Beslissing over bouw universitaire wijk werd niet van harte genomen Scherp 5 DINSDAG 28 MCI 1957 DE LEIDSE COURAN PAGINA 2 Leidse raad had moeilijke middag Waarom luxe als belanghebbenden daar niet om gevraagd hebben? De Leidse raad heeft gisteren een moeilijke middag gehad. Van de raads leden werd n.l. een beslissing verwacht, die door geen van hen van harte werd genomen. Het ging over de stichting van een universitaire wijk, waar over wij de vorige week gegevens en de foto van een maquette gepubli ceerd hebben. De raadsleden vonden dit plan, dat volgens voorlopige ramingen vier en een half miljoen moet kosten, wel erg riskant. Wie moet straks betalen, als de boel scheef gaat? Het stichtingsbestuur heeft immers geen cent in dit gehele plan te steken, maar de gemeente neemt het risico. Bovendien vonden de raadsleden de huren te hoog. aan bespreking van het feit, dat dit werk aan een aannemer zou worden opgedragen, die volgens de uitlatin gen van enige raadsleden in de open bare zitting rechten op het uitvoeren van dit werk kon doen gelden. De heer Meester wilde in een besloten zitting wel eens horen hoe dit pre cies in elkaar zit. Plan te duur, huren te hoog Vooral de heer Drijber liet ten aan zien van dit alles een zeer critisch geluid horen. Hij betoogde, dat de mensen waarvoor dit plan is opgezet, er straks niet meer aan te pas ko men. De huren, die zonder franje (zoals kosten voor extravoorzienin gen: ijskast en centrale verwarming) van 66 gulden tot 225 gulden lopen, kunnen door de assistenten niet wor den opgebracht. De heer Drijber uit te ernstige kritiek aan het adres van de Stichting Universitaire Assisten ten Woonwijk, die de plannen wel zeer ondeskundig heeft voorbereid. Hij bestreed de waarde van het rap port, dat door prof. Kreukniet is uit gebracht. De huren, die genoemd worden, zijn exorbitant hoog. Ver gelijk ze maar eens met die van de torenflat, die niet hoger dan 180 ko men te liggen, alles inbegrepen. Bo ven de „naakte" huur van de wonin gen in de universitaire wijken moet men nog eens dertig gulden rekenen voor diverse voorzieningen. Duur. Volgens de heer Drijber zijn er niet meer dan vijftig mensen op het moment, die voor deze flats in aanmerking komen. Hij stelde de vraag of men wel behoefte heeft aan deze dure en luxueuse bewo ning. Men gaat toch niet een der gelijk bedrag investeren alléén om de rijkste groepen te helpen. Van de andere kant liet de heer Drij ber, evenals de andere raadsleden, die aan het woord kwamen, gel den, dat hier een woningbouwbe- lang op het spel staat. Zoals men zei en de wethouder later nog eens stevig onderstreepte: als men dit plan niet aannam stond de premie van deze 140 woningen op het spel. De gemeente loopt wel ri sico, maar eigenlijk is dit risico niet veel groter dan dat men loopt bij woningwetwoningen. En wat be treft de hoge huren: nieuwbouw is nu eenmaal duur, raadsleden als de heren Ten Broek (K.V.P.) en Huurman (Prot. Chr.) wezen hierop. Er is een stijgende lijn in de huren. Dit is echter op de eerste plaats te wjjten aldus enige raadsleden aan het kunstmatig op laag niveau houden van de oude huren door de regering. Aldus stond men voor een dilem ma. Dit kon de raadsleden er ech ter niet van weerhouden omstreeks half zeven na een debat, dat ruim drie uur had geduurd het gemeente lijk voorstel zonder hoofdelijke stem ming aan te nemen. Aan dit besluit ging nog een ge heime zitting vooraf die gewijd was POTLOOD en GEEST li 2 3 L 6 7 8 9 10 11 12 13 U HÏ5 17 HÏ8 ITh 20 23 24 25 26 27 28 ps I 30 No 528. Horizontaal: 1. sluw, 5. god der liefde, S.stempelsnijder. 11. schittering, 13. kleur, 15. gesloten, 17. voornaamwoord, 18. wereldtaal, 20. voorvoegsel, 21. boom, 23. afzon derlijk, 25. bekend dier, 27. voor schoot ((Fr.), 29. overzetvaartuig, 30 slag bij het kaartspel. Verticaal: 2. landbouwwerktuig, 3. dus (Lat.). 4. katrol, oud foltertuig, 5. telwoord, 6. verpozing, 7. afkor ting in de boekhouding, 9. barbaars kunstver woester. 9. plotselinge rij zing van het zeewater bij eb op de Zeeuwse kusten, 12. jaargetijde, 14. opstootje, 16. lichaamsdeel, 19. het oprijden, 22. tweetal, 24. bloedluis, 26. kloostervoogd, cl. meisjesnaam, 28. muzieknoot. Oplossing morgenavond. Oplossing No 527. Horizontaal: I. Adolf, 2. els, 7. al, 8. eind, 10. egel, II. la, 12. meer, 13. ten, 14. kuur, 15. vrek, 16. ruw, 17. meid, 18. ar, 19. Nico. 21. doch, 22. ho. 23. moe, 24. Atlas. Verticaal: 1. aak, 2. dl., 3. leger, 4. fier, 5. ed„ 6. stank, 9. nl., 10. eeuw, 11. leed, 12 muur, 13. trio, 14 kraam, 15. Vecht, 17 mica, 19. no, 20. pos, 21. de, 22. ha. Naast de algemene bezwaren no teerden wij van de raadsleden nog het volgende: de heer Hagens (VVD) sprak er zijn afkeuring over uit, dat de commissie binnen twee a drie da gen een beslissing moest geven over dit plan, dat te laat was ingediend. De stichting had toch ook wel enig kapitaal in dit plan kunnen investe ren. Waar moet men de 1Y2 miljoen, die de gemeente nog niet heeft ge leend (drie miljoen werd enige tijd geleden voor dit plan opgenomen) in deze kapitaalschaarse tijd vandaan halen? Hij betwijfelde of dit geld nog te gen dezelfde rentestandaard kon wor den geleend. Daarom had hij ook in de commissie van financiën zijn stem voorbehouden. De heer Schüller (PvdA), die eveneens nog géén stem had uitgebracht in deze commissie, sloot zich bij de bezwaren van de heer Hagens aan. De heer Drijber (WD) wiens betoog wij reeds gedeeltelijk opge nomen hebben zei nog dat het be drag, dat de aannemer had opgege ven griezelig veel hoger was geweest van dat van de architect. Toch waardering. De heer Van Dijk (KVP) meende toch na deze mineurklanken een woord van dank en waardering aan het adres van het college te moeten laten horen voor dit plan. Het gaat tenslotte toch om de bouw van 140 woningen, waarmede men de woning markt wat kan verruimen. Het huur. peil vindt ook hij echter te hoog. Het betreft hier maar een kleine groep, maar toch moet men in het oog hou den dat dit het begin kaï. zijn van een streven te bouwen „koste wat het kost". Ook de heer Van Weizen (Comm.) sprak over het risico van de gemeen te, over de hoge huren. Hij bracht een en ander van toepassing op de hoge huren van nieuwe woningen in het algemeen. De heer Van Iterson (Pr. Chr.) was bevreemd door het feit, dat de heer Drijber, die toch een universiteits man is (de heer Drijber: „ik ben de universiteit niet) niet met vlag en vaandel dit voorstel wilde accepteren. De bouwsom zal nóg wel omhoog gaan, aldus dit raadslid. De huren zijn in het algemeen niet te hoog, maar niet in overeenstemming met de hu ren, die de regering heeft vastgehou den. Hoewel hij niet in een „juichstem ming" verkeerde, wilde hij het aan nemen van dit voorstel toch ernstig overwegen. De heer Goslings (PvdA) legde er de nadruk op, dat de huren van deze wijk in hoogte niet veel afwijken van wat men elders moet betalen. We zitten nu eenmaal met het feit. dat de huren voor 80 procent van de bevolking te hoog zijn. Bestedingsbeperking? De heer Kortmann (KVP) wees op het schrijven, dat 60 belanghebben den van de universiteit aan het ge meentebestuur hebben gericht. Waar om worden deze mensen voor een luxe gesteld, die zij niet gevraagd hebben? Het college had dadelijk contact op moeten nemen met deze mensen en de plannen op tafel moeten bren gen. Tóen was nog overleg moge lijk geweest. Later kon in de plan nen van de commissie weinig meer gewijzigd worden. Hij vroeg voorts hóe de luxe te rijmen is met de be stedingsbeperking, waaraan de ge meente, als semi-overheids-lichaam verplicht is mede te werken. Het Rijk. aldus dokter Kortmann, zou toch eigenlijk ook wel een gebaar kunnen maken ten aanzien van de mensen, die in Rijks-dienst zijn. Waarom bijv. schenkt het niet de grond voor dit complex woningen? De heer Huurman (Prot. Chr.) vond het evenals de heer Van Dijk ge steld had niet juist dat de gemeen te alleen risicodrager is. Men is niet te spreken over de voor bereiding van het stichtingsbestuur, maar wat kan men dan verwachten van de exploitatie van deze wijk, die straks door de stichting ter hand ge nomen zal worden. Hij vroeg hoe de verhouding stichting-gemeente in deze zaak geregeld was. Ook hij wees op de verantwoordelijkheid van het rijk voor zijn eigen personeel. De heer Knol (Prot. Chr.) zei dat men in Zwitserland voor de huis huur wel méér nodig heeft dan twin tig procent van het inkomen. De heer Meester (P. v. d. A.) zei dit plan ondanks de bedenkingen gaarne te willen aanvaarden als bijdrage in de woningbouw en als ontwikkelingsfase in de bebouwing van de stad. Al 130 candidaten. De heer Jongeleen ging hierna over tot het beantwoorden van de spre kers. Hij zei, dat het een niet te ont kennen feit is, dat de huren, de bouwkosten van de woningen steeds stijgen. Hij kon bewijzen, dat nieuwe plannen steeds weer enige procenten duurder geraamd worden dan de vo rige. Over anderhalf jaar, als het werk klaar is, zal men over de ge noemde huurprijzen al weer geheel anders spreken dan nu. Nu al hebben zich 130 candidaten voor deze wonin gen aangemeld. Hij betoogde, dat men niet te hard moet rekenen op bijspringen van het Rijk. Het Rijk wil immers alles op de gemeenten afschuiven. De gemeente zal toezicht op het stichtingsbestuur kunnen houden. Wethouder Menken zei goede hoop te hebben voor de ontbrekende ander half miljoen nog een open deur te vinden. Tijdens de replieken diende de heer Drijber (WD) een voorstel in, dat mede ondertekend was door de heer Meester en dat ten doel had ten be hoeve van de assistenten 140 wonin gen te garanderen. Mochten dus slechts bijv. 100 universiteitsmensen in deze wijk een onderdak vinden en de overige veertig woningen aan an deren verhuurd worden dan zou de gemeente nog 40 assistenten, die de hoge huur niet kunnen opbrengen, el ders in de stad moeten onderbrengen. Raadsleden als de heer Van Dijk (KVP) en Huurman (Prot. Chr.) we zen op het groot gevaar van dit voor stel, dat ingrijpt in het huivestings- beleid van het huisvestingsbureau. Na schorsing van de vergadering en over leg werd dit voorstel ingetrokken; ook al omdat de wethouder er op wees, dat de gemeente bereid is vrij gekomen woningen van universiteits mensen, die naar deze wijk verhuizen, voor de universiteit gereserveerd te houden. Het voorstel werd na dit alles zon der hoofdelijke stemming aangeno men. Bestedingsbeperking ook in Leiden ernstige zaak Nota over bezuiniging op de gewone dienst Bij de behandeling van de nota over de bestedingsbeperking gister middag in de Leidse raad, deelde wethouder S. Menken, die de porte feuille van zijn zieke collega, D. v. d. Kwaak, tijdelijk beheert, mede, dat de gemeente Leiden niet behoeft te rekenen op een verhoogde uitke ring van het Rijk. De gemeente wordt dus geconfronteerd met de begroting over 1957, zoals deze aan het eind van het vorig jaar is opgemaakt met een tekort van *wee miljoen. Men zal dan ook niet kunnen ont komen aan een bezuiniging op de ge wone dienst van de gemeente. Bin nenkort zal de raad over dit onder werp een nota ontvangen. Gevraagd werd demping van de Uiterstegracht niet van de lijst der investeringen af te voeren, omdat deze demping even hard nodig is als de demping van ie Middelstegracht. De wethouder antwoordde, dat dit niet mogelijk is, maar dat met het oog op de verhuizing van de aldaar gevestigde industrieën toch niet voor 1958 begonnen kon worden met dit werk. Pas in dit jaar zal een positief voorstel over de demping van de Uiterstegracht gedaan worden. De heer De Hosson (KVP) zei blij te zijn met de opmerking van de re gering. dat bezuiniging nooit ten kos te van de woningbouw mag gaan. De commissie van financiën zal met de moeilijkheden ernstig reke ning houden by de beschouwing van financiële aangelegenheden. "Voor het overige had de raadsver gadering gistermiddag een snel ver loop. Bij het verlenen van eervol ontslag aan een onderwijzer merkte de heer De Hosson (KVP) op, dat er toch wel al te veel een neiging is onder de onderwijzers van gaan en komen. Kan men de onderwijzer niet contractueel vastl ggen tenminste één jaar te blijven in de functie, die hij nu eenmaal aanvaard heef. Wet houder Van Schaik zei dat binding formeel onmogelijk is. Hij erkende overigens de ernst van het pro bleem, dat de heer De Hosson aan roerde. Onteinenin^svoorstel door Raad uitgesteld Leidse raadsleden maakten er gis termiddag bij het bespreken van een voorstel tot onteigenen van gronden in de Meerburgerpolder, bezwaar te gen, dat onder de onteigening ook een stukje moestuin van een huis ach ter de Hoge Rijndijk zal vallen, dat eigenlijk niet onteigend behoeft te worden. Er moet noodzaak zijn tot onteigening, zei de heer Van Iterson (Pr. Chr.). De heer Van Dijk (KVP) betoogde, dat de raadsleden bij een plan tot onteigening ook een kaart van het betreffende uitbreidingsplan moeten kunnen bestuderen. Alléén aan de hand van deze kaart kan men zien of de onteigening beslist noodzakelijk is. Wethouder Jongeleen erkende, dat deze kaart eigenlijk bijgevoegd had moeten worden. Hij vond de ont eigening noodzakelijk. Straks zal deze grond een stukje niemandsland worden, als er bijvoorbeeld iemand in het huis trekt, die ge-m belangstel ling heeft voor een moestuin. De heer Van Iterson noemde de grond in de replieken een stukje „liefelijkheid" dat niet verloren mag gaan. Zijn woorden maakten op de raad zo'n diepe indruk al meer tegen al te drastische oneigening dat een voorstel om het stuk grond aan het onteigeningsvoorstel te ont nemen in stemming werd ge bracht. De stemmen staakten: 1717. Het onteigeningsvoorstel werd naar een volgende agenda verplaatst. De „Club de Limetz" vol verwachting Met lichte verbazing om zoveel ap plaus, verwondering „omdat het zo aardig klonk" en met gepaste trots hebben de leden van de Club de Li metz gisteravond geluisterd naar de bandopname die kapelaan Van lagen gemaakt had van de eersie lustrum- feestavond. Met name, wanneer cén van de fragmenten naderde, die zoals dat bij elke uitvoering gaat de spelers bijna met wanhoop had overvallen, groeide de aandachtige stilte in de zaal. Terugzien geeft soms grote vol doening. Maar ook het vooruitzien, is soms de moeder van diepe tevredenheid. En voor vooruitzien was er gister avond, daar in „het" zaaltje van Royal, ruimschoots gelegenheid. Joop Koevoets en kapelaan J. de Jong hebben er..— na een bliksem bezoek, dat ze de afgelopen week aan Limetz brachten de toekomstige reisgezellen reeds op kunnen voor bereiden, dat de vertrouwde verschij ning van de garde champêtre van het Franse dorpje met zijn trommel, ver vangen is door een nieuwe kracht, die een bel hanteert. Enfin, er zijn wel meer dingen veranderd. Maar in „Het Paradijs" zullen de Hollandse gasten te Limetz van 12 tot 20 augus. tus in het paradijs leven. De plannen daartoe werden nader bekend ge maakt. Er was sprake van een voor stelling van het eigen „Theater", van feestavonden en van een bal. Er staat een reisje naar Parijs op het pro gramma en de gebruikelijke „retraite aux flambeaux", een fakkeloptocht wekt grote verwachtingen. Voor de optocht met praalwagens tijdens de festiviteiten, rond 15 augustus, werd door Joop Koevoets een prijsvraag uitgeschreven voor het meest origi nele en uitvoerbare idee. De terugweg voert ten slotte langs „De Krabbenbossen" nabij Breda, waar een afscheidsdinertje wordt ge noten. De reiskosten werden begroot en, hoewel die iets hoger zijn dan het vorig jaar, zal er voor dat be drag ruimschoots genoten worden. Er werd afgesproken, dat de reis kosten uiterlijk 14 dagen vóór het vertrek dat is dus op maandag, 29 juli, zijn betaald. 25 JAAR VOORZITTER „ONS DOEL" De heer M. H. Notebooom vierde als bestuurslid van de woningbouw vereniging „Ons Doel" een dubbel jubileum. Het was gisteren 30 jaar geleden dat hij in het bestuur werd gekozen en 25 jaar geleden dat hij voorzitter werd. Ter gelegenheid van dit dubbel jubileum werd de heer Noteboom een receptie aangeboden, die werd gehouden in „De Vergul de Turk" en waar velen de jubilaris geluk hebben gewenst en hem hun dank en waardering hebben betuigd voor het vele werk dat hij heeft ge daan in het belang van de vereni- I ging. De heer A. J. Jongeleen, wethou der van openbare werken, dLie in ver band met de langdurige raadsver gadering iets later ter receptie kwam, samen met enkele raadsleden, bood zjjn gelukwensen aan namens het gemeentebestuur. De heer A. Gal- jaard, chef plantsoendienst dankte de heer Noteboom voor de prettige samenwerking bij de groenvoorzie ning in het stratenaspect. Voor de derde keer organiseerde de K.V.V. in het afgelopen weekend een bijeenkomst voor het zingen van het volkslied. Hoewel het aantal deelnemers ge ringer was dan de beide vorige ma len, is er toch enthousiast en goed gezongen onder de zeer deskundige ons hier door de K.V.V. geboden wordt betrekkelijk weinig wordt be- leiding van de heer J. Cox uit Roer mond. Degenen, die reeds voor de tweede of derde maal een dergelijk weèkend meemaakten, hebben hun liederenrepertoire weer met vele ca nons en liederen kunnen aanvullen en voor de nieuv elingen op dit ge bied was de eerste kennismaking met dit werk zeker naar wij hopen niet de laatste. In de pauze op zondagmiddag werd door de liefhebbers van huismuziek met veel enthousiasme gezamenlijk gemusiceerd. Deze en dergelijke weekends zijn vooral voor allen die bij onderwijs of jeugdleiding betrokken zijn van zeer grote waarde en het is daarom, dat wij deelname hieraan ten zeerste kunnen aanbevelen. Er kan in vele jeugd- en jongerenorganisaties meer en beter gezongen worden, maar dit is alleen mogelijk, wanneer de leiding zelf zich hierop wat meer gaat toe leggen. Dat deze mogelijkheid, die nut, kunnen we alleen maar erg jam. mer vinden. Het Gewestelijk Arbeidsbureau te Leiden heeft het voornemen beroe- penvoorlichtingsavonden te houden voor de examenklassen van het v-g.l.o. Dinsdag 28 mei a.s. wordt bij wijze van proéf een eerste avond georga niseerd. De heer A. van Zijl zal in een inleiding spreken over de nood zaak van een verantwoorde beroeps keuze. Daarna worden enige films vertoond. Burgerlijke Stand Geboren: Ronald Hendrik, zn v. H. Middelkoop en S. A. Ramak; Jan Wil lem zn v. P. Roeloffs en A. J. Smol; Maria Bastiana dr v. J. G. Mulder en J. E. Oppelaar; Karei Jacobus Philip- pus zn v. K. J. P. de Graaf en H. J. van Westbroek; Marianne dr v. P. de Boer en M. Bink; Samuel René, zn v. S. van der Kwaak en II. Lepelaar; Paulus Teun, zn v. T. Spaanderman en H. Heunks; Theodorus Walterus Franciscus zn J. v£.n Eisen en W. J. J. van den Oord; Willem Adriaan zn v. W. A. Entzinger en F. M. T. van der Goot; Engelina Jacoba dr v. P. J. Bon en E. Beenhakker; Micky zn v. M. van Loon en H. M. Duivenbode; Marco Erik, zn v. J. de Vet en A. Knudsen; Hendrika Maria Wilhelmi na dr v. M W. H. Viouv/env elder en C. M. Stolwijk; Cornelia Johanna dr v. W. F. M. Schimmel en C. W. van Hulst; Vincentius Engelbertus Philip pus zn v. A. E. Habraken en A. van Ulden; Mathilde Henrica Anna, dr v. J. C. Klerks en M. Emmerich; Mar jan Wilma dr v. A. J. Houwaart en A. de Jong; Margaretha Geertruida Maria dr v P. A. Smit en A. C. H. Letmaath; Frederikus vv illibrordus zn v. H. C. de Bruijr. en M. C. Steen bergen Birgitta Margaretha Geertrui- da Maria, dr v. L. L. Hoogeveen en C. M. J. Driessen; Gerrit zn v. I. La res en H. M. P. Kohier; Bart Julian zn v. G. H. Kullberg en J. F. Nierstrasz; Paulus zn v. W. l'Ecluse en C. J. C. Versluijs. Gehuwd: A. Rijsbergen en J. C. Kuijpers; C. Vlaardingerbroek en J. C. M. Bodenstaf; J. L. van Emmerik G. M. Verhoog; P. J. Hansen en J. M. B. Levilee, P. Dijkhuizen en G. A. J. Delmeer; J. de Roo en S. M. de Jong; H. Ernst en H. van Egmond; H. Brandt en J. Vrolijk M. Selier en G. A. Bijkerk; A. Veerman en K. C. M. Marijt; J. van der Pluiim en E. Brouwer; G. Philippo en J. A Raaij- makers; E. J. Entrop en E. A. Ooster hof; S. Stouten en H. de Bruin; J. W. van Harteveld en J. M. van Diemen. Overleden; A. Grebel 81 jr, weduwe van G. H. Steneveld; N. Blansjaar jr, man; I. Sloos 65 jr, man. BU eventuele NIET BEZORGING vaD De Leidse Courant gelieve D te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 nur (7 nur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. Vóór honderd jaar Berlijn. De Heer v. Hum boldt, door Keizer Napoleon be noemd tot Officier van het Le gioen van Eer, heeft de Fransche Regering opmerkzaam gemaakt, dat hij daartoe reeds onder Koning Lodewijk Filips was be noemd. Men gelooft, dat hij thans tot grootkruis zal worden be vorderd. Leidse Agenda DINSDAG 28 MEI. Mater Amabilis-school. Feestavond uitreiking diploma's. St. Antonius- clubhuis 8 uur nam. R.-k. E.H.B.O.-Leiden. Aanvangs- cursus, r.-k. lyceum Mariënpoelstraat 8 uur nam. WOENSDAG 29 MEI. R.-k. E.H.B.O.-Leiden. Vervolgcur sus (i.p.v. donderdag) r.-k. lyceum, Mariënpoelstraat, 8 uur nam. Rozenkrauskruistocht. St. Petrus- kerk, kwart voor zeven nam. „Sempre Crescendo", Studenten muziekgezelschap. Concert. De La kenhal, kwart over 8 nam. Dienst der apotheken De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 24807; apotheek Oegst geest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. SPORT WIELRENNEN. OLYMPIA'S TOUR Kooyman won eerste gedeelte van vijfde etappe. Het eerste gedeelte van de vijfde étappe van Olympia's tour door Ne derland voor amateurs van Den Bosch naar legerplaats Ossendrecht (135 km) is gewonnen door Kooy man van de ploeg van de organise rende vereniging. Roks behield de eerste plaats in het algemeen klassement. De uitslag was: 1. Kooyman (Olym- pia), «135 km. in 2.58.13 (met boni ficatie 2.57.13) 2. van der Zande (Theo Middelkamp) z.t. (met bon. 2.57.43); 3. Bravenboer (Rotterdam Leeuw) z.t. (met bon, 2.57.58); 4. Roks (De Baronie) z.t.; 5. Verhoef (Militaire ploeg) z.t.; 6. Wuyst (De Baronie) z.t.; 7. Kool (De Spartaan) z.t.; 8. de Jager (Feyenoord) z.t.; 9. van Vliet (Rotterd. Leeuw) z.t.; 10. Moolenijzer (Olympia), 2.58.30. vien moet stoppen en voorren? geven aan hei verkeer op de andere weg. UIT DE OMGEVING ALPHEN AAN DEN RIJN TWEE JAAR TEGEN ROERMONDSE KOOPMAN. De rechtbank te 's Gravenhage heeft de 27-jarige koopman F. H. L. uit Roermond hedenmorgen wegens poging tot doodslag en medeplichtig heid aan oplichting, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar met aftrek van voorarrest. Toen een agent van politie te Alphen a. d. Rijn de auto wilde aanhouden, omdat bekend was, dat L. zich bij de verkoop van lappen stof schuldig maakte aan op lichting, had deze zich plotseling in beweging gezet. De Alphense agent was toen op de motorkap gesprongen en L. had ge tracht hem door het maken van slin gerende bewegingen en plotseling remmen hiervan af te schudden. De mede-inzittende van de auto H. A. F. H. werd wegens medeplichtigheid aan oplichting veroordeeld tot drie maan den vporwaardelijk. Aanbesteding r.-k. school Van Nes straat. Namens het kerk- en schoolbestuur van de Sint Bonifa- ciusparochie te Alphen aan den Rijn hebben de architecten ir H. van Oer- le en J. J. Schrama te Leiden, he denmorgen om 12 uur in hotel „Toor' aldaar aanbesteed het bouwen van een r.-k. school voor g.l.o. aan de Van Nesstraat, in het nieuwe paro chiecentrum in plan „West". Er is door 24 aannemers ingeschreven. De hoogste was fa H. Teunis te Bussum voor 300.000,en de fa A. v. d. Bent Zn, Wassenaar f 300.000, de laagste was bouwbedrijf J. W. Schutte te Ammerzoden 216.100, N00RDWIJK Werkersvergadering N.R.B. Gis teravond had in „De Zeeleeuw" de werkersvergadering van de Noord- wijkse Reddingsbrigade plaats tot vaststelling van het zomerprogram- ma. De voorz., de heer E. de Groot, opende deze bijeenkomst met een woord van welkom en verheugde zich dat een behoorlijk aantal jongeren op de vergadering aanwezig was, wat het vertrouwen wekt dat het pro gramma vlot kan worden afgewerkt. Door het bestuur werd mededeling gedaan, dat het belangrijke archief van de afd., bijgehouden door de heer S. Verloop, thans aan zijn 5e boekdeel begint en verlucht zal wor den met een foto van het huidige bestuur. Wat betreft het zomerpro- gram kon mededeling worden ge daan, dat het Golfbad deze zomer weer 2 avonden in de week beschik baar zal zijn voor het geven van zwemlessen aan de jeugd van de Bri gadeleden. De kosten zullen bedragen ƒ3.per cursus. Mochter er meer uit één gezin willen deelnemen en dit mogelijk te zware financiële of fers van de ouders vergen, dan is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat deze enige reductie verkrijgen. De leeftijd werd vastgesteld vanaf 10 jaar en het aantal cursisten op 100, hoogstens 125. Opgaven kunnen ge schieden maandagavond a.s. op het Golfbad. Mochten er voor deze cur sus meer aanvragen binnen komen, dan de gestelde limiet, dan zal er nog gelegenheid zijn zich op te ge ven by de instructrice, mevr. Van Tilburg, die dan op andere avonden les zal geven. De kosten hiervan be dragen voor twee avonden per week en per seizoen 6.en voor één avond per week en per seizoen 3.50. De bondsstranddag, welke dit jaar gehouden zal worden op 13 juli te Zandvoort, zal onder leiding staan van de hoofdinstructeur van de N. R.B., de heer A. Passchier. Op 15 juni a.s. zal met 30-tal leden deel genomen worden aan de district kampioenschappen te Gouda; zij die als supporter mee willen gaan, kun nen zich opgeven tot 1 juni a.s. bij de hoofdinstructeur. Gedurende het seizoen zullen enkele demonstratie avonden gegeven worden in het red den van drenkelingen; ook zal een alarmoefening worden gehouden. Binnenkort zullen telefoonkaarten worden opgehangen in hotels, pen sions en bij particulieren, zodat men bij oproep direct weet tot wie men zich wenden moet. De strandposten zijn reeds uitgezet, terwijl er voldoen de leden beschikbaar waren voor de strand wacht tijdens het seizoen. De strandwacht zal zijn taak aanvangen met Pinksteren. In overleg met de hoofdinspecteur van politie A. N. Merkelbach kon de aangename sa menwerking met het politiekorps worden bestendigd zo zelfs, dat de geluidswagen ter beschikking zal worden gesteld voor de demonstratie avonden op het strand. De grote col lecte ter versterking van de brigade- financiën zal gehouden worden op 10 aug. Het bestuur vertrouwt, dat alle leden hieraan daadwerkelijk zullen medewerken. Het vraagstuk Walkie-talkie, een machtig middel voor het reddings wezen, een primeur van de N.R.B. zal onder de kundige leiding van de heer Bob de Jong verder uitgewerkt worden. De motorboot is weer prima in orde en het bestuur vertrouwt, dat deze dure installatie goed zal worden behandeld en de leden zich strikt zullen houden aan de instructies van de wachtcommandanten. Nadat be sloten was, ook dit jaar weer deel te nemen aan de demonstratietochten te Gouda, kon de voorzitter, dank zij het prima werk van dr De Beer, aan een 12-tal leden het eenheidsdiplo ma E.H.B.O. uitreiken. Hij spoorde deze nieuwelingen aan trouw de her halingsoefeningen in de toekomst bij te wonen. Het sluitstuk van deze vlotte bij eenkomst werd uitgevoerd door een drietal leden van de Haagse Red dingsbrigade met aan het hoofd de heer Zuidwijk, die een mooie en te vens zeer leerzame kleurenfilm ver toonde over het reddingswezen aan het Scheveningse strand.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2