Drie Warmondse professoren vieren hun zilveren priesterfeest Koningin en prins bezochten de Philips-fabrieken Centrale van Kath. Overheidsperoneel Ontevredenheid bij de laagstbezoldigden VRIJDAG 17 MEI 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA II Prof. A. H. M. Ruhe Prof. dr J. C. Groot Adrianus Henricus Maria Ruhe werd geboren 29 september 1907 te Amsterdam. Studeerde te Hageveld i te Warmond. Priester gewijd 21 mei 1932. Daarna achtereenvolgens sapelaan te Leiderdorp (1932), te Dordrecht (1935), te Rotterdam (1939) en te Haarlem aan de ka thedraal (1946^-1954). In 1954 volg- zijn benoeming tot oeconoom en or in de liturgie aan het Groot Seminarie te Warmond, hoofd afdeling Theologicum. Kort geleden publiceerde hij het „Bisschoppelijk Ceremonieboek". Het feit zal wor den gevierd op dinsdag 21 mei; re ceptie van 12 uur. Johannes Cornelis Groot werd ge boren 1 februari 1908 te Hillegom. Studeerde te Hageveld en te War mond. Priester gewijd op 21 mei 1932. Kapelaan te Voorhout. Studeerde daarna theologie aan de Universiteit van Nijmegen en werd in 1937 be noemd tot professor in de philosophie en de theologie aan het Groot Semi narie te Warmond, onderafdeling Philosophicum. Op 25 september 1946 promoveerde hij te Nijmegen tot doc tor in de theologie op het proef schrift: „Karl Barth en het theologi sche Kenprobleem". Hij is hoofdre dacteur van „Het Schild" en heeft een groot aantal publicaties op zijn naam staan. Kennismaking met bedrijf en personeel H. M. de Koningin en prins Bern- hard hebben vandaag een bezoek ge bracht aan de Philips-fabrieken te Eindhoven. Om vijf voor tien vanochtend ar riveerde het koninklijk paar met zijn gevolg op het vliegveld Welschap. Ter verwelkoming waren op het vliegveld aanwezig de burgemeester van Eindhoven, mr dr Ch. M. J. A. van Rooy, de voorzitter en de vice- voorzitter van het presidium van de raad van bestuur van de N.V. Philips gloeilampenfabrieken ir P. F. S. Ot- len en ir F. J. Philips, en de com mandant van de vliegbasis Welschap, kolonel A. M. M. van Rest. Om tien over tien arriveerde het gezelschap bij het hoofdkantoor van Philips, waar Maria Philips, het tien jarige dochtertje van ir F. J. Philips, de koningin bloemen aanbood. In de Oud-Hollandse kamer werden leden van de raad van bestuur aan koningin prins voorgesteld. Na deze ken nismaking gaf ir Otten in de lunch- kamer bij verschillende statistieken over het bedrijf een korte toelichting. Om half elf vertrok de koningin naar de cantine van de machinefa briek aan de Beukenlaan en ging prins Bernhard naar Philips USFA N.V. In de cantine werd H.M. ontvan gen door drs J. G. Bavinck, directeur sociale zaken, die een korte inleiding hield over het sociale beleid in het bedrijf. Na deze inleiding bracht de vorstin een bezoek aan de jongens nijverheidsschool, waar ir E. J. Bau- mann, algemene leider afdeling on derwijs, en de heer G! J. H. Lap, hoofd vakopleiding onderwijs, aan haar werden voorgesteld. De heer Lap gaf een uiteenzetting over de opleiding in de school en begeleidde koningin vervolgens laar de gro- werkhal, waar een honderdtal leerling-bankwerkers les kregen. De 14-jarige Hans Jonkrgouw bood de koningin een door de leerlingen ver vaardigde passer in etui aan, met het opschrift: „Prinses Marijke, Eindho ven 17 mei 1957". Om kwart over elf vertrok de ko ningin naar het gezondheidscentrum, waar in de bibliotheek weer een aan- functionarissen aan haar werden voorgesteld. Nadat prof. Burger, geneesheer directeur van Philips medische dienst, een inleiding had gehouden bezich tigde de koningin het gezondheids centrum. Om vijf voor twaalf ver trok zij naar het natuurkundig labo ratorium. Inmiddels had prins Bernhard Phi lips USFA n.v. bezocht, waar hij om vijf voor half elf was aangekomen. De prins werd ontvangen door de heer C. F. Amsterdam, directeur voor militaire zaken bij de N.V. Phi lips, en dr A. van Wijk, directeur Philips USFA n.v. Hij bezocht de af deling industrie voor wetenschappe lijke apparatuur van de hoofdindus- triegroep voor industriële toepassing; daar werden enkele functionarissen aan hem voorgesteld. Vervolgens bezichtigde de prins het ontwikkelingslaboratorium elec- tronenbuizen. Om kwart over elf vertrok de prins naar het natuurkundig labora torium. Omstreeks twaalf uur arriveerde het koninklijk paar aan het natuur kundig laboratorium. Zij werden daar ontvangen door prof. Casimir, ir H. Rinia, directeur van het natuur kundig laboratorium en dr H. Bien- fait, adjunct-directeur van hetzelfde bedrijf. In de collegezaal hield prof. Casimir een inleiding, die, in een studio, gevolgd werd door enkele de monstraties met kleurentelevisie. Om tien over half een vertrokken de koningin en de prins. Zij maak ten een rondrit over het fabriekster rein en reden langs het gevallenen- monument, het 18 Septemberplein, de Vestdijk en de Aalsterweg naar het „Heihuis" waar zij de lunch ge bruikten. Naar Valkenswaard. Na de lunch reden de koninklijke gasten naar Valkenswaard. Om drie uur arriveerden zij daar bij de trek- stenenfabriek. Zij werden ontvangen door de burgemeester van Valkens waard, mr A. J. J. M. van Hellen- berg Hubar, de heer A. J. "Deenen, technisch directeur hoofdindustrie- groep licht en lid van de raad van bestuur, de heer A. W. Ploegsma, be drijfsleider van de grondstoffenafde- ling van de hoofdindustriegroep licht, en de heer A. van Straalen, afde lingschef van de trekstenenfabriek. Nadat de directeur een inleiding had gehouden, maakte het gezelschap Weyen^o-uw-fiA., die op de. hooqte moeten pijn, De mannen op deze foto oefenen een bijzondere tak van wegenbouw uit bij Caqueza in Columbia, waar zij hangend aan touwen de rotswand vlak hakken. Door de rotsen zo glad mogelijk te maken, voorkomen zij, dat in geval van zware regenval aardverschuivingen ontstaan, die de 230 mijl lange hoofdweg tussen Villavicencio en Bogota, welke men beneden ziet lopen, afsluiten. De nieuwe weg, welke tot een hoogte van vierduizend me ter klimt, betekent de definitieve ontsluiting voor de Columbiaanse „Lla nos", een veeteeltgebied van 250.000 vierkante mijL Prof. drs J. A. M. van der Gaag Jacobus Antonius Maria van der Gaag werd geboren 11 februari 1908 te Amsterdam. Studeerde te Hage veld en te Warmond en werd pries ter gewijd 21 mei 1932. Daarna volgde zijn benoeming tot kapelaan te Oegstgeest. Vanaf augustus 1933 1937 studeerde hij te Rome aan het Pauselijke Instituut voor beide Rech ten, de Aollinaris. Tót november 1938 was hij kapelaan in Sancta Maria te Noordwijkerhout en daarna profes sor aan het Groot Seminarie te War mond, hoofdafdeling Theologicum, eerst in de liturgie en de moraaltheo. logie en de laatste "3 jaren in het kerkelijk recht. Hij is ook reeds jaren defensor vinculi van de kerkelijke Haarlemse Rechtbank. Het feest zal worden gevierd zondag 19 mei; re ceptie van 12 uur. een rondgang door het bedrijf. De koningin en de prins bezichtigden de fabricage van trekstenen en gra- mofoonnaalden. Laster op de middag vertrokken de koningin en de prins naar het de monstratielaboratorium. Zij werden daar ontvangen door de commissaris der koningin in Noord-Brabant, prof. dr J. de Quay, en de burgemeester van Eindhoven. Nadat een demon stratie was gegeven op het gebied van kleuren en licht, werd ondermeer een wandpaneel met verschillende typen lanopen bezichtigd. Tenslotte werd de thee gebruikt met de leden van de raad van beheer en hun echtgenoten, de heer en me vrouw Van Riemsdijk en de drie permanente leden van de commissie voor dagelijkse zaken in de onder nemingsraad. Onze nieuwe collectie kostuums is ge heel geïnspireerd op de Italiaanse en Engelse mode 1957. Ook de dessins van de zuiver wollen kamgaren stoffen zijn nieuw: geraffineerd onregelmatige stipjes en streepjes of - London Fashion - levendige en toch rustige ruiten. En natuurlijk effen donkerblauw, -grijs en -bruin. F 8».- tot F 189.- HEREN- EN jONCENSKLEOING Grote Markt 19, Den Haag Breestraat (t.o. Stadhuis). Leiden Advertentie ONGELUK OP ZEE. Gistermiddag omstreeks halft twee is uit Hoek van Holland uitgevaren de sleepboot „Maas" met aan boord dr J. J. van Lonkhuyzen, om medi sche assistentie te verlenen op de En gelse tankboot „British Merchant", die in de loop van de ochtend uit Rot terdam was vertrokken. Een lid van de bemanning is vier mijl buitengaats overgebracht op de „Maas", die de zieke of gewonde in de Berghaven te Hoek van Holland aan land zette. De zeeman, die ernstig gewond bleek te zijn tengevolge van een val een trap, werd met een ziekenauto naar het havenziekenhuis te Rotter dam overgebracht. Het slachtoffer, de 51-jarige Tho mas Henry Steward uit Leeds heeft een schedelbasisfractuur opgelopen en zijn toestand wordt, hoewel niet hopeloos, toch ernstig geacht. De R.K. Centrale van overheids- en semi-overheidspersoneel heeft in een woensdag te Utrecht gehouden jaar vergadering vastgesteld, dat de laagst bezoldigden bij de overheid (tech nisch en administratief personeel) zich in een „maatschappelijk onhoud bare situatie" bevinden. Daarom wordt de komende beslissing over de compensatie voor de huurverhoging met 25 percent „met grote bezorgd heid tegemoet gezien", zo liet het be stuur donderdag in een communiqué weten, enkele uren voordat de beslis sing van de regering over de huur. compensatie bekend werd. Een algemene looncompensatie van 2 percent acht het bestuur ,ten enen male onaanvaardbaar", wan neer er geen „bepaalde gegarandeer de redelijke minimale bedragen" aan worden verbonden. De bezoldiging van de drie laagste loongroepen in een eerste klasse-ge meente ziet er als volgt uit: groep I (ongeschoolden): 65,28 gul den per week; groep II (routine-arbeiders): 67,20 gulden per week; groep IH (half-vaklieden)71,52 gulden per week. Het lagere administratieve perso neel wordt als volgt beloond: schrijver: 315,66 gulden per maand; schrijver a: 378,34 gulden per maand. Deze lonen en salarissen het zijn alle maximum-bedragen gelden voor duizenden volwassen mannelijke amtenaren. Alleen reeds voor de pre mies krachtens de pensioenwet 1922 en de algemene ouderdomswet moet van deze lonen 14.25 percent worden afgetrokken. Het bestuur van de Cen trale is er zich van bewust, dat zijn oordeel „een aanklacht inhoudt'' te gen de onhoudbare toestand bij de laagst bezoldigden. Het bestuur van de Centrale stelt 34e LIMBURGSE BEDEVAART NAAR LOURDES. Op 28 mei vertrekt de 34e Limburg se bedevaar naar Lourdes, met in to taal ongeveer 1600 pelgrims, die te Lourdes in 35 hotels v/orden onder gebracht. De bedevaart bestaat uit drie treinen; de witte trein, die het eerst uit Maastricht vertrekt en waar mee ongeveer 250 liggende zieken vervoerd worden. Voorts de gele trein, waarmee ook een uit 50 personen bestaande groep van de staalwerken „De Maas" reist en die verder nog ongeveer 150 zie ken naar Lourdes zal brengen en ten slotte de blauwe trein. Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal ook mgr di G. Lem- mens, bisschop van Roermond, deze bedevaart vergezellen. BOERDERIJ IN DE HAARLEMMERMEER AFGEBRAND In de vooravond is gisteren door onbekende oorzaak brand uitgebro ken in een der oudste boerderijen in de Haarlemmermeer, gelegen aan de IJweg en bewoond door de drie ge broeders Vlasveld. De brandweer uit Zwanenburg, ge assisteerd door die van Hoofddorp en Badhoevedorp, trachtte vergeefs het door de sterke wind aangewakkerde vuur te blussen. De boerderij brand de tot de grond toe af. Ongeveer 30.000 kg stro, alsmede landbouwma chines en inboedel gin ?en verloren, benevens 8000 kg in de schuur opge slagen hooi, toebei orende aan de heer Markestein uit Zwanenburg. voorop, dat de positie van de laagst bezoldigden een grondige verbetering nodig heeft. Er zullen daarom maat regelen getroffen moeten worden, die kunnen voorkomen, dat de ko mende huurverhoging geheel of ge deeltelijk ten koste zal gaan van de „absoluut noodzakelijke primaire le vensbehoeften". Zeer vele, veelal jongere gezinnen zijn genoodzaakt te gaan wonen „tegen onevenredig hoge huurprijzen". Een „verdere aantas ting van hun bestaansmogelijkheid" zullen ze niet kunnen dragen. Bij de R.K. Centrale zijn aangeslo ten: de KABO, ARKA, het Katholiek Onderwijzers verbond, St. Bernardus (leraren), St. Raphaël ver voersper- soneel) en St. Michaël (politie). Zij omvat rond 90.000 ambtenaren. (Volkskrant). Voorstel in Haagse Raad: f Elk oproer zal in het water vallen De raad van het kalme, soms wat stijve, Den Haag heeft een voor zijn doen wel tamelijk ongebruikelijk voorstel van b. en w. moeten aan horen. Dat voorstel betrof namelijk de aanschaffing van een „waterwer per", die bestemd is voor het gebruik tijdens (grotere) ordeverstoringen. Het apparaat bestaat uit een auto, die een grote hoeveelheid water met zich voert, dat door middel van een agregaat onder hoge druk door straal- pijpen naar het publiek kan worden gespoten. Men verwacht, dat het nieuwe wapen waarvan de aan koopsom 80.000 bedraagt een grote psychologische uitwerking zal hebben. De ervaring bij de ongere geldheden in november en tijdens de „oudejaarsviering" hebben geleerd, dat de thans aanwezige middelen ter bestrijding van ernstige verstorin gen van de openbare orde, niet steeds even doelmatig zijn. Verkeersvandaal na aanrijding door publiek gepakt Een 30-jarige automobilist uit Utrecht, veroorzaakte gistermiddag op het Stationsplein, in de bocht naar de Leidseweg een verkeersongeluk. Hij reed een 25-jarige wielrijdster, eveneens uit Utrecht, aan en reed zonder zich om het slachtoffer te be kommeren, door in de richting van de stad. Het meisje had door de aanrijding en de val, die zij dientengevolge maakte, ernstige kneuzingen opge lopen. Voorbijgangers, die zich zeer te recht stoorden aan het onmenselijk gedrag van de verkeersvandaal, zet ten hem hardlopend achterna. Ze hadden het voordeel van de vele ver keerslichten, die de automobilist hinderden en slaagden erin, de auto mobilist op het Vredenburg tot stop pen te dwingen. Men bracht de man naar het politiebureau, waar bleek, dat hij onder invloed 'van alkohol ver keerde. Mode regeert ook scooterende vrouw Waterdichte nylon furleen een soort kunstbont is het materiaal waar uit dit aan twee kanten te dragen scootervest in imitatie „apricot" nutra- bont is gemaakt. Het vest, dat hier wordt gedragen door Marion Lewis uit Douglas op het eiland Man, maakt deel uit van de herfstcollectie van het Huis Astraka. Marion zal deelnemen aan een driedaagse scooter-rallye om de titel „Miss Scooter Queen", welke met Pinksteren op Man wordt gehouden Zoals dit ook in voorgaande jaren het geval geweest is, .zal ook dit jaar in Noordwij k in het kamphotel de „Lichtboei" een Medische Conferen tie (MECO) gehouden worden, te we ten van 17 tot 19 mei. Op deze conferentie, welke geor ganiseerd wordt door het bestuur van de Medische faculteit der Leidse Uni versiteit, zullen verscheidene voor aanstaande Nederlandse medici lezin gen houden voor de aan deze confe rentie deelnemende studenten. Behalve bovengenoemde lezingen staan er bovendien enkele films op het programma, aangeboden door de Amerikaanse Ambassade. Twee broers gedood Gisteravond omstreeks acht uur is de .27-jarige ongehuwde C. Steffers, uit Veenendaal, die bij zijn broer, de 33-jarige H. Steffers, eveneens uit Veenendaal, achter op de motor zat, om het leven gekomen, toen de mo tor met grote snelheid op de rijks weg te Veenendaal in een scherpe bocht slipte en onder een zware vracthauto met oplegger schoof. De trailerbestuurder, afkomstig uit Aalsmeer, bleef ongedeerd. De bestuurder van de motor is kor te tijd, nadat hij in het ziekenhuis werd opgenomen, overleden. Hij was gehuwd en vader van een kind. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Australië: ss „Otranto" 22 mei via Engeland; Brazilië: ms „Montferland" 20 mei; Canada: ss „Maasdam" 22 mei, ss „Statendam" 25 mei; Chili: via New York 22 mei; Ned. Antillen: ms „Isis" 20 mei; Nieuw-Zeeland: via Engeland 25 mei; Suriname: ss „Cot- tica" 22 mei; Brits-Oost-Afrika: via Frankrijk 2." mei. Inlichtingen betref fende de verzendingsdata van post pakketten geven de postkantoren. Goud uit zee Een 18-jarige inwoner van Zand- voort, Arie van Norde, heeft de laat ste dagen dagdromen en slapeloze nachten. En dat allemaal omdat hij aan het strand een fles gevonden heeft. Weliswaar een gewone fles, maar de wonderlijke inhoud zou iedereen blijde verwachtingen doen koesteren. Ei bevond zich namelijk een brief je in, waarop twee leden van de Amerikaanse vloot de vinder van de fles 200 dollar in het vooruitzicht stelden mits hij of zij zich in ver binding zou stellen met een adres in New York, dat in de fles werd opgegeven. Volgens opgave moet de fles ergens bij Helgoland in zee geworpen zijn. Arie van Norde, die inmiddels naar New York geschreven heeft, ziet met ongeduld uit naar de beloofde dollars. BIJNA 31.000 INGESCHREVEN STUDENTEN. Volgens door het centraal bureau voor de statistiek gepubliceerde voor lopige cijfers, was het aantal inge schreven studenten in het studiejaar 1956/'57 omstreeks 1 april 1957 ten opzichte van een jaar tevoren geste gen van 29.397 tot 30.790, of met 5 procent en dat der eerste jaars van 4.840 tot 5.525 of met 14 procent. Bij de eerstejaars nam de belang stelling bij vrijwel alle faculteiten toe (o.a. bij tandheelkunde 37 pro cent, politieke en sociale wetenschap pen 35 procent, wis- en natuurkunde 25 procent, sociale w°tenschappen, aardrijkskunde en psychologie ieder 23 procent, technische wetenschappen 20 procent en economische weten schappen 18 procent). Een daling gaf alleen het aantal ingeschrevenen voor de geneeskundig2 faculteiten te zien (met 4 procent). Doordat zijn auto te water raakte, is vannacht te Sluiskil ver dronken, de 43-jarige A. de Vries, opzichter bij een aannemingsbedrijf. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen na.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 13