Dr Ch. C. Vlam sprak over een oud Leids liederen-handschrift Terugtrekking Syrische troepen uit Jordanië geëist Scheep Linnaeus-Tentoonstelling in de Leidse Universiteitsbibliotheek VRIJDAG 24 MEI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Commissie voor Volkskunde Voor cie Commissie voor Volks kunde van de vereniging Oud-Lei den, alsmede voor de genodigden van de commissie, hield dr Chr. C. Vlam in de Universiteitsbibliotheek een lezing over een laat-zestiende- eeuws liederen handschrift Dit lie derenhandschrift, dat zich bevindt in het gemeente-archief, was tot nu toe aan de aandacht van deskundigen ontsnapt. Het is geschreven door An- thonis van Buytevest (15751635), een lid van de Leidse rederijkerska mer „De Witte Acoleye". Enkele aantekeningen in dit handschrift ma ken het mogelijk de idmtiteit van de schrijver en het milieu van waar uit hij voortkwam volledig na te gaan. Hij blijkt te zijn een geboren en getogen Leidenaar die in zijn jeugd onder zijn vaders leiding zich bezig hield met „het ambacht van warmoesen of bogerden". Op 23-ja rige leeftijd gaat hij echter naar Alk maar qïïi het vak van koekebakker te leren waarna hij, in zijn vader stad teruggekeerd, in januari 1606 trouwt met de weduwe van de kalk brander Claes Allertsz. Hij gaat dan wonen op de Stille Rijn (thans no 9) en wordt steenkoper. Grotendeels nog vóór zijn leerjaren in Alkmaar moet het handschrift ontstaan zijn dat, naast rederijkers liederen van geringer belang, een keur van volksliederen bevat die het wezenlijke en grote belang van de Zij willen niet weg Jordanië heeft dc Syrische regering verzocht de Syrische troepen, die sinds de Israëlisch-BritsrFranse aan val op Egypte op Jordaans gebied zijn gelegerd, terug te trekken. Het ver zoek zou bij Syrië niet in goede aarde zijn gevallen. Syrië zou hebben aangevoerd, dat de Syrische troepen in Jordanië zijn ingevolge het Arabisch akkoord over een gemeenschappelijk Egyptisch op perbevel. De Jordaanse regering heeft hiertegenover weer gesteld, dat dit akkoord nog door geen van de drie betrokken landen Egypte, Syrië, Jordanië is bekrachtigd. Anderzijds heeft Jordanië geen te rugtrekking van de Saoedi-Arabische troepen die ook in het land aanwezig zijn, geëist. De Jordaanse regerings crisis waarbij koning Hoessein de pro-Egyptische-communistisch gezin de kliek de macht ontnam, heeft de Arabische landen in twee kampen doen splitsen. Jordanië sloot zich bij Moordaanslag op Worosjilof verijdeld? Het in Wenen verschijnende dag blad .Indonesia Baru" meldde van daag, dat tijdens het bezoek van de Russische president Worosjilof aan Medan, een poging zou worden ge daan om hem te vermoorden. Volgens het blad ontving de politie in Medan een dag voor de komst van Worosjilof een brief, waarin werd gewaarschuwd dat tijdens de massa bijeenkomst in Medan een jongeman met een vuurwapen een aanslag op de Russische gast zou plegen. Hij zou, bij slagen van zijn poging, „van een bepaald lichaam" een beloning van 100 miljoen rupiah krijgen, aldus de brief. De politie trof onmiddellijk de no dige maatregelen en de bijeenkomst verliep zonder enig incident. POTLOOD en GEEST No. 526. Horizontaal: 1. gem. in Over, 9. buitenhaven, 20. tijdrekening 11. waterstand (afk.), 13. voordeel, 15. familielid, 16. vaartuig, 18. komt van de schapen, 20. vrouw van Abra ham, 22. lipbloemige plant, 24. li-: chaamsdeel, waaraan hoofd en lede maten zijn verbonden, 26. inhouds maat, 29. zwak, 31. welaan, 32. de 11de maand bij de Joden, 34. hoepel, 36. streep, 37. zuiver. Verticaal: 2. bijwoord, 3. veenplas, 4 zeker tijdperk, 5. voorzetsel, 6. gém. in N.Brab., 7. vreemd, 8. opzich ter van een aannemer, 12. tweetal, 14. voorzetsel, 17. armoedig huisje, 19. kleefmiddel, 21. water in N.Brab., 23. vogel, 25. vrucht, 27, halsdoek, 28. gebrek in gegoten ijzer, 30. vier voetig dier, 33. insekt, 35 de Griekse letter p. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 525. Horizontaal: 1. Dordrecht, 8. rok, 9. Lee, 10. Ir., 11. pét, 13. Kr., 14. baret, 16. waar, 17. rode, 18. leger, 20. gl., 22. lak, 23. Ez, 24. een, 26. ore, 27. Nieuwveen. Verticaal: 1. Driewegen, 2. oor, 3. R.K., 4. Roer, 5. cl., 6. hek, 7. Terneu- zen, 11. parel, 12. Terek, 14. bal, 15. tor, 19. gauw, 21. lei, 23. ere, 25. Ne, 26. o.e. Saoedie-Arabië, de Libanon en Irak in een pro-westelijk kamp aan, waar door Egypte en Syrië geïsoleerd wer den in een pro-Russisch kamp. Er worden thans pogingen in het werk gesteld om de leiders van de twisten de Arabische landen bij elkaar te brengen, om te trachten hun geschil len op te lossen, heeft de Libanese regering bekend gemaakt. Moderne Don Quichotte De beroemde Oostenrijkse dichter en winnaar van de staatsprijs voor poëzie, Michael Guttenbrunner is door de politie gearresteerd omdat hij bij Wenen een aantal auto's ernstige schade heeft toegebracht. Guttenbrunner is een dichter, die de stilte van de natuur liefheeft en het geluid van auto's die met grote snelheid langs de landelijke wegen razen, intens haat. Daarom greep hij, het ronken en razen van de motoren zat, een bijl en trok ten strijde tegen de verstoor ders van de stilte. In een dicht bij zijn woning gelegen parkeex-plaats begon hij de geparkeerd staande wa gens af te tuigen. Een passerende politiepatrouille ar resteerde de woedende poeët. De eigenaars van de beschadigde wagens eisen vergoeding van de re paratiekosten. In de hel van Mexico In de plaats Monterrey in Noord- Mexico zijn donderdag zeventien kin deren gestorven door gebrek aan water. De voorraden drinkwater in de stad, die 300.000 inwoners telt, zijn door aanhoudende hitte en droogte vrijwel uitgeput; 300 uitge putte kinderen moesten donderdag in ziekenhuizen worden opgenomen. De warmte heeft ook een opleving van de kinderverlamming tot gevolg. In de afgelopen paar dagen hebben 92 kinderen deze gevreesde ziekte ge kregen. De scholen zijn gesloten en de han del ligt vrijwel stil. Overdag waagt niemand zich buitenshuis; de tempe ratuur liep woensdag op tot 106 gra den Fahrenheit in de schaduw. Men heeft maatregelen getroffen om door de olieleiding van Tampico naar Monterrey water naar de stad te pompen. In afwachting van deze toevoer wordt driemaal daags water in verschillende stadswijken uitge deeld. Ook elders in Mexico heeft men van de hitte te lijden. In het katoen- gebied van Torreon steeg het kwik woensdag tot 100 graden Fahrenheit, in de hoofdstad Mexico die hoog ligt tot 85 graden. Om een Baileybrug Syrië vroeg gisteren de Veilig heidsraad Israël te veroordelen, we gens schending van de wapenstil standsbepalingen. De Israëli's hebben vlak bij het gedemilitariseerde ge bied tussen beide landen een Bailey brug gebouwd, wat een verbetering van hun militaire positie betekent, aldus luidde de Syrische klacht. De commissie van de Verenigde Naties voor toezizcfht op het bestand achtte de brug niét in strijd met de wapenstilstand. Zij is uit economi sche overwegingen gebouwd, aldus de commissie. De Israëlische afgevaardigde, Ki- dron, zette uiteen, dat de brug is aangelegd in het kader van het Hu- leh-project. het droogleggen van een moerassig gebied. Dit brengt geen schade met zich jnee aan land, dat in Arabisch bezit is. De hele streek •vaart er wel bij, daar vruchtbaar landbouwgebied ontstaat., Landmijnen in de buurt van de brug zijn op ver zoek van de Vex-enigde Naties ver wijderd, zei Kidron. De Syrische vertegenwoordiger, Asiia, eis,t^ dat de Arabieren uit het betrokken gebied, die door Israël ge dwongen waren naar elders te ver huizen, weer terug zouden mogen keren. Volgende week zal de Veilig heidsraad weer oVer deze kwestie beraadslagen. Leidse Agenda VRIJDAG 24 MEI. Interscholairc Contact Commissie. Voordrachtsavond. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. K.A.V.-Herensingel. Maria-avond, Maria Gijzensteeg, 8 uixr nam. Ned. Reisvereniging voor Katho lieken. H. Mis voor de overleden le den. St. Petruskerk, half acht v.m. Opening Linaeustentoonstelling. Bibliotheek der Rijksuniversiteit, 11 uur v.m. ZATERDAG 25 MEI. Bond v. Speeltuinver. Leiden. Feest avond. Den Burcht 7.45 uur nam. Toonkunst. Openbare les muziek school. Montessorischool L. de Col- lignylaan Oegstgeest. VIRO. Algemene ledenvergade ring. Gulden Vlies, aanvang 10.30 v.m. R.K. Instuif. St. Leonardus. Juke box-programma. Leonardushuis, 8 uur nam. ZONDAG 26 MEI. R.K. Instuif Herensingelparochie. Spiritisme en psychometrie. Alfetti. Maria Gijzensteeg, 8 uur nam. Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313; apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe' Rijn 18, tel. 20523; apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 2431 mei zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Happy ever after", alle leeftijden. Lido: „Ondergang van de Graf Spee", 14 jaar. Luxor: „Sissi, de jonge keizerin", alle leeftijden. Trianon: „Zarak", 14 jaar. Rex: „Cixrucu van de Amazone", 14 jaar. bundel uitmaken. Gedeeltelijk zijn deze liederen reeds bekend, met na me uit eeïi van de belangrijkste bron nen voor de kennis van het volks lied, het.z.g. Axxtwerps Liedboek van 1544. Echter bevat hef handschrift belangrijke aanvullihgen en varian ten op deze teksten. Daarnaast bevat het handschrift nog zeer fraaie volks liederen die niet uit andere bronnen bekend ziin. In de liedex-en vinden we meermalen een lokale kleur, ge lijk bleek uit de vele liederen die de spreker mededeelde. Wij vinden bij voorbeeld vermeld dat de trouwlus tige jongedame uit zeker lied buiten Leiden woont en Mat geheten is. Of, dat de koopman die tijdens afwezig heid van de man een bezoek brengt aan diens vrouw, waarbij een buur man zijn paard door een stier ver vangt, op de thuisreis in moeilijkhe den raakt waarbij: Die stier die liep aon allen sijden Te Voorschoten in de sloot". In het liedboek zijn de melodieën aangegeven door middel van de be ginregels van andere, bekende lie deren. Een gelukkige omstandigheid is het dat deze melodieën gedeelte lijk te vinden zijn in andere bronnen die eveneens van Leidse oorsprong zijn, en wel in enige z.g. luittabula- turen, dat zijn boeken waarin de luitmuziek op de voor de luit karak teristieke wijze is genoteerd. Waar de volksmuziek in de tijd van het ontstaan van het handschrift van groot belang is voor de gehele muziekcultuur besteedde de spreke: het eerste deel van ijn causerie aan de beschrijving van het Leidse mu ziekleven omstreeks 1600, De archi- varische gegevens, aldus spreker, zijn zo overvloedig dat een „geschil nis van het muziekleven van een oud-Hollandse stad" aan de hand daarvan zeer goed zou zijn te schrij ven. In verband met het belang van de luittabulaturen voor ons hand schrift werd speciale aandacht be steed aan de werkzaamheid van de velg Leidse luitmeesters, waaronder Joachim van den Hoven de belang rijkste figuur is. Hij was leermeester van Frederik Hendrik van Nassau en de belangrijkste Nederlandse luit- meester, wiens vermaardheid reikte tot ver buiten onze grenzen. Van zijn werken waarvan een groot deel, voornamelijk in buitenlandse biblio theken, is bewaard gebleven, werden fotocopieën getoond. JAARVERGADERING AN.V.V. „Er is sprake van een zekere re latieve vermindering van de buiten landse toeristische belangstelling voor ons land". Dit constateerde staatsraad mr. L. N. Deckers, voorzitter van de Alge mene Nederlandse Vereniging van Vreemdelingenverkeer in een toe spraak tot de jaarvergadering dezer ox-ganisatie te Hoorn, De vergadering werd in deze oude wereldhavenstad gehouden vanwege de feestelijke herdenking van haar zeshonderdste verjaardag. Mr. Deckers zei, dat de rlatieve teruggang zich reeds sedert 1954 voor doet. Weliswaar kreeg ons land in 1956 weer acht percent buiten landse bezoekers meer dan in 1955, maar de stijgingen in „concurrerende landen" is groter. Tegenover de px-opagandakanon- nen, waax-mede bijvoorbeeld Enge land, Frankrijk, Duitsland, Italië en Zwitserland de buitenlandse toeris tische markten bewerken, kan ons land slechts een mitrailleurtje stel len. Nu ons land geen goedköopte- eiland meer is en van het ANVV- budget veertien percent (twee ton) wex-d geblokkeerd, zal het uiterst moeilijk zijn ons extra in te spannen, hoewel de ANVV alles moet doen om op de goedkoopste manier devie zen binnen te brengen. De ANVV begrijpt niet, dat beperkt moet wor den op bestedingen, die rechtstreeks leiden tot verbetering van 's ands financiële positie. Staatsraad Deckers constateerde beroepslogiesbedrijven. Van particu- opnieuw een aanzienlijk tekort aan liere zijde is er weinig animo om nieuwe hotels te stichten. Zijns in ziens zal te dier zake van de zijde der regering en van de daartoe in aanmei-king komende gemeentebe sturen stimulerend moeten worden gewerkt. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doct.ex Phar- macie mej. N. W. Malefeyt te Lei den. N!ET-BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. Vóór honderd jaar Nog iets uit het Commissie verslag Tweede Kamer over de Hooge scholen: De Hoogleeraar in de sterre- kunde te Leyden geeft lessen over de populaire sterrekunde, maar acht die ontbeerlijk by het bestaan van zijn talrijke popu laire geschriften. Uwe Commissie, ofschoon onderstellende, dat in deze woorden de gedachte van den Hoogleeraar niet volkomen is uitgedrjikt, mag echter de ver kondiging van een dwaalbegrip, als dit, in een regeringsverslag niet onopgemerkt laten. Won de hier geuite meening veld, een tal van Academische lessen zou kunnen ontbeerd worden. N00RDWIJK Dank zij de nauwe betrekkingen die er bestaan hebben tussen de Leid se Academie en de Zweedse botani cus Linnaeus en dank zij enige schen kingen uit de na-oorlogse jaren, bezit de Leidse Universiteitsbibliotheek een uitgebreide collectie publikaties, die verbonden zijn met deze grote_ ge leerde. De 250ste geboortedag van Linnaeus, die thans herdacht wordt, is aanleiding geworden deze verza meling, aangevuld met enkele stuk ken uit andere musea, in een exposi tie samen te brengen welke heden ochtend in de bibliotheek door de ge zantschapssecretaris der Zweedse de legatie, de heer O. Kayser werd ge opend. De expositie biedt een schat van materiaal, dat zowel voor de leek als de deskxmdige (en bij een zo veel zijdig geleerde als Linnaeus is het aantal deskundigen legio) een bijzon der interessant kijkje geeft in het leven en wex-k en de persoon van de Zweed, die zo lange tijd in ons land en in Leiden heeft gewerkt. Ollenhauers plan De Westduitse socialisten zijn gis teren met voorstellen gekomexi voor nieuwe viermogendhedenbesprekin- gen, gebaseerd op een Europees vei ligheidsprogram dat zij het plau- Ollenhauer noemen. Het plan bevat de volgende vijf hoofdpunten: 1. Duitsland moet herenigd worden en lid worden van een veiligheids schema dat zijn buren in Oost en West 0171 vat. 2. Elk land dat bij dit schema aan gesloten is moet plechtig beloven dat het geen aanval op zijn partners zal ondernemen. 3. De landen moeten plechtig be loven, dat zij elkaar in geval van agressie zullen bijstaan. 4. Ter regeling van geschillen zal een hof van arbitrage gesticht wor den. 5. De landen moeten overeenstem ming bereiken over een stelsel van de bewapeningsbeperking en toezicht dat het gehele gebied van alle leden- staten zal omvatten. „OSSERVATORE ROMANO" OVER BERICHTEN UIT HONGARIJE. Het Vaticaanse blad „Ossexwatore Romano" heeft vandaag gewaar schuwd tegen berichten uit Honga rije, die spreken over overeenkom sten tïissen de regering-Kqdar en het episcopaat. Het blad geeft als zijn mening, te kennen, dat de be doelde berichten onkritisch zijn. Het betwijfelt sterk de juistheid ervan. AÖENAUER NAAR AMERIKA. Kanselier Adenauer is gisteravond per vliegtuig uit Borxn vertrokken voor besprekingen in de Ver. Staten met president Eisenhower en minis ter van buitenlandse zaken Dulles. tm Zangers gevraagd. De assistentie wordt verzocht van de heren zangers uit Leiden en Oegstgeest voor een H. Mis van re quiem, die morgen, zaterdag 25 mei, zal worden opgedragen in de paro chiekerk van St. Willibrodus te Oegstgeest. Zij» die zich vrij kunnen maken, worden beleefd verzocht, vóór de aanvang van de H. Mis, om tien uur v.m. in de kerk te willen zijn. Actie „Toverbal". De Actie „Toverbal", die door de Nederlandse jeugd gevoerd wordt ten -batè van de Hongaarse jeugd in de Oostenrijkse kampen, heeft ook in Leiden een centraal punt gevon den, van waarait de laatste loten on der de inwoners van de Sleutelstad verspreid kunnen worden. Iedereen, die riég loten wil aanschaffen, kan zich cfeartoe tot en met maandag, 27 april vervoegen aan het Gerefor meerd Jeugdhuis, Breestraat 19 te Leider Het gebouw is de gehele dag geopend. Gegadigde worden wel verzocht, snel van deze gelegenheid gebruik te maken, daar het aantal „toverballen" snel slinkt. Er zijn publikaties van zijn hand, gedrxikt en in facsimile, er zijn legio portretten, werken van zijn leerlin gen, allerlei gevarieerde herinnerin gen aan Boerhaave en anderen, waar- mede hij samenwerkte of die invloed op zijn arbeid uitoefenden, er is een unieke collegelijst van Boerhaave waarop de naam van Linnaeus prijkt tussen die van vele studiegenoten, onder wie enigen die later eveneens beroemdheid hebben verworven, er zijn afbeeldingen die op de omstan digheden van Linnaeus leven betrek king hebben. Voorts is de zaal opge fleurd met bloemen en planten, die in het werk van Linnaeus een grote rol speelden en er zijn herbariumbladen die deze arbeid in beeld brengen. De opening van de expositie ge schiedde in tegenwoordigheid van de rector-magnificus prof. dr P. A. H. de Boer, de secretaris van de senaat prof. dr S. A. de Jough, de president cura tor dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, de secretaris van curatoren mr N. F. Hofstee en de adjunctsecretaris mr J. Drijber, vele hoogleraren en le den van de wetenschappelijke staf van uiteenlopende wetenschappelijke centra. De directeur van de Universiteits Bibliotheek dr A. Kessen, herinnerde in zijn welkomstwoord aan het Ko ninklijk bezoek aan Zweden, dat sa menvalt met deze herdenking van vroegere nauwe Zweeds-Nederlandse contacten. De directeur van het Rijksherba rium prof. dr. H. J. Lam lichtte het geëxposeerde materiaal toe en vertel de iets over het leven en werk van de Zweedse botanicus-medicus, waar uit de grote -verscheidenheid van zijn wetenschappelijke belangstelling en zijn merkwaardige persoonlijkheid tot uitdrukking kwamen. Tenslotte open de heer Kaijser de expositie met een enkel woord, waarin hij zijn vreugde uitsprak over zijn diploma tieke taak, ook op wetenschappelijk terrein de internationale banden te versterken. De tentoonstelling blijft tot 7 juni a.s. geopend. UIT DE OMGEVING KATWIJK Goed-zo. Gisterenavond is tij' dens de Steravond in de NCR V-studio te Hilversum door mevr. Wouda-Van Wagtendonk, secr.esse van de plaat selijke „Goed Zo"-actie en de pen ningmeester, de heer D. Goedhart, het bedrag dat door het comité in Katwijk was bijeengebracht, aan de heer Bodegraven overgedragen. Het bedrag dat kon worden afgegeven was niet minder dan 610Ó. Zondagsdienst. Zondagsdienst, voor zover het de patiënten betreft van de huisartsen Visser, Slagmolen, Lodder, Kleveringa en Hagen wordt waargenomen door dokter L. Borleffs, Voorstraat 85. INBRAKEN OPGEHELDERD. Enige weken geleden vond een xn- braak plaats in het kantoor van een bloembollenexportbedi-ij f alhier, waarbij de daders zich toegang ver schaften door de openslaande deuren van de kantoorruimte. Laden van schrijf bureau's werden overhoop gehaald, aerwijl men bij zondere belangstelling toonde voor de in het kantoor staande ouderwet se brandkast. Deze bleek echter zo so lide te zijn, dat de daders geen kans kregen tot de daar veronderstelde schatten door te dringen. Zonder buit dropen de indringers af, maar op hun terugtocht namen zij enkele sleutels mee. Dezer dagen werd bij een huiszoe king een sleutel aangetroffen, welke verrassend veel overeenkomst ver toonde met een der vermiste sleutels. Een tweetal Noordwijkse jongelui, een 19-jarige varensgezel en een 22- jarige los-arbeider, die inmiddels door de politie te Wassenaar wegens diverse inbraken in omligende plaat sen waren aangehouden, werden om trent de vondst van de sleutel aan de tand gevoeld. Vlot bekenden zij nu de inbraak te hebben gepleegd. Bovendiexi kwam aan het licht, dat zij onlangs ook een bezoek hadden gebracht aan een tijdelijk onbewoon de villa in „De Zuid". Zij kwamen daar in de wijnkelder terecht en de den zich tegoed aan geestrijk vocht. Bovendien namen zij nog. enkele flessen mee. Toen zij door het open gebroken raam weer naar buiten kwamen was hun evenwicht zodanig verstoord, dat zij als konijntjes van het duin buitelden. Na die vrolijke nacht is hun stem ming wat wat meer in mineur geko-r men door de wetenschap, dat zij zich binnenkort omtrexit hun wangedrag zullen moeten verantwoorden. HILLEG0M Damclub „Hillegom." Als laatste wedstrijd in het kader van het jubi leum van de Haarlemse Damclub speelde Hillegom tegen het jubileren de H.D.C. Of het nu kwam door de hartelijke toespraken aan het adres van de Hil- legomse gasten dat deze geheel van hun stuk zijn geraakt, we weten het niet. Wel weten we dat Hillegom een verdiende nederlaag heeft geleden, die echter wel iets te bar was. Met 155 wonnen de jufarissen. Maar wat te dexiken van een drietal gerou tineerde dammers die elk een „gehei de" remise lieten lopen, en nu met een „nul" naar huis gingen. Dat mag zelfs in een jubileum wedstrijd niet gebeuren. Een harde les, die tot ge volg zal hebben dat ze oo"k de prijs verspeeld, of VKD dat tegen HDC II moet spelen zou moeten verliezen. SASSENHEIM Adest Musica op concours. Op donderdag a.s„ Hemelvaartsdag, zal de r.-k. harmonie Adest Musica deel nemen aan het grote concours in Moordrecht. Ook het tambour- en WASSENAAR Tien jaar huisvrouwenvereniging. Op 1 januari 1858 zal de afdeling Wassenaar van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen 19 jaar bestaan. Het bestuur heeft het plan opgevat, bij dit jubileum in Kasteel Oud Wassenaar een tentoonstelling in te richten, on der het motto,: „Wat leeft onder onze leden". Er zullen voorwerpen tentoon gesteld worden die door eigen leden uit liefhebberij zijn vervaardigd. Zoute pinda's voor het Rode Kruis. Zaterdag zullen in het kader van de Rode Kruis-campagne op ver schillende plaatsen in de gemeente zakjes zoute pinda's worden verkocht. De pinda's kosten 0.25 per zakje en de winst is voor het Rode Kruis. Excelsior op concours in Leerdam. De muziekvex-eniging „Excelsior" zal op tweede Pinksterdag deelne men aan het Glastad-concours, dat in Leerdam gehouden zal worden. Er staat voor de Wassenaarse vereniging, die de laatste jaren steeds belang rijke successen boekte, veel op het spel. Want behaalt „Excelsior" een eex*ste prijs, dan promoveert het corps naar de Vaandelafdeling, de hoogste afdeling, die er te bereiken is! Er is voor belanstellenden gele genheid, „Excelsior" als supporter te vergezellen. Men kan zich opgeven bij de heren A. L. de Gast, Kerk straat 21; H. v. d. Does, Havenstraat 25, tel. 2788 en Nic. W. Hilgeman, v. Zuylen van Nijeveldstraat 262. Medaille voor trouwe dienst. Aan mejuffrouw Geesje van Zomeren j is wegens 12^-jarige trouwe dienst bij mevrouw vaxi Balenv. d. Heus- den te Wasenaar door de Nederland se Vereniging van Huisvrouwen een medaille en oorkonde uitgereikt. Geslaagd. Aan de Haagse Vak school voor kappers, slaagde mej. Tielemans, alhier, voor het einddiplo ma, tevens vakbekwaamheid in het damesvak.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2