings- Mogen we uit die woorden van dank van de heer Hagedoorn die het als HBB kan weten, want zijn blikken gaan overal dus conclude ren, dat het afgelopen jaar „weer goed was", goed was het ook bij het geen Willy Vervoort en zijn gezel schap op deze avond de aanwezigen bood. Het duurde niet lang, of de stemming bij de toehoorders-kijkers zat er al spoedig in. Dat geschiedde eigenlijk al door de wijze, waarop Tony Boucher de medewerkenden voorstelde. Overigens, Willy Ver- voort. heeft er ook wel slag van het oubliek naar zijn hand te zetten, want met zijn grollen en grappen weet hij al heel spoedig waar hij aan toe is. Bovendien bleek er een uitgelezen keur van medewerkers aanwezig om vror een geslaagd genec-i te zorgen. Accordeonmuziek van Tony Bakke- nes, sensationele ladderoefeningen van de Korfino's, die later als The Limbers enige demonstraties van gra tie, kracht en schoonheid gaven, de charmante Tony Boucher als caba retière, Rexis als muzikale clown en tenslotte .Villy Vervoort zelf als con ferencier en zanger, zietdaar de ge gevens voor een allergezelligst amu sement, waardoor de toeschouwer alle zorgen vergeet. De technische lei ding was bij Arnold Hofman in goede handen, de produktie was van Jan Oradi. Aan het slot woorden van dank van het HBB met bloemen en.voor de dames. De muzikale omlijsting van de ge hele avond was uitstekend verzorgd door het salonorkest, o.l.v. Jan Meer- poel.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2