„MENS IN MINIATUUR?" Vrolijke tentoonstelling in Volkenkunde Museum voert de mens door uitgebreide miniatuurwereld Intrigerend vraagteken Bijeenkomst van Kath* Bond van Werkmeesters te Leiden Mr dr P. G* Knibbe gaat reis naar Zuid Afrika maken Indonesische dansgroep treedt op bij een dansfeest in Leiden Echte Zeiss-lkon Camera's Parochianen repeteren in de vernieuwde St. Lodewijkskerk DONDERDAG 23 MEI 1957 3 i in' DE LETDSE COURANT PAGINA 10 Bekroning van opvoedkundige experimenten Zo op het eerste gezicht heeft een polio-epidemie weinig te maken met een poppententoonstelling. Toch is de volksziekte, die het vorig jaar onder de vakantietijd ons land bedreigde, de aanleiding geworden tot een expositie in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden, een expo sitie, die het poppenspel tot onderwerp heeft. Teneinde het talrijke, voornamelijk jeugdige, publiek te blijven boeien, kwam de leiding van genoemd museum in 1956 op het idee om de jeugd zelf iets te laten doen. Wat leent zich daarvoor méér, dan het poppenspel, één van de oudste expressiemedia? Het resultaat was groot en het succes van het vorig jaar is de basis geworden van de zomer-expositie van thans. door middel van een scharnier vier mogelijkheden biedt. U ziet: wat betreft de techniek zijn er mogelijkheden genoeg. En het zijn diezelfde mogelijkheden, waarvan de schooljeugd volop mag profiteren in de wedstrijd, die aan de tentoonstel ling verbonden is. Aan verschillende scholen is de uit nodiging gezonden, de kinderen pop pen te laten maken, een spel te schrij ven en het omstreeks september in het Museum te komen opvoeren. Inschrijving op deze wedstrijd staat voor alle leeftijdsgroepen open tot 10 juni a.s. De organisatoren van de tentoonstelling hebben grote ver wachtingen van deze prijsvraag. Onder de titel „Mens in miniatuur?" werd vandaag een tentoonstelling ge opend, samengesteld door de educa tieve afdeling van het Volkenkundig museum te Leiden, een tentoonstel ling, die een inzicht jeeft in het pop penspel, dat vrijwel over de gehele wereld wordt beoefend. Het is een intrigerende titel, die de toekomstige bezoeker tot denken zet. En daarmee bereikt de tentoonstel ling, die geheel educatief is van aard, haar eerste doel. De tentoonstelling is ingedeeld in drie „hoofdstukken": Kenmerken, Functie en Techniek van het poppen spel, zodat een duidelijk onderscheid gemaakt kan worden tussen het spel van de poppen en het toneel. Het gaat er namelijk niet om één pop op vaar dige wijze te vertonen, het gaat om het samenspel van verschillende pop pen. Ook is de kern van het poppen spel niet gelegen in het natuurge trouw weergeven van de pienselijke handelingen. Het is vooral de weer gave door de vertolker en het contact, dat deze met zijn toeschouwers heeft, dat het karakter van het poppenspel bepaalt. Het is het overbrengen van menselijke gedragingen in een irriëel vlak, waarin het menselijk leven klopt met een heftigheid, die de toe schouwer zichzelf doet vergeten. Functies. Dit raakt aan de functies van het poppenspel, die in de tweede afdeling worden weergegeven. Het poppenspel kan in sociaal, politiek en opvoedkun- gisch-religieus gebeuren, maar ook van een profaan volksvermaak; het kan insociaal, politiek en opvoedkun dig vlak liggen en veelal is het ook een instructiemiddel of een uitlaat klep. De techniek, tenslotte, is het onder werp dat in de derde afdeling de be zoeker frappeert. Men ziet er de stamboom van Jan Klaassen, die moedelijk uit Italië stamt als nazaat van de olijke Pucinella. Een andere marionet, die in het Zuiden zeer ge zien is, is Roeland, de razende ridder van Roncesvalles. Er staat een exem plaar in de vitrine, gestoken in een echt harnas. Door een uitgebreid sa menstel van koorden, kan hij niet al leen lopen, maar kan Roeland ook het zwaard trekken en het na afloop van de veldslag weer in de schede steken. Meer verheven is het Chinese „spel van de linnen zak". Een groep poppen is van de aarde afgesloten door een linnen zak, die in de poppenkast bevestigd is. Slechts een verbinding met de hemel is open gelaten. Struisvogelpolitiek. Zeer ingewikkeld is ook de Wajang Golek van Java, wa rin tussen alle poppen, kenbaar aan zekere „familie trekjes", een verwantschap bestaat. De poppencultuur gaat alreeds terug tot bij de oude Grieken. Er zijn vele exemplaren aanwezig, afkomstig uit het Verre Oosten. Uit het Midden Oosten zagen we een aardig span schimmen uit Turkije en ook uit Egypte was het fragment van een schimm^nbeeld aanwezig, daterend uit de veertiende eeuw na Christus. Het moet gezegd worden, dat Euro peanen en Chinezen reëeler zijn dan bijv. de Japanners. Trachten de eer sten de man, die de poppen zijn wil laat volbrengen, doorgaans zoveel mogelijk te verbergen, de Japannees huldigt een struisvogelpolitiek: de spelers steken zich in een lang, zwart zijden gewaad, voorzien zich van een masker en dan kunnen zij ongezien de poppen naar hartelust over het to neel dragen. Aardig zijn een oud-Hollands ka mertoneel van blik en een pop van een rond-reizende Franse groep, die Marionetten voor kamertoneel, af komstig uit Italië, waar ze in het begin van deze eeuw gemaakt wer den. Ze stellen voor Pierrot en Don na Clara, figuren uit de Commedia dell' Arte. Voor de opbouw van de expositie, die grotendeels binnen onze eigen, westerse cultuur gehouden is, er zijn evenwel vele produkten van vreemde culturen tentoongesteld werd medewerking verleend door ver schillende musea in Frankrijk, Bel gië en Duitsland, alsook door parti culieren. Vrolijk geheel Onder leiding van de heer Gan Tjiang Tek, conservator van de af deling China, die een levendige be langstelling heeft voor het poppen spel en van de directeur van het mu seum, dr. P. H. Pott, heeft dr. G. D. van Wengen, hoofd van de educatieve afdeling van het Volkenkundig mu seum, in samenwerking met de heer H. H. Frese een bijzonder vrolijke en leerrijke tentoonstelling samengesteld, die zeer zeker bij jeugd en volwas senen'zal inslaan. Wie WALENKAMP zegt, denkt aan een fijne sigaar Prinsessekade hoek Haarlemmerstraat Telefoon 21126 (Advertentie) N.V. DE LEIDSCHE COURANT. In de heden gehouden aandeel houdersvergadering van de N.V. „De Leidsche Courant" werd de balans de winst- en verliesrekening Vraag en antwoord In de Harmonie kwamen gister avond katholieke werkmeesters en uitvoerders bijeen om aan de bonds- penningmeester op gebied van c.a.o.'s ondernemingsrecht etc. hun moeilijk heden voor te leggen. De voorzitter, de heer H. van Schaik, verwelkomde de leden, de geestelijk adviseur, kap. G. Lemmens en de hoofdbestuurder en memoreerde het besluit van de jaarvergadering om eens meer te ver gaderen en daardoor de leden in de gelegenheid te stellen met hun vra gen op allerlei gebied naar voren te komen en tevens ook om het contact met de leden onderling te verstevigen. Spr. herdacht de zo droevig omge komen vorige geestelijk adviseur, Rector G. Beek, en sprak met de leden een kort gebed uit voor zijn zielerust. Met instemming besloot de voorzitter een H. Mis tot zijin inten tie te doen opdragen, waarvan datum en tijd nog nader bekend gemaakt zullen worden. Hij verleende hierna het woord aan kap. Lemmens, die gaarne van de gelegenheid gebruik maakte om enkele gedachten voor de leden te ontwikkelen. Allereerst wekte hy de leden op om daadwerkelijk steun te geven aan het retraitewerk. Hij wees op het grote belang van een retraite. De retraite is voor de gejaagde mens een rustpunt in zijn drukke werkzaamheden, waar hij rust vindt voor zijn geestelijk en ook lichamelijk leven. Het zijn dagen waarin hij zich verliepen kan in de grote vragen van het leven. Tevens geeft de werk meester hier ook het voorbeeld aan zijn ondergeschikten van een echte christelijke levenshouding en draagt hij op deze wijze het christelijke ideaal naar buiten. Spreker wees voorts op de moge lijkheden van gesprekscentra of -groepen nu iedereen blijk geeft van vargaderingsmoeiheid. Een gesprek groep heeft het voordeel, dat iedere deelnemer aan het woord komt, zijn eigen mening en zienswijze naar vo ren kan brengen. De praktijk heeft bewezen, dat deelnemers aan gesprek- centra altijd tijd te kort komen. Spreker gaf het bestuur in over weging hierover eens de gedachten te laten gaan en wekte de leden op ook op dit punt eens actief te zijn en niet alles goedsmoeds maar aan Het bestuur over te laten. Na een hartelijk dankwoord aan kap. Lemmens gaf de voorzitter de leden gelegenheid om het bondsbe- stuurder do heer J. W. A. de Bruin eens flink lastig te maken. De heer De Bruin pareerde op prettige wijze alle vragen, die de le den op hem afvuurden over bonds- financiën, pensioen- en ondernemings raden. Zelfs bij het bespreken van de langzaam-aan-actie der mijnwer kers wist spreker zich uitstekend te verdedigen. Na een dankwoord door de voor zitter aan de heer De Bruin kregen de leden gelegenheid om nog een ge zellig klaver jasje te spelen. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Fa culteit der Rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld „De lening in het Oude Testament (Bijdrage tot de kennis van het vraagstuk van schuld en aansprakelijkheid)", de heer R. K. Sikkema, geboren te Sappemeer en thans wonende te Rotterdam; tot doc tor in de Faculteit der Geneeskunde op proefschrift getiteld „Enting van mola hydatidosa en chonionepithelio- ma op de vruchtvliezen van het kip- peëmbryo", de heer J. H. N. van Bouwdijk Bastiaanse, geboren te Noordwijkerhout en thans wonende te Velsen. Het dividend werd bepaald op 9 pet. (v. j. 8). De aftredende commissarissen, de heren Tb. M. W. Bergers en J. C. J. Lamfoermont werden herkozen. London Opera Ensemble gisteravond in de Gehoorzaal op trad, bestond uit de sopraan Edith Joyce, Robert Pearson, tenor, en Alan Pearson, bariton. In nog geen twee uren tijds werd een serie van 17 operafragmenten doorgewerkt, Itali aans, Frans, Weens, alles in 't Engels. Maar niets uit een Engelse opera; dat was er niet bij. Zij troffen het niet, de Engelse operazangers, want de Ge hoorzaal was zeldzaam leeg voor Leiden. De acoustiek in de grote zaal legt onbarmhartig de tekortkomingen aan de dag, vooral wanneer deze leeg is, zoals nu. Een opera-concert blijft toch maar zoiets als: wyn met water en heeft met een opera heel weinig van doen. De sopraan Edith Joyce heeft misschien vroeger wel kunnen zingen, maar het zware werk van opera vertolking heeft haar de schoonheid van een hoge sopraan doen verliezen. Van de beide heren Pearson zit de stem van de bariton niet vrij, zodat hij niet draagkrachtig is en de tenor, die eigenlijk een mooi geluid heeft, zingt te open. Bevredigd zijn wij dus geenszins, noch in soli noch in ensembles. Boeiende lezing, coloriet en sterk dramatische accen ten hoorden wij niet. Weinig expres sief dus! Het gemis aan orkestbege leiding was groot. Aan de vleugel speelde Mary Earl vlotjes en niet zonder sentiment, maar operamuziek is ingesteld op een belangrijke instru mentale begeleiding en dat kan een klavier niet opleveren. Wij vragen ons af, waarom dit drietal solisten hier in Holland (waar wij niet gemakkelijk in onze eisen zijn) komt concerteren? Zij hebben ons van de reden hiertoe niet kunnen overtuigen. De stemming onder de toehoorders was verveeld, welwillend maar niet enthousiast, omdat alles beneden artistiek niveau is gebleven. J. KORTMANN. Advertentie VERENIGING VAN POSTZEGEL VERZAMELAARS. De bijeenkomst van de Leidse fila telisten, gisteravond in „De Kleine Burcht" te Leiden gehouden, trok wederom een flinke belangstelling. Na het openingswoord door de voor zitter, de heer D. J. Meiboom, waarin deze de spreker van de avond, de heer Schafer uit Amsterdam had wel kom geheten, werden enige huishou delijke zaken behandeld. Daarin gaf de voorzitter een overzicht van de onlangs gehouden Bondsvergadering te Leiden. Het filatelistische nieuws bevatte de mededeling, dat er voor bereidingen worden getroffen weder om nieuwe Europazegels te doen ver. schijnen. Ieder land krijgt daartoe de gelegenheid het te ontwerpen beeld zelf te verzorgen. Voor Nederland is de heer Harz opgedragen het ontwerp te verzorgen. Hierna kreeg de heer Schafer het woord tot het houden van zijn lezing over Israël, waarbij hij dank zij een filmapparaat zijn woorden met plaat jes verduidelijkte. In zijn voordracht gaf hij een uiteenzetting over 't post wezen in Israël. Het vervoer van post stamt uit de eerste tijd van de Chris telijke jaartelling door koerier-dien sten. Spreker verdeelde zijn lezing in verschillende tijdperken, o.a. in het Bijbelse-tijdperk, tijdens de kruis tochten en Middeleeuwen om vervol gens te komen tot de hedendaagse Aangeboden door K. v. K. bij zijn afscheid Mr Branderhorst per 1 juli secretaris In de vergadering, van hedenmor gen van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Rijnland kondigde de voorzitter, de heer T. H. M. van Waveren aan, dat de Kamer heeft besloten de scheidende secretaris, mr. dr. P. G. Knibbe, een reis naar Zuid- Afrika aan te bieden. De secretaris zal deze reis tevens benutten om con tacten te leggen, die voor bij de Ka mer aangesloten bedrijven van nut kunnen zijn. Voorts deelde hij mede dat „Kamervrienden" de echtgenote van mr. dr. Knibbe eveneens een reis naar Zuid-Afrika aanbieden. In verband met het spoedige ver. trek van de secretaris is de adjunct- secretaris, mr. H. A. C. Brander horst met ingang van 1 juli a.s. be noemd tot secretaris van de Kamer als opvolger van mr. dr. Knibbe. Om het werk van mr. dr. Knibbe in Zuid-Afrika te bevorderen deze de titel van secretaris blijven be houden tot zijn terugkeer. Daarna zal ook het officieel afscheid plaats vin den. Mr. dr. Knibbe heeft de pensioen gerechtigde leeftijd bereikt. Hy is 35 jaar secretaris van de K. v. K. ge. weest. In deze vergadering herdacht de voorzitter het overlijden van het lid, de heer Van Herwaarden, directeur van de Kalkzandsteenfabrieken die 20 jaar lid van de Kamer is geweest. De ondervoorzitter, ir. J. E. G. van Hoek, gaf een toelichting op het rap port over de bestrijding van de ver ontreiniging van waterwegen in het district. Naar aanleiding van het rapport over wegen en waterwegen om Lei den, mede in verband met de zee haven Katwijk, zal de voorzitter van de Kamer een onderhoud hebben met Georganiseerd door „Nieuw Holland" De r.-k. Volksdansgroep „Nieuw Holland" te Leiden houdt op Hemel vaartsdag een internationaal dans feest in Den Burcht. Het programma vermeldt ojn. het optreden van een Indonesische dansgroep, die Indone sische dansen zal opvoeren. Zij wordt gevormd door Indonesische studenten die te Leiden studeren. Deze groep is al opgetreden in Es sen en Bochum, Duitsland, en in Leu ven en Gent, België. Voorts heeft mej. Anne Marie Laoh, die de artis tieke leiding heeft, met kleinere groe pen opvoeringen gegeven in verschil lende plaatsen van Oostenrijk. Volgende maand gaat de groep op tournee in Duitsland. Cultuur Onder de titel „Indonesische stu denten dansen en zingen" wordt deze avond door de r.-k. Volksdansgroep „Nieuw Holland" aan het Leidse pu bliek aangeboden. Het programma geeft een goed beeld van de Indo nesische danscultuur. Klassieke dan sen van het Javaanse hof en uit de Balinese tempel zijn er vertegenwoor. digd, maar ook de volksdansen krij gen ruimschoots hun beurt. Volks liederen wisselen het program af. De rijke verscheidenheid van de Indo nesische cultuur vertoont zich in de typische dansen der verschilllende eilanden, de parasol-dans, de zak doek-dans en de beroemde, kaarsen- dans. De dansen zullen aan het pulbliek uitgelegd worden, maar voor de mees te dansen is uitleg eigenlijk over bodig, ómdat de er in tot uiting ge brachte levensvreugde zo groot is, dat iedereen vanzelf aan deze vreug de deel zal nemen. de minister van verkeer en water staat. De vervoerscommissie van de Ka mer zal haar licht laten schijnen over de gevolgen van de verhoging der vervoerstarieven van de Spoorwegen. Bij het bespreken van de lijst van subsidies werd er bij het bestuur op aangedrongen de subsidie voor de WV te Leiden te verhogen. Vanmiddag brachten de leden van de Kamer een bezoek aan het Neder lands Instituut voor Praeventieve Ge neeskunde te Leiden. postverzorging. Fraaie exemplaren van zegels verduidelijkten het gespro ken woord. De voorzitter dankte tenslotte de spreker voor zijn interresant betoog. De toehoorders onderstreepten dit met applaus. Nadat de voorzitter had medegedeeld dat de laatste bijeen komst op 26 juni a.s. zal worden ge houden, werd de vergadering beslo ten. Burgerlijke Stand Geboren: Jan Pieter, zn. v. J. Ver biest en E. Arroyo; Catharina Petro. nella Maria, dr. v. N. v. d. Burg en E. J. T. Goossen; Gizella Piroska Franscina, dr. v. F. W. v. Houten en G. P. Domankus; Jacoba Johanna, dr. v. P. Schroef en P. J. Ie Febre; Cornelis, zn. v. C. de Roode en S. de Nobel; Thierry Quirinus Theo Mauri ce, zn. v. J. L. J. v. d. Vliervoet en J. J. F. Bette; Hendrika, dr. v. P. J. de Jong en H. ter Wal; Alexander Johannes, zn. v. C. C. Boogerd en J. E. v. d. Linden; Robert Jan, zn. v. C. C. Boogerd en J. E. v. d. Linden; Agnes Sophie, dr. v. M. Jacobson en J. C. Keij; Hendrik Jan, zn. v. H. Prins en G. Nagtegaal. Overleden: W. F. Hofstra zn., 14 jr.; W. F. de Lang, hsvr. van: H. G. de Roode, 62 jr. met ZEISS-LENZEN voor speciale prijzen. CONTINA I lens Novar 3,5 van 183.— voor 156.—. CONTINA II lens Novar 3,5 met ingebouwde belichtingsmeter van 255.voor 217.— „Geheimen van de H. Mis" 18 Juni consecratie door mgr M.A. Jansen In de St. Lodewijkskerk aan het Steenschuur te Leiden wordt geregeld en intensief gerepeteerd door paro chianen voor de uitvoering van het gemeenschapsspel Geheimen van de H. Mis", dat door Henri Gheon op motieven van Galderon werd ge schreven. De uitvoeringen van dit spel vinden plaats in een gerestau reerde St. Lodewijkskerk op 11, 12, 13, 14 en 15 juni a.s. De regie is in handen van Anton Sweers, die bij de repetities wordt bijgestaan door zijn zuster Anneke Sweers. In de kerk woonden wij gisteravond een repetitie bij en we kunnen getuigen, dat onder de be zielende leiding van Anton Sweers en zijn assistente hard wordt ge oefend. „De geheimen van de H. Mis" is een moeilijk spel, dat aan concen tratie en de juiste wijze van woord en gebaar zeer hoge eisen stelt. We twijfelen er echter niet aan of de uit voeringen zullen een groot succes worden. De leidende idee in dit stuk is de offergedachte in het Oude Ver bond, welke leidt tot het Kruisoffer van Christus en tot het Misoffer in het Nieuwe Verbond. Het is de 27e maal, dat Anton Sweers de leiding heeft over dit spel. Hij kent de teksten uit het hoofd en behoeft zich niet van het tekstboekje te bedienen. De plechtige consecratie van de St. Lodewijkskerk vindt plaats op dins dag 18 juni a.s. 17 juni om zeven uur wordt de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, die de volgende dag de gerestraureerde St. Lodewijkskerk zal consecreren, in de parochie plechtig ontvangen. De plechtigheden van de 18e juni beginnen al om half acht 's morgens en duren tot half een. De kerk gaat echter voor de gelovigen eerst open om 9 uur. De Pontificale Hoogmis vangt aan om half elf.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12