Nieuw gebouw waterloopkundig laboratorium in gebruik genomen Minister Hofstra gaf sombere schildering van financiën Werk van scholieren in de vakantie- tijd Ofatecta Nieuwe loonregeling niet geheel bevredigend ILSY houdt weer 'n grote belofte in visie op televisie DONDERDAG 23 MEI 1957 HE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Reactie op kritiek in Eerste Kamer Ongunstige ontwikkeling blijft immer doorgaan Bij de verdediging van de begro ting van financiën heeft minister Hofstra gisteren in de Eerste Kamer verklaard, dat er op het huidige re geringsprogramma wel degelijk een mogelijkheid is van een reële kabi- netspolitiek. In het kabinet is van ernstige meningsverschillen niets gebleken en vele beslissingen wor den met de grootste eenstemmigheid genomen. Wij zijn niet bereid, aldus de mi nister, ons te blijven laten uitmaken voor een soort tweederangs lieden, die worden geduld, omdat de eerste rangs mensen menen te worden weg- gemanoeuvreerd. Als men meent, dat de regering niet in staat is te regeren, sture men haar weg, maar men moet eigen onbehagen niet op haar af reageren. De minister reageerde hier op de kritiek, die Kamerleden op het ka binet hebben geleverd. De minister tekende een somber beeld van de financiële situatie en hy waarschuwde senatoren, dat de psychologische voorwaarden voor een beperking van de consumptie en van de investeringen nog onvoldoen de aanwezig zijn. De tijd begint echter te dringen, de ontwikkeling in ongunstige zin gaat nog steeds door. Binnenkort zal een prognose van het centraal planbureau voor 1957 worden ge publiceerd, waaruit zal blijken, dat ook bij de voltooiing van het be stedingsbeperkingprogramma het verlies op de deviezen zal door gaan en tot een aanzienlijk bedrag inflatoire financiering nodig zal zijn. Het tekort in het eerste kwartaal van 1956 bedroeg 10 miljoen. Het te kort op de betalingsbalans wordt nog verder verdoezeld door een uitver koop van zeer waardevolle effecten als die van Philips in het buitenland. Deze verkoop heeft de deviezenvoor raad op peil gehouden, maar door toevallige omstandigheden moeten wij ons niet in slaap laten sukkelen. In feite is dit zeer bedenkelijk. Ook de handelsbalans is ongunstig. Het invoersaldo steeg in het eerste kwartaal van 1957 tegenover dat van 1956 met 500 miljoen gulden. Bezuinigen. Natuurlijk doet de regering ook haar best op het ambtenarenappa raat te bezuinigen eri uitbreiding moet zoveel mogelijk voorkomen worden, maar sinds 1949 is met uit zondering van de militaire departe menten het aantal ambtenaren in ab solute zin gelijk gebleven en in re latieve ziiï zelfs gedaald. In het verder verloop van zijn rede zei de minister onder meer, dat onderwijs, energievoorziening, vreed zame toepassing van de kernenergie en wegenaanleg in de naaste toe komst enorme bedragen zullen eisen van het overheidsbudget. Aan het slot van zijn rede deed de minister een beroep op de afgevaar digde de heer Pollema (CHU), die het financieel beleid van de regering chaotisch had genoemd, iets van zijn kritiek terug te nemen. Het verwijt achtte de minister, in de overgang van de volle besteding naar de be stedingsbeperking, niet billijk. Ook in de financiële politiek wil- len wy de rechtvaardigheid tot gel ding brengen, aldus de minister. De senatoren bleken geen behoefte te hebben te repliceren op de rede van de minister. De begroting werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Rijbewijs definitief vervallen bij ontzegging? Het rijbewijs moet totaal verval len, zodra de rijbevoegdheid door de rechter aan een automobilist wordt ontzegd. Dit is de strekking van een wetsontwerp, dat bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat in voor bereiding is ter wijziging van de we genverkeerswet. Mededeling hiervan werd namens de minister gedaan in een brief aan de A.N.W.B. Vier weken detentie voor onwillige soldaten De Krijgsraad West te Den Haag heeft gistermiddag tien soldaten, die in Delft gelegerd waren en vlak voor hun klein verlof stonden, wegens op zettelijke ongehoorzaamheid veroor deeld tot vier weken militaire deten tie, zonder aftrek van het voorarrest. Deze soldaten hadden op de ochtend van 4 april van dit jaar allen ge weigerd op bevel van de sergeant van de week, deel te nemen aan de exercitie, die door de nieuwe kamp commandant voor het gehele kamp verplicht was gesteld. Zij werkten de laatste tijd onder burgerleiding in diverse magazijnen en vertrokken 's morgens na het eten op eigen gelegenheid per trein naar de magazijnen en keerden 's avonds op dezelfde wijze terug naar Delft. Op de bewuste morgen hadden zij geweigerd te exerceren, omdat zij te moe waren. De verdediger, mr. dr. J. Hazenberg, wethouder van Was senaar, merkte op, dat iedereen weet, dat langdurig werken onder leiding van burgers niet bevorderlijk is voor de strenge militaire discipline. De verdediger was van oordeel, dat het hier een zaak is geweest van zich groot houden. De enkelen, die wel wilden exerceren, hebben het niet gedaan, omdat zij bang waren voor represaillemaatregelen van de ande ren. De auditeur-militair achtte het en masse weigeren een zeer ernstig misdrijf en had zes weken militaire detentie met aftrek van een week voorarrest geëist. Eerste haringjager onderweg Vannacht tussen 3 en 4 uur is de eerste haringjager, de trawler Sch. 171 „Cornelis Vrolijk" met 50 kant jes Hollandse Nieuwe huiswaarts ge stoomd. Het schip wordt in de loop van deze nacht in IJmuiden verwacht. Deze haring is niet met een drijfnet gevangen. Overigens luidden de vangstberich. ten van hedenmorgen van de drijf netvissers: „geen vangst'" of „zeer geringe vangst". Enkele schepen heb ben slechts één tot drie kantjes ge- Óen de visgronden nog niet bereikt. Dit zijn de loggers met lichtere moto ren. De vloot stoomt nu in noorde lijke richting en gaat vanavond nog maals aan schot. Voorafgaande aan een buitengewone bestuursvergadering van de stich ting Waterloopkundig Laboratorium, heeft de voorzitter dier stichting, de oud-minister van waterstaat, ir Ringers, gisterochtend de wind- en stroom- goten in het nieuwe gebouw, dat daarvoor nabij De Voorst in de Noordoost- polder als onderdeel van het waterloopkundig laboratorium te Delft is op gericht, in werking gesteld. Het complex van het waterloopkundig laboratorium heeft met de totstand koming van het nieuwe gebouw, dat ongeveer twee miljoen gulden heeft gekost, een zeer belangrijke uitbreiding ondergaan. Niet minder dan 65 hec- tare van het boscomplex aan De Voorst is thans bij het waterloopkundig la- vangen. Verscheidene loggers heb- boratorium in gebruik. Deze oppervlakte zal dit jaar nog met 24 hectare "on «icamn/ion Kor-oivt worden uitgebreid, terwijl ruimte voor verdere uitbreiding beschikbaar is. Geheimen onder water openbaren zich Op deze terreinen zijn in de open hele lengte van het gebouw zijn twee Toestemming van de ouders nodig Ten behoeve van ouders en hun kinderen heeft het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid een verklaring uitgegeven over het werk van scholieren in vakantietijd aldus meldt „de Volkskrant". Het ministerie wijst op de wette lijke bepaling, dat minderjarigen al leen met toestemming van hun ouders een arbeidsovereenkomst mogen aan gaan. Als een kind langer dan vier weken bij eenzelfde werkgever werkt, wordt aangenomen dat de ouders mondeling toestemming heb ben gegeven. Velen blijken van de bepalingen niet op de hoogte, even min als van de bepaling inzake pre miebetaling van sociale verzekerin gen. Hoewel vakantiewerk normale ar beid is, wil dit ndet zeggen, dat steeds alle risico's door de sociale verze kering worden gedekt. Slechts tegen het ongevallen-risico zal deze verze kering doorgaans een voorziening bieden. Het Ziekenfondsenbesluit, de Ziektewet en de Invadiliteitswet wor den alleen toegepast, indien de arbeid enige tijd duurt. De uitvoeringsorga nen houden hiervoor in de regel een termijn aan van 14 werkdagen. Du ren de vakantiewerkzaamheden lan ger dan 14 dagen, dari moeten deze wetten dus worden toegepast. Dan zal ook de premie voor de Kinderbijslag wet moeten worden betaald. (Heeft de vakantiewerker reeds een rente- kaart ingevolge de Invadiliteitswet, dan moeten ook bij korter durende arbeid rentezegels worden geplakt). De vakantiewerkers zijn steeds ver zekerd krachtens de Ongevallenwet ten indien tenminste in een verze- keringsplichtig bedrijf wordt gewerkt. Premie voor de Algemene Ouder domswet is steeds vanaf de 15-jarige leeftijd verschuldigd. De Werkloos. heidwet geldt in het algemeen niet ten opzichte van vakantiewerk. Is er op het werk dat de scholier uitoefent een cao van toepassing of een andere bindende loonregeling, dan moet de vakantiewerker het voorgeschreven loon, dat bij zijn leeftijd en ervaring past, ontvangen. De werktijdbepalingen zijn uiteraard op hem van toepassing evenals de veiligheidsvoorschriften. Deze zijn zelfs erg belangrijk voor vakantie- werkers, omdat het doorgaans oner- varenen zijn. Arbeiders dus ook vakantiewer kers beneden 18 jaar moeten een arbeidskaart hebben en deze aan hun werkgever afgeven, omdat een aantal werkzaamheden voor hen verboden of aan beperkende bepalingen onder worpen is. Die arbeidskaart, een soort uittreksel uit het Bevolkingsregister, Landbouw-toekomst Geen reden tot somberte Tot 1980 zal Zuid-Holland vermoe delijk nog 25.000 ha landbouwgrond kwijtraken aan industrie en stadsuit breiding en Noordholland nog onge veer 17.000 ha. De agrarische bevol king zal tegen die tijd tot omstreeks zeven procent zijn teruggelopen. On danks deze ontwikkeling is er geen reden om de toekomst van de land bouw in Nederland somber in te zien, mits alle technische, economische en mentale factoren, die produktie en afzet bepalen, doorlopend worden be studeerd en geanalyseerd. Dit heeft de directeur van de Cultuurtechni sche Dienst, ir. S. Herweyer ver klaard tijdens een vergadering van de Hollandse Maatschappij van Land bouw in Den Haag. In zijn toekomstvisie over de ont wikkeling van het Nederlandse volk, zijn steden, havens en industrie, sprak hij als zijn mening uit, dat de land bouw daarbij niet in het gedrang hoeft te komen, alhoewel tegen die tijd dus nog maar 80 procent van de nu bestaande cultuurgrond over zal zijn. Indien men de ontwikkeling in de landbouw, zoals die vyftien jaar ge leden in Amerika is begonnen, goed opvangt is er geen enkele reden tot bezorgdheid, aldus de heer Herweyer. De economische arbeidsproduktiviteit zal vooral in de beide Hollanden tot het uiterste moeten worden opge voerd. De mechanisatie zal groter vlucht moeten nemen, terwijl het loonwerk, eerder dan het coöpera tieve werktuigenbezit een voorname functie zal moeten gaan vervullen. Het streven naar een 40-urige werk week zal gepaard moeten gaan met de aanleg van betere wegen, inten sieve scholing en streek- inplaats van dorpsontwikkeling. kan men op het gemeentehuis, waar men staat ingeschreven, aanvragen. Zo zullen jongelieden beneden 18 jaar, die van plan zijn op reis te gaan en onderweg bij boeren te gaan wer ken, er verstandig aan doen te voren een arbeidskaart aan te vragen en deze mee te nemen. Jongens beneden 14 jaar en meisjes beneden 15 jaar mogen geen arbeid verrichten, óók geen vakantiewerk. Zij kunnen dus ook geen arbeidskaart krijgen. Wel mogen 14-jarige meisjes huishoude lijke arbeid in gezinnen verrichten. Voor huishoudelijke arbeid in gezin nen is geen arbeidskaart vereist. R ^UMANO11 „Uw gezondheid verdient warme belangstelling*. Vraag uw winkelier deze folder met 15 patronen, Brei metNevedaReumanon! lucht volkomen werkelijkheidsge trouwe modellen gemaakt van ver scheidene grote werken die in de na bije toekomst voor uitvoering in aan merking komen. Men treft er aan de splitsing van de Rijn bij Wester voort, de Beneden-Rijn by Maurik, de Volkerakdam, de haven van Lagos en een model van de uitmonding Es- cravos (beide laatste in Liberia), de haven van IJmuiden, de houtribslui- zen van de Zuiderzeewerken en di verse onderdelen van het Deltaplan, zoals de uitwateringssluizen in het Haringvliet enz. In het nieuwe, 125'meter lange ge bouw worden proeven genomen op het gebied van wind- en stroomsnel- heden en de gevolgen daarvan in waterloopkundig opzicht. Over de ge. Advertentie) De Ark van Noë Mej. Bregman kon niet aarden Ongetwijfeld vond de vreemdste emigratie vanuit Nederland enkele jaren geleden plaats. Men zal zich herinneren, dat mejuffrouw I. Brek- man uit Garderen naar Canada ver trok in het gezelschap van een ezel, twee paarden, 23 honden, een pony en een geit. Daarbij kwam nog het nodige huisraad. Een vliegtuig van de K.L.M. fungeerde als Ark van Noë. Mej. Bregman heeft inmiddels al lerlei moeilijkheden ondervonden in haar nieuwe vaderland en nu wil ze toch maar weer naar Nederland te rugkeren. De voorzitter van het Na tionaal Dierenpark voor zwerfdieren in Nederland „De Hazenberg" de heer M. Beekman, heeft een tele gram van mej. Bregman ontvangen, waarin ze mededeelt dat ze aan het eind van deze maand haar farm zal moeten verlaten. Ze schijnt haar huis te hebben ver kocht en is voornemens per vliegtuig naar Nederland terug te keren. In middels zijn onderhandelingen met de K-L.M. begonnen over het char teren van een tweede toestel. Bedrijfsgroep wegvervoer „St. Raphael" De bedrijfsgroep van de Nederland, se Katholieke Bond van Vervoersper. soneel St. Raphael, heeft gisteren in Utrecht zijn tweejaarlijkse vergade ring gehouden. De voorzitter van de bond, de heer A. W. Molenaar, die een overzicht gaf van de gevoerde onderhandelingen over de nieuwe landelijke loonregeling, zeide, dat de resultaten de bond niet geheel heb ben bevredigd. Voor het personen vervoer en Van Gend en Loos, kon de volledige zes procent worden ge realiseerd, in tegenstelling tot het be- roepsgoederenvervoer, waar de ver hoging beperkt bleef tot drie procent. Er zijn, zeide hij, geen redenen meer om met deze drie procent genoegen te nemen en ook de actie tot uitbrei ding van de secundaire arbeidsvoor waarden wordt met kracht voortge zet. Naar zijn mening dienen secun daire arbeidsvoorwaarden in de loon regeling opgenomen te worden in de vorm van een vakantiebijslag van vier procent en een minimum aantal verlofdagen van vijftien. Eveneens dient te worden gestreefd naar een collectieve CAO voor het wegvervoer. Nu het SER-advies voor herziening van het rijtijdenbesluit is uitgebracht, waarin het principe van de 48-urige werkweek is vastgelegd, vertouwt de heer Molenaar, dat dit advies spoedig zal worden opgevolgd. Hij ac^t de medewerking van de chauffeurs om overtredingen te voorkomen van groot gewicht. Voorts zal herziening van diverse pensioenvoorzieningen de voortdurende aandacht van „St. Raphaël" blijven vragen. Van bestuurszijde werd nog mede gedeeld, dat nu de herziening van het rijtijdenbesluit binnenkort voort gang vindt, „St. Raphaël" samen met andere werknemersorganisaties, stap. pen zal ondernemen om eveneens te komen tot herziening van de bepa lingen van het huidige tramwegregle ment. SUIKER MOET WORDEN BIJGEKOCHT. Als gevolg van de geringe suiker opbrengst van de eigen suikerbie- tenoogst in 1956 moet dit jaar rond 120.000 ton suiker voor binnenlands- se consumptie worden ingevoerd. Het nadelige saldo op de rekening aan- en verkoop van importsuiker wordt voor 1957 geraamd op 42 miljoen gulden. Van dit bedrag vloeien 25 miljoen gulden terug in de schat kist via de invoerrechten op suiker. (Volkskr.). De aan te brengen wijzigingen in het reglement arbeidsvoorwaarden (RAV) zullen binnenkort by de KNVTO (Kon. Ned. Ver. van Trans port-Ondernemingen) aan de orde worden gesteld. Het ledental van de bedrijfsgroep wegvervoer in „St. Raphaël" is ge stegen tot 4529 in 115 afdelingen. goten aangebracht: een windgoot en een stroomgoot. Stroomsnelheden. De stroomgoot (ongeveer drie bij drie meter) opent de mogelijkheid diverse problemen te bestuderen, waarbij grote stroomsnelheden van belang zijn. Zo zal het wellicht mo gelijk zijn verschillende typen zink- stukken te testen met stroomsnelhe den, zoals deze in werkelijkheid zul len optreden, bijvoorbeeld bij de Del tawerken. Een ander belangrijk on derzoek in deze goot zal betreffen het bestuderen van het zandtransport langs de rivierbodem. Van dit ver schijnsel, waarvoor reeds vele theo rieën en formules bestaan, is nog steeds te weinig bekend. Een deel van de gootwand bevat enkele glazen ruiten, waardoor de mogelijkheid is geschapen iets te zien van wat zich in het water en langs de bodem afspeelt. Reeds bij het proefdraaien met deze goot konden hierdoor nadat zand op de bodem was aangebracht verschijnselen worden waargenomen, die mogelijk nog niet eerder met het oog zijn ge constateerd. De windgoot. De windgoot (breed'4 meter, hoog 2 meter) over de gehele lengte aan beide zijden van een glaswand voor zien, zal de mogelijkheid bieden tot allerlei onderzoekingen op het ge bied van golven. De proeven die in deze goot zullen worden gedaan, zijn te splisten in twee groepen: ten eer ste allerlei proeven, dienend om het verschijnsel „golf" nader te bestude ren (verband tussen windsterkte, waterdiepte en golfhoogte, vervor ming van de golf tengevolge van mee- of tegendstromend water en dergelijke). Een tweede groep proeven is ge richt op de bestudering van allerlei verschijnselen bij golfaanval op con structies: golf drukken op dijktaluds, invloed van taludhelling en bermen, golfoploop langs daktaluds en de in- ♦vloed hierop van taludhellingen en verschillende typen taludbekledingen golfaanval op havendammen, boor torens, kademuren, stuwlichamen, stranden en dergelijke. Na de inwerkingstelling der goten hebben bestuur en persvertegenwoor digers de modellen in de open lucht bezichtigd. 374.000 Ambtenaren Per 1 mei j.l. telde ons land ca. 374.000 ambtenaren, van wie er 218.000 bij het rijk, 148.000 bij de ge meenten en 8.000 bij de provinciën werkzaam waren. De ambtenarenbonden hebben on geveer 40% van deze ambtenaren „onder hun vleugels" genomen, t.w. de A.B.V.A. 75.000 leden, de N.C.B.O. 40.000 en de K.A.B.O. 35.000. („Tel"). In wastobbe verdronken Te Bergen op Zoom is dinsdagmor gen de 26-jarige mevr. D. Verhelst- Jansen, moeder van twee kinderen, tijdens het opzetten van de was, voorover in de wastobbe gevallen en verdronken. Haar man had haar nog geholpen, het was 5 uur 's-morgens, maar was later weer naar bed gegaan. Hij had haar gevraagd hem tegen 6 uur te wekken, de tijd dat hij naar de fa briek moest. Omstreeks half zeven werd de heer Verhelst wakker. Toen hij op zijn roepen geen gehoor kreeg, ging hij naar buiten. Hij trof daar zijn vrouw aan, voorover liggend in de tobbe. Zij leed aan toevallen. Op een kruispunt in Zeddam is gistermiddag omstreeks half vijf de 22-jarige mej. A. uit Lengel, ge meente Bergh, door een luxe auto, bestuurd door J. G. uit Nijmegen, aangereden en op slag gedood. Het meisje reed met haar rijwiel op een voorrangsweg en wilde vermoedelijk rechtsaf slaan. De automobilist wilde de voorrangsweg kruisen. De-auto is door de politie in beslag genomen. Vijftig jaar K. N. V. v. L. Show van oud en nieuw De Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart, de K.N.V. v.L. gaat Abraham zien. Op 19 okto ber 1907 werd de vereniging opge richt en gedurende een halve eeuw is haar voornaamste taak geweest de jeugd te brengen tot het vliegwezen. Hierdoor, heeft de vereniging, die in haar gerichtheid op de jeugd, de ontwikkeling van de luchtvaart zo niet vóór was, dan toch op de voet volgde, de historie van een eeuw luchtvaart helpen maken. Om de viering van het vijftig-ja- rig bestaan van de K.N.V.v.L. niet onopgemerkt voorbij te laten gaan, heeft men besloten om de Ilsy, de Internationale luchtvaartshow, die periodiek op het vliegveld Ypenburg gehouden wordt, dit jaar een bijzon der karakter te geven. In deze luchtvaartshow, die op 10 juni a.s., tweede Pinksterdag, gehou den wordt, zal het publiek tevens de ontwikkeling kunnen bespeuren, die de vliegfeesten op Ypenburg hebben doorgemaakt. Het eerste vliegf eest, dat op genoemd veld plaatsvond in september 1945 het heette toen nog geen Ilsy was meer een luchtvaartcircus, waarin 'n aantal R.A.F.-piloten een staaltje ga ven van bravoer en wat „gooi- en smijtwerk". In 1949 besloot de direc tie van het vliegveld tot een drie daagse tentoonstelling met wat de- monstratievliegen. Doch eerst het volgend jaar kreeg de Ilsy gestalte. Thans' heeft de show niet meer het statisch karakter van een tentoon stelling maar draaide het geheel om een nauwlettend scenario waardoor duidelijk de luchtvaart-ontwikkelin gen van een halve eeuw tot uiting komen. Men moge dit afleiden uit pro grammapunten als: „Ramp en Red ding" en „Triomph der Wentelwie ken". Onder de titel „Symphonie van lucht en water" zal de Konink lijke Marine zijn patroiullebommen- werpers voorvliegen en „deklandin- gen" maken op de vliegbasis. In het nummer „Onder de nylonkoepel" zal door ruim veertig parachutissen een massasprong worden gemaakt. Het ligt tevens in het voornemen enkele nummers „vrije sprong" te vertonen. De gehele luchtvaart in haar toe passing voor landbouw, verkeer, sport, redding en oorlog, zal door elf deelnemende landen worden ge toond, in het hoofdprogramma dat duurt van 2 uur tot 5.20 uur. Daar voor, vanaf 10.30 uur wordt een zeer aantrekkelijk voorprogramma ver toond. De organisatoren hebben van de belangstelling door het publiek grote verwachtingen. Er zyn, met het oog hierop, uitgebreide verkeers technische maatregelen genomen. Als bekroning hiervan zal door een ba taljon genietroepen uit Keizersveer een viaduct gebouwd worden over de rijksweg, terwijl de voetgangers via een pontonbrug de Vliet zullen oversteken. Behalve aan de verkeersveiligheid is ook grote aandacht besteed aan de veiligheid op het vliegveld en in de onmiddellijke omgeving ervan. Wanneer het publiek zich houdt aan de aanwijzingen, die het krijgt, zo zijn de organisatoren van mening, dan zal ongetwijfeld de Ilsy dit jaar voor elk van de talloze bezoekers een onvergetelijk festijn worden. Ten overvloede worden de belang stellenden er opgewezen, dat ze om zich een plaats op het vliegveld te verzekeren het best gebruik kunnen maken van de voorverkoop van kaarten, die vandaag begonnen (Van onze t.v.-medewerker). In Eurovisieverband hebben we woensdagavond een rechtstreekse re portage gezien vanuit de koninklijke schouwburg te Kopenhagen en in een extra journaal wederom flitsen van verschillende officiële bezoeken van onze koninklijke familie aan Stock holm. Bij nationale gebeurtenissen als die van deze week is het medium van de televisie niet minder dan een ge not. Het werkt sneller dan de bio scoopfilm en ofschoon iets trager dan de radio-verslaggeving, plaatst de te levisie ons als het ware midden in het feestbetoon dat we met vaderlandse trots oprecht meevieren. Heden, don derdagavond om tien uur volgt het laatste extra journaal. Carel Enkelaar, hoofd van de NTS journaaldienst is'met enige van zijn naaste medewerkers in de zweedse hoofdstad doende om de kijkers thuis zoveel mogelijk te gerieven. Niet slechts levert mer ginds knap repor tagewerk, maar mer. is ook ingesteld op een zo snel mogelijke doorzending. Daartoe worden de beelden opgeno men op omgekeerde film, waardoor ze na ontwikkeling in het Hilversum- se telefilmlaboratorium en montering aanstonds in Bussum bruikbaar zijn. Natuurlijk kan men het niet stellen zonder medewerking van de t.v. in Zweden en die is te meer lovenswaar dig als men weet, dat de t.v. in Scan dinavië als het ware nog in de kin derschoenen staat. Als we nog even in Zweden verwij len, is het om te herinneren aan de interessante primeur, die de KRO kon geven met behulp van een pas gereed gekomen documentaire over natuur, levensgewoonten en cultuur in Zwe den. Deze opname diende mede ter vervanging van de aangekondigde film „De weg naar Damascus", die wegens niet tijdig verkregen auteurs recht verstek moest laten gaan. Het is niet de eerste keer, dat zoiets voor valt; we zouden willen aanraden, de voorzorgsmaatregelen nóg tijdiger te nemen en een vertoning eerst dan aan te kondigen, als men zeker weet dat er geen belemmeringen voor ver toning meer bestaan. Het t.v.-spei „De weg door de nacht", woensdagavond door de Avro gebracht, behandelde de schuldvraag bij een ongeluk. Dit dramatisch stuk van Ronald Miller was door Caro van Eyck vertaald, maar het thema was van dien aard, dat het voor jeugdige kijkers niet geschikt kon worden ge acht. Regisseur Walter van der Kamp, was er in geslaagd voor de bezetting van de hoofdrollen twee prominente figuren te winnen. Ellen Vogel en Han Bentz van der Berg. Ton Len- sink, die de laatste tijd belangrijk werk met regisseren verricht, was weer eens in zijn oude vak terug en sloot Zich goed aan bij de anderen. Wat ons in het stuk trof, was de sym boliek van een weg door de nacht die de hoofdpersonen moesten gaan. Op het ogenblik dat dit nummer van de krant komt onder het oog van de lezers, is de zuidelijke pers in Ca sino te 's Hertogenbosch zo juist de gast geweest van de KRO-televisie om kennis te nemen van de generale repetitie van de operette „Die Csar- dasfürstin". Men weet, dat vanavond, voor het eerst in de Nederl. T.V. een heuse oprette zal worden vertoond en door België gerelayeerd. Het Stadt- theater uit het Duitse Rheydt heeft zijn uiterste best gedaan om met een zo goed mogelijke speelgroep naar Den Bosch te komen. Dat intussen de pers gelegenheid kreeg, eens achter de schermen te kijken, niet slechts in de schouwburgzaal, maar ook in de technische wagen die op de Parade stond opgesteld en waar men door de monitoren kon volgen hetgeen bin nenshuis werd vertoond, stemt ver heugend en zal meer begrip voor het moeizame werk van onze t.v.-mensen hebben opgeleverd.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8