S)a£ökiócSou/tatit Engeland verruimt z'n handelj met Peking-China Eensgezind wint in de Benelux China kreeg via Rusland toch embargo-goederen Geen gesprek van deVier over Duitse hereniging Laatsïe nieuws Akkoord over economische Benelux-llnie VRIJDAG 31 MEI 1957 48s. JAARGANG No. 14123 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mndM ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Tot grote teleurstelling van Amerika Engeland heeft besloten de beperkingen voor de handel met communis tisch China gedeeltelijk op te heffen. De beperkingen zullen gelijk wor den aan die voor de Britse handel met de Sowjet-Unie. Voor goederen die strikt militair zijn of kunnen dienen om de Chinese oorlogsmachine op te bouwen, blijft het exportverbod echter van kracht. Engeland verwacht dat de meerderheid van de vijftien landen die na het uitbreken van de Koreaanse oorlog tot het handelsembargo tegen China hebben besloten, het Britse voorbeeld thans zullen volgen. Dit heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, in het Lagerhuis meegedeeld. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zijn „diepe teleurstelling" over de Britse stap uitgesproken. De Amerikaanse regering zal een volledig verbod van de handel met China handhaven. De verklaring van Lloyd vormt de climax van een langdurig Brits-Ame rikaans geschil over de handel met communistisch China, welk land door Engeland diplomatiek is erkend en door de Ver. Staten niet. Reeds lange tijd heeft de Britse re gering betoogd dat China via de Rus sische achterdeur toch geallieerde exportgoederen kreeg die op de voor China verboden lijst stonden. Het geallieerde embargo op de han del met China wordt sinds de Ko reaanse oorlog gecontroleerd door een te Parijs gevestigde groep, die bekend is onder de naam van de Commissie voor de Chinese Handel (Chincom). Zij bestaat uit de vijftien landen van het Atlantische Pact, met uitzondering van IJsland, maar plus Japan. Sinds een maand bespraken de vijftien landen in Parijs de wegen, waarop de handel met Chin zoii kun nen worden verruimd. De vergade ring, die voornamelijk op aandringen van Japan en Engeland was bijeen geroepen, ging deze week uiteen zon der dat resultaten werden bereikt. AMERIKA HANDHAAFT ZIJN HOUDING. De Verenigde Staten zullen, on danks het Britse besluit, dezelfde be perkingen als voorheen op de handel met China in acht blijven nemen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat het Engelse be sluit van groot belang is voor China's industrialisatie. China zal thans in Engeland goederen zoals tractors, vrachtwagens, locomotieven, gene rators en andere machines kunnen kopen. Binnen een paar weken zal de Britse exporteurs precies worden meegedeeld wat zij aan communis tisch China kunnen verkopen en in welke hoeveelheden. Volgens een woordvoerder van een groep handelaars, die handel drijven met communistisch China,- zal het door de Engelse regering genomen besluit de beperkingen, op de handel met China te verzachten geen on middellijke toeneming- van de handel met dit land tengevolge hebben. Be langrijker is naar zijn zeggen, het be ginsel van het genomen besluit. Dit betekent, dat Engeland, na geduren de twee jaar eenzelfde politiek als Amerika te hebben gevoerd, thans heeft besloten een zelfstandige poli tiek te voeren. Parijs had het verwacht. In Parijs had men een dergelijk besluit van Engeland ver-wacht: Men vreest in Franse kringen, dat de Brit se houding het gehele stelsel van em bargo's op de handel met communis tische landen zal ondergraven. An dere landen moeten het Britse voor beeld wel volgen, zegt men, aange zien men niet kan toestaan dat En geland een monopoliepositie krijgt op de Chinese markt. Deportaties in Bulgarije Uit Sofia komende reizigers hebben woensdag te Belgrado melding ge maakt van een nieuwe golf deporta ties uit de Bulgaarse hoofdstad. In totaal zouden 10.000 tot 12.000 per sonen zijn weggevoerd. De weggevoerden krijgen bepaal de gebieden in Bulgarije als ver plichte woonplaats aangewezen. De deportaties begonnen ten tijde van de Hongaarse opstand en werden in de laatste tijd op grotere schaal uitge voerd, aldus de reizigers. Verder deelden zij te Belgrado mée, dat enkele diplomaten te Sofia het aantal weggevoerden zelfs op 30.000 schatten. De personen die de hoofdstad moe ten verlaten, krijgen hiervoor drie dagen tijd. Westelijke diplomaten hebben on langs bij de Bulgaarse autoriteiten geproteseterd tegen bemoeiing van de politie met Bulgaarse staatsbur gers, die voor de buitenlandse ver tegenwoordigingen werkzaamheden verrichten, aldus de reizigers. Dulles over ontwapening De Sowjet-Unie heeft het voorstel van Adenauer, na het eventuele slui ten van een inleidende ontwapenings overeenkomst, een conferentie van de Grote Vier over de Duitse her eniging te beleggen, van de hand ge wezen. Het officiële Russische persagent schap Tass noemt het voorstel „een spaak in de wielen van de ontwape ningsbesprekingen steken". Het voorstel was na afloop van Adenauer's bezoek aan de Ver. Sta ten bekendgemaakt. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles heeft woensdag op zijn persconferentie ge waarschuwd, dat men niet moet ver wachten dat spoedig vier-mogendhe- den besprekingen over het Duitse vraagstuk zullen worden gevoerd. De ontwapeningsbesprekingen kun nen nog geruime tijd duren en de Ver. Staten houden dan ook geen re kening met een conferentie over Duitsland binnen enkele weken of enkele maanden, zei Dulles. De minister legde er verscheidene malen krachtig de nadruk op, dat men met de ontwapeningsbesprekin gen zo spoedig mogelijk tot resulta ten moet komen, anders zal het zeer moeilijk zijn de steeds groeiende be wapeningswedloop een halt toe te roepen. Het komt er niet zozeer op aan, hoe verreikend de eerste resultaten zullen zijn, als er maar een begin wordt gemaakt. De vraag of bij het eerste stadium West-Europa betrok ken zal zijn, hangt van de Westeuro- pese landen zelf af. Als bijvoorbeeld het Noordpoolge bied als inspectiezöne zou worden gekozen, zouden Canada en Denemar ken (voor #Groenland) erbij betrok ken zijn, zo meende Dulles. Pflimlin gaat het proberen Pierre Pflimlin, de leider van de rooms-katholieke volksrepublikeinen, heeft woensdag èen opdracht van president Coty aanvaard om te trachten een nieuw Frans kabinet te vormen. Hij maakte echter het voorbehoud, de opdracht alleen te aanvaarden als zijn partij er mee ak koord zou gaan. Tevoren hadden de informateur, de radicaalgezinde oud-premier René Pleven, en de conservatieve oud-pre mier Antonie Pinay een zelfde uit nodiging van de hand gewezen. De 50-jarige Pflimlin hoopte de president vandaag uitsluitsel te kun nen geven. De volksrepublikeinen, die over 74 van de 595 zetels van de nationale vergadering beschikken, hebben tot dusver gezegd, dat zij niet aan een regering zonder socialis ten en conservatieven zullen deel nemen. Pleven heeft zijn weigering ver klaard door de mededeling dat hjj met de partijen als informateur en niet als toekomstige prmier gespro ken had. Pinay verklaarde tegenover ver slaggevers dat het niet aan de con- Onder koninklijke belangstelling heeft het ballet der lage landen woensdagavond met een gala-voor stelling in de stadsschouwburg te Amsterdam zijn tienjarig bestaan gevierd. De koningin arriveerde om kwart over 8 aan de schouwburg. In haar gevolg bevonden zich jhr. mr. E. W. Roëll, wnd. particulier secretaris van de koningin, en zijn echtgenote me vrouw J. E. Roëll, geb. baronesse Bentinck. Het programma omvatte vóór de Hij is er! De TOM ADO ELEKTRISCHE KOFFIE MOLEN voor de fantas tisch lage prijs van f 23.50.'! Thans overal verkrijgbaar! Haal 'm morgen... maan dag kan hij al weer uitver kocht zijn. Geef moeder nog vóór zondag de groot ste verrassing van het jaar1 pauze de balletten „Hoepels" van Poulenc en „Het Geschenk" van Fau- re, met begeleiding van piano. In het tweede deel van het programma voerde het ballet ten tonele „De No tenkraker" van Tsjaikowsky, bege leid door het orkest van de Neder landse opera. Tijdens de pauze heeft de heer De Jong Schouwenburg de leidster van het ballet der lage landen, mevrouw Mascha ter Weeme, alsmede de vol gende leden van het ballet aan konin gin Juliana voorgesteld, t.w. de so liste Angela Bayley, de choreograaf Walter Gore, de soliste Ine Riepstad, de solist Ben de Rochemont, de diri gent Wim de Soet, de solist Leo Kers- ley, de soliste Greetje Donker en de solist Johan Mitterkreiner. servatieven is een oplossing voor de kabinetscrisis aan de hand te doen, daar zij geen deel hebben uitge maakt van de regering-Mollet. Hongaarse ex-minister gearresteerd Uit gewoonlijk betrouwbare bron j in Boedapest is woensdag vernomen, dat de politie de vorige week Istvan I Bibo, die vorig jaar tijdens de op- stand voor de boerenpartij minister I in de regering-Nagy is geweest ,is gearresteerd. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken heeft woensdag toegegeven, dat Attila Zsigeti, een voormalig parlements- afgevaardigde, die voorzitter van de revolutionaire raad in Gyoer is ge weest, onlangs na zijn arrestatie ge probeerd heeft zelfmoord te plegen. De poging mislukte en hij is nu weer aan de betere hand. Woensdagavond heeft H.M. de Konin gin de jubileumvoorstelling ter ge legenheid van het 10 jarig bestaan van het Ballet der Lage Landen in de Amsterdamse Stadsschouwburg bijgewoond. In de pauze werden een achttal leden van het ballet aan HJVf. de Koningin voorgesteld. Op de foto ziet men Hare Majesteit in gesprek met de leidster van het ballet, me vrouw Mascha ter Weeme en de so liste Angela Bayley (links). Brits-Egyptisch overleg gestaakt De Britse en Egyptische financiële missies die trachten een regeling voor de kosten van de Suezcrisis te vin den, hebben gezamenlijk meegedeeld, dat zij hun onderhandelingen tijde lijk staken. Zij zullen hun regeringen rapport uitbrengen en het contact eventueel later hervatten. Een aantal leden van de delegaties blijft echter in Rome om nog enige punten van ondergeschikt belang c*p te helderen. Er schijnt nog geen overeenstem ming te zijn bereikt Dit nommer bestaat uit 16 pagina's 3ai JCangkang. o-ndet madde* bedolven Bijna in kannen en kruiken De ministers van België, Nederland en Luxemburg, die woensdag de ge hele dag bijeen zijn geweest in de vergaderzaal van het secretariaat van de Belgisch-Nederlands-Luxemburg se douane-unie te Brussel, hebben vrijwel de laatste hand gelegd aan het verdrag der economische unie. Toen de middagvergadering om kwart over zes door minister Luns werd ge sloten, had men alleen nog een aan tal artikelen van de overgangsrege ling, welke in bepaalde beschermen de clausules van tijdelijke aard voor ziet te behandelen. Op 15 juni zal men verder gaan met deze overgangsregeling en de ar tikelen, betrekking hebbende op de kwesties van verkeer en waterstaat bespreken. Inmiddels wordt de definitieve tekst door een juridische commissie uitgewerkt. Het is zeer waarschijn lijk, dat in die bijeenkomst te Brus sel ook de datum van de onderteke ning van het verdrag zal worden vastgesteld. In een communiqué, dat minister Luns na de bijeenkomst voorlas, werd gezegd dat een akkoord be reikt was over de besproken funda mentele kwesties en formulering er van. De Luxemburgse minister Bech vulde het communiqué aan met de opmerking dat men het eigenlijk voor het gehele verdrag eens is. Er moe ten alleen nog wat technische wijzi gingen worden aangebracht en tevens moet het laatste deel van de over gangsbepalingen nog behandeld wor den. De ministers Luns en Larock (België) onderstreepten deze opmer kingen. Alle delegaties waren zeer tevreden en vol optimisme, aldus de ministers. Volgens mr Luns is het een zeldzaamheid dat een Benelux-con- ferentie zoveel succes opleverde. De Engelse kroonkolonie Hongkong heeft een van haar ergste natuurrampen sinds mensenheugenis beleefd, waarbij 12 personen om het leven kwamen en 15 a 20 mensen werden vermist. De ramp ontstond doordat een driedaagse regen de heuvels teisterde waardoor enorme waterstromen optraden, die grote hoeveelheden mod der meevoerden. De foto geeft een beeld uit de straten van de stad, waax auto's onder de modder werden be dolven en 6000 personen dakloos werden. Londen verwerpt plan-Makarios Engeland heeft een voorstel van aartsbisschop Makarios, dat hij zal deelnemen aan besprekingen met de Britse regering over de toekomst van Cyprus, verworpen. Makarios had voorgesteld dat over de toekomst van Cyprus door bespre kingen tussen hem en Engeland al leen zou worden beslist. De Britse regering heeft meegedeeld dit niet te kunnen aanvaarden. Andere belang hebbenden hebben het recht te wor den geraadpleegd, verklaarde zij. Makarios, de leider van de bewe ging, die vereniging van Cyprus met Griekenland voorstaat, bevindt zich in Athene, waarheen hij ging na de beëindiging van zijn ballingschap op de Seychellen. Rustig weer Het weer in ons land werd de laat ste paar dagen geheel beheerst door een rug van hoge luchtdruk, welke zich langzaam in zuidelijke richting over de Noordzee verplaatste. Zwakke noordelijke winden voer den uitgestrekte wolkenvelden, die zich boven de Noordzee hadden ge vormd, het land binnen. Woensdag was het in het grootste deel van het land nog zonnig en bedekten de wol kenvelden alleen het noorden en noordwesten van het land. Op Hemelvaartsdag kwam het overwegend zonnige weer uitsluitend in het zuidoosten van Gelderland, Limburg, Brabant en een deel van Zeeland voor. De^rug van hoge luchtdruk ver plaatste zich, langzaam in betekenis afnemend, verder naar het zuiden en wordt daarbij nu vooral aange tast ten westen van de Britse eilan den door het opdringen van een sto- ringsgébied op de oceaan. Dit heeft in eerste instantie tot ge volg, dat de bewolking, welke ook vrijdagmorgen nog boven een groot deel van ons land aanwezig was, ver der zal afnemen en de temperaturen hoger zullen gaan worden. Ook zaterdag houdt het rustige en overwegend droge weer aan. HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te l 11.16 uur). j AANHOUDEND DROOG Koude nacht met weinig wind en plaatselijk mist. Morgen j overdag op de meeste plaatsen zonnig weer, in de kuststreken in de middag zeewiijd. Iets war- mer, aanhoudend droog. 1 Juni zon op 4.28; onder 20.52; maan op 7.38; onder 23.17. Hoogwaterstanden 1 Juni v.m. 5.10; n.m. 5.35. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM half bew. 20 C. OSLO nevel 19 KOPENHAGEN licht bew. 16 ABERDEEN zwaar bew. 15 LONDEN on bew. 16 AMSTERDAM zwaar bew. 12 LUXEMBURG onbew. 20 PARIJS onbew. 22 BORDEAUX mist 21 GRENOBLE regen 17 NICE onbew. 17 BERLIJN onbew. 21 FRANKFORT licht bew. 21 MüNCHEN regen 18 ZURICH regen 18 GENèVE nevel 19 LOCARNO mist 17 WENEN half bew. 18 INNSBRUCK regen 23 ROME nevel 25 AJACCIO onbew. 19 Korreltje Wie de dochter wil winnen, moet met de moeder beginnen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1