Woonruimte voor Leidse studenten Algemene vergadering van de K.V.O.B. te Haarlem £en dachten vaat ChatCie Gouden feest Scheidsgerecht v. d. Bloembollenhandel Haring voor Katwijks burgemeester DINSDAG 28 MEI 1957 DE LEIDSE COUHANT PAGINA 7 De bouw van paviljoens langs het universitaire sportterrein (naast het Academisch Ziekenhuis) ten behoeve van de studentenhuisvesting vordert snel. De nok is bereikt en daarom ging zaterdag de vlag in top. Ter gele genheid daarvan heeft de voorzitter van het bestuur van de Leidse Stichting Studentenhuisvesting professor dr. E. Havinga zijn voldoening uitgesproken tegenover de architect de heer H. Postel te Delft en het aanne mersbedrijf de N.V. Panagro te Warmond over de vlotte gang van zaken. 1 september zullen 3 paviljoens en de congiergewoning gereed zijn en uiterlijk 1 october de overige 4 paviljoens. Dan zullen 103 studenten een uit stekende huisvesting hebben gevonden. Professor Havinga reikte vervolgens de arbeiders een gratificatie uit, waarna het traditionele glas „pannenbier" werd geheven! De bijeenkomst werd bijgewoond door onder meer de Wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jon geleen en de voorzitter van de Stichting „Pro Civitate" professor dr D. J. Kuenen. De foto toont de paviljoens in aanbouw .aan de rand van het sportterrein der stu denten. De vlag is in top. Zienswijzen en discussies Gisteren hield de Katholieke Ver eniging van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf haar algemene vergadering te Haarlem. In zijn openingswoord herdacht de heer A. Nijssen uit Santpoort de leden, die d e vereniging de laatste maanden door de dood ontvallen zijn. In zijn toespraak bracht hij verder naar vo ren, dat belangstelling voor het werk der organisatie noodzakelijk is. Het vak heeft met verschillende proble men te kampen, en onder meer zal het stijgend kostenpeil gekeerd moe ten worden. De kostprijzen zullen niet hoger mogen worden, anders gaat dat ten koste van de omzet. De agenda zag er betrekkelijk on schuldig uit, maar er waren toch en kele punten, waarover uitvoerig ge discussieerd en gestemd moest wor den. Zonder op- of aanmerkingen ging de vergadering aocoord met het jaarverslag van de secretaris en de begroting van de penningmeester. Ook maakte men geen bezwaar tegen het voorstel van het hoofdbestuur om ieder jaar niet een derde, maar een vierde van het aantal bestuursleden te laten aftreden, hetgeen in de prak tijk hierop neerkomt, dat ieder be stuurslid inplaats van drie jaar vier jaar zitting heeft. Uit en in de doeken Minder gemakkelijk ging het met de voorstellen van de afdelingen Noord wij kerh out en Kennemer l and- Noord. Deze behelsden de gedachte, dat in het vervolg wanneer de groepen voor bepaalde vakbelangen bijeen moeten komen, zoals bijvoor- beeld onlangs de tulpenkwekers men op dezelfde wijze te werk zou gaan als bij de algemene vergade ring. De groepsvergadering zou dus middels de afdelingen moeten wor den gehouden, waarbij het stemrecht gehanteerd dient te worden. In zijn pre-advies had het hoofdbestuur j daarop afwijzend gereageerd, onder meer, omdat men in redelijkheid niet kon verwachten, dat alle afdelings- I bestuurders gedegen thuis zouden zijn in gespecialiseerde problemen. Met die zienswijze was een groot deel van de vergadering het niet eens. Op zeer uitgebreide schaal werd deze kwestie uit de doeken gedaan, waar bij het vaak de schijn had, dat zij steeds meer in de doeken kwam, maar tenslotte kwam de afdeling Grootebroek met een motie, waarin gesteld werd, dat indien de groeps vergaderingen gehouden zouden wor- den middels de afdelingsvergaderin gen, de afgevaardigden de beschik king zouden hebben over een vrij mandaat. Na veel heen-en-weer-ge- praat kwam het tot een stemming, waarbij de motie werd aangenomen met 353 stemmen voor en 122 stem men tegen. Uiteraard werden toen ook de voorstellen van Noordwijker- hout en Kennemerland-Noord aange nomen. Aan de minimum-exportprijzen werd besloten af te wachten, welke voorstellen daaromtrent van het Pro- duktschap zjullen komen. Er was nog een toegevoegd agenda punt, dat de nodige aandacht vroeg. Vraagstukken Er was namelijk een mededeling van het Produktschap binnengeko men, waarin gezegd werd, dat het bestuur van het Bloembollensurplus- fonds van oordeel is, dat het niet aan te bevelen is om de in enig jaar ontstane overschotten voor hyacin- then, tulpen en narcissen, welke in i feite door toevallige omstandigheden worden gevormd, aan te wenden voor een verlaging van de surpluskorting in een volgend jaar. Het Productschap vroeg nu: 1. moeten de thans aan wezige vrije reserves worden ge bruikt om de kortingspercentages voor oogst 1957 en eventueel volgen- de jaren te verminderen?; 2. moeten I de vrije ter beschikking komende overschotten van enig jaar worden gebruikt om de kortingspercentages voor het daaropvolgende jaar te ver minderen?; en 3. kunnen overschot ten van minder dan 3 procent bij de reserves worden gevoegd? Het hoofdbestuur had de leden ge adviseerd de eerste vraag bevesti gend door de K.V.O.B. te laten be antwoorden, met dien verstande, dat eerst bij een leverbaar heffing van meer dan 10 procent ten laste van de kweker dit meerdere ten laste van de kweker wordt gebracht. Ook vraag 2 wilde men bevestigend beantwoor den, voorzover de overschotten van enig jaar minder dan 3 procent be dragen, waarmede tevens vraag 3 beantwoord werd. Een enkele andere, vanzelfsprekende conditie, was daar aan nog verbonden. Verschillende afdelingen gaven aan vankelijk een afwijkende visie ten beste. Sommigen waren namelijk van mening, dat de kwekers baas in eigen huis moesten blijven. Zij waren best in staat zelf hun zaken te financieren buiten „Den Haag" om. Tenslotte kwam men toch vrijwel bij elkaar en de beantwoording der vragen zoals voorgesteld door het hoofdbestuur werd met grote meerderheid van stemmen goedgekeurd. Vermelden wij tenslotte, dat nu ook het voorstel tot wijziging van het stemrecht (in tweede instantie) werd aangenomen, dan valt er slechts nog mede te delen, dat de rondvraag geen spectaculaire feiten aan de orde bracht. Gearresteerd wegens huwelijkszwendel Zaterdagmiddag heeft de politie te Kampen de 61-jarige A. H. uit Zwolle gearresteerd, verdacht van het gen van huwelijkszwendel. H. plaatste huwelijksadvertenties. Wan neer hij daarop brieven ontving, huurde hij een grote auto en ging op bezoek bij de kandidaten. Als het contact stevig was belegd, begon hij geld te lenen. Hij gaf zich uit als in- specteur van een aardgasmaatschap- PÜ- Zaterdagmiddag was H. in Kam pen, waar hij reeds een bedrag van ruim 1000 had ontvangen van een weduwe, die hem aanvankelijk ver trouwde, maar later argwaan kreeg. Zij had de politie gewaarschuwd en j deze arresteerde H. in het huis van j de weduwe. Bij de ondervraging bleek, dat H. eveneens aan vrouwen uit Zwolle en Zwollerkerspel huwelijksaanzoeken I had gedaan met de bedoeling geld los Oprecht verheugd is Charlie Chaplin met zijn zesde kind, Jane Cecil, aan te krijgen. H., die reeds 24 keer is wie ziin vrouw Oona in een kliniek te Lausanne het leven heeft geschon- veroordeeld wegens oplichting, is ken De foto toont de trotse beroemde vader glimlachend bij het bedje van naar het huis van bewaring te Zwolle zijn jongste spruit. 1 overgebracht MGR E. LEBOUILLE 79 Jaar oud is gisteren te Heerlen overleden mgr Eugène Lebouille C.M., oud-bisschop van Yun Ping Fu in China. Mgr Lebotiille ontving in 1928 in China de bisschopswijding. In 1945 werd hij door de Japanner gevangen genomen. Sedert 1948 was mgr Le bouille rustend in Nederland. Schip met zieken maakt vakantietrip Maandagmorgen is onder grote be langstelling het schip „Kasteel Sta- verden' vertrokken voor een rond vaart door Zuid-Nederland, met aan boord 71 zieken, die al geruime tijd belegerig zijn, nl. 44 vrouwen en 27 mannen. De commissaris der Koningin, dr. F. Houben, was bij het vertrek aan wezig. Hij bracht een kort bezoek aan boord, waar hij met de meeste passagiers even sprak en hun goede reis toewenste. De kruistocht door rivieren en kanalen duurt tot en met zaterdag en leidt de vakantiegangers langs Kes- sel, Lith, Dordrecht, Gorinchem en Cuijck naar Echt waar de tocht za terdagmiddag eindigt. Volgende week maakt het schip een tocht met een aantal zieken uit mid den- en noord-Limburg. Te beginnen in Roermond, wordt gevaren door rivieren en kanalen langs Gennep, Utrecht, Amsterdam, over Flevomeer naar Kampen, verder langs Dieren en Boxmeer terug tot Venlo. Waar dan zaterdag 8 juni ook deze tocht wordt besloten. „Weg is weg" de vuilnisbak Het moet een buitengewoon onna denkend iemand zijn geweest, die dezer dagen, alsof het een lege fles was, een splinterbom van dertien kilogram aan de Enschedese vuilnis man heeft meegegeven. Het helse apparaat heeft eerst in een vuilnis emmer gelegen en heeft daarna een reeks schokken moeten doorstaan, die de bom gemakkelijk tot ontplof fing hadden kunnen doen brengen- Het is dus een groot wonder, dat er geen nare dingen gebeurd zijn. De bom is eerst uit de emmer in de vuilnisauto geploft. Onderweg naar de bergplaats van de Stadsreiniging in het Usslerveen heeft de wagen zeker tien keer gekiept. Vervolgens werd de gehele inhoud van de vuil nisauto allerminst zachtzinnig op de betonnen vloer van een overlaad- station gedeponeerd en tenslotte is het projectiel met het andere vuil in wagentjes geladen voor het transport naar het Usslerveen. Afgezien van de vernielingen, door een eventuele ontploffing aangericht, zouden er beslist slachtoffers zijn gevallen, daar gedurende de hele weg mensen in de buurt van de bom zijn geweest. Het grootste geluk is geweest, dat door toevallige omstan digheden de splinterbom niet naar het vuilverbrandingsbedrijf is ge bracht. Een ontploffing was dan on vermijdelijk geweest en de gevolgen daarvan laten zich slechts vermoe den. I Vijftig jaar moed en onkreukbaarheid Het Scheidsgerecht voor de Bloem bollenhandel te Haarlem viert deze maand het gouden feest. Ruim een en vijftig jaar geleden om precies te zijn: in de decembervergadering van de Alg. Ver. v. Bloembollencul tuur in 1905, werd voorgesteld om in te stellen een „commissie van rechtspraak bij onderling goedvin den". Het hoongelach was toen niet van de lucht, maar niettemin kwam op 29 oktober 1906 de instelling van het huidige scheidsgerecht tot stand en op de 27ste mei 1907 werd het of ficieel geïnstalleerd. Gisteren werd in de Vleeshal te Haarlem een druk be zochte receptie gehouden, waar vele vakgenoten de juristen en de scheids lieden kwamen gelukwensen. Tijdens een besloten bijeenkomst die hieraan vooraf ging, overhandig de de voorzitter van de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden, mede namens de Bond van Bloembollenhandelaren en de Bond van Bloembollenveilingen het cadeau van deze drie bollenorganisaties, een nieuw tapijt voor de scheidsgerecht- zaal, daar de Duitse bezetters tijdens de oorlogsjaren het tapijt dat toen de zaal sierde simpel „achterover ge drukt" hadden. Zoals zo veel Jhr. Van Nispen zei in zijn toe spraak o.m., dat een cadeau van de drie bloembollenorganisaties toch wel het duidelijkste bewijs van waarde ring van het gehele vak was. Spr. ging nog even het ontstaan en de ontwikkeling van het scheidsgerecht na en constateerde, dat vandaag na vijftig jaar, het scheidsgerecht geen stap is afgeweken op de weg van rechtvaardigheid, die men een halve eeuw geleden begon te betreden. De fakkel, die toen werd ontstoken is door andere voortgedragen met de zelfde moed, dezelfde correctheid, de zelfde onkreukbaarheid. Jhr. Van Nispen meende te mogen zeggen, dat In de Vleeshal te Haarlem, recipieer de maandag het 50-jarige scheidsge recht van de BloembollenhandeL Foto: jhr mr dr O. F. A. H. v. Nispen tot Pannerden bood de voorz. mr L. Simons symbolisch een tapijt aan. het scheidsgerecht daardoor een sie raad voor het bollenvak is en ook een sieraad voor de arbitrale recht spraak in Nederland. Hierna werd namens de drie orga nisaties een nieuw vloerkleed voor de zaal aangeboden, waarbij jhr. Van Nispen de wens uitsprak, dat het scheidsgerecht ook recht en. billijk heid zal blijven handhaven als het straks het zachte vloerkleed onder de voeten zal hebben. Nadat de heer J. Bijl van Duiven- bode namens de correspondenten van het scheidsgerecht een tafelkleed had aangeboden, dankte de voorzitter van het scheidsgerecht, mr. J. H. J. Si mons, in een grappig speech je voor de mooie cadeaus. ZILVEREN „TILTENBERG". Woensdag 8 juni 1932 werd het nieuwe moederhuis der Vrouwen van Nazareth „De Tiltenberg" bij Voge lenzang ingewijd door Z.H.Exc. Mgr. Aengenent, en waarbij als genodig den o.m. tegenwoordig waren minis ter Reijmer, mgr Möllmann, mgr Taskin, regent Wijtenburg, de hoog- eerw. heer Steinmann, vic.-gen. Bis dom Berlijn, pater Jac. v. Ginneken S.J., dr. Niekel dir. Philos. War mond, plebaan Westerwoudt, baron v Wijnbergen, de heer Borsboom, deken Van Rooij, pater H. de Greeve S.J., dr Wilox, eerw. heren Pichot en Achterof, pastoor J. C. N. M. Schip horst, pastoor van Katwijk aan den Ryn, pastoor Möller, Schiedam, rec tor v. Galen, A'dam, rector Timp, Haarlem, mr Goseling, dr Berger, L. Weterings, Jan Stuijt, e.a. Op uitnodiging van het gemeentebe stuur v. Katwijk waren gistermiddag in de trouwzaal van het gemeente huis bijeen burgemeester H. Duiker, de wethouders en gemeentesecretaris, de hoofdinspecteur van politie, de heer mr Blanken, het bestuur van de rederij vereniging „Vuurbaak", de reder D. E. F. Meerburg van de Katwijk 7 de schipper van genoemd schip met het 15-jarige, jongste be manningslid Gerrit Guyt uit de Elle boogsteeg 10. De burgemeester nam het woord en vond het een genoegen de bemanning van de Katwijk 7 te mogen begroeten als eersten, die de Hollandse nieuwe aan wal hadden gebracht. „We zijn", zeide spr., „bij het vertrek in LJmuiden tegenwoor dig geweest en onze beste wensen hebben u vergezeld. Totdat we hoor den hoe het ging: teleurstelling, maar daar moeten we niet te veel over spreken. Het verheugt ons, dat u de eerste Katwijker was, die zaterdag te 6.20 arriveerden. Veel sportiviteit zat er dit jaar niet in. Maar wij wen sen uitdrukking te geven aan het feit, dat wij met u meeleefden. Te leurstelling was er voor u en voor ons, we hadden u liever in eigen ha ven zien aankomen. We zullen hopen op de toekomst. Het zal eens een groot feest zijn als de eerste haring aan de kade hier wordt aangevoerd, daar waar zewezen moet. Dit is wel o'e eerste, maar niet de laatste reis Spr. wenste de bemanning veel ge luk in het verdere seizoen. Spr. stelde het op prijs dat het bestuur van „Vuurbaak" aanwezig wilde zijn. Het gemeentebestuur zal het bedrijf op de voet volgen, gaat het het vissers- bedrijf goed, dan gaat het de ge- meente goed. De burgemeester be- j sloot met de hartgrondige wens, datl de aanvankelijke teleurstelling later zal plaats maken voor een goede uit komst voor allen die aan de visserij nun krachten geven. Een hartverster- kertje en een sigaar werd vervolgens aangeboden en de bemanning bood de burgemeester een luxe doos met de eerste Katwijkse nieuwe aan, wat de burgemeester ten zeerste op prijs stelde. Er werd geklonken en gedron ken op het welzijn van de visserij waarmede deze plechtigheid was be ëindigd. Het gezelschap bleef nog enige tijd gezellig bijeen. De schipper van de „Katwijk 7" Jac. v. d. Bent biedt burgemeester H. Duiker een luxe blikken doos met nieuwe haring aan. Rechts de burge meester, links de schipper, in het midden wethouder H. P. Bloot.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7