Ir. Hugo van Oerle benoemd tot Ridder in de St. Gregorius-orde vaste op televisie Zilveren priesterfeest in De Kaag Zilveren priesterfeest Prof. J. A. M. van der Gaag MAANDAG 20 MEI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Het kerkbestuur van de Hartebrug Nadat pastoor de bulle had voor kwam gisterenmiddag te half een in gelezen, speldde mevrouw Ria van vergadering bijeen. Het was voor de eerste maal, dat wij een van die ge heimzinnige vergaderingen van een kerkbestuur meemaakten ver scholen achter de gesloten gordij nen, welke de „zaal" in tweeën deelt. Al was de pers dan uitgenodigd, toch zijn we zo bescheiden niets te ont hullen van de diepzinnige bespre kingen, behalve, dat we in ons vuist je lachten, toen we ir Van Oerle hoorden zeggen: „Er zit een lek ach terin, dat moeilijk te controleren valt". Even daarna kwamen de da mes van de kerkmeesters, gevolgd door de paters van de kerk binnenI OerleVan Gorp haar man het rid derkruis op. Pastoor Lohuis voegde er aan toe enige draaginsignes, waarin het offi cierschap in de Orde van Oranje Nassau (welke onderscheiding ir Van Oerle reeds eerder ten deel viel) is gecombineerd met het ridderschap in de Orde van - de H. Gregorius. Na een heildronk van alle aanzit- tenden op de nieuwe ridder, sprak deze een vlot dankwoord. Hij had in tussen zijn gedachten laten gaan over dit onverwachte evenement en her innerde aan zijn ook evenmin ver- wachte benoeming tot kerkmeester, en werd de vergadering en derzelver I korte tijd nadat hij bij de Hartebrug eigenlijk doel openbaar. was ingelijfd. Hij meende, dat men Aanwezig waren pastoor Lohuis, de verkeerde te pakken had, maar hij de heer en mevrouw ir Hugo van j besloot toen, ^als de gelegenheid zich OerleVan Gorp, de heer en me-' ttjffil" vrouw A. van der SpekLiszt, de heer en mevrouw E. v. Nieulande Sistermans, de heer en mevrouw dr M. A. van DongenTe Nijenhuis en de paters A. Vermeulen, Th. Wasse naar, E. Neefjes, S. van Swelm en H. Nieuwenhuijsen. Pastoor Lohuis zeide, na deze ver storing van de kerkmeesters-bijeen komst, dat op deze vergadering ieder een in een complot was betrokken, -behalve de heer Van Oerle! mocht voordoen, door enkele daden deze benoeming toch tot haar recht te laten komen. Deze behoefte kon willen geven. Mevrouw Van OerleVan Gorp speldt haar man, ir. Hugo van Oerle het ridderkruis op. Pastoor Lohuis was de belangstellende derde. UITSLAG KAPPERSCONCOURS TE DEN BOSCH In de finale van het nationale con cours voor kappersbedienden, dat in het restaurant van de Bossche Vee markt door de Nederlandse katho lieke bond van Kapperspersoneel „St. Cosmas" werd gehouden, werd de wisselbeker voor de herenkappers behaald door F. Stevens uit Geverik (Limburg) en voor de dameskappers door A. van Houter uit Sybecarspel (Friesland). De eerste prijzen vielen ten deel aan L. Nooyen uit Kerkrade voor de herenkappers, en voor de dames kappers aan W. Peels uit Eindhoven. Aan deze finale werd deelgenomen door 44 herenkappers en 31 dames kapsters) die waren geselecteerd in voorwedstrijden in Boxtel en Roer mond. hij vervullen door zijn diensten aan te bieden bij de restauratie van de( kerk, een werk hat hij graag deed en dat in perfecte harmonie geschiedde, al ging het niet zo snel in zijn werk als de pastoor zich had voorgesteld, i Hij verwonderde zich er echter over, dat het goud, waartegen hij gestre den had, nu op zijn borst was terecht gekomen! De beloning, welke hem thans ten deel valt, is groter dan hij had mogen verwachten. Hij hoopte deze onderscheiding waardig te zijn, want „noblesse oblige"; hij gaf gaar ne de verzekering, als de gezondheid hem gegeven blijft, in samenwerking met (Van onze t.v. medewerker) Onder de titel „De zevende hemel" heeft de Vara zaterdagavond het relaas gegeven van een nachte lijk gebeuren in een Amsterdams logement, voor de televisie opgete- krachten afn de ^itebruèkerk te Ikend door de zich noemende Dirk SnSnLJÏ? nartebrugkerk te Eduard Biehl men beide v00r_ Vader verongelukt met twee zoontjes Gisteravond tegen 7 uur is de 45- jarige motorrijder F. Scheurs uit Maastricht-Valkenburg onder Vilt, gemeente Berg en Terblijt, na een In de loop der jaren is er veel aan aanrijding met een personenauto ge- de dierbare Hartebrugkerk veran- doo£ zjjn twee zoontjes, die achter derd en grote dank is verschuldigd jjjj hem 0p de motor zaten, werden aan de heer Van Oerle voor hetgeen gewond. De 9-jarige Andreas brak er gebeurd is aan onze kerk. Ir Van heen en kreeg een hersenschud- Oerle bemoeit zich met vele kerkending> de 4-jarige Maximiliaan liep en scholen in het gehele land, en j verwondingen aan het hoofd op. zelfs in verschillende werelddelen is i Een passerende personenauto, be- hij aan het werk voor de katholieke stuurd door de heer J. uit Valken zaak, maar de Hartebrug ging hem burg, raakte het voorwiel van de mo- heel bijzonder ter harte. Dit heeft hij j tor, waardoor deze uit de koers raak. getoond bij de restauratie der kerk, te en de bestuurder met zijn hoofd welke door allen bewonderd en ge- tegen een boom botste. Hij werd op prezen wordt: Heel zijn talent en zijn persoonlijkheid he^'t hjj belan geloos ingezet om de verouderde kerk te vernieuwen, die er nu in haar witte kleed uitziet als een bruid in deze meimaand. Uit dank voor al de tijd en het ta lent belangeloos in dienst van de Hartebrug gesteld, heeft, Op voor dracht van het kerkbestuur, de ker kelijke overheid aan ir Van Oerle ihet ridderschap toegekend in de Or de van de H. Gregorius de Grote Pastoor Lohuis besloot met een har telijke gelukwens aan ir en mevrouw Van Oerle. slag gedood. Het slachtoffer en de twee jongens zijn naar het ziekenhuis St. Anna-dal te Maastricht overgebracht. In de nacht van zaterdag op zon dag omstreeks half een is de 73-ja rige kunstschilder O. van Rees bij het plotseling oversteken van de Biltstraat te Utrecht door een auto gegrepen. De heer van R. overleed ter plaatse aan de bekomen verwon dingen. Pastoor L. A. van Teylingen vierde I bilaris met het kerkbestuur. (Een gisteren te De Kaag zijn zilveren verslag van de feestelijkheden heeft priesterfeest en werd zaterdagavond ons door een misverstand te laat plechtig ingehaald. Op de foto de ju- I bereikt)* Haagse kousenfabriek door brand geteisterd Een felle uitslaande brand, die eni ge uren lang heeft gewoed in de kou senfabriek n.v. v/h Van den Heuvel aan de Loosduinseweg in 's-Graven- hage, heeft, naar voorzichtige schat ting een schade van ruim honderdui zend gulden aangericht. Omstreeks kwart voor vier, heden morgen ontdekte de echtgenote van de bedrijfsleider, die naast de fabriek woont, de brand. De brandweer, die onmiddellijk werd gewaarschuwd, rukte uit met groot materiaal en p te het vuur, dat aan alle kanten uit het gebouw sloeg, met acht stralen en enige nevelspuiten aan. Het duurde toch nog enige uren voordat de hardnekkig voortwoeke rende brond het aflegde tegen de enorme hoeveelheden water, die de brandweer er in spoot. Een groot gedeelte van de fabriek brandde uit. Het machinepark van het bedrijf, waarbij twee nieuwe Amerikaanse breimachines, die een waarde van ongeveer een half mil joen vertegenwoordigen, kon worden gered. Dit lag in een apart gebouw, dat met een korte gang via de eerste étage was verbonden met de nu uit gebrande afdelingen. Het vuur was reeds doorgedrongen tot in die gang naar de breiafdelingen. Twee „cotton-breiders" kwamen van nacht om twaalf uur in dienst. Om streeks twee uur is een van hen even boven geweest maar er viel niets bij zonders te bespeuren. De bedrijfslei der en zijn echtgenote waren in de loop van de nacht enige malen opge staan omdat hun kind ziek was. De vrouw rook tegen vieren een brand lucht, keek uit het raam en zag vlam men op de eerste verdieping. De be drijfsleider wilde eerst nog met de twee aan het werk zijnde mannen de brand met snelblussers bestrijden maar zij zagen i'.oor de hevige rook ontwikkeling gee kans om dicht bij het vuur te komen. Enige tienduizenden naren kousen, die gereed lagen om verzonden te worden o.m. naar het buitenland zijn verbrand, evenals 'n half mil joen kousenzakjes en de gehele werk- voorraad aan garens. De fabriek, een van de negen kou- senfabrieken in ons land, is verzekerd. Zaterdag is men begonnen met het per vliegtuig uitzaaien van riet in de droogvallende polder Oostelijk Fle- goland. In ongeveer 8 dagen tijd zal met een piper „Super Cub" een op pervlakte van circa 8000 hectare wor den ingezaaid. Het volgend jaar, wanneer de hele polder zal zijn droog gevallen, zal op deze wijze nog over een oppervlakte van circa 22000 hec tare op grote schaal rietzaad worden verspreid. Het riet wordt uitgezaaid om de groei en verbreiding van onkruid te gen te gaan en de uitdroging van de doorweekte bodem en daarmede de bodemrijping te bevorderen. De over de Veluwe-Meerdijk aan gelegde straatweg is afgesloten voor alle verkeer. letters verbindt aan de achternaam, komt het woord „debiel" voor de dag. Maar dat is de auteur aller minst; hij leverde een genoeglijk spel, zo in de trant van Willem van Iepen- daals vroegere radiorubriek „Hotel stoot je hoofd niet". Na zestien keer „Saint Germain des Prés" heeft Tom Manders enkele reprises gegeven met hoogtepunten, zoals bijvoorbeeld de persiflage op „High Noon", een knap staaltje filmische vermenging inbe grepen, waarbij Tom en Grace Kelly in één beeld terecht kwamen. Iets dergelijks geschiedde in een gefan taseerde Sahara-avontuur met Gin Lolobrigida. Het was knappe kolder. We kreg n verder te horen, dat er van Tom Manders reeds honderd duizend gramoföonplaten in omloop zijn. Daax >nder is ook het ontwape nende geval van die „Dot van een mot", ter gelegenheid van deze pot pourri nu ook op het scherm ge bracht. Eerst in september 1958 keert Tom Manders bij de t.v. terug; hij werd door Piet te Nuyl Jr., onder aanbieding van een herinnerings album, tijdelijk uitgeluid. Vanavond zal de Avro de 5de van een serie tv.-films uit Amerika vertonen, deze keer in du vorm van een muiikaal weerbericht. Men ver- zuime niet te kijken naar „Proef- opname", een documentair program ma over de gang van zaken in een jeugdgevangenis. We weten, hoe moeilijk het voor publiciteitsmensen is, voor him werk in gevangenissen door te dringen. Nu het de t.v. ken nelijk gelukt is, mag een leerzaam beeld met commentaar van prof. dr. W. H. Nagel worden verwacht. De avond sluit af met „Verloren zonen", een spel van Gerd Oehlschlegel, een van Duitslands meestbelovende jonge auteurs voor het toneel. Deze 31- jarige schreef reeds eerder voor ra dio en t.v., met een bijzonder gevoel voor beide media. We vragen aandacht voor de dagelijks uitzendingen van een ge zamenlijk programma in verband met het koninklijk bezoek aan Zweden. Om 10 uur vanavond krijgt de kijker een extra journaal, waarin is opge nomen d voorbereiding van het staatsiebezoek aan Stockholm; dins dagavond half elf volgt een repor tage van de aankomst van ons ko ninklijk paai op „De zeven provin ciën" en de begroeting door het Zweedse koningspaar. Woensdag om 10 uur 's avonds brengt een extra journaal verschillende officiële be zoeken over en de Eurovisie komt daarna met een rechtstreekse repor tage uit de schouwburg te Kopen hagen, ter gelegenheid van het offi cieel bezoek van de Britse koningin Elisabeth aan Denemarken. De KRO geeft dinsdag „De weg naar Damascus", het leven van de H. Paulus, verbeeld in een Franse film en tot stand gekomen onder regie van Max Glass. Onder dezelf de Nederlandse titel is ook versche nen de amusementsfilm „Turme des Schweigens" van Hans Bertram; uiteraard is die rolprent gans iets anders dan dinsdagavond gaat wor den vertoond. Zo tussen Pasen en Pinksteren is het goed, dat de kijkers worden geconfronteerd met Saulus, die op weg naar Damascus een Pau lus werd. Max Glass heeft zorggedra gen voor een aanvaardbare verbeel ding. 5 KLEIN SEMINARIA GELIJKGESTELD. Bij onderscheidenlijke Koninklijke Besluiten, gepubliceerd in de Staats bladen nrs. 161 en tot en met 165, zijn aangewezen als bevoegd om, met inachtneming van de desbetref fende wettelijke voorschriften, aan de leerlingen, die het onderwijs tot het einde hebben bijgewoond, een ge tuigschrift van bekwaamheid tot uni versitaire studies af te geven, dat met het getuigschrift in artikel 11 van de hoger Onderwijswet vermeld, wordt gelijkgesteld: met ingang van 1 januari 1957: het gymnasium „Missiehuis Driehuis" in de gemeente Velsen; met ingang van 1 september 1956: het gymnasium te Uden; met ingang van 1 januari 1957: het gymnasium „Sancti Alberti" te Zenderen; met ingang van 1 januari 1957. de afdeling gymnasium van het seminarie te Heemstede; en met in gang van 1 september 1956: het gym- masium van het seminarie te Nieuw- Ginneken. Aetherklanken DINSDAG. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. KRO: 20.4522.30 De weg naar Da mascus, film. NTS: 22.3022.40 Kon. bezoek aan Zweden. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kleuters. 10 15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram 11.15 Staatsiebezoek aan Zweden. 12.15 Pianospel. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Staat siebezoek aan Zweden. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13 20 Dansmuz. 13 50 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.20 Pro menade orkest 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs berichten. 17 45 Reeeringsuitz.: Rijks delen Overzee: dr D. C. Geyskes: Suriname's dierenwereld. 18 00 Strijk orkest. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Me- tropole ork. en solist. 19.00 Nieuws. 19 10 Comentaar op bet nieuws. 19 15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.20 Concertgebouwor'.;., koor en sol. (In de pauze: 21.1521.45 Act. en gram.). 22.15 „Mijn dochter zit in de le klas", caus. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7 20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gvm. 9 10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9 40 Moreenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Gram. 12.00 Varië- té-ork. 12 30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Zang en niano. 13 00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13 20 Prome- nade-ork. 13 55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Kamertrio. 16 05 Mezzo- sopr. en piano. 16 30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Orgelspel. 17.50 Rep. 18 00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Foto- tips. 18.40 Spaanse ~<uz. 18.55 Paris vous parle. 19 00 Voor de kinderen. 19.05 Disco-caus. 19.45 Filmpraatje. 20 00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. v. d strijdkrachten. 21 05 .Camembert", stemmingsbeeld over kaas. 21.20 Ca baret. 22 00 West-Indisch ork. 22.15 Kon. bezoek aan Zwden. 22.35 Ka- merork. en solist. 23 00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New York. 23 16 Journ. en New York calling. 23.35—23.55 Gram. Twee professoren aan het Bisschopshek ingehaald Zaterdagavond werden om 19 uur de twee zilveren priesterjubilarissen, prof. J. A. M. van der Gaag en prof. A H. Ruhe door de praeses, profes soren en studenten van het Theolo- gicum te Warmond feestelijk verwel komd. Ondanks de regen vertoonde de met vlaggen en wimpels versierde oprijlaan toch een feestelijk aanzien. Nadat de jubilarissen uit de auto gestapt waren, richtte de voorzitter van het door de studenten gevormde feestcomité tot hen een hartelijk woord van welkom. Hij memoreerde hierin hoe de jubilarissen 25 jaar ge leden eveneens verwelkomd werden op dezelfde plaats waarop ze nu ston den; toen als pasgewijde priesters, nu als priesters in het zilver en als pro fessor werkzaam op het Seminarie. Wie had dit 25 jaar geleden kunnen vermoeden? Voorts beloofde spreker dat de jubilarissen een prachtig feest te wachten stond, aan welks voorbe reiding door de gehele studentenge meenschap met man en macht ge werkt was Dit uit dankbaarheid voor het vele wat de professoren voor de studenten betekenden, maar vooral ook uit dankbaarheid en vreugde om de onuitsprekelijke genade van hun zilveren priesterschap. Na de hartelijke woorden werd een welkomstlied gezongen, waarna de jubilarissen en professoren in twee open caleches plaats namen, voor deze gelegenheid welwillend door de firma Beuk afgestaan. Voorafgegaan door een uit de stu denten gevormde harmoniekapel trok een juichende feeststoet nu rond het seminarie, waarbij een duizend rol letjes serpentine het leven lieten. Hierna had een plechtig danklof plaats, gecelebreerd door prof. Van der Gaag. Hierin werd het „Inveni David" van A. Bruckner door het koor van het theologicum ten geho re gebracht. De zondag was als feestdag gere serveerd voor prof. Van der Gaag. (dinsdag a.s. de eigenlijke jubileum dag, zal prof. Ruhe zijn feest vieren). Om 10 uur werd de feestelijke Hoogmis door prof. Van der Gaag op- Prof. Van der Gaag en Prof. Ruhe hadden fhoeite zich bij het uitstappen van de serpentines (duizend stuks!) te bevrijden. gedragen temidden van familie, vrienden, professoren en studenten. Presbyter assistens was Pastoor C. Roest. O.a. waren aanwezig mgr. W. de Jongh, oud-praeses v. h. seminarie mgr. Van Hussen en mgr. Van Trigt. Door het koor werd de Missa Domini- calis van J. Winnubst uitgevoerd. 's Middags om 1 uur was er recep tie, waar velen de jubilaris hun ge lukwensen kwamen aanbieden, o.a. de burgemeester van Warmond en echtgenote, dr. Walenkamp en echt genote. In de loop van de dag kwam ook mgr. Jansen feliciteren. Om 2 uur was er een feestelijke bijeenkomst waarin de studenten de jubilaris huldigden. O.a. werd hier een door één van de studenten ge maakt bijbels spel „Emmaus na ja ren" ten tonele gevoerd, waarna een strijkkwartet van Mozart door stu denten werd uitgevoerd. Hierna hield de prefect der studen ten een feestrede, waarin hij het vruchtbare en rijke priesterleven van de jubilaris belichtte en waarin hij ook op geestige wijze de jubilaris als professor schetste. Na de thee werd door de studen ten een humoristisch programma naar voren gebracht, waarin vrolij ke gebeurtenissen uit het leven van de jubilaris in de herinnering werden geroepen ..Hierna dankte de jubilaris met gloedvolle woorden, eerstens om de grote genade priester te mogen zijn, en verder ook allen die hadden meegewerkt aan de luister van deze schone dag. Om 5 uur had een plech tig danklof plaats waarin o.a. het Gloria Tibi Trinitas van J. Handl werd gezongen. 's Avonds om 9 uur werd de jubi laris door de studenten nog een fees telijke serenade gebracht, waarna met een gezellig samenzijn werd be sloten.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10