S)e Cd/daeSoti/fccmt Luisterrijke afsluiting van staatsiebezoek aan Zweden Zeg het met orchideeën 'n Gunstiqe wcndinq in de ontwapeninqsbesprekinqen Kroestjef torpedeert kapitalisme met melk en boler VRIJDAG 24 MEI 1957 48ste JAARGANG No. 14115 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 pjnnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct/p. nun. Telefoontjes ƒ1.50. Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRAUH1 32 Koninklijke gasten danken met orchideeën Nederlands banket in Stockholms hotel Nederlands vorstenpaar gaf een statiebanket in Zweden DE NATIONALE RESERVE TLJet besluit om de Nationale Reser ve op te heffen is ronduit gezegd een onverstandig besluit geweest. Niet onverstandig in die zin, dat het militair gesproken onjuist zou zijn. Ook generaal Calmeyer heeft in de Kamer toegegeven, dat dit besluit zakelijk gezien verantwoord is. Maar men kan een zakelijk verantwoord besluit nemen en tegelijkertijd toch een verschrikkelijke blunder begaan. Deze blunder heeft minister Staf begaan, die hij in de Tweede Kamer heeft pogen goed te praten. Wat hem intussen niet is gelukt. Zakelijk gezien heeft minister Staf volkomen gelijk. De Nationale Reser ve paste niet meer in de militaire verdedigingsgordel van ons land. Eerst de forwardstrategy en daarna de overschakeling naar de atoomwa pens hebben de eisen zo hoog ge maakt, dat in-de-vrije-tijd-getrainde vrijwilligers niet meer voor de ver dediging van de binnenlandse veilig heid capabel kunnen worden geacht. Maar het is mede de vraag, of men mensen, die zó'rt grote vaderlandslief de hebben getoond, dat zij zich wil len inzetten voor de verdediging van dat vaderland, nu zo maar aan de dijk kan zetten op het ogenblik, dat men hen door de omstandigheden en de militaire ontwikkeling niet meer nodig meent te hebben? Deze vraag heeft de minister van Oorlog zich niet gesteld. Verdedi ging van het land is niet alleen een zaak van militaire kracht, maar ook een zaak van volkskracht. Zelfs en misschien vooral als er atoom wapens bij te pas komen. Nu heeft men zo geredeneerd: de ontwikkeling van de strategie heeft aangetoond, dat men alleen iets be reiken kan met volkomen afgetrainde militairen. Wij hebben dus de Na tionale Reserve, die wij in 1948 nodig hadden, omdat wij niets anders had den, nu niet meer nodig. Zij kunnen deze taak niet meer aan. Dus: stuur ze maar naar huis. Hier ligt de grote psychologische fout. Minister Staf is hier blijk baar afgegaan op het advies van zijn militaire adviseurs, die alleen maar oog hadden voor het militaire aspect zonder aan iets anders te denken. Men heeft vergeten te overwegen, dat hier een volkskracht aanwezig was van 13.000 man, die bereid waren zich geheel te geven voor de ver dediging van het vaderlnd. Die kon men niet, zo maar zonder meer naar huis zenden, ook omdat het niet ver standig is zo om te springen met de beste elementen uit ons volk. Het feit, dat de communisten in de Kamer de enige waren, die het be sluit van de minister van Oorlog van harte toejuichten geeft voldoende te denken. Zelfs zakelijk gezien had men zich moeten afvragen hoe men deze men sen, die zich op, het ogenblik, dat wij niets anders hadden wilden geven voor de verdediging van ons land, die zich inzetten tegen de communis tische dreiging, ergens anders had kunnen gebruiken. Dat heeft men niet gedaan. Men heeft het alleen en louter mi litair gezien en de aspecten van onze volkskracht volkomen uit het oog verloren. Indien zij op een ogenblik niet meer pasten in onze nationale ver dediging zakelijk bezien had men zich eerst moeten afvragen hoe kunnen wij deze 13.000 mensen ge bruiken ergens anders in ons verde digingsapparaat? Dat heeft men niet gedaan. Men heeft eenvoudig aangekondigd dat men hen niet meer nodig had en het plan had om hen naar huis te zen den. Zo heeft men gemorst met de vrijwilligers van onze nationale ver dediging. Nu heeft de Tweede Kamer deze zaak gecorrigeerd. Maar daarmee is het kwaad, dat men heeft gesticht niet ongedaan gemaakt. De aankondiging van hun onbruik baarheid is geschied. De Kamer heeft dat niet genomen en heeft gezegd, dat deze mensen kunnen worden in gezet voor het verrichten van ordon- nancediensten-, verbindings. en be wakingsdiensten, het lopen van pa trouilles, het doen van meldingen en het verlenen van steun aan de gere gelde strijdkrachten. Zullen zij dit nu nog willen doen? Het is te hopen. Daarmee zou de psychologische fout, die de minister van Oorlog maakte, zijn hersteld. Met een luisterijk Nederlands staatsiebanket in het Grand Hotel te Stock holm is gisteravond het bezoek van het koninklijk paar aan Zweden offi cieel afgesloten. Een taptoe, in de tuin van het hotel gespeeld door de ma riniersband van „De Zeven Provinciën", vormde het laatste officiële pro grammapunt van drie zonnige, feestelijke dagen. Vanmorgen zijn Koningin en Prins van het vliegveld Bromma vertrokken. Een grote mensenmassa trotseerde gisteravond de gure wind om van ach ter de afzettingen een glimp op te vangen van het fraaie schouwspel dat de aankomst der honderd gasten, die voor het banket waren uitgenodigd, op leverde. Voor het hotel werd de wacht betrokken door Nederlandse mari niers in gala-uniformen. gastheer. Het bevatte juist die zeld zame soorten orchideeën, die tot dus ver aan zijn verzameling ontbraken. De tafel was gedekt met servies van Sèvres porselein, evenals de spijzen, uit Nederland aangevoerd. Aan de hoofdtafel nam koningin Juliana, ge kleed in een avondkleed van licht blauw lila chiffon, plaats, tussen ko ning Gustaaf en prins Bertil. Rechts van de koning zaten konin gin Louise in lichtblauw satijn met bloemen van zilverborduursel en prins Bernhard in de uniform van admiraal. Aan de hoofdtafel zaten ook de prin sessen Sybilla, Margarethe en Désiree. Het weelderige festijn in de gou den zaal, waarbij geen tafelredevoe ringen werden gehouden, duurde tot elf uur. Buiten het hotel blies intus sen de mariniersband van „De Zeven Provinciën" met een taptoe, die bij zonder veel belangstelling trok, het staatsiebezoek ten einde. Het banket vond plaats in de gou den zaal van het hotel, een hoge pronkzaal met vergulde zuilen, waar tussen kostbare gobelins en waarbo ven een rijk geornamenteerd barok plafond. Voor de zetel van de Zweedse ko ning stond een kleurrijk bloemstuk van orchideeënplanten. Koning Gu staaf is een hartstochtelijk verzame laar van orchideeën en dit zeldzame bloemstuk was dan ook tevens be doeld als een vorstelijke gift aan de TERUG NAAR NEDERLAND. Doodvonnissen in Hongarije In de afgelopen 24 uur zijn in Hongarije vier doodvonnissen bekend gemaakt, waarvan er reeds twee zijn ..jU^ai?a prins Bern- ,hard zyn vrijdagochtend om 11.10 uur voltrokken. Tot de veroordeelden be- van het Stockholmse vliegveld Brom- hoort Agoston Praszmeyer, die tij- ma opgestegen om naar Nederland te- dens de Hongaarse opstand van eind^c{*eïpS V°n<i °m" vorige jaar verbindingsman was voor - -- generaal Pal Maleter, de militaire leider van de opstand. Maleter moet nog worden berecht. Praszmeyer werd ervan beschul digd te hebben gestreefd naar om verwerping van het volksdemocra. tische regiem, gewapende roof te hebben gepleegd en geprobeerd te hebben illegaal de grens te over schrijden. Voor dezelfde vergrijpen werd ook Pal Kabelacs ter dood ver oordeeld. Diens broeor Karoly kreeg levenslang. In totaal zijn sinds de opstand 78 doodvonnissen bekend gemaakt en 38 executies op grond daarvan. Vol gens onofficiële schattingen ligt het aantal doodvonnissen en terechtstel lingen veel hoger. Donderdagavond, op de laatste dag van het Nederlandse Koninklijke bezoek aan Zweden, hebben Koningin Ju liana en Prins Bernhard een staatsiebanket gegeven in het Grand Hotel aan de Strandweg te Stockholm. Deze foto werd tijdens het banket van de vorstelijke tafel gemaakt. L.n.r.; Prins Bernhard, Koning Gustaf, Koningin Juliana, Prins Bertil, Mevrouw van Wickevoort-Crommelin, Prins Wilhelm (gedeeltelijk zichtbaar) en Prinses Birgitta. Mendès-France af Pierre Mendès-France is donder dag afgetreden als leider van de Franse linkse radicalen, nadat op een bestuursvergadering een voorstel van hem om twee radicale afgevaardig den uit de partij te stoten, was ver worpen. Mendès-France had de uitstoting van deze afgevaardigden geëist, om dat zij dinsdag bij de vertrouwens- stemming in de nationale vergade ring voor de regering-Mollet hadden gestemd. Amerika tegemoetkomend Verwacht wordt, dat de Verenigde Staten volgende week op de ontwa peningsbesprekingen te Londen een voorstel zullen indienen tot een klei ne beperking van het aantal wapens als eerste stap in de richting van een algemene ontwapeningsovereenkomst. Van welingelichte waarnemers te Washington werd vernomen, dat dit donderdag is besloten op het Witte Huis op de vergadering van president Eisenhower met de leden van de na tionale veiligheidsraad. Dit plan voor een kleine beperking zou inhouden, dat wapens uit de na tionale voorraden zullen worden over gedragen aan internationale inspec tiedepots, die onder toezicht zouden moeten komen van een orgaan van de Verenigde Naties. Onder de wapens zouden vliegtuigen, onderzeeboten en andere schepen, tanks, geleide pro jectielen en artillerie vallen. Volgens de waarnemers te Washing ton zijn de vijf mogendheden, die te Londen over ontwapening beraadsla gen, van oordeel, dat aan een eerste, beperkte overeenkomst over ontwa pening meer landen moeten deelne men, wil de overeenkomst doelmatig zijn. Verder wezen de waarnemers, die veel voorbehoud in acht namen bij commentaar op de vooruitzichten, er op, dat de Sow jet-Unie op 26 april heeft meegedeeld, dat zij wilde onder handelen over een beperkte, gedeel telijke overeenkomst. Kentering a.s.? In Washington is men over het alge meen van mening, dat president Eisenhower en de nationale veilig heidsraad besloten h bben een krach tige poging te doen om de Sowjet- Unie inzake het ontwapeningsvraag- stuk „halverwege" tegemoet te ko men. De speciale adviseur van Eisenho wer voor ontwapening, Harold Stas- sen, zou deze week naar Londen te rugkeren met nieuwe instructies, die moeten leiden tot een „eerste stap" om tot een ontwapeningsovereen komst te komen. De verklaring, die Eisenhower woensdag heeft afgelegd, heeft in ve le kringen in Washington de mening doen postvatten, dat de eerste grote kentering in het thans 11 jaar oude ontwapeningsvraagstuk wellicht vlak bij is. Z. K. H. Prins Bernhard en Prins Bertil met elkaar in gesprek nadat aij aan de voet van het monument voor Linnaeus in Stockholm een krans gelegd hebben. Hollandse Nieuwe is binnen De Scheveningen 171, „Cornelis Vrolijk", een treiler van de IJmui- dense rederij Vrolijk, is gisteravond om goed half twaalf de IJmuidense pieren gepasseerd. Het schip meerde om kwart voor twaalf af met de allereerste Hollandse Nieuwe van dit jaar. Het schip had ongeveer 50 kantjes bij zich. Efficiënter dan de waterstofbom De eerste secretaris van de com munistische partij van de Sowjet- Unie, Kroestsjef heeft in een van daag in de Sow jet-pers gepubliceer de rede gezegd, dat de Sowjet-Unie tegen 1958 meer melk per hoofd van de bevolking zal kunnen produceren dan de Verenigde Staten en in 1960 of 1961 meer vlees. „Wij gaan de kapitalistische wereld niet met bommen opblazen. Indien wij de Verenigde Staten voorbij streven ih de produktie van vlees, boter en melk per hoofd van de be volking, zullen wij de zuilen van het kapitalisme met de krachtigste torpedo hebben getroffen, die ooit is gezien", aldus Kroetstjef in zijn woensdag te Leningrad gehouden re de tot een conferentie van arbeiders in de landbouw. „Deze overwinning zal meer re sultaat hebben dan de waterstofbom", zo zei de partijleider. De Verenigde Staten verzwakken op het ogenblik de gehele westelijke wereld door de omvang van hun pro duktie. Koloniale landen worden door Amerika geintimideerd en kun nen er zelfs niet van dromen Ame rika voorbij te streven. Maar de Sowjet-Unie, audus Kroestsjes, heeft zich de mogelijkheden geschapen de Amerikaanse produktie per hoofd van de bevolking te overtreffen. De partijleider gaf vergelijkende cijfers van de produktie in 1956. De Sowjet-Unie produceerde toen 32,3 en de Sow jet-regering afschaffing overwegen met ingang van 1 januari van de verplichte levering van land- bouwprodukten van akkers, die het particulier eigendom van boeren van collectieve bedrijven zijn. Hij herinnerde eraan, dat de omvang van deze levering reeds in 1953 werd beperkt. Hij wees er op, dat verhoging van de welvaart meer indruk op aarze lende mensen zal maken dan wat ook. Dergelijke mensen zullen steeds meer geneigd zijn zich te scharen aan de zijde van de Marxistisch-Leninisti- sche leer en aan die van de arbei dersklasse in de strijd tegen het kapitalisme. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OPKLARINGEN Plaatselijk wat regen maar nok flinke opklaringen. Matige tijdelijk krachtige oostelijke OOWJCL-tJIlie JHUUUCCCruC lUCH 04,0 ril C1V.11 ugi: uuoLtllj kilogram vlees per hoofd, de Verenig- wind. Iets hogere middagtempe- de Staten 102,3 kilogram. De melk produktie in de Sowjet-Unie was 245 kilogram per hoofd en in de Verenigde Staten 343 kilogram. In de Sowjet-Unie was de produktie van boter 2.8 kilogram in de Verenigde Staten 3.8 kilogram. Afschaffing leveringsplicht. Kroestsjes deelde mee, dat het be stuur van de communistische partij Opklaringen Een storing in de hogere luchtlagen heeft in de afgelopen 24 uur het weer in ons land beheerst. Ze veroorzaakte veel bewolking, waaruit plaatselijk 24 uur 19 mm, in Valkenburg bij Lei- den 16. De storing was oorspronke lijk boven Zuid-Zweden ontstaan en verplaatste zich via West-Duitsland naar de Ardennen, waar ze enige tijd stationnair is geweest. Vrijdagmorgen had ze haar koers naar het zuidoos ten verlegd. Tegelijkertijd traden in het Oostzeegebied en in Duitsland en Polen flinke stijgingen van de lucht druk op, waardoor een kleine rug van hoge druk tot ontwikkeling kwam, die een uitloper vormt van het krachtige hogedrukgebied voor de kust van Noorwegen. Dit laatste heeft nu een kerndruk van 1043 mb bereikt en verandert bijna niet meer van plaats. De genoemde rug van hoge druk zal zaterdag voor enkele opklaringen zorgen, terwijl de regen kansen afnemen. 25 Mei zon op 4.35; onder 20.43; maan op 2.30; onder 16.21. Hoogwaterstanden 25 Mei v.m. n.m. 12.30. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM licht bew. 16 C OSLO onbew. 21 KOPENHAGEN zwaar bew. 19 ABERDEEN onbew 14 LONDEN regen 17 AMSTERDAM regen 13 LUXEMBURG regen 12 PARIJS zwaar bew. 17 BORDEAUX licht bew. 20 GRENOBLE licht bew. 20 NICE geheel bew. 19 BERLIJN nevel 13 FRANKFORT nevel 14 MüNCHEN regen 16 ZURICH nevel 16 GENèVE onbew. 19 LOCARNO regen 19 WENEN onbew. 21 INNSBRUCK regen 23 ROME nevel 24 AJACCIO regen 20 Kor r e 11 j e Hoop is een goed ontbijt, doch een slecht avondmaaL

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1