Onderzeebootjager „Groningen" ramt kotter op Noordzee De Snoi*i*e ndeSnoi* Raad van Amsterdam neemt het 't Rijk kwalijk ER IS WEER GRASKOTER Schijn-transactie kostte chef-kok 10t000 gulden Nederland neemt vooraanstaande plaats in bij de Internationale Hulpverlening VRIJDAG 31 MEI 1957 LEIDSE COURANT PAGINA 10 Alle opvarenden gered Woensdagavond is in IJmuiden bin nengekomen de aan de neus zwaar beschadigde onderzeebootjager Hr. Ms. Groningen", die 's middags in het Schulpengat de kotter Texel 24 heeft overvaren, waardoor 't scheepje vrij wel onmiddellijk zonk. De oorlogsbo dem had vijf geredden van de kotter bij zich, die in de Noordersluis te IJmuiden aan land zijn gegaan en naar huis konden terugkeren. Ge sleept door de Wijsmullerboten „Nes tor" en „Hector" is de „Groningen" voorzichtig binnengeloodst met 'n gat ln de voorsteven, dat het uitzicht gaf van een vinnige haai: een gekartelde plaat pantserstaai hing af in het gat waar de kotter geraakt werd. De commandant van de „Gronin gen" overste A. M. Niessink, bond zich aan geen enkele uitspraak om trent de schuld, maar stelde slechts de feiten: het was woensdagmiddag, toen de „Groningen" uitvoer met be- ftemming de Verenigde Staten, mooi, helder weer en de bemanning was voel goede moed. Vaart vermeerde rend, omdat de kruiser „Zeven Pro vinciën" moest worden ingehaald, kwam men om 13.29 uur precies recht voor de tegemoet komende TX 24. Er was op dat moment weinig scheepvaart op zee en op de brug van de „Groningen" bevonden zich de officier van de wacht, de seiner en de korporaal van de navigatie ge vechtsinformatiedienst, bijgestaan door de roerganger en de bedienings man voor de telegrafen. De koers was op dat moment zuid west en de snelheid 23 mijt De TX 24 kwam met kruisende koers over bakboord canzetten en „op een goed ogenblik hoorden wij in de longroom onze fluit een paar korte stoten ge venhet sein om een tegenligger opmerkzaam te maken dat hij een ge vaarlijke koers stuurt". De comman dant van de „Groningen" had gecon stateerd dat de TV 24 niet viste op het moment van de aanvaring en vol gens het aanvaringsreglement had de kotter dan ook moeten uitwijken- Of dit al of niet gebeurd is kon commandant Niessink niet zeggen.Wel heeft hij doen vaststellen een con statering die later van de kant van de kotterbemanning werd bevestigd dat er zich op het ogenblik van de JOURNALISTEN ORGANISATIES AKKOORD MET ONTWERP C.A.O. De kringraden van de drie Neder landse journalistenorganisaties, de Nederl. journalistenkring (N.J.K.), de Katholieke Nederlandse journalisten kring (K.N.J.K.) en de Protestants- Christel. journalistenkring (P.C.JK.) hebben zich in een gezamenlijke ver gadering, woensdag te Utrecht ge houden, beraden over het hun voor gelegde ontwerp van een nieuwe c.a.o. welke vóórdien reeds door de organisatie van werkgevers in het dagbladbedrijf, de Nederlandse dag bladpers, was goedgekeurd. De ver gadering was echter teleurgesteld over het h.L onbevredigende resul taat van de c.a.o.-onderhandelingen. Aan deze teleurstelling is uiting ge geven in een met algemene stemmen aanvaarde motie. De Haarlemse Toneelclub te Haar lem is in het bezit gekomen van het door koningin Juliana beschikbaar gestelde juweel, de hoofdprijs van het nationaal landjuweel (wedstrijd voor amateurtoneelverenigingen), dat in de afgelopen winter ia gehouden en waaraan dertien verenigingen uit den lande hebben deelgenomen. De Haarlemse toneelclub zal thans ge rechtigd zijn een landjuweel uit te schrijven. De Haarlemse Toneelclub had on der regie van Wim Paauw een voor stelling gegeven van „The Country Girl" van Clifford Odets, de Letter lievende Vereniging „J. J. Cremer" uit Haarlem werd tweede met „Het Onbewoonde Eiland" van A. Defres- na onder regie van Henk Bakker ei als derde werd aangewezen het Mid delburgse Dilettanten Toneel, dat ,,Het Meisjesgymnasium" van Ladis- laus Fodor had opgevoerd onder re gie van Bart van Verre. botsing niemand aan dek bevond. De „Groningen" ramde de kotter in volle vaart. Het schip voer daardoor iets omhoog, werd afgeremd en op het zelfde moment stonden de telegrafen op stop. De „Groningen" verkeerde ogen blikkelijk na de aanvaring in staat van alarm, de waterdichte schotten gingen dicht en de luiken werden ge sloten. Toer hij zich naar de brug had gespoed zag overste Niessink het kot- tertje met de kiel omhoog achter de oorlogsbodem drijven en een dren keling, later bleek het de ma troos motordrijver A. Vonk, een broer van dê schipper te zijn lag op ongeveer 25 meter van het Veron gelukte scheepje in zee. Men heeft deze man onmiddellijk gered. Even later, naar schatting vijf minuten, kwam de kotter langzaam weer over eind. Tot zover de lezing van overste Niessink. Zij werd in grote lijnen be vestigd door de opvarenden van de TX 24, die wat rillend bijeen ston den op het voordek van de onderzee bootjagers. De hele bemanning was, op een, de matroos-motordrijver na, onder dek op het moment van de aanvaring. Eén dronk koffie en de rest lag te kooi. Het scheepje maakte plotseling, na een daverende klap, een slag om zijn lengteas en moet ongeveer vijf minuten met de kiel omhoog hebben rondgedreven, waar na het zich weer langzaam oprichtte. Dit is de redding geweest van de vier opvarenden, die nog in het wrak za ten, want daardoor konden zij door de bemanning van de „Groningen" worden gered, waarna de kotter snel in de vrij rustige zee wegzonk. De onderzeeboot jager heeft, na het schutten te IJmuiden, koers gezet naar Buitenhuizen, waar de munitie van boord is gehaald. Vervolgens stoomde de bodem op naar Amster dam voor een reparatiebeurt. ALVORENS HET DEFINITIEVE BESLUIT VIEL, hebben leden van alle fracties van de gemeenteraad te Amsterdam het woord gevoerd over, wat één der sprekers noemde „het tunneldrama". Vrijwel alle leden hadden critiek op de ministeriële beslissing en op de inhoud daarvan. Drs. Den Uyl (P.v.d.A.) had vooral bezwaren tegen de wijze waarop de regering hatir besluit had kenbaar gemaakt, nl. buiten de kamers om. Hij noemde dit „weinig elegant en niet bevorderlijk voor de goede politieke zeden ln ons iand". weest en dat eerst aan het einde van het vorige jaar het contact tot d spijt van b. en w. is verbroken. T gemeentebestuur heeft steeds een sfeer van geprikkeldheid of van wan trouwen willen vermijden. Een voor beeld van de goede verstandhouding noemde de wethouder het op vlotte wijze tot stand gekomen nieuwe trace van de Hem-tunnels (de autotunnel nabij de Coenhaven). Plannen voor I|-tunnel moeten doorgaan De heer L. Seegers zei bezwaar te hebben tegen de passage in de ver klaring van b. en w., waarin het standpunt van de regering inzake de noodzaak van de bestedingsbeperking wordt aanvaard. Hij zei van mening te zijn, dat het kabinet met deze po litiek beoogt het veiligstellen van de bewajpeningsuitgaven. Daarom zou zijn fractie tegen dit onderdeel van de verklaring stemmen. Ook meende deze spreker, dat in de top van rijks waterstaat een sterk anti-Amsterdams standpunt wordt ingenomen, dat zijns inziens van invloed is geweest op het besluit van het kabinet. De heer R. Ie Cavelier gaf het col lege de raad alvorens over te gaan tot het lenen van geld ten behoeve van de tunnelwerken, eerst in Den Haag zekerheid te krijgen, dat geen „kleinzielige struikelblokken" in de weg worden gelegd bij de uitvoering der werkzaamheden. „De regering kan inderdaad het werk stopzetten", zo gaf de wethou der voor de publieke werken, mr. G- van 't Hull, in zijn samenvattend antwoord toe. Doch Amsterdam zal doorgaan, zolang het de gemeente niet absoluut onmogelijk wordt ge maakt. Hü zeide goede hoop te heb ben op een oplossing voor de ma terie. Mede door de uitspraak van de raad. Amsterdam zal wel onvermin derd zijn aanspraak handhaven op financiële bijdrage in de financiering van de tunnel. Amsterdam zal thans hard moeten werken, wil het ln de toekomst geen tweederangs stad wor den. Ook de hoofdstad is door de oorlog zwaar getroffen, hoewel min der spectaculair dan haar zusterstad. Veel van deze schade moet nog her steld worden en talrijke grote wer ken dienen te worden uitgevoerd, v men de plaats van Amsterdam in de rij van grote steden behouden. Hembrug Op vragen over de vervanging vai de Hembrug door een tunnel ant woordde de wethouder, dat deze ve: vanging door de Nederlandse Spoor wegen in constructieve zin wordt be studeercL Deze zaak is evenwel e rijksaangelegenheid, die het college met kracht bij de regering zal blijven bepleiten. De wethouder ging uit voerig in op de door enkele raads leden geconstateerde controverse tus sen rijkswaterstaat en de gemeente. Mr. Van 't Huil betoogde uitvoerig, dat de contacten steeds goed zijn ge Tenslotte zei spr., dat de IJ.tunnel door velen in den lande wordt gezien als een toetssteen voor de veerkracht van Amsterdam. Spr. hoopte, dat de hoofdstad nog jeugdige veerkracht zal bezitten om iéts groots tot stand te brengen, ondanks de lange en rijke historie van de stad. Daarna sprak de raad zich uit voor de verklaring van b. en w., dat de IJ-tunnelplannen doorgezet worden.kingen opleggen. exTtta. Publikiüt »in Ho Ndoluii Zoi*clbure«o 'i-Gtttenhig. I MIDDENSTANDSVERENIGING EN HUURVERHOGING. Het Nederlands verbond van mid denstandsverenigingen heeft in een adres aan de Tweede Kamer gewe zen op de moeilijke positie, waarin de huurders van bedrijfsruimten door de huurverhoging komen te ver keren. Het N.V.M. verzoekt de grens van de huurverhoging voor bedrijfs ruimten lager te stellen dan die wel ke voor woningen is voorgesteld. Tevens wordt aandacht gevraagd voor het feit, dat naar aanleiding van de voorgenomen huurverhoging geen compensatiemaatregelen voor de zelfstandige ondernemers zijn voor gesteld. In het adres wordt gepleit voor een zo rechtvaardig mogelijke verdeling van de lasten, welke het gevolg zullen zijn van de eventuele huurverhoging. HULP VOOR KOOLTELERS AFGEWEZEN. Het landbouwschap heeft een be roep op de minister van landbouw gedaan de kooltelers die een slecht seizoen hebben gehad, te hulp te ko men. Sedert 1 januari van dit jaar bleven 13.000 ton witte kool, 2500 ton rode kool en 1000 ton *ele kool on verkoopbaar. Men vraagt een toeslag van 1,5 miljoen gulden, waarnaast aan de telers f 750.000,uit hun eigen produktiefondsen word uitbe taald. Deze hulp zou het verlies tot 22 percent van de kostprijs beper ken. De minister van landbouw heeft medegedeeld geen vrijheid te kun nen vinden de gevraagde hulp bij de regering aanhangig te maken. De moeilijkheden liggen zijns inziens voornamelijk in de structuur der be drijven. De resulaten van de voor gaande twee jaren waren redelijk. Een produktietoeslag zou geen af- ZEEHENGELAARS VINGEN BOT TEN BATE VAN KERK RESTAURATIE. Brielle's Sint Catharijnekerk moet dringend gerestaureerd werden. De plaatselijke hengelaarsclub „De Wa tergeus", overwegende dat zoiets erg duur is, heeft besloten ten bate van het goede doel botje bij botje te doen leggen en is er in geslaagd gisteren 133 sportbroeders en twee sportzus- ter van de Zuidhollandse eilanden en wijde omgeving, tot Amsterdam toe, naar Oostvoorne te laten komen om daar aan een zeehengelconcours mee te doen. Het jongste vissertje was vijf jaar. 69 Deelnemers hebben 112 botjes en vier palingen, wegende tezamen 11.500 gram, bij elkaar ge legd, terwijl het door de andere uitgeworpen aas bot werd geweigerd. De eersle prijs was voor W. Hui- zer uit Capelle aan de IJssel, de twee de voor "V. van Leeuwen uit Vlaar- dingen en de derde voor W. Bakker. Aanvragen toeslag en garantie eigen woning- bezit geregeld Aanvragen om toeslag en eventueel garantie moeten worden ingediend door tussenkomst van 'n bemiddelend orgaan binnen zes maanden na het voor bewoning gereed komen van de woning, aldus een bepaling in de re geling bevordering eigen woningbe- zit. Eveneens is bepaald, dat aan aan vrager geen toeslag kan worden toe gekend als hij op de dag van aan vrage 65 jaar of ouder is. Voor het aanvragen van garantie mag hij de leeftijd van 55 jaar nog niet hebben bereikt. De mogelijkheid bestaat, dat de bovenbedoelde termijn van zes maan den reeds is of spoedig zal worden overschreden, dit tengevolge van de omstandigheid, dat het ontstaan en de toelating van bemiddelende orga nen langere tijd vergt dan in de ver wachting heeft gelegen. De minis ter van Volksgezondheid en Bouw nijverheid heeft daarom bepaald, dat hij gedurende een nader te bepalen tijdvak na toelating van een genoeg zaam aantal bemiddelende organen ontheffing verleent van deze ter mijn van zes maanden. Een dergelijk nader te bepalen tijdvak zal even eens gelden voor hen, die toeslag en eventueel garantie willen aanvragen voor een woning, waarvoor op of na 1 juni 1956 premie is toegekend op grond van de premie- en bijdragere geling woningbouw 1953, terwijl zij inmiddels 65 resp. 55 jaar zijn gewor den. Bouwkundig opzichter voor de rechtbank Twaalf maanden met aftrek van het gehele voorarrest (van begin januari af) heeft de officier van Ju stitie bij de Amsterdamse rechtbank woensdagmiddag geëist tegen een 39- jarige bouwkundig opzichter J. A. B., die al vaker wegens oplichting was veroordeeld, en ditmaal samen met zijn toezichthouder, de 56-jarige kan toorbediende T. J. B. terecht stond. Wegens medeplegen van de oplich ting, die de opzichter ten laste was gelegd, vroeg de officier acht maan den voorwaardelijk met een proeftijd doende hulp bieden. Bovendien moet i van drie jaar tegen deze toezichthou- de regering zich financiële beper- In 5 jaar tijd f 10.000,000 bijgedragen TBC-bestrijding in 't Gooi Naar aanleiding van berichten in de pers over het voorkomen van t.b.c. op middelbare of daarmee gelijk te stellen scholen in verschillende plaat sen van het land, heerst ook in het t, j G°oi onder de bevolking enige on- nenng, de Federatie van Bonden van gerustheid. De directeur van de ge- Het centraal orgaan samenwerken de organisaties, waarin opgenomen de Algemene Bond van Ouden van Dagen, de Bond voor Staatspensio- Ouden van Dagen en de Unie van Katholieke Diocesane Bonden, heeft aan de minister van verkeer en wa terstaat een adres gezonden over de verhoging van de prijs voor de radio distributie voor hen, die met het oog op hun inkomen 2.20 per maand be taalden, tot 2.70 per maand. In het adres wordt de minister dringend verzocht de verhoging on gedaan te maken, omdat de groep van hen, die zich voor deze verho ging gesteld zien, reeds allerlei ver hogingen moet dragen, zoals de prijs verhogingen van vele levensmidde len, van het vervoer, gas e.d., porti, enzovoorts. Tevens heeft het „Coso" een adres gezonden aan de ministerraad, waar in het er bij de raad op aandringt om straks bij de behandeling van de wet op de huurcompensatie rekening met de moeilijke financiële positie van vele bejaarden, te houden. ir.eentelijke geneeskundige dienst van Hilversum is van mening, dat niet mag worden aangenomen, dat nala tigheid op het gebied van de t.b.c.- bestrijding deze toestand in verschil lende plaatsen bevordert, doch dat vooral onder de leerlingen van de leeftijdsklasse van middelbare scho len sommige factoren de onderlinge besmetting in de hand werken. Bij zondere maatregelen behoren dan ook te worden genomen om juist de kin deren op deze leeftijd zoveel moge lijk te vrijwaren. Naar aanleiding van dit advies van de directeur van de G.G.D. willen b. en w. van Hilver sum, in samenwerking met het dis trictsbureau voor de t-b.c.-bestrijding in het Gooi, zo spoedig mogelijk een onderzoek doen instelling bij alle leerlingen van deze scholen in Hil versum. Om dit onderzoek te ver wezenlijken is de raad een krediet gevraagd van f 5500. Over de periode 19501955 heeft Nederland voor een bedrag van bijna 10 miljoen gulden bijgedragen voor de hulpver'ening aan minder ontwik kelde gebieden door de betrokken or ganisaties van de Verenigde Naties. De particuliere sector nam een be langrijk bedrag voor zijn rekening. De hulpverlening zal nog belangrijk worden opgevoerd. Verwacht mag worden, dat de Nederlandse regering jaarlijks een 25.000.000 zal storten in het fonds van de Verenigde Naties voor de minder ontwikkelde gebie den. Dit hangt af van de snelheid, waarmede het veelbesproken Sunfed- plan verwezenlijkt wordt. De hulpverlening voortgekomen uit het particulier initiatief heeft in de loop der jaren belangrijke bedra gen kunnen voteren. Wij herinneren hier aan de actie „Plein Azië", van pater Jelsma en de Plein Groep, aan de zeer geslaagde anti-hongercampag- ne van de Bond zonder Naam, welke de Unicef in staat stelde een jaar lang 40.000 kinderen en 10.000 moeders in Korea-voedsel te vestrekken vooral in de vorm van melk, voorts aan de vorig jaar gevoerde „papieren-witjes actie", eveneens van de Bond zonder Naam en voor hetzelfde doel, en ten slotte aan het initiatief van het Ka tholiek Vrouwelijke Jeugdwerk van begin van dit jaar. Deze actie steun de een school voor vluchtelingenkin deren te Nazareth een ziekenhuis in de Congo en bracht tenslotte gelden bijeen voor een mlssievllegtuig voor Nieuw-Guinea. De Katholieke Arbei dersjeugd laat reeds iang van zich spreken door de uitzending van jon ge arbeiders, die hun technische ken nis belangloos ter beschikking van de inheemse bevolking van Afrika stel len. Een belangrijk initiatief voorts is het van Rossum Instituut, richt op initiatief van Prof. Dr. L. Zeegers, directeur-generaal van het Katholiek Sociaal Kerkelijk In stituuL Dit instituut recruteert de hulp aan de onderontwikkelde gebie den voornamelijk uit intellectuele kringen, biedt voorts wetenschappe lijke hulp in de vorm van sociologi sche onderzoekingen en verleent zijn medewerking bij dé uitzending van lekenmissionarissen. Naar aanleiding van het op 26 mei gehouden congres door het verbond van wetenschappelijke onderzoekers en op initiatief van de Pleingroep van pater Jelsma is tenslotte de Neder landse Organisatie voor Internatio nale Bijstand opgericht. Dit orgaan ressorteert onder het Ministerie van Buitenlandse Zaken. Mede door de activiteit van deze organisatie zond Nederland tot dusver 500 experts uit in het kader der internationale hulp verlening. Hiermede plaatst Nederland of schoon bijna het kleinste land van de Westelijke wereld zich onmiddel lijk achter de Verenigde Staten, En geland en Frankrijk. De reden, waar om Nederlandse experts zo gewild zijn zowel gezien vanuit de Verenig de Naties als wel vanuit de hulp- ontvangende landen, ligt voor een groot deel in de tropen-ervaring en de ruime talenkennis van vele Neder landers. Daarbij is het voor vele huipont- vangende landen aantrekkelijk hulp te ontvangen van deskundigen, die afkomstig zijn uit een land, waarvan zij geen politieke bijbedoelingen be hoeven te vrezen. WIJZIGING TOESLAG SLACHTING LICHTE VARKENS In verband met verbeterde afzet mogelijkheden van bacon op de En gelse markt en een krappere aanvoer van varkens in de lichte gewichts klassen heeft het bestuur van het produktschap voor vee en vlees be sloten met ingang van maandag 3 juni 1957 de toeslag op het slachten van varkens in de gewichtsklasse van 63 tot en met 72 kg., voor zover niet voor de baconbereiding bestemd, te verlagen van 10 tot 5 cent per kg. koud geslacht gewicht. der, die nog nimmer met de justitie in aanraking was geweest, die wel toe gaf dat hij bij de enorme transactie, waarmee de opzichter zich had inge- doch ontkende de bedoeling te hebben doh ontkende de bedoeling te hebben gehad de Amsterdamse chef-kok op te lichten, die tenslotte een aan klacht had ingediend. Die chef-kok woonde in Amster dam naast de opzichter en liet blij ken, dat hij zelf een hotel wilde ko pen. Via diverse makelaars (in De venter, Garderen en Ermelo) kwam de opzichter in contact met een fa milie, die op de Veluwe een groot terrein met het hotel „Anastasia" be zat en dit wel wilde verkopen. Ter zitting probeerde president mr. J. Knottenbelt door het ondervra gen van deze makelaars precies te weten te komen hoe de onderhande lingen gevoerd waren. Er waren zeer hoge bedragen genoemd: f 210.000 was het hoogste. De grond zou na melijk 130.000 en het hotel f 80.000 moeten opbrengen. Geen rol. „Geld speelt bij mijn opdracht geen rol", had de opzichter nog al eens gezegd, „ik ben slechts zijn brains en hij (de toezichthouder, die hij bij zich had) is zijn financieel geweten". Het is ruim een jaar geleden, dat de opzichter te zijnen huize in Am sterdam met de makelaar, de eige naar van Anastasia, en in het bijzijn van de toezichthouder een voorlopig koopcontract tekende. Hij betaalde echter niets en verzweeg voor ieder- een( behalve voor zijn toezichthou der, die hiervan wel op de hoogte was), dat hij zelf in staat van fail lissement verkeerde. Gezien de vele besprekingen, het voorlopig contract en de goede in druk die het hotel en de eigenaar op hem maakten, ging de chef-kok er intussen toe over de opzichter, die naar hij meende zijn zaken zeer des kundig behandelde, vast 16.000 uit te betalen. De opzichter gaf hiervan 6000 aan de toezichthouder. Dat laatste bedrag heeft de man, zodra hij in het vooronderzoek werd be trokken, aan de chef-kok terugbe taald. De rest van het geld is nog steeds spoorloos. Uitspraak 12 juni a.s. K.N.A.C. ADRESSEERT OVER RIJBEWIJS Er is, zoals is gemeld, een wijzi ging van de wegenverkeerswet in voorbereiding met de bedoeling te be. reiken, dat indien de rechter aan iemand de rijbevoegdheid ontzegt, voortaan automatisch zijn rijbewijs komt te vervallen. De K.N.A.C. heeft soortgelijke bezwaren als de A.N.W.B. tegen deze wetswijziging. In een adfes aan de minister van verkeer en wa terstaat zegt de K.N.A.C. o.a., dat er een onbillijkheid in schuilt dat het rijbewijs in alle gevallen van ontzeg ging der rijbevoegdheid vervallen wordt verklaard, terwijl de rijvaar digheid van de betrokkene bepaalde lijk niet in alle gevallen in het ge ding is. Verrassing in Artis Het aantal opossums in de Amster damse dierentuin Artis is plotseling van een op tien gebracht. Enige we ken geleden ontving Artis uit Zuid- Amerika een opossum-wijf je, een bui deldier, dat in zijn groep tot de roof dieren behoort. De opossum is een nachtdier en het pas gearriveerde exemplaar trok zic'.i in Artis dadelijk in z(jn quarantainehok terug. De op passer zag toevallig een dezer dagen uit 't trasporthoqje in plaats van een staart meer van deze lichaamsdelen steken. Tot zijn grote verbazing con stateerde hij dat mevrouw opossum er negen jongen op na hield. Het dier moet met de jongen in de buidel in Artis zijn aangekomen. In die tijd waren de diertjes juist groot genoeg om deze plaats te ver laten. De hele familie is thans onder gebracht in de vossengang waar zij ook voor het publiek te zien zijn. (3) Temen hetifdrmsend') ..Eventjes mchkn.jsniet tijd!'hem irwr eens imkMkm.etmsnau/fniot.. .uit de keuken'.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10