WERD DE GOTTHARD-TUNNEL GEBOUWD „De Ruyter-zegels" Nederland 1957 Autobus rolde van de weg VRIJDAG 24 MEI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 £ert leuzenwetfi, perfect uitg.euae*d Grote betekenis voor Europa Niet alleen voor de ontwikkeling van het verkeer in Zwitserland zelf was de ingebruikneming van de Gotthardspoorweg op 1 juni 1882 een gebeurtenis van grote betekenis. Ook in het Europese verkeersnet was 75 jaar geleden een duidelijke verbete ring merkbaar, doordat de landen van het Westeuropese noorden na de doorboring van de Alpen op een cen traal punt een rechtstreekse verbin ding met Italië kregen. Reeds in het midden van de 19e eeuw, toen Zwit serland aan de vorming van een spoorwegnet begon, ging de belang stelling van de verkeersdeskundigen uit naar het ontwerpen van een noord-zuidverbinding door de Alpen. Men dacht aanvankelijk aan een spoorlijn van het Bodenmeer langs de Rijn naar de Graübündner Alpen en de Noorditaliaanse meren. Toch werd van Bazel en Luzern uitgaande sedert de vijftiger jaren voor een Gotthardspoorweg gepleit, waarbij men zich echter van de moeilijke aanleg van deze spoorlijn terdege be wust was. Een Gotthard-comité be gon in 1ÖG1 te onderhandelen met het toenmalige koninkrijk Sardinië; de Oostfranse Spoorwegen waren reeds voor het plan gewonnen. Nadat Italië een eenheidsstaat was geworden, sprak ook de Noord- duitse Bond zich, evenals zijn zuide lijke partner, voor het Gotthard-plan uit. Aan een conferentie, op 15 sep tember 1'869 door de Zwitserse Bonds staat te Bern bijeengeroepen, namen behalve Zwitserland en Italië, de Noordduitse Bond, Baden en later ook Württamberg deel. Bij die ge legenheid werden de richtlijnen voor een staatsverdrag vastgelegd. Hoezeer daarbij ook de politiek een rol speel de, blijkt duidelijk uit een toespraak van Bismarck op 27 mei 1870, waar in hij het deelnemen van Duitsland aan de bouw motiveerde. De politieke belangen schenen voor hem reden te zijn „tussen Duitsland en Italië een verbinding tot stand te brengen die alleen van het neutrale Zwitserland afhankelijk was en niet in het bezit van een der grote Europese mach ten". Nadat de Duits-Franse oorlog weliswaar de voorbereidingen onder broken had, daarentegen in Zwitser land vooral, dank zij het initiatief van Dr. Alfred Escher, president van de „Sohweizerische Nordostbahn" in tensief aan de oplossing van de finan ciële en technische moeilijkheden verder gewerkt was, konden op 1 november 1871 de statuten van de Gotthard-spoorwegmaatschappij ge publiceerd worden. In 1872 werd aan de bouw van de baanvakken ter weerszijden van de Gotthard en aan het boren van de tunnel op meer dan 1/100 meter boven de zeespiegel be gonnen. Reeds in 11874 werd Dugano op het Italiaanse spoorwegnet aan gesloten. Toen de oorspronkelijke kostenberekening na de eerste jaren arbeid veel te laag bleek, verhoog den de drie betrokken landen hun subsidies aanzienlijk. Voor het tevens gereduceerde bouwprogramma werd een benodigd kapitaal van 227 mil joen Zwitserse francs vastgesteld, waarvan de helft door subsidies bij eengebracht werd. Liet geluid der eerste ontploffingen der springstoffen voor het door boren van de Gotthard klonk over de hele wereld. Men volgde met niet minder belangstelling het verloop van het werk, dan die welke men kort tevoren voor de aanleg van het Suez-kanaal had getoond. De gestage voortgang van het werk, ondanks de toenemende moeilijkheden van tech- nische en financiële aard, hield de 1 lezers van alle kranten ter wereld zijn ban. Een vaardige tekenaar uit Baden maaket tekeningen van de werkzaamheden en van de arbeiders en zond deze aan geïllustreerde tijd schriften in het buitenland. De fan tasie der tijdgenoten vond gretig voedsel in de gedachte, dat voor de spoorlijn door de Alpen een tunnel van 15 km. lengte en vele andere, deels langzaam in grote bochten stij gende, tunnels nodig waren. Bijna een derde van de hele spoorlijn moest onderaards gemaakt worden; over onstuimige bergbeken, diepe kloven en de rivieren Reuss en Ticino moes ten bruggen en viaducten komen. De aandeelhouders der Gotthardspoorweg hadden echter geen reden tot lachen, want de internationale crisis der zeventiger jaren veroorzaakte grote koersverliezen en men begon aan de resultaten der geweldige onderneming te twijfelen. Des te prettiger was op zondag 29 februari I860 het bericht, dat de van beide kanten van de Gotthard uit geboorde gangen elkaar getroffen hadden. Enkele dagen later konden de officiële gasten door de met on gelooflijke moeite gebouwde tunnel rijden. Op 23 mei 1882 volgde de fees, telijke inwijding van de Gotthard spoorweg in aanwezigheid van dele gaties der drie landen en op 1 juni van hetzelfde jaar werd hij voor het doorgaande verkeer geopend. De feestelijkheden vonden in Luzern, het officiële beginpunt der spoorlijn, en in Milaan plaats. Reeds spoedig na de opening traden de geweldige voordelen van de door boring der Alpen voor het internatio nale verkeer duidelijk aan het licht. De rijtijd werd aanmerkelijk bekort en de reis comfortabeler gemaakt, het goederenverkeer vereenvoudigd en bespoedigd. Het hele, 226 km. lange traject van Duzern naar Chias- so, telt 74 tunnels en galerijen en 65 bruggen en viaducten, zodat deze bijna geheel dubbelsporige lijn ge rust als het meest grootse technische werk van het Europese spoorwegnet kan worden beschouwd. Toen de Gotthardspoorweg in het jaar 1909 onder beheer der Zwitserse Bonds- spoorwegen kwam, werden de vroe gere staatsverdragen door een nieuw tussen Zwitserland, Duitsland en Italië vervangen. He rechtstreekse noord-zuidverbin- ding door de Gotthard, waaraan nog steeds talrijke technische verbe teringen worden aangebracht, is een van de economisch belangrijkste en wat het landschap betreft beroemd ste verkeersaders van Europa. Zij verbindt door het centrale massief der Alpen de uitgestrekte spoorweg netten van West-Duitsland, Neder land, België en Noord-Frankrijk langs de kortste route met die van Italië. Daarbij voert zij door streken, die tot de mooiste en machtigste van Zwit serland behoren. Steeds weer bewon deren de Gotthard-reizigers de ver rassende overgang van de romantiek van het land ten noorden der Alpen Enthousiaste begroeting, toen de twee ploegen elkander midden in het ge bergte ontmoetten. met die van het warme Tessinese landschap. l^adat de Zwitserse Bondsspoorwe- gen het vorig jaar het 50-jarig jubileum vierden van de Simplon- spoorweg, waarvan de Simplontunnel met zijn beide parallel lopende 20 km. lange gangen het belangrijkste en technisch interessantste deel vormt, herdenken zij dit jaar het 75-jarig bestaan van de Gotthard spoorweg. De opening van deze recht streekse noord-zuiverbinding door de Zwitserse Alpen, welke op 1 juni 1882 plaats vond, was een gebeurte nis van vérstrekkende betekenis en werd door heel de wereld met grote belangstelling gevolgd. Het was ook inderdaad de hoogste tijd deze voor Duitsland, Zwitserland en Italië zo noodzakelijke verbinding door de Al pen tot stand te brengen. Want reeds in 1854 was de Semmeringspoorweg WenenTriëst in gebruik genomen; de tunnel door de Mont Cenis (10 km. lang) kwam in de jaren 1861-62 gereed en aan de Brennerspoorweg, die geen pastunnel nodig had, werd hard gewerkt en kwam in 1867 klaar. In Zwitserland moest daarom de be slissing, waar de tunnel zou komen, eindelijk worden genomen. Nadat aanvankelijk de voorkeur gegeven was aan de route door Graubünden, waarbij hoofdzakelijk van de door boring van de Lukmanier werd ge sproken, liet men tenslotte toch de keus vallen op de Gotthard, omdat de voordelen die dit plan bood, zich steeds duidelijker aftekenden. T"\e Gotthardspoorweg is in bouw- kundig opzicht een meesterwerk, dat geweldig veel van het menselijk kunnen en aan geldelijke offers eiste, speciaal waar het het boren van de vele tunnels betrof, waarbij destijds nog niet op een vervolmaakte tech niek gesteund kon worden. Nog he den ten dage bewonderen de Got- thardreizigers niet alleen het prach tige uitzicht vanuit de trein op bijv. de Urnersee, of het Reussdal of op de bovenloop van de Ticino, maar evenzeer de aanleg van dc spoorlijn zelf met haar zeven halve-cirkelvor- mige en zelfs spiraalvormige keer- tunnels, die tot de grote attracties van een spoorreis door de dalen ter weerszijden van de Gotthard behoren en waarmede de bouwtechnici op de meest rationele wijze het overwinnen van grote hoogteverschillen, zonder bijv. gebruik te hoeven maken van tandrad, mogelijk hebben gemaakt. Door deze keertunnels heeft men driemaal het gezicht op het kerkje van Wassen, telkens vanaf een an dere hoogte. Met een doorsnede van een halve kilometer liggen daar bij Wassen drie baanvakken van hetzelf de traject boven elkaar, waardoor over een korte afstand een hoogte verschil van tweehonderd meter overwonnen wordt. Op het onderste en bovenste 'baanvak rijdt de trein in de richting van de Gotthard, op het middelste daarentegen, 4 kilo meter lang, juist in de tegenoverge stelde richting steeds geleidelijk stij gende. De reizigers moeten nu eens naar het ene en dan weer naar het tegenovergestelde venster om van het uitzicht op het dal te kunnen genie ten. Men kan aan de bergzijde op •het van de Gotthard af lopende tra- ject een wegwijzer zien, die de reizi- gers er aan herinnert, dat zij zich nog steeds op de meest rechtstreekse weg naar Gdschenen aan de ingang van de tunnel bevinden. Zoals destijds een voor het tran- sitoverkeer bruikbaar pad over de Gotthard, via de lange tijd als niet- te-passeren Schöllenenenschlucht bo ven Göschenen, pas in de 13e eeuw in gebruik kon worden genomen, vormde de bouw van de op ruim 1100 meter hoogte liggende en 16 km. lange Gotthardtunnel een enorme op gaaf, waarvan de uitvoering 10 jaar duurde. Sedertdien hebben talrijke technische verbeteringen aan de Got thardspoorweg deze een dermate hoge graad van betrouwbaarheid en capa citeit verleend, dat aan deze noord- zuidverbinding de allerhoogste eisen kunnen worden NEDERLAND Micfüd Adtlaansz. *3* Xjuytc i)e Zeven Trovincirn NEDERLAND Ter gelegenheid van de herden king van het feit, dat het dit jaar 350 jaar geleden is. dat Michiel Tijdens de woensdag te Rotterdam gehouden landelijke vergadering van de Nederlandse Algemene Bond van Sigarenwinkeliers te Rotterdam, is door de afgevaardigden uit alle de len van het land ernstige ontstem ming geuit over de huidige regeling van de winstmarge na de laatste prijsverhoging. Deze ontstemming vindt haar oorzaak in de binnen kort stijgende lasten door huurver hoging en premie ouderagsvoorzie- ning. Hierdoor zullen vele sigaren winkeliers, die thans nog juist een bestaan uit hun zaak kunnen putten, in zeer grote moeilijkheden geraken, aldus werd opgemerkt. In een resolutie is de minister van economische zaken nog eens aan de sigarenwinkeliersbranche herinnerd. Gistermiddag omstreeks drie uur is op het kruispunt ZuidendijkPaters- weg te Dordrecht een ernstig auto ongeluk gebeurd. Een autobus van het gemeentelijk autobusbedrijf Dor. drecht naderde dit kruispunt, terwijl van rechts een grote personenauto kwam. Door tot nu toe onbekende oorzaak is de personenauto, bestuurd door de 35-jarige W. de V. uit Dub beldam, tegen de rechterachterzyde van de autobus gereden, waardoor de chauffeur van de bus, de 23-jarige J .W. van M. uit Dordrecht, de macht over het stuur verloor. Aan de rech terzijde van dit kruispunt, gezien in de rijrichting van de bus, bevindt zich een grasvlakte, welke ongeveer 5 meter lager ligt dan het kruispunt. De autobus, waarin zich een vijftien tal passagiers bevond, rolde om zijn lengteas van het wegdek af en kwam in het weiland terecht, waar hij op zijn zijkant bleef liggen, zodat het noodluik kon worden geopend. Acht passagiers deels gewond, deels geheel overstuur, werden met vier ambulancewagens naar verschil lende ziekenhuizen vervoerd. Zij kon den, na behandeld te zijn, naar huis terugkeren, behalve de ernstig ge wonde mevrouw L. M. Berkhout Van der Wulp uit 's-Gravendeel, die in het gemeenteziekenhuis moest worden opgenomen. De autobus is door een takelwagen weer op de weg getrokken. De schade aan beide wa gens was aanzienlijk. Adriaanszoon de Ruyter, te Vlissin- gen werd geboren, zal een bijzondere postzegel in twee frankeerwaarden, nl. van 10 en 30 cent worden uitge geven. De zegel van 10 cent, portret van De Ruyter, is ontworpen door de heer L. Strik. De kleur van de zegel is oranje. De zegel van 30 cent, het admiraal schip „De Zeven Provinciën, is ont worpen door de heer E. Thorn. De kleur van de zegel is blauw. De afmetingen van de beeldrecht- hoek der zegels zijn 21,25 bij 28,55 mm. De zegels zijn verkrijgbaar aan de postkantoren van 2 juli tot en met 1 augustus 1957, na die datum zullen nog voorradige zegels tot uiterlijk 1 september 1957 op aanvraag ver kocht worden. Tuffen de oudjes nog best? Woensdag 29 mei a.s. zullen 12 troetelkinderen van de Britse Vete ran Car Club, met andere woorden 12 antieke automobielen zo zij bij de overtocht per boot van Harwich naar Hoek van Holland niet te zeeziek zijn geworden een poging wagen dwars door ons land naar Duitsland te tuffen. De Britse chauffeurs hebben n.l. het plan samen met hun trouwe vierwie lers deel te nemen aan de Hamburg- Travemunde Rallye. Het krasse gezelschap wordt woensdag bij het krieken van de dag in Hoek van Holland verwacht. Ge hoopt wordt, dat de oudjes zonder schrammen ontscheept kunnen wor den, waarna de karavaan zich via de volgende route naar de Duitse grens hoopt te begeven: Rotterdam, Gouda, Utrecht (verkeersplein), Arnhem (langs openluchtmuseum), Velp, Rhe- den, Zutphen, Hengelo en Oldenzaal. Snelheid circa 30 km. per uur. Na deze lange prestatierit, aanne mende dat zij door de wagentjes vol bracht wordt, zullen zij. en hun be rijders een welverdiende nachtrust in Oldenzaal genieten. Uiteraard bestaat voor deze rit bij de Nederlandse automobielofielen, verenigd in de Pionier Automobielen Club, een vereniging „tot instandhou ding van historische automobielen" (P.A.C.), intense belangstelling. Le den van deze club zullen met hun eigen vervoermiddelen, waarvan vele ook een respectabele leeftijd hebben bereikt, de Britse broeders als gidsen begeleiden en bovendien zullen de Engelse vrienden op hun tocht door Nederland alle medewerking ontvan gen van een grote benzinemaatschap-

Leidse Courant | 1957 | | pagina 13