RIJNSTREEK Scherp Dötf fieh DONDERDAG 23 MEI 1957 DE LgTDSE COURANT PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN GEMEENTEUITBREIDING. De voortgaande ontwikkeling en uitbreiding van de gemeente neemt een hoopvol stemmend tempo aan. Aankoop van gronden, bouw van woningen, voorbereiding van indus trieterreinen en van de insteekhaven hebben de laatste maanden enorme bedragen gevergd, waaraan rijp be oordeelde raadsbesluiten ten grond slag liggen, waarbij niet weinige ke ren de hoop werd uitgesproken dat de bekende bestedingsbeperking een niet al te remmende factor zal blijken te zijn. Het college van b. en w. gaat even wel ongestoord door met zijn voor bereidingen en het vraagt in de vrij dagavond aanstaande te houden raadsvergadering voor gemeld doel opnieuw een crediet van f 750.000. Met het oog op de ve- gevorderden plannen voor de bouw van woningen in het complex Dambenoy (ten oos ten van de Hooftstraat, nabij het Nutsgebouw), van welk complex de bestemmingen in het uitbreidingsplan in onderdelen „Oost I" is geregeld, dient de Thorbeckestraat, welke van de Hooftstraat af voor een klein ge deelte reeds is aangelegd, te worden doorgetrokken naar de Oranje Nas- sausingel. De totale kosten hiervan worden geraamd op 650.000. In de naaste toekomst zal tevens noodzakelijk zijn een verbinding Bloemhofstxaat-Thorbeckestraat, voor welk doel ter plaatse over de Aar een brugverbinding gemaakt moet wor den. De kosten hiervan worden geraamd op 100.000.—. Deze verbinding is nodig in het be lang van de veiligheid van het ver keer. Moederdag K.A.V. De pl. afd. van de K.A.V. heeft woensdag op feestelijke wijze „Moederdag" gevierd. De viering werd ingezet met een H. Mis om 9 uur, opgedragen door de g. a., kapelaan J. W. Schrama, die een feestpredikatie hield over de offer vaardigheid als aansluitende gedach te by de viering. Na de H. Mis ge bruikten de dames in de Sint Joseph- zaal gezamenlijk het ontbijt. Des avonds vond in de Sint Josephzaal een feestelijke bijeenkomst plaats, tij dens welke een bloemenhulde werd gebracht aan een zestal jonge moe ders. Leden van de K.A.V. voerden vervolgens het toneelstuk op „De ka mer met de zes kasten", een spook verhaal. De dames gaven aan het stuk een goede vertolking en de aanwezi gen genoten veel van het, zij het wat griezelige, stuk. De viering van Moe derdag stond o.l.v. mevr. Haus-Kuyf. Tourtocht „Trekvogels." Zater dag 25 mei organiseert de Alphense Rijwieltourvereniging „De Trekvo gels" een tourtocht over een afstand van ca. 70 km. Het vertrek geschiedt vanaf 't klublokaal, hotel „Centraal", tussen 2 en 2.30 uur. De rit, welke in een normaal tempo gereden zal wor den, voert de deelnemers via de Haarlemmermeerpolder, Eollenstreek en Leiden weer naar Alphen a. d. Rijn terug. Met de Laura-jubileum-rit in het verschiet is dit een mooie gelegen heid voor de aanstaande deelnemers aan de Laura, de benen vast wat los te werken Klubcompetitie. De stand van de klubcompetitie per einde april, van de bij de onlangs te Alphen a. d. Rijn opgerichte Federatie van Tourklubs in Nederland aangesloten rijwieltour- verenigingen is: 1. Tourafdeling „De Volharding" te Utrecht, 4095 km.; 2. T. C. „Rotterdam" te Rotterdam, 3575 km.; 3. Tourafd. A.S.C. „Olympia" te Amsterdam, 2930 km.; 4. R.T.C. „De Trekvogels", Alphen a. d. Rijn, 2590 km.; 5. T.C. „Uithoorn" te Uithoorn, POTLOOD en GEEST No. 525. Horizontaal: 1. gem. in Z.H., 8. kledingstuk, 9. water in Z.H., 10. titel (afk.), 11. hoofddeksel, 13. munt in Zweden (afk.), 14. hoofddek sel, 16. bijwoord, 17. ontgonnen land, 18. krijgsmacht, 20. munt in Neder land (afk.), 22. vernis, 23. Ezechiël (afk.), 24. telwoord, 26. vreemde munt, 27. gem. in Z.H. Verticaal: 1. gem. in Zeeland, 2. lichaamsdeel, 3. godsdienst (afk.), 4. water in Limb., 5. inhoudsmaat (afk.) 6. afsluiting, 7. gem. in Zeeland, 11. zeer kleine drukletter, 12. rivier in Rusland, 14. danspartij, 15. kever, 19. vlug, 21. donkergrijs en dunbladig gesteente, 23. eer, 25. scheikundig element (afk.), 26. orient express (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 522. Horizontaal: 1. beo, 4. alm, 6. stuur. 7. ia, 9. A.D., 10. Kloetinge, 15. roe, 16. neg, 17. Har- lingen. 20. as. 21. re, 22. Ommen, 24. sip, 25. alp. Verticaal: 1. blik, 2. os, 3. kuit, 4. ar, 5. mede, 8. alras, 9. agger, 11. oor, 12. eel, 13. Inn, 14. neg, 17. haas, 18. imme, 19. neep, 22. op, 23. na. 1745 km.; 6. R. en T.V. „Tempo" te Soest. 450 km.; 7. R. en T.C. „Amers foort" te Amersfoort, 150 km. Filmavond Reclassering. Onder auspiciën van het Ned. Genootschap tot reclassering dat sedert kort te Al phen a. d. Rijn een afdeling heeft, werd woensdaga -ond in de geheel bezette Nutszaal, een vertoning ge geven van de diep menselijke film .Verdacht van zedenmisdrijf" („Det Sande Ansigt"). De film laat op aan grijpende wijze zien, hoe ruïneus de gevolgen van een verdenking-ten-on rechte kunnen zijn voor een eerbaar mensenleven. Mr H. H. Kirchheiner, voorz. van de pl. afd. van het N.G.R., hield tevoren een korte toespraak waarin hij wees op het inooie werk van de Reclassering en een korte toe lichting gaf op de film. Rode Kruis-actie. Het Ned. Rode Kruis houdt in de week van 27 mei tot 1 juni zijn jaarlijkse algemene in zamelingscampagne van financiële bijdragen. Hiertoe zal ook de Alphen se afdeling haar bijdrage leveren. De inzameling staat geheel los van het lidmaatschap en is bedoeld als extra bydrage. Aan ple inzamelingsactie werken mee het Rode Kruispersoneel, Welfare-werksters en E.H.B.O.'ers. Vele Rode Kruis vlaggetjes en -wim pels aan woningen, auto's en fietsen, zullen de week voor de collecte de aandacht vestigen op het Rode Kruis werk. U kent toch ook de leus: „Geef gul?" AARLANDERVEEN PASTOOR KRAGTWIJK WORDT INGEHAALD. Zaterdag a.s. zullen de parochianen van Aarlanderveen hun pastoor in halen ter gelegenheid van zijn zilve ren Priesterschap. 's Avonds om half zeven zal de jubilaris arriveren bij de Hoek van Schreuder, waar pastoor Kempen uit Amsterdam hem zal toespreken. Daarna zal een optocht geformeerd worden, aan het hoofd waarvan rui ters te paard zullen rijden, vooraf gegaan door de wit-gele vlag. Achter hen zullen de muziekvereniging DSS en het Tamboerkorps zich aansluiten, gevolgd door gidsen, welpen, verken ners, kabouters enz. Bij de Vrijhoeve zullen ook de bruidjes zich bij de stoet aansluiten. Per auto zullen de jubilaris met zijn familieleden en andere geestelijken volgen. Niet de gehele stoet zal Aarlander veen doortrekken. Bij de Algemene Begraafplaats zullen n.l. de voet gangers wachten, terwijl de rest doorgaat tot de Ziende, daar om draait en weer terugkomt. Op de terugweg zal men zich weer bijeen voegen om gezamenlijk naar de kerk te trekken. Op het kerkplein zal de jubilaris nogmaals toegesproken worden door pastoor C. Kempen, waarbij tevens het geschenk van de parochianen aan hun herder onthuld zal worden. De avond zal besloten worden met een kort lof. De receptie zal gehouden worden zondagmiddag van twee tot drie uur aan de pastorie. BODEGRAVEN Actie Veilig Verkeer. De school kinderen hebben in ploegen geno ten van werkelijk mooie films die door het verbond van Veilig Verkeer in de zaal van Hotel van Rossum vertoond werden. En passant werd de kinderen een beeld gegeven van de schoonheid van ons land. Des avonds werden voorstellingen voor groten gegeven. De belangstelling was ma tig. Adjudant Verhulst opende en wees op het belang van Veilig Ver keer. In dit avondprogramma wer den 3 films vertoond, die resp. be trekking hadden op de voetgangers, wielrijders en bromfietsers. Na de pauze trad een kleinkunst-ensem- ble op met Julia van Laar en Jan de Kleyn. Deze brachten in passen de stijl verkeerspedagogie op de planken, afwisselend in ernst en humor. Een zestiental verkeersbri- gadiertjes verleende assistentie bij het uitdelen van folders en ander materiaal in het belang van Veilig Verkeer. Zij die lid of donateur van de plaatselijke afdeling willen wor den, kunnen zich wenden tot de heer M. Verhulst, adjudant der Rijkspo litie. Geb.: Jacomina d. v. W. Sandi- fortvan Leeuwen; Lida F. d. v. J. SchepmanSnoep; Jan Pieter z v. W van den Bergvan Rijn; Wilhel- mina J d. v. C. van 't KruysBonte; Willebrord M. z. v. J. Duits—Walra ven; Annemie d. v. L. BrakHar- kes; Hendrik A. z. v. H. van Dam— ies. Ondertr.: C. Brantsma en M. Sau- selé; J. Schep en J. van der Panne; M. van Staalduinen en N. Verbeek; J. Versteek en E. Helsloot. jr en C. A. Lebesque 2C j. N. M. Lan- geveld 27 j te Emmen en G. M. A. de- Vries 27 te Hilversum. A. E. E. v. An keren 40 j. te Amsterdam en J. M. Keijzer 27 j. Gehuwd: P. J. Versluis en E. M. Wijfje. Overleden: F. Ringoir, 84 jaar, wed. van T. Bos; N. van Vegten, 80 jaar, wed van A. J. Pos; J. van der Wal, l jaar ongehuwd. LANGERAAR Maria-avond K.A.V. De K.A.V. heeft het winterseizoen afgesloten met een eenvoudige Maria-avond. Eenvoudig doch indrukwekkend, en dit misschien juist door de eenvoud. Voor deze sluitingsavond waren niet alleen de leden uitgenodigd, doch ook de echtgenoten. Jammer genoeg wa ren van de heren de thuisblijvers in de meerderheid. Zij echter hebben veel gemist. Aan het begin van de avond sprak de voorzitster een kort openingswoord, waarin zij de geest, adviseur, kapelaan G. Lagerberg, en alle verdere aanwezigen verwelkom de. Zij wenste aan allen een genot volle avond toe. Vervolgens deed zij een mededeling over het weduwen- fonds waaraan voortaan 7 cent per maand zal worden bijgedragen. Hierna volgde een eenvoudige Ma- ria-hulde. Op de band-recorder wa ren een declamatie en Maria-liederen opgenomen. En terwijl deze opname ten gehore werd gebracht, kwamen kleine meisjes met bloemen op het podium en brachten deze bij het Ma riabeeld, dat daar was opgesteld. Vervolgens kwamen bij iedere groet aan Maria afwisselend gilde-meisjes met vlaggen, en moeders met kleine kinderen, die kaarsjes brachten bij Maria. Deze huldiging van de he melse moeder liet niet na diepe in druk op de aanwezigen te maken. Na de pauze sprak kapelaan Lager berg over Maria. Naar zijn overtui ging zal deze huldiging van Maria, hoe eenvoudig ook, bijgedragen heb ben om de liefde tot Haar meer te doen toenemen. Vervolgens sprak de geestelijk adviseur over de boodschap van de engel Gabriël aan Maria, en het Fiat uit het magnificat, dat Ma ria gaf om Moeder van God te wor den. Hoe zij is geweest de gedien stige hulp van haar nicht Elisabeth. Hoe Maria gestaan heeft onder het kruis, waar zij stond als medever- losseres en waar zij ons aller Moe der werd. Laten wij als katholieken tonen door het goede voorbeeld ware Ma- riakinderen te zijn. Hierna werden gezongen het Regina Coeli en Ik ben m kind van Maria. Tot besluit sprak de voorzitster een welgemeend dankwoord aan alle me dewerkenden van deze prachtig ge slaagde slotbijeenkomst. Tot weer ziens in september, als het nieuwe seizoen begint. LEIMU5ETEN AANRIJDING MET DODELIJKE AFLOOP. Gistermiddag omstreeks 4 uur had op de provinciale weg tussen het kruispunt en de Ringvaart een onge val plaats, waarbij een meisje werd gedood. Een aantal kinderen uit de Haarlemmermeer waren vanuit de christelijke school op weg naar huis en liepen op het voetpad rechts van de autobaan. Onverwachts ging al spelende de 10-jarige Gerie van Tol, wonende aan de Leiminderdijk, de voorrangs- weg op. Zij liep tegen een volkswagen op en werd hierbij op slag gedood. De bestuurder van de volkswagen, een heer uit Amsterdam, treft hierbij geen schuld. De snelheid is vermoe delijk niet hoog geweest, daar het ongeluk gebeurde nabij de brug over de Ringvaart, die op dat moment om hoog stond. Aanrijding in Dorpsstraat. In de - TER AAR Hengelsport. De hengelsportver eniging ';,De Brasem" hield haar le denvergadering in café Van Acker te Aardam, onder voorzitterschap van de heer G. J. Wyzenbroek. In het openingswoord verwelkomde de voor zitter de aanwezige leden en zeer bijzonder enkele nieuwe leden. Hier na volgde een bespreking over het pachten van enkele nieuwe perceel tjes viswater. Vervolgens werden de viswedstrijden besproken; welke, en waar deze in het komende seizoen geihouden zullen worden. Er werd besloten tot het houden van zes wed strijden voor de leden, verder een wedstrijd voor de schooljeugd, en een wedstrijd voor de reis ouden van dagen. De eerste wedstrijd voor de leden werd vastgesteld op 1 juni en zal gehouden worden in de Kromme Aar. Op aandringen van enkele leden zal er ook een wedstrijd georganiseerd worden in de avonduren. Verder werd besloten om deze zo mer met een bus een reis te maken en elders een dag te gaan vissen. Ge noemd werd o.m. Harderwijk om daar te vissen in het IJsselmeer. De wed strijd waarvan de opbrengst bestemd is voor de reis ouden van dagen werd vastgesteld op 22 juni a.s. Door de zaadhandel Turkenburg te Bodegraven is voor deze wedstrijd een prachtige beker beschikbaar ge steld. Ook verschillende andere fir ma's stelden reeds prijzen beschik baar. Aan deze wedstrijd kan door iedereen worden deelgenomen. Deze wedstrijd „Nationaal" zal gehouden worden in het Aarkanaal, omgeving Aardam. Bij de rondvraag kwamen nog ver schillende visproblemen ter tafel. De voorzitter heeft alles zo goed moge lijk toegelicht. Met de wens voor een goede vangst in het komende seizoen, sloot de voorzitter de vergadering. Z0ETERW0UDE DON BOSCO-HUIS Wie 's avonds langs het Don Bosco- huis komt, ziet hoe hevig daar ge werkt wordt. Er wordt waarlijk iets groots verricht. Enige vakmensen uit ons dorp zijn daar met veel enthou siasme aan de gang, om er weer iets moois, iets gezelligs van te maken. Ze zetten er zich helemaal voor in en stellen tijd en arbeid geheel gratis ter beschikking; iets wat we niet ge noeg kunnen prijzen. Want het is van zeer groot belang voor onze jeugd dat ze kan beschikken over een ruim te -waar het gezellig is, waar ze zich thuis voelt, waar we onze benen niet dreigen te breken over een vloer, waarop we een heuvel-en-dal-rit konden maken, waar we geen kans lopen om kou te vatten, omdat de wind er doorheen blies, waar we bij een fikse regenbui niet meer zullen wegspoelen Misschien vindt u dit alles ,een wejpig ovei'dreven. Dat kan zijn..j. ma^F één ding blijft: willen we tot een goed geordende jeugdzorg ko men, dan moeten we een goed on derdak hebben; en dat zijn we nu aan het verzorgen. Ouders, parochianen, allen op wie de last der opvoeding rust, beseft uw verantwoordelijkheid. Laat ons niet in de steek. Eén van de oud-gezellen, die vroeger ook actief aan de op bouw heeft meegewerkt, gaf mij deze week, zonder met de ogen te knip peren, 25 gulden, zonder er direct om gevraagd te zijn. Dat is naasten liefde, medewerking met de daad. Wy wachten op meer van zulke krachtbronnen. Een gironummer hebben we niet, maar u heeft kans genoeg om dit edele voorbeeld na te volgen. De ka pelaan rijdt deze weken dikwijls ge noeg door het dorp. Houdt hem even aan en draag naar vermogen bij. Zo bouwt u mee aan de toekomst van ons dorp. ZWAMMERDAM MEVR. DE GROOT—KEMPEN ZEGDE RAAD VAARWEL. Onder voorzitterschap van burge meester C. G. van Dobben de Bruyn voor de aanschaffing van een nieu- I we-taal methode. De tijdelijke vak leerkracht aan de Oranjeschool voor het vak nuttige handwerken wordt vergoed over het tijdvak januari-juli 1956, daar geen gewone leerkracht met deze bevoegdheid kon worden gevonden. De Land- en Tuinbouwschool te Gouda krijgt over 1956 voor 1 leer ling een subsidie van 15.—. Uit het advies van b. en w. blijkt, dat deze subsidie nimmer het bedrag per leerling over het betrokken jaar, uitgetrokken voor het ulo-onderwijs, te boven zal gaan. De Herv. kleuterschool verkrijgt medewerking vopr de aanschaffing van meubels en enkele andere arti kelen. Echter niet tot het volle be drag der begroting. Dit is in over leg met de inspectrice teruggebracht tot een lager bedrag. Voor de rondvraag begint, wijst de voorzitter op de ergerlijke bal dadigheid van de opgeschoten jeugd van Zwammerdam. De bomen, de plantsoenen en de verlichting moe ten het steeds weer ontgelden. In en kele gevallen kon reeds een flinke rekening voor deze vernielingen worden gepresenteerd aan de be trokken ouders. Maar afdoende schijnt ook dit niet te helpen. Hij doet daarom een beroep op de in woners, niet alleen het euvel wanneer zij het zien verrichten te rapporteren aan de politie, maar zo mogelijk deze straatschenderij tegen te gaan. Mevr. De Groot-Kempen (KVP), als eerste bij de rondvraag het woord verkrijgende, deelt mede dat 'egens vertrek naar Den Haag ontslag moet nemen als raadslid, zeer tot haar spijt. Waarschijnlijk is dit haar laatste vergadering, in Zwammerdam. Met veel genoegen is zij lid van de raad geweest en zij dankt voor de prettige samenwer king die er steeds is geweest. Zij hoopt, dat, wanneer zij later nog eens in Zwammerdam terug komt voor een bezoek, de Overtocht ge heel modern zal zijn verlicht en de weg in Oud-Bodegraven zal zijn ver beterd. De voorzitter dankt mevr. De Groot-Kempen mede namens de raad voor de vriendelijke woorden. Hij dankt haar tevens voor de ambitie, waarmede zij haar taak heeft ver richt. Zonder de belangen van de andere gemeentedelen te vergeten, heeft zij altijd voor de Overtocht en Oud-Bodegraven op de bres gestaan. De verlichting op de Overtocht zal nu spoedig gereed zijn en zij zal dan kunnen zeggen, daartoe mede de stoot te hebben gegevén. Hij wenst haar in haar nieuwe woonplaats een goede toekomst toe. de heer Jac. de Kruijf vestigt er de aandacht op, dat door het parkeren van de auto's langs de Rijksweg nabij de Koffietent Ten Brink het pas vernieuwde voetpad^ weder wordt stukgereden. En dat, terwijl er vol doende parkeergelegenheid is bij deze koffietent. De voorzitter zegt maatregelen en overleg met de rijkswaterstaat toe. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 23 Mei 1857. Parijs. De groote jagtpartij, ter eere van de Grootvorst Con- stantijn te Fontainebleau gehou den, is niet gunstig verloopen. Het opgejaagde hert is aan de vervolging van 150 honden ont komen. De jagers, door de hitte afgematzijn nu zonder wild moeten terugkeren. Des avonds had er een tooneelvoorstelling plaats door de leden van het Theatre Frangais. Gistermiddag zijn op het Texelse strand drie kartonnen doosjes aan gespoeld, die elk twaalf flesjes be vatten, inhoudende 25 tabletten. De ze tabletten zijn samengesteld uit physostigmine salicylate, een zwaar vergift zowel voor mens als voor dier. De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat nog meer van deze doos jes in zee drijven, en op het strand langs de Nederlandse kust zullen te recht komen. De doosjes zijn wit en 4x5 cm groot. WOUBRUGGE Geslaagd. Mej. J. C. Schijf be haalde te Alphen aan den Rijn het diploma voor typiste. Dorpsstraat alhier had een aanrijding kwam de raad van Zwammerdam plaats tussen een autobus van de fa. 1 dÉÉfl IÉ Maarse en Kroon met een tegenlig- ger, een vrachtauto van de fa. Lefeber j uit Leiden. Laatste auto reed niet 'rechts van de weg en week om on verklaarbare redenen niet uit voor de bus. De bus reed het trottoir op en zodoende kon een frontale botsing worden voorkomen. Er kon echter niet voorkomen worden, dat de vrachtauto de gehele linkerflank van de autobus flink beschadigde. Tegen de bestuurder van de vrachtauto is proces-verbaal opgemaakt. Persoon lijke ongelukken deden zich geluk kig niet voor. NIEUWKOOP Geboren: Gerarda Petronella d. van J. Vermeij en J. M. C. v. d. Zwet; Anna Wilhelmina Maria d. van A. A. Vianen en A. C. Pietersen; Helene Suzanna d. van A. Oudshoorn en M. Meijers; Caecilia Johanna Ma ria d. van A. J. Pietersen en E. M. Knepper. Overleden: M. A. Beumer, 83 jr.. weduwe van Th. van den Bosch Gehuwd: J. Sol, 40 jr., en J. de Jong, 37 jr.; W. G. G. van Voort huizen, 36 jr., en M. E. Vonk, 25 jr. NIEUWVEEN Geboren: Dirk zn van M. M. D. Spelt en C. J. v. Wijngaarden. Adriana C. W. d. v. A. v. Veen en C. W. Könst. Johanna M. C. d. v. J. C. Hartveld en C. G. Schoonderwoerd. Cornelia d. v. A. Vrijbloed en C. K. v. Lijk. Hendrik z. v. P. v. Roon en E. D. Koren. Ondertrouwd: H. A. v. d. Hoorn, 28 Geboren: Herman Jozef z. van W. G. van der Jagt en Maria Kuiper. Gehuwd: Antonius J. van der Laan en Regina Hyacintha Hoogervorst. OUDE-WETERING Moederavond KAV. In café Klein organiseerde de KAV een aan de H. Maagd gewijde moederavond. Na de opening door de voorzitster, mevr. Hoek-Loos, hield pater G. Saraber een korte inleiding, waarin hij de positie schetste van de vrouw in India, het land waar de pater missioneert. Deze bleek in vele op zichten nog buitengewoon slecht te zijn, ook al is de laatste jaren, dank zij het intensieve missiewerk, reeds veel goeds tot stand gebracht. De H. Kerk, aldus spreker, heeft door de eeuwen heen reeds gewerkt voor verbetering van de positie van de vrouw en bij dit streven de H. Maagd als voorbeeld en voorspreekster ge steld. Pater Saraber besloot met te wijzen op de verheven positie van de moeder in het gezin. Door het gefeed van moeder kan veel voor het gezin van God worden verkregen. voor een korte vergadering bijeen. Uit de ingekomen stukken tekenen wij aan, dat de heer J. G. Koot zijn benoeming tot lid van de woonruim tecommissie en de heer W. J. Kalk man te Boskoop zijn benoeming tot hoofd der Koningin Julianaschool aan de Van Aerstraat heeft aange nomen. De subsidie voor de speeltuinver. „Onze Jeugd" wordt vastgesteld voor 1956 op 256.Het aantal leden bedraagt 100; er zijn 28 donateurs. De rekening 1956 van de schoolart- sendienst wordt voor kennisgeving aangenomen. De jaarlijkse vergoeding aan de Nassauschool zal door de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen worden verhoogd in ver band met extra uitgaven voor de schoeiïng. Nu de woningen in het bouwplan WithenluststraatVosholstraat klaar zijn, wordt aan de heer Jac. de Bruin eervol ontslag gegeven als opzichter in tijdelijke dienst. Het ontslag gaat op 1 mei 1957 in. De kerk- en toren restauratie nadert nu haar einde. Onderhands wordt aanbesteed de electrische verlichting van de wijzer platen door de firma Elder horst te Zoeterwoude. Aan de aannemerscombinatie J. v. d. Velden en J. Fijan te Gouda wordt verkocht een strook grond na bij de in aanbouw zijnde woningen aan de Withenluststraat. Prijs f 9.- per m2. Twee subsidieverzoeken wor den afgewezen t.w. van de Kath. Mil. Tehuizen en het Congres voor Open bare Gezondheidsregeling. De wo ningen Molenstraat 51, 53, 55 en 57 (nabij de betonfebr. Zwammerdam) worden onbewoonbaar verklaard, evenals de woning Molenstraat 52, Hierna werd opgevoerd het toneel-1 houten-r>woning aan de Rijnzijde in spel in twee bedrijven „Oord van Genaden" van Fien Knaapen. De avond werd besloten met een huldi ging door de moeders en het zingen van het Magnificat. het dorp. De rekening van het Bur gerlijk. Armbestuur over 1955 wordt RIJNSBURG Raadsagenda. Vrijdag 24 mei des avonds half negen komt de raad de zer gemeente in het gemeentehuis in vergadering bijeen. Punten van be handeling zijn o.a.: Benoeming on derwijzeres O.L.-school (voordracht: 1. mej. C. J. Balkestein te Brummen; 2. mej. J. M. de Hullu te.Oostburg; 3. mej. R. W. van Dalen te Doorn); Aankoop strook grond aan de Kerk straat; Aangaan tijdelijk kasgeld lening bij de Coöp. Boerenleenbank; Verzoek van het Geref. schoolbestuur ex art. 72 der L.O.-wet 1920 (aan- bi'engen afscheidnig tussen Juliana school en Kleuterschool); Voorstel tot toekenning van subsidie aan het comité Rijnsburgs Bloemencorso. Einde Bind- en Schikcursus. Gis termiddag warén de cursisten van de Bloembind- en schikcursus in een der zalen van veiling Flora bijeen voor de eindles onder leiding van de heer Van Riel uit Leiden. Alle cursisten deden hun best om iets moois tot stand te brengen, zodat zij een groot aantal punten in de wacht konden slepen. Het was daardoor 's avonds een genot, de prachtige bloemstuk ken, welke op vakkundige wijze wa ren tentoongesteld, te bezichtigen. Velen maakten van de mogelijkheid hiertoe gebruik. Na het bezichtigen namen allen op de tribune van de veiling plaats waar door de heer Bol uit Oegstgeest enkele films werden vertoond, o.a. een van het Rijnsburg- se bloemencorso van 1956 en een amusementsfilm, die zeer in de smaak viel. Alvorens hiertoe werd overge gaan werd eerst het woord gevoerd door de voorzitter, de heer J. Schild, van de vereniging van kleinhande laren in bloemen en planten. Deze vereniging verzorgt genoemde cursus. Spr. heette allereerst alle aanwezigen ■welkom, in 't bijzonder de heer T. Kralt, voorzitter van veiling Flora en het bestuurslid, de heer G. van Delft, alsook de heer G. Docter, hoofd van de Tuinbouwschool alhier. Verder sprak spreker zijn dank uit aan het veilingbestuur voor hetgeen het gedaan had voor deze cursussen. Tot slot sprak de heer Kralt nog enkele waarderende woorden over de resultaten van de cursussen. De uitreiking van de diploma's zal over 14 dagen plaatsvinden. LEIDSCHENDAM Geboren: Marie Pauline dr van H. M. F. Baesjou en G. R. M. ter Veer; Gilberte J. T. dr v. N. W. A. Schaaps en M. H. Paardekooper. Ondertrouwd: Cornelis Smolders en Clasina van der Meule; Tielenius A. Vrij en Hendrina P. Buitelaar; An dreas C. Hilgersom te Voorburg en Anna P. Steinz; Maximiliaan A. Zit- ter te Den Haag en Anna M. Cosse. Getrouwd: B. Th. v. d. Koelen en J. C. Nieuwenbroek. J. H. Versleijen en A. J. C. J. v. Verseveld; W. B. Op dam en A. C. M. v. Kampen; A. J. Plug en V. Beugeliiig. Overleden: Jiskje J. v. d. Bij 54 jr echtgenote van N. van Baarle; Wilhel mina Visser 80 jr wed. van C. Visser. mum, In 1942 werd in Leiden door stu denten een gamelan-gezelschap opge richt, dat zijn vaardigheid in het be spelen van de Javaanse instrumenten beoefende in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Een van de toenmalige studenten, de heer G. D. van Wengen, hoofd van de opvoedkundige afdeling van genoemd museum, heeft zijn belang stelling voor deze vorm van Indone sische muziek op een nieuwe genera tie van scholieren en studenten over gedragen. Sinds enige jaren bestonden er reeds verschillende groepjes die regelmatig in het museum komen spelen. Uit deze groepjes heeft zich een gezelschap gevormd, dat reeds de aandacht heeft getrokken van een Londense gramafoonplatenindustrie, dij onlangs te Leiden enige opnamen heeft gemaakt. In verband met 4e zomertentoon- stelling, die vandaag onder de titel „Mens in miniatuur?" in het Volken kundig museum werd geopend, zal door de NCRV-televisie op 13 juni a.s. een programma worden uitge zonden, waarin de aandacht zal lig gen op de „zelfwerkzaamheid" die door de museumdirectie bij de Ne derlandse jeugd wordt gestimueerd. goedgekeurd. Medewerking wordt In deze uitzen-'ing zal door genoem- verleend aan een aanvraag art. 72 de Leidse gamelangroep een belang. l.o.-wet 1920 van de Nassauschool I rijk aandeel worden geleverd. GEWOND BIJ AANRIJDING. De 23-jarige motorrijder M. W. uit Leiden, wilde tegen acht uur gister morgen, komende uit de Koorevaar- straat een voor hem rijdende vracht auto passeren. Op het moment, dat hij zich naast de vrachtwagen be vond, draaide die onverwachts naar links om het Steenschuur op te rij den. Een botsing kon niet voorkomen worden. Met een ernstige vleeswonde en een breuk van het rechterbeen werd de motorrijder door de EHD •naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. Reformhuis geopend. Gisteren heeft de heer A. Zuid- meer aan het Gerecht 14 een reform huis geopend, „De Naturist". Dit is de eerste en enige zaak van deze aard in Leiden. Ex- zijn speciale ar tikelen op alle gebied verkrijgbaar, bereid op zuiver naturistische grond slag zonder gebruikmaking van bij- stoffen. Vegetarieërs en zy, die op een bepaald dieet leven kunnen van deze moderne voedingswijze profite ren. Het spreekt vanzelf, dat ook an dere lieden, die afstand willen doen van kunstmatig toebereide voeding, hier hun hart kunnen ophalen. Geslaagd. Mej. A. Kouwenbei-g, alhier, is aan de Haagse vakschool voor kappers geslaagd voor het einddiploma van de school, tevens diploma vakbekwaam heid in het dameskappersvak.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2