ïWöSOHDeTandpasta van standing^ Aambeien? VRIJDAG 31 MEI 1957 DE LETDSE COURANT PAGTNA 9 „fJAe ta&t poti" aue% Matlaten „Vandaag; „Memorial Day", op He melvaartsdag, leggen wij tegenover elkaar opnieuw de gelofte af te strij den voor het behoud van de wezen lijke waarden in de wereld, van rechtvaardigheid en naastenliefde, welke ons de tocht naar de hemel verzekeren. Het is weer die over machtige stilte welke wij tezamen op deze plek eenmaal per jaar enige ogenblikken ondergaan", aldus de commissaris der koningin in Lim burg, dr F. Houben, in zijn rede tij dens de plechtigheid ter gelegenheid van „Memorial Day" op het Ameri kaanse militaire kerkhof te Margra ten. Tienduizenden waren op deze zo merse middag getuige van de jaarlijk se plechtigheid ter nagedachtenis van hen die in Limburgse bodem begra ven werden en, zoals de commissaris zei, de tocht door het leven zonder thuisreis hebben gemaakt. Twee marechaussees in gala-uni form en met getrokken klewang hiel den de herdenkingswacht aan weers zijden van de indrukwekkende monu menttoren. Hoog van deze toren klonk het signaal „Church call", waarna de plechtige herdenking, "die werd bijgewoond door vele burger lijke en militaire autoriteiten, werd geopend met gebed. Onder doodse stilte hielden ambassadeur Freeman Matthews en dr Houben hun herden kingstoespraken. Vele kransen wer den gelegd, o.a. door de chef van het militaire huis der koningin, generaal Wereldvrijgezellendag te Amsterdam Ruim 750 ongehuwde dames en he ren hebben de Hemelvaartsdag be nut voor het bijwonen van de vierde wereldvrijgezellendag, die was geor ganiseerd door de afdeling Amster dam van de Nederlandse vrijgezellen- bond. Deze bond heeft ten doel het voeren van actie tegen naar de me ning der ongehuwden exorbitant ho ge belastingen; het brengen van ver anderingen in het huidige woningbe- leid en het voeren van strijd tegen de vereenzaming van de vrijgezel, door onderlinge hulp en door gere gelde samenkomsten. De taak van het Tweede Kamerlid drs H. Peschar, die wegens ziekte verhinderd was te spreken over het eerste punt van de doelstelling, werd overgenomen door de vice-voorzitter van de bond, de heer G. J. van der Kaay. Deze wees uitvoerig aan de hand van cijfers uit binnen, en bui tenland op de zijns inziens oneven redig zware belastingdruk op de on- gehuwden, in vergelijking met de ge huwden zonder kinderen. De vice- voorzitter zei te pleiten, niet voor een algehele gelijkschakeling van deze groepen, doch voor een gematig der belastingtarief voor de vrijgezel len met lage inkomens, die volgens spr. toch al zeer hoge kosten heb ben. Ook pleitte spr. voor een ver lichting der belastingdruk op andere groepen ongehuwden, waarbij de heer Van der Kaay het oog gevestigd had op de aangekondigde technische be lastingherziening. Mej. W. C. Blomberg, directrice van de vereniging Amsterdams bouw fonds en presidente van de commis sie „Bevordering woongelegenheid al leenstaanden Amsterdam", sprak over het woonprobleem der ongehuw den. Zij noemde als disederata, dat de financiering van de woningbouw voor alleenstaanden een uitzondering in de bijdrageregeling dient te worden opgenomen. Het is naar haar mening ongewenst, dat voor de groep alleen staanden een uitzondering wordt ge maakt bij de toepassing van de wo- ningwetbouw. Voorts dient bij de bouw van woningen een groter scha kering te worden toegepast voor de onderscheidene groepen alleenstaan den, die meer dan tot nu toe een eigen keuze moeten kunnen bepalen. Nadat de voorzitter van de afde ling Den Haag, de heer C. van As, een propagandistisch woord had ge sproken, voerde het gezelschap van Martin Erich een cabaretprogramma uit. Nadat de dames en heren bonds leden gezamenlijk de maaltijd had den gebruikt, werd de vierde vrijge- zellendag gesloten met een dans avond, waarmee het derde punt van de doelstelling in praktijk was ge bracht. C. F. Pahud de Mortanges, namens koningin en prins, door ambassadeur Freeman Matthews, mr R. Kranen burg, een vertegenwoordiger van de minister van oorlog, generaal Porter en luitenant-kolonel Chamberlain, mevrouw Michiels van Kessenich van Meeuwen namens het Nederland se oorlogsgraven-comité, burgemees ters van enkele Limburgse gemeen ten en vele anderen. Vervolgens legden 600 schoolkinde ren bloemen op de graven der ge sneuvelden. Ook werden er nog kran sen en bloemen gelegd door verte genwoordigers van de 4000 deelne mers aan de grote Margraten-wan deltocht, die dit jaar samenviel met deze herdenking. Het vuurpeloton loste enkele sal vo's. Terwijl het muziekkorps der Limburgse jagers het Wilhelmus speelde en vervolgens het muziek korps van de A.S. third armoured di vision „The star spangled bannèr" deed weerklinken, gingen de Ameri kaanse en Nederlandse vlaggen lang zaam langs de mast, waar leden van de Amerikaanse luchtmacht en mari ne de erewacht hadden betrokken. Te Leiden ontsnapte gevangene gegrepen De Enschedese politie heeft eer gisteravond de 32-jarige W. V. gear resteerd, die in de strafgevangenis te Groningen verbleef, maar sinds 4 april voortvluchtig was. Hij bracht die dag onder bewaking een bezoek aan zijn zieke moeder in Leiden, en slaagde erin te ontsnappen. Tot nu toe waren alle nasporingen vruchteloos. De man moet nog en kele jaren uitzitten. Eergisteravond trof de Enschedese politie de man aan toen hij juist uit een huis kwam met een bromfiets. Bij fouillering kwamen uit zijn zakken o.a. inbre kerswerktuigen, een alarmpistool en een bedrag van 450. De bromfiets, waarmee V. er op uit wilde gaan, was j.l. zaterdag gestolen. Aanvan kelijk gaf V. een valse naam en adres op, maar men kwam al gauw tot de ontdekking met de ontsnapte te doen te hebben. Vingerafdrukken lever den bovendien het overtuigende be wijs. V. heeft na zijn ontvluchting in verschillende plaatsen in het wes ten des lands inbraken gepleegd. Meer overwerken, minder belasting Met ingang van 1 juni ajs. zullen I de overwerklonen worden belast volgens het tarief van bijzondere lonen, hetgeen betekent, dat de loon belasting op de overwerklonen ver laagd zal worden. Aldus een besluit van de minister van financiën. Als overwerk wordt beschouwd de ar beid, die buiten de normale arbeids uren van het bedrijf verricht wordt Niet als overwerk wordt beschouwd: de nacht- en zondagsdienst in be drijven, die hierop normaal zijn aan gewezen; een verlenging van de ar beidsduur, welke later wordt gecom- j penseerd door verkorting van ar- I beidsduur. (Advertentie) Wie z'n neuA schendt, óchendt z'n aangezicht HnM Wagen van de weg het water ingeduwd Vrouw gedood Te Korte Akker in Veendam is de 51-jarige mej. J. Visser om het leven gekomen bij een ongeluk met een wagen, welke werd gebruikt voor het verweiden van lammeren en pinken. Vier pieken en twee lammeren moesten naar een andere weide over gebracht worden. Mej Visser zat bo ven op de wagen, welke door een paard werd getrokken, om de twee lammeren tegen te houden. Een van de pinken duwde echter met zijn kop tegen de wagen, zodat deze een vaart in reed. Mej. Visser kwam onder de wagen terecht en kon niet direct op het droge gebracht worden. Toen zij on der het voertuig vandaan gehaald was, bleek zij reeds te zijn overleden. De beesten konden op een na gered worden. dit tabletje en U stilt de pijn. Duizenden lijders aan aambeien zijn bil) verrast over de blijvende verlichting van hun kwaal. Hemotabs Is een volkomen nieuw middel in tabletvorm. gewoon ln te nemen met 'n glaasje water. U heeft geen zalf of zetpillen nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevor deren genezing; ze zijn zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies regelen, zo belangrijk voor 'n volkomen herstel en lange vrijwaring van pijn. HEMOTABS 'n Complete kuur 1.47 Bij Apothekers en Drogisten (Advertentie) Delft ongerust over ILSY De gemeenteraad van Delft heeft aan het slot van zijn vergadering van j woensdagavond een krachtig protest laten horen tegen de op tweede Pinksterdag, maandag 10 juni a.s. op het vliegveld Ypenburg in de ge- (meente Rijswijk te houden zesde in- I ternationale luchtvaartschouw, de I Ilsy. Met toestemming van alle frac- ties hield de heer Spanjaard (PvdA) een interpellatie. I Hij betoogde dat het nuttig kan I zijn de technische vooruitgang op het I gebied van de luchtvaart te beproe- ven, doch dit behoeft naar zijn me- i ning niet te geschieden in een show die gericht is op de sensatielust van I de massa. Bij een demonstratie van vliegtuigen, zoals op de Ilsy, zijn on- gelukken niet uitgesloten en als een j vliegtuig daarbij in een wooncen- I trum neerstort, zal men kunnen spre ken van een nationale ramp. Er zou een geldinzameling worden gehouden om de schade te kunnen vergoeden, maar wie zal de ellende vergoeden, zo vroeg spreker zich af, die dan is aangericht. Ter 'geruststelling herhaalde de burgemeester de toezegging van de organisatrice van de Ilsy, de konink lijke Nederlandse Vereniging voor luchtvaart, dat het de deelnemers aan de vliegvertoningen is verboden de geluidsbarrière te doorbreken. TELEVISIE IN DE LUCHT. De KLM heeft een proefbarxk voor schroef turbinemotoren besteld, die uitgerust zal zijn met televisie. De proefbank is bestemd vorn onder zoek en controle van de schroeftur- binemotoren van de Vickers „Vis count" en van de Lockheed „electra- toestellen. Op een scherm net een beeldbuis van 36 cm zal ie contro leur de draaiende motor, die op een afstand van 40 meter van'hem staat opgesteld, kunnen observeren en con- I trol eren. JAARVERGADERING KJV.B. De voorjaarsverbondsraadsvergade- ring van de K.A.B. zal dit jaar wor den gehouden op 3 en 4 juni a.s. te Utrecht in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen (Mariaplaats). Deze vergadering vangt aan maan dag 3 juni a.s. 's morgens half elf. Het eerste gedeelte der vergade ring, waarin als voornaamste punten aan de orde komen de openingsrede van de voorzitter, de heer J. A. Mid delhuis, de „mededelingen" en de naar aanleiding van openingsrede en „mededelingen" te houden gedach ten wisseling, zal openbaar zijn; na de middagpauze op de eerste dag zal vermoedelijk geen openbare zitting meer volgen. BEDEVAART NAAR PARAY-LE-MONIAL. Sinds de encycliek van Paus Pius XII over het H. Hart verscheen, is deze devotie nog meer dan vroeger in de belangstelling van de katho lieken gekomen. De H. Hartverering is gegroeid tot een wereldomvattende en wereldwij. de godsvrucht. Paray-le-Monial de plaats, waar het H. Hart in 1672 ver scheen en Zijn belofte gaf aan de Ijl. Magaretha Maria Alacoque, heeft in deze verering een zeer bijzondere plaats. Voor de zestiende keer gaat katho liek Nederland naar Paray-le-Monial en wel van 20 t/m 27 augustus. De directeur van het Internationale Intronisatiewerk, de zeereerwagrde Pater Amadeus van Enckevort s.s.c.c., is geestelijk leider van deze bede vaart. De reisweg loopt over: ParijsNe- vers en Nancy. Programma's zijn verkrijgbaar bij de geestelijke leider: Seminarieweg, Ginneken, post BaveL Woensdagavond is in IJmuiden bin nengekomen de aan de neus zwaar beschadigde onderzeebootjager Hr. Ms. „Groningen", die 's middags in het Schulpengat de kotter Texel 24 heeft overvallen, waardoor het scheepje vrijwel onmiddellijk zonk. De oorlogs bodem had vijf geredden van de kotter bij zich, die in de Noordersluis te IJmuiden aan land zijn gegaan en naar huis konden terugkeren. P. C. HOOFTPRIJS UITGEREIKT Voor de eerste keer is de staats prijs voor letterkunde (P. C. Hooft- prijs 1956) uitgereikt aan een vrouw, de schrijfster Anna Blaman (pseu doniem voor mej. J. P. Vrugt geb. 31 jan 1906 te Rotterdam en aldaar woonachtig). Het was de tiende keer dat deze staatsprijs, groot 3000 werd uitgereikt en de vijfde t gistermiddag geschiedde in de statige ridderzaal van het Muiderslot. De Utrechtse arts J. B. Bussema- ker is gisteren ernstig gewond ge raakt, toen zijn auto bij Burgos in Spanje in botsing kwam met de auto van de heer P. Fournier, hoofdinge nieur vanhet Marokkaanse electri- eiteitsbedrijf. Dr. Bussemnk .r, de heer Fournier, die eveneens ernstig weio gewond, en drie andere inzitten den van de beide wagens zijn in een ziekenhuis te Burgos opgenomen. DRIEJARIG MEISJE VERDRONKEN Het driejarig dochtertje van de familie Van Dijk uit Mijdrecht is woensdag in een langs de weg lopen- I de sloot geraakt en verdronken. Pas na een uur zoeken werd het lijkje van het kind gevonden. BOERDERIJ TE URETERP VERBRAND. Gisteravond omstreeks 8 uur is in Ureterp een boerderij, bewoond door de heer H. Taekema, tot de grond toe afgebrand. Bij het aansluiten van een fles persgas ontstond er een explosie, waarschijnlijk doorda in de nabijheid open vuur aanwezig was. De heer T. liep daardoor lichte brandwonden op. Het huis stond bin nen enkele minuten in lichter laaie en brandde in korte tijd geheel af, zonder dat er, behalve enige kleinig heden, iets uit de inboedel kon wor den gered. Het vee liep gelukkig reeds in de wei. De brandweer uit Ureterp, die het afgelegen boerderijtje moeilijk kon bereiken, moest zich beperken tot nablussen. Jaarvergadering Nederl. Dierenbescherming Hedenmorgen is te Enschede de 94ste algemene jaarvergadering van de „Nederlandse vereeniging tot be scherming van dieren" begonnen. Aan het begin der vergadering heette de voorzitter van genoemde vereniging, mr dr W. Hugenboltz uit Leiderf, de aanwezigen en speciaal de vertegenwoordigers van verschil lende departementen en bevriende verenigingen hartelijk welkom. Vervolgens wenste hij de aldelmg Enschede geluk met haar 40-jarige bestaan en deelde de secretaris dezer afdeling, de heer A. G. Hens, mede, dat het hoofdbestuur hem voor zijn werk op dierenbeschermingsgebied de gouden medaille had toegekend. Naar spreker voorts mededeelde, groeide het ledenaantal der vereni ging het afgelopen jaar van 73.000 to 76.000 en er kwamen zes nieuwe afdelingen bij. Dr Houthuis, die wegens zijn ver trek naar Iran, niet langer kon aan blijven als secretaris van de slacht- commissie, is de gouden ere-medaille der vereniging toegekend. Het spreekt vanzelf, aldus mr dr Hugenholtz, dat wij bij voortduring in grote spanning verkeren over het aanhangige ontwerp van wet op de dieren bescherm ing. Het is bekend dat de regering voor 70 procent met onze wensen heeft rekening gehouden. De niet overge nomen 30 procent is te splitsen in bepalingen, die wij ->dzakelijk, en in die welke wij zeer gewenst ach ten. Hierna stond de voorzitter stil bij een ontwerp van wet, dat bij de Tweede Kamer is ingediend en dat handelt over gevonden zaken en ge vonden dieren. Voorts maakte dr mr Hugenholtz nog gewag van het feit, dat bij be schikking van de mini. ter van land bouw, visserij en voedselvoorziening is bepaald, dat veewagens eenmaal per week ontsmet dienen te worden. Bij beschikking van de minister van verkeer en waterstaat is voorts bepaald, dat door landbouwtrekkers voortgetrokken aanhangwagens bij het vervoer van vee aan de daar voor gestelde eisen moeten voldoen. Vervolgens vermeldde spreker, dat de inspectiedienst der vereniging in 1956 in opdracht van de directeur van de rijksdienst oor het wegver keer 1000 veewagens heeft kunnen goedkeuren. Door deze keuringen wordt bereikt, dat de voertuigen aan redelijke eisen voldoen, waardoor veel kwelling voor de dieren wordt voorkomen. In 1956 zijn bijna 3.000.000 dieren op de markten aan- en afgevoerd, waarvan 99 procent met de door de inspectie der vereniging gekeurde veewagens. EMPLOYE VAN KFNNEMER- DUINEN DODELIJK VERONGELUKT Gisteravond omstreeks 9 uur is de 56-jarige heer A. Versteeg uit Haar lem, terreinwerker eerste klas bij de stichting „Het nationale park de Ken- nemerduinen", op weg naar het park dodelijk verongelukt. Hy stak per rijwiel de Zeeweg in Overveen over en werd daarbij door een passerende personenauto aangereden. Hij was vrijwel op slag dood. De heer Ver steeg was sedert 1952 in dienst van de stichting. VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Kennemerland" (3 juni); Australië: via Engeland (8 juni); Brazilië: m.s. „Gaasterland" (3 juni); Canada: s.s. „Groote Beer" (5 juni); Chili: via New York (5 juni); Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (11 juni), Ned. Antillen m.s. „Willem stad" (4 juni); Ned. Nw.-Guinea.: m.s. „Willem Ruys" (11 juni); Nieuw Zeeland: via Engeland 8 juni); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Pretoria Castle" (8 juni); Brits- Oost-Afrika: via Frankrijk (8 juni). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. fVeihaeCing," aan het ScheueningAe ötmnd Het mooie weer werkte prachtig mee aan de traditionele wedloop naar zee, waar de baden van de Maat schappij Zeebad te Scheveningen het seizoen opende.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9