z w A R T E Damesschoen met aluminiumhak Welke nationalieit bezit een luchtbaby? DE LEIDSE COURANT 'n Italiaans madesnufje Het damesschoeisel, waarvan de Nederlandse schoenindustrie giste ren een keurcollectie aan de pers heeft getoond, is in jaren niet zo fantasierijk en afwisselend geweest. Komt het misschien, omdat men zich in dit voorjaar heeft gericht naar het modieuze Italië en grati- euze modellen? Gelukkig is men toch niet zó slaafs geweeest, om uit dat zelfde land de hoge hakken in al hun konsekwenties over te nemen. Want we hebben de mannequins tal van schoentjes zien dragen, die of wel naar het quianie-model waren uitgevoerd, ofwel zeer laag. Natuur lijk waren er ook nu naaldhakken bij, maar dan kennelijk voor bijzon dere gelegenheden, dus voor het niet sportieve genre. Pumps waren er in grote verscheidenheid. Tegenwoordig worden de wel eens wankele hakken meer en meer versterkt; ze gaan namelijk in een koperbad waardoor splijten wordt voorkomen. Er zijn wel plastic-, zólfs aluminiumhakken. Als gevolg van de eis, dat het schoeisel bijzonder soepel moet zijn, worden allengs meer nieuwe maak- wijzen toegepast, desnoods versierd, of door het overleder onder de voet te laten door lopen waardoor de bin- EN DE BAARD, HIJ GROEIDE DOOR Laten staan of niet? IEDERE MORGEN staan miljoenen mannen over de gehele wereld zich te scheren. De meesten vinden het een naar werkje, mar ze doen het omdat de mode het nu eenmaal van ze vergt, slechts weinigen hebben de moed zich van het gangbare gebruik niets aan te trekken en volgens eigen wens de baard te laten staan. Zo is het door de eeuwen geweest, nu eens moest de baard verdwijnen, dan weer werd het gebruik dit manlijk sieraad te laten staan. Het gebruik is niet over de ge hele wereld gelijk. Er zijn ook tegen woordig volkeren waar de baard in ere is. Velen menen, dat het scheren van de baard een modeverschijning is van deze tijd, maar het scheren is al zeer oud en werd zo bij vlagen toegepast. Zo blijkt uit de geschiedenis, dat de beroemde veldheer Alexander de Grote zijn soldaten gebood zich de baard te scheren, aangeziendeze teveel houvast bood bij gevechten van man tegen man. BIJ DE OUDE EGYPTENAREN wa ren de priesters volkomen kaal ge schoren. Bij andere geloven was hef echter gewoonte, dat de priesters juist een mooie, volle baard droegen, zoals nu nog gebruikelijk bij de pries ters der Grieks-orthodoxe kerk. Bij de Romeinen ging het afsche ren van de eerste baardharen bij de jongelingen met een feest gepaard. De haren werden de goden als offer gebracht voor de bescherming, die de jongeling tijdens zijn jeugd mocht genieten. Bij de Germaanse stam der Cat- ten was het volgens Romeinse ge schiedschrijvers gebruikelijk, dat de jonge mannen hun baard en haar lie ten groeien, totdat zij een vijand hadden gedood. Hieruit mag wel blijken, dat het scheren reeds een zeer oude aangelegenheid is. De heilige baard. REEDS UIT EEN BESLUIT van Tsaar Peter de Grote blijkt, dat de baard voor veel mannen en zekere waarde had. Hij stelde namelijk een wet in, waarin hij die een baard droeg verplicht was een bepaalde be lasting te betalen, dus haardbelas ting. Vele Russen betaalden deze be lasting omdat zij hun baard niet wilden missen, het was volgens htn het manlijk sieraad bij uitnemend heid. Zo hebben vele volken er over ge dacht. De Sikhs in India laten haar nenzool minder belangrijk wordt. Ook dè variatie in de materiaalsoor ten wordt steeds groter, Een kalfs- huid bijvoorbeeld kan tegenwoor dig op bijna zeventig verschillende wijzen geschikt worden gemaakt voor verwerking aan het schoeisel. En zoals we hebben gezien, zijn de zogenaamd gekrompen ledersoorten nog steeds favoriet. Wat de kleuren betreft: zwart blijft uiteraard domineren, maar ook rood en blauw. En dan hebben we veel lichtbeige gezien tot mid delbruin in vele nuances. Men heeft ons verzekerd, dat de leest zich ver der spits gaat ontwikkelen. Dat geeft wel een effectvolle werking, maar gevoelige voeten zullen er o.i. even aan moeten wennen. In enkele gevallen, die werden ge toond, is samenwerking met de stof- fenfabrikant gebleken. Er worden namelijk damesschoentjes gemaakt van dezelfde stof als een bepaalde japon; dat staat wel aardig, maar de prijs is niet laag, want natuur lijk worden die schoentjes niet in serie gemaakt. En zoals we hoorden, zit er enig risico in het schoeisel ge maakt van "kledingstof. De fantasie heeft ook nu gewerkt. We zagen uitzonderlijke modellen, die hoe kan het ook anders in verband zijn gebracht met rock 'n roll; verder schoentjes waarvan de rechter- en linkerkant van verschil lende lederkleur zijn gemaakt; schoei sel met opstaande neus of met aan gebrachte bloemversiering. In ver band met dit laatste is wel het nieuwste het glazen muiltje met strikken van verschillende kleur, die men naar believen door middel van een drukknoop gemakkelijk kan verwisselen. Tenslotte zegen we het Calypso-schoentje, waarvan het bo en werk geheel van elastiek is, met lederen contrefort en zooltje. Wat tenslotte het herenschoeisel betreft: we hebben slechts enkele modellen op de show gezien, die af weken van het conservatieve soort dat we gewend zijn te dragen. Het model was in elk geval vlot en wel soepel. Ook voor de heren wordt te genwoordig meer en meer leder ge bruikt dat gekrompen is. Wat tenslotte de prijzen aangaat, is het stellig aangenaam te verne men, dat ondanks alle mogelijke prijsstijgingen de schoenprijzen niet verhoogd zijn. Dat is volgens deskundigen te danken aan de ver betering van productie-methoden en aan het grotere verbruik van de laatste tijd. Dit laatste schijnt het gevolg te zijn van de belanrijke plaats die schoenen in het geheel van de kleding zijn gaan innemen. Nog steeds zijn de prijzen van het schoei sel in Nederland lager dan in de overige landen. Juridische puzzels Als een italiaanse vrouw aan boord van een frans vliegtuig, dat zich bo ven Engeland bevindt, het leven schenkt aan een kind, welke natio naliteit zal dat kind dan hebben? Waar althans zal het borelingske moeten worden aangegeven? Ziedaar een juridisch probleem, dat met de ontwikkeling van de luchtvaart in omvang en ingewik keldheid gaat toenemen. Het bestaat niet sedert gisteren of vandaag, maar deskundigen breken er zich het hoofd al over, zolang de mensheid de kunst van het vliegen machtig is. In feite is er in 1912 de eerste internationale conferentie over geweest, maar nog steeds na vijf en veertig jaar rekent de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart de I.C.A.O. dit probleem tot een van de moei lijkste. Sedert enige tijd houdt een sub commissie van de juridische afdeling dezer internationale organisatie zich bezig met het zoeken naar een op lossing op internationaal niveau voor dit probleem, met daarnaast nog de regeling bij overlijden, huwe lijken, misdaden en het opstellen van contracten en testamenten aan boord van vliegtuigen. Aan al deze gebeurtenissen ligt dezelfde juridi sche puzzel ten grondslag, namelijk de vraag onder welke nationaliteit zij vallen. Een rechter zal desgevraagd heb ben uit te maken of hij zich ten aan zien van een bepaald voorval heeft te houden aan de wetgeving van het land, waar het vliegtuig zich tijdens het voorval bevond. Tegenstrijdige wetten. De vele nationale wetten, die deze materie trachtten te regelen, maken de kwestie er niet eenvoudiger op; verre van uniform te zijn, zijn zij vaak zelfs onderling tegenstrijdig. De geschetste voorbeelden geven de omvang van het probleem al eniger mate aan, maar het kan nog anders! Zo beschouwt de belgische wet een geboorte aan boord van een belgisch vliegtuig als te hebben plaats gehad in België. De engelse wetgever be schouwt een geboorte aan boord van een engels vliegtuig als te zijn ge schied in Groot-Brittannië. Bevond dit toestel zich tijdens de geboorte echter boven Frankrijk, dan kan de jonggeborene zich met evenveel (frans) recht een kind van Frankrijk noemen. Hij of zij heeft dan twee nationaliteiten en misschien zelfs een derde, namelijk die van de vader, indien deze bjjv. onderdaan is van een land, waar de wetgeving bepaalt, dat een kind altijd de nationaliteit krijgt van de wettelijke vader. De situatie is weer anders als de geboorte plaats vindt aan boord van een franse machine tijdens een vlucht boven een ander land dan Frankrijk. Zowel de franse als de belgische wet bepalen, dat in dat ge val het kind frans zal zijn. Maar vloog het toestel boven Engeland, dan beschouwt de franse wetgeving het kind als te zijn geboren in engels territorium, terwijl de Engelsen het alleenrecht op de franse nationali teit willen toekennen. Deze baby zou geen enkele nationaliteit hebben, ware het niet, dat deze in dit geval door die van de ouders bepaald zou worden. Welke strafrechter? Soortgelijke problemen rijzen ook in geval van een misdaad. Vergrijpen aan boord van een belgisch vliegtuig worden geacht te zijn gepleegd in België en worden dientengevolge in dat land berecht. Vloog het toestel evenwel boven Zwitserland, dan kan het proces ook in Zwitserland wor den gevoerd, waarbij mogelijk ande re straffen zouden vallen, dan in België het geval zou zijn. De luchtvaart zelf heeft tot het vereenvoudigen van deze problemen niets bijgedragen; integendeel, bij de hoge snelheden van tegenwoordig is het achteraf vaak moeilijk, zo niet onmogelijk vast te stellen boven welk land een bepaalde gebeurtenis plaats vond. En nog moeilijker wordt de kwestie, indien het volbrengen van een misdaad geruime tijd in be slag nam, terwijl het vliegtuig in middels de grenzen van verschillen- ONS"HOLLANDSnONTB»J7 DE HERKOMST VAN DIV PROPUCTEN Hf de meekom? uil Azie bot^w^^spronke- Ifik slechts een schoon heidsmiddel bij de Arabieren JtfesëSn zijn eer uitvinding van de oude Chinezen de cacao komt oor spronkelijk uit Mexico detew^^a^wr- spronqin he? gebied vanher Midden-Oosfen het gebruik van mes en vprk stemf uif hei t gebied rond de Mid dellandse Zee I de koffie sprankel piëenA abie d N 10- '0 staten passeerde. Aan de I.C.A.O.-commissie de taak om voor de bij dit lichaam aangeslo ten landen richtlijnen op te stellen, waarlangs zij, elk voor het eigen ter ritorium, maar in overleg met elkaar, orde in deze chaos hoopt te kunnen scheppen. Wij wensen deze commis sie veel sterkte toe! en baard groeien, zij zullen zich niet laten knippen of scheren. In zeer oude tijden heette het zelfs een misdaad zich te vergrijpen aan de baard van een ander. Wan neer een man de eed aflegde, streek hij daarbij over zijn baard, of hield deze vast. Waartoe zoiets kan leiden blijkt uit het volgende. Toen David, koning van Israël, gezanten stuurde naar de koning van Ammon, namen de Ammonieten hen gevangen en knipten hen de baard voor de helft af. Vooral dit laatste was een z\ vergaande belediging, dat dit slechts met bloed kon worden gewroken, hetgeen de Ammonieten tot hun schande hebben moeten ervaren. Het afknippen van deze baarden heeft geleid tot een bloedige oorlog. Straks weer in ere? OOH, de baard heeft natuurlijk zijn voor- en nadelen. Inderdaad is een mooie, volle baard iets waarop een man trots kan zijn en een sieraad dat hem tot man stempelt, maar de baard heeft ook nadelen. Iedereen zal het er mee eens zijn, dat een geschoren gelaat hygiënischer is, terwijl bo vendien een baard vooral in onze moderne tijd om verschillende rede nen hinderlijk kan zijn. Dit neemt echter niet weg, dat het zeer goed mogelijk zou zijn, dat een volgende generatie de baard weer in ere zal herstellen. De mode is'zo gril lig en trekt zich soms bitter weinig aan van gemak en hygiëne. V O G E L 1 /"VUDE MENSEN plachten te zeggen, dat je bij je sterven naar het westen gaat, zei „Zwar te Vogel", de Indiaan. Ik keek nauwlettend naar hem omdat de dokter had gezegd, dat „Zwarte Vogel" nog maar drie maanden te leven had. „Kanker", zei hij, en ik vroeg me af of „Zwarte Vogel" geen arg waan koesterde. „Van alle windstreken houd ik het meest van het westen", zei ik vluch tig en „Zwarte Vogel" knikte. „Ze zeggen", begon hij weer met een trage glimlach, „dat alle leven met de zon meeloopt van rechts naar links. Je komt van het oosten, trekt door het noorden en het zuiden en gaat naar het westen". „En wat is er in het westen?", vroeg ik zachtjes. Hü haalde zijn afhangende schou ders op en keek even naar de na middagzon. „Wie weet", zei hij, „mis schien weer het oosten. De zon is immers een cirkel?" Ik keek hem na toen hij naar de oever van het meer ging, in zijn boot klom en wegpeddelde. We hadden onder de ceders gezeten bij de stal en hadden genoten van het uitzicht op het meer en ik kon „Zwarte Vo gel" pagaaiend langzaam in het wa ter zien scheppen terwijl zijn boot terug gleed naar zijn eiland. Op een of andere manier paste de naam niet bij hem, dacht ik. Mijn herinnering vloog jaren terug naar een tuin in Engeland met een bak stenen muur er omheen. Alles droop na een krachtige stortbui en de zon wierp een lichtbundel op de muur, waarop een zwarte lijster heldere toontjes zong. Plotseling gleed hij naar beneden waar hij landde op het gazon om, met zijn lange staart in de lucht, nog met een paar sprongetjes voort te rennen. Blauw-zwart met een snavel zo geel als citroen en lichte ogen. Het was een merel. Maar hier in Canada ben ik er nooit helemaal zeker van wat een merel is en wat niet. Het diertje waaraan ik denk, de Zwarte Vogel, is lanig niet een van onze meest Ca nadese ponulaire vogels, hoewel hii digend en de voordelen van het uit- eindelijk resultaat zijn, zoals ik het nu kan beoordelen, twijfelachtig. Het is al lang geleden dat de In dianen wilden genoemd werden. Toch vraag ik me wel eens af, of de wfl- den van vroeger ook maar enigszins slechter waren dan de wilden van vandaag die met de beschaving ge zegend worden. Alles in overweging nemend, is misschien de wellevend heid gemakkelijker geworden, inder daad, wat al te gemakkelijk. WAN EEN DAG in juni naar een dag, tegen het eind van oktober, is een stevige stap. Het vruchtbare leven van de zomer begint al te sterven op zijn weg naar de stilte van de winter. Het leven dat in beweging is ge weest, druk en, naar ik hoop, soms ook speels, schijnt weg te vagen. Het tracht zichzelf te verbergen, als een konijn dat van kleur verwisselt, om zo onopvallend mogelijk te zijn. Ik stond weer onder de ceders bij de stal en keek over het Simcoemeer dat ongedurig en rusteloos scheen. De hoge iepen waren kaal en hun bladeren waren met de vogels mee- gevlogen, die er soms een schuil plaats in gevonden hadden. Een schreeuw boven mijn hoofd deed me schrikken en ik keek om hoog. Heel hoog kwam een vogel aanvliegen uit de richting van het meer. De laatste vogel van dit sei zoen nam afscheid en spoedde zich heen voor het te laat was. Plotse ling dook hij omlaag en gaf nog een schreeuw. Toen zag ik hem dichter bij. Het was een „Zwarte Vogel" en hij vloog naar het westen. Ik keek er naar totdat ik hem uit het oog verloor. Ik bleef hem nastaren, in gedachten verzonken. Voetstappen naast me deden rondzien. Daar stond Will, de Indiaan, die op weg was van de stallen naar huis. „Ze zeggen, dat oude „Zwar- A te Vogel' is heengegaan, zei f hy. „Ja", antwoordde ik. Ik

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5