WEET DE LEIDSE BIOSCOPEN? Georganiseerd Leids speeltuinwerk bestaat 20 jaar JLWTÜGAT k A C tibJLM&STAD De Stem des Volks" gaf interessant programma Scherp ZATERDAG 18 MEI 1957 DE LEIDSE COURANT ^INA 2 11/ j op 21 mei 1954 aan de speeltuin van W ens JQU.QQ. van u€ Straat „Ons Eiland". Hare Majesteit toonde Deze dagen zal het Leidse speel tuinwerk in georganiseerd verband zijn vierde lustrum vieren. 26 Mei 1937 werd in het gebouw „Prediker" in de Janvossensteeg te Leiden de Leidse Speeltuin Federatie opgericht. Vier speeltuinverenigingen traden toe als lid t.d. „Oosterkwartier", „Noor derkwartier", „Zuiderkwartier" en „Westerkwartier". Heeds vóór 1937 bestond er in Lei den een Speeltuincentrale, maar aan deze vorm van samenwerking werd geen voorkeur gegeven. Maar hoe dan ook, de federatie kreeg de wind in de zeilen en vooral na de tweede wereldoorlog zette haar groei gesta dig door. Het was in de jaren vanaf de oprichting tot aan het einde van de oorlog een moeilijke taak om be stuurder van een Leidse speeltuin vereniging te zijn nn nog zwaarder was de taak van een Federatiebe stuurder. De grootste moeilijkheid voor de verenigingsbesturen en het Federatiebestuur was wel het ver krijgen van een subsidie voor het speeltuinwerk. In de vooroorlogse jaren had het gemeentebestuur hier helemaal geen oren naar. Om dit te verkrijgen was een hechte samen werking nodig. De praktijk leerde echter, dat de zelfstandigheid van de Federatie te gering wc.s. Om meer zelfstandigheid te krijgen werd op 26 juni 1946 de federatie gewijzigd in een Bond, die de naam kreeg: „Bond van Speeltuinverenigingen .voor Leiden en Omstreken", waar van de statuten 18 juni 1951 bij Ko ninklijk Besluit werden goedge keurd. Dat dit besluit geen slecht besluit geweest is, moge blijken uit de groei van het speeltuinwerk in Leiden. Het grootste aantal speeltuinvereni gingen was 13. Helaas moest de ver eniging „De Demping" worden op geheven. Niet alleen de stadsuitbrei ding was oorzaak van de groei van het Leidse speeltuinwerk, ook de in tensieve arbeid van de speeltuinver enigingen was voor het gemeentebe stuur aanleiding steeds meer belang stelling te tonen. Ook van Leid- schendam, Oegstgeest en Leiderdorp kwamen verzoeken binnen om speel tuinverenigingen op te richten. Alle aangesloten verenigingen kwamen in het bezit van een speeltuin. Na de oorlog kwamen tot stand: „Ons Eiland", „Morschkwartier", „Rond de Watertoren" en „Om de Door braak", speeltuinen, welke alle kri tiek kunnen doorstaan. De burge meester van Leiden, jhr mr F. H. van Kinschot, aanvaardde het be schermheerschap. wat het speeltuin werk ongetwijfeld in hoger aanzien bracht. Nog heel goed in het geheugen van alle speeltuinvrienden ligt het bezoek van H,M. koningin Juliana toen grote belangstelling voor de in richting van de tuin, die de leden zelf tot stand hadden gebracht.. Het was voor de Bond een grote verrassing, dat het bestuur van „Rond de Watertoren" besloot, de nieuwe tuin de naam te geven van „Wethouder Van Schaiktum". Vol komen terecht dient deze naam in de Leidse speeltuinwereld te blijven voortleven. Immers, de grote samen werking, hulp en steun, die de heer J. C. van Scnaik, de wethouder van onderwijs, aan het speeltuinwerk van na de oorlog heeft gegeven, is van onschatbare waarde gebleken. Bij alle tevredenheid, welke er heerst, heeft de Bond nog een grote wens, welke als ideaal leeft: een clubhuis voor elke speeltuinvereni ging en.... de jeugd van de straat. Naar aanleiding van deze lustrum viering wordt op zaterdag 25 mei a.s. een feestavond gehouden in de grote Burchtzaal. Over de periode 6 t.m. 11 mei 1957 daalde het aanbod (arbeidsreserve van 180 tot 160) als gevolg van nor male wrijvingsfactoren. Een niet on beduidend aantal personen kon in het zgn. losse- c.q. gelegenheidswerk worden geplaatst. De werkgelegenheid is over de ge hele linie uitermate gunstig te noe men, hetgeen duidelijk naar voren treedt bij een vergelijking met de standcijfers van het overeenkomstige tijdstip in 1954 en 1955. De voor delige verschillen bedragen n.l. resp. 820 en 270. De vraag naar volwassenen vooral gericht op arbeidskrachten voor de textielindustrie, de metaal industrie, bouwnijverheid en de land bouw. Nu de vakantietijd nadert, is het wellicht niet ondienstig te wijzen op de mogelijkheid om via de afdeling Jeugdbemiddeling jongelieden aan te trekken, die zich voor vakantiebezig heden aanmelden. In vele bedrijfstakken, vooral sei- zoengevoelige, kan men in de komen de maanden extra hulp gebruiken. Het is dan ook raadzaam aanvragen voor vakantiehulpen thans reeds in te dienen. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van notaris M. P. Kaptein te Leiden. Beneden- en bovenhuis en erf, Jan Lievenstraat 9/9a in bod: 10.200; koper G. Mol te Leiden voor 10.200. Zondag gaan de leden vanaf 10 jaar naar Wassenaar voor wedstrij den tegen Snel en Lenig. De meisjes van 10 en 11 jaar gaan om 11.45 met de gele tram vanaf de Haarlemmer straat. De jongens van iO15 jaar om 12.45. De meisjes van 12, 13 en 14 jaar om 13.15. De meisjes van 1516 jaar om 14.15. De dames om 14.45 en de heren om 15.15. Zorgt op tijd aanwezig te zijn, liefst iets eerder. Tramgeld 0.55 retour) me debrengen. De lessen van a.s. dinsdagavond komen te vervallen, inplaats daar van is er voor de meisjes op don derdagavond les in de zaal Rapen burg 48 op dezelfde tijd. Voor de dames en heren in de H.B.S. Ook dezelfde tijd. Vak-examen slagersgezel De slagersvakschool te Utrecht is voornemens maandag a.s. examen af te nemen voor slagersgezel. De can- didaten hebben een 3-jarige oplei ding gevolgd op het openbaar slacht huis te Leiden. Het examen wordt afgenomen in het bedrijf van de heer A. Maasdam, Haarlemmerstraat 216, van 10 tot 4 uur. Aanleg atletiekbaan gegund De directeur van gemeentewerken te Rijswijk (Z.-H.) heeft namens b. en w. het aanleggen van een atletiek baan en twee verharde oefenvelden Parochianen van de Hartebrug Maandagavond om 8 u/ur zal pater Cyrillus de Lange o.f.m., in de Ro- manuszaal een lezing houden over „Wezen en doel van de Derde Or de" van St. Franciscus. De toegang tot deze lezing is geheel vrij. WEET U HET OOK NIET Vraag J. A. Als men naast week loon vrije kost geniet moet daarvan loonbelasting betaald worden? Antwoord. Ja zeker. Geniet u leen vrije kost, dus zonder ook vrije inwoning, dan wordt uw weekloon daardoor met 10.80 verhoogd. Vraag W. W.: Wat kost een tele foongesprek van Sassenheim naar Leiden (3 minuten)? Antwoord: Een gesprek kost 4 cent per minuut. Telefoneert u bij een particulier, dan kan het zijn, dat hij u ook een gedeelte van het abonne ment laat betalen, dus voor 3 minu ten, zoals uw vraag luidt, b.v. 0.20. Vraag Abonnee: Is voor opleiding tot dierenartsassistente H.B.S.Gymna sium of Mulo-opleiding vereist? Antwoord: Mulo-opleiding is vol doende, mits goede cijfers. Vraag P. S. V.: Mijn zoon komt a.s. vacantie van school, .ïeeft dan alle klassen doorlopen en is 13 jaar oud. Hij wil graag naar de kokschool, geldt die kokschool ook als een school in de zin van de leevplichtwet? Antwoord: Uw zoon is natuurlijk nog leerplichtig. Wij raden u aan u in verbinding te stellen met de ho telvakschool, Assendelftstraat 20 te Den Haag. Aldaar kan men u alle ge wenste inlichtingen geven, ook wat betreft de geldigheid ingevolge de leerplicntwet. Vraag Abonnee II: Hoe verwijdert men mieren uit een keukenkastje? Ze zitten ook op het aanrecht. Antwoord: Lastige diertjes, die mieren. Hier volgen verschillende be- strijdingsmethoden. 1. Plaats op diverse pl.-atsen scho- teljes met gesuikerd bier. 2. Een ander goed lokmiddel is ho ningwater, frambozenlimonade en verdunde likeur. 3. Gieten met water, waarin gist is opgelost, speciaal daar waar grotere of kleinere mierenhopen zijn. a Huis en erf Kloksteeg 1, in bod. in het Sportveldencomplex bij de 5.900; koper P. Moerman te Lei den q.q. voor ƒ5.901. Huis en erf Koningsstraat bod ƒ3.200; koper J. van Benten te Leiden voor 3.200. Huis en erf Kaarsenmakerstraat 20, in bod ƒ700; koper T. Beeuwkes te Leiden q.q. voor 770 Beneden- en bovenhuis Volders gracht 34, in bod 3.300 is uit de hand verkocht. Burgerlijke Stand Geboren: Paulus Johannes z. van B. J. M. Hunck en A. Duiverman; Petronella Anna Maria d. van J. van Dijk en P. Brama; Johanna Maria Alida d. van K. M. A. Doove en J. Zandvliet; Marco z. van O. M. Cu- pédo en J. L. H. de Vries; Everhard Gerard z. van A. de Neeling en C. J. Mulder; Eddj' z. van J. G. v. d. Boon en G. C. v. d. Hoek; Clazina Johanna d. van B. B. Langeveld en M. van Walderveen. Ondertrouwd: C. Develing en C. Slegtenhorst; J. J. Ie Bleu en W. M. E. van Kouwenhove; W. K. Groen en C. J. Pijnakker; E. Velthuijzen en M. H. Ringelberg; O. A. Schafstadler en T. C. C. Leemans; J. H. J. Men- tink en H. M. -Zandvliet; J. D- van Roijen en S. Bodijn; J. H. Bouw meester en P. Boon; C. de Haas en G. Wassink; C. B. M. v. d. Ende en P. M. Roefstra; W. de Roode en C. S. J- G. Fasel; M. Schaap en W. Graafland; J. H. Wisse en N. Am stelveen; B. C. Slegtenhorst en C. C. Develing; P. J. M. Bik en M. T. M. Juffermans: C. Beijer en G. F. v. d. Hoogt; A. van Eijgen en J. Hartevelt; P. H. Bouter en J. Beij; S. Stouten en H. de Bruin; M. G. F. van Lubeck en M. v. d. Heemst; A. B. v. d. Hoek en W. J. Otgaar; G. A- Kappée en E. Schuilenburg. Overleden: C. J. M. van Winsen, 2 dagen, zoon. POTLOOD en GEEST Oplossing No. 519. Horizontaal: 1. balg, 4. vork, 8. ode, 10. sol, 11. Ee, 12. ter, 14. ga, 15. kreek, 17. waardig, 19. ratel, 21. eb, 23, gin, 24. de, 25. les, 27. por, 28. gaar, 29. borg. Verticaal: 1. boer, 2. adé, 3. Ie, 5. os, 6. rog, 7. klap, 9. veertig 12. traag, 13, reden, 15. kar, 16. kil, 18. Belg, 20. berg, 22. Bea, 24. dor, 26. sa, 27. Po. Schaapweg gegund aan de N.V. Wer_ ninks Tennisvloeren te Leiden voor circa 110.000. ISKAR ARIBO kwam gisteravond met zijn uitstekend getraind koor „De Stem des Volks" voor een volle Gehoorzaal uit met een interessant programma. Vóór de pauze waren het werken van Mozart en Verdi en na de rust een voortreffelijke inter pretatie van de Vaganten-Lied er van Orff, een moeilijke, maar levendige en harmonisch evenals rhythmisch' interessante compositie. Enkele jaren geleden zijn deze hier ook al eens door De Stem uitgevoerd en met be langstelling zagen wij ze tegemoet. Zij waren het hoogtepunt op dit prij zenswaardig concert. Als inleiding: Ave Verum van Mo zart. De kunstzinnige, sensitieve di rigent, wist zijn koorzangers diep in te stellen op de innige ernstige ex pressie van de religieuze gevoelens, waarin de wondermens Mozart zich uitzingt. Dit lied werd mooi en vol piëteit gezongen. De sopraan-zange res Corry. Bijster vertolkte hierna Fulget Arnica Dies uit het motet WAT BRENGEN Luxor. Een aardige cinemascope- film „De schaduw op het dak" draait deze week in het Luxor-theater- Het is een Franse film, waarin 't element spanning niet ontbreekt. Het verhaal speelt zich af in een kleine plaats, waar André Barret leraar is. Hij wordt algemeen voor een dromer ge houden, als hij dan ook op een avond een schaduw over het dak van de huizen aan de overkant van zijn straat ziet glijden, vindt hij voor zijn bewering geen gehoor. Zelfs niet als de volgende dag in het huis onder dit dak een moord gepleegd blijkt te zijn. De moordenaar heeft echter de le raar gezien en nu ontwikkelt zich een spannende strijd, die in stilte wordt uitgevochten. De moordenaar dient zich aan als iemand die bijlessen wil hebben, de leraar is op een be paald hoogtepunt in de film genood zaakt de moordenaar uit zelfverde diging neer te schieten. Hij heeft echter geen bewijzen voor zijn ver denking en kan zijn daad niet ver antwoorden tegenover de politie. Natuurlijk komt de justitie toch achter de waarheid, dank zij een fout van de moordenaar. De spanning in deze film is goed gehouden. De roddelsfeer in het klei ne plaatsje, waar de burgerij door de moord wordt opgeschrikt, is uit stekend getekend. De KFC-keuring: veertien jaar. Trianon „Sancta Lucia" is een film van Vico Torriani; deze Italiaan se zanger is er ongetwijfeld de hoofd figuur in. Maar toch is deze Duitse film niet louter een voorwendsel om Torriani te laten zingen. Natuurlijk chartert men geen Torriani om hem z'n mond te laten houden, en de zanger zingt zijn liedjes van Santa Lucia en Arrivederci Roma 's mor gens, 's middags en 's avonds, maar men heeft maat weten te houden en aan het verhaal ook aandacht be steed. Er is nL een stel hotelratten aan het werk, dat waardevolle dia manten uit Italië naar Parijs wil smokkelen. In een Italiaanse zingen de ezeldrijver zien wij een gewillige medewerker. Zij geven hem een mooie gitaar met ingelegde diaman ten cadeau en beloven hem een gou den toekomst in Parijs. Spelend Op zijn gitaar smokkelt de niets ver moedende ezeldrijver de diamanten over de grens. Maar de grootste toer is het om hem nu zijn gitaar weer afhandig te maken. Dat geeft aan leiding tot allerlei verwikkelingen, welke op humoristische wijze worden verteld. De kleurrijke achtergrond van Italië en Capri (de blauwe grot is er ook bij!) en de Italiaanse Ri- vièra vormt een extra attractie van deze amusante zingende detective film in Italiaanse kleurengloed. Voor alle leeftijden. Rex Dat geld alléén niet ge lukkig maakt, is misschien de enige les, die de film „Vlucht naar Hong kong" zijn toeschouwers meegeeft. In Macao, zeeroversnest en stad van de wereld, krijgt Tony, particu lier im- en exporteur in contraban de, bezoek van een misdadig ers- syndicaat, dat hem dwingt samen te werken. Dat gaat enige tijd goed, maar dan krijgt Tony een waarschu wing: een van zijn kameraden, die op eigen benen wil gaan, wordt ge liquideerd. Wanneer zijn beste vriend óók los wil van het moordend ge zelschap, besluit Tony desondanks met hem samen te gaan. Hy verlaat zijn zaken en zijn vrouwen en duikt Exultate Jubilate. De stem van deze vaardige en knappe zangeres is niet subtiel genoeg voor Mozart's serene muziek. In 't Alleluja kwamen de coloratuurtjes als filigram zo fijn bedoeld niet volkomen tot hun recht. Van de Quattro pezzi Sacri, die Verdi op hoge leeftijd schreef, hoorden wij de Stabat Mater en het Te Deum. Geboeid als deze was door de oude Ambrosiaanse hymne ont wierp hij een grootse zang voor 4- stemmig gemengd dubbelkoor en or kest met het Gregoriaanse Te Deum ten grondslag. Het Stabat Mater schreef hij voor 4-stemmig koor en orkest op het aangrijpend gedicht van da Todi. In het Stabat Mater (waaraan wij de voorkeur geven) geeft de componist een melancholie doorhuiverd van leed, maar ook van ontroerend schoon. Zoals elk werk door Verdi's meesterschap eigen kleur en sfeer heeft, zo ondergaat men de ontzaglijke tegenstelling in de beide waardevolle werken, die door expressieve vondsten meerma len aangrijpend zijn en spannend. Steevast is er gezongen. 'TE VERWONDEREN IS het niet, dat deze zangen in haar overdaad van zware dramatiek de Hollandse koristen niet zo buitengewoon liggen. Vooral het mannenkoor, maar ook 't orkest in casu het N. H. Philh. orkest liepen niet warm. Mens en orkest zingen, volgens het zuidelijk temperament van de toondichter Verdi en ondanks de grootste toewij. ding, waarmede gezongen en gespeeld werd, miste men de warmte en het algehele begrip van wat de grijze schepper van deze gewijde zangen bedoelde en dit niet niettegenstaan de de inspirerende leiding van Aribo, Een volkomen geslaagd besluit was de Carmina Burana, een werk van Carl Orff, naar oude Vagantenliede ren (in een oud-Beiers Klooster ge vonden), waarvan de componist een aantal gedichten op muziek heeft ge zet, welke dateert van 1936. Zijn ge dachte is geweest, ze in folkloristi sche geest te houden. Hij gebruikt een groot en klein koor, rijke instru mentatie door uitgebreid orkest, slag werk, 2 klavieren, koper, hout en strijkers. De melodieën, simpel zo men wil, zijn instrumentaal kleurrijk opgesierd en rhythmisch onvolpre zen. Ondanks misschien een enkele inslag van tijdgenoten of voorgangers kennen wij geen tweede zo merk waardig en orgineel werk. Het koor-ensemble heeft uitstekend met z'n stemmenmateriaal ge woe. kerd, een mooie klankkleur werd ge vormd, het p.p. rustig en vast, sopra- 4. Indien u weet waar ze vandaan komen, strooit u op de toegangswe gen fijn gemalen wit krijt. Tegen een muur opkruipen van mieren voor komt u door er eenvoudig een 'linke witte krijtstreep te trekken. 5. Schoteljes, waarin een sublimaat is opgelost, zijn ook heel goed, maar denkt u om de kinderen (eventuele huisdieren). 6. Aan D.D.T.-poeder hebben ze ook een hekel. Vraag: G. G. L. te L. inzake ver hoging van het watergeld. Antwoord: De verhuurder heeft het recht de huurprijs aan te passen aan de verhoogde prijzen voor het water. In de huurprijs was immers het wa ter verdisconteerd, zoals het vroeger kostte: nu de waterprijs hoger is, is het redelijk, dat ook deze hogere kos ten in de huurprijs tot uitdrukking komen. Anders is het een verkapte huurverlaging. Vraag: L. J. v. d. B. te O. Wat moet ik per week aan ouderdomspen sioen betalen bij een loon van 17? Antwoord Volgens de tabel be draagt uw premie dan ƒ0.99 p. week. Vraag: Mijn moeder is weduwe; zij wordt a.s. maand 65 jaar. Zij heeft 16 pensioen per week en ge niet nog enig inkomen van een huis je. Hoeveel uitkering A.O.W. krijgt zij? Antwoord: De A.O.W.-uitkering be draagt 846 per jaar, ofwel 70.50 per maand. Van het bestaande pen sioen lean 1Y, procent van de A.O.W.- uitkering voor elk dienstjaar (tot een maximum van 80 procent) wor den ingehouden. In het ongunstigste géval ontvangt uw moeder derhalve ongeveer ƒ3.50 per week meer. Vraag G. H. te O. Wil naar zee, op „grote vaart". Tot wie kan hij zich richten? Antwoord: Daarvoor moet u zich wenden tot een scheepvaartmaat schappij in Amsterdam of Rotterdam. Vraag: Route LeidenSurhuister- veen; hoeveel km? Hoe laat vertrekt de boot EnkhuizenStavoren, enz. Antwoord: Leiden, Sassenheim, Am sterdam, Purmerend Hoorn, Enkhui zen, Stavoren, Sloten, Heerenveen, Gorredijk, Drachten, Boelenslaan, Surhuisterveen, afstand 170 km. De vertrektijden van de boot Enkhuizen- Stavoren zijn 8.50, 9.50 uur (alleen zondag), 15.50 (alleen werkdagen) en 19.50 uur. Hoeveel de kosten van overtocht zijn weten we niet. Voor uw bromfiets betaalt u ongeveer 1.50. Vraag: Inzake adressen voor opga ve wandeltochten. Antwoord: We kunnen niet voor alle wandeltochten de adressen voor aanmelding geven. Het secretariaat van de Wandelkring Leiden is geves tigd: Leidseweg 451, Voorschoten. U kunt u ook abonneren op het officiële maandblad van de Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding „Op Goede Voet", aan te vrager, bij penningmees ter N. B. v. L. O., Valkenbosplein 18, Den Haag, tegen 1.50 per jaar. Vraag: Route LisseRoermond; hoeveel kilometer? Antwoord: U kunt de volgende route gerust als de kortste en mooi ste beschouwen: Lisse, Sassenheim, Rijnsaterwoude, Alphen, Utrecht, Zeist, Doorn, Amerongen, Wagenin- gen, Zetten, Nijmegen, Mook, Ge- mert, Venlo, Roermond; afstand 220 kilometer. Vóór honderd nr Uit het Commissi%rsiag Tweede Kamer over '00ge- scholen: Het Medisch onderu. Leyden wordt gezegd behoe f_e hebben aan een grooter nja[ lijken. Uwe Commissie Ic niet zonder bevreemding. m zelfde verslag toch wordt,e_ sproken van de aanmerkece vermeerdering der verzame,,g anatomische en pathologise praeparaten, ten gevolge vooi van de door den Prosector Bo gaard verrigte lijkopeningen. Ht kan dus geklaagd worden ovo behoefte aan lijken voor anato mische bewerking? Opheldering schijnt hier wenschélijk. Voor Matrassen-reparatie altijd weer JAN VONK Goedkoper beter en in één dag gereed. Matrassenmakerlj - Sloffeerderlj Haarlemmerstraat 81 Leiden Telefoon 2.25 80 K 1710 (Advertentie) Laatste Berichten Rode hoed voor kard. Wyszynski Z. H. de Paus heeft vandaag aan Kardinaal Wyszynski, de primaat van Polen, de rode kardinaalshoed overhandigd. De kardinaal legde de gebruikelijke eed af. De plechtigheid had een besloten karakter. Slechts de leidende prela ten van het pauselijke hof en een dertigtal Poolse geestelijken waren aanwezig. Kardinaal Wyszynski is al in 1953 tot kardinaal verheven, maar de rode hoed kon hem niet eerder wor den overhandigd, omdat hij Polen niet kon verlaten. In september 1953 werd hij gevangen gezet en pas in oktober van het vorige jaar herkreeg hij zijn vrijheid. In 1951 was de pri maat voor het laatst in Rome ge weest. Vraag: Route Leiden-Laren per bromfiets. Antwoord: Leiden, Woubrugge, Nieuwveen, Uithoorn, VinkeVeen, Vreeland, Hilversum, Laren. Vraag: Route per bromfiets Lisse- Aken-Bodensee en terug; hoeveel km? Antwoord: Lisse, Leimuiden, Al phen, Utrecht, Culemborg, Gelder- malsen, Den Bosch, Eindhoven, Weert, Torn, Maasbracht, Sittard, Heerlen, Aken, Eupen, Malmédy, Priim, Trier, Saarbrücken, Straatsburg, Offenburg, Biberach, Triberg, Schaffhausen, Konstanz; afstand 740 km. Terug kunt u de volgende route nemen: Ludwigshafen, P.ottweil, Nagold, Pforzheim, Karlsruhe, Heidelberg, Mannheim, Mainz, Bingen, Koblenz, Bonn, Keulen, Dusseldorf, Wesel, Arnhem, Utrecht Lisse, afstand 760 km. Vraag: Route Leiden—De Meije; hoeveel km.? Antwoord: Leiden, Zoeterwoude (H.R.), Alphen, Zwammerdam, De Meye; afstand 22 km. nen b^chaafd en welluidend, alten - - - donker, de tenoren goed voldoende, de bassen draagkrachtig en van allen de toewijding en overgave. Allemaal oorzaken, die de dirigent helpen zijn eisentiële inzichten te bereiken. De beide solisten, Corry Bijster, so praan, welluidend in haar interpre tatie en Herman Scheij bas, voor treffelijk expressief, zij zijn volko men voor hun taak berekend en ga ven aan de reproductie een blij en spontaan cachet De moeilijke kla vierpartijen werden door de pianis ten Henk Brièr en Wim Serlie intel ligent met kleur en moedig geïnter preteerd. Waardering voor het koor, het orkest en de instrumentaal solis ten, voor Iskar Aribo hulde, voor deze uitvoering van muzikale waar de. Voor alle medewerkenden is het een waar succes geweest. J. KORTMANN. reist een jaar lang de hele wereld rond, achtervolgd door het syndicaat. Dan komt hij in Amerika, bij zijn vriend, precies op het moment dat die vermoord zijn huis uit wordt ge dragen. De boeven zijn nog in de buurt en hebben de brutaliteit om direct weer de achtervolging op te nemen. Ten laatste belandt de ver volgde in Hongkong, waar hij meent rust te vinden, en liefde. Hij ziet er een glimp van een wordt dan met zijn vervolgers en met één miljoen aan diamant „op zak" door de po litie gegrepen. De film is toelaatbaar voor per sonen boven 14 jaar. Casino heeft voor de vijfde maal de behoorlijke film „Sissi" geprolon geerd. Voor alle leeftijden. Lido Programma door de K.F.C. afgekeurd. Leidse Agenda ZATERDAG 18 MEI. O.K.O.-St. Leonardus, Opvoering „Bonaventura", Leidse Schouwburg, 8 uur nam. R.-k. Instuif Haagweg. Ontspan ningsavond met attracties. Leonardus. huis. Aanvang 8 uur .m. ELMI. Grote feestavond. Stadsge hoorzaal. 8 uur nam. Toneelgroep Euripides. Gezellige avond. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Na afloop bal o.l.v. Jan Alphenaar en m.m.v. de O.K. Rhythmm Stars. ZONDAG 19 MEI. R.-k. Instuif Herensingel. Dans avond m.m.v. de „Honolulu Stars". Zaal Maria Gijzensteeg. Aanvang 8 uur n.m. O.K.O.-St. Leonardus. Opvoering „Bonaventura", Leidse Schouwburg, 8 uur nam. MAANDAG 20 MEI Kath. Vrouwengilde. Gastvrouwen avond. „Muzikaal temperament in het Zonnige Zuiden". Gulden Vlies, 8 uur nam. Werknemende Middenstand. Le denvergadering. Gulden Vlies, 8 uur nam. RJt. Emigratiebureau. Zitting. Steenstraat 55. Half acht—half ne gen nam. FOTU-Leiden. Bestuursvergade ring. Stadhuis. 8 uur nam. Huishoudelijke Voorlichting: Goed licht in huis. Levendaal 1, 7.30 nam. DINSDAG 21 MEI K.AJB.-wijk St. Leonardus. Jaar vergadering „St. Leonardushuis", 7.45 uur nam. Credo-Pugno. Bijeenkomst. Ge bouw Chr. Soc. Belangen, Oude Sin gel. Aanvang 8 uur nam. St. Eloy. Adviesavond. Gebouw Chr. Soc. Belangen, Oude Singel 236. 7.308.30 nam. Huishoudelijke Voorlichting: Over kleding. Levendaal 1, 8 uur nam. WOENSDAG 22 MEI N.R.KJVÏ.: 50-jarig bestaan. H. Mis in de Hartebrugskerk. Aanvang kwart voor acht v.m. Ned .Kath. Bond van Werkmees ters. Vergadering over organisatie - belangen. „De Harmonie", 8 u. nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus parochie. 6.45 uur nam. Leidse Postzegelverzamelaars. Ze gels van Israël, De Kleine Burcht, 8 uur nam. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN TE LEIDEN. A.s. weekend 1825 mei zal de dienst worden waargenomen door: dr. Pieterse. Jansen, Langezaal, Den Haan Verbrugge. Doktersdiensten te Oegstgeest Dokter D. Held. Dienst der apotheken. Zaterdag 18 mei zijn des middag's s avonds en 's-nachts geopend voor het klaarma ken van spoedrecepten Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313; apotheek Nieuwe Rijn. Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Zondag 19 mei zijn van 's ochtends 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen ge opend Doeza-apotheek en apotheek Oegstgeest. BIOSCOPEN. De films in de week van 17—24 mei zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Sissi", alle leeftijden. Lido: Afgekeurd. Luxor: „De schaduw op het dak", 14 jaar. Trianon: „Santa Lucia", alle leeftij den. Rex: „Vlucht naar Hongkong", 14 jaar. NIET-BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2