S)e £eidóc6oii4<uit EM1 Snuffelende duikboten Nieuwe Encycliek over Poolse martelaar Stade fiaed adat SlaaC&e katdinaal Kadar heeft plannen voor een schijnproces Wat komen die duikboten daar zoeken? Engeland zet spoed met atoombomproeven KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 20 MEI 1957 48ste JAARGANG No. 14111 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BIIREAI'X PAPEMiRACHl 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd„ ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 et. p. m m. Telefoontje» 1-50. Voorbeeld voor modern Polen Op dezelfde dag dat kardinaal Wis- zynski, primaat van Polen, uit han-1 in Polen bloot stond aan de aanval- den van de H. Vader de rode hoed len van degenen, die het van Rome ontving, gaf de Paus een encycliek walden losscheuren. De H. Vader gaat uit ter gelegenheid van de 300ste in op de martelingen, die de belijder sterfdag van de Poolse Jezuït, de H.1 moest verduren en schrijft, dat zijn met de woorden „Invicti athletae" onoverwonnen kampvechter De Paus spreekt in zijn rondschrij ven over het apostolaat van deze heilige, uitgeoefend in een tijd, waar- Andres Bobola. De Encycliek begint HUURVERHOGING EN COMPENSATIE in de beide eerste artikelen te hebben uiteengezet, dat er inzake de compensatie voor de huurverho ging van 25% geen overeenstemming tussenwerknemers en werkgevers kon worden bereikt, heeft de rege ring tenslotte een beslissing moeten nemen, welke niet langer kon worden uitgesteld. Immers het plan was, dat deze week de huurwetten plus de com- pensatievoorstellen in de Tweede Ka- mer zouden worden behandeld. Nu de regering geen oplossing kon vin den, welke beide partijen bevredigt, moest er opnieuw overleg met de Tweede Kamer- plaats hebben. Deze zal de onderwerpen op 4 juni behan delen. Aangezien de zaak ook nog voor de Eerste Kamer na afhandeling in de Tweede schriftelijk zal moeten worden voorbereid en daarna in het openbaar behandeld zal de streefda tum van 1 juli niet worden bereikt en is deze verschoven naar 1 augustus. lliTEN kent intussen de door de re- gering gekozen oplossing, welke verleden week vrijdag is bekendge maakt. Om deze in het kort nog eens te her halen komt de looncompensatie neer op 2.4% van de totale Nederlandse loonsom met dien verstande, dat de compensatie voor loontrekkers zal geschieden in de vorm van een bij slag van 2% op de rechtens geldende lonen met een minimum van 3.10, 2.60 en 2.10 voor resp. de eerste, de tweede en derde en de vierde en vijfde gemeenteklasse. Het maximum van de bijslag zal niet meer mogen bedragen dan 4.per week. Werk nemers beneden 23 jaar, die niet ge huwd en geen kostwinner zijn zullen de bijslag niet ontvangen. De drie werknemersvakcentrales hadden immers een toeslag voorge steld van 3.15 in de eerste en tweede gemeenteklasse en van 2.40 in de derde, vierde en vijfde gemeenteklas se. Dit voorstel betekende reeds een vergroting van het gemeenteklasse- verschil met 0.75, terwijl het stre ven er juist is naar opheffing van dit verschil van gemeenteklassen. In het voorstel van de regering wordt dit verschil tussen de eerste en de vijfde gemeenteklasse nu vergroot tot 1.- Het is echter zeer wel de vraag of een andere oplossing, nu de beide groepen van werkgevers en werkne mers niet tot overeenstemming kon den komen, wel mogelijk ware ge weest. Zeker niet zo, dat beide par tijen zouden zijn bevredigd. Gaat men uit, zo heeft de regering uiteengezet, van de huurbedragen voor de geschoolde arbeiders naar een huur enquête van 1940, dan zou den de compensatiebedragen moeten zijn: gemeentekïasse 1 2.50, gemeen teklasse 2 2.20, gemeenteklasse 3 1.90, gemeenteklasse 4 1.55, ge meenteklasse 5 ƒ1.40, zodat de door de regering gefixeerde bedragen gunstiger zijn. In het algemeen kunnen deze cij fers dus wel aanvaardbaar worden genoemd met uitzondering o.i. voor gemeenteklasse 2, waarin de steden zitten, die kleiner zijn dan een grote stad en groter dan een provinciestad. Hier moet een compensatie van 2.60 juist iets te klein worden geacht. Voor het overige zal men er wel mee accoord kunnen gaan, zij het, dat het hier opnieuw de vergeten groe pen zullen zijn, die, voorzover zij in oude woningen verblijf houden, weer het kind van de rekening zullen zijn. Gelukkig staat hier tenminste dan nog tegenover, dat degenen, die loon trekkend zijn en een na-oorlogse wo ning bewonen, nu eindelijk eens een welkome inkomstenvermeerdering zullen ontvangen, c'-'ar zij wèl de compensatie zullen krijgen en geen huurverhoging. Geen reden overigens tot algehele tevredenheid, wat bij de behandeling in de Tweede Kamer, al of niet via amendementen, nog wel tot uiting zal komen. De grondfout lijkt ons, dat is uit gegaan van een foutief uitgangspunt namelijk een huurverhoging van 25% voor alle gemeenteklassen. Indien men het systeem van een gedifferen tieerde loonsverhoging van 1954 zou hebben gevolgd, zou men een geheel ander beeld hebben gekregen. Erkend moet echter worden, dat de beslissing nu op korte termijn moest worden genomen en er geen tijd meer was voor ingewikkelde be rekeningen. En het woord is dus aan de volks vertegenwoordiging. voorbeeld van het hoogste belang is voor onze tijd, waarin men probeert het geloof uit te roeien met het idool van de materiële welvaart. De Encycliek is ook een verma ning: daar waar de vijanden van het christendom de kerk bestrijden, moe- Koninklijk paar naar Zweden Hedenmorgen om 9.57 uur zijn H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden per regerings- Dakota van het vliegveld Soesterberg, vertrokken voor een staatsiebeioek aan Zweden. Ned. oorlogsschepen reeds in Zweden De Nederlandse kruiser „De Zeven Provinciën, en de onderzeebootjagers „Friesland" en „Rotterdam" zijn za terdag in de haven van Karlskrona in Zuid-Zweden aangekomen. Koningin Juliana en prins Bernhard ten priesters en leken de waarheid hebben zich per vliegtuig naar Karls- verdeJigen, aldus spoort de H- Vaderkrona begeven en zullen vandaar aan de gelovigen van Polen aan. boord van de „Zeven Provinciën" de De Poolse heilige deed missiewerk in Letland en Litouwen in een tijd toen Polen geplunderd werd door Russische kozakken en Tartaren. In Pinsk werd hij door kozakken ge vangen genomen, vastgebonden aan de paarden naar Janow gesleept en daar op 16 mei 1657 doodgemarteld. Pater Bobola, die op 65-jarige leeftijd stierf, werd in 1938 heilig verklaard. Zijn stoffelijke resten, die de bolsje wisten in een medisch museum had den geplaatst, werden in 1923 naar Rome overgebracht en vandaar in 1938 raar Warschau. reis voor hun bezoek aan Zweden naar Stockholm vervolgen. Wanneer de kruiser, begeleid door de twee onderzeeboot]agers, dinsdag de haven van de Zweedse hoofdstad binnenvaart, zullen bijna tweehon derd straaljagers overvliegen. Enige vliegtuigen zullen de gasten al be groeten, als de schepen de eilanden groep ten oosten van Stockholm heb ben bereikt. Spanning op Haiti In Port au Prince, de hoofdstad van de Westindische negerrepulizk Haiti, hebben aanhangers en tegenstanders van de regeringsraad, die het thans bestuurt, slag geleverd. Hierbij is één der vechtenden om het leven geko men, terwijl er twee werden gewond. De regeringsraad heeft de corres pondent van het Amerikaanse pers bureau" Associated Press" aangezegd, Haiti te verlaten. De toestand in Port au Prince en in andere steden van Haiti blijft gespannen. AmnPCtlV wac Vfllcfrilr I voor zÜn regering te krijgen. In het MUHICMIC WdbVdlMIIK geheim zou een aantal van hun leiders hebben laten arresteren, on- Naar verluidt is de Hongaarse pre-der wie Laszlo Kardos, de voorma- mier Janos Kadar van plan een groot lige voorzitter van de boerenorgani- „schijnproces" op touw te zetten, satie Nekosz, en Atila Szigethy een Sommige Vaticaanse kringen zien waarin ook gematigde communisten i oud afgevaardigde van de nationale in de encycliek een antwoord op de en boerenleiders zouden moeten te-1 boerenpartij, communistische poging om de reis rechtstaan. Dit is meegedeeld door van de kardinaal uit te leggen als reizigers uit Boedapest, die te Wenen een stilzwijgoende goedkeuring van het Vaticaan voor het communisti sche regime van Gomiika en als een bewijs dat „co-existentie" tussen de Kerk en het communisme mogelijk is. zijn aangekomen. Volgens deze reizigers zou de Hon gaarse premier er niet in zijn ge slaagd, de steun van de gematigden Bezorgdheid in Zuid-Afrika In Zuid-Afrika, Oost-Afrika en op de Seychellen-eilanden zijn de laat ste maanden rapporten ontvangen over ongeïdentificeer'e onderzeeërs. De autoriteiten nemen aan met Rus sische bodems te maken te hebben, omdat geen onderzeeërs van westerse landen in de betrokken zeegebieden zijn geweest. Zuid-Afrika maakt zich ernstige zorgen over de geheimzinnige onder- zeeëers. Het land is voor een zeer groot deel afhankelijk van zeetrans- Pineau naar New York De Franse minister van buitenland se zaken, Pineau, heeft zondagavond bij zijn vertrek uit Parijs naar New York, waar hij de vergadering van de Veiligheidsraad over het Suezkanaal gaat bijwonen, verklaard, dat de Franse positie sterk is, voornamelijk omdat de zes beginselen voor de ex ploitatie van het Suezkanaal, die Frankrijk toegepast wil zien, vorig jaar oktober door de Veiligheidsraad zijn goedgekeurd. Wij kunnen rekenen op het begrip van de Ver/ Staten, Engeland en an dere landen, zo zei hij. De minister voegde hier aan toe, dat hij geen „illusies" koesterde. Wij kunnen de bestaande toestand niet ac cepteren en zullen bij elke gelegen heid het vraagstuk weer ter tafel brengen, zo verklaarde hij. porten. In de tweede wereldoorlog brachten Duitse U-boten 150 Zuid- Afrikaanse schepen tot zinken^ Defre gering heeft een geheim onder kek gelast om uit te maken of de onder- zeërs wellicht wapens of agenten aan land brengen. Ook andere westerse mogendheden volgen de rapporten over de onder zeeërs langs de Afrikaanse kusten met grote aandacht. Vele gebieden die nog niet afhankelijk zijn, bieden haast onbegrensde mogelijkheden voor spionnen en provocateurs. Bovendien is de veiligheid van de wateren rond het Afrikaanse continent thans be langrijker dan ooit. De zeevarende naties hebben plannen voor de bouw van enorme tankers, die rendabele reizen rond Kaap de Goede Hoop kunnen maken, om minder afhanke lijk te zijn van het Suezkanaal. ■LHHLm f 349,50 Zeer aantreWeüiWe krediet-eervice Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 - LEIDEN Advertentie Neptunus, god van de zee, was zater dag persoonlijk naar Scheveningen gekomen om de viering van vlagge tjesdag luister bij te zetten. We zien hem hier bij zijn intocht in de Scheveningse haven. De reizigers verklaarden voorts, dat de amnestie, welke Kadar in no vember beloofd had, aan hen die aan i de opstand hadden deelgenomen, alleen maar een valstrik was geble ken. De president van een rechtbank te Boedapest had, toen een verdedi ger zich voor zijn cliënt beriep op de belofte van de regering, verklaard, dat amnestie alleen kon worden ver leend door de presidentiële raad of de nationale vergadering. Nieuwe regering in Italië De gematigd-progressieve christen democratische senator Adone Zoli heeft zondag de samenstelling be kendgemaakt van een homogene christen-democratische Italiaanse min derheidsregering. De voornaamste taak van de nieu we regering, die 32 zetels tekort komt voor een meerderheid in de Tweede Kamer van het parlement, is hand having van de politieke stabiliteit in Italië tot de algemene verkiezingen, die over elf maanden gehouden moe ten worden. Zoli heeft medegedeeld, dat hij vóór het einde van de maand om het ver- Paus Pius XII heeft zaterdag aan de primaat van Polen, kardinaal Wys- zinsky, de rode hoed overhandigd. De primaat die reeds in 1953 tot kardi naal werd verheven, kon de rode hoed niet eerder ln ontvangst nemen, aan gezien hij Polen niet kon verlaten. Op de foto het moment, waarop de Paus niet de hoed maar de bonnet aan de kardinaal overhandigd. Om ev. verbod vóór te zijn ven hebben de lucht en het water in de wereld vergiftigd en dit vormt een bedreiging van tegenwoordige en toe komstige generaties. trouwen van de beide Kamers van Herald in oktober worden gehouden. Engeland heeft de voorbereidingen voor een serie atoomproeven in Au-1 Djf nummer bestaat uit 10 pagina's stralië verhaast. Deze zouden, volgens1 het Australische blad Sydney Sun- het parlement zal vragen. De nieuwe regering is de zeven tiende sinds het einde van de oorlog. De vorige regering, die van Segni, is 10 dagen geleden afgetreden. Atoomwapens in satellietlanden? Het onafhankelijke Westduitse dag blad „Die Welt" meldt dat de in Oost- Duitsland, Tsjecho-Slowakije en Hon garije gelegerde Sowjet-Russische troepen met atoomwapens zijn uitge rust. De correspondent van het blad te Bonn, Georg Sohroeder, schrijft dat de bron, waaruit hij dit bericht heeft geput, zó betrouwbaar is, dat de juist heid ervan ontwijfelbaar vaststaat, „ongeacht of er al dan niet een tegen spraak van Sowjet-Russische zijde volgt". De haast die Engeland maakt, is be doeld om een eventueel verbod van proeven door de grote mogendheden voor te zijn. Zulk een verbod zou te gen het einde van het jaar wellicht afgekondigd kunnen worden, zo schrijft het blad. Britse geleerden hebben reeds de nodige voorbereidin gen voor de proeven getroffen. Intussen hebben de premiers van India en Ceylon, Nehroe en Bandara- naike, gisteren een beroep gedaan op de grote mogendheden, alle verdere proeven met kernwapens uit te stel len in afwachting van een verbod. Nehroe heeft zojuist een vierdaags be zoek aan Ceylon gebracht. Het gebruik van kernwapens be dreigt de mensheid met uitroeiing, aldus de twee premiers in een com muniqué. Zij tonen zich bezorgd over de mogelijke schadelijke gevolgen van atoomstraling, veroorzaakt door de proeven die door Rusland, Amerika en Engeland zijn genomen. Deze proe- Toenemende bewolking HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). j VEEL BEWOLKING. Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motregen. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Weinig verande- I ring in temperatuur. 21 Mei zon op 4.40; onder 20.38; maan op 1.08; onder 11.59. 18.03 L.K. Hoogwaterstanden 21 Mei v.m. 8.15; n.m. 8.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM regen -.0 C. OSLO zwaar bewolkt 17 KOPENHAGEN zwaar bew. 18 ABERDEEN zwaar bewolkt 9 LONDEN licht bewolkt 16 15 dag passeerde een koufront, behoren, de bij een depressie, die in noord- noordoostelijke richting over d< Noordzee trok, ons land. Dit bracht op de meeste plaatsen enkele milli meters regen. Het front verplaatste zich zolang maar langzaam verder in oostelijke richting over Duitsland. Het bracht daar en in Zwitserland op vele plaatsen onweer en belangrijk meer regen dan in Nederland. De depressie, die in betekenis afnemend j Xms/TFRDAM lirht hpwn'iw langs de Noorse kust verder rok, £M!^RDAM l,cht bewo kt wordt gevolgd door een rug van hoge "£lk luchtdruk. Deze bevond zich in de ™5~|?AT™. nacht van zondag op maandag juist BORDEAUX half bewolkt boven Engeland, waar tijdens wind stilte en langdurige opklaringen plaatselijk zware nachtvorst voor- kwam. Inmiddels is de depressiea<*ti- i viteit op de oceaan toegenomen. De 1 eerste van de nieuwe serie storingen veroorzaakte maandagmorgen in Ier land en Schot'and regen, terwijl een volgende, in diepte toenemend, tame lijk snel in noordoostelijke richting over het zeegebied ten noorden van de Azoren trok. Deze depressies stu wen vochtige lucht naar de Britse eilanden. Het weer in ons land zal van maandag op dinsdag ook geleide lijk onder invloed van de fronten van deze storingen komen, waarbij de bewolking zal toenemen en de kans op regen weer groter wordt. 13 GRENOBLE geheel bewolkt NICE half bewolkt BERLIJN motregen FRANKFORT regen MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WEN^N INNSBRUCK ROME AJACCIO regen regen regen zwaar bewolkt zwaar bewolkt regen zwaar bewolkt zwaar bew. Korreltje Het is beter te hebben bemind en verloren, dan nooit bemind te hebben.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1