Met de tens, de taan uit Kraamzorg in Zuid-Holland voor debacle? voor SPOEL OM die melkfles I S'jüpwiaag- Ihhmmsh&k Leuk cocktail-jurk je uit Londen ZATERDAG 25 MEI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 OVERPEINZING (VOOR DE ZONDAG) Mooi gezegd - moeilijk gedaan LIET is zo mooi en zo gemakkelijk gezegd: Je moet in alle omstandig- heden des levens op God vertrouwen Zolang er enkele lente-wolkjes langs het blauwe uitspansel drijven, is Godsvertrouwen mooi en gemakkelijk; wanneer echter de hemel be trekt en je de volle laag van menselijke beroerdigheden op je hoofd krijgt, dan is het moeilijk op God te vertrouwen. Ik zal u zeggen waarom. Het is niet, omdat het geloof wegzakt aan Gods vaderlijke zorg voorv elke mens. Dat geloof blijft krachtig. Het is omdat Gods zorg niet te vertrouwen is. Zo iets neer te schrij ven zou godslasterlijk zijn, als er niet, omgekeerd, een eerlijke gods verheerlijking mee wordt bedoeld. Wanneer we nagaan, wat God zijn eigen „welbeminde Zoon" liet overkomen en„wie Mij gezien heeft, heeft de Vader gezien" wanneer we dus nagaan wat de Goddelijke Drieëenheid Zichzelf in haar mense lijke openbaring heeft laten overkomen: een stortvloed van lichame lijke en geestelijke ellende dan hebben wij, mensen, nooit reden tot klagen als ons gebed hiervoor of daarvoor niet wordt verhoord. Dan moeten wij maar gelaten slikken wat ons overvalt, aangezien God Zijn enige Zoon „niet heeft gespaard", ofschoon de Zoon smeekte, dat „deze kelk aan mij voorbij mag gaan". Wanneer iemand tegen ons zegt: „Je moet maar op God vertrouwen", dan is dat heel mooi en gemakkelijk gezegd. Veel te' mooi en te gemakkelijk. Want Godsvertrouwen houdt in dat we, desgewenst, ook een akelig kruis in onbeperkt vertrouwen aanvaarden. En dat kan Gethsemane is ons ten voorbeeld gegeven zeer, zeer en zeer moeilijk zijn. We kunnen Gods zorg volkomen vertrouwen en toch menselijker wijze wantrouwen, omdat Zijn zorg voor ons hemels welzijn soms hoogst oprettige aardse vormen aanneemt, waaraan we maar al te graag zou den willen ontvluchten. Godsvertrouwen wordt nooit beschaamd maar we moeten er «rekening mee houden, dat Gods zorg soms anders zorgt, dan ons wenselijk en menselijk voorkomt. Indien de wervingscampagne voor kraamverzorgsters geen succes ople vert, dan zal spoedig het ogenblik van het debacle van de kraamzorg aan breken. Het jaarverslag van de Provinciale Bond van het Wit-Gele Kruis in Zuid- Holland over 1956 wijdt een uitvoeri ge beschouwing aan de moeilijke si tuatie, waarin de kraamzorg in zijn ressort verkeert. Het totaal aantal gediplomeerde kraamverzorgsters daalde van 204 tot 189, ondaks 't feit, dat haar rechtsposi tie en salariëring een aanzienlijke verbetering hebben ondergaan. De plaatselijke kruisverenigingen heb ben hier en daar reeds moeten over gaan tot wijkverzorging, d.w.z., dat een kraamverzorgster meer gezinnen tegelijk bedient. De bestaande centra werken dan ook op volle capaciteit en hebben ondanks het tekort nog een totaal van 5482 volledige kraamverzorgingen kunnen verschaf fen. Het aantal verzorgingen zou zonder moeite tot 7000 kunnen wor den opgevoerd, indien slechts het be nodigde aantal van plusminus 300 kraamverzorgsters beschikbaar was. Om dit vereiste aantal binnen 10 jaar te bereiken zouden rekening hou dend met natuurlijke verloop zich jaarlijks 70 meisjes voor de opleiding moeten aanmelden en slagen. In 1956 leverde het opleidingscentrum echter slechts 38 gediplomeerde af, terwijl er 37 zich voor een opleiding aan meldden. Dit betekent, dat de daling zich nog voortzet, wanneer men daar. bij let op het natuurlijke geboorte- accres in verband met de bevolkings toename. De andere takken van dienst van het Wit-Gele Kruis mogen zich vol gens het jaarverslag in een gestage groei verheugen. De voor- en nazorg geesteszieken behandelde per 31 december 1956 616 patiënten. De provinciale bond omvat 60 plaatselijke verenigingen met een totaal aantal leden van 84.896 81.077 1955). Het aantal wijkzusters steeg van 124 tot 131, waarbij de groep re- ligieuse wijkverpleegsters constant bleef. In de sector zuigelingen- en kleu terzorg namen de zuigelingen-bu reaus toe van 83 tot 87, de kleuter- bureaus van 70 tot 77, terwijl nog 17 bureaus tezamen met het Groene Kruis worden geëxploiteerd. In 1956 werd 56 moedercursussen gegeven, waar bij de aanvang 1347 deelneem ster, bij de beëindiging 1553 deel neemsters geteld werden. Het aantal deelnemende moeders is niet bekend. Het jaarveslag maakt gewag van „verontwaardiging en ergernis" in het watersnoodgebied van 1953 over het feit, dat nog steeds niet overgegaan is tot verdeling der uit buitenlandse giften beschikbare gelden voor de bouw van wijkgebouwen. Het jaarverslag waarschuwt ten slotte tegen een technische verzuiling in de medisch-sociale diensten. Het constateert bij de initiatiefnemers op het gebied van de volksgezondheid, waarin naast de sociale geneeskunde het maatschappelijk werk een ver weven en zelfstandige taak heeft, de neiging om een eigen specifieke dienst op te bouwen met eigen spe cialistische verpleegkunde en maat schappelijke krachten. Superspecia lisme is ongewenst, zowel voor de bevolking als de gezondheidszorg. Uit het financiële overzicht blijkt, dat de subsidies neiging tot stijging vertoonden. In 1953 bedroegen de overheids-bijdragen 21.7% van de in komsten, over 1956 44.6%. NIET-ROOKPROEF GEëINDIGD. De bekende 30-daagse niet-rook- proef, georganiseerd door een be drijfsblad (Philips Koerier) voor de employé's van dat bedrijf tussen 15 en 25 jaar heeft als resultaat gehad, dat 121 van de 151 jongelui die zich voor deelneming hadden gemeld in derdaad 30 dagen lang non-fumist zijn gebleven. Onder de „winnaars" 82 pet. van het aantal deelnemers zijn 10 prijzen (boeken) verloot. Niet bekend is het aantal van hen dat het roken blijft verfoeien. Auto.ongeluk eist een dode en zes gewonden Bfj een ernstig auto-ongeluk, dat gisteravond omstreeks half zeven is gebeurd bij Oudeschoot, is een dode gevallen en zijn zes mensen gewond. Het ongeluk, gebeurde op de plaats, waar van de nieuwe weg van Leeu warden over Heerenveen naar Zwol le, een weg naar Oudeschoot aftakt. Een auto uit Borne is daar aangere den door een auto, die vermoedelijk uit Zwanenburg afkomstig is. Ambulances en doktoren uit Hee renveen en Wolvega hebben op de plaats van het ongeluk eerste hulp verleend en de gewonden overge bracht naar het ziekenhuis in Hee renveen. Van de ene auto werd een inzit tende gedood en vier werden ernstig gewond. Twee inzittenden van de andere auto uit Borne werden ge wond, een van hen ernstig. Hoewel de kruising zeer overzich telijk is, gebeuren hier veel onge lukken. Gistermorgen nog was er een aanrijding, die echter niet ernstig is afgelopen. Nader wordt gemeld dat de in zittende van de ene auto vier per soneelsleden waren van de rijks luchtvaartdienst. Zij kwamen van 't vliegveld Eel de. De 35-jarige C. G. uit Zwanenburg chauffeerde. Hij bleek bij aankomst in het ziekenhuis te Heereveen overleden te zijn. De anderen zijn de 32-jarige J. C. N. uit Amsterdam, de 38-jarige C. K. H. uit Ouwerkerk aan de Amstel en de 27- jarige J. D. C. Chr. B. uit Amster dam. In de andere auto zaten de 46- jarige I. B. uit Borne en de 26-jarige J. H. D. eveneens uit Borne. OPENING NIEUWE WERKPLAATS LABRE-HUIS. De secretaris-generaal van het Ministerie van Maatschappelijk Werk, mr. Ph. H. M. Werner, heeft gistermorgen onder grote belangstel ling de nieuwe werkplaats van het Labre-huis voor thuislozen, aan de Graafseweg te Nijmegen geopend. Voordat de plechtigheid begon ze gende de vicaris-provincialis van de paters Augustijnen, pater N. de Wit, de werkplaats in. Hij wees in een inleidend woord op de waarde van deze werkplaatsen, waar de „wan delaars Gods" arbeid en zodoende vreugde kunnen vinden. De directeur van het Labre-huis, pater Francissen O.S.S.A., herinnerde eraan, dat het vandaag juist vier jaar is geleden, dat het Labre-huis in Nijmegen werd geopend; het huis, waarin de gast vrijheid aan thuisloze werd beoe fend, wier geestelijke nood werd op geheven door hen te helpen in hun materiële nood. Aan het slot van de plechtigheid kwam mr. Werner aan het woord, die er op wees, dat het Labre-huis van eerbied en liefde voor de medemens getuigt. Zij, die hier vertoeven, zijn geen verschoppe lingen, maar mensen onder mensen. Het zal maar zelden lukken hen weer in onze normale samenleving binnen te leiden. De meesten van hen zul len door blijvende afwijking him zwervend bestaan voortzetten. Het Labre-werk kan zich er dan slechts op richten om hen goede Labre- mannen te doen zijn, zoals pater Mijnsbergen het eens uitdrukte. Als goede Labre-mannen mogen zij niet als verschoppelingen worden behan deld, maar wij moeten hen tegemoet treden als mensen, die recht hebben op eenzelfde menswaardig bestaan als de ander, aldus mr. Werner. 11 I'll;,,'.;!.''h hl 1 ITi'-:iI'M - - - - Moderne afwasmiddelen EN ONZE HANDEN Melk is 't best voor elk (en properheid 't best voor melk)! (Advertentie) Als een burcht ligt de hierbij afgebeelde boerenhof in het land. De bermsloot heeft iets van een slotgracht, wanneer we het erf op rijden door het statige hek, op de palen waarvan gekleurde wapens de naam van het huis aangeven. Die naam staat ten overvloede bo ven de wapenschilden en daarom pijnigen we u deze week niet met de vraag, hoe het huis heet. De vraag is veel simpeler: Waar is het plaatje gemaakt? De vorige week Boortorens mogen dan langza merhand de watermolen in aantal gaan verdringen in het Hollandse landschap, er staan er nog steeds niet zoveel, dan dat een boor toren niet nog steeds een heel op vallende verschijning is in de om geving. Dit was voor de puzzel- redaktie duidelijk te bemerken aan het aantal inzendingen, dat op de „Lens" van de vorige week binnen kwam. Door loting werd de waar debon van vijf gulden toegewezen aan mej. Rie de Winter, Meer en Geerweg 14 te Stompwijk. De prijs wordt haar toegezonden. Wat U moet doen Schrijft U gewoon op een kaart, brief of briefje aan de pnzzlere- dactie van onze courant, welk plekje U in deze foto meent te herkennen. En.... vergeet U vooral niet Ow brief in te stnren onder het motto: „Met de lens de laan uit". Het spaart de redactie moeilijkhe den en behoedt zelf voor de teleurstelling dat uw Inzending niet meeloot. De inzendingen moeten vóór donderdag a.s. in bezit van de redactie z(jn. VOORZICHTIGHEID GEBIEDT ENKELE VOORZORGS MAATREGELEN Glas, zilver, aardewerk en pannen zijn in een wipje schoon met presto, lodaline, abro, ideaal, salto, glashelder, wip, mano, mianto, gradix, alboline of wibo. De nieuw afwasmiddelen zijn ge makkelijk te gebruiken, ze kosten niet veel en ze vervullen him rei nigende functie uitstekend. Toch zijn er, zoals dat bij het verschijnen van nieuwe produkten dikwijls gaat, al spoedig enkele be zwaren tegen het gebruik van deze middelen gerezen. Veel mensen, die dagelijks met genoemde stoffen om gaan, klagen over de handen. De moderne afwasmiddelen heb ben een sterk ontvettend vermogen: door de onttrekking van vet wordt de huid beroofd van één harer voornaamste mogelijkheden tot be scherming tegen van buitenaf ko mende schadelijke invloeden. Volgens de Nederlandse huisarts dr. G. J. N. Vleugels Schutter ver oorzaken bedoelde afwasmiddelen geen eczeem. De ontvette huid rea geert echter spoedig op de inwer king van allerlei prikkels, die in normale gevallen onschadelijk zijn. Arbeiders, die bij de fabricage van de afwasmiddelen voortdurend met de hoofdbestanddelen daarvan werken, hebben geen last van de handen als zij ze regelmatig Invet ten. Wie door huishoudelijk werk last van de handen heeft, bescher- me daarom de huid met een vette crème. Zeer geschikt daarvoor is de zgn. cold cream. Door de mond IN DE MEDISCHE VAKPERS is voorts de kwestie aan de orde geweest, of er bij inwendig ge bruik van deze stoffen een giftige werking te vrezen is. Want hoe gaat het? Een zekere hoeveelheid van de reinigende stof blijft als een dun laagje op het gewassen vaat werk achter. Dit laagje kan weer loslaten, als er hete vloeistoffen met het kopje, de beker of het bord in aanraking komen en zodoende is het moge lijk, dat het afwasmiddel in het lichaam wordt opgenomen met drank of spijs. Inderdaad moet men veronder stellen, dat vele mensen dagelijks enige milligrammen van deze pro dukten op de hier beschreven wijze door de mond naar binnen brijgen. Uit een enquête is gebleken, dat in meer dan de helft van de Ne derlandse gezinnen steeds met be hulp van een of ander synthetisch middel wordt afgewassen. Miljoenen liters Of DE MODERNE afwasmidde len, waarvan het gebruik op vele miljoenen liters per jaar moet worden geschat, schadelijk voor de gezondheid zijn, is moeilijk te zeg gen. Bij enkele proefnemingen die men in deze richting heeft gedaan, is daarvan niets gebleken. j§ Uit de keuken geklapt Hl MENU VAN DE WEEK WORIGE WEEK gaven wij U V enkele recepten van lekkere melk- en karnemeikdranken. Dit- maal willen wij dan nog uw aan- dacht vragen voor de melkshabes, die frisse combinaties van melk, ijs en vruchtensap of -moes. Voor 't Hl mixen van de verschillende grond lij stoffen leent een electrische mixer zich wel heel goed, maar met een eenvoudige mayonaiseklopper kan men ook heel goede resultaten be- reiken. De verhoudingen zijn als volgt: 4 delen melk H 2 delen roomijs 1 deel siroop of moes (in dit laatste geval 15 2 eetlepels suiker toevoegen). ÏS De siroop, het ijs en de melk worden in de mixer gedaan en zo Hl lang geklopt tot een luchtige massa ontstaat. Op deze wijze kan men tal van heerlijke shakes met ver- jH schillende smaken als: aardbeien, =k ananas, bananen, chocolade, citroen, j= frambozen, gember, kersen, koffie, §H sinaasappel, enz. maken. Het ver- pf dient aanbeveling de melkshakes direct na de bereiding te nuttigen. PI ZONDAG: Voorjaarssoep, kalfsfri- candeau, asperges in kaassaus, aardappelen, grape fruit. MAANDAG: Koud vlees, spinazie, gebakken aardappelen, brood met p| appelen. H§ DINSDAG: Eieren met tomaten- saus, andijviesla, rijst, chocolade- Hl sla. fp WOENSDAG: Saucijsjes, bloemkool, aardappelen, rijst met citroensap. DONDERDAG: Irish stew, beschuit H| met bessensap. VRIJDAG: Gekookte makreel, Hol- pp landse saus, aardappelen, haver- =j§ moutkoekjes. ZATERDAG: Spekpannekoeken, fruit. PI Recept: Asperges met kaassaus pj 2 bossen stoof asperges, y deel p saus van aspergewater, 50 gr. roomboter, 60 gr. oude kaas, zout, paneermeel. p De asperges in stukken snijden, schillen, gaar koken en goed uit p laten lekken. De saus maken en p hier 40 gr. kaas doorroeren. De helft van de roomboter in een vuur- p vaste schotel doen, de helft van de p saus er op leggen, daarop de as- perges en tenslotte de rest van de saus. De achtergehouden kaas met p paneermeel mengen en de saus er p mee bedekken. De rest van de roomboter smelten en er over gie- p ten. In de oven snel een bruin H| korstje geven. Recept: Hollandse saus p 2 eidooiers, 100 gr. roomboter. 1 eetlepel azijn, y theelepel p citroensap, iets zout en peper. p De eidooiers met zout, peper en boter pl.m. 10 min. roeren. Dan de p azijn toevoegen en de eiermassa kloppend au bain-marie verwarmen Desondanks kan niemand met stelligheid verklaren, dat de nieuwe afwasmiddelen bü jarenlang, dage lijks inwendig gebruik, zij het ook in minimale hoeveelheden, onschul dig zijn. Wij verkeren in dit opzicht in dezelfde onzekerheid als ten aan zien van andere chemische stoffen, die in een gering kwantum aan ons voedsel worden toegevoegd, zoals bijv. de insectenwerende middelen, waarmee verschillende gewassen worden besproeid. De voorzichtigheid gebiedt de na volgende voorschriften in acht te nemen: 1) Ga niet kwistig met de nieuwe afwasmiddelen om. Vaak wordt er zo'n grote scheut genomen, dat het afwasteiltje overloopt van het schuim, in het idee dat veel schuim een maximale rei niging garandeert Zoiets is ech ter volstrekt niet nodig, men moet juist zoeken naar de klein ste hoeveelheid wasmiddel, die het vet van glazen en borden losmaakt. 2) Gebruik goed warm water bij de afwas, want met des te minder reinigingsmiddel kan worden volstaan. 3) Spoel zo mogelijk het gereinigde vaatwerk nog af, liefst met heet water. Dr. ALFREDA BRIEDé. (Nadruk verboden). II kunt niet alles weten Een strijkijzer koelt niet zo gauw af als u het op een plaatje asbest zet, een geribbeld is nog beter, want daardoor voorkomt u afglij den. Fijn bloemzaad kan men niet ge makkelijk uitzaaien, vermeng het daarom met fijn zand, dan gaat het beter. Voeg eens een mespuntje cacao toe aan uw koffie, u krijgt er een pittige en aparte smaak door. Een natte zijden paraplu mag niet „gespannen" gedroogd worden, in slappe toestand laten drogen is beter voor de stof. Erg smerige handen kan men schoonmaken met een mengsel van koffiedik en zachte zeep. Daarna behandelt u ze nog eens met de binnenkant van een citroenschil. Hoedevoiles en dergelijke kimt u stijven als u in het laatste spoel water een beetje suiker oplost. Verfkwasten kan men schoon maken in benzine of terpentine. Voor het opbergen van de kwast moet alle verf er uit zijn. Was de Dit charmante cocktail-jurkje, een speelse schepping van het Engelse Modehuis Melbray, is gemaakt uit smaragdgroen-rose „continental"- brocaat met een fijn bloemenpatroon. Het nauwsluitende lijfje draagt korte mouwtjes, de hals is zeer ruim. Opvallend zijn de twee in strikjes uitlopende bandjes om het lijfje heen. tot ze een dikke schuimige massa kwasten daarom ook nog eens in vormt. Het citroensap er door roe- een zachte-zeep-oplossing, goed na ren en de saus meteen opdienen. spoelen. Kakkerlakken kunt u verdrijven door een mengsel uit te strooien van gelijke delen poedersuiker, borax, bloem en zwavel. De porto verschuldigd voor brie ven ter plaatse is thans gelijk aan die voor het overige binnenlandse verkeer. Een brief tot en met 20 gram kost dus ƒ0.10. Boven 20 gr. tot en met 100 gram kost nu niet meer 0.15, maar ƒ0.20. Boven 100 gram tot en met 200 gram, plaat selijk zowel als niet plaatselijk 30 cent. Een onbeschreven ansicht kost nu 4 cent, vroeger 2 cent. Een bijna onzichtbare glaslijm maakt men door aluin te laten smelten op een ijzeren lepel. Een vers ei heeft doorgaans een ruwe oppervlakte. Het zinkt in zout water en is doorzichtig wanneer u het tegen het licht houdt. Hebt n geen keukenweegschaal, dan kunt u zich als volgt redden: 1 liter 4 waterglazen; 1 volle eetlepel 20 gram, een volle thee lepel 10 gram, een afgestreken eet lepel 10 gram. Dit geldt voor meel. Een gewone koffiekop ge vuld met meel, gries, suiker, of rijst/sago weegt resp. 100 gram, 150 gram en 175 gram. (Nadruk verboden). illinium

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6