Opbouw in een tropische sfeer Nolet's herenmagazijnen Rechtsherstel voor Ambon is Eerherstel aan Nederland" Burgemeester van Cambridge stuurt boodschap per speciale boot HUIBERS Communie-Geschenken VRIJDAG 24 MEI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Voorbereiding voor show in Leidse Hortus In de Oranjerie van de Hortus Bo tanicus te Leiden weerklinken hamer slagen en nijvere werkers werpen elkaar kwinkslagen en gereedschap toe. Aan de muren zijn wijde panora ma's opgehangen, die de toeschou wers overwacht voor een Indisch sawahlandschap of voor 'n oneindig wijde en blauwe zee plaatsen. Leden van de „Natuurvriend" en de Leidse Aquariumvrienden bouwen hier de tentoonstellingsruimte op voor de aquariumshow, die in de week van 12 tot en met 28 juli as. in Leiden wordt gehouden. Het belooft een aantrekkelijke ten toonstelling te worden. Inzendingen uit het gehele land worden ver wacht. In de linkervleugel van de Oranjerie zijn de decorateurs, die werken onder de artistieke leiding en naar het ontwerp van de heer J. Visser een show van tropische zee aquaria aan het opbouwen. De leven de inhoud van de aquaria, die hier een plaats vinden, moet nog worden aangevoerd met het m.s. Oranje. - Koraalvissen worden n.l. in ver schillende tropische gebieden gevan- gep en na eei\ lange reis voorbij de evenaar in de Leidse bakken gede poneerd. Deze zending zo hoorden wij van het commissielid van de Leidse Aquariumvrienden, welke vereniging deze stand verzorgd de heer J. Sie- val, is verzekerd voor een bedrag van 2000 gulden. De hal van de Oranjerie wordt overheerst door een geweldig tro- pisch-vulkaniseh landschap, met ge zicht op de wijde sawah eilanden. Te gen deze achtergrond wordt door leden van de beide organiserende aquariumvereniging een expositie van exoten in velerlei vorm en kleur samengesteld. Dank zij de medewer king van employé's van de Hortus, zullen natuurlijke rijstplanten zorg dragen voor een levende achtergrond. De rechtervleugel van de Oranjerie Waarom zou U een onbekend merk REGENJAS kopen, als U een org. FALCON JAS reeds vanaf f 39.75 kunt kopen in HAARLEMMERSTRAAT 206 BOTERMARKT 8—9 Compl. sortering Falcon-jassen vanaf 39.75—145.— (Advertentie) „CRESCENDO" IN ACTIE VOOR NIEUW INSTRUMENTARIUM. De Leidse Mondacc.-orkestvereni- ging „Crescendo" zet momenteel alle zeilen bij om zo spoedig mogelijk in het bezit van een nieuw instrumen tarium te komen. Teneinde het reeds bestaande Instrumentenfonds te ver sterken is in het gebouw „Prediker" in de Janvossensteeg een drie-daag se bazar ingericht, welke gisteravond onder grote belangstelling werd ge opend. Na 'n pittige openingsfanfare van „Crescendo" verrichtte de voor zitter, de heer A. J. v. d. Kwartel, de opening. Spreker, die allen dank bracht voor het vele werk, dat met het oog op de inrichting van deze ba zar is verzet, onderstreepte nog eens het belang, dat „Crescendo" heeft bij een nieuw instrumentarium. De ver eniging bestaat thans vijf jaar en heeft dringend behoefte aan nieuwe instrumenten. Nadat „Crescendo" onder leiding van de directeur, de heer W. van Strien, zich nog in de Accordeonis- tenimars had laten horen, verspreid den de aanwezigen zich langs de smaakvol ingerichte stands en heers te er al spoedig een vrolijke stem ming. Het attractieve element is op deze bazar al zeer sterk vertegen woordigd. Zo is er o.a. een gaasspel, een schiettent, een rad van avon tuur en kan men ook meedoen aan enveloppesport. Bovendien zorgen Crescendo's Cowboy, en Hawaiian- baud voor de vrolijke noot. Vanavond tot elf uur en morgen van 2 tot 11 uur kan men ook nog in Prediker terecht. De foto toont de aquaristen in actie. (Foto: De Leidse Courant). wordt opgebouwd door leden van De Natuurvriend onder leiding van de heer M. Barkema. Men vindt hier onder meer een bak met cycliden, gezelschapsbakken en streekaquaria. Ook het eigen land wordt niet vergeten. Aardige attrac ties in deze afdeling zijn de Chinese schalen, die worden verzorgd door het Museum van Volkenkunde te Lei den. Deze schalen worden op Chinese wijze opgemaakt. De sluierstaarten, die deze schalen bevolken, kan de beschouwer slechts aan de bovenzijde bekijken. Dit van boven-af-zien be werkt een heel apart, exotisch effect. Des te aardiger is deze stand, omdat Chinezen de eerste aquariumhouders waren. Samenvattend kunnen wij consta teren, dat duizenden vissen, waar onder vele zeldzame exemplaren de artistieke samenstelling en de schone omgeving aan het succes van deze expositie te Leiden zullen meewer ken. Ook buitenlandse bezoekers wor den verwacht. In deze weken wordt n.l. eveneens in Leiden het interna tionale congres van de „World Fede ration of Aquarists" gehouden. De expositie wordt gehouden in sa menwerking met de bloemshow in het Van der Werffpark.. Toegangs kaarten tot de show geven tevens toe gang tot de aquarium-expositie. De weg van park tot Hortus zal ook met bloemen en planten versierd zijn. GEMEENTE LEIDEN WIL BIJ „NEDERL. GEMEENTEN" DRIE MILJOEN LENEN Van de N.V. Bank voor Nederland- sche Gemeenten te 's-Gravenhage ontving de gemeente de mededeling, dat uit de opbrengst van de door in stitutionele beleggers beschikbaar ge stelde fondsen aan de gemeente Lei den een geldlening kan worden aan geboden tot 'n bedrag van 3.077 700 tegen de koers van 100 procent, ren te 4K procent, halfjaarlijks te vol doen en af te lossen in ongeveer ge lijke jaarlijkse termijnen gedurende 30 jaar. Het leningsbedrag zal i termijnen beschikbaar worden ge steld en wel zodanig, dat 37^ pet. van de lening wordt opgenomen in 1967 en 62^ pet- in 1958. Hiervoor is een bereidstellingsprovisie ver schuldigd van 2 pet. der in 1957 op te nemen bedragen en van 2y, pet. der in 1958 beschikbaar komende ter mijnen, alsmede 1/8 pet. voor kosten van de bank. Extra aflossing is ge durende de gehele looptijd der lening niet toegestaan. Hoewel het aangeboden bedrag slechts een gedeelte uitmaakt van de sommen, die in 1957 en 1958 nodig zijn voor een onbelemmerde voort gang van de woningbouw, stelt b. en w. 'de raad voor, in overeenstem ming met het advies van de Com missie voor de Financiën deze geld lening aan te gaan, door het besluit te nemen, dat b. en w. de raad in ont werp aanbieden. „Door Eeuwen Trouw" Jeugdafdeling te Leiden opgericht Groot is de bewogenheid van het Nederlandse volk, wanneer een ander volk door een ramp wordt getroffen. Vers in het geheugen ligt hier het voorbeeld van de Hongaarse op stand. Eerder was er opstand in Oost- Duitsland, de verovering door Hit- Ier van Oostenrijk en de inval van de Duce in Abessinië. Steeds weer was het medeleven van het Neder landse volk overweldigend. Het Nederlandse volk voelt altijd weer sympathie voor een verdrukte minderheid. Tegen deze achtergrond gezien, is de houding van datzelfde volk, waar het gaat om de vrijheids strijd van het volk der Zuid-Moluk- ken, minstens raadselachtig. In de Jacobazaal van de Burcht, hield gisteravond een jongeren-actie comité van de Stichting „Dqpr Eeuwen Trouw" een vergadering tdh- einde te komen tot oprichting van een jongerengroep van deze stichting te Leiden. Op deze bijeenkomst waren radi uit Eindhoven, landelijk voorzit ter van genoemde stichting en Zijne Excellentie Lokollo, minister van voedselvoorziening in de Zuid-Mo lukse regering. Niet passief gebleven. Na een kort inleidend woord door de voorzitter van het actiecomité, sprak de heer Coenradi, die niet het voornemen had, over politiek te spreken, noch om de klok terug te zetten en te weeklagen over „het verlies van een keizerrijk". Hij wilde slechts hameren op het aambeeld van recht en gerechtigheid voor Ambon. Ambon immers heeft bij de souvereiniteitsoverdracht mede krachtens handtekeningen van Ne derlandse ministers het recht op zelf beschikking verworven. Toen kort daarop Ambon door de legers van Soekarno onder de voet werd gelopen, had men mogen verwachten, dat Ne derland tenminste tegen die gang van zaken bij zijn deelgenoot in de conferentie, Indonesië had geprotes teerd. Nederland daarentegen heeft zich niet slechts van elke tegenactie onthouden, doch Nederlanders in o.m. aanwezig de heer J. W. Coen- de vorm van de K.P.M. hebben Cambridge-week in Leiden van 24 t/m 29 juli Plechtigheid op de Beestenmarkt De Cambridge-Week, welke van 24 t/m 29 juni in Leiden zal worden gehouden neemt steeds meer vaste vormen aan. Het Engelse Comité, dat zich met de organisatie van deze week heeft belast en hiermede reeds in januari van dit jaar een aanvang maakte, heeft sinds die tijd gestadi< ge vorderingen gemaakt en diverse manifestaties rijn intussen komen vast te staan. Dit wordt ons na de publicaties, die wij al eerder over deze week ge daan hebben, van officiële zijde be vestigd. Het middelpunt van deze week zal worden gevormd door een tentoon stelling in de Stadsgehoorzaal en een gedeelte hiervan zal een natuurge trouwe weergave bevatten van het Trinity Court in Cambridge. Door middel van grote decors, welke ge heel in Engeland zijn vervaardigd en naar Leiden worden overgebracht, zal de bezoeker in staat gesteld wor den een wandeling te maken in dit wereldbekende Trmity-Court, waar van de gebouwen zeer nauwkeurig gereproduceerd zijn. Na Trinity Court zal de bezoeker het Cambridge van heden, het cen trum van wetenschappelijk onder zoek kunnen bezichtigen zoals het Cavendisoh Laboratorium, waar het atoom gesplitst werd, het Scott Polar Research Institute, hetgeen in 1925 werd opgericht ter nagedachten ;s van de wereldberoemde Noordpool- onderzoeker Captain Scott en diverse andere bijdragen op het gebied van wetenschappelijk onderzoek. Opening. De officiële opening op de 24e juni, bij welke gelegenheid door het Engelse „Cambridge Week Commit tee" een lunch zal worden aangebo den aan Nederlandse hoogwaardig heidsbekleders en autoriteiten van de stad Leiden en haar Universiteit, zal worden bijgewoond door de Brit se ambassadeur in Nederland, Sir Paul Mason, en naar wordt verwacht de Britse staatssecretaris van Buiten landse Zaken, de „Earl of Gosford". Teneinde Cambridge als geheel te doen vertegenwoordigen, zullen diverse stedelijke- en studenten manifestaties plaats vinden. Sport wedstrijden tussen teams van bei de universiteiten worden georga niseerd; de Marlowe Society zal 3 x „As You Like It" van Shake speare opvoeren in de Leidse Schouwburg, terwijl het Cambridge en Leidse Madrigaal Koor een ge zamenlijk concert zullen geven in de Pieterskerk. Schip Cambridge-Leiden In Cambridge zelf zal deze week ingeluid worden door een boodschap van de burgemeester van deze stad, welke van daar per boot zal worden afgezonden aan de burgemeester van Leiden. Deze boot zal tegen schemer donker op de 26e juni in Leiden arri veren en door de burgemeester van Leiden op de Beestenmarkt worden ontvangen, waar hij de boodschap uit handen van een afgevaardigde van de Cambridge Stadspolitie zal ontvangen. Bij het binnenvaren van de ka nalen van Leiden zal gezongen worden door het Cambridge Madri gaal Koor vanaf het dek van de boot waar zij opgesteld zullen zijn en zoals traditie is tijdens de Mei- week in Cambridge. De ceremonie van ontvangst door de burgemees ter van Leiden zal eveneens wor den bijgewoond door de acteurs van de Marlowe Society, welke in een ceremoniële optocht, gekleed in Shakespeare costuums naar de Beestenmarkt zullen trekken. Voorzieningen worden momenteel getroffen voor diverse lezingen in het Juridisch Centrum „Gravensteen" door Cambridge professoren en do centen, op wetenschappelijk en cul tureel gebied. Verschillende demon straties vormen eveneens een onder deel van de Cambridge Week, welke ongetwijfeld interessant zullen zijn voor wetenschap en industrie. malen voor de B.B.C. en Televisie zyn opgetreden. Het toeval wil, dat de ster van deze band een Hollander is en wel de uitstekende klarinettist Jo Bo- roema, die aan de Amsterdamse Uni versiteit studeerde en gedurende de laatste 3 jaar medisch student aan de universiteit van Cambridge is. Na afloop van de Cambridge Week zal de band een tour door Europa maken en uiteindelijk aan de Franse Rivièra optreden. De laatste hand wordt momenteel gelegd aan diverse andere manifes taties, welke de Cambridge Week in Leiden nog meer luister zullen bij zetten en een bezoek zeker de moei te waard zullen maken. Vannacht om 12 uur brak de „Nieuwe dag aan In de nacht van donderdag op vrijdag, omstreeks 12 uur, is de treiler Sche- veningen 171, „Cornelis Vrolijk" IJmuiden binnen gelopen en bracht daar mee de 50 kantjes allereerste nieuwe haring binnen. In de stromende regen werd de nieuwe haring natuurlijk toch geproefd en zo ziet men hier de heer C. Vrolijk van de rederij (links) en de schipper van de Scheveningen 171 het traditionele gebaar maken. zelfs soldaten en wapens aangevoerd, om de Ambonezen afbreuk toe te brengen. Na meer dan drie en een halve eeuw trouw en vertrouwen van de Ambonezen ondervonden, is dit een houding, die als een schande op elke Nederlander drukt. Rrechtsherstel hoopt de Stichting „Door Eeuwen Trouw" te kunnen verkrijgen, door zonder ophouden de regering te be werken. Perspectieven. Na de heer Coenradi sprak minis ter Lokollo. Hij schilderde de strijd tegen de overweldiger, zoals die nog steeds op Ceram gevoerd wordt. Een strijd waarbij Alfoeren het met pijl en boog opnemen tegen goed bewa pende TNI-soldaten. Uitgaande van hel idee, dat zijn land vrij zal ko men, gaf de heer Lokollo een beeld van de economische ontwikkeling, die het land door zal maken. De Zuid- Molukken liggen in visrijke zeeën. Men is weelderig voorzien van sago- en kokospalmen, van koffie, rubber, tabak en cacao en ook hout, rotan en harsen zullen een veelgevraagd han delsobject vormen. Voorts bezitten de Molukken veel mineralen, waaronder olie en misschien ook uranium. De ontginning van deze schatten na de bevrijding van het land, zo meende de heer Lo kollo, zal ter hand genomen worden door de Ambonese krachten. Hij deed echter een beroep op de Nederlandse jeugd, wanneer dat een maal in het vermogen zal liggen, mede te willen werken aan de op bouw van het land. De avond, waaraan muzikale mede werking werd verleend door een Am bonees hawaiian-bandje uit Den Haag, werd besloten met de verto ning van films over het leven op de Zuid-Molukken. Haarlemmerstr 123 Leider In onze speciaalzaak van religieuse artikelen vindt o.m 'n uitgebreide keuze In Zie ook onze etalage en show- ruimte aan de Stille Mare Advertentie. New Orleans Combo Voor de lichtere kant van de Cam bridge Week wordt gezorgd door de Cambridge University Jazz Band, welke iedere avond van 912 uur in de foyer van de Stadsgehoorzaal zal spelen en waarbij gelegenheid tot dansen zal zijn. Het peil van deze band wekt grote verwachtingen, aangezien zij met hun New Orleans Combo gedurende de laatste 2 jaren de Engelse inter-aca- demiale Jazz-concours glansrijk ge wonnen hebben en tevens diverse Burgerlijke Stand Geboren: Karin Inge dr van J. J. Groeneweg en I. J. C. van de Kree- ke; Marcel zn van V. H. Rietbergen en W. Plu; Dirk zn van W. v. d. Plas en A. Koning; Reitze Hendrik zn van R. Hylkema en H. Bolhuis; Ger- da Johanna dr van D. van Klaveren en J. van Duijn; Erik zn van W. Bet gen en C. J. Zitvast; Johannes Fran- ciscus zn van J. J. Westgeest en C. M. Vermin; Frederik Anton zn van G. Aandewiel en T. Eikelboom. Gehuwd: H. van Rossen en E. E. Loers; J. C. Hoogeveen en T. S. H. M. van der Staak; H. J. Overdijk en S. J. C. van Ast; S. J. M. van Noor den en C. R. Boer; W. A. J. Lamboo en H. van Eijgen; P. F. Janse en M. Sjardijn; P. Starre en E. J. van der Maat; J. de Vroede en J. Calsijn; P. C. Erades en M. H. Honders; H. de Romijn en T. J. E. Reijken; W. Sta- vleu en T. Tuit; J. J. Zuijderveldt en M. C. Oudwater; P. J. van Loef en S. B. Rietveld; H. E. Sitskoorn en A. Q. E. van Egmond. Overleden: C. J. Vermeij 39 jr, huisvr. van P. Oosterom; M. Staal 60 jr. man; M. Stoeken 68 jr, huisvr. van G. van der ReijJen. Teken aan de wand, een blijvende herinnering Terwijl Koningin Juliana met het potlood nog in de hand toeziet, zet Koning Gustaaf Adolf van Zweden ziin naam m een van de marmeren platen die in de Scania Vabisfa brieken een blijvende herinnering aan het koninklijk be zoek zullen vormen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5