De continenten regelmatig over en oceanen zijn aarde verspreid leven thans in Wij een periode van gebergtevorming Minister stelt beloning vast voor de arbeid van de boer Dispuut over „Katholieke student en Verdraagzaamheid" Angst voor ontwikkeling kernenergie is misplaatst Aannemer knoeide bij militaire bouwwerken d:;;sdag zr mei 1957 fïE I .ElUSE COURANT PAGINA 5 Prof dr ir Vening Meinesz stelt onderzoek in Drof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz te Amersfoort wil gaan aantonen, dat aan de spreiding van continenten en oceanen een regelmaat ten grond slag ligt. Hij wil onderzoeken .welke deze regel is. Prof. Vening Meinesz zal een subsidie van Z.W.O. gebruiken om het Mathematisch Centrum te Am sterdam een bolfunctie-ontwikkeling tot en met de 32ste orde te laten uit voeren van de topografische hoogten en diepten over de gehele oppervlakte der vaste aardkorst en daaraan toegevoegd een bolfunctie-ontwikke ling, die alleen betrekking heeft op de diepten in het met water bedekte gedeelte, waarbij de hoogten boven het zeeniveau op nul worden gesteld. Het Mathematisch Centrum zal het bedoelde rekenwerk geheel uitvoeren op de electronische rekenmachine „Armac". De berekeningen zijn voor de Armac .p asklaar" gemaakt door de afdeling Geodesie van de Technisch Hogeschool te Delft. Bolfunctie van Prey Bolfunctie van Prey IN EEN ONDERHOUD vertelde prof. Vening Meinesz ons, dat men vroe ger de topografie van de oneffenhe den in de vaste aardkorst onregel matig verdeeld achtte. Wel was het opgevallen, dat by de schijnbare on regelmatige verdeling in continenten en ocenanen, de laatstgenoemde meestal antipodisch ten opzichte van de eerste lagen. Ook had het de aan dacht getrokken dat er op aarde vier grote plateau's zogenaamde schil den te onderkennen waren, na melijk het Noord-Amerikaans-Cana- dese, het Fenno-Scandinavische, het Siberische en als vierde een schild aan de Zuidpool. Toch bracht deze constatering geen nader inzicht in de spreiding van continenten over het aardoppervlak. In 1922 verscheen van de hand van de Praagse onderzoeker A. Prey een uitvoerige studie, waarin deze het relief boven en onder het zeeniveau in bol functies had ontwikkeld en wel in 269 termen, welke overeenkomen met een ontwikkeling tot de 18-de orde. Met deze bolfunctie-ontwikke ling (een wiskundige uitdrukking), was het mogelijk de topografische hoogten en diepteh uit harr geografi sche lengte en breedte te berekenen. r\E BEREKENINGEN van Prey zijn U voor prof. Vening Meinesz van grote betekenis geweest. Bij èe uit werking van de door Prey verkregen formules ontdekte de hoogleraar, dat men bij. een combinatie van alle ter men van eenzelfde orde tot een voor die orde representatieve term tot een verrassend regelmatige curve komt, die bewijst, dat de aardse topografie regelmatigheden vertoont. Hieruit volgt dat aan het ontstaan van de topografische hoogten en diepten over de gehele oppervlakte der vaste aardkorst natuurkundige processen van grote omvang ton grondslag moe ten hebben gelegen, die het gehele aaardoppervlak moeten hebben be- invloed. Een niet te miskennen we derzijdse, onderlinge verhouding tus sen de genoemde curve enerzijds en de waarschijnlijkheid van het optre den van volgens bolfuncties verdeel de stromingen in de mantel der aarde anderzijds, wekte het vermoeden, dat deze stromingen de hoofdrol hebben gespeeld bij het ontstaan van de aard se topografie, waarvan de vorming der continenten en oceanen het be langrijkste verschijnsel is. DE meter. Op deze kern kwam een „man tel" van olivijngesteente te liggen van 2900 kilometer dikte, waarop zoals de zwaartekrachtmetingen heb ben aangetoond tenslotte ae starre aardkost van 35 kilometer dikte drijft. Vloeibaar. WETENSCHAP spreekt van .drijven" omdat de onder de aardkorst gelegen mantel een zekere graad van vloeibaarheid heeft, ook al „vloeit" deze niet meer dan enkele centimeters per jaar. Met deze snel heid circuleren in de aardmante! na melijk stromingen tussen de koude aardkorst en de hete nikkelijzeren kern. In de nabijheid van de kern worden de vloeiende aardmassa's op nieuw verwarmd en hun graad van vloeibaarheid verhoogd. Daardoor ontstaan gedurende perioden van veertig tot zestig miljoen jaar stro mingen, die leiden tot wat de geogra fen en geologen „gebergtevorming" noemen. Zulk een periode maken wij thans mee, zoals ook bewezen wordt door het voorkomen van aardbevin gen en vulkanische uitbarstingen. De eerste zijn namelijk niets anders dan I dp schokken, waarmee het bedoelde proces verloopt. Een dergelijke periode zal weer ge- volgd worden door een tijdvak van j meerdere honderd miljoenen jaren waarin geen nieuwe gebergten ont staan en de bestaande door erosie zul len verdwijnen. Deze circulatie-bewe gingen hebben het in de oertijd der aarde geconsolideerde ene oer-conti- nent, dat een derde van de aardbol besloeg, uiteengereten tot de vormen, die wij thans kennen. De daarop vol gende consolidatie der oceaanbodems maakte verder transport der conti nenten over grote afstanden onmoge lijk; volgende stroomstelsels in de mantel deden slechts plooiingsgeberg- ten ontstaan, doordat de erop drij vende aardkorst ter plaatse van zwakke zones door die stromingen in elkaar geschoven werd. Herhaling wenselijk. Aan het einde van het onderhoud zeide prof. Vening Meinesz, dat het om twee redenen wenselijk is, de be rekeningen van Prey te herhalen en door te voeren tot hogere orden der bolfunctie-ontwikkeling. Ten eerste omdat sind? 1920 de kennis van het topografisch relief van de bodem der oceanen onder meer door het ont dekken en toepassen van de echo. methode, welke snelle lodingen toe laat in hoge mate is toegenomen, zodat men thans een veel beter in zicht in dit relief kan krygen. Ten tweede omdat een ontwikke ling tot een hogere orde der bolfunc tie-ontwikkeling belangrijk is, daar hierdoor een meer gedetailleerd on derzoek der topografie kan worden uitgevoerd en daarmee verdere gege vens over de stromingen in de mantel verkregen zullen worden. Uitgangspunt bij kostprijsberekening i 6400 gulden voor gemengd bedrijf 65ste lustrum Amsterdamse Universiteit Op initiatief van ,St. Thomas Aquinas' Plaats en betekenis van de katho lieke student aan de niet-katholieke universiteit zijn in het afgelopen weekeinde breed en diepgaand ter sprake gekomen tijdens een algemeen dispuut, gehouden in de aula van de gemeentelijke universiteit van Am sterdam. De openbare discussie, die beide dagen afsloot, bewoog zich on der leiding van de Nijmeegse hoog leraar prof. dr A. van Melsen voor namelijk op het terrein van de ver draagzaamheid, al dan niet gezien in het licht van het bisschoppelijk mandement over de kaholiek in he openbare leven van deze tijd. Dit dispuut van de katholieke stu denten aan de Amsterdamse univer siteit was belegd bij gelegenheid van het 65ste lustrum van deze hoger on derwijsinstelling. De studentenver eniging „Sanctus Thomas Aquinas" heeft er een voortreffelijk initiatief mee genomen, ook al door de ver- CPREKENDE over het ontstaan van Sprejding van een serie inleidingen,! ae continenten en oceanen, wees dje binnenkort door "et Spectrum f de hoogleraar er op, dat men langs de weg van de radio-actieve ver schijnselen heeft kunnen vaststellen, dat onze aarde meer dan 5.000.000.000 jaar oud is. Toen de aarde ontstond, was deze waarschijnlijk een grote gasnevel, waarin alle elementen op chaotische wijze dooreen lagen. Dpor deze gasnevel trokken stromingen van de kern naar de oppervlakte en weer terug. In de loop van het sa- mentrekkings- en afkoelingsproces werd een kern van nikkelijzer ge vormd met een straal van 3470 kilo- de handel zuilen worden gebracht. De 325ste diës natalis kon niet waar diger worden gevierd. Men had ver der de goede gedachte, de inleidin gen niet alleen doe katholieke ge leerden te doen houden, maar ook door protestanten en humanisten. Vier thema's. Ten aanzien van de verdraagzaam heid werden vier aspecten aan de orde gesteld; de verdraagzaamheid vanuit theologisch standpunt, de his- ken op internationaal terrein ge meenschappelijk ten uitvoer worden gebracht, die niet behoren tot de spe cifieke taak van de afzonderlijke or- NEDERLANDSE KATHOLIEKEN EN INTERNATIONALE ONTWIKKELING. Zoals bekend kan worden geacht, wordt sinds geruime tijd op hoog ni veau overlegd omtrent de wijze, waarop dc invloed van de Neder landse katholieken op de internatio nale ontwikkeling kan worden ver groot. Tot dusverre geschiedt veel dubbel werk; ander werk blijft on gedaan en onvoldoende wordt geno ten van elkanders ervaringen en mo gelijkheden. Ons katholiek organisatieleven wordt misschien iet steeds voldoen de gevoed, zodat impulsen van bui tenaf niet kunnen doorwerken. Ver der weten katholieke Nederlanders, die belangrijke posities bekleden, zich niet voldoende gesteund; ander zijds profiteren de nationale organi saties slechts incidenteel van erva ring en inzicht. Naar we vernemen, heeft men zich nu beraden over de raag, of het mo- U.,EIV™U geluk B om deze tekorten op te van- m Nachtp£.ttreinen zuUen gen. Men gevoelt dringend behoefte |d na^ht woensdag op donder- aan een centrale mstant.e waar m| worden bru1kt"Het ver. S~haSiter^ng de ateon-1 voir met late personentreinen op derlijke organisaties op elkaar kun-; woensdag is uiteraard gehandhaafd, nen worden ingestedd Het indivi- terwul evenals andere jaren extra duele internationale %rk en dat vanveTVoersmaafregelenzyn genomen, de organisaties zou in verbinding P0^ poststukken, die in de late na- kunnen worden gebracht, van waar-1 middag- en vroege avonduren van uit de internationale ontwikkeling I woensdag ter post worden bezorgd, ook de activiteiten op nationaal ni-1 zullen dus nog op vrijdagochtend in veau bevrucht cn verdiept kunnen de eerste bestelling kunnen worden worden. Daar kunnen ook die ta-1 opgenomen. Naar de richtlijnen van het voor gaande is nu een katholieke reorga nisatie in voorbereiding, waarom trent te zijner tijd nadere medede lingen zullen worden verstrekt. SPIJSOLIE 10 CT. GOEDKOPER Spijsolie wordt met ingang van 8 juni tien cent per fles goedkoper. De prijsverlaging is mogelijk door een daling van de grondstoffenprijs. Over de prijsverlaging is overleg gepleegd tussen het ministerie van Economische Zaken en de betrokken fabrikanten. Ook dit jaar wordt de postdienst op Hemelvaartsdag uitgevoerd als op torische ontwikkeling van de ver draagzaamheid, de verdraagzaamheid binnen de wetenschap en in het openbare leven van deze tijd. Het ge hoor, dat op dé'teïsehillendè inlei dingen wilde ingaan, heeft dit tevo ren schriftelijk kunnen doen, waar door een meer geordende gedachten- wisseling kon ontstaan. We doen hier een bescheiden keuze uit de behan deling van de vier onderwerpen. Ten aanzien van de geschiedenis van de verdraagzaamheid heeft prof. Winkelman de nadruk gelegd op de achtergrond van de feitelijke ontwik keling. op de spann' ig tussen waar heid en vrijheid, die zich steeds ver schillend hebben verwerkelijkt. Dr Bonger schetste de feitelijke ontwik keling van de verdraagzaamheid, van af het. ontstaan van het christendom. Hij maakte aan het slot de opmer king, dat het een lange en hardnek kige strijd zal kosten, alvorens de vulkaan van de politieke onver draagzaamheid zal zijn uitgewerkt. „De vulkaan der godsdienstige on verdraagzaamheid is uitgewerkt, rommelt alleen nog wat na". Prof. dr Barendse O.P. was van oordeel, dat de verdraagzaamheid wel zin heeft binnen de wijsgerige bezinning. Hier speelt volgens hem de subjectiviteit mee, die zich tegen over andere subjectiviteit kan stel len en daardoor onverdraagzaam kan worden, maar die zal moeten leren om verdraagzaai te zijn. Prof. mr Oldewelt achtte het onmogelijk, ver draagzaam te zijn ten aanzien van het objectieve, want dat geldt voor iedereen; doch evenmin ten aanzien van het subjectieve, „want dat geldt voor mij alleen". Het probleem van de verdraagzaamheid rijst alleen daar op, waar men aan het subjec tieve een objectieve gelding wil ge ven. Als zodanig is het een probleem geworden ten aanzien van de gods dienst, zodra deze meer wil zij dan een volstrekt innerlijke en daarom per se volstrekt individuele bele ving. „Verzuiling'" en mandement. In de aanvang zinspeelden we op het bisschoppelijk mandement, dat bij niet-katholieken zoveel verzet heeft veroorzaakt. Tijdens de gehou den inleidingen is dit document niet genoemd, ook al kan men veronder stellen, dat prof. dr ir Teilegen er op heeft gedoeld, toen hij in zijn betoog de „verzuiling" ter sprake bracht. Overigens heeft de Delftse hoogle raar zich bepaald tot een principiële uiteenzetting van de verdraagzaam heid als zijnde wezenlijk besloten in de christelijke boodschap, dat deze enkel in vrijheid kan worden aan vaard. Dat prof. Teilegen de geva ren van verzuiling wel degelijk on derkende. bleek uit hetgeen hij over dit actuele onderwerp heeft gezegd. Nadat ook prof. Léonard de prin cipiële kant van de verdraagzaam heid had belicht, heeft deze priester- journalist zich min of meer aange sloten bij prof. Kisch, die conclu- Als uitgangspunt voor de beloning van de arbeid van de boer bij de kostprflsberekeningen heeft de minis ter van landbouw, visserij en voedsel, voorziening genomen een bedrag van ƒ6400.— voor het gemengde bedrijf» 8200.— voor de akkerbouwbedrijven en 7200.— voor de zuivere weidebe- driiven. De minister heeft de Tweede Ka mer medegedeeld, dat voor de bepa ling var» deze bedragen aansluiting is gezocht aan de beloningen, welke Advertentie de bedrijfsleiders op de staatsland- Moed en vert.ouwen nodig verdraagzamer zal moeten zijn dan de nie^katholiek. Beiden beriepen Prof. dr P. C. Gugelot, directeur van het instituut voor kernfysisch onderzoek te Amsterdam, heeft gis termiddag voor de Amsterdamse In- dustrieveieniging aan een lunch in Krasnapolsky een voordracht ge- houden over „Kernfysica en kern techniek". Daarin heeft hij met name de be tekenis van de nieuwe energiebron nen voor ons land besproken en ook de „veiligheid en beschermende maatregelen", die de research en de toepassing der kernenergie vragen, in het licht gesteld. Na er aan te hebebn herinnerd, dat mogelijk reeds in de 21ste eeuw de fossiele brandstoffen zullen zijn op- februikt en te hebben aangetoond, at in de beschaafde landen de mate van energiegebruik evenredig is met de graad van welvaart, wees prof. Gugelot erop, dat een dicht bevolkt land als het onze niet ontkomt aan een sterke industriële ontwikkeling wil het zijn steeds groeiende bevol king op een redelijk welvaartspeil houden. Ruimere energievoorziening. Nodig is voor Nederland een zo ef ficiënt mogelijk gebruik te maken van zijn arbeidspotentieel )meer en beter getrainde arbeiders; meer auto matisering) en is evenzeer nodig: een ruimere energievoorziening. Dit laatste betekent, dat wij een steeds ruimere toepassing van de kernener gie moeten voorbereiden; dat wij op dit gebied hard moeten gaan wer ken. Het moet, aldus spreker, moge lijk zijn omstreeks 1975 veertig pet. van onze elektrische energie uit kern energie te winnen. In dit verband noemde prof. Guge lot een voor de Nederlandse indus triëlen navolgenswaardig voorbeeld, hetgeen hun Zwitserse collega's heb ben gedaan in de vorm van het gever» van studietoelagen aan jonge kern fysici en door hun medefinancieren van de research in kernfysische labo ratoria. Niet vergeten moet worden, zo ging prof. Gugelot voort, ^at in de kern reactoren tegelijkertijd radio-actieve isotopen worden geproduceerd, die op verscheidene gebieden biologie, medicijnen en techniek nuttige toepassing kunnen vinden. Spreker gaf als voorbeeld van technische toe passing de mogelijkheid, zuigerklep. pen deels van radio-actief ijzer te doen vervaardigen. De mate van slij tage dezer zuigers kan snel en cor rect worden berekend uit de hoe veelheid radioactieve stof die in de zuigersmering wordt aangetroffen. Angst voor kernenergie. De mensheid volgt met een zekere angst de ontwikkeling van de kern energie en haar toepassing. Deze angst en zeker de mate waarin zij op treedt vindt eigenlijk in niets haar rechtvaardiging, aldus prof. Gugelot. Zowel bij het experimenteren met als bij het praktisch toepassen van de kernenergie weten we met voldoende zekerheid wat er gebeurt. We kennen evenzo de gevaren van de vrijgeko men straling, die vergelijkbaar is «et de kosmische straling. Als wij voortdurend met deze factoren blij ven rekening houden en geen ogen blik vergeten, de op dit terrein nood zakelijke hygiëne toe te passen, zijn de gevaren aanzienlijk minder dan die van het huidige verkeer. Een vraag, die evenzo steeds de aandacht vraag is: „waar moeten we •met de gevaarlijke afvalstoffen heen?" Het eerste antwoord is: „naar de bodem van de oceaan". Een ze ker binnen afzienbare tijd mogelijke methode is overigens: ze eenvoudig het heelal in te schieten. Kernreactoren kunnen zo ver volgde prof. Gugelot volkomen veilig worden gebouwd en in bedrijf gehouden, ook in de nabijheid van bevolkingscentra. De kans, dat er Iets mis gaat, is wel verwaarloosbaar deerde, dat de katholiek noodzakelylr Éering. Zeker niet meer oplettendheid wordt gevraagd dan op nagenoeg elk levensgebied het geval is. zich daarbij op pauselijke uitsprakenj Alle betogen «varen ingeleid door een de atoombom proeven wilde theologische bijdrage van prof. Mön prof. Gugelot liever niet spreken, nich, die niet minder dan voortref Daar! trent zei hij slechts: het mo felijk kan worden genoemd. vinden zó sterk, dat een oorlog niet meer behoeft te worden gevreesd. Boeiend gebied. Het terrein van de kernfisica is ook hoogst boeiend, aldus prof. Gugelot in het slot van zijn voordracht, waar in hij iets vertelde over de nieuwe problemen, die het voortgaande on derzoek blijft stellen, bijv. dat van de zes hoge energieën. In het laborato rium kunnen thans deze zeer hoge energieën worden ontwikkeld; welis waar slechts in grote ruimten en met zeer kostbare machines. Van de nieuwste vondsten op het gebied der kernfysica noemde spr. de ontdekking, dat tot nu toe kleinste als ondeelbaar beschouwde kerndeeltjes neutronen en protonen een structuur blijken te hebben, m.a.w., dat deze blijken ook weer uit deel tjes te bestaan. De problemen, die hier worden gesteld, zijn zo gecom pliceerd, dat een geheel nieuwe theo rie nodig is om deze te benaderen. Het is naar spr.'s mening aan geen twijfel onderhevig, dat, hetgeen eer lang op dit terrein wordt gevonden, ook nuttige technische toepassing zal vinden. Ons land kan en mag niet achter blijven in de activiteiten die in de landen om ons heen en over de ge hele wereld worden ontwikkeld. De research moet worden gesteund; de belangstelling voor de vragen van de ni-.uwe tyd moet worden gewekt en de aanpak ervan moet worden gesti muleerd. Ook ir» ons land moet de moed en het vertrouwen in de tech niek groeien, die er elders toe heeft geleid dat reeds 10.000 mensen zich hebben aangemeld om met het eer ste raket het luchtruim te worden in geschoten. bouwbedrijven in de Wieringermeer en in de N.O.-polder ontvangen, voor ongeveer gelijke prestaties als ver richt worden door de boer op het ge middelde L.E.I.-bedrijf. Hierbij is er van uitgegaan, dat in deze beloningen rekening dient te worden gehouden met het brutoloon, dat deze bedrijfs leiders in 1957 ongeveer zullen ont vangen exclusief de loontoeslag, welke met ingang van 1 januari 1957 wordt gegeven in verband met de invoering van de A.O W. vermeer derd met de kosten van de sociale voorzieningen en de door de staat in het pensioenfonds gestorte bijdrage, verminderd met het aandeel, verbon den aan de voorzieningen van sociale aard, is rekening gehouden, omdat ervan wordt uitgegaan, dat de boer zich ook moet kunnen voorzien van een pensioenverzekering en hem hiervoor de nodige middelen ter be schikking moeten staan. Geen rekening werd gehouden met de verschillende emolumenten, wel ke de bedrijfsleiders op de staatsland- bouwbedrijven ontvangen, terwijl eveneens buiten beschouwing is ge laten een eventuele uitkering uit de winst. De verschillen in beloning moeten worden gezien in verband met even. tuele beloningen in andere vorm, zo als het winstaandeel, de emolumen ten e.d. rekening houdende met de intensiviteit van het akkerbouwbe drijf, zoals dat in de L.E.I.-bereke ningen wordt aangetroffen, heeft de regering besloten voor een bedrijf van 50 ha uit te gaan van een bedrag van 8200.—. Bij de omrekening van dit bedrag voor de verschillende pro. dukten zal dan evenwel tevens reke ning moeten worden gehouden met een gemiddelde handenarbeidspresta tie van minstens 1350 uren en een gemiddeld bouwplan van 1/3 granen, 1/3 hakvruchten en 1/3 overige ge wassen. Voor de zuivere weidebedrijven waren onvoldoende representatieve gegevens voorhanden. Rekening hou. dende met de omstandigheid, dat bij de nadere uitwerking van de na te streven bedragen voor de beloning van de boer in de kostprijsberekenin gen de behoefte zal ontstaan van enig verband tussen de bedragen voor de verschillende bedrijfstypen, is het streefcijfer voor de weidebe drijven op 7200.per jaar. Nadat op deze wijze de stieefbedra. gen voor de verschillende bedrijfsty pen en -grootten zijn bepaald, stelt de minister zich voor in overleg met het landbouwschap en in samenwer king toet het Landbouw-Economisch Instituut een beslissing te nemen over de uitwerking hiervan voor de ver schillende gebieden en produkten. Voor de oogst 1957 werd in verband met de wenselijkheid, zo snel moge lijk de garantieprijzen bekend te ma ken, een voorlopige uitwerking opge steld. In de L.E.I.-rapporten wordt nader uiteengezet op welke wijze de ze toepassing heeft plaats gevonden. „Op schandalige wijze heeft deze man geknoeid, waardoor het rijk voor duizenden guldens is benadeeld ten bate van de aannemingsmaat schappij waarvan h(j directeur is". Aldus sprak de officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam gis teren in zyn requistitoir tegen de 55-jarige directeur C. V., van een Amsterdamse aannemingsmaatschap pij. V. was valsheid in geschrifte ten laste gelegd bij de declaratie die zijn maatschappij had ingediend voor het onderhoud van militaire gebouwen en werken in de dienstkring Purme- rend der genie in 1954. Eis zeven maanden. De officier achtte kwade trouw aanwezig en vond het bijzonder erg, dat verdachte verschillende posten twee keer had gedeclareerd. De vals heid in geschrifte achtte hij bewe zen en hij eiste zeven maanden ge vangenisstraf. De president merkte op, dat er ook nog een niet ten laste gelegde affaire in Leiden is, waarbij het vol gens een controle-ambtenaar van het ministerie van oorlog om een nadeel van ruim 40.000 gulden zou gaan. „U heeft wel min of meer bekend, doch zegt: het was gebruikelijk en ik zag er geen nadeel in", zei de president tot de verdachte, die dit erkende. Volgens hem had zijn maatschappij echter niet meer ontvangen dan waarop zij recht had. Opvolger. Het hoofd van de kring Purmerend een intussen uit de dienst ontslagen tweede luitenant (voor deze zaak den geleden. Alleen met valse reke ningen kon de zaak kloppend ge maakt worden. Een van de employés van verdachte moest de leveranciers opdragen tien procent op de te leve ren materialen te zetten, die dan aan V. moest worden uitbetaald. De lui tenant had zg. van verdachte de dienstauto voor een paar honderd gulden overgenomen. Dit bedrag was echter door het rijk betaald en de luitenant had nadien de wagen voor 1.400 gulden weer verkocht. „Het is een knoeiboel, iedereen ^eet het, maar niemand doet er iets aan', zo merkte de officier, mr. W. Tonckens, op. „Er is nu een andere regeling voor controle", antwoordde een ambtenaar van het ministerie van oorlog. De raadsman, mr. Joh. K. M. Mat- huisen, zeide: „De knoeierij ligt er op. De wijze van aanbesteding moet aanleiding geven tot knoeierijen. Het systeem is fout. De giften zijn naar zijn mening een reclame en dienen om de sfeer prettig te maken. De raadsman wees er op, dat zijn cliënt, die vanaf 1928 in het vak zit, en nu geschorst is, het altijd zo heeft zien doen. „Als ik zo niet doe, dan krijg ik mijn geld niet", was verdachtes laatste woord. Twee Zeeuwen immigreerden met drieën Op de Grote Oceaan, vier dagen voordat het m.s. „Sibajak", dat op weg is van Rotterdam naar Nieuw Zeeland en Australië, in Wellington aankwam, werd aan boord, dus nog door de krijgsraad veroordeeld tot 10 °P Nederlandse bodem geboren moor>Hor. w.-.nr«raor/toiuv pn oon Knp. Frans Willem, het eerste kind van maanden voorwaardelijk en een boe te van 400 gulden) was belast met de controle, waar echter niets van te recht was gekomen. Hij had zijn voorganger (eveneens ontslagen en voor een oplich tings werk in Den Hel der tot een jaar waarvan 7 maanden voorwaardelijk veroordeeld) in de dienst en de knoeierijen opgevolgd. De als getuige gehoorde tweede luitenant erkende van V. cadeautjes en giften te hebben gekregen. Ook was er geknoeid met diverse kosten voor de dienstauto, die van verdach te gehuurd was en waarmee de lui tenant ook privéritten had gemaakt Verdachte nam werken aan voor gelijk te achten, dat de idee van een bedrag waarop verlies zou wor- het jonge echtpaar WielemakerDe Schippers, afkomstig uit Koudekerke. Moeder en zoon konden vier dagen later in uitstekende gezondheid, met de trotse vader, te Wellington het schip verlaten. Zo vertrokken er twee emigran ten naar Nieuw-Zeeland, om er met drieeën te immigreren. Het twee en een half jarig loon tje van de heer P. v. U. W., wonende aan de Gauke Boelenkstraat te Drach ten, is maandag spelenderwijs in de sloot geraakt en verdronken. De moeder, die het ventje ging zoeken, vond hem vooroverliggor>d c"-stikt in de modder.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6