f Is allemaal maai* schuim K.A.B. wil samenwerking met de A.R.K.A. niet verlengen Rechtsbijstand aan on- en minvermogenden Hoe luiden de nieuwe huurwetten? Inventaris oude Bijenkorf Rotterdam geveild JlucMiy ptaefAcfmft Feest aan de Amsterdamse universiteit met 7 doctoraten DINSDAG 4 {UNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA H A.R.K.A. betaalt geen contributieverhoging De besprekingen tussen het hoofd-1 Maar, zo zei hij, de A.R.K.A. heeft bestuur van de algemene rooms-ka-1 nooit gestreefd naar volledige gelijk- tbolieke ambtenaren bond (A.R.K.A.) j stelling met de andere bonden, want en de katholieke arbeiders beweging grote groepen leden voelen niet voor (K.A.B.) betreffende de financiële bij- j 'n volledige aansluiting bij de K.A.B. drage van de ambtenarenorganisatie j Het hoofdbestuur van de A.R.K.A. is aan de K.A.B. hebben een dermate van mening, dat ernstige moeilijkhe- onbevredigend verloop gehad, dat het j den zullen rijzen, als de contributie- ▼erbondsbestuur van de K.A.B. zich afdracht met het drievoudige zou genoodzaakt ziet, de tijdelijke fusie met de A.R.K.A-, die 1 oktober 1957 afloopt, niet te verlengen. Dit deelde de voorzitter van de K.A.B., de heer J. Middelhuis, tijdens de gisteren te Utrecht gehouden ver bondsvergadering van de K.A.B. mede. Het geschil gaat over de finan ciële afdracht, die de A.R.K.A. als aangesloten vakbond zou hebben te doen. Een bij de K.A.B. aangesloten vakbond draagt per lid 26 cent per week aan de K.A.B. af. De A.R.K.A. betaalde aanvankelijk slechts cent en verhoogde dit later tot 1cent. De K.A.B. wilde echter minimum 5 cent, en hiertoe is de A.R.K.A. niet bereid. De heer Middelhuis zeide, deze hou ding te betreuren, omdat zij niet in de solidariteit, die binnen de K A.B. noodzakelijk is, past. De afdracht van 1 y? cent staat naar zijn mening in geen enkele verhouding tot de 26 cent der andere aangesloten bonden. De K.A.B.-voorzitter sprak de hoop uit, dat men op het najaarscongres van de A.U.K.A. tot een verstandiger be sluit zou komen, waardoor eventueel de samenwerking tussen A.R.K.A. en K.A.B. zou kunnen blijven voortbe staan. De voorzitter van de A.R.K.A., de heer Jan Boot, deelde naar aanleiding van het K.A.B.-besluit mede, dat de A.R.K.A. deze verbreking ten zeerste zou betreuren. Na de binding van de A.R.K.A. en de KA.B. zijn volgens hem de wederzijdse betrekkingen aan zienlijk verbeterd. Verbreking van de samenwerking zou een groot verlies zijn van het winstpunt dat was be reikt. De A.R.K.A., zo zei de heer Boot, wil niet voor een dubbeltje op de eerste rang zitten, en beseft dat ongelijke contributie-afdracht onge lijke aanspraken geeft. worden verhoogd, vooreerst omdat het bedrag momenteel uiterst moeilijk beschikbaar te stellen is, en ten twee de omdat de contributie-afdracht per lid een aanzienlijke wijziging in de overeenkomst betekent, die volgens de heer Boot dan het karakter krijgt van een volledig opgaan van de A.R.K.A. in de K.AJS. En daartoe acht hij de tijd nu nog niet rijp. De heer Boot verzocht het ver- bondsbestuur van de K.A.B., in de overeenkomst zodanige wijzigingen aan te brengen, dat rechten en plich ten met elkaar in overeenstemming worden gebracht. Hij achtte een bin ding met de K.A.B. zeer nuttig en merkte op, dat de beide partijen naar stig naar een oplossing dienen te zoe ken. De heer Boot zeide evenwel, dat op de algemene vergadering van de A.R.K.A., die in het najaar zal worden gehouden, niet zal kunnen worden besloten de contributie-af dracht te verhogen. Dit zou dan vol gens hem het verbreken van de over eenkomst betekenen. Pro Deo-zaken afgelopen Eerste Kamer tevreden Aan het voorlopig verslag der Eer ste Kamer is het volgende ontleend: Zeer vele leden verklaarden van harte in te stemmen met de in het onderhavige wetsontwerp voorgestel de regeling van de rechtsbijstand aan on- en minvermogenden, welke rechtsbijstand de advocaten gedu rende meer dan een eeuw vrijwil lig en om niet verleend hebben. Vele leden verheugden zich er over, dat in dit ontwerp rekening is gehouden met de wensen, welke le ven in de advocatuur, zodat in het nader gewijzigd ontwerp van wet een systeem is ontstaan, dat aansluit bij de bestaande toestand. De huidige toestand is huns inziens slechts in zoverre onbevredigend, dat de rechts bijstand aan on- en minvermogenden zonder enige vergoedig moet worden verleend, hetgeen ,een te zware fi nanciële druk legt op de advocaten. De ingevolge dit wetsontwerp toe te kennen vergoeding komt nu aan dit Voornaamste punten van het ontwerp De Tweede Kamer heeft heden middag een aanvang gemaakt met de behandeling van „de huurwetten". Opdat u een indruk krijgt in de be tekenis van deze wet geven wij hier in het kort de voornaamste onderde len: wijziging van de huurwet, reser vering van de verhoging en fiscale voorzieningen. 1 In het ontwerp, tot wijziging van de huurwet wordt voorgesteld per 1 augustus 1957 een huurverhoging van 25 procent in te voeren. Deze verhoging omvat dezelfde categorie- en woningen als bij de huurverhoging van september 1955, namelijk de vooroorlogse woningen en een deel van de woningen, die op of na 27 december 1940 zijn gereed gekomen. De huren van bedrijfspanden zul len evenmin als in 1955 een automa tische verhoging ondergaan. Huur ders en verhuurders kunnen in on- <|erlinge overeenstemming tot een nieuwe hurprijs komen, welke even wel maximaal 25 procent hoger mag zjjn. Indien klachten over verwaarlo zing door het gemeentebestuur of de huurcommissie gegrond worden ver klaard, kan de huur van een woning worden teruggebracht tot het peil van voor 1 september 1955. De verhoging van 5 procent, welke toen werd toe gestaan, wordt dan dus ook onge daan gemaakt. O Het ontwerp-wet grootboek wo- ningverbetering heeft tot doel de na wijziging van de huurwet komen de hogere huuropbrensten mede dienstbaar te maken aan de volks huisvesting. Daartoe zal de helft van de hogere opbrengst van de voor oorlogse woningen worden geblok- wasmiddel naar. Onze voorouders lieten Venus uit het schuim oprijzen, keerd. De geblokkeerde gelden zul- zelf zakken we er in weg, len worden gereserveerd en aange wend voor de financiering van ver betering en modernisering van het oude huizenbezit. O Het derde wetsontwerp, dat aan de orde is gesteld, bevat de fis cale voorzieningen in verband met gedeeltelijke blokkering van de huurverhoging. In het wetsontwerp wordt voorge steld de belastingheffing over het geblokkeerde gedeelte van de huur verhoging met inbegrip van de daarover verschuldigde rente uit te stellen tótdat de bedragen, welke in het grootboek zijn ingeschreven, worden gedeblokkeerd. bezwaar enigermate tegemoet. Vele leden achtten de in het nader gewijzigde ontwerp van wet voorge stelde samenstelling van de bureaus van consulatie vooralsnog bevredi gend, omdat thans het zwaartepunt ligt bij de advocaten. Vele leden meenden, dat ook bona fide rechtskundige adviseurs, zodra hun status geregeld zal zijn, bij het werk van de consultatie-bureaus zullen moeten worden betrokken. Enige andere leden sloten zich hier bij aan. Zij drongen er voorts bij de bewindsman op aan, zo spoedig mo gelijk de indiening te bevorderen van een wetsontwerp, dat de rechtspositie van de rechtskundige adviseurs re gelt. Morgenavond vindt in het Concert gebouw te Amsterdam de slotavond plaats van de actie „Goedzo". Dit be tekent tevens het einde van Johan Bodegraven als „aartebedelaar" van de radio. Johan verawijnt namelijk uit de NCR V-steravond, om zich te gaan toeleggen op de hoorspelregie. Het was de bedoeling dat hij in het afgelopen seizoen al drie dagen per week mee zou lopen bjj de hoorspel kern, maar daar is de laatste maan den, tengevolge van de overstelpende hoeveelheid werk voor de „Goedzo- actie" niets van gekomen. De zieken en getroffenen, die zo vele jaren achtereen van Johan Bo- degraven's geweldige acties hebben geproifteerd, zullen hem in de eerste plaats missen. De heer J. Wunderink uit Amster dam is gisterochtend vroeg met zijn personenauto in de gemeente Schön- berg, in Tirol van een acht meter hoge helling gestort, zo wordt ons uit Innsbrück gemeld. De heer Wunde rink werd uit de auto geslingerd en is gewond in een ziekenhuis te Inns- brück opgenomen. WERKINGSSFEER VAN DE WET OP WOONWAGENS EN WOONSCHEPEN Vele leden van de Tweede Kamer hebben, bij het onderzoek in de af delingen naar het wetsontwerp tot wijziging van de wet op woonwagens en woonschepen, de vraag aan de orde gesteld of de werkingssfeer van deze wet zich ook dient uit te strek ken tot de categorie van hen, die door woningnood gedwongen zijn hun intrek in een woonwagen of woon schip te nemen. In de memorie van antwoord van de ministers van justitie en van maatschappelijk werk wordt hierop nu o.m. geantwoord, dat de zorg voor oe maatschappelijke belangen van hen die door de heersende woningnood gedwongen zijn hun intrek te nemen in woonwagen of woonschip, niet zonder meer en in alle gevallen be hoeft te worden afgewezen of zelfs als overlast zou mogen worden aan gemerkt. In de tweede plaats komt het toezicht op de inrichting en het gebruik van woonwagens en woon schepen, door de woningnood in ge bruik genomen, de ministers ook noodzakelijk voor, hetgeen mogelijk is door volledige toepassing van de onderwerpelijke wet, die zowel aan de bewoners van woonwagens en woonschepen eisen stelt als aan de wagens en schepen zelf. Nu hun ambtgenoot van volkshuis vesting en bouwnijverheid onderzoekt op welke wijze de woonschepen onder de woningwet gebracht zouden kun nen worden, menen de beide minis ters dat de resultaten van dit onder zoek dienen te worden afgewacht al vorens de inperking van de wer kingssfeer der wet opnieuw in over weging kan worden genomen. In de glazen zaal van de Ahoy-hal te Rotterdam is men begonnen met het veilen van de inventaris van de oude Bijenkorf te Rotterdam. Gebouw en grond zijn door de gemeente voor vele miljoenen gekocht. Het zal nog deze zomer worden afgebroken om plaats te maken voor een groot ver keersplein. De veiling bestaat uit ruim drie duizend niimmers. Het overgrote deel bestaat uit toonbanken en étalage- kasten, en voorts wat hotelzilver, dat de directie niet de moeite waard acht te naar het nieuwe gebouw aan de overkant van de Coolsingel mee te nemen. Overigens werd er voor het geveilde goed niet veel geld gemaakt. Toonbanken brachten het meestal niet verder dan veertig gulden. En voor meer dan honderd gulden ging practisch geen nummer de deur uit. Tot vrijdag kan men nog een kans je in Rotterdam gaan wagen. BENOEMING AAN DE JOHANNES CALVIJNSTICHTING. Tot lector in de semietische talen aan de van de Joh. Calvijnstichting uitgaande theologische academie te Kampen is benoemd drs P. C. Cou- prie, doctorandus in de semietische talen aan de Leidse universiteit. De heer Couprie werd 18 febr. 1930 te 's-Gravenhage geboren. Hij stu deerde semietische letteren aan de vrije universiteit en in Leiden. In 1956 deed hij cum laude doctoraal examen te Leiden, waarna hij optrad als assistent van prof. dr F. R. Kraus aldaar. als we tenminste schuim rubber kussens en matras sen gebruiken. Op bier zien villy Larue (Frankrijk) ge- we het graag, op wijn hoort promoveerd tot doctor in het niet thuis, maar vraagt de wis- en natuurkunde, op een proefschrift getiteld: „Schuim". Schuim is volgens de promovendus, een van die dingen, waar ieder dage lijks mee te maken heeft, maar waar we toch nog maar weinig van weten. Kinderen produceren het bij het bellen blazen, de man gebruikt (althans ge bruikte) het bij het sche ren, de vrouw beoordeelt men nu waarom stof „x" heeft thans het inzicht in de stabiliteit van schui men verdiept. Volgens hem is het zo, dat de lucht uit de kleine schuimbelletjes beter schuimt dan stof „y" en waarom schoon water en andere zuivere vloei er de kwaliteit van haar stoffen helemaal niet schui men, dan is er niemand die daarop meer dan een zeer onvolledig antwoord kan geven. naar de grote en naar de buitenlucht diffundeert en dat dit een belangrijke factor is bij het verminde ren van het aantal schuim- bellen. Voorts onderzocht hij de breuk van de schuimvliesjes. De schuim- vliesjes, die uit een zeep oplossing ontstaan, zijn op gebouwd uit twee lagen zeep waartussen een laag je water zit. Het water loopt hier langzaam uit weg totdat de totale dikte ongeveer 1 millioenste cen timeter is, maar dat is nog dik genoeg om spontane breuk onmogelijk te ma ken. Zo'n vliesje breekt al leen tengevolge van een stoot, schok, prik of iets dergelijks en zeep-schuim blijft dan ook, zoals be kend, enige tijd in stand. Probeert men echter van schoon water schuim te maken, dan worden de vliesjes nog dunner om bij ongeveer 1 tienmillioenste centimeter „dikte" vanzelf te breken. Minister Cals over subsidie Van alle openbare gebouwen en van de Amsterdamse trams en bussen heeft op deze zonnige junidag de Nederlandse driekleur gewapperd: de gemeente-universiteit van Amster dam is gisteren begonnen met de vie ring van het 325-jarig bestaan. Om half drie begon gistermiddag in het concertgebouw een plechtige zitting van de senaat, waarop o.a. ze ven eredoctoraten werden verleend. Onder de aanwezigen bevonden zich als vertegenwoordiger van H.M. de Koningin jhr F. J. E. van Lennep, de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen mr J. M. L. Th. Cals, de commissaris van de Konin gin voor de provincie Noord-Holland dr M. J. Prinsen, de loco-burgemees ter van Amsterdam mr A. de Roos, de wnd. ambassadeur van Amerika, de ambassadeur van Zwitserland de heer E. Secrétan, alle wethouders van Amsterdam en ook de vroegere president-curator van de jubilerende universiteit, mr Arn. Ja d'Ailly. Prof. dr. M. W. Woerdeman, rector- magnificus van de universiteit, heette jhr van Lennep en de andere hoge gasten in zijn openingswoord harte lijk welkom, nadat de groep van meer dan 100 hoogleraren onder or gelmuziek de grote zaal waren bin nengeschreden en op het podium plaats hadden genomen. Voor de rec- tor-magnificus zijn herdenkingsrede uitsprak zongen de aanwezigen, be geleid door het orgel, op zijn voorstel het Wilhelmus. Daarna sprak prof. Woerdeman zijn rede uit. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Cals, zette niet alleen de plechtige zitting door zijn aanwezigheid luister bij, maar bovendien door een onverwachte rede, die hij buiten het officiële pro gramma om na de ere-promoties uit sprak. Hij las daarbij een koninklijk besluit voor van 1 juni jl., waarin hare majesteit ter gelegenheid van het 325-jarig bestaan haar goedkeu ring heeft verleend aan het uitreiken van een zestal onderscheidingen. Tot ridder in de orde van de Ne- Tweede Pinksterdag Verkeerschaos te lijf met vliegtuig De politie gaat het probleem van de verkeersopstoppingen, welke zich op drukke zondagen bij mooi weer voor doen, eens op een andere wijze aan pakken, wellicht spectaculairder, maar zeer zeker efficiënter. Tweede Pinksterdag zal men op het grote verkeersplein bij Oudenrijn een proef nemen met een nieuwe ver keersregeling, waarbij automobilis ten, die bijv. van Amsterdam naar Arnhem willen rijden, via Utrecht, eerst geleid worden in de richting Den Haag, opdat zij via een andere weg weer kunnen komen op de route naar Arnhem. Een dergelijk experi ment wordt uitgevoerd met het ver keer uit Arnhem naar Amsterdam. Men wil dus de geweldige stroom wagens op dit kruispunt zodanig lei den, dat het passeren ervan zonder enige stagnatie kan gebeuren. Om het geheel goed te kunnen overzien, vooral om de toevoerwegen onder controle te hebben, zodat men steeds kan weten hoe groot de toe loop van de naderende auto's is, zal boven het verkeerscircuit voortdu rend een vliegtuig van de rijkspolitie rondkruisen. De inzittenden staan per mobilifoon in contact met de ver- keersexperts op de begane grond, die dus bijtijds zullen weten wat hen te wachten staat. De oplossing voor de herhaaldelijk voorkomende chaotische verkeersop stoppingen zal nu waarschijnlijk wel gevonden zijn. Slaagt deze proefne ming, dan zullen in de toekomst op drukke dagen ook op andere belang rijke kruispunten in ons land der gelijke regelingen getroffen worden, zodat er een toestand zal ontstaan, welke het steeds toenemende verkeer alleen maar kan baten. Door grote borden langs de weg zal op duide lijke wijze worden aangegeven hoe de automobilisten Tweede Pinkster dag moeten rijden zonder al te veel te worden opgehouden. Verwacht wordt, dat iedereen zo goed moge lijk medewerking zal verlenen, op dat alles vlot verloopt. De verwach tingen zijn hoog gespannen. derlandse Leeuw werden drie hoog leraren der jubilerende universiteit benoemd, t.w. prof. mr. H. R. Hoe- tink, hoogleraar in de rechtsgeleerd heid, prof. dr. A. M. J. F. Michels, buitengewoon hoogleraar in de ex perimentele en technische natuurkun de en prof. dr. H. J. van der Schrceff, hoogleraar in de bedrijfshuishoud- kunde. Voorts maakte de minister nog enige onderscheidingen bekend. Subsidie Tevoren had minister Cals de se naat der universiteit hartelijk geluk gewenst en zich in voorzichtige be woordingen uitgelaten over de sub sidiekwestie. De woorden citerend, die zijn voorganger, minister Terp stra, 25 jaar geleden bij het 300-jarig bestaan dezer gemeentelijke univer siteit geuit had, zei hij: „Het is een aangenaam gevoel, dat voor al het werk, dat hier verricht wordt, nog r,immer een beroep op 's Rijks kas werd gedaan". „Een verzoek aan het rijk tot sub sidie zou ik niet onredelijk vinden", vervolgde de minister, „want hier ligt een nationale taak. Zoals bekend, is echter verleden jaar een commissie ingesteld, die tot taak heeft na te gaan of aan de Amsterdamse univer siteit een subsidie moet en kan wor den verleend". De minister sprak voorts nog over „de grote problemen ten aanzien van het hoger onderwijs". Hij noemde er diversen, bijv. de bestuursvorming der universiteiten. „Wij zoeken naar een vorm van efficiënt beheer van het grote bedrijf en de wetenschap, die tezamen de universiteit vormen". Ook de verkorting van de studieduur vormt een probleem en de andere opleidingen, zoals die voor belasting consulent en accountant. Ere-doctoraten In elk der zeven factulteiten der universiteit werd een ere-doctoraat verleend en wel aan vijf Nederlan ders en twee buitenlanders. De mees ten bezaten reeds een doctorstitel, doch ontvingen er thans een tweede (zij het honoris causa) bij en wel in een andere faculteit. Dit was dan de eerste dag der vie ring van het 65e lustrum der Am sterdamse gemeente-universiteit. Er zullen nog vele feestelijke dagen vol gen. Morgen is de dag van de stu denten, die o.a. in gebouw Marcanti morgenavond 'n openbare feestavond hebben belegd. EDESE SCHAAPSKUDDE WORDT GESCHOREN. Morgen wordt de Edese schaaps kudde geschoren, waaraan, zoals ge woonlijk voor de scheerders folklo ristische festiviteiten zijn verbonden. De kudde bestaat nu uit 239 dieren. Sinds februari j.l. werden er 151 lammeren geboren, waarvan 76 ooi lammeren en 75 ramlammeren. Het aantal voor jarige schapen bedraagt 178, waaronder 175 ooien, 2 rammen en een hamel. De schapenmarkt, officieel vastge steld op de derde dinsdag van augus tus, zal dit jaar dus worden gehou den op 20 augustus a.s. en valt dan in de 15e heideweek, welke ter gelegen heid van het 60-jarige bestaan van V.V.V. wordt georganiseerd in de x eek van 1724 augustus. De bedoeling is deze dag te om lijsten met een aantal folkloristische evenementen. DUITSE AUTODIEVEN GESNAPT. De politie te Almelo heeft twee jonge Duitsers aangehouden, die eni ge tijd geleden door een rechtbank in Duitsland veroordeeld waren we gens diefstallen van auto's. Het wa ren de 16-jarige G. von H. en de 17- jarige H. D. uit Wiesbaden, die na het vonisnaar Nederland waren ge vlucht. In Enschede stalen zij weer een auto en reden daarmede naar Almelo, waar zij werden aangehou den. Zij zijn op transport gesteld naar Duitsland. Klein,klein kleutertje met voor de fietstocht 1 Met poplin bloesje: in vele 'n nylon Jurkje aan I Leuk kleuren. 5-13 jr. acq ren bedrukt met écht kinder- Naar grootte <3 D lijk dessin. Tere pastel- en een leuke „Miami pedal- tinten. 42-55 cm. j0c pusher" 6-13 Jr. moderne 80-105 cm., 4175 Alle maten 1 kleuren, N. gr. ^25 m IJ95 matenl L Nopjes zijn mode, ook /Laat ha voor Uw kleine meid I bruin worden in dit Dit bloesje 4 7e «%7e strand- en zonnejurkje 5-13j.N.gr.l - L m. afknoopbare bolero. pastelkleurtjes, r2|e pi|||nzet) 9r«PP'fl rokje Flnelletta In pasteltinten on 1 nc v mn« i' Natuurlijk uit Amerika komt dit beeldig jurkje van Crls- kay embossing, speciaal voor met al die énige des» slnsl 5-13j. Ant im 60-95 cm. 7t« A7c N. grootte 2 4 N. grootte 750 - 97S rlèngen naar een regenbui, want deze American slicker met de grap pige zuidwester is to taal ondoordringbaar. In 5 Amerlk. kleuren. N1irlr 14re-19n Voor meisjes. dle*< len ravotten.' is deze zomerpully in wafe!plqué-dess.Vele tinten3-13 l-aoc a^c Naar gr 1"- L Wat 'n énig shortje m. die leuke ringetjes. Vele tinten. n7c j 3-13j.N.gr.Z 4 Uw dochtertje zal zelf zo graag haér kleur uitzoeken uit de 6 tin ten van dit poplin schooljacket. Wateraf stotend en indanthren. Nl3,'sr,8»-1275

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10