S)e CoidóeSoti^cmt Adenauer voerde besprekingen met Eisenhower Eerst DïtM Adenauer en Eisenhower Nieuwe serie kernproeven in Amerika VERBAZING OP HEMELVAART Afsluitdijk jubileerde ffiu&M&cfï Jtanqaaue (weieenkam&t KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 29 MEI 1957 48:te JAARGANG No. 14119 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAt'X: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.—. Advertenties: 17'ct. p. mjn. Telefoontjes 150. EEN SUCCES VOOR DE WESTDUITSE BONDSKANSELIER Oplossing van het vraagstuk van de Duitse hereniging moet voorafgaan aan een alomvattende ontwapeningsovereenkomst met de Sovjet-Unie. Dit zegt president Eisenhower van de Ver. Staten en bondskanselier Adenauer van West-Duitsland in een verklaring die gisteren na afloop van hun besprekingen in Washington is uitgegeven. Adenauer heeft tegen Eisenhower gezegd dat het sluiten van een eerste (inleidende) overeenkomst met Rusland over ontwapening een geschikt tijdstip kan zijn voor een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier over de Duitse hereniging. Amerika zal hierover met Engeland en Frankrijk van gedachten wisselen. Ei&enhouwer heeft Adenauer meegedeeld dat Amerika ontwapenings maatregelen die in Europa uitgevoerd moeten worden alleen zal aanvaar den als de Navolanden ermee instemmen. De Ver. Staten zijn niet voor nemens inzake de ontwapening stappen te nemen die voor de hereniging van Duitsland nadelig zijn. Amerika is van plan in Europa, met inbegrip van Duitsland troepen te bandhaven zolang dit gebied bedreigd wordt. Voor de vijftien Navolanden moeten de modernste verdedigingswapens beschikbaar zijn, zegt de ver klaring verder. DIPLOMATIEKE OVERWINNING. In diplomatieke kringen te Wash ington is dinsdag gezegd, dat de 81- jarige bondskanselier een grote di plomatieke overwinning in Washing ton heeft behaald door de toezegging van de Verenigde Staten te verwer ven, dat hereniging van Duitsland vooraf moet gaan aan een algemene ontwapeningsovereenkomst tussen Oost en West. Ook in diplomatieke kringen te Bonn was men van oordeel, dat Adenauer een belangrijk diplomatiek Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 LEIDEN Adenauer heeft gisteren in het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den verklaard, dat niemand in de Duitse bondsrepubliek eraan denkt gebruik te maken vai geweld of oor log, ook niet als het om de hereni ging van Duitsland gaat, die de Duit sers zo vurig wensen. De leden van het Huis brachten Adenauer staande een ovatie, toen hij de vergaderzaal betrad. De voorzitter, Sam Rayburn, be groette de 81-jarige staatsman met de woorden: „Het is ons een bijzon der voorrecht in dit Huis een der grootste leiders van de wereld te kunnen begroeten; de leider van een groot, trots en vrij volk, en ik mag hieraan toevoegen: een volk dat vast besloten is zijn vrijheid te behou den". Adenauer zei in zijn rede dat de Duitse bondsrepubliek met scherpe oplettendheid en sympathie het stre ven van de Verenigde Staten volgt tot vermindering van het oorlogsge vaar door gecontroleerde ontwape ning over de gehele linie. In de Senaat verklaarde de bonds kanselier: „Wij wensen hereniging met zeventien miljoen Duitsers mensen die even Duits en vrijheids lievend zijn als wij". De bondskanselier besloot met: „Vrijheid, vrede, eenheid dat zijn de doelstellingen van onze politiek, die ten doel heeft de grote idealen na te streven die de vooruitgang van het mensdom bepalen". Bulgaarse olie in Parijs Naar „Paris-Presse" weet te be richten hebben Franse oliedeskundi gen vorig jaar okotber zich het hoofd gebroken over de vraag, hoe het mo gelijk is, dat bij de aanleg van een voetgangerstunnel in Parijs een grote hoeveelheid benziné werd aange boord, hoewel er zich in de omgeving geen pijpleiding of benzinepomp be vond. Bij het graven van een tunnel op de Place de l'Alma spoot er plots- seling een vloeistof uit de grond op, die benzine met een hoog octaan gehalte bleek te zijn. Aangezien zelfs de deskundigen niet konden vaststel len, waar de brandstof vandaan kwam, verdeelden de betrokken ar beiders de inkomsten van hun „bron". Zeventien dagen later, terwijl de benzine nog steeds uit de grond stroomde, onthulde de secretaris van de Russische ambassade, dat het Bul gaarse gezantschap, dat niet ver van de Pont de l'Alma is gevestigd, met het oog op de benzineschaarste in Frankrijk een grote hoeveelheid van deze brandstof in een ondergrondse tank had opgeslagen! Gisteren begonnen *kend, zou men ook kunnen vra gen: „Mannen van Nederland, wat staat ge omhoog te kijken naar de he mel?" Maar wij kijken niet eens meer, we verwachten niets meer en het verhaal van de hemelvaart hebben we van onze kinderjaren af gehoord, zodat we er ons niet over verbazen. De omstanders waren destijds wèl verbaasd. Wanneer we ons indenken, wat zij meemaakten, was ev reden voor die verbazing voor hen en ook voor ons. Het verhaal van de gebeurtenis is kort en koel genotuleerd, maar de verwondering lezen we af uit dat „blijven omhoogkijken"-. De Heiland was, na zegenend zijn handen te heb ben uitgestrekt (mededeling van Lu cas) omhoog gaan stijgen; steeds klei ner en kleiner werd zijn gestalte tot een wolk hem aan het oog onttrok. En weer, evenals bij het ledige graf, stonden er plotseling twee in het wit geklede mannen, die zeiden, dat Je zus niet eer terug zou keren dan tegen de tijd, dat de tijd zou ophouden te bestaan de laatste dag. De apostelen hadden opdracht ge kregen het evangelie te gaan verkon digen „tot de grenzen der aarde". Deze opdracht wordt nog steeds door hun verre opvolgers vervuld. Door het lange wachten van ge slachten na geslachten is de spanning op de wederkomst van de Heer ver slapt. Evenals met ieder mensen-le ven is het echter zo, dat iedere dag ons nader brengt tot de laatste dag de laatste dag voor ieder persoonlijk, de laatste dag voor het gehele mens dom. In beiderlei opzicht leven we voort in onzekerheid. Ook de Hemel vaartsdag zelf kwam onverwacht. Het is hier niet de plaats, daar stichtelijke beschouwingen aan te verbinden. Maar wel is het goed het historisch, nuchter-weergegeven ver haal van de hemelvaart zich eens te rug te denken. Zowel het opstijgen van de Heer in het heelal, als de, als een doodgewoon feit vermelde, aan wezigheid van twee hemelse geesten, kunnen het besef versterken van de bijzondere, merkwaardige werkelijk heid, waarin wij leven en eens zul len binnengaan. „Met grote blijdschap" keerden de apostelen naar Jeruzalem terug. Deze grote blijdschap kan ook ons ten deel vallen, wanneer we bedenken, wat Hemelvaartsdag voor alle mensen be tekent. In de woestijn van Nevada is gis teren een nieuwe reeks kernexplo sies begonnen, waarbij het gaat om het testen van een aantal kleine atoomwapens. Waarschijnlijk betrof het gisteren een atoomontsteking voor een kleine raket. Die had men op een stalen toren van 170 meter hoogte aangebracht. De kracht van de explosie was ge lijk aan 10.000 ton tn.t. In het ver leden heeft men in Nevada veel gro tere. atoomexplosies teweeggebracht. Onmiddellijk na het bekend wor den van de nieuwe proef in de Ver enigde Staten heeft de Japanse rege ring een officieel protest ertegen in gediend in Washington. Daar was eerder al verklaard, dat door de nieuwe proeven veel minder radio-actieve neerslag zou worden veroorzaakt, dan bij enige series proeven sinds 1952. Tijdens deze proeven zullen de meeste explosies geschieden vanaf ontploffingen worden teweegge bracht, des te kleiner is de hoeveel heid radio-actieve neerslag. Al spoedig na de ontploffing van gisteren vormde zich de bekende paddestoelvormige rookwolk boven Nevada, die een hoogte bereikte van meer dan tien kilometer. De proef werd o.a. bijgewoond door militaire waarnemers van ne gen Navo-landen, waaronder ook Ne derland. Te snel opgehaald Twaalf uur lang heeft de Britse marinearts Alisair Russell gevochten voor het leven van een Noorse dui ker, die maandag na het duiken in de Clyde, te snel naar boven was gehaald. Hij had stikstofbellen in zjjn bloedcirculatie. Dokter Russell behandele de Noor in de stalen decompressiekamer van een onderzeeboot-moederschip, dat in de Clyde lag. De Noor zal waarschijnlijk nog platforms, op hogere torens dan tot twaalf uur in de decompressiekamer nu toe gebruikt zijn; gemonteerd of moeten blijven. Hy is thans weer hangend aan ballons. Hoe hoger de kerngezond. Nederlands meisje in Italië zoek De internationale politie-organisa- tie (Interpol) heeft de Italiaanse po litie verzocht uit te zien naar een 21- jarig Nederlands meisje, Margot Lohle, dat verdwenen is uit haar kosthuis te Rome. Haar vader, de heer Adolf Lohle, wonende in Beieren in Duitsland, is gisteren in Rome aangekomen om naar haar te informeren bij 't hoofd bureau van politie en het interna tionale hotel voor jonge meisjes, waar zij verbleef. De politie heeft bij informatie mee gedeeld, dat Margot Lohle geboren in Rotterdam is. Op 25 maart is zij met een vriendin, Brigitte Magerle, in Rome aangekomen om werk als vertaalster te zoeken. Na 15 april hebben haar ouders geen brieven meer van haar onvangen en tenslot te stelden zij zich met Interpol in verbinding. Interpol Den Haag deelde ons des gevraagd mede, dat zij nog niet over deze zaak was ingelicht. Nasleep van Montesi-proces Plero Piccioni, markies Ugo Mon- tagna en Saverio Polito, die maandag in Venetië zijn vrijgesproken van dood door schuld of medeplichtig heid aan de dood van Wilma Mon- tesi, zijn dinsdag in Rome terug ge- gekeerd, waar zij overleg plegen om „een aantal mensen te laten boeten, voor de beschuldigingen die tegen hen zijn uitgebracht". Hun advocaten deelden dinsdag mee, dat zij van plan zijn tegen een tiental kranten en een aantal getui gen aanklachten wegens laster, in te dienen. In 1954 hebben Piccioni, wiens va der indertijd in verband met het schandaal is afgetreden als minister van buitenlandse zaken, en Montag- na in verband met de affaire enige tijd in voorarrest gezeten. Bovendien hebben Piccioni, Mon- tagna en Polito grote financiële las ten moeten dragen. Het proces in Venetië, dat vier maanden heeft ge duurd, heeft Piccioni en Montagna, die elk drie advocaten hadden, onge- vfeeT 3.000 gulden pér dag gekost. Polito was wat goedkoper uit, omdat hij maar twee advocaten had. Ook de staat heeft het proces een fortuin gekost. Er moesten in Vene tië meer dan 200 getuigen gehoord worden. De Italiaanse pers heeft mil joenen uitgegeven om het proces te verslaan. De drie zullen vooral Anna Maria Moneta Caglio, de „zwarte zwaan", in rechten aanspreken. Zij heeft met haar beschuldigingen het schandaal aan het rollen gebracht. Frankrijk wil ook atoomwapens Het nieuwe Amerikaanse ontwape ningsplan ondervindt in Frankrijk heftig verzet. Frankrijk gaat n.l. niet akkoord met het onderdeel van het plan waarin het bezit van atoom wapens wordt beperkt tot de landen, die reeds atoomwapens bezitten, n.l. Amerika, Rusland en Engeland. Frankrijk zou geen ondergeschik te positie willen innemen in deze kwestie Frankrijk staat op het recht om zelf atoomwapens te kunnen fa briceren, wanneer het dit wil. De Franse regeringsleiders zijn van mening, dat het Franse parlement Een beeld van de herdenking van de sluiting van de Afsluitdijk nu 25 jaar geleden die dinsdag plaats vond; de minister van verkeer en water staat, mr J. Algera plaatst een krans aan de voet van het monument voor ir. Lely bij het begin van de dijk in Den Oever. nooit een verdrag zal ratificeren, waarin Frankrijk in feite buiten de kring van leidende mogendheden zal worden gesloten. De ontwapeningsbesprekingen in Londen zijn thans verdaagd. Ze zul len waarschijnlijk maandag worden voortgezet. De Amerikaanse afgevaardigde Stassen bespreekt op het ogenblik de plannen van Eisenhower met de NAVO. Lange afstandsprojectiel De Amerikaanse luchtmacht zal waarschijnlijk vrijdag een eerste proef met een intercontinentaal bal listisch projectiel nemen, zo heeft James Patterson, een lid van de com- i missie voor atoomenergie van het I Amerikaanse Congres, dinsdag ver- I klaard. Het projectiel, van het type „At- las", zal worden afgevuurd van de luchtmachtbasis Patrick in Florida. Het zal een hoogte van 1125 km. be reiken en, onder voortdurende con trole, een afstand in zuidoostelijke richting van circa 3500 km. afleggen. Duizenden te land en ter zee zul len het projetiel kunnen waarnemen. Als de proef slaagt, zal het feit, dat Amerika een echt intercontinentaal projectiel bezit, niet geheim gehou den worden, aldus Patterson. Weinig wind De veranderingen in de algemene luchtdruk verdeling voltrekken zich de laatste dagen maar uiterst lang zaam. Een groot hogedrukgebied op de oceaan, waarvan het centrum en kele dagen bij Schotland heeft gele gen, neemt nu langzaam in betekenis af en trekt zich naar het zuidwesten terug. Daarbij zijn de barometerstan den in Scandinavië geleidelijk wat lager geworden tijdens het overtrek ken van enkele zwakke storingen. Boven de Noordzee draaiden de win den daardoor naar het noorden, stroomde wat vochtiger lucht van de oceaan binnen en vormden zich uiV gestrekte wolkenvelden. Deze hadden woensdagmorgen ook het uiterste noorden van ons land bereikt. De windkrachten zijn echter in het ge hele Noordzeegebied, Noord-Duitsland en onze omgeving verder afgenomen, zodat de uitbreiding in zuidelijke richting van de van de Noordzee af komstige bewolking maar uiterst langzaam gaat. Regen komt momenteel in West- Europa bijna nergens voor. Voor Hemelvaartsdag mag verwacht wor den, dat het droge weer voortduurt, waarbij er in de ochtend vrijwel geen Morgen, Hemelvaartsdag, verschijnt De Leidse Courant NIET. DE DIRECTIE. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond i 1 tot donderdagavond. Opgemaakt f J te 11.15 uur). DROOG WEER. 2 Droog weer met van zee bin- nendrijvende wolkenvelden, 2 J aar vooral in het binnenland 2 5 ook perioden met zonneschijn. Zwakke, tijdelijk matige wind tussen noordoost en noordwest. 2 Weinig verandering in tempe- j ratuur. a 30 Mei zon op 4.30; onder 20.50; maan op 5.27; onder 21.49. 31 Mei zon op 4.29; onder 20.51; maan op 6.28; onder 22.37. Hoogwaterstanden 30 Mei v.m. 3.50; n.m. 4.15. 31 Mei v.m. 4.30; n.m. 4.55. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: In de Hongaarse hoofdstad Boedapest is een dezer dagen een Russisch-Hongaarse overeenkomst getekend waarin de status van de Russische troepen in Hongarije geregeld wordt. De tekst van de overeenkomst is niet bekend gemaakt, maar in een verklaring wordt gezegd, dat het „beter" is, dat de Russische troepen „tijdelijk" in Hongarije blijven. Voor' de Sowjet-Unie tekende de minister van defensie maarschalk Georgi Tsjoekof, ter wijl zijn collega Geza Revesz namens de Hongaarse regering tekende. noordoost en noordwest. In het bin nenland zullen flinke perioden met zonneschijn voorkomen, maar aan de kust bestaat een kans, dat de van de Noordzee afkomstige bewolking zich geruime tijd zal kunnen hand haven. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. - weer temp. STOCKHOLM C. OSLO licht bew. 14 KOPENHAGEN zwaar bew. 13 ABERDEEN zwaar bew. 13 LONDEN zwaar bew. 18 AMSTERDAM half bew. 16 LUXEMBURG onbewolkt 14 PARUS onbewolk 18 BORDEAUX zwaar bew. 17 GRENOBLE zwaar bew. 14 NICE zwaar bew. 21 BERLIJN licht bew. 14 FRANKFORT onbewolkt 15 MüNCHEN half bew. 9 ZURICH nevel 10 GENèVE nevel 11 LOCARNO regen 15 WENEN licht bew. 11 INNSBRUCK nevel 9 ROME zwaar bew. 23 AJACCIO half bew. 20 Korreltje Het motief alleen maakt de waarde uit van de daden der mensen en de belangloosheid geeft ze hun edelste 1 glans.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1