Sport shirts Gouden echtpaar in Leidse Wasstraat Loeiende vlammen Internationaal dansfeest van „Nieuw Holland" in Leiden PeekgCloppenburg VRIJDAG 31 MEI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ZometAe kifk op hetbown kenk Boven ruisende boomtoppen wijst de slanke toren van de herboren St. Lodewijkskerk met een vermanende vinger naar een strakblauwe lucht. Van het dak van het geologisch mu seum kan men eerst goed zien hoe schoon dit vertrouwde bouwwerk in Leiden na de restauratie is geworden. De ramen, die de plaats van metsel werk ingenomen hebben, laten het zonlicht in strakke, brede bundels tot de kerkruimte toe. We kunnen ons voorstellen hoe veel mooier het straks nog zal zijn, als óók een eigen klokkenspel zijn lied in deze symphonie van licht en scha duw kan meezingen. Wij hopen van harte voor Leiden, dat dit carillon er nog eens komt. Intussen wacht de kerk, die bijna gereed is, op de consecratie door mgr M. A. Jansen, oud-bouwpastoor van de parochie, op 18 juni a.s. In dagen, die daaraan voorafgaan, wordt in de St. Lodewijkskerk het spel van Henri Gheon, naar motie ven van Calderon, „De Geheimen van de H. Mis" gespeeld. (Foto: „De Leidse Courant"). Charmant optreden Indonesische studenten In de grote Burchtzaal werd een middag van beschaafde en vrolijke ontspanning gegeven door de vereni ging „Nieuw Holland". De jonge dans groep, die in Leiden vier jaar bestaat heeft recht van bestaan. Zij mag, wat men noemt, er wezen. Voor het eerst trad zij met haar leden te Lei den op met dans en zang. De dans moge dan al niet moeilijk zijn, maar om een grote groep begrip voor rhythme en de bedoeling van de dans bij te brengen, daarvoor is naast ken nis ook veel tact nodig. Een eigenlij ke volksdans, zoals andere landen die kennen, kennen wij niet. Hoogstens hier en daar een streekdans. De volksdans, die bij ons gedanst wordt is veelal import. De toeschouwers in de zaal kregen gelegenheid met de eigenlijke dansgroep mede werken. De goede stemming steeg dan ook aanmerkelijk. Door een klein gezel schap van meisjes en jongens werden een paar bekende liederen gezongen als: Kozemond. De jeugdige stemmen, klonken heel devoot in de Canon „Dona nobis Pacem" en „Heer Jesus heeft een Hofken". Ongetwijfeld is „Nieuw Holland" op de goede weg, omdat haar bedoeling is de jonge be volking met de oude volksdans en volkszang in kennis te brengen en er vertrouwd mee te maken. Zo kunnen jonge mensen in een voor hen pret tige en geschikte sfeer, zich ontspan nen. De voorzitter, de heer van der Berg, is één en al werkkracht en ho pelijk zal hij zijn doel ook bereiken. De avond. Het tweede, het avondprogramma op deze drukbezette dag, werd ge opend door „Nieuw Holland" en ver der was het de dansgroep van Indo nesische studenten, die de avond com pleteerde. De kunstleiding was bij Anne Marie Lach, die telkens een en ander uitlegde. De muziekleiding (trom- en tokkelinstrumenten) was in handen van Agus Kassanna en de choreographie werd verzorgd door Anne Marie Lach Dewafassy, en Suwandi. De klassieke dans verhaalt de geschiedenis van Indië, van volk, van Hindoelitteratuur, van symboliek en waarheid, welke gestyleerd is in stand van voeten en uitwaaieren van vingers en plendang, en heeft hare plaats sinds eeuwen in de kuituur van de verschillende eilanden van de re publiek Indonesia. Na de mooie, maar melancholisch klinkende Inheemse liedjes van koor en soliste: Maggy Lach, danste Anne Marie Lach een so- lodans uit Bali met gamelan begelei ding (op band). De Balinese dans kunst is boeiend en poëtisch. Het mi misch element is sterk aanwezig, zon der schade aan de bewegingskunst, die geacheveerd is en sierlijk. De pa- rapludans, 'n liefdesspel was vloeiend van lijn. De Javaanse liefdedanjs was 'n prachtig nummer, voornaam, char mant. De Krontjongliedjes, die nu volgden trokken de aanwezige wes terlingen bijzonder aan. Tari Ambon, volksdans uit Ambon, draagt een ont roerende harmonie in zich. Dan een brokje Portugees-Indische kamermu ziek onder leiding van Agus Kassan na. Technisch zijn de bewegingen in de dans voortreffelijk, ook daar waar humor spreekt. e feestdans van Zuid-Celebes werd gedanst door een klein select gezelschap dames. Na de stijlvolle Balinese dans volgde de krijgsdans uit Celebes, een forse trotse stijldans voor mannen, instrumentaal begeleid, streng aesthetisch de beweging. Ten slotte werd de sacrale kaarsen- dans, ten tijde van de rijstvogel voor gedragen; regieus mediterend: van oosterse oer-schoonheid, en aethetisch bewegen. Men geraakte hoe langer hoe meer in kontact met de mystieke atmosfeer, waarin elke passie, elke zinlijke streling gestold is tot streng ascetische expressie, verpuurd Urr DE OMGEVING ALPHEN AAN DEN RIJN PROGRAMMA LUSTRUMTOUR „DE LAURA". Ook voor de lustrumritten van de Alphense rijwielvierdaagse „De Lau ra", heeft het bestuur besloten tot het uitzetten vun een lange en een korte route, respectievelijk 150 km. en 100 km. per dag, groep A en groep B. Op de eerste dag, dinsdag 9 juli, rijden beide groepen vanaf het Nuts- gebouw te Alphen a. d. Rijn, waar alle dagen wordt gestart en waar men elke dag terugkeert, richting Ha- zerswoude, Zoeterwoude naar Leiden, waar bij de brug op de Zoeterwoudse singel de groepen zich splitsen. Groep A rijdt vervolgens via een moweg door de stad Leiden naar Zoe terwoude, Stompwijk, Nootdorp, Delft, Rijswijk, Wateringen, Loosdui nen, Scheveningen, Katwijk aan Zee (Nieuw Brittenburg). Groep B gaat via een andere route, na eerst door de stad Leiden te zijn gereden, naar Rijnsburg, Katwijk- Binnen en Katwijk aan Zee, waar in Bitttenburg de beide groepen elkaar weer ontmoeten. Van hieruit vervolgen ze gezamen lijk de route naar Noordwij k aan Zee, De Zilk, Heemstede, Bennebroek, Hil- legom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiden, Leiderdorp, Woubrugge te rug naar Alphen aan den Rijn. De tweede dag rijden beide groe pen naar Ter Aar, Vrouwenakker (gem. Mijdrecht) naar Uithoorn waar bij de voorrangsweg de groe pen splitsen. Groep A rijdt naar Ouder Amstel, Amstelveen, Amsterdam, Vreeland, Hilversum. Groep B rijdt naar Mijdrecht, Vin- keveen, Loenersloot, Hilversum waar de groepen elkaar vinden en geza menlijk rijden naar Nieuw Loos- drecht, Oud Loosdrecht, Nieuwer- sluis, Nieuwer Ter Aa (gem. Ruwiel en Loenersloot), Wilnis, Noorden (gem. Nieuwkoop), Nieuwkoop, Aar. landerveen terug naar Alphen a. d. Rnij. De derde dag rijdt men gezamen lijk richting Zwammerdam, Bodegra ven, Nieuwerbrug, Woerden, Harme ien, De Meern, Utrecht waar de groepen aan het einde van de Croese- laan splitsen. Groep A rijdt verder naar Bunnik, Zeist, Soesterberg, Odjjk, Houten, Jutfaas. Groep B rijdt vanuit Utrecht di- rekt naar Jutfaas en van daaruit rijdt men samen naar Lopikerkapel, Jaars velderkapel, Jaarsveld, Haastrecht, Gouda, Reeuwijk, Boskoop terug naar Alphen a. d. Rijn. De laatste dag beloopt de lange (A) rit 122 km. en de korte (B) rit 110 km. In tegenstelling tot de andere da gen rijden de groepen direkt afzon derlijk een andere richting uit. Groep A rijdt naar Boskoop, Wad- dinxveen, Moerkapelle om in de ge meente Bleiswijk elkaar te ontmoe ten. Groep B rijdt naar Hazerswoude- Rijndijk, Hazerswoude-dorp waar men elkaar op de nieuwe weg ont moet. Beide groepen rijden vervolgens naar Zoetermeer, Berkel-Rodenrijs, Pijnacker, Nootdorp, Delft, Kethel, Schiedam, Rotterdam, langs het nieu we KoopvaardijmOnument aan het Willemsplein en het Zadkine-monu- ment aan de Schiedamsedijk, Kra- lingseveer, Capelle aan de IJssel, Nieuwerkerk aan de IJssel, Moor drecht, Gouda, Reeuwijk en Bodegra ven. Bij het „Beursgebouw" zullen de deelnemers zich opstellen voor de feestelijke intocht te Alphen a. d. Rijn, via Zwammerdam, Lindehoven- straat, Kortsteekterweg, Hefbrug, apart. Muziek, decor, en de fraaie costumes en hoofdtooi zijn in 't dra ma diep wortelende onderdelen van het geheel. „Nieuw Holland" heeft er goed aan gedaan de Indonesische da mes en heren uit te nodigen. Zij ga ven een rijk geschakeerd beeld van wat er aan oude kuituur immer nog leeft onder de hedendaagse Indone siërs. De deken van Leiden, kanunnik W. P. M. Haring, en deken E. A. M. Paap, deken van Alphen, als voorma lige moderator, gaven door hun aan wezigheid blijk van belangstelling. De huidige moderator, kapelaan de Jong, sprak een hartelijk dankwoord. De vele aan* /ezigen betuigden en thousiast hun bijval en waardering. A. L De heer en mevr. J. MeimanBakker, Wasstraat, Leiden, herdachten gisteren het feit, dat zij vijftig jaar ge leden in de echt traden. Ter opening van de feestelijk heden bracht de r.k. Harmoniekapel woensdagavond het gouden echtpaar in de Wasstraat een serenade. Gouwsluisseweg, Prins Hendrikstraat, Julianastraat, Wilhelminalaan, Burge meester Visserpark, Raadhuisplein, Stevinstraat, Schoolstraat, Pieter Doelmanstraat, Van Mandersloo- straat, Nutsgebouw, waar de prijzen zullen worden uitgereikt. KATWIJK AAN ZEE Doktersdienst in weekend van 1 en 2 juni. De doktersdienst van de huisartsen te Katwijk wordt waar genomen door dokter C. Hagen, Kon. Julianalaan 5, te Katwijk aan Zee. VOORSCHOTEN Botsing. Woensdagmiddag kwa men op de Schoolstraat, hoek W|jn- gaardenlaan een motor bestuurd door van E. uit Warmond en een fietser van V. uit Voorschoten met elkaar in botsing door het niet juist verlenen van voorrang. De bestuurder van de motor kreeg snij wonden en werd per auto naar huis vervoerd. De fietser kwam met de schrik vrij. De mate riële schade was aanzienlijk. Geboren: Arnoldus Jozef Leonar- dus, zn van Simpn Jacobus van Kins, machine-bankwerker, en van Geer- truida Dina Theresia de Jong, won. aan boord van een woonschip, ligg. nabij Leidseweg 202 (RK); Jacque line, dochter van Lammert Segaar, kassier, en van Anneke Griffioen, wo nende Kon. Wilhelminalaan 2 (NH); Johanna Jacoba, dochter van Arend van den Berg, koopman, en van Ella Gevers, won. Ch. de Bourbonlaan 14 (Ger. K.); Johanna Josepha Maria, dochter van Johannes Josephus Hu- bertus den Hollander, timmerman, en van Willemina Hauer, won. Hyacint straat 22 (RK); Johanna Charlotte Louise, dochter van Dirk van Ommen, depothouder-vertegenwoordiger, en van Neeltje Koele, won. Wijngaar denlaan 25 (Ger. K. 31); Egbert Jan, zoon van Wijbe Visser, wachtmeester Rijkspolitie, en van Catharina Hage- doorn, won. Raadhuislaan 3 (NH). Geboren te Den Haag): Johanna Maria Francesca, dochter van Hen- ricus Cornelis v. d. Mark, fabrikant, en van Mathilda Wilhelmina Korsten, won. Leidseweg 493 (RK). Gehuwd: Willem van der Ster, in stallateur, won. te Voorschoten, Leid seweg 46 en Gerritje Taal, zonder beroep, won. te Voorschoten, Leidse weg 96. Adres na huwelijk: Voor schoten, Papelaan 50. Overleden: Jacoba Theodora Si mons, oud 62 jaar, zonder beroep, ongehuwd, gewoond hebbende Leid seweg 92f (NH). WASSENAAR Boerderijbouw. De fa. Remmers waal en Looyestein alhier, bouwt on der architektuur van architekt Hen- geveld te Twikkel, een boerderij na bij de Rijksstraatweg voor rekening van mevr. Baronnesse van Heeckeren te Twikkel. IN „OUD-VALKEVEEN' brachten de warmte, waarnaar men snakte J*N zo ligt Hemelvaarts- ze konden de toeschouwer het is anders gelopen dan bootjes, een eindje ver- De Bilt ons had voorge- der op. Een van de vaar- straling doorbroken hier en daar regende het mot en de temperatuur was ook niet om over naar huis te schrijven, zoals dat heet. Gistermiddag hebben we enkele uren vertoefd in Oud-Valkeveen. in het Gooi, aan de boorden van het grauw-grijze IJsel- meer. Het was daar een opeenhoping van dagjes- mensen uit Amsterdam en brand geraakt. Na enkele wijde omgeving. De brom- ogenblikken stond het niet zo'n geweldige oplos sing te zijn geweest, want de vlammen sloepen steeds hoger uit het drijvende wrak. ^Penslotte kwam iemand op het lumineuze idee, scheppen zand op het vuur te gooien; de brand scheen nog slechts een korte tijd tracht bij het tanken, in beschoren. Maar deze vlie den pogingen in het werk. nog wat andere bootjes in het feest te betrekken om alsnog een behoorlijke uit breiding van het vreugde vuur te stimuleren. Het was hartverwarmend, te zien hoe handen. paars van de kou, zich gretig naar de loeiende warmte bron uitstrekten en hoe cplbertjes en vesten uit gingen en zonnebrillen werden opgezet. De illusie verdween helaas na een kwartier letterlijk onder water en de horde ging weer verstijfd zijns weegs. De draaimolens en schom mels piepten weer. maar we hebben zelden of nooit meegemaakt, dat op een Wereldmodecreaties P*C topprestaties 238? Sunshine Unl poplin in vele zonnige kleuren Week-end 8portie! model in Italiaans rultdeasln Cojo Airmatic met ritssluiting op 6 manieren te dragen No-Iron Zweeds import Wandel door de tcereld der mode b{/ Beter«n gced/wfur.' LEIDEN Breestraat 78 ver peddelden enige wa- manoeuvre was konden terliefhebbers met verbe- wij niet zo gauw beoorde- ten gezichten rond. maar len, maar het bleek toch ger ging met op. want de uitspanning als deze. een omstanders, kinderen zo- kennis gelijk, kinderen zo wel als bezadigde, reeds weinig uitbundig waren. grijzenden. beletten 's Avonds zijn we maar enthousiast de blussers weer achter de kachel ge- hun plicht uit te oefenen, kropen, lekker warm. Het Men verdrong zich wild is tenslotte pas eind mei. DODELIJK ONGELUK TE DOORN Woensdagavond omstreeks zes uur is ter hoogte van het postkantoor te Doorn, de negentienjarige studente mej. J. D. uit die plaats bij het over steken van de weg gegrepen door een personenauto, Mej. D. werd ernstig gewond naar het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Zij is daar in de loop van de nacht van woens dag op donderdag overleden. Verwacht wordt dat voor het stop zetten van onze export van schapen vlees naar Frankrijk spoedig een op lossing zal worden gevonden. De kabinetscrisis in Frankrijk houdt dit nog even op, zo deelde de voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, woensdag mee op de vergadering van het produktschap.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 13