S)eÊöid6e6oiiAmit De Franse socialisten gaan akkoord met Ptlimlin Televisie doorbreekt het IJzeren Gordijn Nieuwe premier wil inflatie halt toeroepen 15 Duitse soldaten verongelukt Nu Eisenhower voor de Russische televisie? Brand in Belgische mijn Met wetd hem te watm ondet de hotftah KONINGINNE-HARING OP SOESTDIJK Aanslag op wapenhandelaar DINSDAG 4 JUNI 1957 48ste JAARGANG No. 14123 f Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.—. Advertenties: 17 ct. p. nun. Telefoontjes f 1.50. VOORWAARDELIJKE DEELNEMING AAN ZIJN REGERING De Franse Socialistische partij heeft zich gisteren uitgesproken voor „voorwaardelijke deelneming" aan een kabinet onder de christen-democra tische kabinets formateur Pierre Pflimlin. Pflimlin had tevoren verklaard, dat hij zijn pogingen zou staken als de socialisten niet wilden meewerken. De aftredende premier, de socialist Guy Mollet, heeft gisteren in de natio nale raad van zijn partij verklaard dat hij in beginsel akkoord ging met de benoeming van Pflimlin tot premier. Het besluit tot voorwaardelijke deelneming aan het kabinet werd genomen met 2.464 tegen 1.071 stemmen bij 298 onthoudingen. maanden van versobering. De strijd in Algerije zal door moeten gaan of- zelfs opgevoerd moeten worden, de rebellie te breken. VERSOBERING EN STRIJD Pierre Pflimlin heeft de Franse po- politieke partijen gisteren verteld dat als hij premier wordt, zijn re cept om de inflatie een halt toe te roepen gebaseerd zal zijn op achttien In de tuin van Eden De Britse oud-premier Sir Antho ny Eden en zijn echtgenote zijn maandagmiddag in Engeland terug gekeerd. Zij arriveerden in de haven van Liverpool met de „Empress of Bri tain" en werden door een menigte belangstellenden toegejuicht. Eden verklaarde tegenover journa listen dat hij nooit meer een actieve rol in de politiek zal gaan spelen, en dat zijn gezondheidstoestand dat ook niet zou toestaan. „Ik mag van geluk spreken, dat ik nog leef", merkte hij op: „Een en ander betekent niet, dat ik later niet nog een paar dingen te zeggen zal hebben". Op een vraag of hij een persoon lijke ambitie had, antwoprdde Eden, dat zijn vrouw en hij zich erop ver heugden te kunnen gaan tuinieren bij hun landhuis in Wiltshire. Over heTschrijven-varr zijn memoi res had hij nog niet gedacht. Nadrukkelijk verklaarde Eden, dat hij niet in het Lagerhuis zal terug keren, maar dat hij ook niet naar het Hogerhuis zal gaan. Koningin Elizabeth had een vlieg tuig beschikbaar gesteld, waarmee de Edens naar het vliegveld Boscomne Down in het zuiden van Engeland vlogen. Vandaar gingen zij naar him landhuis. ALGERIJNSE ONRUST UOE ERNSTIG DE ONRUST is, welke zich de laatste jaren van Noord-Afrika heeft meester "ge maakt, is dezer dagen weer eens dui delijk naar voren gekomen. Het bloedbad van Melouza in Algerië. waarbij meer dan 300 mannen en jongens op gruwelijke wijze zijn af geslacht door hun eigen landgenoten, bewijst met hoeveel fanatisme de Al gerijnse rebellen vechten voor wat zij als hun ideaal beschouwen Maar het bewijst nog veel meer; 0 o.a. dat de Fransen er on danks alle militaire verster kingen,, welke zy er heen gezonden hebben, niet in geslaagd zijn over dit land dat zij zo graag als een deel van Frankrijk zelf beschouwen ook maar enigszins te beveiligen. Nu valt dat in een land als Algerije ook niet mee, het is daarvoor te groot, te woest en te weinig voorzien van verbindingswegen. Maar als men dat erkent, erkent men. tevens, dat de methoden, welke de Fransen thans aanwenden om het land te pacifice ren, ontoereikend zijn. Wanneer de Fransen Algerië niet prijs willen ge ven en dat is wel het laatste wat zij willen, wegens het grote aantal Franse kolonisten, dat er reeds ver scheidene mensenleeftijden lang woont en werkt zullen zij zich grotere offers moesten getroosten. De Fransman is over het algemeen geneigd om zich het leven gemakke lijk te maken en aan belastingbeta- len heeft hij een gloeiende hekel. Zodra er belastingvoorstellen aan de orde komen om de strijd in Algerië te helpen voortzetten, stuurt 't Fran se parlement de regering naar huis. De benodigde soldaten voor Algerië onttrekt men liever aan het Navo- leger. Wil men Algerië niet de weg op zien gaan van Indo-China, dan zullen de Fransen moeten laten zien, dat zij een stapje harder moeten gaan lopen. Het is de vraag of hef voor de Al gerijnen zelf een voordeel zou zijn, als zij thans werkelijk kregen wa_ar- naar zij nu zo vurig en zo fanatiek verlangen; de onafhankelijkheid brengt verplichtingen mee, welke men niet alleen roet w'Len aanvaar den, maar ook moet kunnen dragen. Dergelijke landen als Algerië genie ten de aandacht van Moskou, dat be reid is hen met alle zegeningen van het communisme te bedenken. Frankrijk heeft een zware taak, om dit land tegen zichzelf te bescher men. Zal Pflimlin slagen, waar Mol let faalde? De christen-democratische kabi netsformateur gaf een overzicht van zijn regeringsprogram in een ge schrift van vier pagina's, waarin bij zonderheden werden meegedeeld over economische maatregelen, zoals nieuwe belastingen en een plafond voor de openbare uitgaven. Ondanks de economische moeilijk heden, zou het parlement verzocht worden de verdragen van de ge meenschappelijke markt en Euratom onmiddellijk te bekrachtigen. Niet onmisbare investeringen zou den opgeschort worden. Openbare investeringen zouden beperkt .blij ven tot de economische opbouw van Frankrijk, de ontwikkeling van kolo niale hulpbronnen en de modernise ring van produktiemiddelen. De.strfjd tegen de Algerijnse rebel len zou moeten worden voortgezet en de hiervoor verleende speciale vol macht verlengd. Daarnaast wil Pflimlin een „onver- in het opstellen van een voorlopig statuut voor Algerije. De Franse nationale vergadering zou in september a.s. in buitenge wone zitting bijeen moeten komen, teneinde te beraadslagen over een wijziging van de grondwet ter ver sterking van de uitvoerende macht en de betrekkingen tussen het Fran se moederland en de gebiedsdelen overzee. Deze betrekkingen zouden in een nieuwe vorm gegoten moeten worden, waarbij dan tevens 't voor gestelde nieuwe statuut voor Alge rije behandeld zou kunnen worden. Israël aanvaardt plan-Eisenhov cr Premier David Ben Goerion van Israël heeft gistermiddag in de Knes- seth (parlement) met 59 tegen 5 stemmen en 39 onthoudingen een vertrouwensvotum voor de aanvaar ding van de Eisenhower-doctrine ge wonnen. De Mapam en de Achdoeth Haavo- da partij (beide in de coalitie), die hadden gedreigd tegen de regering te stemmen, besloten te elfder ure zich van stemming te onthouden. Tijdens zijn verdediging van de Eisenhower-leer verklaarde de pre mier: „Israël moet iedere hulp tegen een agressor aanvaarden, wil het blijven voortbestaan". Mislukte oefening Vijftien Westduitse soldaten die bij Kempten de rivier de Iller trachtten te doorwaden, zijn verdronken. De bevelvoerende onderofficier is gear resteerd. Met volle bepakking en bewape ning zouden 28 leden van een groep parachutisten de Iller oversteken op een plaats waar deze ongeveer een meter diep en dertig tot veertig me ter breed is. De bedding van de rivier is rots achtig en vol geulen en kuilen. Hier door, en door de sterke stroming, zijn de soldaten gevallen. Een woordvoerder van de Bundes- wehr, majoor Arsan, heeft verklaard dat de stoffelijke resten van twee mi litairen geborgen zijn, en dat dertien andere als vermist, waarschijnlijk verdronken zijn opgegeven. Volgens de Bundeswehr had de 23- jarige sergeant Julitz om vrijwilli gers gevraagd om de Iller te door waden. Hij had gezegd, dat de overi gen dan even verderop via een brug wijlde, politieke actie", die voorzietde rivier konden oversteken. Alle 28 Kroestsjefs optreden was een succes In kringen van de Russische dele gatie bij de Ver. Naties heeft men maandag desgevraagd als persoonlijke opvatting te kennen gegeven, dat er in beginsel geen bezwaar zou be staan tegen uitzending van een tele, visievraaggesprek met president Eihenhower in Moskou, in de trant van Kroestsjefs optreden voor de Amerikaanse televisie. Amerikaanse functionarissen zei den evenwel, dat hierbij het protocol in het geding zou komen. Kroestsjef is immers niet president van de Sow- jet-Unie; zijn Amerikaanse pendant is de voorzitter van de Amerikaanse republikeinse partij, Alcorn, die bui ten de Ver. Staten vrijwel onbe kend is. In V.N.-kringen is men over het algemeen van mening, dat Kroestsjef met het vraaggesprek een groot suc ces heeft geboekt, niet zozeer door wat hij zei, maar door de „sfeer van prettige redelijkheid", waarin hij zijn uitspraken deed. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gezegd, dat het moeilijk is uit de woorden van de Russische partijleider te concluderen of de Sowj et-regering bereid is vruchtbare onderhandelingen met „de vrije we reld" te beginnen. Indien zal blijken, dat de Sowjet- Unie streeft naar het sluiten van aan vaardbare overeenkomsten, zal zij een gunstig onthaal vinden bij de Amerikaanse regering en het Ameri kaanse volk. Maandagavond is brand uitgebro ken op de verdieping 615 meter van een mijn van de „Charbonnage Pa tience et Beaujonc" te Ans, in België. De brand ontstond in een galerij, waarover de gedolven kolen worden afgevoerd. Hij zou zijn ontstaan door warm lopen van een drijfriem. Het vuur breidde zich snel uit. In de galerij bevonden zich 74 ar- mannen meldden zich evenwel als vrijwilligers. Negentien van hen werden door de sterke stroom mee gesleurd. Vijf soldaten konden wor den gered, maar een van hen over leed in een hospitaal. Men verwacht dat de tegenstanders van de Westduitse herbewapening uit het ongeluk propagandistische munt zullen slaan. Toneelprijzen voor de aller b s en Maandagavond vond in de schouwburg te Breda de uitreiking van de Bouw meester-prijzen seizoen 19571958 plaats. Op de foto ziet men vier van de zes prijswinnaars met hun trofeëen. V.l.n.r.: Johan Violet met zijn bronzen medaille, Myra Ward met de Theo d'Or, Cees Laseur met zijn zilveren medaille en Mimi Boesnach met haar bronzen medaille. Het warme weer, dat ook Engeland op het ogenblik heeft, had heel wat nare gevolgen voor de leden van de stoere garde, die op de beroemde Horse Guards Parade in Londen de eerste volledige repetitie hielden van de vaandelparade, bekend onder de naam „Trooping of the Colour", waarmee op 13 juli de verjaardag van koningin Elizabeth van Engeland officieel zal worden gevierd. Heel wat leden van de garde werd de inspanning van het lange staan te veel, zodat zij in onmacht vielen (links) en moesten worden weggedragen (rechts). Men hoopt nu voor 13 juli maar op wat koeler weer beiders; 71 hunner konden vrijwel onmiddellijk naar boven worden ge bracht. Men vreest echter, dat de drie an dere mijnwerkers, Italianen, om het leven zijn gekomen. Dinsdag was de brand nog niet ge blust. De redders staan voor een moeilijke taak, daar de galerijen nauw zyn. Bij relletjes te Iquitos in Peru zijn verscheidene personen gedood en gewond. De relletjes waren het ge volg van ontevredenheid over ver hoging van de bioscooptarieven. Zoals wij gisteren al meldden, is de „Koninginne-haring" van dit jaar, binnengebracht in Katwijk door de logger .Katwijk 150", maandagmiddag in het paleis te Soestdijk aangeboden aan H.M. Koningin Juliana. De foto geeft een beeld van deze aanbieding. V.l.n.r.: H.M. de Koningin, de burgemeester van Katwijk, de heer Duiker, me vrouw IV. A. Repelaer Van Driel, geb. Van der Willigen, dame du palais, schipper B. P. Ouwehand en de reder C. den Duik. Gisterochtend is opnieuw een aan slag gepleegd op de Hamburgse wa penhandelaar Schlueter, die er voor doorgaat dat hij wapens levert aan een klandestiene organisatie in Al gerië. Men had een bom onder de motor kap van zijn auto geplaatst, die ont plofte, toen Schlueter wilde wegrij den. Schlueter kreeg zelf geen letsel maar zijn moeder, die naast hem zat, werd ernstig gewond en is maandag avond overleden. Op 28 september is ook een aanslag op de wapenhandelaar gepleegd, naar men aanneemt door een concurreren de groep opstandelingen in Algerië. Lagere temperaturen In het vlakke gebied van lage druk, dat een groot deel van Eiuropa over dekte, kwamen gisteren tal van on- weérsbuien tot ontwikkeling. In Ne derland vielen ze hoofdzakelijk in de oostelijke provincies, waarbij op het vliegveld Deelen 14 mm. werd afge tapt. Intussen voltrekken zich in de luchtdrukverdeling belangrijke wijzi gingen, die een einde van het zomerse weer in onze omgeving doen ver wachten. Eén in het zeegebied tus sen Portugal en de Azoren aanwezig gebied van hoge druk breidt zich in de richting van Zuid-Frankrijk uit, terwijl tegelijkertijd een nabij de Schotse westkust gelegen depressie naar het noordelijk deel van de Noordzee trekt. Deze ontwikkeling heeft tot ge volg, dat in het Noordzeegebied de wind overwegend westelijk tot zuid westelijk gaat worden en een boven Engeland gelegen front tot in ons land zal doordringen. Het wordt ge volgd door koelere oceaanlucht, die morgen Nederland zal overstromen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te S te 11.15 uur). AFKOELING. S Veranderlijke bewolking met f plaatselijk enkele regen- of on- weersbuien. Matige tot vrij krachtige vestelijke wind. Lage- re temperaturen. 5 Juni zon op 4.25; onder 20.56; maan op 12.51; onder 0.44. 8.10 E.K. Hoogwaterstanden 5 Juni v.m. P.15; n.m. 8.50. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM niet ontvangen 21 C. Korreltje Men hoopt oud te worden en men vreest de ouderdom. I OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO half bew. half bew. 21 mist 21 regen 22 licht bew. 23 zwaar bew. 21 half bew. 26 zwaar bew. 21 licht bew. 18 licht bew. 19 zwaar bew. 25 half bew. 27 regen 24 zwaar bew. 21 neersl. op afst. 19 geh. bew. 15 regen 28 regen 25 zwaar bew. 22 regen 22

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1