Bestedingsbeperking legt gemeenten lam DUINSTREEK visie op televisie VRIJDAG 31 MEI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Gemeenteraad van Zoeterwoude; Wethouder dankbaar voor tegenvoorstel inzake vacantiesluiting winkeliers In de Woensdagavond gehouden raadsvergadering toonden de katho< lieke fractieleden mevr. Neuwahl- Sanders en de heer van der Ploeg zich bij elk agendapunt, waarbij de voorzitter de bestedingsbeperking noemde, zeer agressief, zelfs opstan dig en uitten hun spijt, dat voor de fatale datum sommige werken niet tot stand zijn gekomen. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van de mr. D. Verhage, raadsman voor de gemeente bij het beroep op de Kroon inzake het niet goedgekeurd raadsbesluit tot geven van een garantstelling van een lening voor de stichting van een zwembad; de aangevende verdediging houdt o.m. een vergelijking met de gemeente Wassenaar waar een millioen gevo teerd mocht worden terwijl dit object 45.000.— is. De Grondkamer heeft goedkeuring gegeven om het door de gemeente aangekochte land aan de Hoge Rijn dijk te verhuren aan boeren in de ge meente met kleine bedrijven. Huur ders werden J. P. v. Rijn, J. Mooy- man, H. J. v. Rijn, J. J. J. Noordman, E. Kraan en Th. v. d. Salm. Spoedshalve brengt de voorzitter een pas ingekomen verzoek van het comité voor vacantiebezigheden Ran de orde. Met grote zuinigheid zijn de uitgaven geraamd op 2925.waar onder de kosten van de leiding slechts 750.is. De inkomsten zijn 1212.50 zodat er een tekort is van 1712.50 Eertijds is besloten de helft van het tekort voor rekening van de gemeen te te nemen tot een maximum van 750.B en w stellen voor deze begrotingspost toe te kennen en in afwachting van de goedkeuring van de begroting een voorschot van 550 te verlenen. Mevr. Neuwhl dankt voor de vlot te afwikkeling en bespreekt de grote moeilijkheden die er vooral in het dorpsgedeelte zijn met de vervoer middelen, die veel te duur zijn en vraagt daarbij of het misschien mo gelijk is dat de gemeente een boot be schikbaar stelt. De voorzitter acht het beter de uit voering aan het comité over te laten; de gemeente heeft geen boot. Mevr. Neuwahl wil de vervoerkos ten, buiten de subsidie voor rekening van de gemeente nemen en dringt aan een speelweide zonder accomoda- tie te geven aan de Hoge Rijndijk na bij de kerk. De voorzitter verzoekt nu niet onvoorbereide besluiten te ne men. Het land aan de Hoge Rijndijk is nu verhuurd. B. en w. zullen om tegemoet te komen voor de kinderen, wie het te ver is de speeltuin Zwie- ten te bezoeken, op deze zaak terug komen. De speelw idc op het dorp komt tijdig gereed. Als de hoer v. d. Ploeg zegt dat al les zo miniem mogelijk is genomen, merkt de voorzitter op, dat de subsi diëring in overleg met het comité is bepaald. Als een zaak met zeer grote haast is ingekomen een verzoek van de Prov. Waterstaat inzake de verlich ting van de omlegweg nabij do Vrou wenbrug, over het viaduct. Voor dit verlichtingsplan is 3e Provincie be reid 40 tegemoet te komen en in het geval het Rijk geen bijdrage wil geven nog meer toe te staan. In afwachting van dit plan moet echter in het viadukt de nodige put ten worden gelegd waarvoor een be drag van 400.— wordt uitgetrokken. Ged. Staten hebben bepaald dat voor de verhoging /an de jaarwedde dekkingsposten op de begroting moe ten gevonden worden. Doordat 24.207.meer ontvangen is van de uitkering van belastingen kan de 4 bezuiniging inbeg epen een begro tingswijziging ingediend worden waarop 10.000.overblijft. Uitbreidingsplan Hoge Rijndijk. Bij de mededeling omtrent het uit breidingsplan Hoge Rijndijk, merkt mevr. Neuwahl op dat de raad in de ze vergadering een uitgewerkte si tuatie-tekening ontvangen zou heb ben; de gemeente-architect zou deze gereed maken. Ais de voorzitter er op wijst dat de ze plannen zeer nauwkeurig uitge werkt moeten worden en daarbij zegt, dat de bestedingsperklng op dit plan invloed zal hebben, merkt mevr. Neuhawl heftig op: we krijgen iedere keer de bestedingsbeperking te horen. Van rijkswege wil men, dat de ge meente industrialiseert en aan de an dere kant wordt de gemeente steeds maar verplicht tot een sluitende be groting. Het is voor een kleine ge meente onmogelijk dit te bereiken. Ged. Staten moet ons de middelen verschaffen om er uit te komen. De voorzitter wijst er op dat deze kwestie niet enkel Zoeterwoude treft; Amsterdam krijgt ook geen IJ-tunnel Overigens beaamt de voorzitter het betoog van mevr. Neuwahl: we zoe ken steeds naar middelen, men legt de gemeente lam, wij moeten hulp krijgen. Mevr. Neuwahl gaat voort met haar pleidooi: zwemgelegenheid, sportter rein en andere recreaties die behoren bij huizenbouw en industrialisatie worden onmogelijk gemaakt. Wij moeten onze eisen tegenover de plan nen tot ontwikkeling stellen. De voorzitter zegt onomwonden: men is op uwe stoel gaan zitten; de autonomie van de gemeenten is weg. Mevr. Neuwahl: maar dat leidt tot een chaos. De heer van der Ploeg merkt na deze heftige woordvoering rustig op: de bestedingsbeperking geldt niet voor de woningbouw en het voorbe reiden van bouwplannen. De voorzitter wijst er op, dat met de toewijzing van de 29 woningen de gemeente al 10 woningen vóór is op het kwantum; het wordt 1958 alvo rens er weer toewijzingen zullen ko men. De heer van der Ploeg: 1958, daar zijn we zo aan toe; die tijd hebben we hard nodig. Ten slotte wijst de voorziter op de onzekere toestand en geeft dc gerust stellen ie mededeling dat de stukken ter inzage zijn gelegd; na de goedkeu ring kan tot onteigening worden over gegaan. Voor het verven en repareren van het raadhuis wordt een blanco kre diet gegeven. De Steenbrug w irdt gedempt. Nadat reeds geruime tijd onderhan delingen zijn gevoerd met de mede- onderhoudsplichtige tot herstel van de Steenbrug en gebleken Is dat met herstel niet kan worden volstaan, heeft het geen zin meer deze voort te zetten. Tegen afsluiting van de doorvaart zijn bezwaren ingediend door W. Fon tein, P. Rijnsburger en dokter W. Kortmann. Ged. Staten zijn van oordeel dat de bezwaren van Fontein en Rijnsburger niet ongegrond zijn, zodat met deze overeenstemming moest worden be reikt. Het kontact had tol resultaat, dat W. Fontein zijn ingediend be zwaar onvoorwaardelijk introk en dat P. Rijnsburger -Tegen is zijn be zwaar in te trekken mi-s l.em 3000 wordt toegekend als bijdrage in de kosten van verbetering van de toe gangsweg naar zijn boerderij. Zonder diskussie wordt het voorstel van b. en w. dit bedrag toe te kennen aangenomen. Het daarbij ingekomen schrijven van dokter W. Kortmann, verzoeken de zijne belangen bij deze zaak te be hartigen, wordt voor kennisgeving aangenomen. sloten 1. tot het intrekken van het raadsbesluit tot overname van de straten op Rhijnvreugd: 2. aan M. v. d. Velden vergunning te geven tot wijziging van dat stratenplan; 3. aan U. v. d. Velden te berichten, dat na uitvoering vap dit g-wij-igde plan op een door hem in te dienen verzoek tot overname zal worden beschikt. Aangezien de heer M. W Hoek de benodigde gelden voor zijn nieuw bouw zonder garantiestelling van der den heeft verkregen, wordt besloten het garantiebesluit dd 27 nov. 1956 in te trekken. Aan de bewoners van het Westein de wordt 50 reductie in de aansluit kosten van de waterleiding gegeven. Ook wordt besloten een hoofdbuis van de waterleid' ïg te leggen in een gedeelte van de Noordbui rt (het z.g. eiland). De eigenaai van het eerste perceel De Erver A. Paardekooper, die reeds tweemaal een zinker voor eigen rekening hebben laten leggen zal men kosteloos op deze buis aan sluiten en over de bestaande zinker kunnen beschikken. Aan de kleuterscholen wordt de huur, verminderd met 145.ver goed terwijl voor die van de Par. St. Jan Onth. 1952 80, Kruisverheffing 983.20 en O. L. Vrouw, Hoge Rijn dijk f 2022.5C als voorschot wordt ge geven. De subsidie aan de Kath. Stichting voor Gezinszorg en Gezinshulp wordt verhoogd van 1425.— op 1916.44. Ook hierop wordt een voorschot ge geven. Besloten wordt eeen krediet te verlenen voor de plaatsing van een betonnen bloem Rk bij de gedenk steen voor de gevallenen. Hierbij merkt de heer -'an der Ploeg op, dat de letters op de gedenksteen niet met blad-goud zijn bewerkt en verzoekt de Oranjevereniging te la ten zorgen, dat dit werk door de le verancier opgelevord wordt zoals was opgeiragen. Op voorstel van b. en w. wordt de grondprijs in het gebied Schenkelweg, Kortf Mieirng en aan de Antonius- straat bepaald op 25.— per m2. De heer van der Ploeg verzoekt een gespecificeerde berekening aan de raadsleden over te leggen. Wordt toe gezegd. Voor «et aanbrengen van openbaar groen jtellen b. en w voor aan de Ned. Heide Mij ODdracht te verlenen tot het maken van een plan en daar toe een blanco krediet te verlenen. De heer van dei Ploeg zegt, dat dit werk klaar had kunnen zijn voor de bestedingsbeperking in ad en mev*\ Neuwahl dat in een ve-gadering van de commissie twee jaar geleden al toegezegd is dat over een maand de beplanting zou gedaan worden. Het krediet wordt toegestaan. De afscheiding voor een speelwei de in de Loe'hf wordt opgedragen aan de fa. Kluiters voor i 351. Het uitbreidingsplan Watertje Oost wordt vastgesteld. Omtrent de be zwaarschriften van G. W. Versteegen, C. J. v. Leenwen, de r.-k. armen en Jac. Overdevest, als landbouwbedrij ven die hun land niet kunnen missen, wordt als verweer aangenomen dat bij de bepaling van de prijs deze scha de tot uitdrukking moet komen. De r.-k middenstandvereniging ver zoekt een verplichte vakantieregeling voor de kruideniersbedrijven* in te stellen. Het adres van de K. v. K. luidt: Uit een ter zake door de kamer gehouden enquete onder de betrok ken bedrijven is gebleken, da* bij een aanzienlijk deel overwegende bezwa ren bestaan. In het algemeen wordt aangevoerd, dat een ieel dezer bedrij ven rondbrengbedrijven zijn. In een enkel geval wordt opgemerkt, dat een bedrijf in een uithoek van de ge meente wordt uitgeoefe: d. Sluiting van dit bedrijf zou ongerief voor het publiek veroorzaken. De K. v. K. kan niet adviseren deze regeling te bevorderen. B. en w. stel len daarom voor het verzoek af te wijzen. De heer van de. Ploeg staat ver baasd van het praeadvies; er zijn geen overwegende bezwaren, zodat de kath. fraktie voorstelt de vakantie te verplichten. De voorzitter deelt mede, dat ook nog een schrijven van vijf winkeliers tegen het verzoek is ingekomen. Ook uit dit adres kan de heer van der Ploeg geen positieve bezwaren erkennen. De heer C. van Leeuwen vindt het raar zo iets op te dringen. De heer van der Geest, secretar's van de Han ze houdt een pleidooi voor het ver zoek; de tegenstanders moeten tegen zich zelf beschermd worden. De heer C. van Leeuwen heeft ver nomen, dat er voorstanders zijn die in de vakantie een extra winst behalen. De heer van der Geest stelt als voorbeeld hoe de baders al enige ja ren de vakantie door goed overleg be reiken. Mevr. Neuwahl zegt dat Zoeterwou de, waar toch reeds zoveel dingen achteraan komen, dit toch ook moet kunnen bereiken. Het voorstel van de r.-k. fraktie, waarin de heer C. v. Leeuwen zich in de minlerheid be vindt, wordt in stemming gebracht en aangenomen met 8 tegen 3. Tegen de heer C. van Leeuwen en de wethou ders. Wethouder Kraan zegt als wet houder tegen te moeten stemmen, maar de voorstanders erg dankbaar te zijn voor het voorstel. Een verzoek van De Hanze tot het bij gemeentelijke verordening invoe ren van een verplichte dinsdagmid dagsluiting wordt aangehouden. De K. v. K. zal op korte termijn het bestuur van De Hanze uitnodigen voor een bespreking om te onderzoe ken ©f ten deze een beperkte en ge varieerder regeling mogelijk is. Ook tegen deze verordening heeft bij een enquete een niet onaanzienlijk deel der betrokken winkeliers bezwaren gemaakt. Besloten wordt een geldlening aan te gaan bij de Bank van Ned. Ge meenten tegen parikoers groot f 351.000, rente 4 1/4% 'sjaars. In 1957 wordt 37 1/2 en in 1958 het restant verstrekt. In 1957 wordt een bereidstelling-provisie van 2 en in 1958 van 2 1/2 gevraagd. De rente bedraagt daardoor over de totale looptijd 4 1/2 Bij de rondvraag dunkt de heer On derwater namens de Westeind-bewo- reden gaf spr. hiervoor op, dat eerst de gerezen moeilijkheden met de commissie van toezicht moeten zijn opgelost op bevredigende wijze. Hierna werd de vergadering geslo ten. De raad komt opnieuw bijeen op woensdag ló juni a.s. E.HJ3.0.-examen. Voor het exa men voor het diploma E.H.B.O. zijn geslaagd de dames: J. van de Broeke Standaar, A. Segaarvan de Eik- hoff, T. van de Broeke, C. M. Hoo- gervorst, M. M. de Keizer, M. J. Kol derman, J. N. Roest, M. van Sijll, I. E. M. Willems, en E. Wijga; en de heren: F. J. van de Broeke en P. P. Gerbrands. Eén candidaat werd afgewezen. De examinandi werden opgeleid door de Koninklijke Neder landse Ver. v. E.H.B.O., afd. Oegst- geest. De docent was de heer J. B. ners voor de toekenning van de re- J Hugenholtz, arts. De examinator was duktie op de waterleidingkosten. De heer van der Ploeg bespreekt de ophoging var. het perceel grond langs de Vrouwenweg, juicht het toe, dat de loot weer epen gegraven is, de ontsierende afscheiding is wegge nomen en dringt aan op het plaatsen van een behoorlijke afscheiding van de dam en het weder groen maken van dit land die als groenstrook be-f stemd is. De voorzitter zeg* dat b. en w. in j een brief hobben verboden het ter rein voor opslag van oudi materialen; te gebruiken. De voorzitter meent datl De traditionele paardenmarkt, wel- mevr. G. Verbrugge, arts. Geslaagd. Voor het examen spreekvaardigheid in de Engelse taal, welk examen te Den Haag werd af genomen door de Nederlandse Asso ciatie voor practijkexamens, slaagde de heer H. Witteman, alhier. RIJNSBURG DRUKKE RIJNSBURGSE PAARDENMARKT. er geen modes te vinden is de eige naar tot het bezaaien van het land te dwingen. Ook de hee* van Vliet be aamt dit. ke woensdag j.l. alhier gehouden werd, is voor het actieve comité voor het Instandhouden van de Rijns- De heer van dr - Geest zegt ditmaal j burgse paardenmarkt, een zeer ge- niet over net Watertje te willen kla-1 sl d reworden. Leek he, ta gen, doch niet te kunnen begrijpen, dat gemeentewerken niet zorgen dat de vroege morgenuren op, dat er niet de Bakkersbrug een leuning heeft I veei paarden zouden worden aange- die vooral voor kinderen het gevaar voorkomt. Het dek is enigzins her steld en de leuning is daarbij verge ten. De voorzitter zeg de aandacht van b. en w toe. KATWIJK Geboren: Johannes zn van L. van der Plas en A. J. van der Plas. Wil- helmina M. E. dr van W. J. Nugter en R. L. Funker. Cornells zn van P. van der Kraan en N. N. A. Karlsen Jacobus zn van J. Meijvogel en L. v. Duyn. Susanna M. dr van G. Spaan derman en J. de Mol. Johannes M. zn van A. Freke en G. Ouwehand. Ondertrouwd: P. Kwaak en D. Messemaker. O. Brussee en O. van Duyn. D. de Jager en W. van der Meij. G. A. Wielemaker en T. de Groot. P. de Best en A. van Duyven- bode. J. van Delft en E. Ouwehand. J. de Jong en J. Meijvogel. Getrouwd: A van Egmond en L. de Haan. F. J. Bossink en C. Tulen. C van der Plas en A. Guyt. Overleden: J. Maan 62 jr, echtgen. van J. Hoek. A. de Mol 81 jr, wed v. C. van der Plas. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Katwijk maken bekend dat zij voor nemens zijn krachtens artikel 20 der Wederopbouwwet vergunning te ver lenen tot de bouw van: een constructie werkplaats aan de Rijnstraat, kadastraal ge meente Katwijk, sectie B no. 4463. De eigenaren van de aangrenzende en nabijgelegen gronden worden tot 8 juni a.s. in de gelegenheid gesteld eventuele bezwaren tegen het ver lenen van bedoelde vergunning schriftelijk bij hen in te dienen. HILLEG0M Afscheid leden Burgerlijk Armbe stuur. Enige tijd geleden werd in de raadzaal van het Hillegomse ge meentehuis een nieuw sociaal insti tuut geïnstalleerd, waarvan het ge volg was dat het Burgerlijk Armbe stuur haar taak als geëindigd kon beschouwen. Als men nu weet dat de leden van dit bestuur alle meer dan 25 jaar, de heer W. J. Buurman (vöorzitter) 32 jaar zitting hadden, is het te be grijpen dat met het veranderen van de wijze van armenzorg met het B.A. ook de leden zich zouden terug trekken. Dit was voor het gemeentebestuur aanleiding om op een officiële wij ze van het Burgerlijk Armbestuur af scheid te nemen en daartoe waren de leden, de heren W. J. Buurman, W. J. van Zanten, J. M. Coemans, R. J. Heiman en J. Marinus met hun dames uitgenodigd om naar de raad zaal te komen, terwijl ook aanwezig waren de oud-gemeente-ontvanger, de heer H. J. Lycklema, de beide wethouders W. F. van Dam en B. van de Boer, de gemeente-secretaris, de heer J. Th. Punt en dr directeur van Soc. Zaken, de heer J. Zaat. Na dat koffie met koek was gepresen teerd werd de zitting officieel. De burgemeester jhr mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden opende de bijeenkomst en richtte zich tot de le den van het Burgerlijk Armbestuur die hij dank bracht voor het vele en goede werk dat zij hadden verricht voor de gemeente en in het bijzon der voor de in nood verkerende me demens. Namens het gemeentebestuur bood hij de leden een oorkonde aan. Voorts bood het gemeentebestuur aan de heren met hun dames een reis aan naar een ontspanningsoord in Neder land om daar de laatste zitting te houden van het Hillegomse B.A. De voorzitter van het B.A., de heer W. J. Buurman, dankte het gemeente bestuur voor de wijze waarop zij af scheid had willen nemen van het be stuur en de geschenken. De heer R. J. J. Heirman bracht dank aan de voorzitter, de heer W. J. Buurman, voor de door hem ge voerde leiding als voorzitter van het B.A. Tenslotte bracht de voorzitter een dronk uit op het welzijn van de le den van het B.A. en lankte nogmaals voor alles wat zij hadden gedaan voor de gemeenschap. Daarna bleef men onofficieel nog geruime tijd bijeen. Arbeidskaart. De burgemeester der gemeente Hillegom brengt ter al gemene kennis, dat voor het aanvra gen van een arbeidskaart voor een gehuwde vrouw het trouwboekje moet worden overgelegd. De secretarie is geopend alle werk dagen tussen 9 en 12.30 uur. N00RDWIJKERH0UT Gios gaat wandelen. In een bij eenkomst van degenen, die zich in de afgelopen weken als lid hebben ge meld, is dinsdagavond de afdeling wandelsport van de r.k. Sportvereni ging Gios, definitief gevormd en het bestuur gekozen. Dit bestuur zal be staan uit de heer Van Basten, voor zitter, en verder uit mej. Q. van der Togt en de heer H. Broekhof. Na rijp beraad werd de contributie vast gesteld op f 0.30 voor de senioren (ouder dan 15 jaar) en 0.25 ->er week voor de junioren (10 tot en met 15 jr. Indien iemand tevens lid is van de afdeling gymnastiek, wordt de contributie voor de wandelsportaf deling resp. 20 en 15 cent. Deze con tributie lijkt voor een wandelsport- vereniging aan de hoge kant, doch het is de bedoeling, met een deel van de contributie een fonds te vormen, waaruit straks bij deelname aan wan deltochten het inschrijfgeld en even tuele reiskosten voor de leden geheel of gedeeltelijk kunnen worden be taald. De contributie zal eens per maand aan huis worden geïnd. De dames C. Warmerdam en Q. v. d. Togt en de heren Vrolijk en Vérkley stelden zich als leidster en leiders beschik baar. Als trainingsavond voor de junio ren werd de woensdagavond vastge steld en voor de senioren de dinsdag avond. De eerste trainingstochten zullen reeds de volgende week worden ge maakt en wel de junioren op woens dag, 5 juni en de senioren op dins dag, 4 juni. De junioren starten op de Lange- velderweg bij de school om half ze ven en de senioren op dezelfde plaats om 7 uur. Degene, die lid wil worden, melde zich bij mevr. Beniers, Havendwars straat 20. 0EGSTGEEST GEMEENTERAAD. Woensdagavond kwam de Raad de. zer gemeente in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester H. L. du Boeuff. Er wa. ren 14 leden aanwezig. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van het bestuur der Hof- dijckschool om medewerking aan de aanschaffing van sets en leermiddelen en om vergoeding van de kosten van aansluiting bij de schoolpsychologi sche dienst. Wordt in handen gesteld van b. en w. om prae-advies. Aan de heer J. Schalks wordt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare la gere school. De vacature wordt niet aangevuld. Het voorstel van b. en w. tot het aangaan van een geldlening van 253.000 voor de woningbouw tegen 4)4% wordt goedgekeurd. Verder deelden b. en w. mede, dat zij aan de speeltuinvereniging de strbok grond aan de Alkemadelaan beschikbaar hebben gesteld. Bij de rondvraag zeide de heer Van Kerkhof niet aanwezig te hebben wil len zyn bij het bezichtigen van de maquette van het bejaardencentrum vóór aanvang dezer vergadering. Als voerd, om half tien waren er bijna 30, en om half elf kwamen de Gebrs. Oudshoorn uit Den Haag met 23 stuks ter markt. Het is gebleken, dat de aanvoer woensdag gToter is ge weest dan vorige jaren. Ook de handel had levendige be langstelling. Hitten gingen voor 800 900 en paarden voor 1000 en ƒ1100 van de hand. Mede door het mooie weer, waren de ingezetenen in groten getale naar de Vliet ge komen om een kijkje op de markt te nemen, waar vooral de ponny's waarvan er 2 met veulen hun grootste belangstelling trokken. Ook de vele oud-Rijnsburgers waren naar hun geboorteplaats gekomen om de marktdag mee te maken. In de zaal Vliethof waren het comité en de prijs winnaars bijeengekomen. Burgemees ter H. B. Koomens, die deze markt dag voor het eerst in zijn nieuwe gemeente meemaakte, reikte de prij zen uit. Alvorens hiertoe over te gaan sprak hij er zijn genoegen over uit dat de traditonale dag zo goed ge slaagd was. Hii sprak échter de hoop uit, dat deze dag een volgende keer des middags gevuld zou kunnen wor den met sportdemonstraties, voet balwedstrijden enz. Het comité-lid, de heer H. J. den Haan, dankte de bur gemeester voor zijn medewerking en wees er op, dat reeds met de plaatse lijke sportverenigingen gesproken is, en dat deze zich t sreid hebben ver klaard, volgend jaar hieraan mede te werken. Hierna ging de burge meester over tot het uitreiken van de prijzen. De eerste prijs van 100 gulden ging naar de Gebrs. Ouds hoorn uit Den Haag, beloond met f 8( werd de heer P. Barnhoorn te Noord- wijk, en -wee derde prijzen van ƒ40 gingen naar de heren Joris Zandber- De drie amazones van de Rijvereni gen alhier en J. de Lange uit Katwijk, ging „De Northgoruiters" uit Noord- wijk die ter opluistering van de paardenmarkt aanwezig waren, kre gen ieder een doos bonbons aange boden. SASSENHEIM K.A.V. Woensdagavond sloot de K.A.V. het winterseizoen af met een grote vergadering in het K.S.A.-ge- bouw. Hoofddoel van deze avond was de leden te eren die in het laatste anderhalf jaar moeder waren gewor den. Mevr. v. Nobelen heette de aanwe zigen welkom, vooral de afgevaar digden uit de omliggende gemeen ten. Hierna nam de geestelijk adviseur, kap. v. d. Does het woord. Hij richtte zich niet alleen tot de jonge moeders, doch tot al de aanwezigen. Zijn in leiding ging niet alleen om de plaats van de moeder in het gezin, doch over de rol die een katholiek gezin kan spelen in de maatschappij. De taak van de moeder is wel een der voornaamste omdat zij samen met haar man de kinderen moet opvoe den tot waardige leden van de maat schappij en tot godsdienstige perso nen. Indien men dit weet te berei ken is het doel van het gezin zeker geslaagd te noemen. Afgewisseld door zang van het da- meskoortjë en declamaties van mej. Schoo werden door een toneelgroep enige schetsjes ten beste gegeven. Beide stukjes handelden over het le ven in de hemel met Petrus als hoofdpersoon. De stukjes werden aardig ten tonele gebracht, hetgeen ook gezegd moet worden van de zangnummers en declamaties. De jonge moeders kregen uit han den van mevr. v. Nobelen een me daille. Men heeft reeds plannen voor het volgende seizoen. Waarschijnlijk komt op 14 october de bekende pater De Greeve naar Sassenheim om een door hem zelf geschreven stuk op te voeren. Nadere bijzonderheden volgen nog Veilig Verkeersdag Sassenheim Volgende week dinsdag 4 juni 1957 wordt door het Verbond voor Veilig Verkeer, in samenwerking met het gemeentebestuur, in Sassenheim een veilig verkeersdag gehouden. De hele gemeente zal die dag in het teken van het veilig verkeer staan, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Spandoeken worden aangebracht, luidsprekerwagens rijden door het dorp en geven verkeersaanwijzingen, jeugdverkeersbrigadiertjes komen in actie, filmvoorstellingen voor de schooljeugd worden gehouden enz., Het avondprogramma wordt inge luid met een rondgang door het dorp van de beide plaatselijke muziek korpsen. Als besluit van de dag wordt daarna in het K.S.A.-gebouw een uitermate leerzame, doch tege lijk ontspannende film- en klein- kunstavond gehouden, welke toegan kelijk is voor personen boven 18 jaar. De entree bedraag 0.75. De burgemeester zal de avond met een kort woord inleiden. Het onderwerp „veilig verkeer" behoeft geen nadere toelichting. Het verkeersprobleem begint zo langza merhand beangstigend te worden. Ook Sassenheim kent met z'n twee zeer drukke rijkswegen en een pro vinciale weg de fernst van dit pro bleem. Iedere Sassenheimer wordt derhal ve opgewekt, aan deze dag z'n volle medewerking te geven en de avond bijeenkomst te bezoeken. „Adest Musica" Bij het gisteren te Moordrecht gehouden muziekcon cours wist de r.k. harmonievereni ging „Adest Musica" beslag te leggen op een eerste prijs met 341 punten. Van Houwelingen opnieuw win naar. In een wedstrijd voor wieler- amateurs achter motoren die woens dagavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam werd gehouden, wist Arie van Houwelingen als eerste te eindigen. Morgen, zaterdagmiddag, neemt hij deel aan het kampioen schap voor gmateurs voor Zuid-Hol land, te Stompwijk. Aanvang van de wedstrijd is om half drie. WARMOND Spoed-raad. -— De raad dezer ge meente is in spoedeisende vergade ring bijeen geroepen op maandag 3 juni a.s. des namiddags 8 uur ten ge meentehuize ter behandeling van de navolgende agenda: voorstel van bur gemeester en wethouders tot het aan gaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten voor het verstrekken van grond en bouwvoorschotter aan de woning stichting „Warmunda" t.b.v. de bouw van woningwetwoningen. Pre-advies van b. en w. inzake het graven van een vuilnisstortplaats met bijkomen de werken op een deel van het per ceel kadastraal bekend gemeente Warmond, sectie E. no. 13 en gelegen in het Oosteinde. Overvaren. Een roeiboot met een paar jongens uit Leiden werd gisteren door een motorboot overva ren. Persoonlijke ongelukken kwa men gelukkig nie* voor, daar de jon gens zwemmende de oevers wisten te bereiken. Zij werden aan boord geno men van het motorjacht, dat hen naar Leiden bracht. (van onze t.v. medewerker). Na een ten dele instructief pro gramma van de AVRO, op Hemel vaartsdag gegeven, komt de VPRO op haar beurt met het Zaterdagse ontspanningsprogramma. Men kan blijkbaar niet genoeg krijgen van ac- crobaten en goochelaars, want ook dezen volgen in een rij, door andere Omroepen begonnen. We menen, dat het tijd wordt, dat de leiders van de t.v.-secties zich gaan bezinnen op het feit, dat het geleverde amusement leidt tot oververzadiging bij de kij ker. We houden daarbij het hart vast bij de vraag, waar men straks mee zal komen, als de Regering besluit tot uitbreiding van uitzendtijd. Een t.v.- regisseur, die we spraken, weet nu al niet waar hij de goede ontspannings programma's vandaan moe' halen, en evenmin weet hij de weg naar goede scrips teneinde de „betere" avonden te kunnen /uilen. Behoudens wijziging is het pro gramma van de t.v.-secties voor de volgende week aldus: Zondag 2 juni: NTS: 15.3017.00 Eurovisie: Internat, tenniskamp. in Parijs. Maandag 3 juni: NCRV: 20 30 Film. 20.40 Voor de vrouw. 21.05 Filmka der 21.25 Kleinkunstprogr. 21.50 Dag sluiting. Dinsdag 4 juni: NTS: 20.30 Journaal en weekover. 20.4522.30 Filmprogr. Woensdag 5 juni: VARA: 17.00 17.30 Voor de kinderen. NCRV: 20.00 Film. 20.20 Alle Hens aan dek. 22.30 Dagsluiting. Donderdag 6 juni: NTS: 20.00 Jour naal en weeroverz. VARA. 20.15 22.00 1. Reportage Duikbedrij' van de K.M. 2. De wereld waarin wij leven, documentaire. 3. Eindexamen van de Academie voor Dramatische Kunst. Zaterdag 8 juni: KRO: 17 0017.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverz. AVRO: 20.15 21.00 Pinksterbouauet, gevarieerd programma. NTS: 21.0022.00 Euro visie: Roval Tournament in Londen. AVRC: 22.00— 22.30 Jazz at the Phil harmonic. Niet minder dan zenuwslopend is het werk van de zogenaamd- beeld staf, zoals we er onlangs een tijdens een repetitie in het zuiden hebben bezig gezien in een volgepropte re portagewagen van de NTS. Nochtans ging het gegoochel met beelden in de monitors zeer ordelijk in zijn werk. En als we al eens vreesden dat er weer een beeld was verknoeid was er altijd wel een beeld over dat men gebruiken kon. Wat in deze wagen op een eng bestek door een uitgebrei de staf werd gepresteerd op het punt van slagvaardigheid, waakzaamheid en „direct het goede er uit weten te halen", is werkelijk enorm.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 14