Leiden stond zaterdagmiddag bloot aan vijandelijke luchtaanval Werkelijkheid slechts met veel fantasie te benaderen K.A.B. te Zoeterwoude huldigde een van haar pioniers Het nieuwe zwembad te Leiderdorp onoffiëel geopend U wordt niet zomaar slager... MAANDAG 20 MEI 1957 DE LETDSE COURANT KRINGOEFENING VAN DE B.B. Oefening werd nietemin een succes De vijand, die zaterdagmiddag een aanval op Leiden deed, heeft ge bruikgemaakt van een zeer geheim wapen. En we kunnen hem dat niet eens kwalijk nemen. De contraspionage scheen het uur van de aanval achterhaald te hebben alle instanties van de verdediger waren op hun hoede en het gehele apparaat van de Bescherming Bevol king in de A-kring Leiden stond ge reed om het toegebrachte leed zoveel mogelijk te keren, zó zeker was men van zijn zaak, dat de Zelfbescher ming hoewel gealarmeerd excursies waren toegezegd langs de in actie zijnde collega's. Op die manier is er geen eer meer te behalen in een frisse vrolijke oorlog en zijn reputatie van goed strateeg te handhaven, had de aan valler een zeer originele manier be dacht om het element van de verras sing in de hand te houden. Tijdens de inspectie van de opge roepen B.B.-raad door de kringraad verscheen boven de Sleutelstad een zo gewone verschijning, dat zelfs de meest achterdochtige burger-bescher mer er geen aandacht aan wijdt. Een van de uitkijken echter, zag het toestelletje een opvallend korte draai maken en dat wekte zijn ach terdocht. Hij sloeg alarm, maar voordat de sirenes waren uitgeloeid, was de Oude Vest één vlammenzee en be- vondt zich op de bovenverdieping van molen „De Valk" een legertje gewonden. Start. Commandant S. W. Hagedoorn, gaf terstond bevelen om het vuur te bestrijden, maar het duurde nog bij na twintig minuten, voordat de bijna onafzienbare rij van brandweerauto's langs de Rijnsburger- en Mare- singel naar de Oude Singel geleid op de plaats des onheils was aange komen. Waarom niet regelrecht naar het brandend stadsgedeelte gereden? Men had dan voorkomen, dat er zo vele gewonden te betreuren waren als nu. Uit vele straten en stegen kwamen ze: mensen met lappen om het hoofd en met verbonden ledema ten, strompelend en ook steunend op elkaar. Het was een Breugheliaans tafereel. Ze werden veelal samen gebracht op de verzamelplaatsen, voor een eerste geneeskundige be handeling aan de hand van een kaart om de hals, die hun verwondingen vermeldde. Vandaar ging het per auto van de Geneeskundige Dienst naai de gewondennesten, van waaruit de reis werd voortgezet naar het Aca demisch Ziekenhuis. In de nesten klonk voortdurend het geroep van de gewonden padvinders en verken ners, die zich voor deze rol ter be schikking hadden gesteld, die elkaar hun ellende en laatste moppen mededeelden. Velen van hen waren sinds lang niet meer zo zorgzaam toegedekt als zaterdagmiddag, daar op die brancard. Weinig „echtheid". Inmiddels deed de brandweer op de Oude Singel zijn uiterste best om het „vuur" aan de overzijde van het water te blussen en er de toeschou wers een nat pak bezorgden. De stem ming zat er goed in, vooral waar de vrouwelijke spuitgasten van Wijk VI, Blok 17 hun beste beentje voortzet ten. Ter hoogte van „het school" aan de'Nieuwe Mare slaagden leden van de pioniersploeg er in, binnen een half uur een pontonbrug te leggen. Burgemeester jhr. F. H. van Kinschot was de eerste, die er over liep. Het ding lag toen nog niet eens helemaal vast, maar het hield niettemin. Men mag overigens van geluk spreken, dat er ter plaatse schuiten voor handen waren en er een wagen met op maat gezaagde delen op de kade stond: bij welke ramptoestand zal dat nog ooit voorkomen? Ook het verwijderen van de slacht offers uit de molen bij de Rijnsbur- gersingel had een vlot verloop. Langs een kabel, die door de reddingsploeg van de omloop van de molen was gespannen naar het marktterrein een meter of twintig lager, werden de ge wonden op een brancard of door mid del van een „bootmansstoeltje" neer gelaten. Tijdens de oefeningen leek het op verschillende plaatsen wel, of men er een koninklijke rijtoer verwacht te. Soms stonden de toeschouwers bij de reddingswerkzaamheden rijen- dik langs het trottoir. Om de opdrin gende nieuwsgierigen de toegang tot het rampgebied te ontzeggen, was een groot detachement politie op de been, terwijl de verbindingsdienst van de B-B. zorgde voor de meest vlotte sa menwerking tussen de verschillende onderdelen. In een van de fabriekshallen van „De Landbouw" aan de Rijnsburger- singel waren dames en heren Nood- wachters bezig grote gamellen koffie te zetten, die later samen met broodjes en sigaretten onder alle helpers-in-de-nood gedistribueerd werden. Er werd ogenschijnlijk overal hard gewerkt en wanneer het Hoofd B B., de lieer S. W. Hagendoorn des avonds in zijn nabeschouwing op de oefening O 557 al zeide, zeer tevre den te zijn over het resultaat dat werd bereikt in een toestand, die zo dicht mogelijk de werkelijkheid na derde, dan had dat zeker geen betrek king op de Blokpïoegen, die tijdens de oefening gezelligheid zochten in de caféetjes rond het marktterrein. De heer Hagedoorn dankte de ver schillende onderdelen en diensten van de B.B., alsook de betrokken overheidsdiensten en prees hun sa menwerking, aldus sp'r., is de basis voor waardering voor elkander. Hij wilde niet spreken over de gemaakte fouten, maar slechts over het nieuwe cursusjaar. Menend, dat het afgelo pen jaar te veel geëist was, had men hel oefeningenschema in het nieuwe cursusjaar ingekrompen. Prijsuitreiking. Hierna ging hij over tot de uitrei king van de prijzen, die behaald waren in de onderlinge wijk«-wed- stryden. De winnende ploegen ont vingen een beker. Het waren uit: wijk I ploeg 1, Wijk II ploeg 2, Wijk III ploeg 2; Wijk IV ploeg 2, Wijk V, ploeg 1, Wijk VT, ploeg 3 en Wijk VII ploeg 3. De in onderlinge kamp behaalde kring-prijs, de wisselbeker 1956 werd toegekend aan ploeg 2 van Wijk IV; de tweede en derde prijs, bestaande uit herinneringsplakettes, gingen resp. naar ploeg 2 in Wijk BI en naar ploeg 1 van Wijk V. Burgemeester Van Kinschot, voor- Gisteren heeft de plaatselijke afde ling van de K.A.B. te Zoeterwoude- Leiderdorp haar jaarlijks Feest van de Arbeid gevierd in eigen kring. Na gezamenlijk ter H. Tafel te zijn ge naderd, volgde na afloop van de Hoogmis het traditionele ontbijt in de grote zaal van het parochiehuis, waar de gezellig gegroepeerde tafels uitnodigend stonden te wachten. Na een welkomst van de voorzitter, de zitter van de Kringraad, zeide blij te zijn, gezien te hebben, hoe de B.B. werkt. „Das war keine Spielerei mehr". Trots op het peil, waarop de B.B. in de kring Leiden staat, be zwoer hij de aanwezigen, zich van deze algemene hulpverleningsplicht te blijven kwijten. Hij bracht dank aan de commandant en aan alle an deren, die zich hebben ingespannen, om het afgelopen cursusjaar tot een zo goed besluit te laten komen. Vrijwilligers nodig. Na de voorzitter van de Kringraad, sprak nog de heer Tillenius Kruyt- hoff, voorzitter van de stichting Be vordering Bescherming Bevolking. Hij gaf een klein overzicht van de groei van de B.B. in de loop van het eerste lustrum. Met 165.000 man is ,deze instelling thans op 3/4 van zijn sterkte. Er zijn dus nog veel meer vrijwilligers nodig. Leiden rekende de heer Tillenius tot de beste krin gen in den lande. Hij bracht hulde aan de 25 ploegen, die aan de cursus sen hebben deelgenomen, en over handigden aan de georganiseerde zelfbescherming en aan de winnen de blokploeg een draagmedaille. Ten slotte getuigde hij van zijn waar dering voor het kringhoofd B.B. door hem een B.B.-sigarettenkoker te overhandigen; mevrouw Hagedoorn, die in het succes van haar man, een werkelijk deel had gehad, mocht een B.B.-lepeltje in ontvangst nemen. Eerste burger ging eerste zwemmers voor Heel onofficieel is zaterdagmiddag om drie uur het zwembad te Leider dorp voor het publiek opengesteld. Zoals reeds is gemeld zal de feeste lijke opening op 8 juni plaats vinden in verband met de lage temperaturen welke een lang verblijf in een open bad niet bepaald aanlokkelijk ma ken. Deze lage temperatuur was evenwel geen bezwaar voor vele in woners van Leiderdorp, die ternau wernood hun ongeduld konden be dwingen, om het zwembad hun zwembad in gebruik te nemen. Reeds lang voor het vastgesteld en openingsuur, verdrong de jeugd zich voor het gesloten hek, in afwachting van het genoegen een duik te kun nen nemen in het inderdaad koele nat. Het voltallige gemeente bestuur was aanwezig toen, om klok slag 3 uur, burgemeester Van Die- peningen, met badpak onder de arm, het hek binnenstapte, waarna einde lijk de geduldig wachtende zwem- liefhebbers onder gejuich toegang tot het zwembad kregen. Het was ook Leiderdorps eerste burger, die hier zijn gemeentenaren sportief voorging en als eerste in het water dook, een voorbeeld, dat binnen korte tijd door velen werd gevolgd zodat er al gauw een vrolijke drukte heerste in het water, terwijl aan de kant vele be langstellenden de verrichtingen ga desloegen en het fraaie zwembad be wonderden. Ontegenzeggelijk zal een ieder, die dit bad ziet, moeten toe geven dat de gemeente Leiderdorp terecht trots kan zijn op deze aan winst, welke in een lang gevoelde behoefte voorziet. Moderne snufjes. Het bad zelf bestaat uit een bas sin voor geoefenden met een afme ting van 20 x 25 m. Daarop aanslui tend, maar gescheiden door een over loop, is het bad voor beginners, welk gedeelte een hellende bodem heeft, waardoor de diepte een maximum van 1.50 m bedraagt. Geheel vrij daarvan ligt een ruim kleuterbad van ronde vorm. Alle bassins zijn aan de binnenzijde lichtblauw ge- (Foto: Gerrit Fianen). sohilderd hetgeen een fraai effect geeft aan de baden. Het water is ge woon leidingwater, dat voortdurend circuleert door een chemische zuive ringsinstallatie. Aan de hand van monsters, welke veelvuldig worden genomen wordt nagegaan wanneer het water moet worden ververst. Het aan de zuidzijde gelegen ter rein tot aan de nieuwe Rijksweg bijna ter grootte van een voetbal veld is geheel ingericht als zon neweide. Aan deze zijde bevinden zich daarom geen cabines. Deze lig gen aan de tegenover gestelde zijde, waar ook het ketelhuis voor de zui veringsinstallatie is opgesteld. Uiter aard is het aantal cabines niet groot doch, daar deze eigenlijk dienst doen als wisselcabine, kan toch een groot aantal bezoekers geholpen worden. Ook bevind zich daar een grote kleedgelegenheid, geschikt om dienst te doen bij schoolzwemmen met een aparte cabine voor de onderwijzers. Het blijkt wel, dat bij de bouw aan alle mogelijkheden is gedacht. De zwemlustigen moeten, als zij uit de cabines of van de zonneweide komen, door een voetbad met douche waar door verontreiniging zoveel mogelijk wordt tegengegaan. Het geheel beslaat een grote uit gestrektheid en is een imposant ge heel, waarmede een exploiterende vereniging zeker met genoegen zal werken. heer Goddijn, in het bijzonder aan mevr. Wand met haar band, heerste al spoedig de bekende gezellige sfeer, Tijdens het ontbijt vond de voorzit ter gelegenheid, enkele mededelin gen te doen. Allereerst releveerde hij het Feest van de Arbeid, dat oor spronkelijk door socialisten en com munisten gevoerd, door de KAB werd overgenomen en voor haar thans meer en meer een kerkelijk feest gaat worden. In de afdeling zal ook bin nenkort een oprichting plaats vin den van een agentschap van de Cen- traleVolksbank. Ook vroeg hij mede werking voor de actie om de zieke echtgenote van een lid naar "Lourdes te zenden. Na het ontbijt vond de huldiging plaats van het oud-bestuurslid Fr. Zandbergen bij gelegenheid van diens 40-jarig lidmaatschap. De geestelijk adviseur, kapelaan Kee- sen, sprak de jubilaris op hartelijke wijze, toe en zeide waardering te hebben voor de rustige en zekere wijze van doen van de jubilaris, die het in de vele jaren van zijn be stuursfunctie niet'altijd gemakkelijk had. Ook bij behoorde tot degenen, die hebben moeten vechten voor de sociale zekerheid, welke we nu be zitten en die door de jongeren zo vanzelfsprekend wordt aanvaard. Spr. wekte de jongeren op de geestelijke verheffing om eenzelfde enthousias me op te brengen als deze pioniers indertijd aan de dag legden: Onder grote bijval speldde mevr. Zandbergen het ere-insigne in goud op de borst van haar echtgenoot, waarna deze de hartelijke gelukwen sen in ontvangst mocht nemen van de g.a. Ook mevra Zandbergen ont kwam niet aan een huldiging. Als dank voor de steun in de afgelopen 40 jaar, mocht zij uit handen van de voorzitter een fraaie ruiker in ont vangst nemen, terwijl de jubilaris een luxe doos sigaren werd aangeboden namens de afdeling. Namens hoofd en afdelingsbestuur bood de heer J. v. d. Hulst gelukwensen aan, die hij vergezeld liet gaan van sigaren voor de heer Zandbergen en een fraaie plant voor mevr. Zandbergen. Als oud-patiënt van Berg en Bosch sprak de heer S. Bruines waarderende woorden voor alles, wat vriend Zand bergen voor Herwonnen Levens kracht heeft gedaan en nog doet. Na de koffie spoedde ieder zich naar huis in afwachting van de feest avond. Deze bestond uit een toneelvoor stelling, die werd verzorgd door de onderafdeling „Liefde voor Toneel" onder leiding van de heer Fianen. Op gevoerd werd het toneelstuk „Dolle Toon", een stuk van een lach en een traan. Het was verheugend te zien, dat de toneelclub wederom is uitge- (Foto: Gerrit Fianen), breid met nieuwe jonge krachten en hoewel deze nog niet het peil van hun meer geroutineerde medespelers heb ben bereikt, stemt het tot verheuge nis dat steeds meerjongeren toe treden. In „Dolle Toon" zien we hoe de grenzeloze eerzucht van Moedei Betje, de waardin van een dorpsher berg, er de oorzaak van is, dat zij haar twee kinderen bijna ten gronde richt. Reeds als het door haar toe doen gesloten huwelijk van haar doch ter een volkomen mislukking is ge bleken volhardt zij in haar streven om haar zoon eveneens een huwelijk op te dringen waar deze zich echter op het laatste ogenblik tegen verzet.. Wat „Dolle Toon" met dit alles te maken heeft en hoe de zwaar be proefde dochter Stientje tenslotte toch haar geluk vindt is zeker de moeite waard te gaan zien. Na een ietwat aarzelend begin kwamen de spelers er steeds beter in en vooral het tweede en derde bedrijf waren zeer goed. Het was een prachtige opvoering. Een) opmerking: de spelers hoeden zich er voor te veel met hun rug naar de zaal te spreken. De acoustiek van de zaal laat dit nu eenmaal niet toe. De jongeren, die dinsdagavond de tweede opvoering gaan bijwonen, kunnen zich verheugen op een genot volle avond. Tenslotte was het de voorzitter, die de dank van de aan- wezigan vertolkte en de dames met| bloemen huldigde. Examens zieken* verpleging-B De volgende zusters en broeders zijn te Endegeest, Voorgeest of dc Jelgersmakliniek geslaagd voor resp. het le en het 2e overgangsexamenl voor de opleiding voor het diploma ziekenverpleging B. Geslaagden eerste overgangsexa- j; men mei 1957. De zusters C. M. Beuker; T. Bleeker I D. ten Bos; G. F. ten Bos; M. C. I Broersen; F. B. Dolstra; C- J. Em- |i mers; S. M. Esser; Broeder H. D. |j Garia; de zusters A. Groen, M. J. H-1[ Hoek; A. Huiskes; H B. Hunting; J. j E. de Jong; W. C. J. Laan; M. C. W-1 van de Lee; M. van Leeuwen; J. P. E. Mac Donald-; D. Muit; G. L. Pol- j dervaart; G. Pongers; H. E. Pongers; P. W. Zwaan; A. J. Beyersbergen; E- I. Carter; R. Hartog; Broeder K. S. M. Kaiser. Geslaagde tweede overgangsexa- I men mei 1957. De zusters I. H. Adrianus, A. M. A. v. d. Berg; M. Blokdijk; J. Brandi; H. jj P. Coenraad; N. v. d. Doorn; N. j Duits; E. O. Harryson; C- J. Kort- jj smit; A. T. v. d. Kraan; C. F. W. Menig; M. de Munck; A. Pessy; Th. M. J. Pigmans; J. S. Ramlall; G. Schaap; W. Vis; Broeder D. Schek- kerman. Examens te Leiden Vandaag deden 19 slagersleerlingen bij slagerij Maasdam in de Haarlem merstraat te Leiden uit Leiden en omgeving practisch examen voor het diploma slagersgezel van het slagers vakonderwijs. Het examen omvat vakbekwaam heid in de vleeshouwerij, spekslagerij en worstmakerij, terwijl de candida- ten ook nog een half uur mondeling van hun kennis in het slagersvak getuigenis moesten afleggen. Nadat de jongelui dit examen ge passeerd hebben, zijn zij er nog niet. Zij moeten nl. 20 juni a.s. in Leiden ook nog schriftelijk examen doen. Drie jaar opleiding zijn aan dit examen voorafgegaan. Het biefstukje bij u op tafel vraagt nog heel wat voorbereiding en slager-zijn is moei lijker dan u denkt. De foto toont de leerlingen Wim van Velzen uit Voorhout en Gerard Oechies uit Leiden in actie bij een vet varken. (Foto Leidse Courant)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6