SPOOK-KANO De „Zwarte Ruiter" na 34 dagen weer gearresteerd Uitkeringen Gemeentefonds worden niet verhoogd Prijsstoppen melk en kappers worden ingetrokken OVERPEINZING P U ROL Vuurgevecht door pakpapier voorkomen ZATERDAG 18 MEI 1957 DF LETTISH DOTTPANT PAGINA 8 Gemeenten moeten bezuinigen De regering is niet voornemens dit jaar de uitkeringen uit het Gemeen tefonds te verhogen, hetgeen bete kent, dat de gemeenten de gevolgen van de loonsverhoging van 5,6 pet. per 1 januari 1957, de te verwachten compensatie voor de huurverhoging en de te verwachten verhoging van de salarissen van de hogere gemeen telijke ambtenaren, grotendeels door bezuiniging zullen moeten opvangen. De lastenverzwaring van deze drie loonmaatregelen wordt voor de ge meenten geraamd op rond 30 mil joen. Een gedeelte hiervan kan wor den bestreden uit de ten opzichte van vorig jaar sterk gestegen inkom sten uit de belastinguitkering. Door de uitkeringen uit het Gemeentefonds niet te verhogen zal het beoogde aan deel van de gemeenten in de beste dingsbeperking op de gewone dienst ad 20 a 25 miljoen globaal kun nen worden bereikt. Dit delen de ministers Struycken en Hofstra aan de gemeentebesturen mede. De ministers zeggen voorts, dat aanwending van de te verwachten na-uitkering over 1955 van 4 procent slechts zal worden toegestaan, als er voor een gemeente geen enkele mo gelijkheid bestaat om de gevolgen van de salarisverhogingen op andere wijze te dekken. Belas tinguitkering Wat betreft de belastinguitkering, wordt in de cixxjulaire de aandacht gevestigd op de in de bestedingsnota aangekondigde maatregelen tot re servering in het Gemeentefonds van de grotere opbrengst der middelen, Wetsontwerp wijziging huurwet verlaat De voorzitter van de Tweede Ka mer heeft medegedeeld, dat de rege ring van oordeel is, dat de totstand koming van de wetsontwerpen wij ziging van de huurwet, regeling ter bevordering van de reservering van gelden voor verbetering van wonin gen (wet grootboek woningverbete ring) en fiscale voorzieningen in verband met de reservering van gel den voor verbetering van woningen niet vóór 1 augustus 1957 zal zijn te verwezenlijken. Het eindverslag van de wetsont werpen zal namelijk niet voor vrij dag 24 mei gedrukt en rondgedeeld kunnen zijn, terwijl voorts enige mi nisters tengevolge van een voor woensdag 29 mei vastgestelde en be zwaarlijk uit te stellen Beneluxcon- ferentie die dag de vergadering der Kamer niet kunnen bijwonen en er op donderdag 30 mei (Hemelvaarts dag) niet wordt vergaderd. De be handeling van de wetsontwerpen in de Tweede Kamer zal nu op dinsdag 4 juni 's middags te 13.00 uur aan vangen. De Tweede Kamervergade ring van dinsdag 21 mei gaat echter normaal door. VRIENDSCHAPPELIJK VERZOEK: GEEN GRANATEN. Leden van de vuilnisophaaldienst te Venlo hebben de laatste tijd reeds drie granaten die nog geheel intact waren opgevist uit de vuilnisbakken. Het gemeentebestuur heeft een be roep op de bevolking gedaan om der gelijke gevaarlijke voorwerpen niet meer met de vuilnisdienst mee te geven, maar deze te laten halen door de dienst bescherming bevol king. ONVOORZICHTIGE LOODGIETER VEROORZAAKTE BRAND. De politierechter te Amsterdam heeft gisteren conform de eis een 26- jarige thans oud-loodgieter, die door roekeloos benzine in zijn brander over te schenken in de buurt van een brandend gasstel, een felle brand in een oud grachtenhuis je had veroor zaakt. veroordeeld tot een boete van 75 gld. subsidiair 15 dagen hechte nis. De loodgieter was in het souster- rain aan het werk en had „volgens loodgietersgewoonte" naar hij zei- de op de gebruikelijke manier zijn brander willen vullen. Een explosie der benzinedampen veroorzaakte on middellijk brand, en het huisje aan de O. Z. Achterburgwal ging in vlammen op. zowel voor de algemene uitkering als voor de belastinguitkering, als ge volg van voorgenomen belastingver hogingen. Deze rilaatregel zal ten ge volge hebben, dat het percentage der belastinguitkering voor 1957 gehand haafd blijft op het reeds in oktober 1956 bekendgemaakte percentage van 1932. De ministers zeggen te ver trouwen, dat de gemeenten ook hun in de bestedingsnota genoemde aan deel van 75 miljoen wat betreft de kapitaalsuitgaven tot de bestedings beperkingen zullen bijdragen. Wat de investeringen betreft, verwacht de regering, dat een verschuiving naar de toekomst zal plaatsvinden van minder urgente gemeentelijke wer ken en aanschaffingen. Vreemd natuurverschijnsel Toen het s.s. „Zeeland", dat een reis in een der buitenlijnen van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd maakt, dezer dagen in de haven var» Khor el Mufatta, in de meestal snik hete Perzische Golf, lag, werd het schip daar op een avond overvallen door een zware bui, die gespaard ging met windstoten tot windkracht elf en waaruit stukken ruw ijs als mans vuisten zo groot vielen. Naar de ge zagvoerder, kapitein D. J. van der K.A.B.-voorzitter over huurcompensatie Omdat het bedrijsleven niet tot overeenstemming is kunnen komen, heeft de regering de knoop doorge hakt. Gezien het feit, dat de hele huur verhoging geen gelukkige affaire is, geeft ook de huurcompensatie geen reden tot jubelen, maar ook niet tot klagen. Dit is het commentaar van de voor zitter van de katholieke arbeidersbe weging, de heer J. A. Middelhuis, op de regeringsbeslissing inzake de loon- compensatie voor de huurverhoging. Volgens de heer Middelhuis wordt de huurverhoging door deze rege ringsbeslissing wel aardig gecompen seerd, zij het dan, dat het in de ene gemeenteklasse wel iets gunstiger ligt dan in de andere. De verwerking van deze bijslag in de lonen kan, volgens de heer Mid delhuis, in de toekomst nog wel tot enige moeilijkheden aanleiding ge ven, omdat dan het verschil in ge meenteklassen een rol mee gaat spe len. Het verschil in loon tussen de eer ste en vijfde gemeenteklasse is thans ongeveer een gulden, hetgeen neer komt op een verschil van ongeveer twee cent per uur.. Door de regeringsbeslissing komt de tweede gemeenteklasse er, volgens hem, er het minst gunstig af. Tot de tweede klasse gemeenten behoren, volgens de heer Middelhuis, Wiel, berichtte, had niemand aan over het algemeen die plaatsen waar boord tevoren ooit zoiets gezien. Met zware scheepstrossen wist mer» een lichter, die langszij lag, voor weg sleuren te behoeden. Hierbij brak een sleeptros van het Lloydschip en an dere trossen leden aanzienlijke schaaf sohade. Regententen en vlaggen woeien aan flarden e.. een boven het promenadedek aangebrachte tent van hardboard werd door de neer vallende ijsbrokken doorzeefd en kreeg grote gaten. Aan dek staande auto's liepen gebroken ruiten op en kregen deuken in de carosserie door de zware bonken ijs, die erop den derden. Onmiddellijk liet de kapitein de machines van het schip klaar ma ken om op alle eventualiteiten voor bereid te zijn. Het 12.000 ton meten de schip kon worden gehouden door terstond het tweede anker te laten vallen. de huren nogal aan de hoge kant zijn. De heer Middelhuis hoopt, dat de minister behalve deze huurbyslag, ook iets zal doen aan de kinderbij- Hieromtrent zijn, volgens hem, reeds enkele gunstige uitlatingen ge daan en hopelijk zal deze bijslag niet te schriel zijn, waardoor de gezinnen met veel kinderen in ieder geval nog enig soulaas bij deze kinderbijslag vinden. Bij het oversteken van de De- venterstraat te Apeldoorn is gister middag een 67-jarige wielrijder, de heer J. H. ter V. uit Ter Wolde, door een auto gegrepen. Hij werd ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht, waar hij later op de dag is overleden. Kappers ïnogen vijf cent opslaan Dc ministers Zijlstra en Mansholt hebben met ingang van 18 mei de prijsstop melk 1956 ingetrokken. Deze maatregel is nC2an, en 4 m if van het bestuur van het produktschap Zuivel, nadat bevredigende toezeg gingen zijn gedaan om medewer king te verlenen aan de prysstabili- satiepolitiek van de overheid. Overeenkomstig de ter zake ge maakte afspraak zullen prijswijzigin- Op altaar staande miskelk gestolen Gistermorgen tegen negen uur is te Rotterdam in de parochiekerk van O. L. Vrouw van de Rozenkrans van een altaar, dat achter in de kerk staat, een verguld zilveren miskelk gestolen ter waarde van ongeveer 300 gulden. De ongeconsacreerde hostie en de kelkvelum werd op het altaar achtergelaten; de dief nam ook het lepeltje en de pateen mee. Zoals altijd was de kelk op het al taar gereed gezet voor de mis, welke iedere morgen op dat altaar wordt opgedragen door de 81 jaar oude pa ter Hyacinth Hermans. De diefstal werd rond kwart over negen ont dekt. De dadèr moet van de gebruike lijke omgang van zaken op de hoogte zijn geweest en zal dus wel geen on bekende zijn. Indien hij van plan is de kelk te verkopen, zal de opbrengst hem wel bijzonder tegenvallen; de waarde van de kelk schuilt namelijk hoofdzakelijk in de bewerking, welke bij versmelting door de heler geheel verloren gaat. gen voor consumptiemelk en melk- produkten niet dan na voorafgaand overleg met het Produktschap voor Zuivel en met de overheid worden ingevoerd. Eveneens met ingang van 18 mei wordt ingetrokken de prijsstop kap perswerkzaamheden, die sinds 30 de cember jl. van kracht was. In deze branche zijn kostenstijgin gen opgetreden, die blijkens een door het ministerie van Economische Za ken ingesteld onderzoek voor door berekening in aanmerking komen. De minister van Economische Za ken zal met het oog hierop geen be zwaar maken tegen een verhoging van de tarieven voor het haarknip pen en het scheren met 5 cent per behandeling, voor zover thans geen hogere tarieven berekend worden dan op 1 januari 1956. C UNERATOR EN TE RHENEN NA JAREN WEER VOOR PUBLIEK OPEN. De Cuneratoren te Rhenen, die ja renlang voor het publiek gesloten is geweest, zal in de maanden juni, juli en augustus weer beklommen kunnen worden op iedere donderdag te 11 en 15 uur. Al meer dan vijf en twintig jaar staat de Cuneratoren te Rhenen in de steigers. Bijna was de moeizame ar beid gereed, toen een paar weken voor de bevrijding in mei 1945 geal lieerde bommenwerpers het fraaie monument bestookten met als gevolg, dat het grotere schade opliep dan ooit tevoren. (VOOR DE ZONDAG) Huidgenezing Huidzuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder Het voornaamste van ons leven soorten christenen: de meedoeners en de toekijkers. Zowel bij de voetbalsport als bij het christendom oefenen de kijkers de meest on barmhartige critiek uit zonder zelf een bal aan te raken. Het ware te wensen (men gelieft dat te noemen „vrome wensen"), dat de sup porters van de voetbalclubs evenveel afwisten van het christendom als van de regels van het voetbalspel. En met dat af weten bedoe len we niet, dat ze thuis zouden moeten zijn in de liturgie of het „vragen-boekje" van buiten kennen want dat zijn alles bijkom stigheden. We bedoelen er mee, dat christenen (of ze voetballief hebbers zijn of niet) zich wat meer verdiepen in hun eigen bestaan, hun eigen bestaan in betrekking tot het bestaan van God. Men kan hoog of laag springen en allerhande plannen maken en toekomst dromen dromen, maar er is niets, niets en niets dat voor het leven van zulk een tóp-belang is dan de verhouding van het redelijk schep sel tot de Geest, die hem geschapen heeft. Tot de Geest Gods, die alles ziet, èlles hoort, èlles wéét en „kennis draagt van het gespro kene", ook al doen we de deur op slot. Waar we ook zijn, we zijn al tijd in Gods tegenwoordigheid. Hij is altijd „aanwezig". Dit besef moet de grondslag zijn van een christelijke levenswandel, ongetwij feld „in de vreze des Heren", maar ook in een zich remmen-loos prijsgeven aan wat Hém goeddunkt. Want het is het voorrecht van de christen, God te mogen aanspreken met: „Vader, onze Vader Leeuwen en tijgers temidden van Dit is een verontrustend verschijnsel. Maar vooi de artiesten, die in de piste van het circus staan, is het dagelijkse kost. Dat er toch dikwijls verrassende gebeurtenissen plaats vinden, waar het publiek niet eens wat van merkt, spreekt voor zich. Wat een bont pano rama is dit circusleven eigenlijk De muziek zet in en schilderachtig ge arrangeerd komen clowns, koorddan sers, acrobaten en de hele lange rij van dieren de piste binnen. En dan begint de voorstelling, beroemde na men weerklinken. Reeds kondigt de directeur persoonlijk met luide stem het nog nooit vertoonde nummer aanLees deze boeiende en ro mantische geschiedenissen in het prachtige circusalbum „De Bonte Droom van het Circus". Maak het ent- staan mee van dit kleurrijke leven GEVAARLIJK MISDADIGER SCHIKTE ZICH IN ZIJN LOT De „Zwarte Ruiter", die reeds wekenlang door de Nederlandse recherche werd gezocht, is gisteravond in Rotterdam gearresteerd. Zijn haar bleek in plaats van zwart nu rood te zijn en hij droeg een bril. Hij was voorzien van een sten-gun met 16 scherpe patronen. Hij was gistermorgen uit Utrecht naar Rotterdam vertrokken, want de grond werd hem te heet onder de voe ten. De gevaarlijke misdadiger verbleef ten huize van een 45-jarige gena turaliseerde Pool, aan de Orchideestraat te Rotterdam. De echtgenote van de Pool was aanwezig toen de „Zwarte Ruiter" werd aangehouden. Deze is inmiddels overgebracht naar het huis van bewaring in Rotterdam, in af wachting van een beslissing van hogerhand over een meer definitieve ver blijfplaats. Ook het Poolse echtpaar is gearresteerd. Moerman en een van zijn mannen belden bij het huis aan en hun werd opengedaan. Niet onsportief. Zij gingen de gang door, stapten de woonkamer binnen, en inderdaad, door zat de zwarte ruiter. Naast hem lag op tafel een in papier gewikkeld pakje, dat naar eerst later bleek, een stengun, geladen met 16 patronen, bevatte. Hij maakte nog een beweging in de richting van het wapen, doch de vrouw belette hem dat gelukkig, zo dat de arrestatie zonder moeilijkhe den ging. Hij stond van zijn stoel op, maakte enige passen en was toen van zijn wapen gescheiden. De politie mannen, eveneens gewapend, traden op hem toe en met de woorden: „Ik heb het gezien, 't is gebeurd", gaf de man, waarnaar de gehele Neder landse politie heeft gezocht, zich ge wonnen. Uit het verhoor bleek, dat de man met de genaturaliseerde Pool in de gevangenis kennis had gemaakt. De Zwarte Ruiter verbleef waar schijnlijk de gehele tijd dat er naar hem gezocht werd, in Utrecht, op een adres in het noorden van de stad. Hij leefde daar samen met een vrouw. Dit was de Utrechtse politie eerst sedert enige dagen bekend, toen de gezochte bij een voetbalwedstrijd werd gesignaleerd. Op het horen van dit bericht heeft de commissaris van recherche te Utrecht zich persoon lijk met het onderzoek belast. Een ruzie Op grond van verscheidene inlich tingen vond de recherche een spoor dat naar Utrecht-noord leidde, maar een adres kon men niet te weten ko. men, totdat de Zwarte Ruiter eergis teravond in de vooravond een zeer hooglopende ruzie kreeg met de an dere bewoners van het adres, waar hij vertoefde. De recherche kreeg nu van tipgevers het juiste adres: de Zweder van Zuylenrweg, en besloot gistermorgen in te grijpen. Toen ech ter tegen negen uur vijf agenten, een inspecteur en de commissaris voor het bewuste huis op de stoep stonden, bleek de vogel gevlogen. Met veel geluk, en weer dank zij tipgevers, kwam men te weten waar de ge zochte heen was gevlucht, met straat, naam en huisnummer te Rotterdam De Zwarte Ruiter, wiens werke lijke naam Hans Gruijters is, en die veroordeeld werd omdat hü, in no vember 1954 de postkantoorhouder te Ravensteijn zou hebben vermoord, was in Utrecht ondergedoken, doch gisteren werd hem daar de grond te heet onder de voeten. Hij besloot naar Rotterdam uit te wijken, waar hij zich sedert zijn ontvluchting uit de strafgevangenis te Scheveningen nog niet had vertoond. De Utrechtse recherche had hiervan lucht gekre gen en alarmeerde de Rotterdamse recherche onmiddellijk. Men wist zelfs de straat, waarheen hij zich zou begeven te noemen, maar in Rot. terdam kon men meteen antwoor den dat dit onmogelijk was, daar deze straat tijdens de oorlog wegge bombardeerd was. Even later kwam er weer een te lefoontje uit Utrecht, waarbij een nieuw adres werd opgegeven, com pleet met naam en adres van de be woner. In Rotterdam liet de politie er geen gras over groeien en toog men er op uit onder leiding van hoofdinspecteur J. W. J. Moerman. Het huis werd met veertien man om singeld, want gezien de reputatie van de gezochte, wilde de politie geen enkel risico nemen. Hoofdinspecteur mensenmassa vanaf het Romeinse Circus tot Bar- num and Bailey en Carré. Een boeiend en afwisselend verhaal met talloze pentekeningen, vele prachtige kleu renplaten en plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Thomas. Voor slechts ƒ2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboter] e ver ancier of rechtstreeks bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Roomboter- album", Postbus 47, Den Haag. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden onder rembours. Ver meld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaat jes ontvangt u gratis voor rijksboter- merken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neme een pakje extra voor de zon- Neem een pakje extra vor de ^on- Advertentie arresteerd en tegen hen is proces verbaal opgemaakt. Hoewel zij vermoedelijk de eerste tijd niet geweten hebben de Zwarte Ruiter in huis te hebben, waren zij hiervan volgens de politie later toch wel op de hoogte. Tijdens zijn ver blijf In Utrecht heeft Gruijters zijn haar rood laten verven en is hij een bril gaan dragen. Gezochte was in de nacht van za terdag 13 op zondag 14 april, na een uitstekende voorbereiding, uit de pe nitentiaire inrichting van de strafge vangenis te Scheveningen ontvlucht, onder meer met behulp var. een vijl, die hem, naar vermoedt wordt, door zijn vrouw was verstrekt. Hij had voorts aan steigerhout en touw we ten te komen, zodat hij, na de spij len van zijn celraam doorgevyld te heèben, door een luchtverversings raampje, over een afdak en het dak boven de luchtplaats en de keuken en met een zelf gefabriceerde touw ladder over twee hoge muren heeft kunnen ontkomen. Hij toonde zich hierbij trouwens ook een goed ge veltoerist. Buiten het gevangeniscomplex ge komen, vond hij aan de Violenweg een grote groene Buick, toebehorend aan een Amerikaan, waarmee hij er van door ging. De wagen werd terug gevonden in Keipen, tussen Weert en Roermond, met een ingeslagen ruitje. Nogal dramatisch. Op zondagmorgen werd zijn ont snapping op het appèl bemerkt, en kwam het gehele Nederlandse re cherche-apparaat in touw. Al gauw kwam men er achter dat hij tijdens zün vlucht bij zijn vrouw in Mierlo- Hout was aangewipt om kleren en geld te halen. Daarna reed hij naar zijn broer in Valkenswaard, die hem aanraadde zijn toevlucht ergens an ders te zoeken, daar de politie na tuurlijk het eerst bij familie zou gaan kijken. De recherche is toen tot voor enige dagen het spoor kwijt geweest. In de cel van de Zwarte Ruiter te Scheveningen vond men na zijn ont snapping een briefje gericht aan zijn bewakers en de directeur, luidende: ,Zeer geachte vrienden, angst voor de cel deed me er tee besluiten te ontvluchten. Het spijt mij dat ik dit de directeur heb moeten aandoen, maar ik weet dat de cel de dood voor mij betekent. Ik verzoek mijn bewa kers mij dit niet kwalijk te nemen". Aan het briefje was als p.s. toege voegd: „levend of dood, jullie zien me niet terug". TWEEDE INVAL BIJ HAARLEMSE ARTS. Voor de tweede maal binnen 24 uur heeft de Haarlemse politie een in val gedaan in de woning van een arts aan de Parklaan te Haarlem, die verdacht wordt de wet op de tand heelkundige inrichtingen te hebben overtreden. De politie trof in het huis vijf per soden aan, die per taxi van het Va- cupah-instituut uit Rotterdam waren gekomen. Zij waren niet behandeld, De bewoners van het pand waar de omdat de arts eerst een advies van Zwarte Ruiter waarschijnlijk onge veer vijf weker» heeft gewoond en de vrouw die bij hem leefde zijn ge- zijn rechtskundige wenste af te wach ten. De patiënten zijn per taxi naar Rotterdam teruggebracht. DE DOOR WILLIAM BYRON MOWERY 16). Stroomop werd de Teluwaceet snel smaller en veranderde van een kal me, blauwe rivier in een onstuimige bergstroom. Tegen elven kwamen zij aan de eerste draagplaats. Het was maar een kort stukje, hoogstens vijf tig meter, maar breed genoeg om de politieboot tegen te houden. De ver dere achtervolging, als zij achter volgd werden, zou per kano moeten geschieden. In de nacht volgden de stroomver snellingen elkaar snel op, doch ze waren slechts kort en Joan kende de draagpaden. Alan stond versteld er over, dat zij bij nacht en regen zo vlug de aanlegplaatsen vond en hem zo zeker langs de paden leidde. Tegen het aanbreken van de dag bereikten zij de hut van de eenzame Indiaan, Luke Kaneewaugh. Uit vrees dat hier een wachtpost zou staan, legden ze niet op de gewone aanleg plaats aan en slopen langs een om weg naar de hut. De deur stond open, maar ze zagen niemand en hoorden geen ademhaling. Terwijl ze nog be sluiteloos stonden, stond ineens een donkere gedaante vlak naast hen, nog voor ze iets gehoord hadden. „Luke!", riep Joan. „Je laat me schrikken! Luke ben je alleen hier?" De Indiaan antwoordde haar in zijn taal en zij wendde zich tot Alan. „Ja, Goddank wel! Hij zegt, dat hij wist dat ik je brengen zou en heeft al drie nachten, beneden bij zyn aan legplaats op ons zitten wachten. „Hoe komt het, dat hy hier in deze uithoek van niemandsland, van de achtervolging gehoord heeft?" „Agent Clancy was hier en ver telde het hem. Clancy staat op post bij die engte, vier mijlen terug. Her inner je je wel? Waar we aan de oever een vuurtje zagen". Zij zétte haar gesprek met de In diaan voort, en Alan hoorde met ver wondering hoe vloeiend Joan de vreemde taal sprak. Wat kende dat kind van twintig al niet van klas siek Grieks tot de dialecten der berg stammen. „Alan! Hoor je dat? Er is niemand meer tussen ons en de Teluwaceet- pas! Glancy is de laatste post! De weg is vrij!" „Mooi zo", zei Alan onbewogen. Die „vrije weg" voerde voor hem naar de vergetelheid. „En Luke zegt, dat er nog geen sneeuw ligt op de pas". De Indiaan nodigde hen uit om binnen te treden. Nat en vermoeid maakten ze hiervan een dankbaar gebruik. Alan bekeek met belang stelling die Luke Kaneewaugh, over wie Joan hem veel verteld had. Zijn volk, de Teluwaceets, een wilde bergstam, was in de loop der tijden tot vijftig man verminderd en van die kleine stam was Luke het opper hoofd. Tussen hem en Boyd Hastings, die met zorg voor bestuurskwesties voor de Indianen belast was, was al lengs een oprechte vriendschap ont staan, en als kind had Joan eens een hele heerlijke zomer bij deze noma den doorgebracht spelend met Duke's kinderen. Toen had op een winter een epide mie de stam byna geheel doen uit sterven. De weinig overlevenden, met uitzondering van Luke, hadden zich daarop by de Waukootannah's aangesloten. Van vrouw en kinderen beroofd, de laatste van zijn volk, leefde Luke nu al bijna tien jaren eenzaam aan de rivier die de baker mat van zijn volk was geweest. Toen de Indiaan de kaars van ca- ribou-vet ontstak, schrok Alan, want hij had nog nooit zulk een monsterachtig wezen gezien. Kort en breed, met de geweldige armen van een beer, had het oude opperhoofd een hoofd als een schildpad, gegroefd en door pokken geschonden terwyl de linkerwang geheel verminkt was door de klauw van een grizzybeer. Doch zyn stem was zacht en zijn houding vriendelyk. „Duke", zei Joan, „dat is Alan La ramie". By het flikkerende kaarslicht nam de Indiaan Alan lange tyd scherp op. Eerst hadden zyn fonkelende ogen een vragende blik, die echter weldra plaats maakten voor goed keuring en bewondering, en eindelijk stak hij hem met een knikje de vriendehand toe. „Wees welkom, jongen", zei hij langzaam in het Engels. Na die handdruk zwierf zyn blik weer naar Joan en Alan kon de vraag erin lezen, waarom zy iemand hielp vluchten die van moord beschuldigd werd, en waarom zij dit alles deed voor een onbekende. Joan trachtte de blik van het oude opperhoofd te ont- wyken. Bevreesd voor die allesziende ogen trok zy zich in het duister te rug, maar de oude Luke nam de kaars van tafel en hief die op, zodat het licht op haar gezicht viel, en lange tyd staarde hy haar zwijgend aan, als ried hü haar geheimen. Het kwam Alan voor, dat elk van die twee, die al zoveel jaren bevriend waren, precies wist wat de ander dacht. Toen zette Luke de kaars weer neer en legde de hand op Joans schouder. „Misschien is het slechts angstige inbeelding van je, kleine", zei hy teder, op zyn ernstige manier. „Je weet niets met zekerheid. Je ver moedt alleen, nika tenas". Joan sloeg de ogen neer. „Ik ben bang, Luke", stamelde zy. „Ik ben maar al te bang dat het zo is". Met zün ruwe hand liefkoosde de Indiaan haar lokken, als wilde hü een angstig kind troosten. .Inbeel ding", herhaalde hü, „een nachtmer rie, die de morgenzon zal verdrüven, en dan zal je weer lachen, kleine". Met vaderlijke zorg bracht hij zalf van beren vet voor de blaren op bun handen en liet ben uit koppen van berkenbast een geurige kruiden thee drinken, die hun koude licha men verwarmde. Eerst ging hy naar de rivier en verborg hun kano; daarna kwam hij terug en ontstak een vuur, waarop hij hun een warm ontbüt bereidde, het eerste warme voedsel dat ze in een week genoten hadden. Vervolgens maakte hy' voor Alan een winteruitrusting gereed: sneeuw- schoenen van berenpezen voor de losse bergsneeuw, een zak met ge droogd caribou-vlees en ander voed sel; een heerlijke slaapzak, water dicht en met bont gevoerd, 'n stevige damshoornboog en een koker met vüftig spitse pylen, om geruisloos te kunnen jagen. Ondanks zün vermoeidheid wilde Alan meteen verder trekken. Als hij de pas over moest dan hoe eerder hoe liever. Vermoedelük zouden de Waukootonnah's intussen al bevrijd zün en als hü talmde was het mis schien te laat. „Wat denk jy' ervan, Luke?", vroeg hü- Joan en hij zaten op de rand van de bank, en de morgenzon viel door de geopende deur. „Er staan verder geen posten, dus kunnen we bij dag varen. Indien het, zoals je zegt, maar vier en twintig uur is tot de pas, kunnen wü er morgenvroeg al zün".

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8