Ste- ftjicbeGoti/fcci/rtL Atoomwapens alleen voor de grote mogendheden Russische visie op de gebeurtenissen in Jordanië De anti-Amerikaanse rei te Taipeh Poolse gravin te Londen vermoord Amerikaanse legatie in Boedapest moet inkrimpen Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J ROGZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 27 MEI 1957 48ste JAARGANG No. 14117 Atoombommen geen speelgoed voor kleintjes BUKEAI'X: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 pjnnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Schipper Korving bracht eerste haring aan eerste burger NIEUWE VOORSTELLEN VAN DE VERENIGDE STATEN Ontwapeningsplannen in nieuwe banen President Eisenhower van de Ver. Staten heeft zaterdag nieuwe instruc ties voor de onderhandelingen met de Russen over ontwapening vastge steld. De president stemde in met pogingen om het bezit van atoomwapens te beperken tot de mogendheden die daar thans over beschikken. Dit heeft minister Dulles zaterdag na een conferentie van V/2 uur op het Witte Huis meegedeeld. OVERLEG MET GEALLIEERDEN. De Amerikaanse afgevaardigden op de ontwapeningsconferentie in Lon den, Harold Stassen, zal de Ameri kaanse plannen vandaag aan de Rus sische afgevaardigde ZdHn voorleg gen. Dulles verklaarde, dat de Ver. Sta ten overleg zullen plegen met hun geallieerden over alle fasen van de nieuwe Amerikaanse politiek voor zo ver hun belangen daarbij betrokken zijn. Uit goed ingelichte bron wordt ver nomen dat het Amerikaanse ontwa peningsvoorstel de volgende punten omvat: 1. Een ontwapeningsverdrag tussen vele naties, dat landen, die thans niet over de atoombom beschikken, zou verplichten, zich te onthouden van het verwerven van zulke wa pens. Dit zou de atoomwapens, met inbegrip van de waterstof bommen, beperke 1 tot de Ver. Sta ten, Rusland en Engeland. 2. Een overeenkomst tussen Oost en West om de militaire uitgaven met 10 a 15 procent te verminderen. 3. Een verminderin van het aantal manschappen, die de Russische en de Amerikaanse strijdkrachten zou terugbrengen tot elk 2J4 miljoen man. 4. Een „kleine verminderirig" van het aantal wapens. Beide partijen stemmen er mee in cijfers over te leggen van kannonc-n, vliegtuigen en bestuurbare projectielen die atoombommen kunnen vervoeren. Burgeroorlog op Haiti? In de negerrepubliek Haïti schijnt een dreigende burgeroorlog te zijn voorkomen doordat Daniël Fignole. een 43-jarige hoogleraar in de wis kunde, gisteren tot voorlopig presi dent is uitgeroepen. „De republiek zal onder mijn lei ding een werkelijk democratische re gering krijgen", zei Fignole in een toespraak. Fignole was een van de vier kan didaten voor het presidentschap. Twee van de vier hebben zich te zijnen gunste teruggetrokken. Duizenden arbeiders en boeren be gonnen in de straten van Port au Prince direct feest te vieren, met pis tolen in de lucht te schieten en te dansen. Tevoren had het hoofd van de po litie, kolonel Pierre Armand, ge dreigd dat hij de staf-ohef van het leger, brigade-generaal Léon Can- stave, die dinsdag het burgerlijk be stuur had overgenomen, zou verja gen en de» kazerne met artillerie en tanks zou vernielen. Zaterdag trokken plunderende ben den door de straten van d^ hoofdstad Port au Prince, die door kustartil- lerie werd beschoten. Volgens de „New York Times" bljjft de toestand in Port au Prince onrustig. Rust en orde worden be dreigd door rondtrekkende groepen betogers. Het blad twijfelt of het bestuur van Daniël Fignole van lange durur zal zijn. 5. Een overeenkomst tussen Oost en West om het inspectiestelsel van Eisenhower te proberen op be perkte gebieden, met name in een poolzone, waar de V.S. en Rusland gebieden hebben en misschien een kleinere Europese zone. Russische infiltratie Volgens het conservatieve Mexi caanse blad „Ultimas Noticias" zijn het vorig jaar 200 Russische „bood schappers" die niet meer naar de Sowjet-Unie zijn teruggekeerd Mexico binnengekomen. Het blad schrijft, dat het Mexicaan se ministerie van buitenlandse zaken geen enkele controle op deze mensen kan uitoefenen, omdat zij in het be zit zijn van een diplomatiek paspoort. De regeringen van Venezuela, Cuba, de Dominicaanse Republiek, Nicara gua en Honduras zouden geklaagd hebben over de ondermijnende activi teit van talrijke Russische agitatoren, afkomstig uit Mexico, aldus „Ultimas Noticias". Amerikaanse samenzwering Het officiële Sowjet-persbureau Tass heeft zaterdag een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat in Jordanië met Amerikaanse hulp „een onverhulde reactionaire dictatuur is ingesteld" om de vader landslievende krachten te onderdruk ken. De gebeurtenissen in Jordanië zijn volgens het persbureau het gevolg van een kolonialistische samenzwe ring om de weerstand van het Jor daanse volk te breken en het onder een „nieuw koloniaal juk" in de vorm van de Eisenhowerleer te brengen. De verklaring waarschuwt, dat de leidende kringen in de Sowjet-Unie het handhaven van de vrede en de rust in het Midden-Oosten van vitaal belang voor de Sowjet-Unie achten. „De Sowjet-Unie kan de ontstane toe stand niet negeren", haar eigen vei ligheids belangen zijn in het geding omdat zij aan het midden-oosten grenst". Volgens Tass wil men van Jordanië een broeinest van ondermijnende ac tie en avonturen tegen de vrijheid en onafhankelijkheid van de Arabische staten maken, om deze landen in agressieve militaire blokken te be trekken. De twee gevluchte Jordaanse staf chefs hebben de „werkelijke anti-na tionale doelen van de staatsgreep en de transatlantische organisators er van" onthuld en verklaard, dat de Amerikaanse ambassade in Amman een actieve rol bij de staatsgreep in Jordanië heeft gespeeld, zo vervolgt Tass. Aan de vooravond van de staats greep kwamen honderden speciale agenten naar Se Amerikaanse ambas sade om de gebeurtenissen te organi seren. De Amerikaanse zesde vloot werd naar het oostelijk deel van de Middellandse Zee gezonden; de be velhebber van deze vloot dreigde met atoomwapens en de Amerikaanse mi nister voor het leger dreigde openlijk met landingen van Amerikaanse troe pen in lordanië. Voorts landden Amerikaanse mari niers in Libanon, werden in Turkije en Irak troepen aan de grens samen getrokken en „verhoogden de extre misten in Israël hun uitdagende oor logsvoorbereidingen". Kabinet afgetreden Naar aanleiding van de anti-Ame rikaanse ongeregeldheden, die zich vrijdag in Taipeh hebben voorgedaan, is het kabinet van nationalistisch China afgetreden. Dit is van door gaans welingelichte zijde in de For- mosaanse hoofdstad vernomen. President Tsjang Kai Sjek is van zijn vakantie-oord naar de hoofdstad teruggekeerd. Wegens plichtsverzuim zijn de be velhebber van het garnizoen, de com mandant van de gendarmerie en het hoofd van de politie in Taipeh van hun functie ontheven. Het besluit werd bekendgemaakt, nadat president Tsjang Kai Sjek een bespreking had gehouden met de Amerikaanse ambassadeur Karl L. Rankin. Amerikanen, die getuige zijn geweest van de relletjes, hebben ge zegd, dat de nationalistische politie de Amerikaanse ambassade liet ver nielen alvorens tegen de betogers op te treden. Functionarissen in Washington heb ben de anti-Amerikaanse incidenten Een andere lezing. Het regeringsgezinde Jordaanse weekblad „Al Sareeh" verklaarde za terdag, dat Noewar, een aantal Syri sche en Egyptische officieren en de Sowjet-ambassadèurs- in Cairo, Bei roet en Damascus bij de samenzwe ring tegen koning Hoessein betrokken zijn geweest. Volgens dit blad was de samenzwe ring mislukt, omdat Noewar niet wil de wachten op. instructies van de Sowj et-ambassade in Cairo en over haast wilde handelen. Tij gaf op 13 april 300 tanks opdracht naar Amman op te rukken. (Deze opmars mislukte door verzet van Bedoeinen in het leger, die zeer koningsgezind zijn). SYRISCHE TROEPEN TERUG GETROKKEN. v De laatste groep Syrische militairen in Jordanië heeft zondag het land verlaten, aldus is zondag officieel in de Jordaanse hoofdstad, Amman, be kendgemaakt. De Syrische eenheden, die in no vember van het vorige jaar op uit nodiging van de Jordaanse regering Jordanië waren binnengetrokken, hebben het land thans op verzoek van de regering te Amman geheel ontruimd. De winnaar van de haringrace 1957, schipper Cor Korving van de Sch. 171, heeft zaterdag met een delegatie uit Scheveningen de eerste Hollandse nieuwe aangeboden aan burgemeester H. A. M. T. Kolfschoten van Den Haag. De foto geeft een beeld van deze vrolijke plechtigheid. In het midden de burgemeester, tweede van links schipper Korving. Algerijn in Parijs vermoord Een vooraanstaande Frans-gezinde Algerijnse politicus, Ali Chekkal, is zondag vermoord, toen hij het stadion Politieke motieven? zocht zonder een spoor van de dader te vinden. I Gravin Loebienska was voorzitster De 73-jarige Poolse gravin Teresa van een comité voor hulp aan Poolse van Colombes, bij Parijs, verliet, waar Loebienska is in een vol station van oudstrijders, die nadat de communis- hij in de speciale loge van president (je Londense ondergrondse doodge- ten het bewind in Polen overnamen Coty een voetbalwedstrijd had ge- stoken. De vrouw, die blijkbaar alleen in Engeland terecht kwamen. Zij volgd. i reisde, viel voor de voeten van een stond bekend als de „witte engel van De dader, de 27-jarige Algerijn Mo- liftbediende neer, terwijl zij hijgde: Ravensbrück". De „zwarte engel" van hammed ben Sadok, verklaarde bij bandieten. Zij was in de borst ge- dit dodenkamp der nazi's gedurende zijn arrestatie dat hü van geen enkele stoken en overleed in een ziekenhuis de oorlog was een wrede kampbe- politieke organisatie lid was en op *>nder een verklaring te hebben af- waakster, eigen initiatief had gehandeld. „Ik £eleSd* had enige tijd geleden het plan opge-1 De moord is gepleegd in het Glou- vat orri een Frans-gezinde Mohamme- oester Road Station in Kensington, daan te doden.* Ik koos Chekkal, om- politie heeft tal van treinen door- hij de laatste Mohammedaanse vriend van de Fransen was", aldus Sadok. Chekkal kreeg een kogel in de rug. Korte tijd later stierf hij aan zijn ver wondingen. Jacques Soustelle, een voormalige gouverneur van Algerië zei de moord te beschouwen als „een var de wreed ste, lafste en meest dwaze misdaden, die hij sinds het begin van de opstand in Algerië had beleefd". Pers te Djakarta aan banden De hoofdredacteur van het invloed rijke dagblad „Keng Po" in Djakarta. Injo Bin Goat, is zaterdag door de mi litaire autoriteiten op z'jn redactiebu reau gearresteerd. De legerwoord- voeder in Djakarta verklaarde, dat de berichtgeving van „Keng Po" (die de grootste oplage van alle in Indonesië verschijnende dagbladen heeft) tot spanningen heeft geleid. Intussen heeft een delegatie van het Indonesische nationale comité van het internationale persinstituut een be zoek gebracht aan het parket van de procureur-generaal, om te protesteren Wailes opdracht zijn geloofsbrieventegen het huisarrest van de voorzit- te overhandigen toen de voormalige ter van dit comité, tevens hoofdredac- Hongaarse premier Imre Nagy nog teur van „Indonesia Raya", Mochtar Uit gewoonlijk betrouwbare Ameri- aan het bewind was. I Lubis. Zij tekenden in het bijzonder kaanse bron in Boedapest is verno-1 N verluidt wordt in de Honeaar 'Protest aan teBen 'eit, dat Lubis men, dat de Amerikaanse legatie inl e niet'e^rent óver karrifnaai van zlJn vrijheid blijft beroofd zon- Boedapest haar staf last van de j &erePl ever kardinaal Hnr Wot nninoeim „or,...;;-;-,. j* HomraLe r^/rin. hinn.n .U ^uïnMindszenty, die zoals men weet, sinds 4 november in het gebouw van de Amerikaanse legatie verblijf houdt. Niet voldoende contact in de Formosaanse hoofdstad een uit barsting van hartstochten genoemd, die grote betekenis kan hebben voor j de openbare mening elders in A2ië. Radio-Moskou noemde zaterdag de relletjes in Taipeh een „demonstratie van gloeiende haat tegen de Ameri kaanse bezetting". Hongaarse regering binnen zes weken met meer dan een derde moet inkrim pen. Volgens een nota van het Hongaar se ministerie van buitenlandse zaken aan het gezantschap, is de reden hier voor, dat het gezantschap de laatste zes maanden niet voldoende contact heeft gehad met de Hongaarse auto riteiten om een huidige staf van 34 man te rechtvaardigen. Dit aantal zou tot 21 teruggebracht moeten worden. Zeven weken geleden is een Ame rikaanse militaire adjunct-attaché, ka pitein Gleason, wegens „openlijke spionage" in Hongarije, uitgewezen. Het hoofd van het gezantschap is een zaakgelastigde. De voormalige Amerikaanse gezant Edward Wailes is eind fabruari naar Washington te ruggeroepen, nadat hij vier maanden in Boedapest had vertoefd zonder zijn geloofsbrieven overhandigd te heb ben. Volgens het Amerikaanse mini sterie van buitenlandse zaken had In Oostenrijk verongelukt De 31-j. A. Hamelink uit Utrecht is in het Oostenrijkse plaatsje Blu- dens omgekomen toen hij op een bergpad uitgleed en in de diepte viel. De heer Hamelink had met een landgenoot, nadat zij de hulp van een jonge Oostenrijker hadden geaccep teerd, een gevaarlijk bergpad geno men. De jonge Oostenrijker heeft zich na het ongeluk uit de voeten ge maakt. Hij wordt door de politie ge zocht. Eén week Algerië Men staakt weer in Parijs In Parijs wordt vandaag weer eens gestaakt. Ditmaal zijn het de conduc teurs, stationschefs en technici van de Metro, die niet aan het werk gaan. Nog vorige maand zijn de salarissen van het metropersoneel met 1500 tot 2500 francs per maand verhoogd. De groepen die vandaag gingen staken, zijn echter van oordeel, dat de di rectie nog niet genoeg rekening heeft gehouden met hun looneisen. De datum van de staking is onge lukkig gekozen voor het Parijse be drijfsleven. De grote Parijse jaarbeurs is namelijk zo juist geopend en het verkeer pleegt dan van en naar de stations welke vlak bij het terrein van de jaarbeurs liggen, bijzonder intens te zijn. Vroeger zochten de De afgelopen week zijn 738 Alge- chauffeurs en conducteurs van auto- rijnse opstandelingen gesneuveld en bussen als regel een dag tijdens de 169 gevangen genomen, is zondag in jaarbeurs uit om te staken. Ditmaal der dat enigerlei aanwijzing wordt gegeven over het hem ten laste geleg- Mgr Jansen naar Rome Mgr M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, is hedenochtend naar Rome vertrokken voor zijn eerste bezoek ad limina aan Z. H. de Paus. De bisschop hoopt 12 juni in Ne derland terug te zijn. In verband met de reis van mgr Jansen zal er Woens dag a.s. geen audiëntie zijn. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond de. Lubis' arrest duurt nu reeds vier tot dinsdagavond. Opgemaakt te maanden. |S 11.15 uur). De hoofdredacteur van het Islam ie- tische dagblad „Pemandangan" in Djakarta, kreeg vrijdag stadsarrest opgelegd. Algiers vernomen. Aan Franse zijde werden in dezelf de week 37 man gedood en 43 ge wond. Bovendien worden er zes man vermist. Wat kost hereniging? Te Bonn werd zondag van gewoon lijk welingelichte zijde vernomen, dat de Westduitse regering het Krem lin in een nota, die vrijdag j.l. te Mos kou op het Sowjet-Russische ministe rie van buitenlandse zaken is over- handigd, heeft verzocht duidelijk te De heer Hamelink was met zijn zeggen, welke de prijs der SowjeL vrouw en kind op vakantie in het Unie is voor het tot stand brengen sportcentrum Bregenz. Een reddines-1 van een herenigd Duitsland, ploeg heeft het stoffelijk overschot De tekst van de nota zou vandaag geborgen. 1 te Bonn worden gepubliceerd. zijn het de metro-conducteurs die ex posanten en bezoekers schade berok kenen. Voor het eerst sedert lange tijd is er trouw» ens een nieuwe categorie lieden opgedoken die met staking dreigen: het personeel van de grote Parijse warenhuizen bij elkaar enige tienduizenden. Zij wensen 5000 francs opslag per maand en de direc ties achten dat te hoog. Er zijn be sprekingen met de vertegenwoordi gers van beide partijen geopend, maar tot nu toe zonder resultaat. Het per soneel heeft, mocht men niet tot over eenstemming komen, met staking ge dreigd. Het legt daarbij een ijver en een doortastendheid aan de dag, die onwaarschijnlijk aandoen wanneer men nagaat met hoeveel lauwheid, onbeleefdheid en landerigheid het als regel zijn taak vervult. reeds vanaf f 349,50 Zeer aantrekkelijke krediet- service. Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 LEIDEN WEINIG VERANDERING Minder wind Droog weer met tijdelijk en- kele overdrijvende wolkenvel- j den, maar morgen overwegend j zonnig. Weinig verandering in temperatuur. Meest matige I noordoostelijke wind. 28 Mei zon op 4.32; onder 20.47; maan op 3.54; onder 19.48. Hoogwaterstanden 28 Mei v.m. 2.30; n.m. 2.55. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: Gedurende het weekeinde werd het weer beheerst door een krachtig en STOCKHOLM onbew. omvangrijk hogedrukgebied, waarvan OSLO zwaar bew. het zwaartepunt voor de Noorse kust - KOPENHAGEN zwaar bew. was gelegen. I ABERDEEN licht bew. Om dit hogedrukgebied heen werd LONDEN half bew. met zeer krachtige noodoostelijke AMSTERDAM licht bew. wind droge en koude lucht uit de LUXEMBURG licht bew. Poolstreken aangevoerd. PARIJS Daarin kwam vrijwel geen bewol-BORDEAUX king voor, zodat in de nacht de tem- GRENOBLE peraturen door de uitstraling tot voor j NICE de tijd van het jaar zeer lage waar-1 BERLIJN den daalden. FRANKFORT In de nacht van zondag op maan-MüNCHEN dag kwamen, plaatselijk minima van ZüRICH 3 graden voor en op 10 cm. hoopte GENèVE van 0 tot 2 graden. Op beschutte LOCARNO plaatsen zal daarom waarschijnlijk WENEN nachtvorst zijn opgetreden. Onder in- i INNSBRUCK vloed van een kleine storing, die over ROME de Noordzee naderbij komt, zal de AJACCIO komende 24 uur tijdelijk wat bewol- I king binnendrijven, die morgen ech ter voor een groot deel weer oplost. De kans op nachtvorst blijft be staan, aangezien de wind nog verder afneemt. onbew. half bew. regen regenbui onbew. licht bew. regen regen geheel bew. geheel bew. half bew. regen nevel geheel bew. Korreltje Een spreuk is een korte uitspraak, die op een lange ervaring berust.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1