Sportvelden Kikkerpolder (voetbal) en Montgomery- straat (korfbal) naderen nu hun voltooiing Over de verhoudingen tussen jongeren en ouderen in de Katholieke Volkspartij Pater dr Kwant voor „Sanctus Augustinus", Leiden Verbond tussen wetenschap en praxis kenmerkend voor deze tijd VRIIDAG 17 MEI 1957 DE LEffiSE COURANT PAGINA T Het wachten is slechts op de bouw van tribunes en kleedhuizen De sportvelden Kikkerpolder en Montgomerystraat naderen hun vol tooiing. Iedere nieuwe maand weer ziet men het einde naderen, maar het zal nog wel even duren, alvorens de sporters ze in gebruik zullen gaan semen. Gisteravond hebben we op uitno diging van de Sportstichting Leiden een bezoek aan deze sportcomplexen gebracht en daar hebben we ons op de hoogte kunnen stellen van de vor deringen, die de sportaccomodatie in Leiden daarmee maakt. Het sportcomplex aan de Mont gomerystraat in de Bosch- en Gast- huizerpolder zal het home worden voor de korfballers. Daar zijn vijf velden geprojecteerd, die twee jaar geleden ingezaaid zijn en thans een behoorlijke grasmat hebben. Zij zul len evenwel in het nieuwe seizoen nog niet alle in gebruik worden ge nomen, doch slechts enkele; aange nomen althans, dat er spoedig toe stemming voor de bouw van kleed huisjes zal worden verleend. De opzet bij de nieuwe sportcom plexen is overigens om ze werkelijk alleen voor de wedstrijden te ge bruiken. Daartoe is vóór het eigen lijke korfbalcomplex een oefenter rein aangelegd van Stabilo-W, een procédé van de firma Wernink, waar mee men geen gras nodig heeft, waarbij men zelfs het opkomende gras en verder onkruid moet doden. Het Stabilo wordt in een 13 cm.- dikke laag op het gedraineerde ter rein aangebracht, welke daarna ge- walsd wordt totdat een compacte massa van 7 cm. is verkregen. De Kikkerpolder Tussen de Leidse Hout en Oud Poelgeest verrijst het sportcomplex Kikkerpolder, als de voortekenen niet bedriegen, bestemd als het nieuwe •home voor U.V.S., aangezien deze vereniging de Wassenaarseweg zal moeten gaan verlaten. De opzet voor het hier in wording zijnde sportcomplex, dat een opper vlakte van 9 y2 ha. beslaat, is inder daad uitstekend te noemen. Daarvan is 8 ha. bestemd vooi sport, terwijl de rest in beslag genomen wordt door parkeerterreinen, paden, club huizen en wat verder nodig is. Hier zijn vijf voetbalterreinen ge projecteerd, t.w. een hoofdterrein en vier bij terreinen, alle voldoende aan de eisen van de K.N.V.B., benevens een trainingsterrein, ter grootte, van een half voetbalveld, dat gemakke lijker kan worden verlicht dan een groot terrein. Het hoofdterrein, reeds kenbaar door de opgeworpen aarden wal, die er omheen ligt, is in dak- vorm aangelegd, d.w.z. het hoogte punt hierin ligt precies in het mid den en vandaar loopt het veld ge leidelijk af naar de hoeken en zij kanten. Dit terrein zal plaats kunnen bie den aan 12.000 toeschouwers. Aan de westelijke kant zijn de zittribunes geprojecteerd met 1900 tribuneplaat sen, waarvan 1200 overdekt. Het laat zich begrijpen, dat er heel wat voorbereidend werk bij de aanleg moest geschieden, voorberei- dingswerk, waarop de leek-buiten- staander geen kijk heeft. Om hier van een klein beeld te geven noemen we enkele cijfers: plm. 50000 m3 grond moest van en over het terrein verwerkt worden met sloten graven, dempen, egalise ren en spitten; 31000 m3 zand en zwarte grond werd aangevoerd en met loco- en veldspoor over het ter rein verwerkt; 27500 m3 grond met kabel ploeg en freesmachines met zand vermengd, totaal dus een hoe veelheid van 108500 m3 grond. Er werd plm. 10 km drainage aan gebracht, 15000 m3 koolas voor ver harding aangevoerd en 600 m3 puin. Voor de aanleg van de 51/2 h.a. grasvelden werden 180.000 m3 of 176000 rollen graszoden aangevoerd en gelegd, waarvan 2/3 uit de omge ving van Calantsoog moest worden aangevoerd, totaal 150 auto vrachten. Tenslotte zal 14000 m2 terrein ver hard moeten worden. En zo liggen de nieuwe voetbalvel den daar, wachtend op het groeipro ces, waarbij de o.v. kale plekken, de naden tussen graszoden-repen, die altijd enigszins krimpen, met zand moeten gevuld worden, enz. Dan ko men daar nog bij de nodige opschei- dingen van de diverse terreinen, de verzorging van de lanen en paden met opgaand hout, enz. En wanneer we dat alles op het ogenblik in groeiende staat zien, schouwen we toch nog slechts naar kale velden zonder meer. Want hét wachten is op de tribunes, meer nog echter op de kleedgelegenheden die onmisbaar zijn. Wanneer vergunning daartoe is verkregen kan er verder gewerkt worden. We hopen dat dit spoedig zal geschieden. 11—18 MEI Echte ZEISS-IKON CAMERA'S met Zeiss-lenzen, voor speciale prijzen. Nettar 6x6 vanaf 68. CONTINA 1 Lens Novicar 3,5 van 183.voor 156. CONTINA II Lens Novicar 3,5 met ingebouwde belich tingsmeter van 255.voor 217. CONTINA D met Novicar 2,8 Prontor SVS sluiter, inge bouwde belichtingsmeter, van 308.voor 260. Foto Ciné Jan Waifóiafy Breestraat 123, t.o. Stadhuis, tel. 21851 Haarlemmerstr. 102, naast Bata, tel. 32778. (Advertentie). Mr Hans Velu sprak Leidse Universiteit Geslaagd voor het doet. ex. Ned. Recht de heer D. Reitsma te Leiden. Geslaagd voor het kand. ex. Ned. Recht mej. T. Verj aal te Heemstede, mej. G. J. D. van Utenhove te Heem stede, mej. M. B. W. van Straelen te Wassenaar en de heren L. J. A. S. Kloos te Schiedam, J. C. Koenen te Tilburg, J. A. M. Kruse te Leidschen- dam, J. P. B. M. van Dijk te R'dam, H. J. Helb te Den Haag, H. M. von Baumhauer te A'dam, J. H. Bergsma te Hengelo, P. G. H. W. Jansen te Maastricht en F. Melzer te Breda. Tegen „Beroeps jongeren" Wanneer mr Hans Velu ergens in den lande een spreekbeurt komt ver vullen. pleegt een uitgebreide kring van politiek-geïnteresseerde jongelui hem met ongeveinsde bewondering en belangstelling te omringen. De zelfde bewondering vermocht echter niet, gisteravond méér dan vijftien belangstellenden naar de bovenzaal van „De Harmonie" te trekken, waar hij op uitnodiging van KVP en Jo-KVP een inleiding hield over de verhouding tussen de senioren en de junioren in de KVP. En men kon constateren, dat de belangstelling bij de ouderen zeker niet minder was, dan bij de leden van de Jo-KVP, want van de vijf tien toehoorders plus vier be stuursleden kon men er slechts negen tot de jongeren rekenen. De afdelingsvoorzitter, mr H. A. L. Vijverberg, zeide in zijn welkomst woord de geringe opkomst te betreu ren en, nadat hij de hoop had uitge sproken op een vruchtbare inleiding, gaf hij het woord aan mr Hans Velu. Deze wierp zich meteen op het HAARLEMMERMEER Geb.: Geertje, d. v. J. G. Doets en G. Hol; Bastiaan, z. v. F. Grosscurt en S. Haijema; Irene Janine Anneke, d. v. P. A. J. de Graauw en E. S. Potjewijd; Pieter Izaak, z. v. G. Ie Feber en C. M. Kattenberg; Gerna, d. v. J. J. van der Weelde en A. den Daas; Andreas Theodorus, z. v. A. van Veen en J.'W. Pouw; Geertruida Theresia Maria, d. v. J. N. van der Sluis en V. Th. van den Aardweg; Johanna Elisabeth Maria, d. v. J. A. Veeken en M. Th. A. Eroekhoff; So phia Mirjam Elisabeth, d. v. A. Koek en A. J. Koene; Robertus Carolus Ma ria, d. v. J. M. van der Ploeg en M. Vervaart; Gerard, z. v. Chr. Snijders en J. Krijgsman; Lilian, d. v. A. Kromhout en E. Hulsman; Marianne Petronella Maria, d. v. H. H. Holla en P. A. M. van Amsterdam. Ondertr.: C. J. Streefkerk 25 j. en W. Alink 24 j.; J. F. Verwer 28 j. en M. J. Meirmans 25 j.; C. Weststeijn 25 j. en S. van den Heuvel 22 j.; D. Burgess 26 j. en J. Chr. Jo elie 24 j.; A. Hopman 26 j. en M. C. Tole- r.aars 18 j.; J. G. M. Zegers 26 j. en A. Chr. Visser 20 j.; J. J. van Veen 26 j. en G. van Egmond 23 j. Geh.: B. M. Leijdekker en C. M. Breedijk; A. J. Kroes en J. Robbeson; A. Steegman en M. Slagter. Overl.: J. G. Suidgeest 63 j., echtg. van T. P. Kragtwijk; G. W. Bulk 69 j., echtg, van C. C. de Nie; H. Ousso- ren 67 j., echtgenote van H. Splinter. KATWIJK AAN ZEE Medische dienst. De dokters diensten van de dokters te Katwijk aan Zee worden in het komend week end waargenomen door dokter K. Slagmolen, Zeeweg 23 te Katwijk aan Zee. Aanbesteding Boswachterswoning. Door de directeur van Gemeente werken is namens b. en w. onder hands aanbesteed: het bouwen van een boswachterswoning in de Pan van Persen. De inschrijvingen waren van hoog naar laag als volgt: Van der Marel's Bouwbedrijf Katwijk a. Zee 31.990; W. Ouwehand Katwijk a. Zee 3i.700; K. Méijvogel Katwijk a. Zee ƒ31.658; Joh. Verloop, Elle boogsteeg 6 Katwijk a. Zee 30.699. De gunning is aangehouden. SASSENHEIM Geb.: Marinus Cornelis, z. v. H. Duijm en A. J. Limburg; Antoinette Maria Jozef, d. v. M. A. G. Zwaan en M. A. den Hollander; Irma, d. v. J. H. Nieboer en G. Th. Luijten; Johannes Marius, z. v. G. Ravensbergen en J. G. de Mooij; Cornelia Jolanda, d. v. W. J. van Biezen en C. Tukker; Antonius Wilhelmus Carolus Maria, z. v. W. Krom en F. C. van der Lin den. Ondertr.: J. H. Wolkers 24 j. te Oegstge^st en J. F. Doornbosch 20 j. Overl.: M. van Graven 76 j., wed. v. Van der Peet; M. Sluis 76 j., weduwe van Fr ij link. VOORSCHOTEN Reis ouden van dagen. Het comi té „Autotocht ouden van dagen" or ganiseert ook dit jaar wederom een tocht. Deze 22ste toer zal plaats heb ben op donderdag 27 juni. Vertrek 's middags 1 uur van de Voorstraat. De gebruikelijke collecte, ter be strijding van de kosten, wordt gehou den van 3 t.m. 8 juni. De ouden van dagen, die aan deze tocht deel willen nemen, kunnen zich opgeven tot uiterlijk 8 juni. De be woners van de Rijndijk en de Leid- seweg tot de Hofweg bij de heer M. W. Meijer, Rijndijk 68. De overigen bij de heer H. N. Muller, School straat 49. Het comité doet wederom een be roep op de dames en heren autobezit ters. Zij, die zich voor dit sympa thieke werk beschikbaar willen stel len, kunnen zich aan bovengenoem de adressen opgeven) gaarne vóór 15 juni. jongeren probleem, waarbij hij de passiviteit van de jongere generatie, ook in de KVP., scherp hekelde. „Teddyboys" en „halbstarken" zijn niet de verpersoonlijking van het jeugdprobleem. De crisis zit dieper. Spreker trok hier een vergelijking met het probleem, dat in zakenkrin- gen wel dat van ,;de derde generatie" genoemd wordt. Een eerste genera tie heeft hard gevochten voor eigen rechten, haar kinderen hebben de verkregen rechten uitgebreid en toe gepast en de huidige jeugd ziet neer op de verworvenheden als op iets, waarop hij recht heeft. Menend, door deze conclusie de crisis in het hart geraakt te hebben, constateerde mr Velu, dat het ge- zinsisolement, waardoor vroegere ge neraties hun elementaire ideële vor ming hebben gekregen, verstoord is door radio, televisie en door vereni gingen. die, hoe mooi ook, de beslo tenheid van het huisgezin doorbre ken. Het ideële beseffen, voortkomend uit de opvoeding, is hierdoor verlo ren gegaan. Het is noodzakelijk om te komen tot politieke belangstelling van de jongeren, hen te leren meedenken over de principiële grondvragen van de politiek. Ze moeten actief worden en daarbij nauwlettend worden om zo snel mogelijk de jongeren met po litieke interesse over te laten gaan in de senioren-afdeling van de KVP. In dit verband meende spr. dat vooral voor onderwerpen als Euro pese integratie en bezitsvorming de volle belangstelling van de jongeren moest worden gevraagd omdat de jeugd in de meest ernstige vorm deelgenoot gemaakt moet worden van „de politiek van morgen". We gaan een andere maatschappij tegemoet en het gemeenschappelijk gevoel van onzekerheid, dat hierme de samengaat, moet leiden tot een solidariteit, een partnerschap tussen jon peren en ouderen in de KVP. Tot slot van zijn inleiding deed mr Hans Velu een aleemene sugges tie: het bezig zijn in de politiek moet bijna een geloofszaak zijn. Men moet zich, als „meester van de schepping". Gods kijk op zichzelf en zijn mede mens meester maken, opdat men, geheel bevrijd, komen kan tot een achtste dag van de schepping. Die gedachte moet, aldus spr., de bron zijn waaruit men put voor de bena dering van de jongeren. Spr. had in zijn inleiding enkele uitlatingen gebezigd, die tegenstand van het auditorium opwekten en daarom werd daarop na de pauze een felle tegenaanval ingeze*. Dankwoorden besloten deze avond, Mens is onmachtige machthebber geworden Gistermiddag hield de r.-k. Stu dentenvereniging „Sanctus Augusti nus" te Leiden de diesvergadering bij de 64e dies natalis. De praeses van „Sanctus Augusti- is", de heer W. Hoobroekx, hield de gebruikelijke rede, waarin hij sprak over de doelstelling van „Sanctus Augustinus" en hoe dit doel langs de beste weg te bereiken is. Hij gaf een overzicht van de zaken die door „Sanctus Augustinus" gedaan worden of gedaan zouden moeten worden. Hij sprak over de -tichting van een eigen kapel, plannen hiertoe zijn in een vergevorderd stadium. Hij wenste goede voorlichting aan toekomstige student over het lidmaatschap van „Sanctus Augustinus" en het civitas- leven, lie.fst op de middelbare scho len. Spoorstudenten dienen in het Leid se leven opgenomen te worden. In het algemeen is het wenselijk dat het lidmaatschap van het Leids Studen ten Corps en V.V.S.L. meer intensief beleefd wordt. De voorzitter sprak ook over de strijdbaarheid van de katholieke stu dent. JDe tijd van de schuilkerken is voorbij", zei hij. Rede en Praxis. Pater dr R. C. Kwant O.E.S.A. hield hierna een rede over „De ver anderde plaats van de wetenschap in de samenleving". Deze rede was zó brilliant van opbouw, helder en in dringend, dat de belangstellenden in de zaal hem aan het slot een storm achtig applaus brachten. Onder de aanwezigen waren, naast de vele vertegenwoordigers van ver enigingen en corpora uit Leiden en andere universiteitssteden, de deken van Leiden, kanunnik W. P. M. Ha ring, de rector magnificus van de Leidse universiteit, prof. dr. P. A. H. de Boer en prof. dr. P. H. Van Laer, hoogleraar in de Thomistische wijs begeerte, erelid van „Sanctus Augus tinus". Pater Kwant gaf het verschil aan in het wetenschappelijk denken tus sen de perioden vóór en nai de renais sance. In de oude tijd.was de weten schap metaphysisch en ethisch. Zij speurde naar de oorsprong van mens en wereld; maakte zich niet verdien stelijk voor de stoffelijke behoefte van de mens. Na de renaissance keerde de mens zich op besliste wijze naar de aarde; de mens deed ontdekkingsreizen, po litieke machten maakten zich los van I de heerschappij d^r Kerk, men voelde zich op de eerste plaats bewoner van de aarde. Om zijn stellingen een gedegen wijsgerge grondslag te geven had pa ter Kwant eerst gesproken over de verhouding tussen rede en praxis. Het nadenken van de mens staat in wis selwerking met de praxis. Weten schap is gedesintereseert in praxis; zij kan afstand nemen, het direct aanwe zig-zijn- doorbreken, doordat de mens in staat is de dingen van een afstand te bekijken en te benoemen. De gedesinteresseerdheid van de wetenschap sluit de dienstbaarheid aan de praxis niet uit; de mense lijke praxis is juist door de gedes interesseerdheid gediend. Voortgaand op de gedachtengang. dat de mens sinds de renaissance naar de aarde is gekeerd, zei spr., dat in deze tijd de mens een ver bond tussen wetenschap en praxis tot stand heeft gebracht. De mens ging tot de aanval over, hij overwon afstanden, onttrok zich aan de wet van de zwaartekracht en krachten van de natuur werden voor hem be schikbare energie. De mens is machthebber geworden, dank zij een verbond tussen weten schap en praxis. Het komt er op neer, dat „ieder stukje van ons kennen zich om zal zetten in kunnen" (Freud). De leuze is thans „Science is how?" Symptoom van de verwor ven macht van de mens is bijvoor beeld het feit, dat een atoomcentrum begint te lyken op kazerne of ge vangenis, omdat 't een middelpunt is geworden van politieke en militaire macht. Angst voor de natuur in vroegere tijd maakt plaats voor angst voor de menselijke macht. Onze macht is echter onmachtig, omdat metaphysiek en etiek zaken zijn, waarmee we in deze tijd geen raad meer weten. - De verdrongen metaphvsiek wordt weer hoogst ac tueel. Na een dankwoord door de praeses werden de avunculaats-insignes uit gedeeld. Na afloop van deze vergadering recipieerde het bestuur in de be stuurskamer van het „eigen huis", waarna in restaurant „Kasteel Oud- Wassenaar" het diner werd gebruikt. De diesviering werd besloten met een gala-bal in het kasteel. VERTEGENWOORDIGER TE AMSTERDAM VAN GELD BEROOFD. Toen een 45-jarige vertegenwoor diger uit een plaats onder de rook van Amsterdam gisteravond zijn op het Rembrandtsplein geparkeerde auto wilde opzoeken, kwam hij tot de ontdekking, dat deze daar niet meer stond. Hij begon toen te twij felen of hij hem niet ergens anders had neergezet en maakte gebruik van de speurzin van twee mannen, die hun hulp kwamen aanbieden. Het drietal zocht op het Rokin en het Damrak en kwamen later op voorstel van een van de twee onbekende man nen in de Warmoesstraat terecht. Daar verwijderde zich een van hen, terwijl de ander de vertegenwoordi ger om geld vroeg om te kunnen overnachten. Toen deze laatste zijn portemonnaie uit zijn zak haalde, werd die hem door de onbekende uit zijn hand geslagen. De vertegenwoor diger zette er dadelijk zijn voet op. maar kreeg toen een stomp in het gezicht. Tijdens de worsteling die hierop ontstond, wist de man de par- temonnaie met 1100 te bemachtigen, waarmee hij zich ijlings uit de voe ten maakte. Burgerlijke Stand SPORT AUTOMOBOLISME. DE BEGRAFENIS VAN DE HEER GOETTGENS. Onder grote publieke belangstel ling is hedenmorgen te Florence het stoffelijk overschot van de heer J. Goettgens uit Vaals, die zondag j:l. als deelnemer aan de „Mille Miglia" is verongelukt, ter aarde besteld. De begrafenis werd o.m. bijgewoond door de heer J. de Plaisant, de Nederland se consul te Florence, en vele voor aanstaande officials van de^. Italiaan se automobielclub. De stoffelijke resten van de omge komen Nederlandse coureur zullen binnenkort naar Nederland worden overgebracht. Geboren: Arie, zn van T. P. Kuijt en T. J. Klinkenberg; Willem Karei, zn van W. K. Siera en L. Lunenburg; Marianne, dr van D. Gaasbeek en M. G. West: Peter Gerard, zn van P. W. J. van Rijn en J. M. Stolk; Christiaan, jzn van M. Bandsma en C. v. Schaik; jGerardus Martinus Johannes, zn van G. M. J. Kist en B. v. d. Form; Gerrit, zn van J. Hoekstra en G. J. G. de I Haas; Willem, zn van P. Kikkert en A. Breedijk; Jan Harm, zn vna J. ter Brugge en J. H. v. Drecht; Reinier Lodewijk, zn van A. J. Kallenberg en J. M. Wisse; Andries Evert Philippus, zn van D. Stouten en J. Schlagwein; Arie, zn van D. v. Beelen en H, v. d. Plas; Henk Otto, zn van O. v. Rossum en A. Rinsma; Petrus Hendrikus Cor nelis Maria, zn van C. S. M. Verde- gaal en A. A. van Went; Johannes Hubertus Maria, zn van T. J. van Rooden en J. M. StraathofGijsje, dr van A. v. Duijn eh M. v. d. Bent; Jozef Marie, zn van G. H. Oltheten en M. W. C. Verheijden. Gehuwd: E. Bavelaar en J. de Zwij ger; A. v. Es en M. F. Neuteboom; G. Versluis en I. de Koning; A. v. d. Hoogt en W. J. v. d. Vlist; L. v. d. Linden en M. v. Egmond; F. G. Kui pers en A. M. v. Schip; P. Gijsman en W. Blok; C. A. den Os en M. C. Heu- zen; P. J. v. d. Zeeuw en B. v. d. Leek; H. Visser en C. F. de Water; J. H. Goulooze en J. Ravensbergen; L. v. Gorkum en M. C. Koet. Overleden: D. Nieuwenburg, 77 jr, man; T. H. v. d. Broek, 3 jr, zn; G. W. E. Hora Adema, 91 jr, weduwe v. G. Kniphorst; H. J. Slijkhuis, 80 jr, huisvr. v. J. W. Jong; J. v. Egmond, 82 jr, weduwe van J. G. Reijken; W. F. Kukler, 46 jr, man; E. J. Boger- man, 8 mnd., zn. Laatste Berichten DE CENTRALE WERKGEVERS ORGANISATIES OVER DE HUURCOMPEIS ATIE. Van de zijde van de Centrale Werk geversorganisaties wordt ons het vol gende medegedeeld: „Van werkgeverszijde Is met te leurstelling kennis genomen van de beslissing, welke de regering op 16 dezer bekend heeft gemaakt met be trekking tot de huurcompensatie. Naar het oordeel van de centrale werkgeversorganisaties leidt de door de regering vastgestelde maatregel tot overcompensatie in het bijzonder in de lagere gemeenteklassen. Bovendien heeft door het gestelde maximum de maatregel een nivelle rende werking, welke, gelet op de ontwikkeling van de inkomensver houdingen, gedurende de laatste ja ren sterk moet worden afgekeurd. Aangenomen moet worden, dat de uitwerking van deze maatregel leidt tot een verhoging van de loonsom met circa 2,5 procent, dat wil zeggen ongeveer 320 miljoen gulden per jaar (exclusief sociale lasten), waar tegen over staat, dat de door de werkne mers op te brengen huurverhoging circa 226 miljoen gulden zal bedra gen. Een verruiming in deze mate van de middelen in de consumptieve sfeer acht men van werkgeverszijde een inbreuk op de ^rondsagen van het be leid, zoals dit neergelegd is in het SER-advies van november 1956 en in de regeringsnota van maart 1957. Ernstig teleurgesteld is men er over, dat nog geen beslissing is geno men met betrekking tot een verla ging van de kinderbijslag-premie. Een verlaging van deze premie met tenminste 0,4 procent is volledig ge motiveerd, gelet op de beschikbare middelen van het kinderbijslagver- eveningsfonds en de verdere te ver wachten premie-ontvangsten en uit keringen. Deze premieverlaging moet noodzakelij k worden geacht om enig tegenwicht te vormen tegen de thans getroffen te hoge compensatiemaat regel. Uiteraard zullen de werkgevers organisaties zich nader beraden over de door de regerings beslissing ge schapen situatie." De verkoop van bromfietsen is aan het teruglopen. Werden er in 1955, 250.000 stuks verkocht, het afgelopen jaar waren het er 30.000 minder. De Herstelbank, die de gegevens ij strekte, concludeerde een begin van marktverzadiging. Eenzelfde ver schijnsel valt overigens te consta teren in verschillende andere landen, met name in West-Duitsland. Een en ander zal stellig aanleiding zijn voor nieuwe, verscherpte concurrentie strijd, die voor de bedrijven grote ri sico's meebrengt, maar waarschijn lijk verbetering en prijsverlaging van de bromfiets tengevolge zal heb ben NIEUWE CURATOREN BENOEMD AAN R.-K. LEERGANGEN, TILBURG. Prof. mr W. C. L. v. d. Grinten te Tilburg en mr A. M. I. H. Baeten te Maastricht zijn benoemd tot curator van de r.-k. leergangen te Tilburg. Hiermede is voorzien in de vakatu. re, ontstaan door het bedanken van mr F. Teulings en mr R. Höppener. Prof. v. d. Grinten is tevens gekozen tot voorzitter en volgt in deze func tie mr Teulings op. De vergadering der curatoren, van 16 mei, heeft prof. v. d. Grinten in diens nieuwe hoeda nigheid geïnstalleerd, BRANDKASTEN GEVONDEN. De rijkspolitie te Lopik heeft van morgen uit een sloot langs de provin ciale weg tussen Lopik en Schoon hoven twee brandkasten, een. geld kistje en een bijl opgehaald. Een der brandkasten bevat waarschijnlijk nog een aantal documenten. Deze vondst wordt in verband gebracht met een serie inbraken, die de laatste we ken veelal onder dezelfde omstan digheden in IJsselstein, Lopik, Via. nen en Krimpen a. d. IJssel zijn ge pleegd. Mgr Wyszinsky kreeg titelkerk toegewezen Santa Maria Trastevere Det Heilige Vader heeft kardinaal Wyszinsky, primaat van Polen en aartsbisschop van Gnesen en War- schap de Sant Maria Trastevere tot titelkerk aangewezen. Door het overlijden van kardinaal Segura, bisschop van Sëvilla was de ze kerk vrijgekomen. Op donderdag, 30 mei, zal kardinaal Wyszinsky be zit nemen van deze kerk in een open bare plechtigheid. Tijdens deze plech tigheid zal de gebruikelijke redevoe ring gehouden worden. Dit is de eni ge openbare plechtigheid, die tijdens het verblijf van de primaat in de Eeuwige Stad gehouden wordt. Devaluatie Franse franc waarschijnlijk Volgens de Britse „Financial Ti mes" is er een grote kans, dat Frank rijk geen alternatief zal hebben dan de frank te devalueren, alvorens vele maanden zijn verlopen. Een financiële deskundige van het blad schrijft, dat de wereld steeds meer het vertrouwen in de frank ver liest, ondanks de verklaringen van Franse autoriteiten, dat zij op op lossing voor de betalingsbalansmoei lijkheden niet zullen zoeken in een devaluatie. Gewoonlijk zijn de in ternationale valutamarkten geneigd sceptisch tegenover dergelijke verkla ringen te staan, maar in dit geval schijnt men niet zozeer aan de wil van de Franse regering om de frank te verdedigen te twijfelen als wel aan het vermogen van Frankrijk de huidige pariteit van zijn munt te handhaven, aldus de „Financial Ti mes". Nieuwe „olie-ader" voor het Westen Zeventien oliemaatschappijen heb ben gisteren in Londen besloten een oliepijpleiding te leggen die het Suez- kanaal als „olie-ader" van het Wes ten zal vervangen. De kosten worden geschat op drie miljard gulden. De maatschappijen hebben als eer ste stap een commissie benoemd die de technische, financiële en juridi sche kanten zal bestuderen Door de nieuwe pijpleiding zal de aardolie van de rijke velden rondom de Perzische golf via Irak en Tur kije naar een haven aan de Middel landse Zee gepompt worden. Marktberichten LEIDEN. 17 mei Vee. Aanvoer 3 stieren. 115 melkkoeien, 220 vette koeien, 118 vare koeien, 25 pinken, 100 vette kalveren, 272 nuchtere kal veren, 45 vette schapen, 30 fok scha pen, 210 vete lammeren, 982 weide- lammeren, 47 varkens (zeugen), 317 schrammen, 765 biggen, 1 paard, 14 geiten. Totaal 326 stuks vee. Prijzen: melkkoeien 1000—1100, vette koeien sch. gew. 2.903.45; vare koeien 700—950, pinken 300- -500 per suk, vette lev. gew 1.80—2.60; nuchtere kalveren (si.) lev. gew. 1.301.50; vette schapen 100120; fokschapen en 1 lam 150—175; idem met 2 lam. 225275; vette lammeren 100125 weidelammeren 7085; zeugen (drachtige) 300—375: chrammen 70—110; biggen 50—57. Handel: melkkoeien en vare koeien stil, vette koeien flauw, vette kalve ren slecht, pinker, stil, nuchtere kal veren kalm, vette schappen en vette lammeren stug. fokschapen en lam meren matig, zeugen, -.chrammen en biggen, matig. Kaas. Aanvoer 10 Goude par tijen. Goudse le kwal. 2.432.50; idem 2e kwal 2.352/2. Handel lui. LEEUWARDEN, 17 mei Zuivel. Goudse volvet 2.052.07, Edammer 40 plus 1.871.88, broodkaas 40 plus 1.88—1.89. Stemming goed. VEUR, 16 mei groente. Rijen- komkommers A 4045; idem B 36 42; idem C 34—37: idem krom 50—67; kaskomkommers A 3337, idem B 27 —30; idem C 2325; tomaten A 160 165; idem B 152162; idem C 142— 162; bloemkool A 5264; idem B 42 —49; idem C 28- 33; sla A 560—900; idem B 400520; stoofsla 1018; an dijvie 4759; spinazie 1229; rabar ber 3443; postelein 4864; bospeen 5866; selderij 812.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3