-KANO K. Bond van Muziekgezelschappen in Zn Hollandia-zeilwedstrijden troffen het gisteren beter Bij de autorace te St. Etienne werden 2 coureurs gedood VRIJDAG 31 MEI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 Protesten genoeg in de Regenboogklasse De voortekenen van de uitgestelde zeil wedstrijden van Hollandia. die het afge- lopen weekeinde niet konden doorgaan wegens een teveel aan wind, waren niet bijster gunstig, toen gistermorgen het startsein werd gegeven. Immers, er stond maar heel weinig wind, slechts een heel flauw briesje, zodat er nu gegronde vrees bestond, dat er niet gezeild kon worden wegens te weinig wind. Zover is het ge lukkig niet gekomen, doch er was toch ook wel zo weinig wind in de ochtend, dat er slechts een ronde gezeild kon worden. In de middag is het gelukkig beter gegaan. Toen eenmaal het startschot was gevallen voor de aankondiging van de laatste serie wedstrijden, kwam de wind eerst goed door en zo kon er stevig ge zeild worden, hetgeen ook wel blijkt uit het feit. dat in sommige klassen verschil lende protesten vielen. Van de ochtendwedstrijden was wel het merkwaardigste, dat de leiders in diverse klassen zulk een grote voor sprong op de overigen konden behalen en dat er desondanks later hier en daar toch nog stevig geknokt kon worden. De wisselvalligheid van de flauwe wind, het voordeel of nadeel van een hogere of lagere wal speelden hier de zeilers meer malen parten en daardoor kwamen er nog wel enkele verrassingen voor, het geen de attractie van deze wedstrijden niet onaanzienlijk verhoogde. In de Finnjollenklasse waren er dit maal eigenlijk slechts twee gegadigden voor de eerste plaats, nl. Karei Warburg en Wim Maarse. die niets voor elkaar onderdeden. Warburg had in de ochtend race lange tijd de leiding, maar op bijna onverklaarbare wijze gelukte het Maarse hem voorbij te komen. In de middag wedstrijd paste Warburg evenwel beter op en toen was de eerste plaats en daar mee tevens de eerste prijs voor hem. Drs. Jan Bier deed het in de ochtend wedstrijd der Drakenklasse uitstekend. Reeds bij de boei van het Paddegat was hij de overigen een straatlengte voor en hij won deze race zoals hij wilde, daarbij Wim v. Duijl c.s. achter zich latend. In de middag was Van Duijl het evenwel, die de eerste viool speelde, daarbij steeds van dichtbij gevolgd door Cor Groot. Nu waren het deze twee, die de anderen geen schijn van kans gaven, maar Jan Bier wist door zijn goede derde plaats ln de middag toch nog de tweede plaats In het algemeen klassement te bezetten voor Groot. De Regenboogklasse vooral was het. die felle strijd liet zien, zodat er hier en daar nogal wisselingen in de volgorde voorkwamen. Des morgens had Hans v. d. Velde eerst een kleine voorsprong, doch op het kruisrak bleek, dat zijn schip, pas voorzien van een nieuwe mast na het zware weer in de Voor Kaag. nog niet voldoende aan deze nieuwigheid was aangepast, zodat hij allengs terrein ver loor en in de middag met de veel ster kere wind. was dit nog meer merkbaar. Sieverts. Hofland, Van Staveren en Kist streden hier de grote strijd, waarbij Van Staveren het presteerde om in de mid dagrace te vroeg te starten en als laatste de race in te gaan en toch op fraaie wijze te winnen. Er waren in deze klasse evenwel verschillende bakboord-stuur boord-kwesties, hetgeen de nodige pro testen ten gevolge had, zodat men aan het einde van de dag de handen vol had en niet verder kwam dan een voorlopige einduitslag, die hieronder te vinden is. Bouw van Wijk zegevierde ditmaal in de Sharpieklasse en bewees opnieuw een echte lichtweer-zeiler te zijn. In de Pampusklasse en de Olympia- Jollenklasse maakten resp. H. J. de Ruyter en H. Lesage de beste prestaties van deze Hollandia-wedstrijden door beide tweemaal te winnen. Bij de Vliegende Hollanders werd Jan Schooneveldt uiteindelijk winnaar. Wel had Jac. Kraan de ochtendwedstrijd ge wonnen, doch in de middagwedstrijd zegevierde Schooneveldt. Guus Nater bleef de „cracks" in de Jeugdklasse. Rijks en Bakker, de baas. Hij liet beiden achter zich. De totaaluitslagen luiden: Valkenklasse: 1. Ir. H. F. Zuiderbaan Negenentwintig dagen en negenen twintig nachten heeft Eddie Barnett in eenzame afzondering op de ruim 20 meter hoge paal doorgebracht. Deze Amerikaan, een vurig suppor ter van het „Washington Senators"- honkbalteam, was namelijk uit pure wanhoop over de matige resultaten van zijn favorieten in een 65 voet hoge paal geklommen, waarna hi] de belofte aflegde, dat hij daar zou blij ven, totdat zijn ploeg een drietal over winningen achter elkaar zou hebben behaald. Woensdag slaagden de „Washing ton Senators" er voor de eerste keer sinds Barnett zijn belofte deed in voor de derde achtereenvolgende maal te winnen, waarna Eddie zijn hoge zitplaats heeft verlaten. pnt.; 2. F. Jansma 55 pnt.; 3. E. Rolf v. d. Baumen 46 pnt.; 4. N. Both 45 pnt. Drakenklasse: 1. W. P. v. Duijl 38 pnt.; Drs. Jan Bier 34 pnt.; 3. C. Groot 21 pnt.; 4. P. A. W. van Roessel 18 pnt. Vrijheidsklasse: 1. R. Hellema 53 pnt.; 2. Ph. Frech 50 pnt.; 3. H. Schalk 48 pnt.; 4. G G. P. de Reuver 40 pnt Pampusklasse: 1. H. J. de Ruyter 38 p.; 2. M. C. F. J. Cosijn 19 p.; 3. G. A. Pfeiffer 16 p. 12 VoetsjoÜenklasse: 1. J. van Staveren 33 pnt.; 2. N. J. Jonker 26 pnt.; 3. Mej. G. v. d. Berg 26 pnt. 12 m» klasse: 1. B. van Wijk 46 pnt.; 2. Bart Kraan 42 pnt.; 3. J. van Staveren ""1 pnt.; 4. G. Verhagen 24 pnt. Sternklasse: 1. B. N. Sneenk 28 pnt.; 2. J. G. v. d. Winden 22 pnt Regenboogklasse: 1. C. van Staveren 37 pnt.; 2. C. Kist 34 pnt.; 3. J. H. C. Sieverts 33 pnt.; 4. A. Gebuis 29 pnt. 16 m> Streepklasse: 1. H. Lesage 40 p.; H. Willems 24 p.; 3. J. P. Loogman 21 pnt. Vliegende Hollanderklasse: 1. J. Schoo neveldt 36 pnt.; 2. M. C. Blok 26 pnt.; 3. Jac. Kraan 24 pnt. Finnjollenklasse: 1. K. H. Warburg naïden LAWNTENNIS NAT. STUDENTENKAMPIOEN SCHAPPEN TE NOORDWLJK Van 25 tot en met 28 juni zullen op de banen van het Noordwijkse Casino de nationale studententenniskampioenschap pen worden gehouden, georganiseerd door de Leidse Studenten Lawntennis- vereniging. Door de deelname van zeer goede spe lers en speelsters, zoals Karamoy, Goris Geslaagd concours te Poeldijk |F/f grote federatieve Bondscon- hooggestemde toespraak waarin, naar A roiirs nitcaande van de r.-k. Bond hii zeide, de blijheid domineerde. De pnt.; 2. W. Maarse 33 pnt.; 3. Leo Gerhards 15 pnt. Jeugdklasse: 1. G. Nater 42 pnt.; 2. J. A. Rijks 3 8pnt.; 3. R. Bakker 33 pnt; 4. B. Saur 30 pnt. cours uitgaande van de r.-k. Bond van Muziekgezelschappen werd dit en Kloezên, zijn zeker enige interessante 1 jaar georganiseerd door het r.-k. Fan farecorps Pius X te Poeldijk bij ge legenheid van de viering van het negende lustrum. Weken is men in het land der zoete druiven bezig ge weest om dit muziekfestijn voor te bereiden. Vele vooraanstaande en in vloedrijke inwoners van Poeldijk wer den bereid gevonden zitting te nemen in het ere-comité, het bestuur van de Fruit- en Groenteveiling stelde voor deze wedstrijd spontaan dc grote veilinghal beschikbaar, om enkele da gen een muziektempel te zijn, waar harmonie- en fanfare-orkesten hun beste beentje voorzetten en streden om de ere-palm. Ook werden er prij zen geschonken door verenigingen, zaken en bedrijven, instellingen en particulieren. De officiële opening vond plaats in het St. Vincentiusgebouw. Hierbij waren aanwezig burgemeester K. L. J. Wouters, de Hoogeerw. deken G. Kuys, Rector C. P. de Wit, geestelijk adviseur van de r.-k. Bond Z.-H., het bondsbestuur, het ere-comité en con courscomité, juryleden, directeuren" en leden van deelnemende vereni gingen. De voorzitter van de jubi lerende vereniging, de heer W. Veer kamp, verwelkomde alle aanwezigen met een hartelijk speechje. Burgemeester Wouters sprak hier na het openingswoord. Het was een wedstrijden te verwachten. Op dinsdag 25 en woensdag 26 juni zullen voorts zes studenten uit Cam bridge van internationale sterkte de strijd aanbinden met zes Nederlandse studenten. KORFBAL haarlem versloeg leidse ploeg De te Haarlem gehouden korfbalwed strijd tussen het Haarlemse twaalftal en dat van Leiden is door de Haarlemse ploeg met 95 gewonnen. Crescendo. Hedenavond om zeven uur wordt de laatste competitiewedstrijd gespeeld van Crescendo tegen KNS. terr. L. Hout. Daar geen aanschrijvingskaarten verstuurd zijn, gelieven onderstaande personen om 6.45 uur aanwezig te zijn: Ida, Truus. Corry, Willy, Plony, Gré, Henny, Loet. Leo, Hent, Piet en Kees. De training op de speeltuin gaat heden avond dus niet door. Zaterdagmiddag vaardigheidswedstrijden van de jongste adspiranten op het terrein aan de Zoeterw. Singel. Zon dag a.s. serie wedstrijden van Crescendo op de Zoeterw. Singel. Om 2 uur de be slissingswedstrijd De AlgemeneVicus Oriëntis op 't hockey-terrein Roomburg. De race om de Grote Prijs van St. Etienne heeft aan twee coureurs van de Ferrari-ploeg, de Italiaan Car- rini en de Portugees Baretto, het le ven gekost. De race werd in twee afdelingen gereden: de eerste over 1 y, uur voor sportwagens boven de 1500 cc. Het ongeluk met noodlottige afloop gebeurde in de tweede afde ling toen de twee coureurs, in tegen gestelde richting, reden op een ge deelte van de autobaan buiten de stad. In de bocht van de „Maison Rouge" raakte Carrini de macht over het stuur kwijt en reed over het smalle troittoir, dat de weg in twee gelijke helf.ten verdeelt. Daardoor kwam hij in botsing met Baretto, die in volle vaart uit de tegenoverge stelde richting aanstormde. De twee wagens barstten uiteen in honderden stukken, die op de kanten van de weg terecht kwamen, doch gelukkig geen toeschouwers raakten. De twee coureurs werden echter op slag ge dood. De race in de eerste afdeling ver liep evenmin zonder ongelukken. In de eerste ronde kapseisde de wagen van de Italiaan Vecchini, die aan het gezicht gewond werd. In de 18e ron de slipte de Lotus van de Engelsman Biher. sloeg om en vloog in brand. Biher werd met wonden aan het ge zicht en aan het lichaam naar een ziekenhuis gebracht. Beide coureurs zijn er goed afgekomen en de bles sures zijn niet van ernstige aard. GYMNASTIEK Zondag zullen ln de Stadsgehoorzaal te Leiden de jeugdverenigingskampioen schappen turnen van de NederL Kath. Gymn. Bond. District West III, worden verstreden. De wedstrijden omvatten 3 klassen, n.l. klasse A leeftijd 10 en 11 jaar; klasse B leeftijd 12, 13 en 14 jaar en klasse C leeftijd 15 en 16 jaar. Klasse A en B is voor meisjes zowel als voor jongens een vierkamp n.l. vrije oefening, brug, ringen en bokspringen. Klasse C voor meisjes is een vijfkamp voor le en 2e graad. n.L lange mat. brug, ringen, evenwichtsbalk en 2 paard- breedtesprongen. Elke groep bestaat uit 6 deelneemsters (nemers). Aan deze wedstrijden nemen 19 ver enigingen met 120 groepen deel n.l. uit het Westland 5 verenigingen, uit Den Haag e.o. 7 verenigingen en voorts Snel en Lenig uit Wassenaar met 5 groepen, GDS uit Boskoop met 6 groepen. Meer burg met 3 groepen, Rapiditas uit Oegst- geest met 2 groepen. Groen Wit uit Leiden met 12 groepen, Sportief uit Leiden met 3 groepen en Victoria uit Leiden met 18 groepen. Bij de meisjes zal Victorie, die het vorig jaar in alle klassen het kam pioenschap behaalde, grotere concurren tie ontmoeten, aangezien het technisch peil bij verschillende verenigingen vooruitgegaan en deze verenigingen graag revanche willen nemen. Deze wedstrijden, welke om 12.15 uur aan vangen, zijn tegen geringe vergoeding toegankelijk voor het publiek. Twee kinderen werden gedood en drie personen gewond, toen gisteren tijdens autoraces in de Amerikaanse stad Clarion een wiel van een serie sportwagen vloog en in het publiek belandde. De bestuurder, Ted Wise uit Ohio, kon de wagen in zijn macht houden. Hij werd niet gewond. CONNAUGHTS NIET MEER IN WEDSTRIJDEN. De Britse fabriek Connaughts, die zich gespecialiseerd heeft in het ver vaardigen van race-wagens, heeft besloten om, wegens gebrek aan fi nanciële middelen, niet meer aan wedstrijden deel te nemen. MARKIEZIN DE PORTAGO SCHONK GELDBEDRAG. De markiezin de Portago .mo®" der van de Spaanse coureur, die tij dens de laatstgehouden „Mille Mi- glia" verongelukte heeft, als een teken van medeleven met de slacht offers van de ramp en als dank voor de door de bevolking betuigde sym pathie, een bedrag van 1 miljoen lire (ca. 6100 gulden) geschonken aan de gemeente en de parochie van Cavriana. Voorts heeft de markiezin aan de Spaanse consul-generaal te Milaan verzocht haar de namen en adressen van de gezinnen van de slachtoffers van het ongeluk te verstrekken, als mede inlichtingen omtrent hun maat schappelijke omstandigheden, ten einde hun zo nodig te kunnen hel pen. ATLETIEK rkav rataven Bij de op Hemelvaartsdag door de Dordrechtse atletiekvereniging „Parthe non" gehouden wedstrijd over 10 km wist J. Kraan als eerste te eindigen in de C-klasse met een tijd van 34.34 min., waardoor hij naar de B-klasse promo veert. B. Kraan werd in de C-klasse 4e met een tijd van 35.40.1. J. Vlasveld moest na 6 km opgeven wegens kramp, op het moment, dat hij nog in de kop groep zat. goede prestaties van aav-ers in utrecht De Utrechtse atletiekvereniging Hellas organiseerde op Hemelvaartsdag baan- wedstrijden op de sintelbaan Maarschal- kerweerd, waaraan ook door leden van de AAV '36-C werd deelgenomen. Jac. v. d. Meent zorgde tijdens deze wed strijden voor een nieuw. GAC-record op de 80 m Jongens C. Met een tijd van 10.- sec. eindigde hij als eerste op dit nummer. Deze C-jongen heeft hiermee dit jaar drie GAC-records verbeterd n.l.: 80 m; 600 m en verspringen. Ch. Cothé kwam in de finale 100 m jongens-A tot een 5e plaats met een tijd van 12.1 sec. Hoe snel de sprint bij de heren ver liep. blijkt wel uit het feit, dat de AAV- er W. v. Veen op de 100 m heren-B met een tijd van 11.8 sec. in de serie uitge schakeld werd. TAFELTENNIS PIT '54 ORGANISEERT KAMPIOEN SCHAP ZOETERWOUDE Nu a.s. zondag de strijd om het kam pioenschap van Zoeterwoude en van de TTV PIT '54 geleverd zal worden, willen wij een kleine voorbeschouwing geven. Er is een record aantal inschrijvingen n.l. 55 voor de enkelspelen en 36 voor de dubbelspelen. Het dames-dubbel gaat niet door wegens te weinig deelneem sters. Bij de junioren-leden verwachten we een onbetwiste zege van de veelbe lovende Ton v. d. Helm; bij de senioren leden zal de strijd waarschijnlijk gaan tussen A. v. d. Fluit en A. v. d. Helm, waarbij we eerstgenoemde iets meer kans geven. In het dames-enkelspel is een voor spelling moeilijk, aangezien alle preten denten hebben ingeschreven. A. Kraan, F. Schuur en A. v. Klink, kampioene van het vorig jaar. zullen zich beslist voor 100 geven. Een verrassing behoort hierbij niet tot de onmogelijkheden. In het herendubbel achten wij het duo v. d. Kolk-v. Vliet wel zeer sterk, maar zul len zij hoger ogen gooien dan v. d. Fluit- v. d. Helm? In het juniorendubbel zullen T. v. d. Helm en G. v. d. Geest wel niet veel te duchten hebben. Het mixed- double dient om een beetje cachet aan het geheel te geven en hierbij durven we ons aan geen prognose wagen, even als dit zeer moeilijk is bij de junioren- niet-leden. aangezien hierbij allerlei on bekende krachten tegenover elkaar staan. Bij de senioren-niet-leden achten wij P. Vliet het sterkst. En wie zal de uit eindelijke titel gaan wegslepen? wordt 's avonds vanaf half acht beslist is nog zeer moeilijk te zeggen. Al met al belooft het een spannende avond te worden, 's Middags worden de voorronden verspeeld vanaf 13.00 uur. Om 13.45 uur vindt de officiële opening plaats. DAMMEN KAMPIOENSCHAP VAN Z.-HOLLAND De uitslagen der 3e en 4e ronde waren: J. v. d. DoeJ. v. d. Starre 02; B. van DamL. P. Kain 20; A. J. BomJ. H. de Kluiver 11; T. GordijnTh. Zwet sloot 11; G. MuddeH. Kinnegin 02; J. de VriesR. Overes 20; J. v. d. StarreR. Overes 11; H. KinneginJ. de Vries 11; Th. ZwetslootG. Mudde 0—2: J. de Kluiver—T. Gordijn 0—2; L. P. KainA. J. Bom 20; J. v. d. Doe B v. Dam 11. De stand in de kopgroep is: J. de Vries 7 uit 4; Gordijn 5 uit 3; B. v. Dam 5 uit 4; Kain, Zwetsloot. Kinnegin en De Kluiver, allen 4 uit 4. HANDBAL Nic. Boys. De junioren komen om 12 uur in Kudelstaart uit tegen de RKDES-jun. Vertrek per rijwiel 11 uur. HVS. De woensdagavond gespeelde competitiewedstrijd tegen DEO is ge wonnen door HVS. Bij de rust was de stand 22. Eindstand 52. Hedenavond speelt een gecombineerd junioren-elftal een oefenwedstrijd tegen HVL in Leidschendam, aanvang 7.15 uur, vertrek 6.30 uur. Zondag a.s. speelt HVS de laatste competitiewedstrijd tegen Velo uit Wateringen, aanvang 12 uur. Het tweede elftal en de junioren gaan zondag naar Rijpwetering en spelen daar tegen Nio en Nio A, aanvang 1.30 en 4 u. Vertrek 12.15 en 2.45 uur. NIO. Voor zondag zijn de volgende hij zeide, de blijheid domineerde. De burgemeester liet er geen twijfel over bestaan, dat men grote waardering heeft voor dit immer actieve corps. Wel maakte hij zich zorgen, want de jeugd die men nodig heeft om te kunnen blijven doorgaan, toont zich vaak passief. Hij sprak de wens uit, dat dit concours zich zou doen ken nen door een felle, doch sportieve kamp om de ere-palm en dat het na afloop geboekstaafd zal worden als een geslaagd concours. Namens Let gemeentebestuur bood de burge meester een prachtige beker aan, waarbij de jubilerende vereniging vrij werd gelaten in het geven van een bestemming. Vervolgens sprak de bondsvoorzit ter de heer C. A. Volgering. Namens de r.-k. bond feliciteerde hij de jubi lerende vereniging met dit heuglij). feest. „Pius X", zo zeide hij, heeft van begin af aan meegestreden in de voorste gelederen voor de verheffing van deze volkscultuur. De vereniging heeft altijd ijverig gestreefd naar de bereiking van haar culturele en so ciale doel. Hij stelde voorts in het licht, het grote belang van het bezitten van een goede muziekvereniging voor dë gemeenschap. Hoe er een prachtige besteding van de vrije uren te vinden is in het beoefenen van de schoon ste der kunsten, de muziek. Spreker eindigde met de wens dat dit con cours zou mogen worden een pro paganda voor de muziekbeoefening. Hierna werd de ere-wijn aangebo den, waarna men zich naar de veiling hal begaf. Acht verenigingen namen deze mid dag deel aan de wedstrijd. De jury werd gevormd door de heren H. M. Scheifes te Leur, directeur der r.-k. Volksmuziekschool, Fr. van Abeelen, musicus te Valkenswaard en Sjef van Balkons, musicus te 's-Hertogenbosch. De beoordeling geschiedde volgens nieuwe bepalingen ten aanzien van de promotie-regeling. Hieronder volgt een beknopt over zicht van de prestaties der deelne mende verenigingen. Tweede afd. Fanfare. Liefde voor Harmonie te Roelofarendsveen. De vereniging maakte met een frisse klank in het eerste nummer een goede indruk. De verhouding melodie en begeleiding was niet altijd juist. Het keuze-nummer was over het geheel wat minder goed uitgevoerd dan het verplichte werk. Totaal 259 punten. (Tweede prijs). Eerste afd. Harmonie. St. Radboud, Kethel. In het verplichte werk was heel veel goeds te beluisteren. Soms echter kwam de stemming in het ge drang. Clarinetten klonken niet mooi. Het vrye nummer kreeg eveneens een goede vertolking. Niet altijd kwam de geest van de muziek tot uitdruk king. Totaal 288 pnt. (le prys). St. Cecilia, Leidschendam. Deze vereniging had te kampen met de stemming. Het samenspel was soms ongelijk. Het vrije nummer als ge heel minder goed dan het verplichte. Totaal 257 punten. (2e prijs). Uitmuntendheid fanfare. By deze afdeling speelde Arti en Religioni uit Langeraar. Het verplichte nummer kreeg een vrij goede vertolking. Toch is de bezetting voor een goede uit voering van dit moeilijke werk wat klein en doet de uitvoering wat ge forceerd aan. In het vrije nummer was de onderlinge verhouding der stemmen niet geheel in orde. Ook samenspel en stemming niet altijd correct. Totaal 269 pnt. (2e prijs). Afd. Uitmuntendheid Harmonie. St. Gregorius, Kwintsheul. Zowel het verplichte als het vrije nummer ver kreeg een vertolking die op zijn zachtst gezegd niet gelukkig was. Zo wel samenspel als stemming en rit miek vertoonden tekortkomingen. Totaal 226 pnt. (3e prijs). In dezelfde afdeling deed de Phoe nix uit Wateringen het beter. Stem ming was niet altijd gaaf en samen spel niet altijd correct. Het tweede nummer was beter dan het eerste, doch ook kwamen dezelfde tekort komingen voor. Niettegenstaande dit was het een vrij behoorlijke uitvoe ring. Totaal 267 pnt. (2e prijs). Superieure afd. Fanfare. Excelsior, Noordwijk. Deze vereniging gaf een goede uitvoering van deze lastige mu ziek. Goede klank, stemming niet al tijd correct. Ook goede techniek doch soms klonk het wat sterk. Ditzelfde mag gezegd worden van het vrije nummer. Het was een uitstekende prestatie. Totaal 302 pnt. (1ste prijs). In dezelfde afdeling deed Pius X, Poeldijk, het ook goed. Tekortkomin gen in de stemming en het geheel niet zo gaaf. Toch een uitvoering die er mocht zy'n. Met het tweede nummer had deze vereniging wel een uiterst zware opgave met le Roy d'Ys van Lalo. Voor fanfare haast niet uit te veoren. Toch bracht men het tot een eerste prijs met 288 pnt. Uitslag marswedstrijd: 2e afdeling: Liefde voor Harmonie, Roelofarends veen, 102 pnt., le prijs; De Phoenix, Wateringen, 93 pnt., 2e prijs; lstë afdeling: St. Radboud, Kethel, 84 pnt., 2e prijs; Excelsior, Noordwijk, 102 pnt., le prijs. De dagprijs voor het hoogst aantal punten in de concertwedstrijd gaat naar Excelsior, Noordwijk. Zondag 2 juni wordt het concours voortgezet. Jac. Smits moest op de 5000 meter wedstrijden vastgesteld: NIO tegen HVS heren-A genoegen nemen met een 2e plaats en een prachtige tijd van 15 min. 43.6 sec., wat 1 sec. boven zijn beste tijd is. 2. aanvang 1.30 uur; Nio a tegen HVS a, aanvang 4.15 uur. Willen de senioren en junioren er om denken in gekleurde blouse te spelen? (Advertentie) Aetherklanken ZATERDAG. TELEVISIEPROGRAMMA. NCRV: 17.0017.30 Voor de kin deren. NTS: 20.00 Journ. en weer- overzicht. VPRO: 20.15 Gesprek aan de schrijftafel. 20.25 Films, waar u om lacht. 20.45 Interv. 21.00 Pauze. "".0522.00 Gevar. progr. HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Mil. Kapel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Amus.- muz. 13.50 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Harmondeork. 15.10 Kron. v. let teren en kunsten. 15.35 Gemengd koor. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 Lichte muz. 17.40 Amus.muz. 17.55 Ballroomork. 18.15 Journalistiek weekover. 18.25 Gram. 18.30 Pari. overz. 18.40 Jazzmuz. 19.00 Nieuws. 19.10 Commentaar op het nieuws. 19.15 Omr.ork. en solist. 20.10 Licht baken, caus. 20.30 Act. 20.45 De ge wone man. 20.50 Cabaret. 21.20 Lich te muz. en vacantietips. 22.00 Lichte muz. 22.25 Gram. 22.35 Wij luiden de Zondag in. Aansluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Dansnruz. 10.50 Buitenl. overz. 11.05 Promenade-ork. 11.35 Oude muz. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Dansmuz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Nieuwe gram. 14.25 Voor de jeugd. 15.00 Klein vrouwenkoor. 15.15 Op de Middelbare school in de Ver. Staten, caus. 15.30 Gelders ork., koor en sol. 16.25 Hammondorgel. 17.00 Weekjourn. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Ritm. strijkork. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei: Een en ander over de 15 landen, aan gesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans ,caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Vlieg er eens uit! 21.00 Gevar. progr. 21.45 Soc. comm. 22.00 Dans muziek. 22.30 Gram. 22.40 Politiepa trouilles, klankb. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. DE DOOR WILLIAM BYRON MOWERY 26). Terwijl hij, in de bewondering ver zonken, deze woning opnam waar zij zich een tijdje zouden verbergen hoorde hij in de duistere diepte van de grot een dof gerommel. Het ge luid was zo hol en diep, dat hij aan vankelijk meende, het ruisen van een onderaardse stroom te horen, die daar ergens liep. Maar het geluid werd luider, keliger, en ging over in een diep, dreigend grommen, dat Alans haar ten berge deed rijzen. Hij maakte rechtsomkeert en stoof naar buiten, en meteen hoorde hij achter zich het zware „pad-pad" van een aansnellende grijze beer. Halverwege zijn geweer keek hij om. Op dat moment kwam de beer juist de grot uit de geweldigste grizzly, die Alan ooit gezien had of wenste te zien. Tot zijn verbazing stoof de beer in plaats van hem aan te vallen, in tegenovergestelde rich- ting de struiken in, even verschrikt als hij. „Alan", riep Johan, „je hebt daar wat opgejaagd. Het kwam door de struiken de helling af en ging de kreek op. Wat was het? Heb je het gezien?" „Een stekelvarken", riep Alan te rug, wel wetend dat Joan niet in een berenhol zou willen huizen, hoe mooi het ook was. Het geweer opne mend, maakte hij een toorts van bla deren, overtuigde zich dat er niet nog meer beren binnen waren, raap te enige verspreide beenderen en 'n caribou-schedel op en wierp die er gens weg, waar Joan ze niet zou zien; vervolgens stak hij een hoopje bladeren in brand, om de lichte roof- dierlucht te verdrijven en haastte zich toen omlaag om zijn lotgenote te halen. Joan kon niet meer warm wor den. Alan wikkelde haar in alle de kens die ze bezaten, maar het hielp niet. Hij zette haar zo neer, dat ze zowel de directe hitte kreeg van het knappende vuur van berkentakken als de door de grotwand terugge kaatste hitte. Het baatte niet. Hij zette gloeiende thee en liet haar verscheidene koppen hiervan drinken. Hij verhitte stenen en legde ze tegen haar voeten. Tenslotte kroop zij in Luke's warme winter-slaap- zak. Maar niets hielp, ze kon niet warm worden. En ze kon niet sla pen. Hoewel ze vlak voor het hete vuur zat, klappertandde en rilde zij. Haar handen waren als ijspegels en ze was verkleumd tot in het gebeen te. De natte kleren, de ijzige winden en het gebrek aan voedsel hadden haar meer aangegrepen dan ze had laten merken en hij vermoed had. Haar nare hoest joeg hem angst aan. Longontsteking, hier midden in de wildernisIn gedachten zag hij de politieboot naar Lac L'Outre te- rugjagen met een doodziek meisje aan boord. „Hemeltje, kind", zei hij, zijn angst achter scherts verbergend, „ik weet niet wat ik nog meer doen kan, of ik moest je aan een stok boven het vuur roosteren als een speenvar ken t je". „Het zal wel beter worden", ver zekerde Joan; „als je mij alleen laat val ik wel in slaap en dan word ik misschien warm". Alan betwijfelde het, doch na hete stenen rondom haar slaapzak te heb ben gestapeld, verliet hij haar en daalde, eenzaam en bekommerd, de helling af. Hij plukte een pond of zo van de zoete bessen en bemachtigde aan de kreek 'n paar florellen met een geïmproviseerde hengel, waarna hij nog eens naar Joan ging kijken. Zij was wakker en lag te klappertanden, wat Alans ongerustheid deed toene men. In zijn angst besloot hij tot een krasse maatregel. Hij zou in de grot een half dozijn grote vuren ontsteken en de plaats verhitten als een Turks bad. Eigenlijk verwachtte hij er niet Veel van, maar hij kon niets anders verzinnen. En er moest iets gebeu ren. Hij vatte het besluit om haar, als zy die avond niet beter was, over haast naar de Splitsing te veroveren en aan boord van de politieboot te braigen, onderweg naar Lac-L'Ou- tre, al betekende dit dan ook zijn gevangenneming. Op weg om meer hout te sprok kelen, wilde hij aan een smal beek je een teug water drinken, maar hij wierp het vocht terstond weg, want het was zout en ijzerhoudend, en bo vendien lauw. Neerziende op de roestkleurige bedding, vroeg hij zich af waar dit lauwe water vandaan kwam en waarom juist hier het bos een netwerk van wildsporen ver toonde. De beek volgend, kwam hij, even voorbij de voet van de klip, aan een grote waterplas, witachtig van kleur, welks oevers gladgetreden waren door generaties van wilde die ren, die de met zout bedekte stenen kwamen likken. Overal zag men wildpaden. „Jy had me een leventje, ouwe jongen", zei hij, aan zijn vriend Beer denkend; „warme grotten om in te wonen, overal bessenstruiken en een jachtveld vlak achter het huis! Geen wonder, dat je er dik bij werd!" Hij stak de hand in het water. Het was bepaald warm, bijna heet, en aan de overzijde van de plas, waar het water uit de grond opborrelde, steeg zelfs stoom op. Hij herinnerde zich, hoe hy die zomer in de Grizzlies 'n warme bron gevonden had en een tijdje „in de week" was gaan liggen. Hem had dat bad stellig goed gedaan; misschien zou deze hete bron Joan opknappen. Het water rook vies, naar zwavel, maar het was heet. Haastig keerde hy naar de grot terug en nam de verblufte Joan op. „Wat-w-wat is er aan de hand?" Joans tanden klapperden zo, dat ze amper spreken kon. „W-w—at g-ga je d-doen?" „Dat zul je zien! Roosteren heeft bij jou niet geholpen; nu laat ik je koken!" Toen hy haar aan de rand van de plas neerzette, voelde Joan het wa ter. „H-het is er h-h-h-heet, Alan. En het r-ruikt niks lekker". „De reuk doet er niet toe. Dat is enkel een beetje zwavel. Daar wen je wel aan. Dompel je zelf vlug in dat water en kook jezelf. Gunst, kind, de mensen maken hele reizen en betalen duur geld om te baden in warme bronnen, welke hieraan niet tippen kunnen!" „G-goed. G-ga weg, dan g-ga ik erin". Alan verwijderde zich en Joan kroop in de poel. Het hete water deed haar verkoudheid en overspannen zenuwen goed. Langzamerhand hiel den de rillingen op en begon ze war mer te worden. Zij hield het zo lang mogelyk in het water vol, tot het zweet haar eindelijk uitbrak. Toen zij zich door en door warm voelde, ver liet zij de poel en kleedde zich weer aan. Op haar roepen kwam Alan te rug en droeg haar, als een baby, naar de grot terug. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6