Het Nederlands elftal vertrok naar Wenen U.V.S.-ZEIST De Olympia's Toer door Nederland gestart Hollandia-roeifestijn begon goed voor Hollandia, niet voor Njord Joop v. d. Putten won le étappe De Fjörgyn na fraaie zege door motorboot overvaren ZATERDAG 25 MEI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 MOTORSPORT VIJFDE KAASSTADRIT WOERDEN Óp zatïr dag 15 juni zal te Woerden de vijfde Kaasstadrit starten, een puzzlerit over een afstand van ca. 100 km, af te leggen voor auto's met een gemiddelde snelheid van 36 km per uur en voor motorrijwielen en scooters met een ge middelde snelheid van 33 km p. u. In schrijvingen aan M. Burggraaf. Van Loonstraat 2. Woerden. ZWEMMEN KANAAL-RACE OP 24 AUGUSTUS De organisatoren van de Kanaal-race hebben beslist, dat de traditionele over tocht dit jaar op 24 augustus zal worden gehouden. BRIDGE R.K. BRIDGE VERENIGING O. EN O. Uitslag van de woensdag gespeelde paren wedstrijd is als volgt: Groep Zwart: 1. v Haasteren-v. d. Post 56: 2. Hr. en Mw.' Bik 51; 3. Dieben- v. Wijk 49; 4. Jeusten-Winkelmolen 47 5. Hr. en Mw. Dolfijn 44; 6. Scheeren- v. Zijl 41. Groep Rood: 1. Dames De Roo-v. d. Stok 69; 2. Lamboo-Abswoude 48; 3. Dames Bik 47; 4. De Boer-Piket 42; 5/6. Gebr. Abswoude en Hr. en Mw. Van Leeuwen 41. Groep Groen: 1. Dames Barendse- Bergers 55; 2. Mevr. Verkerk-Bonnet 54; 3. Dames De Boer-Piket 50; 4. Hr. en Mw. v. Gend 47; 5. Dames Schalks- Vorst 42; 6. Hr. en Mw. Stuifzand 40. Baders moesten droogzwemmen Zwembad leeggelopen In Hengelo is het zwembad Het Weusthag plotseling leeggelopen toen de dijk, welke het bad scheidt van een terrein waar klei wordt afge graven, het begaf. Binnen tien mi nuten was het zwembad leeg. Op het moment van de doorbraak bevon den zich zeer weinig zwemmers in het water en waren in het achterste gedeelte van het diepe bassin, waar de breuk plaats had, geheel geen per sonen, zodat persoonlijke ongelukken uitbleven. Wel is een gedeelte van de steiger vernield. Een op de dijk staande boom werd door het weg stromende water meegesleurd. Men vermoedt, dat de dijk onder mijnd was, doordat het water van het zwembad zich een uitweg had ge vonden in een zandader onder de dijk. Er zal minstens een week voor bijgaan voordat de dijk gedicht is. Door geen voorrang te verlenen kwam gistermiddag de textielhan delaar J. K. uit Haaksbergen met zijn bestelwagen in botsing met de personenauto van een inwoner van Holten. De bestelauto kantelde, waardoor K. eruit geslingerd werd en zware verwondingen opliep. De andere auto werd zwaar beschadigd, de bestuurder bleef zonder letsel. K. is naar het ziekenhuis te Enschede overgebracht. RECHTZAKEN ONJUISTE BELASTINGAANGIFTE. „Over drie jaar heeft hij 12.000 te laag aan de belasting opgegeven. Hij knoeide in de boekhouding en maak te valse kwitanties. Naar alle waar schijnlijkheid heeft hij zijn vroegere echtgenote ook benadeeld ten voorde le van de huidige", zei de procureur- generaa1 bij het Haags gerechtshof in de zaak tegen een aannemer uit Lei derdorp. De procureur-generaal vor derde voor de belastingfraude beves tiging van de in eerste instantie op gelegde twee maanden gevangenis straf. De verdachte gaf toe in 1952 en 1953 te lage aangiften te hebben ge daan voor de inkomstenbelasting. „Als ik twee maanden straf uit moet zitten is m'n zaak weg, want ik kan niet gemist worden", zo betoogde hij. Verdachtes raadsman voerde aan, dat verdachte door huwelijksmoeilijk heden was gederailleerd. Hij werkte hard, maar zijn eerste vrouw zou alles uitgeven. Hij hield daarom inkomsten achter en gaf het geld aan zijn twee de echtgenote. Het doel was niet de belasting te ontwijken. Hij heeft dit trachten goed te maken door het geld voor de tweede vrouw als haar spaar geld te laten aangeven. Totaal ver zwegen is het dus niet, maar het gaf hem wel 3000 belastingbesparing. Ook het geval met de kwitantie heeft hij trachten te redresseren. Pleiter verzocht zijn cliënt een voorwaarde lijke straf te geven. Het Hof zal 7 juni a.s. arrest wijzen. Voorspoedige reis Na een rustige vlucht met de KLM- convair „Rembrandt" is het Nederlands I elftal gistermiddag op het vliegveld „Schwechat" in Wenen aangekomen. Het elftal nam zijn intrek in het prachtige parkhotel Schoenbrun, vlak bij het be roemde slot van die naam. Bart Carlier kwam het gezelschap pas bij de tussenlanding in Neurenberg com pleteren. De linksbuiten van Fortuna zal namelijk maandag in Straatsburg in het huwelijk treden en om deze gebeur tenis voor te bereiden verbleef hij enkele dagen in Frankrijk. Het Oranje-elftal en zijn begeleiders bezochten vrijdagavond circus Krone om daarna vroeg onder de wol te krui pen. Voor zaterdag stond een trip naar de Kahlenberg op het programma en in de middaguren massage en een lichte ZONDAG 2 UUR training in het Prater-stadion. Dat dit stadion, dat 68.000 toeschouwers kan her bergen. tot de laatste plaats is uitver kocht, wijst op de enorme belangstelling, die in de Oostenrijkse hoofdstad voor deze wedstrijd bestaat. Het is ook be paald niet zo, dat Oostenrijk de voor een plaats in de eindronden van het wereld kampioenschap zo belangrijke ontmoe ting met een gerust hart tegemoet ziet. Ongetwijfeld is men hier in Wenen, waar het broeierig warm is, overtuigd van eigen kracht. De Oostenrijkers weten, dat zij in technisch opzicht over de beste ploeg beschikken, maar er valt in de voorbeschouwingen van de Oostenrijkse pers toch een duidelijke angst voor de Nederlanders te onderkennen. Met respect wordt gesproken over de geweldige lichaamsconditie van de Ne derlanders, die in deze strijd, waarin zelfs de doelverdedigers bij een blessure niet mogen worden vervangen, van be slissende betekenis zal kunnen zijn. De algemene verwachting is. dat Nederland, tevreden met een gelijk spel, het accent op de verdediging zal leggen. „En die verdediging behoort met stop- perspil Van der Hart als centrale figuur tot de sterksten in Europa", schrijven de VOETBALBELANGSTELLING Aan het einde van het voetbal-seizoen blijkt, dat voor de wedstrijden van de ere-divisie ongeveer vier miljoen toe gangskaarten zijn verkocht. Wanneer men hier nog bij telt het aantal bezoekers van internationale wed strijden, oefen-wedstrijden, beker-wed strijden en wedstrijden uit lagere klassen, dan komt men tot een totaal van mil joenen toegangskaarten. Stelt men de gemiddelde prijs van een entrée-biljet op 2.dan blijkt toch wel, dat de voetballerij een miljoe nen-affaire is geworden, die zich in hoofdzaak heeft geconcentreerd in het Westen en Brabant en Limburg. VOETBALBELANGSTELLING Het zeer grote aantal bezoekers in Rotterdam wordt vooral veroorzaakt door de grote aantrekkingskracht van de thuis-wedstrijden van Feyenoord. Wanneer wij van de laatste competitie- dagen de aantallen bezoekers aan de ere-divisie wedstrijden vergelijken, is duidelijk merkbaar, dat de uit-wedstrij- den van Feyenoord een lager totaal aantal bezoekers ten gevolge hebben. Ook is zichtbaar, hoe in april, toen de kampioenstitel nog open lag, de belang stelling tot zeer grote hoogte steeg met als tegenhanger de zeer koude 5 mei, toen trouwens de beslissing zich reeds begon af te tekenen. De voorlaatste competitiedag bracht echter in Amsterdam nog een groot aan tal bezoekers bijeen om de wedstrijd te zien waarin Ajax 't landskampioenschap behaalde. EINDE VAN DE COMPETITIE Gisterochtend is het Nederlands elftal en een aantal KNVB-functionarissen met een vliegtuig naar Wenen vertrokken. Zoals de foto Laat zien vertrokken de voetballers vol goede moed. Typerend voor de stemming is hetgeen doelman Schmidt tegenover een verslag gever verklaarde. „Het wordt een zware wedstrijd, maar wanneer wij de steun van ons publiek krijgen, zal het mis schien wel lukken". En de Nederlanders? Het is waar schijnlijk voldoende om een opmerking van Roel Wiersma te citeren. Toen een Oostenrijkse official tijdens de reis van het vliegveld naar het hotel vertelde, dat de bus van het Nederlandse elftal zon dagmiddag met de motorpolitie voorop naar het stadion zal rijden, kwam uit de mond van de PSV-er heel laconiek de opmerking: „Let op jongens, op de terug weg rijden ze achter ons aan, want win naars gaan altijd voorop". TOER DOOR NEDERLAND VOOR AMATEURSfotiawx) Joop van der Putten, enkele weken ge leden spurtwinnaar in de Ronde van Noord-Holland, boekte in Steenwijk de eerste winst voor de sterke militaire ploeg door Joop van Vliet, René Lotz, Geurt Pos en Are Braat in de sprint te kloppen, hetgeen hem behalve de bloe men van de reeds in de Ronde van Ne derland befaamd geworden „miss" ook genoeg seconden bonificatie opleverde om zijn in rood-wit-blauw gestoken for matie op de eerste plaats in het ploegen- klassement te brengen. Want in de groep van 30 renners, die 1 min. 5 sec. na de winnaar over de eidstreep stoof, zaten Captein. Scholten, Wuurman en Theunisse uit de door Het jaarlijks roeifestijn van de thans 75-jarige zeil- en roeivereniging Hollan dia is niet slecht begonnen. De deel name is weliswaar iets minder dan het vorig jaar vyf verenigingen met der tien ploegen minder doch de laatste drie jaren waren top-jaren, die waar schijnlijk niet gemakkelijk zullen worden overtroffen. Maar de inzet was ook goed, omdat het weer op deze eerste namiddag niet tegenviel. Toen de zon eenmaal was weggedoken werd het veel kouder en streek weer een koude wind over de Rijn en omgeving, maar bij de eerste nummers van het programma konden velen de eindspurt der diverse ploegen vanaf het terras van 's Molenaarsbrug gadeslaan en eerlijk gezegd: veel weer om buiten te zitten is het tot heden niet geweest. Had Hollandia dus niet te klagen over het weer, nog minder had zij het over de organisatie der wedstrijden zelf. Een legertje van juryleden: kamprechters en plv. kamprechters, commissarissen van aankomst en voor de ploegen, een tijd- kamer met verschillende leden, wed strijdleiders als de heren F. Havelaar en B. Poulie. die de klappen van de zweep kennen, en daarnaast en daarboven de altijd actieve, aan-alles-denkende secre taris-penningmeester mr. Udo J. Suer- mondt, die zich reeds bij Njord als orga nisator had doen kennen, ziedaar het mechanisme, waarop het Hollandia-roei festijn moet draaien endraait. Op tijd werken is daarbij een eerste vereiste en dat de wedstrijdleiding zich daaraan wenst te houden, bleek reeds bij het eerste nummer van gistermiddag, toen Laga's Jonge Acht B niet op tijd aan de start verscheen en oorzaak was, dat al dadelijk met achterstand moest worden begonnen. Gelukkig was die tijd spoedig ingehaald doordat de twee voor- wedstrijden van de Overnaadse Twee uitvielen, daar Dudok en Njord zich had den teruggetrokken en de drie overge bleven ploegen: Adelborsten, Nereus en Triton dus onmiddellijk naar de finale overgingen, die hedenmiddag verroeid wordt. Was de inzet voor Hollandia dus veel belovend, voor een der deelneemsters, het Leidse Njord. was het begin alles behalve gelukkig. Immers de eerste zege bracht reeds een catastrophe. Toen de Jonge Acht B nl. na een spannende strijd in het tweede wedstrijdnummer van de ploeg van Nereus had gewonnen, werd de boot Fjörgyn door een naar de 's Mole naarsbrug draaiende motor jacht je over varen. De taf van de Fjörgyn verdween onder de motorboot en kraakte dusdanig, dat de boot voor de overige wedstrijden niet meer gebruikt kon worden. De motorbootvaarder had van de waterpolitie wel verlof verkregen om door te varen, indien de wallekant maar gehouden werd, doch de bestuurder nam zo'n grote bocht, dat hij midden in de Rijn terecht kwam. Toen hij daarna uit genodigd werd door enige bestuursleden om aan de wal te komen, teneinde de zaak nader te bespreken en te regelen, bleek hij daartoe helemaal niet genegen, zodat de waterpolitie er aan te pas moest komen. Intussen is Njord zijn Fjörgyn voor lopig kwijt. De boot werd onlangs door oud-Njord-leden aan de vereniging ge schonken en het is zeer de vraag, of zij volledig hersteld kan worden. Njord had dus zijn eerste gewonnen wedstrijd ongelukkig beëindigd. De ploeg won in 6 min. 51.8 sec., terwijl Nereus 6.53 noteerde, een verschil van iets meer dan een taflengte, die onder de motor boot schoof. In de le heat had Laga met 6.52 van Argo gewonnen, zodat Nereus als snelste tweede in de finale kwam. Winnaars in de Overnaadse Skif wer den Tromp in 9.16, Laga in 9.48 en Naar- den in 9.20.4. terwijl de heats in Lichte Vieren werd gewonnen door Njord in 8.20, Laga in 8.22 en Nereus in 8.26.5. Het sturen in dit nummer liet veel te wensen over. Skiffeur A. Doets (Tromp) kwam bijna tegen het terras van 's Molenaars terecht en kon ternauwernood op tijd de finish halen om als eerste te eindigen, doch de Njord-skiffeur A. A G. Peters kwam op dezelfde plaats zo dicht aan de wal, dat hij moest laten lopen. Hij had overigens met zijn tegenstander H. F. Bartels (Laga) over de baan gezig zagd of zij dronken waren. De Jonge Vier A bracht in de voor wedstrijden de volgende winnaars: Triton in 8.10.2, De Hoop in 8.7.4 en Viking in 8.25.6. In deze laatste heat werd Laga tegen de verwachting in geklopt door Viking. De Njord-skiffeur H. F. P. Knaap werd met 9.44.4 geklopt door de Dordtenaar A. C. Redelé, die slechts 9.16.9 nodig had. De finale in Jonge Twee B leverde een fraaie zege op voor de ploeg van Wil lem III (Bruggen-De Ruyter-Maarsen) die met een voorsprong van bijna 22 sec. vóór Ondine eindigde met Laga op de derde plaats. De Delftse studenten zijn blijkbaar helehaal niet op dreef, want in het vol gende nummer, de Jonge Vier B, eindig den zij op de derde plaats achter Njord in 8.5.3 en Triton in 8.24.8. die daarmede snelste tweede werd. In de 2e heat van dit nummer won Skadi in 8.20.7 van Argo, die 8.30.3 noteerde. Als laatste nummer van de dag ging de befaamde strijd der Overnaadse Vieren, waarvoor 21 ploegen waren in geschreven, doch waarvoor De Hoop, Adelborsten en Nautilus zich hadden teruggetrokken. De ploegen werden om de 10 seconden gestart. Winnaar werd Nereus III in 16 min. 27 see.. 2. en 3. DDS en Triton in 16.22, 4. Skadi II 16.33, 5. Dudok 16.34, 6. Nereus II 16.35, 7. Dordt 16.36, 8 Laga 16.40. 9. Skadi I 16.44 en 10. Njord il in 16.53. Als laatste ploeg kwam Galjoen binnen. Deze was kort na de start in de kant gevaren, hetgeen de boot onklaar maakte, jodat de slag niet verder kon roeien. Gedrieën roeiden de overigen naar de finish, waar men arri veerde, toen de wedstrijd reeds afge lopen was. Gerrit Schulte geleide militaire ploeg. Op de open wegen in de Noord-Oost polder sloegen Van der Putten c.s. hun slag. Tegen de krachtige oostenwind in bracht dit vijftal nog enige kleur aan de eerste etappe door ongeveer 30 km voor Steenwijk zo sterk te demarreren, dat er geen houden meer aan was. Alle pogingen in de eerste 200 km waren namelijk op niets uitgelopen. Geen enkele vlucht werd met meer dan 20 sec. beloond. En er waren heel wat snode plannen gesmeed. Stiete en Van Steen- selen hadden het alleen vergeefs gepro beerd en ook de groepjes waren niet geslaagd. De meeste kans op slagen leek het zevental te hebben, dat na de pre miesprint in Kampen doorging, t.w. Roks, Van 't Hof, De Roo, Van Smirren, Van der Meulen, Kooyman en Heeren, maar ook zij moesten het toen tegen het fel- jagende peloton opgeven. Maar zij had den althans bereikt, dat het peloton in stukken uiteen ,was geslagen, zodat de stootkracht was gebroken op het moment, dat Van der Putten en zijn makkers de beslissende slag sloegen. Gerrit Schulte had pech. „Wieler-generaal" Schulte mocht de triomf van zijn pupil echter niet mee maken. In de buurt van Oosterwolde na 180 km was de jeep van ploeg leider Schulte, bestuurd door luitenant Roosenburg tegen een boom gereden en zo ernstig beschadigd, dat Schulte op ander vervoer moest wachten. De in zittenden kwamen echter met de schrik vrij. Voor de Twentenaar Lenterink ein digde de toer minder gelukkig. Bij valpartij, waarbij hij het achterwiel van Sijthoff raakte, kwam Lenterink zo on gelukkig ten val, dat hij een sleutelbeen brak. Behalve hij, verdwenen in deze eerste etappe nog zes renners uit de strijd onder wie Gijs Pauw, de sterke Utrechtse onafhankelijke. De uitslag van de eerste etappe van Amsterdam naar Steenwijk over een af stand van 235 km luidt: 1. Joop v. d. Putten (Ned. mil. team) de 235 km in 5 uur 51 min. 55 sec. met bonificatie: 5.50.55; 2. Van Vliet (Rott. Leeuw) z.t. met bonificatie: 5.51.25; 3 Lotz (ploeg Midden-Nederland) z.t. met bonificatie: 5.51.40; 4. Pos (Le Cham- pion-De Adelaar) z.t.; 5. Braat (Het Zuiden Eindhoven) z.t.; 6. Van der Meulen (De Zwarte Schapen Amster dam) 5.53.00; 7. Kooyman (Olympia A'dam); 8. Van Egmond (De Spartaan. Den Haag; 9. Captein (Ned. mil. ploeg): 10. Van 't Hof (De Kampioen. Haarlem) 11. Scholten (Ned. mil. ploeg)12. De Haan (Le Champion-De Adelaar)13. Zwaneveld (Feyenoord); 14. Wuurman (Ned. mil. ploeg), allen z.t. Het ploegenklassement van de eerste etappe luidt: 1. Nederlandse militaire ploeg 17.36.55; 2. Rotterdams Leeuw 17.37.25; 3. Het Zuiden 17.37.55; 4. ex aequo De Baronie. Olympia. en De Zwarte Schapen, allen in 17.39.00. De Ronde van Italië Veel is er niet gebeurd in de zevende etappe van de Ronde van Italië. De eerste 60 kilometers hebben de renners in gesloten formatie afgelegd en tijdens de afdaling van de Col de Sella di Corno Gisteren is de karavaan amateurrenners roor de wielerronde door Nederland „Olympia's Toer" uit het Olympisch Stadion te Amsterdam vertrokken. Deze foto werd even na de start gemaakt; op de achtergrond het stadion. werd de eerste ontvluchtingspoging on dernomen. Baldini, Zamboni en Pelle grini ontsnapten, doch bij de beklimming van de Col Campannelle (105 km) werd dit drietal ingehaald en de tocht werd wederom „en groupe" voortgezet. In de buurt van Teramo (159 km) slaagden drie renners erin definitief uit de hoofd groep te verdwijnen. Het waren Cestari, Coletto en de Fransman Rolland. Met een voorsprong van 1 min. 45 sec. pas seerden zij Rosetto (192 km). Inmiddels waren de Belgen Vannitsen en Moxhet en de Italiaan Michelon bij een val be trokken. Vannitsen werd naar een zie kenhuis getransporteerd, waar bleek, dat hij een sleutelbeen had gebroken. Onze landgenoten bevonden zich in het peloton. De sprint werd gewonnen door de Fransman Rolland voor Coletto. Cestari was toen niet meer bij hen. Hij moest 12 km voor Pescara lossen omdat hy het tempo van Rolland en zijn maat niet kon bijhouden. De uitslag van de zevende etappe is: 1. Rolland 5 uur 43 min. en 51 sec.; 2. Coletto z.t.; 3. Benedetti op 27 sec.; 4. Fantini; 5. Carlesi; 6. Baroni; 7. Albani; 8. Van Steenbergen; 9. Monti; 10. Pelle grini; 11. Calvi; 12. Van Est. allen z.t. De overige Nederlanders (Voorting, Wagtmans. De Groot, Kersten. Nolten. Van de Brekel en Donker) plaatsten zich ex aequo als negentiende, eveneens in dezelfde tijd als die van Benedetti. In deze etappe staakten twee renners de strijd: De Italiaan Bruni en de Belg Vannitsen. Zij waren betrokken bij val partijen. Niet aan de start verschenen de Italianen Pettanati en Dante. Er nemen nu nog 112 renners aan de wedstrijd deel. Het algemeen klassement na de zeven de etappe is: 1. Louison Bobet 29.64.46; 2 Defilippis 29.46.54; 3 Poblet 29.47.03; 4. Baffi 29.47.07; 5. Gaul 29.47.15; 11. Voorting 29.48.09; 21. Wagtmans 29.49.16; 22. De Groot 29.49.28; 41. v Est 29.52.24; 44. Kersten 20.52.42; 67. Nolten 29.57.36; 70. Van de Brekel 29.57.49; 76. Donker 3002.16. In het algemeen ploegenklassement behield de Italiaanse ploeg met kopman Carlesi de eerste plaats (294 pnt.). Ne derland is met 405 punt als tiende ge klasseerd. LEIDSE REN- EN TOERVER. „SWIFT" De eerste rit van de avondcompetitie gaf als uitslag: A- en B-klasse 51 km: 1. P. Turk 1.22.04; 2. A. v. d. Kaag; 3. P Otto. C-klasse 32 km: 1. W. v. d. Berg 55.49; 2. B. Slingerland. D-klasse 34 km: 1. R. Riethoven 54.39; 2. B. Zoet; 3. W. Kooien. De uitslag van de recordrit over een afstand van 34 km luidt: A-klasse: A. v. Hou welingen 50.25; P. Otto 53.47. B-klasse: H. v. d. Laan 54.03; C. Verte gaal 55.08; A. v. d. Kaaij 56.29. C-klasse 17 km: W. v. d. Berg 27.40; A. Brussee 28.07. D-klasse 17 km: R. Riethoven 27.11; N. Kooien 27.17; R. Braggaar 28.46- P. v. Went 29.51 In verband met de Ronde van St Bavo worden er zondag geen clubritten ge reden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7