Ten hoogste f 4 per week; leeftijdsgrens 23 jaar Looncompensatie voor huurverhoging Geen „aanval" op regering, maar een waarschuwing -2tav7zes.T®r.e,huit,? Eerste openbare vergadering Bedrijfschap v. Groothandel in Bloemkwekerijprodukten VRIJDAG 17 MEI 1957 DE LETDRE COURANT PAGINA 9 Volgend jaar in cnnlraclon 111 z«n nadere aanvulling op de lil LUUU OLlCii Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer over het wetsontwerp tot De ministerraad heeft gisteren in wijziging van de huurwet, deelt mi- buitengewone vergadering beraad-1 nister Witte mee, dat bij de bereke- slaagd over het standpunt van de ning van de benodigde compensatie- regering ten aanzien van de looncom- bedragen is uitgegaan van de huur- pensatie voor de huurverhoging met bedragen voor geschoolde arbeiders, Dit standpunt werd als volgt vastgesteld. 1. De compensatie voor loontrek kers zal geschieden in de vorm van een bijslag van 2 procent op de rech tens geldende lonen. 2. Het minimum van deze com pensatie zal bedragen voor de eerste gemeenteklasse 3.10, voor de twee de en derde gemeenteklasse 2 60 en voor de vierde en vijfde gemeente klasse 2.10 per week. Het maximum van de bijslag mag niet meer bedra gen dan 4 per week. 3. De compensatie zal niet worden toegekend aan degenen, die jonger zijn dan 23 jaar, tenzij zij gehuwd of kostwinner zijn. De toekenning zal evenmin geschieden aan werkende gehuwde vrouwen, die niet kostwin- sters zijn. 4. De verwerking in de collectieve arbeidsovereenkomst of loonregeling mag aanvangen op 1 juli 1958, tenzij de economische omstandigheden dit ongewenst zouden maken. Deze com pensatie zal ruim 2.4 procent van de totale Nederlandse loonsom bedra gen. Volgend jaar juli in de contracten Dit besluit van het kaJbinet is me degedeeld aan de commissie van voor. bereiding der desbetreffende wets ontwerpen uit de Tweede Kamer. De ze commissie is gistermiddag nog bijeen geweest ten einde vast te stel len of het aantal vragen, dat de com missie reeds eerder aan de regering toezond, nog vermeerdering behoef de. Als gevolg van de besprekingen in de Kamercommissie zal vandaag eerst nog mondeling overleg met de regering plaats hebben. Het is denkbaar, dat dit overleg deze week nog niet kan worden be ëindigd. In ieder geval möet aange nomen worden, dat de Tweede Ka mer met de behandeling der Huur wetten niet woensdag a.s. zal kunnen beginnen, zoals in het voornemen lag. Zelfs schijnt ernstige twijfel gerecht vaardigd te zijn of in de volgende week het vooroverleg zover zal zijn gevorderd, dat in die week van open bare behandeling reeds sprake zal kunnen zijn. waarvan ook bij vorige huurverho gingen 'werd uitgegaan en die zijn ontleend aan een huurenquete van 1940. Deze compensatiebedragen zouden moeten zijn: gemeenteklasse 1 2.50, gemeenteklasse 2 2.20, gemeente klasse 3 1.90, gemeentieklasse 4 1.55, gemeenteklasse 5 ƒ1.40. Over deze compensaties moeten evenwel worden betaald loonbelasting en premies. Daartegenover staat een verhoging van de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind met 2 cent per dag, derhalve 24 cent per week. Met de hogere lasten erf ten dele met de kinderbijslagverhoging voor eer ste en tweede kind rekening houden de. zijn nu de bedragen: 3.10, 2.60 en 2.10 vastgesteld. Om de afstand tussen de gemeenteklassen niet al te groot te maken, is deze gefixeerd op 1 tussen 1ste en 5de gemeenteklas- Premie kinderbijslag. Overwogen wordt de mogelijkheid van een verlaging van de premie voor de kinderbijslag met 0.3 k 0.4% Hieromtrent zal aan de Sociale Ver zekeringsraad advies worden ge vraagd. De consequenties van de looncom pensatie voor het overheidspersoneel, alsook de eventuele gevolgen daar van voor de gepensioneerden, zullen op korte termijn in het georganiseerd overleg aan de orde worden gesteld. Voor de indeling van de gemeenten wordt die van de Noodwet Ouder domsvoorziening gevolgd. Prof. Romme over bezitsvorming Voorlopige aanslagen 1957 Vervolging na vervallen van tweede tfermijn Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de belastingadmi nistratie het opleggen van voorlopige aanslagen voor 1957 met spoed ter hand heeft genomen. Als gevolg hiervan zijn aan verscheidene belas tingplichtigen reeds in de afgelopen maanden voorlopige aanslagen opge legd. Deze kunnen, zoals gebruike lijk is bij aanslagen, die worden op gelegd in hetzelfde jaar waarop zij betrekking hebben, worden voldaan perspectieven gaan voordoen^ de ka- evenveel termijnen als er na dagtekening van de aanslag maanden van het jaar resten. In het algemeen zal de ontvanger voor de voorlopige aanslagen 1957 tot vervolging over gaan na het vervallen van de 2e, 4e en laatste termijn. De Algemene Katholieke Werkge versvereniging houdt in het Casino te Den Bosch haar twee dagen du rende algemene vergadering, die dit jaar bijzonder gewijd is aan de pro blematiek van de eigendomsverbrei ding. Óver dit onderwerp is door prof. mr C. P. M. Romme een algemene inleiding gehouden, waarna in de namiddag een forumbespreking over deze materie volgde. Prof. Romme heeft in zijn rede eerst enige principiële aspecten van de eigendom behandeld om daarna de verbreiding ervan meer practisch te beschouwen. Hij stelde voorop, dat de eigendom ligt verankerd in de na tuur van de mens zoals die door God geschapen is. En dat dit is bekrach tigd door het tiende gebod. De pri vaat eigendom is geen doel om zich zelf, maar ze moet een sleutel zijn tot een billijke verdeling der aardse goederen, en een eerste voorwaar de voor de zedelijke ontplooiing van de mens. Het Nederlandse recht, aldus prof. Romme, vertoont in deze nog grote tekortkomingen. Het mist de om schrijving van de positieve gebruiks- plicht. Hij noemde de eigendom een onmisbare prikkel voor werkzaam heid en zorgzaamheid. In dit verband achtte hij het ook hoogst gewenst dat in het bedrijfsleven een ruime plaats voor de zelfstandige ondernemer be houden blijft. Alvorens zijn inzichten over de eigendomsspreiding weer te geven, wilde spreker van deze gelegenheid gebruik maken om te reageren op hetgeen hem in de schoenen is ge schoven in verband met hetgeen hij op de Partijraad der K.V.P. Utrecht gezegd zou hebben met be trekking tot de houding van de K.V. P. ten opzichte van de huidige rege ring. Hij heeft een regering, die nog zo kort aan het bewind is, zeker niet willen aanvallen, maar heeft wel er voor willen waarschuwen, dat, wan neer zich binnen een redelijke tijd ten aanzien van deze materie geen tholieke medewerking met dit kabi net niet tot aan de volgende verkie zing zou moeten worden voortgezet. Spreker was ervan overtuigd, dat de verantwoordelijke bewindslieden in deze regering zeker waardevolle inzichten hebben met betrekking tot de eigendomsverbreiding, maar de praktijk leert dat naar die inzichten lang niet door allen geluisterd wordt. Wat die verbreiding van de eigen dom als zodanig betreft, betoogde spreker dat allereerst de bezitloos heid zal moeten worden opgeheven om daardoor ook de drang naar het collectivisme tegen te gaan. Als ver dere mogelijkheden om de bezits- spreidïng te bevorderen noemde hij het aantrekkelijk maken van het spa ren, premies voor het sparen der jon geren en fiscale maatregelen. - nadyderm-zeep DE NOODWET KINDERBIJSLAG KLEINE ZELFSTANDIGEN. Naar aanleiding van het verslag van de vaste commissie voor sociale zaken en volksgezondheid uit de Tweede Kamer inzake het ontwerp van wet tot verlenging van de wer kingsduur van de noodwet kinderbij slag kleine zelfstandigen, deelt de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr dr A. A. van Rhijn ten antwoord aan de leden, die 1 januari 1959 wel als de uiterste datum beschouwden, tot welke de werking van de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen huns inziens zou mogen voortduren, mede, dat ook hij vertrouwt, dat na 1 januari 1959 de werkingsduur van genoemde wet niet meer zal behoe ven te worden verlengd. Hij geeft gaarne de verzekering, dat voor zover het van hem af hangt geen dag langer met de in diening van een ontwerp voor een al gemene kinderbijslagverzekering zal worden gewacht dan strikt noodzake lijk zal zijn. Zoals reeds is gemeld, mogen thans alleen nog tomaten in de kwaliteiten a en b naar België worden geëxpor teerd. Verder is met ingang van don derdag ook weer e^n heffing inge steld, die geldt wanneer Nederlandse tomaten naar België v orden geëxpor teerd. Deze heffing iz afhankelijk van de Nederlandse veilingprijs en is ver anderlijk. Gisteren was het de eerste dag, dat deze heffing gold en hij be droeg 95 ct. per kg. Dat is 50 van de prijs welke de tuinder voor de bes te tomaten ontvangt. Voor de beste kwaliteiten werd vandaag rond 1.90 kg betaald. Deze bijzonder hoge ex portheffing is er de oorzaak van, dat weinig tomaten voor België werden I gekocht Verwacht moet worden dat bij dergelijke hoge heffingen de ex port van tomaten naar België zeer sterk zal worden geremd. COLLEGE VAN HET H. KRUIS TE UDEN AANGEWEZEN GYMNASIUM. Aan het college van de Kruishe ren te Uden werd bij K.B. de be voegdheid toegekend om zijn leerlin gen eindexamen Gymasium af te ne men. Deze onderwijs-inrichting is een z.g. vrij priestercollege, hetgeen de leerlingen in staat stelt om, na vol tooiing van de gymnasiale opleiding in volledige vrijheid keuze te heb ben van de richting, waarin zij hun priester-ideaal hopen te verwezen lijken. Ontstaan uit een bescheiden begin Het bedrijfschap voor de groothan del in bloemkwekerijproducten heeft gistermiddag in het gebouw van de sociaal-economische raad te 's-Gra- venhage zijn eerste openbare verga dering gehouden. Nadat de voorzitter, de heer J. Hofman, enige woorden van welkom had gesproken, hield hij zijn ope ningsrede. Hij besprak de ontwikkelingsgang van de groothandel in bloemkweke rijprodukten, waarbij hij als een van de voornaamste fasen noemde het ontstaan van de veiling. Uit een bescheiden begin is een grootscheepse ontwikkeling voortge komen met als resultaat dat er thans in achttien bloemenveilingen in to taal voor 68 miljoen gulden per jaar aan bloemisterijprodukten wordt ver kocht, zo zeide hij. Een regelrecht gevolg van het vei lingsysteem, is de opkomst van de snijbloemenindustrie. Spr. achtte het Meita# ftezae&t aaiCagag.tauten in Med&cCand Momenteel reist de Hertog van Gloucester, oom van Koningin Elizabeth van Engeland, in zijn functie van voorzitter van het Britse Oorlogsgravencomité, dóór Nederland. Donderdagochtend bezocht de Hertog (2de van rechts) de oorlogsbegraafplaats te Mook in gezelschap van o.a. de Engelse oud-militair T. Bendelow geheel rechts) die sinds 1948 in Mook woont en de zorg voor het onderhoud van de graven heeft. een noodzaak dat bij export het na tionale concurrentiemiddel behouden blijft. Dit is temeer noodzakelijk we gens de opleving van bloemkwekerij- gewassen in andere landen. Naast de kostenfactor zijn het vooral de fac toren kwaliteit en sortiment, die als concurrentiemiddelen met succes ge hanteerd moeten kunnen worden, zo meende hij. 100 Miljoen. De heer Hofman noemde voorts enige omzetcijfers. De omzet van de binnenladse groothandel kan op on geveer veertig biljoen gulden per jaar worden geschat, gerekend tegen de verkoopsprijs aan détaillisten. Een alleszins interessant cijfer vond spre ker een bedrag van ongeveer honderd miljoen, het totale verbruik in Ne derland van bloemkwekerijproducten tegen verbruikersprijs gerekend. De waarde van de export is in 1956 ca 40 miljoen guldens geweest. De heer Hofman wees vooral nog op de van ouds goede verstandhou ding in de ondernemingen tussen de werkgevers en werknemers. Nu de werknemers in de organisatie van het bedrijfsleven betrokken zijn, zal in deze bedrijfstak de samenwerking geen probleem behoeven op te roepen en zeker niet dan, wanneer van den beginne af een ieder van het bestuur en van de organen zich op de ge geven en aanvaarde taak instelt om de verantwoordelijkheid voor de best mogelijke gang van zaken zowel in de bedrijfstak als in de organisatie zelf inderdaad gezamenlijk te dragen, zo besloot de voorzitter. Andere sprekers. De secretaris-generaal van het mi nisterie van landbouw, visserij en voedselvoorziening, dr J. H. Partij n, bracht in een toespraak de geluk wensen van de regering over. Ook hij noemde de steeds groter en be langrijker wordende omzet van de bloem kwekerij produkten. Tenslotte voerde nog de algemeen secretaris van de sociaal economische raad, drs H. L. Jansen, het woord. Prof. dr F. de Vries, voorzitter van de SER, was verhinderd de eerste vergadering van het bedrijfschap bij te wonen. „Ik mag, mede namens de voorzit ter van de raad het vertrouwen uit spreken", aldus drs Jansen, „dat de goede samenwerking de werkzaam heid van uw bedrijfschap zal doen strekken tot steeds breder ontwikke ling van uw bedrijf. Ten profijte van ondernemers en werknemers opdat de bloemen steeds meer fleur en kleur onder alle kringen van de men sen brengen om de goede naam en de sympathie voor ons land als bloe- menland in de wereld steeds wijder uit te dragen". Na afloop van de vergadering hield het bestuur van het bedrijfschap een ontvangst. Foto boven: Tezamen met het gemaal Lovink bij Harderwijk en het gemaal Colijn bij Kampen, pompt het dieselgemaal Wortman te Lelystad 6400 kubieke meter water per minuut uit de steeds verder droogvallende nieuwe Nederlandse polder Oostelijk Flevoland. De opname toont het gemaal Wort man in volle glorie. Foto onder: Al zijn grote gedeelten van de nieuwe polder nu drooggevallen, dat betekent nog niet, dat zij ook gemakkelijk toegankelijk zijn. Zolang het per helikopter ingezaaide riet zijn taak, het verstevigen van de bodem, nog niet heeft gedaan, zullen waarschuwings borden als op deze foto allerminst een overige luxe blijven. Winkeldief ontvlucht en weer gegrepen Hoewel de rechercheurs van de grote warenhuizen vrijwel iedere dag kRelin I en ook grotere diefstallen moeten constateren en ook dikwijls de daders op heterdaad betrappen, komt het toch niet dikwijls voor, dat ze een achtervolging moeten inzet ten en de dief na een hevig gevecht kunnen overmeesteren. Dat gebeurde echter woensdag in een warenhuis te Amsterdam. De rechercheurs waren de man, een 47- jarige grondwerker, gevolgd, nadat ze hem in het bedrijf in vereniging met een onbekend gebleven vrouw, een diefstal hadden zien plegen. Op het Centraal Station, in een trein meenden ze kans te zien hem te ar resteren. Aanvankelijk ging de man gewillig mee maar eenmaal op straat, nam hij onverwacht de benen. Met behulp van twee politieagenten zet ten ze de achtervolging in. De agen ten zagen kans, de dader in een loods in de buurt van het station staande te houden. Maar nog gaf de man het niet op. Eerst na een hevig ge vecht kon hij worden ingerekend. De Hilversumse recherche heeft gis termiddag proces-verbaal opgemaakt tegen een tandarts uit Hilversum. In de kliniek van deze tandartsen be vonden zich tien personen, patiënten van het vacupan instituut te Rotter dam. De bezoekers waren uit alle de len van het land afkomstig. De ver doving werd ditmaal toegepast door een arts uit Voorburg. Omdat artikel 4 van de wet op de andheelkundige inrichtingen de medewerking van medici en tandartsen aan deze inrich tingen verbiedt, we d proces-verbaal opgemaakt tegen de tandarts, nadat de patiënten als getuigen war hoord. Een en ander geschiedde in samenwerking met de officier van justitie in Amsterdam. Het was de tweede keer dat de politie een bezoek bracht aan de kliniek van genoemde tandarts. Burgemeester J. P. Straathof De heer J. P. Straathof Thzn., uit Rijpwetering, die benoemd is tot burgemeester van Hensbroek. NATIONALE KOOKWEDSTRIJD. In de Houtrusthallen in Den Haag is gisteren de derde nationale kook- wedstrijd gehouden, waaraan 250 leerlingen van huishoudscholen heb ben deelgenomen. De schoolprijs, be staande uit een wisselbeker, is ge wonnen door de r.-k. huishoud- en industrieschool Sint Joseph te Eind hoven. De eerste individuele prijs is eveneens gewonnen door deze school; 2e prijs Dordtse huishoud- en indus trieschool te Dordrecht, 3e huishoud school Laan van Meerdervoort, Den Haag, 4e Sint Joseph Eindhoven, 5e Laan van Meerdervoort, Den Haag, 6e christelijke industrie- en huishoud school Prinses Juliana te Groningen, 7e industrie en huishoudschool in Meppel. Door een val van de trap in een logement aan de Beekhover- straat te Geleen, kreeg de 72-jarige D. K. een sohedelbasisfractuur. Het ongeluk gebeurde in de nacht van woensdag on donderdag. Het slacht offer is enkele uren na de val over leden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9