Stockholm bereidde Koningin en Prins een daverend welkom Boelganin zingt hetzelfde liedje GLORIEUSE INTOCHT VAN DE „ZEVEN PROVINCIËN" IN DE HOOFDSTAD Boelganin wil weer eens praten Slotfaze van het schandaalproces-Montesi Kr A. A. W. Oiepenbrock geheim kamerheer Franse diplomaat spioneerde in Zwitserland 48ste JAARGANG DINSDAG 21 MEI 1957 No. 14111 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROGZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAI'X: PAPENÜRACH7 32 I Telefooo: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., 2.55 pjnnd., 7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Straaljagers zor den voor het feestgedruis Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn maandagmiddag te 13.21 uur op het militaire vliegveld Kallinge bij Karlskrona geland voor hun driedaags staatsiebezoek aan de Zweedse hoofdstad. Zij arriveerden met een rege ringsvliegtuig en werden vergezeld door minister Luns. De aankomst op het vliegveld van Karlskrona vond zonder ceremonieel plaats, aangezien HJVL de wens had geuit incognito op Zweeds gebied te arriveren. De officiële aankomst voor het staatsiebezoek was immers eerst dinsdagochtend in Stockholm. ONOFFICIEEL BEGIN. Bij de landing van de Dakota met het koninklijk paar op het militaire vliegveld Kallinge bestuurde prins Bernhard, die in hemdsmouwen en met zonnebril op in de stuurstoel zat, deze zelf. Het grootste deel van de vijf uren lange vlucht had de prins trouwens de stuurknuppel zelf in handen gehad. De koningin was gekleed in een eenvoudig grijs ma itelcostuum met blauwe hoed, de prins droeg de uni form van generaal der luchtmacht. De koninklijke gasten werden ver welkomd door de gouverneur van de provincie Blekinge, de heer von He- lands en diens echtgenote. De begroetingsplechtigheid duurde slechts enkele minuten en daarna be gon de eerste, nog niet officiële doch desondanks triomfantelijke autorit van de koninklijke gasten op Zweeds gebied. Langs de hele weg, die de autocolonne van het vliegveld naar de rede van Karlskrona moest afleg gen, stonden duizenden mensen opge steld, die de gasten hartelijk toewuif den. De scholen hadden voor deze ge legenheid vrijaf en oviral zag men grote groepen choolkinderen met bloemen en vlaggetjes. INSCHEPING TE KARLSKRONA. Ter rede van Karlskrona, sedert de zeventiende eeuw de voornaamste marinebasis in Zweden, werden de koninklijke gasten begroet door de opperbevelhebber van de vloot in het zuiden, konteradmiraal Erik Samuel- son. Terwijl hij bloemen aan de ko ningin aanbood had de politie alle moeite om de duizenden mensen, die de bezoekers toejuichten, buiten de afzettingstouwen te houden. Konin gin en prins namen enkele ogenblik ken rust, voordat zij zich aan boord begaven van de motorsloep, die hen naar de kruiser „De Zeven Provin ciën" moest brengen. Om drie uur za gen de drommen toeschouwers op de kade hoe de Nederlandse kruiser en de escorte-vaartuigp de ankers licht ten en onder een blauwe hemel op kalme zee naar het noorden opstoom- den, naar Stockholm. DONDEREND WELKOM. Doffe kanonschoten klonken in de vroege morgenuren over Stockholm, ten teken, dat koningin Juliana en prins Bernhard de Zweedse territo riale wateren waren binnen gevaren. De eerste militaire ceremoniën, aan het bezoek verbonden, hadden in alle vroegte plaats op grote afstand van de stad. Oni even over zes kwam het Nederlandse eskader, bestaande uit de kruiser „De Zeven Provinciën", en de andere bootjagers „Friesland" en „Rotterdam", icht van 't licht schip „Almagrundet", op enkele mij len voor de scherenkust van Stock holm. Hier werder d*1 sch-pen op een rustige zee tegemoet gevaren door de Zweedse torpedobootjagers „Halland" en „Smaaland", die het eerste wel- komstsaluut afvuurden. Begeleid door de Zweedse schepen begon het Nederlandse eskader daar na zijn tocht door de archipel naar de hoofdstad, een /-turt die vijf uren duurde. De Zweedse luchtmacht zond reeds aan de buitenste rand van de archipel een groet, die le lucht deed daveren. Een groep Zweedse straal jagers cirkelde p vijfhonderd meter hoogte boven de schepen en bleven hen op hun majestueuze vaart langs de talloze eilanden ve-gezellen. Aan de grens van de stad Stockholm kre gen zij versterking van tweehonderd straaljagers, die de stad op haar grondvesten deden schudden. Na het binnen/aren van het eilan denrijk beantwoordde de „Zeven Pro vinciën" de begroeting met een saluut van 21 schoten. Deze werden weer beantwoord door een gelijk salvo, af gevuurd door de kustbatterijen van het fort „Oscar Fredriksborg", dat juist voor de stad Stockholm is gele gen. Wervelstorm over Kansas De Amerikaanse stad Kansas en om geving zijn in de afgelopen nacht ge troffen door een wervelstorm, waar door minstens 28 personen het leven hebben verloren en ruim tweehon derd verwondingen hebben opgelo pen. Men vreest, dat er zich onder de puinhopen nog meer slachtoffers zullen bevinden. De schade is aan zienlijk. De wervelstorm vernielde twee win kelwijken en talrijke woonhuizen. In de voorstad Ruskin Heights werden een warenhuis van vijftien verdiepin gen, een pas gebouwde middelbare school van ruim zeven miljoen gul den en een kerk met de grond gelijk gemaakt. De gouverneur heeft voor dit gebied de staat van beleg afge kondigd. Te Ottawa, in de staat Kansas, on geveer honderd km. ten zuid-westen van Kansas City, werd een motel vernield, waardoor minstens één per soon om het leven kwam. ONTMOETING DER SOEVEREINEN Om ruim acht uur in de morgen scheepten de Zweedse prins Bertil en de Nederlandse ambassadeur in Stock holm, dr J. Visser, zich onder grote belangstelling in op een motorsloep om de koninklijke gasten tegemoet te varen. Zij ontmoeten om even over negen het eskader en begaven zich aan boord van „De Zeven Provin ciën." Terwijl de glorievolle tocht tussen de eilanden voortging en daarmee het uur van de officiële aankomst in Stockholm naderde, stroomden dui zenden belangstellenden naar de „Lo- gardstrappen" voor het koninklijk pa leis, waur de eerste ontmoeting tussen de souvereinen plaats vond. Stockholm in feestroes. Een fleurige vlag -entooi versierde de straten, waarlangs de koninklijke gasten op het middaguur hun intocht in de stad zouden houden. Talrijke winkelzaken heb oen in hun etalages een groet aan de bezoekers en aan Holland gebracht. Het grootste wa renhuis van de stad, gelegen aan de koninklijke route, maakte vanochtend bekend, dat tijdens de drie dagen van het bezoek alle kopers in de grote lichthal van het gebouw door meisjes in Nederlandse klederdracht zullen worden begroet. Vele dagbladen heb ben vanochtend speciale edities aan Nederland en aan de verhouding tus sen Nederland en Zweden gewijd. „Svenska Dagbladet" drukte zelfs zijn hoofdartikel voor deze gelegen heid ook in het Nederlands af. Albanees minister kreeg 't benauwd Het Zuidslavische persbureau Tan- joeg heeft maandag meegedeeld, dat de Albanese minister Panayot Plyaku naar Zuid-Slavië is gevlucht in de nacht van 16 op 17 mei. Hij heeft om asiel gevraagd. Panayot Plyaku was lid van het centrale comité van de Albanese ar beiderspartij en één van de Organi satoren van de nationale bevrijdings beweging in Albanië, aldus deelt Tan joeg mee. IJs van 3 km dik Uit een voorlopig onderzoek is geble ken, dat het ijs dat het Zuidpoolconti- nent overdekt, op sommige punten meer dan 3000 meter dik is. Brief aan Mollet Premier Boelganin van de Sowjet- Unie heeft premier Mollet van Frank rijk in een nota voorgesteld dlpk na- tieke besprekingen tussen de twee landen over de atoombewapening en andere internationale kwesties te doen houden. Boelganin zegt, dat de Russische regering bereid is de instelling van een inspectiezöne in Europa en be perking van de bewapening voor Duitsland en de naburige landen te bespreken. De Sow jet-Unie wil niet aannemen, dat Duitsland een onveranderlijke vijand van Frankrijk en de Sowjet- Unie is. De Sowjet-regering is „ernstig be- Arrestatiebevel tegen Soemitro De Indonesische militaire autoritei ten hebben een arrestatiebevel uitge vaardigd tegen de oud-minister van Financiën, prof. Soemitro Djojohadi- koesomo, op beschuldiging van cor ruptie. Soemitro was reeds verscheidene malen door de militaire politie in Bandoeng opgeroepen om over deze zaak te worden gehoord, maar had aan die oproepen geen gehoor gege ven. Zijn huidige verblijfplaats is niet bekend. Gouverneur Von Heiand ontvangt de Koningin op Zweedse bodem zorgd" over het feit, dat „Frankrijk het besluit heeft genomen zijn gebied te laten gebruiken voor de vestiging van atoombases". Boelganin zegt, dat indien de vreem de bases nog niet opgeheven kunnen worden, de strijdkrachten in de lan den van de NAVO en het pact van Warschau gelijktijdig ingekrompen dienen te worden. Een paar waterstofbommen zouden voldoende zijn om een groot gebied in een woestijn te veranderen. Boven dien zijn er raketwapens, die dood ;n verderf kunnen zaaien „Maar be schouw dit niet als een bedreiging te gen welk land ook", voegde Boelganin er aan toe. Veel sneeuw in Zwitserland In vele delen van het Zwitserse Al pen heeft het dit weekeinde ge sneeuwd, waardoor verschillende gro te Alpenpasen versperd werden. De Simplon- en de Gothardpas zijn voor alle verkeer gesloten en de we gen die open zijn voor het verkeer moeten met kettingen bereden wor den. Uit vele Alpendalen wordt nacht vorst gemeld. In Muerren viel gedu rende de nacht meer dan 30 centi meter sneeuw. Zo ook op andere plaatsen in het Berner Oberland. Iraaks minister schudt woestijnstof af De Iraakse eerste minister Noeri es Said heeft een luchtparade boven de woestijn gade geslagen. Bij zijn aankomst in het woestijndorp Habaniya waste hij handen en gezicht met water uit een klein kommetje volgens een oud woestijngebruik. Moord inaar geen moordenaar Het al vier maanden durende pro ces in de affaire- Wilma Montesi, het schandaal dat vier jaar geleden heel Italië in rep en roer bracht en minis ters deed vallen, is gisteren in zijn laatste faze gekomen, doordat de openbare aanklager een begin aeëft gemaakt met het requisitoir, da. di- recht zal worden gevolgd door de pleidooien. Er zal naar verwachting met beide een week gemoeid zijn. De openbare aanklager zeide ervan overtuigd te zijn, dat Maria Montesi vermoord is, maar hij kon geen ant woord geven op de vraag, wie de moordenaar was. Onlogisch noemde hij de eerste verklaring van de politie, dat zij per ongeluk verdronk op 9 april 1953 tij dens het pootje baden op het strand van Ostia. Evenmin achtte de openbare aan klager termen aanwezig ter onder steuning van de zelfmoordtheorie. Wilma werd thuis als een „roos" ver zorgd en zij was verloofd, merkte hij op. Bovendien, waarom zou zij in dat geval naar Ostia zijn gegaan met de Tiber zo veel dichterbij. Met iemand ging Wilma naar Tor- vaianica. Maar waarom? Wij weten het niet. Op dit punt is er een leem te. En daar werd zij, om onbekende reden, plotseling onwel en op het strand aan haar lot overgelaten. Wij weten zeker dat zij een langzame verdrinkingsdood stierf, die tussen de tien en twintig minuten duurde. President Eisenhower heeft in een brief aan president Sukarno een uitnodiging tot een bezoek aan Indo nesië afgewezen. Het heeft Z. It. de Paus behaagd, de hoogeerwaarde zeergeleerde heer mgr. mr A. A. W. Diepenbrock, lan delijk secretaris der K.A., bij gelegen heid van diens 25-jarig priesterfeest, te benoemen tot geheim kamerheer. Deze benoeming kwam Z. H. Exc. mgr J. P. Huibers, bisschop \?n Haar lem, hedenochtend persoonlijk aan mgr. Diepenbrock mededelen. Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal woensdag 22 mei geen audiëntie verlenen. Dit nummer bestaat ui? tl pagina's HOE wordt het weer? Bij haar aankomst op de luchtbasis van Kallinge in Zweden, wordt HJVl. de Koningin begroet .door de gou verneur van de provincie, Ertk von Heiand. Procureur-generaal zag geen uitweg meer In gezaghebbende kringen in Pa rijs is medegedeeld, dat kolonel Mar- cier, lid van de Franse ambassade te Bern, op verzoek van de Zwitserse regering naar Parijs is teruggeroe pen. Dit blijkt verband te houden met de geruchtmakende-zelfmoord, enige tijd geleden, van de Zwitserse pro cureur-generaal Dubois. Kolonel Mar- cier was een persoonlijke vriend van Dubois. Met toestemming van de Zwitserse regering wisselde Dubois inlichtingen over Algerijnen in Zwitserland waar. over hij krachtenns zijn positie be schikte, uit aan Marcier. De Franse kolonel leverde als tegenprestatie ge gevens over communistische activi teiten in Zwitserland die hij weer van een Duitse Gehlen-inlichtingen- dienst kreeg. Kolonel Marcier werkte echter ook buiten Dubois om. Hij onderhield zonder dat de procureurgeneraal dat wist contact met minstens een lid van de federale Zwitserse politie, de thans gearresteerde inspector Ulrich. Ulrich was een ondergeschikte van Dubois maar hij leverde de'Fransman inlichtingen die Dubois geweigerd had te verschaffen namelijk strikt geheime opnamen van afgeluisterde telefoongesprekken met de Egypti sche ambassade. Ulrich werd hier voor betaald door Marcier. De Egyptische ambassade ontdekte dat haar telefoongesprekken afge luisterd werden en bracht de zaak aan het rollen. Het onderzoek door de Zwitserse regering bracht het con tact tussen Marcier en Ulrich aan het licht. Marcier zou toen getracht heb ben Ulrich te dekken door te dreigen zijn „zakelijke" relaties met Dubois openbaar te maken. De procureur- generaal, die geen uitweg meer zag, heeft zich daarop van het leven be roofd. Zonneschijn Een van de Britse eilanden afkom stige storing verplaatste zich in de nacht van maandag op dinsdag naar onze omgeving, waar ze op de meeste plaatsen twee tot vier millimeter re gen veroorzaakte. De storing trekt nu in zuidoostelijke richting verder naar de Alpen en wordt gevolgd door een rug van hoge druk. Aan de achterzij de van de storing voeren noordweste lijke winden tamelijk koude en enigs zins onstabiele lucht aan. In de nacht van dinsdag op woensdag zal het onder invloed van de naderende rug van hoge luchtdruk opklaren en zul len de temperaturen sterk kunnen dalen. Het is zelfs niet geheel uitge sloten, dat hier of daar lichte nacht vorst zal optreden. Woensdag zal er vrij veel zonneschijn zijn en weinig wind. (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). j NOORDELIJKE WIND. Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige noordelijke 2 wind. Een kleine kans op lichte nachtvorst. Morgen ongeveer de- zelfde temperaturen als van- i daag. 22 Mei zon op 4.39; onder 2Q.39; maan op 1.29; onder 13.04. Hoogwaterstanden 22 Mei v.m. 9.10; m. 9.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM zwaar bew. 19 C. OSLO zwaar bew. 19 KOPENHAGEN licht bew. 14 ABERDEEN half bew. 12 LONDEN onbewolkt 17 AMSTERDAM zwaar bew. 15 LUXEMBURG geheel bew. 15 PARIJS geheel bew. 19 BORDEAUX nevel 19 GRENOBLE licht bew. 15 NICE onbewolkt 21 BERLIJN. onbewolkt 16 FRANKFURT nevel 15 MüNCHEN nevel 9 ZURICH mist 10 GENèVE nevel 15 LOCARNO licht bew. 23 WENEN geheel bew. 14 INNSBRUCK nevel 14 20 ROME nevel AJACCIO zwaar bew. 19 Korreltje Die een penning niet acht, krijgt over geen gulden macht.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1